Zoeterwoude: toch bouwen in polder LEIDSE REGIO met Han 'Schrap tunnel naar Merenwijk' Op de thee bij de Maharajah van Mysore R5 Koudenhoorn nog een week afgesloten Bi Hillebrand: 'schrappen tunnel onbespreekbaar' jraak in tkantoor vrijdag 8 FEBRUARI 2002 erdorp - Bij een inbraak in T hoofdpostkantoor aan de •I isiuslaan is vannacht een ekend geldbedrag buitge ld. De daders zijn binnen- [A Énen door eerst een toe- ;sdeur te forceren en ver ens een deur in het pand. olitie kwam een kijkje ne- omdat het alarm afging, aders waren toen al ver- ten. irmunda krijgt terieel Klim Op id - De Warmondse lalvereniging Warmunda an de gemeente 'gratis ilen' in sportzaal Klim Op. Jal staat op de slooplijst in ind met de komst van het V cu tureel centrum. War- js da kreeg vorige week een j onderkomen in de vorm lortocabins in sportpark bos. De handbalvereniging voor de inrichting nog van Ha nodig. Volgende week gaat rei jtter Ton Wolvers samen ien ambtenaar naar sport - uit aim Op om te kijken of raj materieel is dat Warmun- n gebruiken. „Het gaat jij om zaken als kapstok- itoelen, tafels, een afzuig- Bnzovoorts", aldus Wol- Uit gebouw 't Meerpunt, v ok wordt gesloopt, kan de gaat het nieuwe onder- sedn van Warmunda open. rg de bar overnemen. ia ndeling dgoedbos C IOND - Natuurliefhebbers »n zondagmiddag mee- aan een wandeling in Dedbos Huys te Warmont, leiding van een IVN-na- ds. De wandeling staat in re1 ken van de naderende en :n begint om 14.00 uur bij 1 ang van het bos, aan de IS. iweg 139. warmond - Het Warmondse re creatie-eiland Koudenhoorn blijft in ieder geval tot eind volgende week verboden terrein voor het publiek. In het recreatiegebied en in een klein gedeelte van de Veerpolder werd woensdagmid dag een noodverordening afge kondigd in verband met de aan wezigheid van asbestresten uit de botenloods van Juffermans. Het asbest kwam vrij bij de brand van afgelopen dinsdag. Volgens de milieudienst West-Holland (advertentie) Morgen, 9 februari, tweede clinic bij: Leiden Atletiek, Anthonie Duijcklaan 1, Leiden (nabij de Leidse Hout) Aanvang: 9.30 uur Extra informatie over loopschoenen! WEEK 3 (8 t/m 15 februari) lag of dinsdag 50 min rustige duurioop dag of donderdag of vrijdag 35 min duurtoop tussentempo lag of dinsdag 45 min rusbge duurioop dag of donderdag of vrijdag 30 min duurioop tussentempo lag of dinsdag 35 min rustige duurioop dag of donderdag of vrijdag 25 min duurioop tussentempo ag of dinsdag 21 min duurioop:(5 min rustige duurioop 3 min wandelen üstige duurioop 3 min wandelen 5 min rustige duurioop) dag of donderdag of vrijdag 19 min duurloop:(3 min wandelen 5 min rustige >p 3 min wandelen 5 min rustige duurioop 3 mm wandelen) ag of dinsdag 4x2 min duurioop 4x2 min herstel (totaal 16 minuten) dag of donderdag of vrijdag 3x (3 min wandelen - 4 min rustige duurioop) g up cooling down WEEK 4 (16 t/m 22 februari) g Duintraining 50 min rustige duurioop in rustige duurioop g of dinsdag Wisseltempo 30 min duurioop tussentempo 5 min rustige 5 min duurioop tussentempo 10 min uitlopen dag of donderdag of vrijdag 50 minuten rustige duurioop g Duintraining 45 min rustige duurioop 40 minuten rustige duurioop of dinsdag Wisseltempo 30 min duurioop tussentempo 5 min rustige 15 min duurioop tussentempo 10 min uitlopen g of donderdag of vrijdag 45 min rustige duurioop ,n g of zondag 40 minuten rustige duurioop ig of dinsdag Wisseltempo 20 min duurioop tussentempo 5 min rustige 'P 15 min duurioop tussentempo g of donderdag of vrijdag 30 minuten rustige duurioop g of zondag 27 min duurioop. 3 min wandelen 5 min rustige duurioop 3 min :e 5,1 5 min rustige duurioop 3 min wandelen 5 min rustige duurioop 3 min en ig of dinsdag Warming up met veel oefeningen 5 min wandelen 5 min iuurloop 5 min wandelen Cooling down ■lag of donderdag of vrijdag 22 min duurioop: 4 min wandelen 6 min rustige p 4 min wandelen 6 min rustige duurioop 4 min wandelen >g of dinsdag 5x2 min duurioop 5x1 minuut herstel (totaal 15 minuten) lag of donderdag of vrijdag 2 a 3x (4 min wandelen - 5 min rustige gaat het om de minst gevaarlijke vorm van asbest. Naar verwach ting kan de noodverordening in de Veerpolder vanmiddag ai wor den opgeheven. Het schoonma ken van Koudenhoorn begint echter pas volgende week en duurt zo'n vijf dagen. Tot die tijd is het eiland verboden terrein. Wie het gebied toch betreedt, ris keert een boete. Het asbest wordt verwijderd door een daarin gespecialiseerd saneringsbedrijf. Aanvankelijk meldde de gemeen te dat er bij de brand geen asbest was vrijgekomen. In de raads commissie voor milieubeleid uit ten verschillende raadsleden gis teravond kritiek op deze voorba rige mededeling. Foto: Hielco Kuipers door Jan Preenen zoeterwoude - Zoeterwoude wil plotseling toch bouwen in het landelijke gebied tussen Swetter- hage in het Dorp en de Zuid- buurt. De politieke partijen zien mogelijkheden nu J. Versteegen van kaasboerderij Rustdam te kennen heeft gegeven, dat over verkoop van een deel van zijn grond in de Zwetpoider op lange re termijn valt te praten. Tot voor kort leek aantasting van het groen in het buitenge bied voor CDA, WD en Progres sief Zoeterwoude onbespreek baar. De Zwetpoider valt welis waar niet onder de groene Grote Polder, maar maakt wel deel uit van het landelijke gebied. Een door de gemeente ingestelde klankbordgroep met vertegen woordigers van het bedrijfsle ven, maatschappelijke groepe ringen en betrokken bewoners kwam vorige week nog met het advies om het buitengebied in tact te laten. Een afwijkend ge luid van een jongere, Annelies van der Ham, die pleitte vóór het bouwen aan de Zuidbuurt- seweg, werd niet in het verslag opgenomen. Zij verweet de ge meente daarop 'oogkleppenge drag'. Gisteravond zwengelden fractie voorzitter Ooijendijk van PZ en WD'er Dantuma tijdens de raadsvergadering de discussie aan om een nieuwe bouwlocatie te zoeken. „De Zwetpoider langs de Zuidbuurtseweg is dan de enig denkbare plek. Die heeft niet zo'n ruimtelijke werking als andere polders. De behoefte aan sociale woningen voor starters is zeer groot. In het dorp zelf zijn die bijna niet te verwezenlijken, omdat de grond daar erg duur is", aldus Ooijendijk. De WD wees er na afloop van de vergadering op dat zij in vori ge verkiezingsprogramma's al op bouwen in de Zwetpoider heeft gewezen. In het program ma voor de komende verkiezin gen staat er evenwel niets over. Dantuma: „We dachten dat we het wel zouden redden met de inbreidlocaties, het bouwen binnen de contouren, maar dat lukt niet. Daarom hebben we de knuppel maar in het hoender- hoek gegooid. Er moet echt een heel nieuwe plek worden aange wezen. Vorig jaar is het aantal woningzoekenden met maar liefst 26 procent gestegen. En de afgelopen tijd is duidelijk geble ken dat het heel moeilijk is om binnen de huidige bebouwings- grenzen wat te doen. Overal klinken protesten op." Fractievoorzitter Ates van het CDA benadrukte eveneens na de vergadering, dat andere par tijen nu met de eer willen gaan strijken. „Zij doen net alsof zij iets nieuws hebben bedacht. Maar wij zijn al eerder gaan pra ten met Versteegen over het eventueel bouwen op zijn land." Ook de christen-democraten hebben de afgelopen jaren steeds verkondigd dat zij het buitengebied wülen openhou den. Wethouder Stuijt verbaast zich niet over deze nieuwe ontwikke ling. „Ik heb al eerder gezegd dat dit soort geluiden tegen de verkiezingen zou opklinken. Ik sta er ook best wel voor open. Binnenkort gaan we praten met Versteegen. Maar daarmee zijn we er nog niet. We moeten ook in de slag met de provincie, om dat het gaat om beschermd ge bied. Er kan nu worden gespro ken over eventuele herziening van het streekplan. Als we wat willen veranderen, moeten we dat nu doen. Anders ligt het nieuwe streekplan tot 2020 vast." Bouwen in het landelijke gebied is volgens Stuijt de eerste zeven a acht jaar evenwel niet aan de orde. „Tot die tijd kunnen we nog wel vooruit. Trouwens, we mogen van de provincie ook nooit de bebouwingsgrenzen oprekken als we niet onze stin kende best hebben gedaan bin nen de huidige contouren." Ook het CDA wil die grens pas op langere termijn verleggen. „Er zijn nog mogelijkheden genoeg, maar dan moet het college wel meer initiatief nemen, zoals op Swetterhage waar ruimte vrij komt De gemeente had daar voor eigenlijk al plannen moe ten hebben." oegstgeest - Progressief Oegst- geest en het CDA willen de ge plande verkeerstunnel tussen nieuwbouwwijk Poelgeest en de Leidse Merenwijk eventueel schrappen. Met een dergelijke bezuiniging kan Oegstgeest het grootste deel van het enorme exploitatietekort op de wijk in één keer wegwerken. Beide partijen geven de voor keur aan een dergelijke ingreep boven de door wethouder R. Meester (PrO) voorgestelde be zuinigingen op groen en andere voorzieningen. De WD en Leef baar Oegstgeest lieten eerder al weten dat bezuinigen op de tunnel onder het spoor naar de Merenwijk bespreekbaar is. De aanleg van een tunnel voor autoverkeer tussen de Meren wijk en Poelgeest kost meer dan 5 miljoen euro. Het exploitatie tekort op de wijk is opgelopen tot 5,7 miljoen euro. Dat tekort kan stijgen tot bijna 7,8 miljoen euro als staatssecretaris Remkes volhardt in zijn terugvordering van zogeheten 'locatiesubsidie'. Oegstgeest moet de rijkbijdrage deels terugbetalen omdat ze bouwafspraken niet op tijd is nagekomen. „De aanleg van een verkeers tunnel naar de Merenwijk is de grootste uitgave die we voor de wijk moeten doen", zegt PrO- fractievoorzitter M. Noort. „En nu het NS-station Merenwijk er toch niet komt wegen die kosten nog zwaarder." Het CDA schaart zich achter dit stand punt en vindt, net als PrO, dat Leiden ook best wat mag inleve ren als gevolg van het besluit van Remkes. Deze gemeente zou volgens Oegstgeest ook te laat zijn in het nakomen van zijn bouwverplichting op het Trek vaartplein, dat ingekapseld wordt door Poelgeest. „Daar is nog steeds niets mee gebeurd", aldus E. van den Bosch (CDA) gisteravond tijdens een raads vergadering. Om de tunnel te behouden is Leiden wellicht bereid dieper in de buidel te tasten, hoopt de Oegstgeestse politiek. De buur gemeente heeft de verbinding hoog op haar wensenlijstje staan. Beide gemeenten hebben enkele jaren geleden een princi pe-akkoord gesloten over de aanleg van de tunnel. Toen gin gen ze er nog vanuit dat de NS een station ter hoogte van de Merenwijk zou bouwen en Poel geest een redelijk winkelcen trum zou krijgen. Mocht de verkeerstunnel er niet komen, dan wil PrO de bouw- brug ter hoogte van de Oegst- geesterweg handhaven voor au toverkeer. Noort: „Je moet een tweede uitgang hebben en dat zou de bouwbrug kunnen zijn. Die verbinding is er al dus dat kost ons weinig geld." Meester liet gisteravond weten dat ze weinig verwacht van on derhandelingen met Leiden over het schrappen of goedko per maken van de verkeerstun nel naar de Merenwijk. Ze ver wees naar een convenant dat Oegstgeest in 1995 heeft afgeslo ten met Leiden en Warmond over de aanleg van Poelgeest. De wethouder wil niet meer be zuinigen op de brug die Poel geest met de Lange Voort moet verbinden. Het ontwerp ligt klaar. Het ontwerpen van een goedkopere brug levert vertra ging op en dat wil Oegstgeest haar burgers niet aandoen. In mei komt Meester met gedetail leerde bezuinigingsvoorstellen. leiden - Voor de Leidse wet houder R. Hillebrand (PvdA) is het schrappen van de tunnel tussen Poelgeest en de Meren wijk onbespreekbaar. „Daar over kan ik kort en krachtig zijn." Warmond, Oegstgeest en Lei den hebben in 1995 een over eenkomst over Poelgeest ge sloten, waarin de aanleg van de tunnel op uitdrukkelijk ver zoek van Leiden is vastgelegd. „We gingen er toen ook van uit dat het exploitatietekort op de wijk 28 miljoen gulden zou be dragen en hebben afgesproken dat Oegstgeest dat bedrag voor zijn rekening zou nemen. Nu is het verwachte tekort veel min der, dus ik zie geen reden om aan die afspraken te tomen." Mocht Oegstgeest serieus doorgaan met het idee om de verkeerstiuanel tussen beide wijkèn te schrappen dan stapt Hillebrand naar de rechter. „Dan beschouw ik dat als con tractbreuk en dat zal ik aan vechten. Wij hebben al gron den aangekocht om de aanleg van de tunnel mogelijk te ma ken. Daar hebben wij geld voor uitgegeven." Leiderdorpse 'journaliste' Jolanda Vesseur is Going Global door Eric Went leiderdorp - Wat doe je als je bij iemand te eten wordt gevraagd, en je krijgt soep met geitenogen voorgeschoteld? De Leiderdorpse Jolanda Fesseur (17) zou de soep 'uit beleefdheid' oplepelen, maar de organen op haar bordje laten liggen. Dinsdag gaat de Leider- dorpse uit klas 4 vwo van Visser 't Hooft met de Unie voor Christe lijk Onderwijs een week naar In dia. „Het zou heel goed kunnen dat ik dan in dit soort situaties verzeild raak." Het was een wat gemene gewe tensvraag, die op haar werd af gevuurd tijdens een pittig solli citatiegesprek. Uit dat gesprek moest duidelijk worden of Jo landa serieus genoeg is om een week lang ais verslaggever naar de Indiase stad Bangalore te worden uitgezonden. Dat is ze. Samen met twintig andere scho lieren vertrekt ze dinsdagmor gen vanaf Schiphol. „Spannend, want ik ben nog nooit zonder mijn ouders op vakantie ge weest." Going Global, zo heet het pro ject dat geleid wordt door de Unie voor Christelijk Onderwijs. Jaarlijks stuurt deze landelijke organisatie twintig scholieren de aardbol over, om verslag te doen van ontwikkelingsprojec ten die de Unie ondersteunt. De uitgezonden scholieren krijgen de opdracht om verslagen en fo to's te maken. Die zijn bedoeld om het 'thuisfront' ertoe aan te zetten actief geld in te zamelen voor de verschillende goede doelen. Toen de Leiderdorpse Jolanda zich een aantal maanden gele Jolanda Vesseur heeft een clownsneus gekocht voor haar bezoekje aan gehandicapte kinderen in de Indiase stad Bangalore. Foto: Hielco Kuipers den kandidaat stelde om voor dat project als verslaggever de reis naar India te maken, waren haar ouders daar eerst niet zo blij mee. „Ze hadden het niet van mij verwacht en vonden het best wel eng." Maar ze had er goed over nagedacht. „Vorig jaar ben ik met mijn familie in Indonesië geweest, en die cul tuur sprak me heel erg aan. In India is de cultuur vergelijkbaar. En eens moet het natuurlijk de eerste keer zijn dat ik zonder mijn ouders op pad ga." In Bangalore moet de Leider- dorpse een propvol programma afwerken. „We gaan naar een diamantslijper, moeten bouw blokken persen en gaan op be zoek bij de Maharajah van Mys ore." Ook gaan de scholieren een middag op stap met kinde ren uit de krottenwijken van Bangalore, gaan ze op tijgerjacht en brengen ze een visite aan ge handicapte jongeren in een te huis. „We hebben de opdracht gekregen om ballonnen, rolton- gen en clownsneuzen mee te nemen. Op die manier kunnen we die kinderen misschien ver maken. Want gewoon met el kaar praten, dat gaat natuurlijk niet." De dagen tot haar vertrek heeft de Leiderdorpse hard nodig om de laatste voorbereidingen te treffen. Om kleding te kopen, bijvoorbeeld. „Want het is ver boden om in India strakke t- shirts te dragen en om armen en benen bloot te laten. Dat vinden ze daar te hoerig." Ook moeten de scholieren elk tien cadeautjes uit Nederland meenemen om in India weg te geven. „Ik heb wat pennen gekocht, dat vinden ze daar altijd leuk. En potjes nagel lak voor de meisjes. Misschien dat ik ook nog een paar auto- tjes voor de jongens meeneem." Toch kan Jolanda zich niet over al op voorbereiden. „Ik denk bij voorbeeld dat ik in fridia heel wat dingen te zien nijg die ik niet zo leuk vind. Hoe ik daar op ga reageren, dat kan ik van tevo ren niet zeggen. Maar dat ik op sommige momenten behoorlijk emotioneel zal zijn, dat zit er dik in." In dat geval krijgt de Leider- dorpse hulp van een 'onbeken de vriend'. „We hebben tijdens een kennismakingsweekend al lemaal een lootje moeten trek ken met een naam van een van de deelnemers erop. Die naam moesten we voor elkaar geheim houden. De bedoeling is dat we in India extra lief zijn voor die persoon, als een soort buddy. Dat is om elkaar te steunen. En dat zal best nodig zijn, denk ik zo."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17