De derde Michelinster GESPREK VAN DE DAG Nooit meer sokken uit de rijdende wolwinkel 'Vliegtuigen moet je horen en ruiken' Rotterdams restaurant Parkheuvel krijgt hoogst haalbare onderscheiding Amsterdam had het helemaal DONDERDAG 7 FEBRUARI 20 MENSELIJK De Amerikaanse ac trice WINONA RY DER heeft dinsdag voor de rechtbank in Beverly Hills ver klaard onschuldig te zijn aan winkeldief stal. Volgens Ameri kaanse media is de 30-jarige Ryder op borgtocht vrijgelaten en moet ze op 11 maart weer voor de rechter verschijnen. De aanklacht tegen Ryder bestaat uit vier onderdelen, waaronder diefstal, moedwillige bescha digingen illegaal be zit van medicijnen. Als ze op alle punten schuldig wordt be vonden, hangt haar een straf van drie jaar cel boven het hoofd. In december was de actrice betrapt in het chique warenhuis Saks Fifth Avenue in Beverly Hills. De beveili gingsfunctionarissen vonden kleding, een handtasje en sieraden ter waarde van 4800 dollar (ruim 5500 euro) in haar tas. sonen in de Nederlanden. Deskundigen beschouwen hem met Van Oldenbarne- velt en Thorbecke als een van de grondleggers van het huidige staatsbestel. Cornells de Witt (1623- 1672) is vooral bekend wegens zijn bemoeienis sen met de Spaanse vloot. Wie de biografieën gaat schrijven, is nog niet be kend. De gemeente ver wacht dat het schrijven er van drie jaar duurt. De gemeente Dordrecht werkt mee aan de totstand koming van biografieën over de Dordtse broers Jo- han en Córnelis DE WITT. De uitgave met de levens verhalen van de twee moet volgens de gemeente de eerste Nederlandse, goed leesbare biografie over het bewogen leven van de broers worden. Johan de Witt (1625-1672) was raadpensionaris van Hol land en was daardoor een van de invloedrijkste per- MAXIMA was zaterdag bepaald niet de enige die ontroerd raakte toen de tango Adios Nonino (Vaarwel vadertje) tij dens de huwelijksplechtigheid door De Nieuwe Kerk klonk. Volgens onderzoek van NOS Kijk- en Luisteronder zoek (KLO) zaten ruim 2,2 miljoen Nederlandse kijkers te snotteren bij het zien van de beelden van de ontroerde prinses en het horen van de muziek. Dat was ruim een derde van de 6,6 miljoen mensen die het jawoord beke ken. Volgens het onderzoek waren vooral vrouwen getrof fen. Drie keer zoveel vrouwen als mannen moesten een traantje wegpinken. Verder bleken 50-plussers eerder ge raakt dan jongeren. Ze liet Britney Spears, Pamela Anderson en Anna Kournikova, om maar een paar diva's te noemen, in het stof bijten. CHU MEI- FENG was de afgelopen week de meest gezochte persoon op de internet- zoekmachine Lycos. Chu is een 36-jarige politica uit Taiwan, die een knap ui terlijk koppelt aan intelli gentie en ambitie. Chu is ongewild de ster geworden in wat wel wordt genoemd 'de beste pornofilm van het jaar 2001'. De verkla ring voor de vele 'hits' op de naam Chu Mei-Feng is een 47 minuten durende videocompactdisc (vcd), waarop ze vurig de liefde Het naderende Chinese NIEUWJAARSFEEST bezorgt de tandartsen in Shanghai veel klandizie. Voordat het jaar van het paard zijn intrede doet willen duizenden Chine zen hun gebit nog even in orde brengen voor het traditio nele nieuwjaarsdiner. In de binnenstad van Sjanghai staan rijen mensen urenlang te wachten voor het tand heelkundig centrum. Het Chinese Nieuwjaar duurt twee weken en is qua belang vergelijkbaar met het christelijke kerstfeest. bedrijft met een getrouwde man. De VCD werd eind vo rig jaar gratis verspreid door het Taiwanese tijd schrift Scoop. Sinds de verspreiding van de opna men, met verborgen came ra's gemaakt door een ja loerse vriendin van Chu, heeft Chu geen normaal le ven meer gehad. Het wordt haar als publiek figuur kwalijk genomen dat ze een relatie heeft aange knoopt met een getrouwde man. Het oordeel over de man is merkwaardig ge noeg aanmerkelijk positie ver. Hij wordt vooral ge loofd voor zijn uitzonderlij ke prestaties in bed. Een oudere vrouw uit Vrooms- hoop (Overijssel) weet 't zeker. Niks helpt zo goed tegen haar mans zweetvoeten als wollen sokken van de Nederlandse Wolfederatie. Maar ze heeft een probleem. De rijdende wolwin kel houdt op te bestaan. Na een halve eeuw verdwijnt een insti tuut van het platteland. Veel stedelingen zullen niet we ten van z'n bestaan, maar voor menig plattelander is de winkel wagen van de Nederlandse Wol- federatie een begrip. Vooral voor de oudere generatie huis vrouwen, die zelf nog sokken en truien breien en sleetse plekken stoppen. Maar juist bij die 'doel groep' ligt voor de Wolfederatie een groot probleem. Die groep krimpt namelijk snel. „We red den het zo niet meer", zegt J. Ja nus, directeur van de in Alkmaar zetelende Coöperatieve Neder landse Wolafeet Vereniging. „Met de opkomst van de twee verdieners is onze klandizie be hoorlijk uitgedund." De winkelwagens vormen overi gens maar een van de activitei ten van de federatie. „We zijn er ooit, in 1952, mee begonnen om de wol van onze leden-schapen houders tot waarde te brengen. Maar ook omdat de wolwinkel in de stad toen vaak ver weg was voor de plattelander. Dat argu ment geldt niet meer, mensen zijn nu veel mobieler dan toen." Janus snijdt nog een ander pro bleem aan. In veel dorpen kun nen de grote winkelwagens van de Wolfederatie niet meer uit de voeten. En veelal is de plaatselij ke boerenbond - van oudsher de favoriete staplek - allang ver dwenen. Ook op het Oranje plein in Vroomshoop maakt de wagen van de Wolfederatie deze ochtend een wat ontheemde in druk. Bepaald niet hartje win kelcentrum. De doorsnee klant die bestuurster Meeuwis - chauffeur, winkeljuffrouw en caissière tegelijk - staat op te wachten is tekenend voor clien tèle van de winkelwagen. Bijna allemaal dames van (ver) boven de zestig. Een enkeling begeleid door manlief. Niet illustratief is de omvang van de groep. Die is met zo'n 25 mensen veel groter dan normaal. Blijkbaar werpt de opheffing - in april haalt de Wolfederatie de negen wagens echt van de weg - z'n schaduw vooruit, 't Is een half uurtje dringen geblazen in, zoals de slogan op de buitenkant luidt, „Uw favoriete winkelauto.'1 „Dat is de laatste jaren wel eens an ders geweest", meent de heer Hemstede. Hij is door zijn vrouw op pad gestuurd om een pakket grijze breiwol te kopen. Voor sokken. „Met de kwaliteit en de prijs is niks mis." Hemste de kan het weten: klant sinds 1952. Behalve breigarens behoren ook ondergoed, dekbedden, lakens, slopen en nachtkleding tot het assortiment. Maar mevrouw Bo- shoeve, die net als veel anderen per fiets is gekomen en die de gelegenheid ook voor een praat je aangrijpt, is toch op zoek naar wat knotjes. Om sokken te brei en voor haar kleinzoon. „Een tijdlang wilde hij ze niet meer. Ze kriebelden zo. Hij ging sok ken uit de winkel dragen. Maar daar is hij van teruggekeerd. Oma, zegt-ie nu, jouw sokken zijn pas lekker warm." Een toe hoorster voegt er nog een kwali teit aan toe. Specifiek voor de sokken van de Wolfederatie. „Ze krimpen niet!" Jos Oude Nijhuis Panoramaterras Schiphol heropend De ijskoude wind schrikt de wa re vfiegtuigliefhebber niet af. Voor het eerst sinds de terreur aanslagen in de VS op 11 sep tember is het grote panorama terras van Schiphol weer toe gankelijk. Voorbij is het moeiza me turen door glas. De bewon deraars kunnen het brullen van straalmotoren weer volop horen en kerosinedampen opsnuiven. De eerste dagjesmensen leunen woensdagmiddag kleumend te gen de hekken. Beneden op het platform krioelt het van de trek kers en karretjes rond de lucht reuzen van de KLM. Hier gaan de harten sneller kloppen, en niet alleen van jongetjes die er van dromen piloot te worden. De zusters Hannie, Atie en Nel reisden meteen naar Schiphol toen zij lazen dat het uitzicht punt na bijna vijf maanden weer is opengesteld. Voor de drie is het een lekker dagje uit. „We zijn blij dat het terras weer open is", legt Atie uit IJmuiden uit. „Vliegtuigen moet je horen en ruiken. Dat hoort erbij." De gezusters koesteren warme gevoelens voor de luchtvaart en voor de KLM in het bijzonder. „Je voelt je toch trots als je in het buitenland zo'n staart ziet?", zegt Nel. „Het blijft fascinerend om te zien hoe die grote dingen de lucht ingaan meent Han nie. Het drietal veert op als in de verte een grote MD-11 landt. „Kijk, die is van Martinair." Van verscherpte veiligheids maatregelen is niets te merken. Er is geen uniform te bekennen en bezoekers kunnen rugzakken en koffers zonder controles meenemen op het terras. Volgens Schiphol is de beveili ging echter voldoende. „Dat hoeft niet altijd zichtbaar te zijn", aldus een woordvoerster. Er wordt volgens haar extra ge surveilleerd en er komt camera toezicht. „Ik had bij wijze van spreken wel een mortier kunnen meene men", zegt de 21-jarige Jaap-Jan Schavemaker, die met een ver rekijker de platforms afspeurt. Ook hij is verheugd dat het ter ras weer toegankelijk is. Bijna nergens kun je zo dichtbij de vliegtuigen komen, zegt de stu dent geschiedenis uit Assen- delft. die het liefst zelf piloot was geworden. Maar exacte vakken waren niet z'n sterkste kant en tot overmaat van ramp bleek hij kleurenblind. Hij wijst op een driemotorige Tupolev die zojuist is aangeko men. „Mooi toch, zo'n Russi sche lawaaibak." Nee, de herrie deert hem niet. Integendeel. Ook thuis in Assendelft, onder de aanvliegroute van Schiphol, hoort hij de vliegtuigen overko men. „Ik snap wel dat andere mensen daarover klagen, maar zelf vind ik het niet erg. Het klinkt gek, maar voor mij is het: hoe har der hoe beter. Vliegtuigen zijn mijn hobby. En van je hobby heb je geen last." Richard Mooyman Beelden van de tour van Maxima en van Willern-Alexander door Nederland, van al die koninklijke feesten en de trouwdag zelf in een sprookjesachtig Amsterdam, gaan als promofilm naar het buitenland. Daar krij gen ze een sprookjesland te zien, met een hoofdstad die glimt als een spiegel, ontdaan is van zijn zwerfvuil, haveloos straatmeubi- lair, losliggende stoeptegels en keitjes, zonder drugsdealers, hoeren, geestelijk gestoorden, daklozen en straatrovers. Het kan dus ken nelijk wel. Maar het zal, zo vrees ik, van kor te duur zijn. Want het was een situatie die gecreëerd werd voor onderdanen, niet voor burgers. 'Ik vind het fantastisch', zei een neringdoen de op het Rokin, over de drastische opknap beurt die zijn omgeving kreeg. 'Dit ziet de he le wereld, dat is geweldig voor het toerisme'. Over een paar weken waden we allemaal in Amsterdam weer door de lege patatbakjes, grijnst de graffiti ons aan, klemmen we onze handtas met twee handen vast, stappen we over zwervers heen die in hun eigen kots op het trottoir liggen, zien we overal hoe er ge deald wordt. Het enige wat we niet zien is blauw op straat. Het alledaagse Amsterdam moet een diepe ontgoocheling zijn voor al die toeristen die aangemoedigd door de smetteloze sfeer van het huwelijk, er een reis naar boeken. Waarom kon het nu opeens wel? Het korte metten maken met de rotzooi en de vet e ring die Amsterdam al die jaren tot een m troosteloze vertoning maakt? Al die vei o heidsmaatregelen waarmee de weinig zinnige confrontatie met allerlei vorm crim inaliteit die je normaal in Amstcri t als inwoner en bezoeker, te wachten sU ot werd voorkomen? Ie Inmiddels ligt Maxima in allerlei wink «h in de uitverkoop, samen met haar Will S Afgebeeld op oranje servetjes, rood wit B we bordjes, lepeltjes, vlaggetjes, kroontj klompen. Haar trouwjurk is als kopie bestellen, evenals toentertijd Diana's b jurk. Of Maxima de redding wordt vat ft monarchie of een ramp, daar zijn de n gen over verdeeld. Beatrix zelf schijnt e "i operettemonarchie te vrezen, juist dooi doen van de media. u; Zelf denk ik dat Maxima een uitermal ri ontstroevend vermogen heeft, vooral u ft treft mannelijke politici, vaak de notoi 9 zeuren over de grenzen van de constitt le monarchie. Dat zag je al aan Kok, d e haar verloving ongekend breed glimla ta te kennen gaf haar 'heel aantrekkelijk' T vinden. Bij vrouwen is beauty altijd iu n langrijker dan brains. Gelukkig heefti bei. De Republikeinse gelederen kuruU Z; voorlopig slechts knarsetanden. ib >ei aa - Di Na een sluiting van bijna vijf maanden mogen bezoekers weer vliegtuigen kijken op het panoramat van Schiphol. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater De Bokkedoorns krijgt geen derde ster „Natuurlijk is het jammt wij het niet zijn gewordt Dat geef ik eerlijk toe. M Michelin heeft een hele goede keuze gemaakt. C Helder heeft het verdien Eigenaar John Beeren v; restaurant De Bokkedoo in Overveen toont zich e sportieve verliezer. Heel stiekem had hij er toch gehoopt dat de kook kunsten van zijn chef-kt Lucas Rive door Micheli werden beloond met dit laatste felbegeerde derd ster. Het restaurant in de dui draagt sinds 1992 met tv sterren. Twee sterren sta j voor 'verfijnde keuken. omweg waard'. Drie ster het hoogst haalbare: 'uit zonderlijke keuken, een waard'. De inspecteurs van Mid fin hebben volgens Beer het restaurant in Rotten terecht beloond met een derde ster. „Cees is sind jaren zeventig toonaang vend. Dit heeft 'ie dan o verdiend", zegt Beeren I vend. Maar ook de local van restaurant Parkheuv en het feit dat Helder ni j< alleen eigenaar is, maar zelf in de keuken staat h volgens Beeren meege- speeld bij de toekenninj van de derde Michelin-s n „In ieder geval heeft Get P| Helder Nederland op d« j kaart gezet. Daar ben ik e hem, net als veel collega 1( heel erg dankbaar voor. ,s is niet alleen een topkok maar sinds vandaag dus ook de culinaire am bas deur van ons land." Coen Springelkamp li Het is slechts een indicatie wat de Helder s over zich I K zullen krijgen nu ze zijn to treden tot de culinaire eliti j „Maar we vergeten onze vi gasten niet", bezweert Hel „Het applaus hebben we l door hun steun. We probe K zoveel mogelijk rekening t den met de mensen die or die jaren trouw zijn en een a' je willen, al zal dat in het b even moeilijk zijn. En nee, worden niet duurder." Ellen Scholtens n die uitsluitend drie sterrenzaken bezoeken, tot uit Tokyo en Was hington toe, trekken specifiek naar nieuwe bedrijven toe", kreeg Helder als 'waarschu wing'. De kok, die opvallend rustig oogt hoewel hij tientallen tele foontjes heeft moeten beant woorden: „Ik dacht ondertussen alleen maar: wat duurt het lang. Het personeel had gezien wie we in huis hadden en het was doodstil in de keuken, zo stil is het nog nooit geweest. Daarna kwam de ontlading." Of hij enig idee heeft waarom juist hij drie sterren heeft gekre gen? „Dat wordt nooit tegen je ge zegd, maar Brown heeft wel ver wezen naar mijn stabiliteit, naar mijn reputatie op culinair ge bied en naar het feit dat ik al zo veel jaar op zo'n hoog niveau werk. Dat het juist nu is gebeurd en niet twee jaar geleden toen ik ook in Parijs ben voorgedragen, heeft met zijn installatie te ma ken. Als nieuwe directeur van Michelin wilde hij z'n eigen keus bepalen." Helder zegt zijn gastronomische bekroning te willen delen met zijn medewerkers. Zijn vrouw Rosalie, die de leiding heeft over de 'zwarte brigade' en rechter hand Mario Ridder voorop. „Maar die derde ster is ook heel goed voor Rotterdam. Een be zoek aan ons restaurant kan voor buitenlanders een impuls zijn om de stad te bezoeken." Dat sterrenkoks in de ons om ringende landen culinair Neder land zien als 'le desert', de woestijn, is hem bekend. De derde ster voor een 'restaurant dat een omweg waard is' snoert hen definitief de mond. „Mis schien moeten ze eens een keer komen proeven", merkt Helder fijntjes op. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar de gelauwerde chef geeft aan dat landen als Frankrijk, België en Duitsland niet meer om hem heen kun nen. Wel geeft hij toe dat hij 'het meest beduusd' is voor het oor deel collega-sterrenkoks. Rosalie valt hem bij: „Nota bene die Duitse chef Bourgueil, die in een tv-programma heeft gezegd dat Nederlandse koks nog geen ei kunnen bakken, belde ons van de week. Of we al iets wisten." Na alle Mdximania zijn we weer terugge keerd tot de orde van de dag. Het is even wennen na al die weken vorstelijk vertier, de glitter van de samenklittende blauwbloedi- gen, de smartelijke tranen van de bruid bij 'Adios Nonino', de meest hartstochtelijke ko ninklijke balkonscène ooit. Vijf zoenen maar liefst. En dan te bedenken dat het vertoon van een dergelijke intimiteit in vorstelijke kringen altijd als niet welvoeg lijk werd beschouwd. Er werd voor het eerst openlijk koninklijk gekust bij het sprookjeshuwelijk van de vorige eeuw, dat tussen Diana en Charles, on- der druk van de samengestroom de menigte die steeds harder: kiss her, kiss her, ging roepen. Sinds dien zijn we wat cynischer gewor- den. Weten we dat sprookjes- huwelijken van de eeuw al- ras kunnen eindigen in nachtmerries die je in je ergste fantasieën niet kunt I bedenken. I En nu hebben we weer een sprookjeshuwelijk van de II eeuw gehad. Door zo 'n 1 vijftig miljoen mensen over de hele wereld beke ken, waarvan zo'n dertig miljoen - voor lm meren deel van het vrouwelijk ge slacht vermoed ik - de ogen niet droog heeft kunnen houden. Ik behoorde bij die overige twintig miljoen. Dat verontrust me nog steeds een beetje. Misschien leed ik al aan Mdximamoeheid, misschien is het de partië le (be)rustende Republikein in mij die het al lemaal te kritisch ondergaat, maar meer nog, zo vermoed ik, was het een soort onge noegen over die andere wereld waarin wij allemaal opeens werden geworpen. Dat ongenoegen spitste zich toe op het ver schijnsel dat er van hogerhand opeens een metamorfose van Nederland werd georgani seerd, en met name van Amsterdam, die zijn weerga niet kent. We bleken het allemaal plotseling wel in huis te hebben, het moest alleen uit de kast gehaald worden: vierdui zend man politie, tweeduizend man onberis pelijke militairen, Gele Ruiters. Een gouden koets met koetsiers en palfreniers, af en aan rijdende limousines, schoonmaakploegen, stratenmakers, kleermakers die voor 100 mannelijke gasten op het diner-dansant een smoking maakten. Toptraiteurs, bloemisten die dag en nacht doonverkten, de harde hand die al die jarenlang gedoogde uitwas sen aan reclame in het centrum van Amster dam verwijderde. Cultuur, traditie, pracht en praal. En dat allemaal in het land van 'Doe maar gewoon'. Misschien was de schok voor mij gewoon te groot: zoveel dat zich op eens boven het maaiveld bewoog. De derde Michelinster, het hoogst haalbare voor een kok, is voor Cees Helder van het Rotterdamse Parkheuvel. De 34-jarige patron-cuisinier liet gisteren, nadat hij lang in onzekerheid had verkeerd, eindelijk de kurken knallen. Geëmotioneerd: „Ik heb mooie momenten meege maakt, maar dit slaat alles. 'Ik kreeg van Michelin te horen: u behoort nu tot de veertig beste koks ter wereld'. Het is onvoorstelbaar wat dat teweeg brengt." Zijn vrouw Rosalie, die leiding geeft aan de 'zwarte brigade': „De tranen sprongen in mijn ogen." Het restaurant van Cees en Ro salie Helder treedt vandaag offi cieel toe tot de absolute gastro nomische top. Voor het eerst in de honderdjarige geschiedenis van de Parijse bandenfabrikant is er erkenning voor de 'Hol landse school'. Wat zijn eerste reactie was? Cees Helder: „Ik heb meteen mijn moeder van 89 gebeld. Toen ik mijn tweede ster haalde was mijn vader kort daarvoor overle den. Dat is allemaal een beetje langs haar heen gegaan." Al jaren wordt de 54-jarige Hel der genoemd als kandidaat voor het maximaal aantal sterren in de 'Rode Gids'. Dit keer werd hij door bijna al zijn collega's als beste naar voren geschoven. Tot in een gammel busje, rijdend door Guatemala, werd hij 'ge tipt' door een Belgische sterren chef. De patron-cuisinier wist, nuchter als hij is, de grootste eu forie rond zijn persoon, te tem peren. „Want voor hetzelfde geld was er weer geen derde ster gevallen." Tot het laatst toe heeft Michelin de spanning erin gehouden, maar gistermorgen kreeg Helder het verlossende woord. Benelux-hoofdinspec- teur Paul van Craenenbroeck besteeg de lange trap naar het restaurant op 'de heuvel', verge zeld door de nieuwe directeur van de Rode Gidsen, de Engels man Derek Brown. Helder „Ik schrok me rot toen ik ze zag; toen pas wist ik het zeker van die derde ster." Derek Brown gaf als advies dat Helder zijn hoofd niet op hol moet laten brengen., „Gasten Cees en Rosalie Helder vieren samen met hun personeel het behalen van de derde Michelinster. Foto: GPD/Niels van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2