Israëlische franse minister: Simplisme VS bedreigt de wereld raketaanval na gijzeling BUITENLAND Sharon presenteert Amerika 'alternatieve Arafats' Tony Blair begint vooral thuis zijn glans te verliezen Zonnebank vergroot kans op huidkanker CLA: Nieuwe aanslagen zijn te verwachten Afghanistan ingesneeuwd Bill Clinton kon het goed vinden met Milosevic donderdag FEBRUARI 2002 tel nei l bruikt l|anveev( tand. Di fVioWicsHAFEN - Door een ex- osie in een fabriek van che- jeconcern BASF in het Duitse ■Jdwigshafen zijn gisteren elf ien gewond geraakt. Twee m hen zijn er ernstig aan toe. a de ontploffing van een tank et het oplosmiddel toluol, dat t wordt bij de productie veevoer, ontstond een De brandweer had deze iel onder controle. De oorzaak ui de explosie is nog niet be- end. alestijnse bevalt ran 'Versperring' HA - Een jonge Palestijnse ouw werd gisteren gedwon- j] haar baby ter wereld te engen voor een Israëlische ^versperring in de Gaza- ook. Ter herinnering aan de mederende gebeurtenis gaf haar pasgeboren zoontje de iam 'Chadsches', wat 'weg- rsperring' betekent. De 24-ja- p vrouw was dinsdagavond weg naar het ziekenhuis, en zij in het zuiden van de izastrook door soldaten werd ngehouden. Hoewel zij al last nweëen had, weigerde het ;er haar door te laten. tngen rijdt twee nensen dood irde - Een 14-jarige automo- ist uit het Duitse Oberhausen eft gistermorgen bij Voerde n ongeval veroorzaakt, waar twee doden en vier zwaarge- inden vielen. Zelf kwam hij er lichte verwondingen vanaf. S D politiepatrouille merkte de to op wegens gevaarlijk rijge- ig op de autosnelweg Ober- usen-Arnhem. Tijdens de htervolging verloor de tiener macht over het stuur. Hij tste frontaal op een tegenlig- waarbij de 68-jarige be- lurster om het leven kwam. tk de 16-jarige bijrijder van jonge automobilist overleef de klap niet. >pman Belgische pedselclub weg tssEL - De hoogste ambte- jr van het Belgische nationa- roedselagentschap heeft zijn tslag ingediend, na de ont- icing van 26 nieuwe, niet op raarlijke pcb's onderzochte en varkensvoer bij een vee- tderbedrijf in Roeselare. De ambtenaar was een dag van )ren in verband daarmee al horst door minister van csgezondheid Aelvoet. Het ntschap (FVA) werd in 1999 opgericht om de Belgische idselindustrie meer geloof- tligheid te geven na eerde- xineschandalen. ks beïnvloedt Kees geboorte dcn - Veel seks verhoogt alleen de kans op zwanger- ap, maar kan ook proble- in vermijden die soms leiden miskramen en doodgeboren ieren. Dit meldde het we- schappelijke tijdschrift New mtist gisteren. Het hebben veel seks met de toekomsti- ader üjdens het begin van wangerschap verkleint de s dat het immuunsysteem de moeder de foetus af- >L Volgens biologen van de versiteit van Adelaide in Au- lië, helpt het zelfs als kop- een jaar voor de zwanger- ap al flink met elkaar vrijen, immuunsysteem van de uw kan dan alvast wennen de vreemde proteïnen van rader, die zich ook in de foe- bevinden. mge piloot Ren terrorist Mpa - De jongen die zich be- i vorige maand met een igtuigje in een kantoorge- iw in de Amerikaanse stad ipa boorde, was geen terro- In de kleding van de vijf- ijarige Charles Bishop was i brief gevonden waarin hij sympathie uitte voor terro- ïnleider Osama bin Laden le aanslagen van 11 septem- Uit onderzoek van de poli- s gebleken dat de jongen in eentje handelde, toen hij eenmotorige Cessna 172 stal naar het veertig verdiepin- i tellende gebouw in Tampa og. Het toestel boorde zich Ie 28ste verdieping. De jon- kwam om. I: Tsjernobyl i trekpleister "york - Het gebied rondom voormalige kerncentrale in itnobyl moet een trekpleis- voor ecotoeristen worden, te aanbeveling staat in een ierzoeksrapport van de Ver gde Naties, dat gisteren rd gepresenteerd. De inter zonale gemeenschap verliest langzamerhand de interesse 'het in 1986 door een radio- eve explosie getroffen ge- 1 financieel te steunen. „Het fdt tijd dat Tsjernobyl op kgaat naar manieren om 'zelf te onderhouden", al- i een VN-medewerker. nablus-jeruzalem/afp-rtr-gpd - Israëlische F-i6's hebben van nacht twee raketten afgevuurd op het hoofdkantoor van de Pa lestijnse Autoriteit in Nablus op de Westelijke Jordaanoever. Ze ker elf mensen raakten gewond. De aanval was een reactie op een Palestijnse gijzelingsactie, gister avond in de joodse nederzetting Hamra, waarbij vier doden vielen. Israël houdt de Palestijnse leider Arafat verantwoordelijk voor de gijzeling in Hamra op de Weste lijke Jordaanoever. Het hoofd kantoor van de Palestijnse Auto riteit liep geen grote schade op. De gijzeling in Hamra was ver moedelijk het werk van één man. Volgens de Israëlische krant Ha'aretz had hij explosie ven om zijn lichaam gebonden. Verscheidene getuigen meldden dat de man in het begin van de avond de nederzetting binnen drong, waar veertig gezinnen wonen. Hij begon te schieten op de bewakers en nam daarna een aantal Israëliërs in gijzeling. Is raëlische militairen grepen in en doodden de gijzelnemer. Ook een militair en een vrouw en haar 11-jarige dochter kwamen bij het vuurgevecht om. Israëlische militairen hadden gisteren kort voor de gijzelings actie ten noorden van Nablus washington/anp-afp-dpa-rtr - George Tenet, de hoogste baas van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA, heeft gisteren ge waarschuwd voor nieuwe terro ristische aanslagen tegen Ameri kaanse en 'geallieerde' doelen. In zijn eerste optreden voor het Amerikaanse Congres sinds 11 september zei Tenet dat het ter reurnetwerk al-Qaeda van Osa ma bin Laden niet is ontman teld, en plannen heeft voor nieuwe terreurdaden. De waarschuwing van Tenet volgde op de vraag van presi dent Bush aan het Congres eer der deze week om de defensie begroting zeer fors op te krik ken. Het budget, waarmee de zogenoemde oorlog tegen het terrorisme moet worden gefi nancierd, moet wat Bush betreft groeien met 15 procent tot 379,3 miljard dollar, de grootste stij ging in twintig jaar. Een Amerikaanse regeringsfunc tionaris zei gisteren dat maan dag zeker één persoon is omge komen, toen vanuit een onbe mand vliegtuigje van de CIA een raket op een groep van vermoe delijk belangrijke leden van al- Qaeda werd afgevuurd. De aan val had plaats in het grotten- complex van Zawar Khiü in het zuidoosten van Afghanistan. Volgens de zegsman zijn mis schien nog meer mensen omge komen. Het is nog onduidelijk wie de dode is. Volgens de tv- zender CBS bestaat het vermoe den dat een aantal belangrijke personen binnen het netwerk, onder wie Osama bin Laden, hun toevlucht hebben gezocht in Zawar Khili, nadat zij uit de grotten van Tora Bora waren ontsnapt toen dat complex in tensief door de Amerikanen werd gebombardeerd. een vrachtwagen aangehouden, waarmee acht raketten van het type Qassam-2 en een lanceeer- der werden vervoerd. Volgens de Israëlische brigadegeneraaal Yitzhak waren de raketten be doeld om vanuit Palestijns ge bied Israëlische steden te besto ken. Burgers hebben gistermiddag een zware aanslag weten te ver ijdelen. De chauffeur van een volle bus, die op weg was van Jeruzalem naar een nabijgelegen nederzetting, merkte draden op onder de jas van een Palestijnse passagier. Hij schreeuwde tegen de man die naast de Palestijn zat, dat hij diens handen moest vasthouden. Daarna reed hij naar een wegversperring in de buurt, waar hij de deuren van de bus opende om de passagiers uit te laten stappen. In de pa niek brak een vrouw daarbij haar been. Leden van de paramilitaire grenspolitie en buspassagiers wisten de terrorist de bus uit te slepen, waarna bom-experts een gordel met explosieven van diens lichaam verwijderden en onschadelijk maakten. De Pales tijn bleek een Hamas-activist uit Nablus. Een neef van de man, een Hamas-leider in die stad, is onlangs om het leven gekomen bij een Israëlische liquidatie. Hubert Védrine. Foto: AP parijs/afp - De wereld wordt bedreigd door het 'simplisme' van de Verenigde Staten. Dat heeft de Franse minister van buiten landse zaken Védrine gisteren gezegd in een vraaggeprek. Hij laat zich daarin vernieti gend uit over de Amerikaanse buitenlandse politiek. Védrine vindt het simplistisch dat de Ameri kanen alles louter vanuit de hoek van 'strijd tegen het terrorisme' benaderen. Dit week einde, tijdens de Davos-top van wereldlei ders in New York, vergeleek hij de Ameri kaanse buitenlandse politiek met 'een zie kenhuis dat maar één ziekte behandelt'. „Een belangrijke ziekte, het terrorisme, maar toch." Frankrijk is het eerste land binnen de EU dat openlijk afstand neemt van de politieke en militaire aanpak van de VS na de aansla gen van 11 september. De opstelling van de Fransen is veranderd na de State of the Union die president Bush vorige week uit sprak. In zijn rede noemde Bush landen als Noord-Korea, Iran en Irak 'de as van het kwaad.' „Dat is niet onze taal", aldus Védri ne. „Typisch Amerikaanse retoriek. Ik vind het zorgwekkend." Het enige uitgangspunt van de VS is volgens de Franse minister het eigenbelang. Dat blijkt uit de weigering internationale ak koorden te bereiken of uit te voeren. Ook willen de VS niet deelnemen aan enig inter nationaal overleg dat de eigen besluiten, de soevereiniteit of de vrijheid van handelen van Washington zou kunnen aantasten. Tegenover deze Amerikaanse 'hypermacht' moet Europa proberen zichzelf te blijven, aldus Védrine. „En als we het ergens niet mee eens zijn, moeten we dat de VS zeg gen." Een voorbeeld is volgens hem het Midden-Oosten. De Europeanen zijn het niet eens met de politiek van het Witte Huis om 'de pure repressie van (de Israëlische premier) Sharon' blind te steunen. „Het isolement van de Palestijnse leider Yasser Arafat is nog zo'n vergissing. De Eu ropeanen hebben zich echter niet door de VS laten intimideren en blijven hun steun uitspreken aan Arafat, die slachtoffer is van een toenemende isolatie door Israël en de VS", aldus Védrine. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Zelden is een Israëlische premier met zoveel vertrouwen naar Washington vertrokken als Ariel Sharon gisteravond. „Hij reist als een bruidegom naar zijn brui loft," schreef een commentator in het po pulaire dagblad Yediot Acharonot. En dat geeft de sfeer Van dit moment aardig De komende drie dagen spreekt Sharon in Washington met onder anderen presi dent George Bush, vice-president Dick Cheney en de nationale veiligheidsadvi seur, Condolleeza Rice. De verwachting is dat ze het om het hardst met elkaar eens zullen zijn. De vraag is alleen nog of Sharon ideeën van de Amerikanen zal overnemen, of andersom. Twee onderwerpen springen eruit. Het eerste is Iran en de steun van dat land voor wat tegenwoordig breed wordt om schreven als 'de internationale terreur'. Israël maakt zich zorgen over Iraans po gingen raketten voor de middellange af stand te bouwen, en die in de toekomst misschien te voorzien van kernkoppen. Bush deelt die bezorgdheid, al was het alleen al omdat hij zijn anti-raketraket programma wil uitvoeren. Israël voert ook campagne tegen Iran in verband met Teherans betrokkenheid bij de bewapening van Hezbollah in Liba non en - waarschijnlijk - de Palestijnse Autoriteit van Yasser Arafat. Het vorige maand onderschepte schip Karine-A ver voerde volgens Israël Iraanse wapens voor de Palestijnen. Na een aanvankelijke aarzeling hebben de Amerikanen zich bij die lezing aangesloten. Israël beschuldigt Iran er ook van Hez bollah duizenden raketten te hebben ge leverd, waarvan een aantal een bereik heeft van 75 kilometer. Gelanceerd in het zuiden van Libanon zouden die een aan tal steden in Israëls noorden kunnen treffen. Sharon zal de Amerikanen vragen in de volgende fase van hun 'oorlog tegen de terreur' dan ook speciaal aandacht te schenken aan Iran en Hezbollah. De Amerikanen zullen naar wordt ver wacht terughoudender reageren op een ander verzoek van de Israëlische pre mier, namelijk om alle contacten met Arafat te verbreken. Wel heeft Bush de Palestijnse leider duidelijk laten weten dat er van een nieuwe bemiddelingspo ging geen sprake zal zijn, zolang hij niet een aantal stappen zet. Daaronder zijn het verbreken van de banden met Hez bollah en Iran, het staken van alle pogin gen wapens te importeren, het arresteren van Palestijnse militanten volgens een door Israël opgestelde lijst en de ont manteling van milities. Sharon zou het liefst zien dat de Ameri kaanse regering alleen nog praat met wat hij beschouwt als 'een alternatief Pales tijns leiderschap'. Hij heeft zelf het voor beeld gegeven door vorige week een bij eenkomst te beleggen met Arafats tweede man, Abu-Mazen, parlementsvoorzitter Abu-Ala en Arafats financieel adviseur Mohammed Rashid. Ook minister van defensie Ben-Eliezer probeert de Ameri kanen er van te overtuigen dat er aan Pa lestijnse kant een ander adres is. Hij zei dat de VS en de EU het vredesproces kunnen aanmoedigen door Arafat te mij den en een dialoog aan te gaan met de mensen die Israël beter geschikt acht. Het zoeken naar een alternatief Palestijns leiderschap is een tactiek die door Pales tijnse intellectuelen meewarig wordt be keken. Velen staan kritisch tegenover Arafat als persoon en als regeerder, maar ze zien in de huidige omstandigheden niemand in staat de touwtjes over te nemen. De Amerikaanse druk weegt zwaar, maar Arafats 'huisarrest' in Ramallah en zijn weigering harde acties te ondernemen tegen de milities heeft zijn aanzien onder de Palestijnse bevolking alleen maar op gevijzeld. „Iedereen is zich er terdege van bewust dat Israël probeert Arafat aan de dijk te zetten", zegt een Palestijnse analist. „Ie mand, wie dan ook, die het nu in zijn hoofd zou halen zich op te werpen als al ternatief voor Arafat kan zijn testament wel maken. Zelfs als Arafat morgen een natuurlijke dood zou sterven, zou het volk er nog vast van overtuigd zijn dat Is raël er achter zat." kabul - Chauffeurs zijn gedwongen hun auto's te parkeren en hun reis lopend voort te zetten als gevolg van hevige sneeuwval rond de Afghaanse hoofdstad Kabul. Reddings teams en dorpelingen hebben vanmorgen tientallen mensen bevrijd, die in de bergen ten noorden van de stad door een lawine waren verrast. Zeker drie mensen zijn hierbij omgekomen. De doden behoorden tot de groep van ongeveer honderd mensen die gis teren met hun voertuig onder een sneeuwmassa waren bedolven in en bij de tunnel op de Salangpas. Deze pas ligt ongeveer tachtig kilometer ten noorden van Kabul op de weg die de hoofdstad verbindt met de noordelijke stad Mazar-i-Sharif. De Salangtunnel is gebouwd door de voormalige Sovjetunie en werd vorige maand heropend. De tunnel ligt op 4.100 meter en is de hoogst gelegen verkeerstunnel ter wereld. Een medewerker van de internationale troepenmacht in Afghanistan (ISAF) zei dat een klein team op weg was naar de pas om te kijken of er nog mensen vast zitten in de sneeuw. Foto: AP/Bullit Marquez boedapest/gpd - Ex-president Clinton van Amerika kon goed overweg met de Servische leider Milosevic, die vanaf volgende week in Den Haag terecht staat op beschuldiging van oorlogs misdaden. Dit blijkt uit tele foongesprekken tussen beide heren die door de Kroatische in lichtingendienst zijn afgeluis terd. Een deel daarvan dwerd gisteren door het Kroatische weekblad Globus gepubliceerd. „Het is goed om uw stem te ho ren", zei Clinton in januari '96 toen hij Milosevic vanuit het presidentiële vliegtuig belde. Enkele maanden eerder had de Amerikaanse president Milose vic toevertrouwd: „Wij zijn voor normalisering der betrekkingen, en ik weet dat die zonder u niet kan worden bereikt." Het was niet helemaal onbe kend dat sommige Westerse lei ders goed met Milosevic over weg konden. Milosevic werd tot het einde van de Bosnische bur geroorlog in 1995 beschouwd als 'zowel een deel van het pro bleem als een deel van de oplos sing'. Opmerkelijk is wel dat de Kroaten kennelijk Milosevic' ge sprekken konden afluisteren. Ook Milosevic zelf zou banden van gesprekken in zijn bezit hebben. Volgens een goed inge lichte bron in Belgrado kan Milosevic bewijzen dat Madelei ne Albright, de toenmalige Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, hem in 1998 het groene licht gaf voor politionele acties in Kosovo. Volgens Glo bus omschreef Clinton dezelfde Albright tegenover Milosevic als 'een echte teef Het proces dat woensdag in Den Haag begint, kan een nieuw licht werpen op Westerse bemoeienis met de reeks oorlo gen op de Balkan. door onze correspondent Harm Harkema londen - Toen de Britse premier Tony Blair na 11 september aan de zijde van George Bush zelfbewust de oorlog verklaarde aan Osama bin Laden en het terrorisme, oogstte hij in eigen land grote waardering. In opiniepeilingen bleek de premier weer even po pulair als tijdens de wittebroods weken in 1997, toen hij net was aangetreden als premier. In Blairs kielzog kreeg zelfs de hele regering een opkikker. Voor het eerst in vier jaar was een meerderheid van het volk tevre den over het kabinetsbeleid. In middels is de spanning rond Af ghanistan danig afgenomen, en is aan het thuisfront de interesse in Blairs optreden op het we reldtoneel danig afgenomen. Blairs jongste reis naar Afrika en zijn streven dit continent op te stuwen in de vaart der volkeren? Het zal allemaal wel. De premier regeert nu een klei ne vijf jaar, maar de gezond heidszorg - prioriteit nummer één van de kiezer - oogt nog even wrak als in 1997 en het openbaar vervoer, met name op het spoor, is nu zó dramatisch slecht dat de vraag gesteld kan worden of het ooit nog van de ondergang kan worden gered. En dat terwijl Labour na aan vankelijke bezuinigingen sinds twee jaar vele miljarden in de ja renlang door de Conservatieven verwaarloosde overheidssector investeert. Vooral zorg en on derwijs zouden daarvan moeten profiteren. Blair, die tijdens de verkiezings campagne vorig jaar zijn lot min of meer verbonden heeft aan de verbetering van de publieke sec tor, lijkt gefrustreerd te raken nu het slagschip zich vooralsnog niet in een nieuwe koers laat dwingen. Voor de premier en zijn regering is verbetering van onderwijs en gezondheidszorg niet alleen een kwestie van meer geld, maar ook van vrij verre gaande deelname van het be drijfsleven in deze van oudsher door de overheid gemonopoli seerde sectoren. De vakbonden, die na hun mili tante en destructieve koers in het verleden onder de knoet van Thatcher verwerden tot schoot hondjes, zijn faliekant tegen meer publiek-private initiatie ven, en beginnen zich steeds meer te roeren. Ze houden, vindt een knarse tandende regering, vernieuwing tegen. Daarnaast wordt de sfeer bij de op Derde-Wereldniveau opererende spoorwegen, die acht jaar geleden werden gepri vatiseerd, met de dag zieker. Treinpersoneel schaart zich in toenemende mate achter luid schreeuwende, militante vak bondsbonsjes, waardoor om doorgaans futiele redenen sinds het begin van het jaar de ene staking na de ander uitbreekt. Afgelopen weekeinde werd het Blair te gortig. Hij hekelde de 'saboteurs' die de publieke diensten ondermijnen door elke hervorming af te wijzen. Hoewel het woord 'vakbond' niet over Blairs lippen kwam, voelden de bonden zich aange sproken, en zij reageerden woe dend. Een van de grotere bonden, de GMB, plaatste gisteren pagina grote advertenties in de kranten. Bij de foto van een verpleegster met een baby in een couveuse staat de tekst: Is zij een van de saboteurs, Tony? GMB-leider John Edmonds zei dat Labour met zijn privateringsplannen zijn eigen 'poll tax' aan het creë ren is, daarmee refererend aan omstreden belastingplannen van Margaret Thatcher, die tot haar ondergang leidden. Andere vakbondsleiders vielen Ed monds bij, en het ziet er niet naar uit dat de lucht op zal kla ren nu zowel de regering als de bonden op hun strepen blijven staan. Terwijl her en der hartpatiënten soms meer dan een jaar moeten wachten voor zij aan de beurt zijn voor een bypass-operatie, en honderdduizenden treinpas- sagiers zich dagelijks groen en geel ergeren aan te laat rijdende of niet rijdende treinen, reisde Blair gisteren af naar Afrika, waar hij verder werkte aan zijn project om 'de stervenden, de ongelukkigen, de armen, de on- schuldigen, degenen die in ar moe en misère leven, van de woestijnen van Noord-Afrika tot de bergen van Afghanistan', uit hun lijden te verheffen. washington/ap - Mensen die regelmatig op een zonnebank liggen, hebben een flink grotere kans op enkele veel voorkomen de vormen van huidkanker. Dat blijkt uit een onderzoek dat gis teren is gepubliceerd in het tijd schrift van het Amerikaanse Na tional Cancer Institute. Het risi co is het grootst voor mensen die jong beginnen met het ge bruik van de hoogtezon. Volgens het onderzoek lopen mensen die regelmatig gebruik maken van een zonlichtlamp 1,5 tot 2,5 maal meer kans op huid kanker. Het onderzoek bevestigt wat artsen al lang vermoedden: de hoogtezon vergroot het risico op huidkanker. Dat zegt Marga ret Karagas, een van de auteurs. Een Amerikaanse dermatoloog concludeert dat het wel degelijk schiadelijk is dagelijks 'even on der de lampen' te gaan liggen, zoals wordt geadverteerd door de zonnebankcetffra. Hij wijst erop dat de industrie altijd be nadrukt dat een kunstmatig zonnebad niet onverantwoord is 'zolang je niet verbrandt'. Uit het onderzoek blijkt dat dit niet waar is, aldus de arts. Dierproe ven toonden dit al eerder aan. Karagas en haar collega's onder vroegen 896 patiënten die lijden aan twee veel voorkomende vormen van huidkanker. Verder spraken zij met 540 mensen van een controlegroep, die geen huidkanker hebben. Er werden vragen gesteld over het gebruik van bruiningsmiddelen en de wijze waarop men zont. Daaruit bleek dat het risico het grootst is voor mensen die voor hun 20ste beginnen met het gebruik van zonnelampen, namelijk 3,6 maal groter dan voor de contro legroep.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7