Prolion zit in acute geldnood 1 ECONOMIE Golden Tulip gaat zelfstandig verder Brussel bederft humeur van bondskanselier Schroder Ierse bankffaude doet denken aan val Barings Platgeslagen waterdruppel Surseance moet bedrijf redden Deloitte scheidt afdelingen advisering en accountancy Academie opgericht voor opvolgers familiebedrijven ABN Amro mag extern werven m 7 miljoen sen werken urg - De werkgelegen- Nederland is ook vorig rder gegroeid. Voor het de geschiedenis werk- eer dan zeven miljoen n twaalf uur of langer in k. Dat blijkt uit cijfers die traal Bureau voor de uek (CBS) vandaag heeft ïdgemaakt. Het aantal ba- rroeide in 2001 andermaal ;r dan de beroepsbevol- Daardoor daalde de werk- K eid verder. Het aantal inde vrouvVen steeg met 00. Bij de mannen was dat 1340.000. pndpersoneel al gezocht 2 aag - Strandtenthouders leven ingen zijn al begon- iet het werven van ïboys' en ander perso- De opbouw van de tenten t op 7 maart, maar het dat goed personeel al ac- oet worden geworven, zo art exploitant Johnny rici. De grote paviljoens n niet draaien op alleen lverlaters, ook al omdat izoen voor de schoolva- begint. ra steun r Egypte k el sheik - Westerse lan- investeerders hebben voor de komende drie 1,3 miljard euro toege- ivaarvan 2,3 miljard met- 1 worden uitgekeerd om te economische proble- ip te lossen door na de gen van 11 september. Ï-Ontwikkelingsfonds P) verwacht dit jaar 4,4 1 euro uit te keren. Egyp- 3,3 miljard euro ge- 1. De toezeggingen geven leveel belang het Westen ;ypte hecht als bemidde- het Midden-Oosten en rtner in de strijd tegen het Isme. entinië stelt gave peso uit is aires - De Argentijnse pg heeft de volledige ont- ling van de peso van de tot volgende week uitge- pe regering krijgt daar- ïtiig respijt terwijl zij pro- )rde op zaken te stellen I internationale financië- Ituties onderhandelt over jodkrediet. Minister van mische zaken Jorge Re- tnicov, die het nieuws jlmaakte, heeft gezegd ontkoppeling volgende haandag hoe dan ook zal [inden. garije wil rgie leveren De Bulgaarse premier fisteren gezegd dat zijn e energieleverancier van Balkan wil worden, een t waarvoor het land zo'n filjard euro aan buiten- •iinvesteringen wil bin- len. Het Amerikaanse [bedrijf Entergy heeft [ondigd 517 miljoen euro i investeren in het verbe- pn een kolengestookte ie in Bulgarije. Via het (pen al veel Russische Üngen naar andere Bal- jden en in de toekomst llgarije een kruispunt h van olie- en gasleidin- n en naar de Zwarte Zee, jische Zee en terminals Adriatische Zee. sen kopen ste parfum De Fransen staan aan t betreft uitgaven voor verzorgings- en heidsproducten. Per 'an de bevolking gaf jk hiervoor 162 euro uit. egen staat tweede met 0 en Zweden is derde euro per inwoner, zo t cijfers van het verbond nse parfumfabrikanten, ïse parfumindustrie zet- jaar 12,7 miljard euro danks de zwakke econo- lat 7,5 procent meer dan De export groeide met :ent tot het record van ard euro. Parfum en ica zijn het op drie na ijkste exportproduct van jk. ster voor imissarissen ■AG - Bedrijven of onder- [sraden die nieuwe com- ssen zoeken kunnen n terecht bij een nieuw k register. Het register is g gelanceerd door werk en werknemersorgani- 1 de Sociaal-Economi- ad (SER) in Den Haag. :n wetswijziging kunnen ssarissen van grote ven- ïappen binnenkort niet ichzelf benoemen. De emingsraad mag tot lal eenderde van de isarissen kiezen. In het worden zowel vacatu- enomen als mensen die baar zijn als kandidaat. van onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De irritatie was van het gezicht van de Duitse bonds kanselier Schroder af te lezen, dinsdag bij de opening van een nieuwe VW-fabriek in Rüssels- heim. „In Brussel wordt soms te weinig aan industriële productie gedacht, in het geloof dat men alleen van dienstverlening kan leven", zei de kanselier. Schro der doelde op de plannen van de Europese Commissie voor de liberalisering van de Europese automarkt. Als de concurrentie toeneemt, zal de consument minder beta- Aanpak auto-industrie volgt op reprimande voor begroting len, is de achterliggende ge dachte in Brussel. Maar de Duit se regeringsleider ziet de voor stellen als een bedreiging voor de Duitse automobielindustrie. De kanselier vreest voor het ver lies van 'misschien wel 100.000' arbeidsplaatsen. Zo'n klap kan Schroder, die bezig is aan een moeizaam verkiezingsjaar, niet gebruiken. Gisteren werd be kend dat de Duitse werkloos heid de afgelopen maanden dramatisch is gestegen tot 4,3 miljoen. Was Duitsland lange tijd het braafste jongetje in de klas van EU-lidstaten, sinds Schroder in eigen land wegens de stagne rende economie onder druk staat liggen Berlijn en Brussel met elkaar overhoop. Vorige week haalde hij ook al onge meen fel uit naar de Europese Commissie. Die gaf Berlijn een reprimande omdat het Duitse begrotingstekort de grens van drie procent nadert. Volgens het stabiliteitspact, dat geldt als fun dament onder een stabiele euro, mag dit niet. Volgende week be sluiten de ministers van financi en of zij een officiële waarschu wing naar Berlijn zullen sturen. De rood-groene regering vreest dat een Brusselse 'gele kaart' bij de kiezers slecht zal vallen. Schroder vermoedt achter de waarschuwing zelfs 'politieke motieven'. In Brussel, zegt Schroder, weten ze immers ook wel dat de zuinige minister van financiën Eichel alles in het werk stelt om de staatsschuld naar beneden te krijgen. Zelfs de Duitse Eurocommissaris Ver heugen bekritiseerde het besluit van zijn eigen commissie. Die zeer ongebruikelijke stellingna- me kwam Verheugen op een woedend telefoontje te staan van voorzitter Prodi. Met man en macht proberen de Duitsers nu om de waarschu wing van tafel te krijgen. Grote landen als Frankrijk, Groot-Bri- tannië en Spanje zouden Duits land tegemoet willen komen, maar kleine landen als Neder land vinden dat er geen uitzon dering mag worden gemaakt. Als de reprimande wordt inge trokken, wordt de geloofwaar digheid van het stabiliteitspact ondermijnd. En daarmee komt de euro in gevaar. 'Schröders humeur wordt met de dag slechter', constateerde het massablad Bild. In eigen land stapelt zich schandaal op schandaal. Deze week werd be kend dat arbeidsbureau's stel selmatig vervalste cijfers naar buiten brengen. Onderzoek door de Rekenkamer bij vijf ar beidsbureau's in verschillende deelstaten wees uit de bemidde laars niet in zeventig procent van de gevallen succesvol wa ren, zoals was gesuggereerd, maar in slechts twintig procent. Een uitgebreider onderzoek on der de 181 Duitse arbeidsbu reau's moet uitwijzen het groot het gesjoemel met de statistie ken is. De oppositie priemt met een be schuldigende vinger richting Schroder. De kanselier, die in een grijs verleden de toezegging deed de werkloosheid terug te zullen brengen tot 3,5 miljoen, heeft geen ideeën meer, zeggen oppositieleiders. En, heel op portunistisch, dringen zij er bij Werkloosheid Duitsland S 70,4 van de Duitse beroepsbevolking anp/afp jan. jan. jan. 2000 2001 2002 in miljoenen Brussel op aan om haast te ma ken met de verzending van de door Schroder gevreesde officië le berisping. leidsche rijn - Dakdekkers bevestigen platen op een nieuw pompstation van de water maatschappij Hydron in de vinexlocatie Leidsche Rijn, bij Utrecht. Het station is opval lend vormgegeven als een platgeslagen waterdruppel. Vanuit het station worden nieu we waterputten geslagen. Het maakt deel uit van een waterwinpark dat drink- en huis- houdwater gaat leveren aan het gebied waar de komende jaren duizenden huizen verrij zen. Foto: ANP/Ton Borsboom vijfhuizen/anp - Prolion gaat surseance van betaling aanvra gen. Tegenvallende resultaten dreigen het bedrijf in Vijfhuizen de kop te kosten. De producent van apparaten voor de landbouw presenteerde vorige maand een halfjaarverlies van vijf miljoen euro, wat het bedrijf in acute geldnood bracht. Prolion poogt via de uitstel van betaling zijn schuldenpositie verbeteren, zo maakte het be drijf vanochtend bekend. Lukt de schuldsanering dan is een nog onbekende investeerder be reid minimaal 10 miljoen euro in de onderneming te stoppen. De kapitaalinjectie vindt plaats door de uitgifte van nieuwe ge wone aandelen Prolion. Het geld wordt onder meer be nut voor de overname van de distributiemaatschappijen van Gascoigne Melotte. Deze acqui sitie stelt Prolion in staat de as semblage en verkoop van melkrobots, het paradepaardje van het bedrijf, in eigen beheer uit te voeren. De investeringsmaatschappij heeft de 'zeer substantiële' schuldsanering als nadrukkelij ke voorwaarde voor zijn kapi taalinjectie gesteld. Prolion moet nu met de Rabobank en NIB Capital rond de tafel gaan zitten om de schuldenlast tot aanvaardbare proporties terug te brengen. Het bedrijf is al in onderhandeling over een boe delkrediet om de ergste liquidi teitsproblemen op te vangen. De distributiemaatschappijen van Gascoigne Melotte zijn vooral actief in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië. Prolion krijgt via de ze kanalen meer directe invloed op de marketing en verkoop van zijn producten. Ook ontstaat er een meer rechtstreeks contact met de belangrijkste klanten, de melkveehouders. Prolion betaalt de overname van Gascoigne Melotte deels in con tacten, deels in nieuwe gewone aandelen. De emissie van nieuwe aande len zorgt voor een verwatering (15 tot 20 procent) van het be lang van de huidige aandeel houders. hilversum/anp - De naam Golden Tulip blijft bestaan. Via een management buy out heeft de zittende directie de van oor sprong Nederlandse merknaam in de ho telwereld veiliggesteld, zo heeft een woordvoerster van Golden Tulip bekend gemaakt. Driehonderd franchisehotels in 42 lan den wereldwijd hebben zich hierdoor losgeweekt van het Spaanse moederbe drijf NH Hoteles. Die maakte eind vorig jaar bekend de merknaam Golden Tulip te laten vallen. Het management gaat voortaan vanuit Hilversum marketing- en administratieve zaken regelen voor de verder zelfstandig gerunde drie- en vier stenen hotels. Over de overnameprijs wil de zegsvrouw van Golden Tulip niets zeggen. „Het was na de beslissing van NH Hoteles om de naam Golden Tulip te laten vallen, duidelijk dat onze wegen be ter konden scheiden", licht de woord voerster de koop toe. Het Spaanse hotelbedrijf behoudt wel circa zestig Golden Tulip-hotels, die vol ledig in eigendom van Hoteles zijn en waar geen franchisecontract bij kwam kijken. Een voorbeeld daarvan is het be kende Krasnapolsky-hotel op de Dam in Amsterdam. Deze zestig hotels wisselden overigens eind vorig jaar al de naam Gol den Tulip in voor NH. Volgens de zegsvrouw van Golden Tulip bleek vorig jaar direct na de aankondi ging van Hoteles, dat het voor franchise- houders onmogelijk was om over te stap pen op de naam NH. Dat kwam volgens haai' zowel door de gedachten die het opriep bij de zelfstandige ondernemers, als door de opstelling van het moederbe drijf. „Hoteles is in de kern geen franchi- sebedrijf, maar een managementbedrijf dat graag alle touwtjes in handen houdt binnen de hotels." Rotterdam - Het accountants- concem Deloitte Touche Toh- matsu, in 140 landen actief met 95.000 werknemers, heeft beslo ten zijn adviesorganisatie Deloitte Consulting af te splitsen tot een afzonderlijke bestuurlij ke eenheid. De affaire rond het Amerikaanse energieconcem Enron en zijn accountant Arthur Andersen heeft Deloitte tot zijn besluit ge bracht. De advisering en de accountan cy van Deloitte zijn vanaf 1994 al wel afzonderlijke organisaties, maar vielen wel onder één be stuur. noordwijk/den bosch/gpd - Vrouwen en mannen die binnen afzienbare tijd het familiebedrijf overnemen kunnen zich daar voor vanaf mei voorbereiden op de 'Opvolgersacademie'. Een nieuwe opleiding waarvoor Van Lanschot Bankiers het initiatief heeft genomen in samenwer king met De Baak in Noordwijk. De academie gaat opvolgers be geleiden in het veelomvattende proces van de bedrijfsopvolging. Het gaat daarbij niet alleen om inhoudelijke kennisoverdracht, maar ook om aandacht voor de persoonlijke ontwikkeling, het uitwisselen van ervaringen met gelijkgestemden en het opbou wen van contacten met de an dere twintig kandidaat-opvol gers in de groep. De leergang duurt negen maanden en kost 12.000 euro. amsterdam/anp - ABN Amro Nederland mag onder voor waarden weer mensen van bui tenaf aantrekken. De afgelopen maanden gold de afspraak dat de bank dat in verband met de lopende reorganisatie niet zou doen. Nu de periode dat medewerkers zich voor vrijwillig vertrek kon den aanmelden achter de rug is, is de bank met de bonden over eengekomen dat dat verbod wordt versoepeld. Vorige maand werd bekend dat ruim 6000 medewerkers van de bank zich hebben aangemeld voor de vertrekregeling. Drie kwart van de medewerkers was aan de hand van een brief gewe zen op deze mogelijkheid. Volgens FNV Bondgenoten moeten nog wel de laatste de tails geregeld worden voordat de bank werkelijk van buitenaf nieuwe mensen mag aantrek ken. „Ze moeten uitgebreid kunnen aantonen dat een be paalde functie niet door een in terne kandidaat kan worden vervuld", aldus bestuurder Gor ter. De woordvoerder van ABN Am ro benadrukt dat de bank aller eerst probeert de beschikbare banen intern te laten vervullen. Hij ontkent dat de vertrekrege ling te riant was. „We zijn abso luut niet overvallen door de gro te groep mensen die hebben aangeven te willen vertrekken. Integendeel, het zal de druk op onze mobiliteitscentra juist niet te groot maken." Klanten in de rij voor een pin automaat bij een vestiging van Allied Irish Banks in Dublin. Foto: AP/John Cogill Werknemer verloor miljoenen op valutamarkten door onze correspondent Harm Harkema londen - De grootste Ierse bank Allied Irish Banks (AIB) is het slachtoffer van een frauderende werknemer in een zaak die doet denken aan het schandaal rond de Londense bank Barings, zeven jaar geleden. In Dublin maakte AIB gisteren bekend dat een van haar Amerikaanse werknemers, de valutahandelaar Alan Rusnak, de bank met onverantwoorde transacties heeft gedupeerd voor een bedrag van naar schatting 86o miljoen euro. AIB heeft de FBI ingeschakeld, nadat Rusnak maandag niet op zijn werk in Baltimore was ver schenen. Hij is sindsdien spoor loos. Volgens bestuursvoorzitter Michael Buckley dreef Rusnak op de valutamarkt riskante han deltjes, in strijd met de regels van de bank. Hij verbloemde de grote verliezen door fictieve transacties in de boeken bij te schrijven. Zeven jaar geleden bracht deri- vatenhandelaar Nick Leeson za kenbank Barings om zeep nadat hij met wilde transacties miljar den had vergokt Volgens Buck ley gaat een vergelijking met Ba rings niet op, omdat het voort bestaan van AIB niet op het spel is gezet. „Dit is een klap, maar geen fata le klap. Ook na afschrijving van dit verlies, maken we nog steeds winst. Onze klanten hoeven ner gens bang voor te zijn,", aldus de AIB-baas, die in de ffaude geen reden ziet om zelf af te tre den. De bank zei aanwijzingen te hebben dat er sprake is geweest van een samenzwering, maar heeft daarvoor geen harde be wijzen. Anderzijds zei Buckley niet te weten of het om bewuste fraude ging met de bedoeling er financieel beter van te worden, of dat er sprake was van een uit de hand gelopen knoeiboel. „Het is denkbaar dat Rusnak er met geld vandoor is gegaan. Maar we weten dat niet", aldus Buckley. Rusnak nam maandag de benen nadat hij eerder had meege werkt aan een intern onderzoek. Hij werkte -voor het gezien zijn werk relatief lage salaris van zo'n 100.000 euro- sinds zeven jaar in het middenkader van All- first Financial Ine, een Ameri kaanse tak van AIB. Rusnak, een veertiger, stond tot voor kort bekend als een oppas sende burger. Hij is getrouwd, heeft twee kinderen, zat in het bestuur van de school van zijn kinderen en ging 's ^pndags trouw ter kerke. Op de beurs van Dublin verlo ren de AIB-aandelen 23 procent aan waarde. Volgens deskundigen zullen de interne controles die banken uitoefenen opnieuw kritisch moeten worden nagelopen. Het bankwezen dacht na het deba cle met Barings inmiddels alle gaten wel te hebben gedicht. Dat blijkt nu dus niet het geval. AIB heeft enkele leidinggeven den van de vestiging in Balitmo- re geschorst. Volgens kredietbe oordelaar Fitch werpt de fraude een bedenkelijk licht over het management en de supervisie bij de bank. Standard Poor, dat de krediet waardigheid van bedrijven in kaart brengt, overweegt haar oordeel van de bank te herzien.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9