Groei aantal abortussen in Nederland Fortuyn lacht om politieonderzoek 'Bollendorpen sjoemelen met hun koopwoningen' Directeur Saris van ECN naar Leidse universiteit Leidsch Dagblad rijfenvijftig jaar ruzie om geldwisseltransactie van 7000 gulden .Cieba Afname voorlichting een oorzaak Nicolien Sauerbreij is wél vereerd Wethouders van Valkenburg en Leiden wisselen van das en pet Leidsch Dagblad NR. 42844 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Duisenbergs vertrek kwestie van timing Oost-Europese maffia geeft meer problemen Eetcafé wil techtold 'for President' Zoeterwoude wil loch bouwen In buitengebied I tien dagen bng in teken van edrijfsauto's alcolm S. Forbes b toets der eerlijkheid: je eerlijk bent u igenover hen die het biet zijn winderig ifl-zw S/6 11/12' i en Ajax 2 in beker !rdam - De Arena stond i kop. Er werd zo moge- g harder gejuicht dan tij- fcde wedstrijden. Maar Ra- van der Vaart had gisteren tde Ajax-fans dan ook wel leel gelukkige hand van lo- ijax 2 en Ajax 1 spelen in live finales van het beker- jnooi opnieuw beide thuis. 2 ontvangt FC Utrecht, ter- Ajax 1 het moet opnemen nPSV. De KNVB heeft als ildatum 6 of 7 maart gere- eerd. Ajax 1 bereikte giste- de halve finale na een over ling op Groningen, Ajax 2 ivan Stormvogels Telstar, na R13 liskraak met kelzaag erdorp - In het Leiderdorp- wembad De Does hebben ekers de afgelopen nacht 1 loodzware kluis gekraakt. luis werd met geweld uit de id getild, naar de EHBO- Qte gesleept en met een cir- 't aag opengemaakt. De gte van de buit, is onbe- I. De inbrekers lieten de i ;bij hun vertrek achter op lodem van het diepe bad. m Rijsbergen gt Kraaij op w - Wim Rijsbergen met directe ingang Hans tij sr. op als voetbalanalyti- van Studio Sport. De NOS t dat gisteren bekendge- ikt. Kraaij moest het veld nen vanwege zijn kandi- tstelling voor Leefbaar Ne- and, maar trok zich vervol- i ook terug van de groslijst die partij, na Media Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 8 FEBRUARI 2002 ÜK UP ZATÜKDAG GEOPEND De gróótste selectie kantoormeubelen T 2000 m2 SHOWROOM! tamoormeubelen door Wilfred Simons leiden - Directeur F. Saris (60) van het Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten wordt decaan van de Fa culteit der Wiskunde en Natuurweten schappen van de Leidse universiteit. De overstap van Saris komt voor ingewijden niet onverwacht. Volgens woordvoerster C. Ruitenbrug van ECN was Saris enkele maanden geleden al gepolst en had hij toen al besloten de overstap naar Leiden te maken. Saris volgt hoogleraar K. Lib- benga op, die met emeritaat gaat. Saris is de laatste weken in opspraak ge raakt als directeur van ECN. De mede werkers van zusterbedrijf NRG, waaron der ook de nucleaire reactor in Petten valt, zegden afgelopen najaar het ver trouwen in Saris op na ruzies over pensi oenen en dienstroosters. De ruzies liepen zelfs zo hoog op, dat op de werkvloer een grimmige werksfeer ontstond die tot fou ten en onnauwkeurigheden leidden. De ze ruzie leidde er afgelopen week weer toe dat minister Pronk ECN vroeg de centrale stil te leggen, vanwege de tekort schietende veiligheidscultuur. In dit con flict besloot Saris de zijde van de minister te kiezen, in tegenstelling tot zijn mede directeur W. Schatborn. De Universiteit Leiden zegt blij te zijn met de komst van Saris naar Leiden. Zij noemen hem een 'ervaren bestuurder' en een 'vooraanstaand wetenschapper'. Natuurkundige Saris is van 1981 tot en met 1996 hoogleraar geweest aan de Uni versiteit van Utrecht en wordt dat naar verwachting opnieuw in Leiden. Saris moet de komende tijd twee belangrijke zaken tot een goed einde brengen. Aller eerst moet hij een pijnlijke reorganisatie doorvoeren, die deels ook een bezuini ging is. Ten tweede moet hij ook leiding geven aan het opstellen van een nieuw huisvestingsplan voor de faculteit, waar mee een miljoeneninvestering gemoeid is. Saris heeft zijn landelijke bekendheid niet alleen te danken aan zijn directeur schap van het ECN. Hij is ook bekend als publicist. Visie hoofdredactie op bezuinigingen leiden - Onder het personeel van deze krant is de afgelopen dagen onrust ontstaan over een extern advies om vele tientallen arbeids plaatsen te schrappen. De directie van Hollandse Dagbladcombina tie (HDQ, waartoe ook deze krant behoort, meent dat het bedrijf on voldoende rendeert. De inkom sten uit advertenties en abonne menten lopen hard terug en dat maakt, volgens de directie, kosten besparingen onvermijdelijk. Op de mediapagina geeft algemeen hoofdredacteur Jan Geert Majoor zijn visie op de noodzaak te bezui nigen én een goede regionale krant te blijven maken. Pagina Media: Regiokrant maken is arbeidsintensief door Ilse Thoonsen heemstede - Het aantal abortus sen in Nederland neemt toe. Dat blijkt uit een nog niet vrijgege ven rapport van de Stisan, de in Heemstede gevestigde koepelor ganisatie van abortusklinieken in Nederland. De analyse, die vol gende maand wordt gepubli ceerd, is gebaseerd op cijfers over de periode 1993-2000. Volgens een woordvoerder van de Am sterdamse kliniek MR'70 loopt Nederland niet meer voorop als land met het relatief laagste aan tal abortussen. Bij de Stisan zijn vijftien van de zeventien abortusklinieken in Nederland aangesloten. De or ganisatie werd twee jaar geleden opgericht. Volgens woordvoer der G. Wijte is toen besloten on derzoek te doen aan de hand van de registratiegegevens van de aangesloten klinieken. Zij zijn wettelijk verplicht abortussen te registreren. Ze bevestigt dat het aantal abortussen toeneemt. De groei komt ten dele voort uit een toenemend aantal allochto ne tienermeisjes dat voor hulp bij klinieken aanklopt. Wijte: „Maar dat is het niet alleen." Ze wil wil echter verder niet inhou delijk op het rapport ingaan tot het volledig is afgerond. Woordvoerder Y. Hazeveld van de Amsterdamse kliniek MR'70, waarvan de cijfers zijn verwerkt in het Stisan-onderzoek, noemt de stijging 'schrikbarend'. „Niet zozeer in aantallen, maar wel gezien het feit dat Nederland al tijd een voorloper op dit gebied is geweest omdat hier relatief weinig mensen abortus plegen. Nu zijn we ingehaald door lan den als Duitsland en België." Volgens Hazeveld neemt ook het aantal autochtone vrouwen dat om een abortus vraagt licht toe. Ze wijt dat grotendeels aan de afname in voorlichting. „Het aantal mensen met een seksu eel overdraagbare aandoening neemt namelijk ook toe. Dat duidt op toenemend onveilig vrijgedrag." Volgens Hazeveld moet meer worden geïnves teerd in voorlichting. Vooral on der leerlingen in het speciaal onderwijs en het vmbo is de kennis over anticonceptie laag, zegt ze. „En daar zitten van oudsher veel allochtone leerlin gen." salt lake city - Nicolien Sauerbreij draagt komende nacht de Nederlandse vlag het stadion binnen tijdens de ope ningsceremonie van de negentiende Olympische Winter spelen in Salt Lake City. De 22-jarige snowboardster uit De Hoef werd pas een half uur voor de officiële perspresenta tie in het Holland Heineken Huis gevraagd. Dat geeft aan hoe hoog de nood was bij NOC'NSF in de zoektocht naar een vlaggendrager. Er wandelt een zeer kleine Nederland se delegatie het Rice-Eccles Stadion binnen. Slechts acht van de in totaal dertig atleten voelen er voor om bij de openingsceremonie aanwezig te zijn. Naast Nicolien Sau erbreij zijn alleen shorttracker Cees Juffermans en de le den van het heren bobteam aanwezig. De schaatsers heb ben zich allemaal afgemeld bij Leo Visser. De Chef de Mis sion sprak zijn teleurstelling uit over het geringe animo. „Maar ik heb ook begrip voor de redenen die de schaat sers hebben aangedragen. De sportieve prestaties blijven het uitgangspunt en zullen we te allen tijde respecteren." Pagina Olympische Spelen: Jacques Rogge verontwaar digd over houding Nederlanders. Foto: GPD/Catrinus van der Veen (advertentie) leiden/valkenburg - Met het wisselen van de stropdassen zetten de wethouders Hille- brand van Leiden en Van der Nagel van Valkenburg ook met een eikaars pet op. Hillebrand loopt vandaag een dagje mee in Valkenburg, Van der Nagel gaat naar Leiden. Bij de gemeente grens wensten de twee elkaar veel succes, hoewel ze niet meteen eikaars werk helemaal moeten overnemen. Voor één dag zijn de gebruikelijke bezig heden opzij gezet om de wet houder van de buurgemeente de eigen woonplaats in volle glorie te laten zien. Hillebrand en Van der Nagel begonnen vanmorgen met een gezamenlijke rondleiding door het grootste tuinbouwbedrijf van Valkenburg. Daarria scheidden de wegen. Hille brand beklom de toren aan het Castellumplein, met uitzicht over Valkenburg en het vlieg kamp. Vervolgens werd hij ver welkomd in het college van burgemeester en wethouders en begonnen de vergaderingen en presentaties, 's Middags stond een uitgebreid bezoek aan het vliegkamp op het pro gramma. Van der Nagel begon vanmor gen zijn 'Leidse' periode in het stadhuis. Hij kreeg presentaties voorgeschoteld over grote pro jecten, zoals Roomburg, het grotestedenbeleid en wijkont wikkelingsplan Leiden-Noord. In Leiden-Noord begon hij ook de middag, met een werkbe zoek. Om vijf uur ontmoeten de twee wethouders elkaar weer voor het uitwisselen van de in drukken. Afsluitend volgt een gezamenlijk diner bij burge meester Van der Reijden van Valkenburg thuis. Daar zijn de beide colleges bij aanwezig. mm Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp (afslag 6). Informatie nummer: 071-5416585. GRATIS PARKEREN j MEUBELPLEIN LEIDERDORP KIJKEN KUN JE OVERAL. SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. CDA Hillegom beticht buurgemeenten van 'corruptie' De wethouders Hillebrand (links) en Van der Nagel (rechts) ruilen van stropdas. Foto: Henk Bouwman bollenstreek - De gemeenten Lisse, Noordwijk, Katwijk en Sassenheim bevoorrechten hun eigen inwoners bij de verkoop van nieuwe woningen. Dat beweert de Hillegomse CDA-fractie. „Het is een soort corruptie", aldus raadslid Wiebes. „Pro jectontwikkelaars die huizen neerzetten, krijgen opgelegd dat ze woningen niet aan mensen van buiten mogen verkopen. Schandalig." Wiebes, die zijn kritiek gisteravond tijdens een raadsvergadering uitte, nam onlangs de proef op de som. „Ik belde naar een makelaar om, zoge naamd, een nieuwe woning te kopen. Ik kreeg te horen dat ik daar niet voor in aanmerking kwam omdat ik uit een andere gemeente kom. Die ge meenten bevoordelen hun eigen inwoners en dat is tegen de wet." WD'er Van Aken sloot zich bij de kritiek aan. De Hillegomse wethouder Witteman van volks huisvesting denkt ook dat deze werkwijze in strijd is met de wet. „Maar corrupt? Nee." Volgens CDA-fractievoorzitter De Jong moet Hillegom ook een kwart van de nieuwe koopwoningen voor de eigen inwoners reserveren. In Noordwijk wordt de beschuldiging van corrup tie van de hand gewezen, ook al worden eigen woningzoekenden wel voorgetrokken bij de toe wijzing van nieuwe huizen. Huizen boven de koopprijsgrens van straks 181.000 euro, gaan eerst naar die Noordwijkers die een goedkoop huis of èen huurhuis achterlaten. Die moeten vervolgens een contract ondertekenen dat zij het leegkomen de huis ook weer aan een Noordwijker verkopen. Deze afspraken zijn in 1995 al door de rechter ge toetst. „De beschuldigingen uit Hillegom zijn uit de lucht gegrepen", aldus wethouder Tummers. Ook in Lisse wordt de beschuldiging van de hand gewezen. Volgens wethouder Prins wordt alleen bij dorpsvemieuwingsprojecten, zoals op dit mo ment de Oranjebuurt, voorrang gegeven aan Lis- senaren. „Maar dat zijn mensen die het slachtof fer zijn van de dorpsvernieuwing. Alle andere nieuwbouwprojecten zijn gewoon via een adver tentie in de krant verkocht." Hij wijst erop dat de Hillegomse raadsleden beter eerst eens naar de instroomcijfers kijken. „Dan zien ze hoeveel Hille- gommers naar Lisse verhuizen." De wethouders van Sassenheim en Katwijk waren vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. door Ruud Sep leiden - „Is de politie hier een strafrechtelijk onderzoek naar mij begonnen? Nee hoor. Er loopt helemaal geen onderzoek. Ik heb er nog niks van gemerkt en het lijkt me toch dat ik de eerste ben die wordt ingelicht." De woordvoerder van de politie Hollands Midden bevestigt evenwel dat er wel degelijk een onderzoek loopt. „Dan zou ik tegen de politie willen zeggen: met een oplossingspercentage van slechts veertien procent, zou ik mijn prioriteiten maar eens verleggen." Pim Fortuyn, lijsttrekker van Leefbaar Nederland en gisteren op bezoek in Leiden, is duidelijk niet onder de indruk van het onderzoek dat de politie tegen hem is begonnen wegens bele diging van Turkse en Marok kaanse mannen die hun bruid laten overkomen uit - in de woorden van Fortuyn - 'achter lijke dorpen'. „Ik heb het ge woon gezegd zoals het is. De fei ten zijn de feiten, en die zijn kennelijk beledigend. Maar ik word daarin wel door de politiek gesteund. De minister van gro testedenbeleid is bezig dit pro bleem aan te pakken." De LN-voorman wees er ook op dat hij kennelijk wel door ieder een beledigd mag worden. Trouw mag schrijven dat ik de intelligentie van Hitier en de charme van Himmler heb, en dat het te hopen is dat ik in één van die dark rooms van mij aids oploop. En de voorzitter van de VVD mag mij vergelijken met Mussolini." Of Fortuyn daarte gen nog stappen gaat onderne men? „Nee hoor, zo ben ik niet." Fortuyn verwacht overi gens dat zijn vervolging wegens belediging wel met een sisser zal aflopen. „En zo niet, dan maak ik ze volmaakt belachelijk. Ik huur Moskovic, Doedens en Spong in en zet ze helemaal te kijk." Pagina Ri: Lokaio's nog lang niet zeker van LN-zetel Timoteus Waarsenburg haag/alphen aan den rijn - De 1 van State boog zich gisteroch- over een wel zeer opmerkelijke stie: een geldwisseltransactie uit ..Over slepende zaken gespro- verzucht Philebert Gijs jr. na de 'g- Hij woont in Alphen aan den en behartigt de belangen van zijn „Die is er ruim vijftig jaar mee 5 geweest. Maar hij is nu oud, tig ziek en dementerend. Ik zet de voort als zijn gevolmachtigde." De zaak draait formeel om de vraag of De Nederlandsche Bank (DNB) de aanvraag van Philebert Gijs om 69 vooroorlogse briefjes van honderd om te wisselen in naoorlogse valuta indertijd wel of niet correct heeft af gehandeld. De Nederlandsche Bank oordeelde in 1952 dat Gijs een deel van het geld onrechtmatig (zwarthan del) zou hebben verkregen. En daar mee verviel zijn wisselrecht. Uit de serienummers van de ingewisselde biljetten bleek dat een deel van het geld pas na 1942 in omloop was ge bracht. Daarmee klopte het verhaal van Gijs, die beweerde zijn spaargeld voor die tijd in bewaring te hebben gegeven, niet meer. De bank weigerde tot uitbetaling over te gaan. „De Ne derlandsche Bank heeft de zaak toen afgehandeld en daarmee is het dos sier formeel gesloten", zegt de raads man van de bank. Gijs sr. dacht daar heel anders over. Nadat hij verschillende keren in de ja ren vijftig een antwoord van de bank probeerde te krijgen, liet hij de zaak rusten tot zijn pensioen. In 1983 meldde hij zich weer bij DNB, maar ook nu weer tevergeefs. Uiteindelijk boekte Gijs eind jaren negentig een klein succesje. Hij kreeg zijn oor spronkelijke bedrag terug. „Maar dat is te eenvoudig", zegt mr. H. Broek- zitter die de familie Gijs juridisch bij staat. Hij kaartte de opmerkelijke zaak vorig jaar dan ook aan bij de recht bank. Maar helaas, die gaf DNB, bijgestaan door het prestigieuze advocatenkan toor Nauta Dutihl, gelijk. Gisteren probeerden Gijs en Broekzitter het nogmaals in hoger beroep bij de Raad van State. „Als die ons in het gelijk stelt, zal De Nederlandsche Bank de wisselaanvraag opnieuw in behande ling moeten nemen. En in dat geval gaat het niet meer om 6900 gulden, maar komt de wettelijke rente er ook nog eens over heen. Dan heb je het inmiddels over ruim vier ton," aldus Broekzitter. Pagina R7: 'Mijn vader wacht nog steeds op ant woord van de bank' Ja, fk word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamflMflV fl Straat Postcode Telefoon (i.v.m. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is m Handtekening: 712141 bank-gironummer I I I I I I 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1