'Petten' blijft open tot 18 februari BINNENLAND 1 'Zalmnorm voor gemeenten' Snelle Greenpeaceboot klaar voor de start - Ziekenhuizen kunnen door uitstel voorraden radio-isotopen aanleggen Olympisch vuur Haags hof buigt zich over sepot declaratiezaak Peper Schoonmaakactie scholieren Kamer steunt stopzetting kinderbijslag Marokko Woede over schadeclaims Enschede jt gemeenten =£mt deze maand p haag - Staatssecretaris De (binnenlandse zaken) pu- :eert nog deze maand een farte lijst' van gemeenten die rampenplannen nog niet iben gemoderniseerd. Dit .ft hij gisteren verklaard. Vol- 1s De Vries hebben zij meer i genoeg tijd gehad. Boven in moeten burgers zich nog ir de gemeenteraadsverkie- jen (6 maart) een oordeel nen vormen over de situatie un eigen gemeente. irfkens tegen yang terugkeer haag - Minister Herfkens twikkelingssamenwerking) het 'absurd' vinden op dit nent al te praten over ge- igen terugkeer van Af- ansc vluchtelingen uit Ne- and. „Ik zou er ook niet [piekeren om mijn doch- nu mee te nemen naar ge len buiten Kabul." Zij zei dit Bren tijdens in de Tweede ter. Vooral de Kamerleden ip (WD) en Wijn (CDA) wil- dat het kabinet snel voorbe- ingen treft om de ontheem- te laten vertrekken. tntillen moeten winde worden' terdam - De Antillen moe- binnen het Koninkrijk der lerlanden de status van pro- se krijgen zodat de lonen, eringen en de volksgezond- 1 op het niveau van Neder- 1 kunnen worden gebracht. het belangrijkste punt de Cura^aose politieke par- rovincie Antilliaanse Neder- irs. De organisatie wil ook derland een afdeling van iartij oprichten om hier machtige landgenoten voor te winnen, zo verklaarde rzitter Carlos Martilia. donderdag 7 FEBRUARI 2002 COMMENTAAR den haag/gpd - De kernreactor in Petten blijft voorlopig in be drijf tot 18 februari. De ministers Borst (volksgezondheid) en Pronk (milieubeheer) besloten gisteren een advies van de Inspectie voor de Volksgezondheid te volgen om de centrale in bedrijf te hou den. De behandeling van patiën ten zou dan niet in gevaar ko men. Volgens de Inspectie zou de centrale sowieso worden stilge legd op 18 februari, wegens on derhoudswerkzaamheden. Nor maal gesproken zijn er dan zo veel extra isotopen geprodu ceerd dat ziekenhuizen gewoon bevoorraad kunnen worden. Bij een tussentijdse stillegging, zo als gepland stond voor morgen, was die extra capaciteit er niet. Wat er na 18 februari moet ge beuren, wordt nu in kaart ge bracht. De reactor zou op last van Pronk morgen worden stilge legd, omdat de veiligheid niet langer gegarandeerd was. Dat leidde tot een stroom van pro testen van onder meer specialis ten en kankerziekenhuizen, om dat de in Petten geproduceerde radio-isotopen worden gebruikt voor bestraling en het stellen van diagnoses. Volgens hen zouden door stillegging levens in gevaar komen. De normale 'vervangers' van Petten, in Bel gië en Frankrijk, zijn op dit mo ment wegens onderhoud geslo ten. De Raad van Toezicht van Energie Centrum Nederland (ECN), die de kernreactor ex ploiteert in Petten, vindt dat er snel een einde moet komen aan de verziekte verhoudingen in de top van het bedrijf. De voorzitter van de Raad, Eerste-Kamerlid Terlouw, sluit niet uit dat hier voor een van beide directeuren moet vertrekken. Terlouw zei dit gisteren na afloop van een ge sprek met de directeuren Saris en Schatbom. Het gesprek ging onder andere over de verstoorde verhouding tussen hen. Terlouw is tot de conclusie gekomen dat er 'een managementprobleem' is. „Als zelfs de twee belangrijk ste figuren het niet met elkaar eens zijn..." De Raad heeft nog geen stappen ondernomen om een van de directeuren weg te krijgen. „Nog niet. Ik sluit niets uit, want zo kan het natuurlijk niet", aldus Terlouw. Binnen kort volgt een tweede onder houd met de directeuren. Saris had begin vorige week ge vraagd de reactor in Petten stil te leggen omdat hij de veiligheid niet voor de volle honderd pro cent kon garanderen. Schat bom, die de dagelijkse leiding heeft over de Nucleair Research and consultancy Group (NRG), weigerde dit. Pas na aandringen van minister Pronk (milieu) zeg de Schatbom toe de reactor tij delijk te sluiten om het ministe rie een onderzoek te laten doen naar de veiligheidscultuur bin nen het bedrijf. Die sluiting is nu dus afgewend. De ondernemingsraad, het per soneel en de belangengroep van nucleair continudienstpersoneel gaven in verklaringen te kennen dat Saris verantwoordelijk is voor de slechte verhoudingen binnen het bedrijf. De proble men met de veiligheidscultuur zouden daarvan het gevolg zijn. el "restaties in rmissingszaak jj* ihoven - De politie heeft in ari vier mannen uit Oost- iant aangehouden die te M ;en zouden hebben met de wijning van Rachid El Oiry- uit Helmond. Dat maakte Ie Bteren bekend. De 24-jarige ei i verdween op 12 oktober ut I. De politie gaat er vanuit D hij is vermoord. Zij heeft over uit het criminele cir- CI informatie gekregen. De loudingen zijn gevolgd op r< Oproep in het tv-program- Opsporing Verzocht. ral fraudeteam j sportscholen n ningen - Het Regionaal In- u isciplinair Fraudeteam 'f voor Noord-Nederland t een grootscheepse inval lan bij meer dan tien sport- 1 ilen in Groningen. Het q deed onderzoek naar ver- fn middelen, het (crimi- verleden van werknemers k algehele bedrijfsvoering. 'f team heeft verdachte voe- «ssupplementen en spier - erkers in beslag genomen. s litie beëindigt teling vrouwen hoven - De politie van lhoven heeft gistermiddag de arrestatie van Eindhove- en een kompaan uit Hel- id een einde gemaakt aan gijzeling van twee vrouwen 18 en 22 jaar. De politie noedt dat de gijzeling te en heeft met de prostitutie- ïld. Na het observeren van e roning waarin de vrouwen zaten, zagen politieagenten ïannen met de vrouwen in auto wegrijden. Daarna ien de mannen opgepakt. vies: Alleen ng vee offeren haag - Het ministerie van lbouw adviseert moslims rhun offerfeest alleen jonge ïpen of geiten te kopen. i en die ouder zijn dan 24 i inden moeten worden ge- op de ziekte scrapie, en een langer op het slachthuis «n. Het islamitisch offer- i t wordt dit jaar gevierd van Dt en met 24 februari. On- leel van het feest is het ritu- lachten van een schaap of I Scrapie is een ziekte die BSE verwant lijkt te zijn. tbreiding van mpenteam i WJK - Het Rampen Identifi- r eTeam (RIT) wordt per 14 uari met twintig specialis- i uitgebreid. Zij gaan samen i Team Postmortale Zorg ft vormen. Dat maakte R. i iken, voorzitter van de ex- e commissie Team Post date Zorg gisteren bekend. TPZ maakt na een ramp li- men zo snel mogelijk toon- rvoor de nabestaanden, zal de lichamen onder 't koelen om ze sneller 'baar te maken. Ook is het 'edoeling dat het team zich aanspreekpunt voor nabe- ®den ontwikkelt. Nederlands beste atleten hebben geen animo om bij de offi ciële opening van de Olympische Winterspelen de nationale driekleur te dragen. Topsporters als Marianne Timmer en Rintje Ritsma hebben op voorhand laten weten de ope ningsceremonie te zullen mijden. Voor de ploegleiding was dat reden om hen maar helemaal niet te vragen. Tweevou dig gouden medaillewinnaar Gianni Romme heeft de uitno diging om de vlag te dragen, geweigerd. De houding van de sporters is dieptreurig en een zoveelste bewijs van de on stuitbare vercommercialisering van de Olympische Spelen! De atleten hebben geen zin om urenlang in de 'helse kou' van Salt Lake City te staan en hun benen te belasten. Voor dat argument is begrip op te brengen voor zover een vlag gendrager kort na de opening van de Spelen moet preste ren. Dit is echter bij geen van de betrokken schaatsers het geval. Gianni Romme hoeft pas op 22 februari de 10 kilome ter te rijden. Hij heeft dus twee weken de tijd om zijn benen te laten ontdooien. Ook Ritsma heeft een eeuwigheid om bij te komen van de ontberingen. Het is logisch dat sportmensen hun prestaties voorop stel len. Prestaties gaan ook boven misplaatste vaderlandsliefde. Maar het is onbegrijpelijk dat een absolute topper als de Ca nadese schaatsster Catriona LeMay wel de nationale vlag wil dragen en onze sporters niet. Dit maakt pijnlijk duidelijk, dat de Nederlanders prioriteit geven aan het verhogen van hun marktwaarde, die door de hoogte van de prestaties wordt bepaald. De sponsors zijn belangrijker geworden dan de eer om Nederland bij de Spelen te vertegenwoordigen. De vergelijking met de vermaledijde voetbalvedetten dringt zich op. Ook de schaatsers beginnen zich als verwende kin deren te gedragen. Ze nemen niet eens meer de moeite om het openingsfeest bij te wonen, laat staan de vlag te dragen, terwijl honderdduizenden kijkers morgennacht aan de beeldbuis gekluisterd zitten. Het is te hopen dat er alsnog een topsporter opstaat bij wie het Olympisch vuur niet ge doofd is nog voordat de Spelen zijn begonnen. :..r, 1 maassluis - Een jongetje van basisschool De Groene Hoek in Maassluis komt aangerend met een vangnet. Hij helpt zo mee met het opschonen van de oever van de Nieuwe Water weg. De actie is onderdeel van een themaweek op de school. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Het gerechtshof in Den Haag buigt zich volgen de week donderdag over de klachten tegen het besluit van het openbaar ministerie (OM) om de Rotterdamse ex-burge meester Peper niet te vervolgen. De klachten zijn ingediend door gemeenteraadslid M. Kneep- kens en gerechtstolk S. Hamze. De zitting van het hof vindt ach ter gesloten deuren plaats. De uitspraak kan daarna nog enkele maanden op zich laten wach ten. De vraag die in eerste in stantie beantwoord moet wor den, is of de twee klagers ont vankelijk zijn. Het OM in Breda stelde twee jaar geleden een onderzoek in naar het declaratiegedrag van Peper. De aanleiding was het rapport van een speciale com missie van de gemeenteraad. leiderdorp/anp - Minister Zalm van financiën pleit voor de invoering van een Zalmnorm voor gemeenten. Zo'n gemeentelijke norm is een lo gisch gevolg van de afschaffing van de onroerend- zaakbelasting (ozb) en de gelijktijdige verhoging van het Gemeentefonds, zoals door de WD in zijn verkiezingsprogramma wordt voorgesteld. Dit ver klaarde de WD-bewindsman gisteren tijdens een bijeenkomst van coalitiegenoot PvdA in Leider dorp. De WD-bewindsman rekende zijn PvdA-gehoor voor dat de inkomsten van de gemeenten nu al voor 83 procent afhankelijk zijn van rijksbijdragen uit het Gemeentefonds. De overige 17 procent komt binnen via de per gemeente geheven ozb (9 procent) en een aantal andere gemeentelijke be lastingen als de hondenbelasting, de toeristenbe lasting, de parkeerbelasting en riool- en reini gingsrechten (in totaal 8 procent). Afschaffing van de ozb zou de eigen financiële speelruimte ten aanzien van de gemeentelijke inkomsten beper ken tot die 8 procent. Volgens Zalm is die geringe eigen speelruimte van gemeenten een sterk argument voor het hanteren van een vast gemeentelijk uitgavenkader zoals die sinds 1994 ook op de nationale begroting van toe passing is, de Zalmnorm. Gemeenten stellen dan voor een periode van vier jaar hun uitgaven vast, die niet meer beïnvloed worden door mee- of te genvallers bij de inkomsten. Via het Gemeenten fonds groeien die uitgaven alleen nog mee met het inflatiepercentage dat ook op het nationale uitgavenkader van toepassing is. Gemeenteraden zien er met de invoering van de gemeentelijk Zalmnorm vanaf om via verhoging van gemeentelijke belastingen hun uitgaven te verhogen, maar kunnen alleen nog schuiven tus sen de gemeentelijke uitgavenposten. Dat leidt volgens Zalm tot stabielere en gezondere gemeen tefin anciën. Zalm herhaalde gisteren tegenover zijn PvdA-ge- hoor nog eens uitvoerig wat volgens hem de voor delen van de afschaffing van de ozb zijn, die neer komt op een belastingverlaging van 2,5 miljard euro voor huiseigenaren en huurders. Verder be sparen gemeenten door de afschaffing ook nog eens in totaal 125 miljoen euro aan uitvoerings kosten. Bovendien draagt de afschaffing ook nog eens bij aan de bestrijding van de armoedeval, aldus Zalm, omdat met de ozb ook de ontheffingen voor lang durig werklozen zullen verdwijnen. den haag/gpd-anp - Een meer derheid in de Tweede Kamer vindt het goed als het kabinet besluit de kinderbijslag voor kinderen in Marokko stop te zetten. Minister Vermeend van sociale zaken bespreekt morgen in de ministerraad om dit vanaf 1 april te doen. Aan lopende uit keringen wil hij niet tornen. Vermeend wil zo de Marokkaan se regering onder druk zetten om Nederlandse ambtenaren in Marokko te laten controleren of bijstandsontvangers in Neder land stiekem een eigen woning bezitten in hun vaderland. Het conflict tussen beide rege ringen loopt al bijna een jaar. Tot dusver was echter alleen de WD in de Tweede Kamer voor stander van stopzetting. Inmid dels zijn ook het CDA en D66 voor. „Op een gegeven moment moet je iets doen", licht D66'er Bakker de omslag van zijn partij toe. „Het is een verkeerd signaal als je niets zou doen, terwijl we hier ook uitkeringen stopzetten als er niet wordt meegewerkt." In Marokkaanse kringen klinkt veel protest tegen het plan van Vermeend. Ahmed Aboutaleb, directeur van het multiculturele instituut Forum, noemt de voor genomen maatregel 'een wan hoopsdaad die geen recht doet aan de proportie van het pro bleem'. Hij vindt dat de actie van Vermeend mensen treft die recht hebben op een kinderbij slaguitkering, in plaats van mensen die zich mogelijk schul dig maken aan bijstandsfraude. Het overlegorgaan voor Marok kanen en Tunesiërs (SMT) is ook niet te spreken over het voorstel. Het overweegt zelfs ju ridische stappen te zetten als de minister bij zijn plan blijft. Een landelijke actiegroep ver klaarde: „Als het dreigement om ouders met kinderen in Marok ko hun recht op kinderbijslag te ontzeggen, niet snel van de baan gaat, voelen we ons ge noodzaakt om ouders op te roe pen hun kinderen naar Neder land te halen", aldus woord voerder Abdou Menebhi. 'Ook ministeries zaten fout met subsidies EU' den haag/anp - Ook diverse mi nisteries zijn tussen 1994 en 1999 in de fout gegaan met de besteding van Europese subsi dies voor werkgelegenheidspro jecten (ESF). Dat schrijft de Al gemene Rekenkamer. Volgens de Rekenkamer hebben de ministeries van onderwijs, justitie, landbouw en volksge zondheid soortgelijke fouten ge maakt als Arbeidsvoorziening, de koepelorganisatie van ar beidsbureaus. Eerder werd be kend dat daar de deelnemers lijsten van scholingscursussen voor langdurig werklozen vaak niet deugden. Nu blijkt dat ook de ministeries deelnemerslijsten niet goed hebben ingevuld en dus subsidies hebben ontvan gen terwijl ze daar volgens de regels geen recht op hadden. Nederland ontving 1994 en 1999 vanuit Brussel 923 miljoen euro. De Rekenkamer heeft niet on derzocht hoeveel Brussel van de Nederlandse ministeries zou kunnen terugeisen voor de ge maakte fouten. door Ingrid van Wifferen den haag - Het nieuwe vlaggen schip van Greenpeace, de Espe- ranza, is klaar voor acties. De voormalige Russisch blusboot is omgebouwd tot supersnelle en milieuvriendelijke actieboot. Voorheen konden de actievoer ders nucleaire transporten ter nauwernood bijhouden. Ook de walvisvloot kon vaak ontsnap pen. Tegen de Esperanza maken an deren volgens kapitein Frank Kamp geen schijn van kans. Het schip vaart snel en kan boven dien door ijs heen varen. De Esperanza vervangt het vijf tien jaar oude schip de Green peace. Op de Esperanza, die twintig jaar moet meegaan, is plaats voor 39 mensen. De kapi tein is beretrots op het snelle schip, maar ziet het vooral als nuttig werktuig. „Het is niet de bedoeling dat we met het schip gaan scheuren. Om het milieu en brandstof te sparen vaart de Esperanza meestal op diesel-' elektrische aandrijving, waar voor minder brandstof nodig is." Greenpeace heeft flink geïnves teerd in de milieuvriendelijkheid van het schip. Zo is het asbest veilig gemaakt, werd er geen schadelijke verf gebruikt en zijn alle nieuwe elektriciteitsleidin gen vrij van pvc. Een noviteit aan boord is de wa- terzuiveringsinstalatie. „Deze zuivert het water van onder an dere de inhoud van het riool. Je kunt het drinken, maar om psy chologische redenen doen we dat niet", vertelt kapitein Kamp. Greenpeace kocht het zeventien jaar oude schip twee jaar gele den voor ongeveer vier miljoen euro. Met alle aanpassingen kostte de Esperanza zo'n dertien miljoen euro. „Het had allemaal veel goedkoper gekund", vertelt Frank Kamp. „Maar we wilden meer dan ons alleen aan de wet telijke regels houden. Green peace heeft tenslotte ook een voorbeeldfunctie. De aankoop en de verbouwing van de Esperanza heeft zo'n twee jaar in beslag genomen. Met vier hijskranen voor de rub berboten en een helikopterdek is het schip klaar om in actie te komen. Dat de Esperanza een blusboot van de Russische marine was, is haast niet meer te zien. Alleen een kleine sauna, standaard in Russische marineschepen, her innert nog aan het verleden. Het eerste optreden van Espe ranza is in Japan. Half maart vertrekt het nieuwe vlaggen schip naar de vergadering van de Internationale Walvisvaart commissie (IWC), als het gezicht van Greenpeace. Wellicht worden daar de eerste acties tegen de walvisvangst on dernomen. De Esperanza wordt op 15 fe bruari in Amsterdam gedoopt en aan het publiek gepresen teerd. De Esperanza, het nieuwe schip van Greenpeace, ligt in de haven van Scheveningen klaar voor vertrek. Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis Eind 2000 besloot het OM Peper niet te vervolgen, hoewel werd geconstateerd dat Peper ten on rechte zaken had gedeclareerd. Het ging onder meer om bezoe ken aan restaurants met privé- relaties en een plezierrond- vlucht boven Rotterdam met vrienden. Toch besloot het OM de ex-bur- gemeester niet voor de rechter te brengen. Het ging volgens justitie om oude feiten en rela tief geringe bedragen. Boven dien had de oud-burgemeester inmiddels 7500 gulden terugbe taald. Kneepkens, raadslid voor de Stadspartij, en gerechtstolk Hamze klaagden begin vorig jaar bij het hof over het sepot. Ze willen dat het hof het OM opdraagt Peper alsnog voor de rechter te brengen. enschede/anp - Niet alle gedu peerden van de vuurwerkramp in Enschede krijgen een financi ële vergoeding. Zo vallen veer tien nabestaanden van slachtof fers en vrijwilligers die geduren de de ramp letsel hebben opge lopen buiten de boot. Dit blijkt uit de rapportage die de commissie-Van Lidth de Jeu- de II gisteren in Enschede pre senteerde over aanvullende fi nanciële regelingen voor de slachtoffers van de vuur werkramp. De commissie adviseert alle me dische kosten als gevolg van de ramp te vergoeden. Tot een maximum van 5000 euro kan per persoon een aanvraag wor den gedaan. Getroffenen die wegens letsel inkomen hebben verloren, krijgen gedurende een jaar een tegemoetkoming. Blij vende invaliditeit wordt tot een maximum van 120.000 euro per persoon vergoed.-Om de mate van invaliditeit te bepalen wordt een rekenkundig schema ge bruikt. Uiterlijk 1 juli 2003 moet die invaliditeit zijn vastgesteld. Nabestaanden van wie de over leden partner kostwinner was, krijgen ook een tegemoetko ming. De commissie verwacht tweeduizend aanvragen voor kostenvergoeding, 4oon -en in komstenderving en functionele invaliditeit De Belangenvereniging Slacht offers Vuurwerkramp Enschede (BSVE) noemde de nabestaan- denregeling dinsdag al onrecht vaardig. „Bovendien waren de criteria voor de nabestaanden helemaal niet helder gecommu niceerd", vulde BSVE-voorzitter A. Vasse gisteren aan. Hij is furi eus over het eindrapport van de commissie. „Die veertien nabe staanden zijn veertien maanden lang in de illusie gelaten dat ze recht hadden op een tegemoet koming. De commissie heeft bij haar installatie niets gezegd over bepaalde criteria." Het kabinet besloot 1 februari 15,5 miljoen euro beschikbaar te stellen voor uitvoering van de regelingen van de commissie. I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3