Feyenoord moet zich schamen SPORT 'Hooligans, storm over Europe', politiek incorrect, maar wel leuk Verstappen toch aan de kant gezet Roda is goed hersteld van nederlaag tegen Feyenoord R9 EK Portugal loopt gevaar Wijsman en Postma ook op 500 meter Idink ligt der vuur ana Feofanova is op weg een nieuw record. e Reuters ifanova er hoger (holm - Svetlana Feofano- bij indoorwedstrijden in (holm opnieuw hoger ge- ren met de polsstok. De 21- Russische atlete ging gis- lover 4,72 meter. Dat was verbetering van haar zon- [evestigde wereldrecord ii tgart) met één centimeter. en echt duel met Stacey i ila, wereldrecordhoudster buitenlucht met 4,81, nhet niet. De Amerikaanse te al op 4,47 af. merink verder, rkerk verliest haw - Rijnsburger Jan Sie- nk had gisteren in de eer- I inde van het Challenger- iooi in de Poolse plaats (law geen enkele moeite de Belg Dominique Coene: -2. John van Lottum trof srke Italiaan Davide San- itti. Deze bleek te sterk: 6-1 kennis van Scheppingen in de tweede ronde uitge teld. Hij verloor in drie sets Ie Roemeen Gabriel Trifu: ■41-6. Alphenaar Martin ïtk struikelde gisteren in veede ronde van het Chal- r-toernooi in het Ameri- ie Joplin over Giovanni La- i uit Ecuador: 6-7 6-4 7-5. donderdag 7 februari 2002 ir Freire. Foto: Reuters eire wint eer etappe ito isto - De Spaanse we ikampioen Oscar Freire ipei) heeft gisteren de vierde ppe in de Ronde van Mallor- ewonnen. Hij was de snel- in de massaspurt na de ,5 kilometer van Manacor Porto Cristo. De Spanjaard werd tweede, de Duitser el derde. Het was het twee- lagsucces voor Freire op lorca. Eerder won hij de ede etappe. De leiderstrui :f om de schouders van de njaard Cabello (Kelme). bie McEwen (Lotto) heeft >ren de eerste etappe in de van Bessèges op zijn naam racht. De Australiër was na 1 kilometer met Marseille rertrek- en aankomstplaats nelste in de massaspurt. pk FIFA torst Stam ve - De wereldvoetbalbond heeft de straf overgeno- die het Italiaans olym- l comité (CONI) heeft op- ;d aan Jaap Stam. Het bete dat de voetballer van Lazio a voor vijf maanden is ge rst voor internationale trijden. Het CONI schorste in januari wegens doping. b wedstrijd op 13 oktober tegen Atalanta waren spo- ran nandrolon aangetroffen n urine. De schorsing is al xacht vanaf 16 november, mag medio april weer door Jaap van Essen numegen - Zelden is er over een pc- game zoveel te doen geweest. Zelden ook duurde het zo lang voor een spel daadwerkelijk te koop was. En zelden was er zo snel na de release al zo veel aanbod van gekraakte versies van een spel. 'Hooligans, storm over Europe' ligt eindelijk in de winkel. Het spel dreigt een hit te worden, want de verkoop loopt gesmeerd. En dat is heel mooi voor Jason D. Garber, een Canadees die zijn bijna gehele leven al in Neder land woont. Garber is de bedenker, maker en uit gever van de cd-rom. Toen zijn bedrijf XÜI productions het spel uiteindelijk zo goed als klaar had, bleek geen en kele grote uitgever het aan te durven het op de markt te brengen. Zodoende werd Garber gedwongen een eigen uitgeverij op te richten: Darxabre. De eerste 10.000 cd-roms zijn verspreid in Nederland, België en voor de rest van de wereld via internet. Ze zijn allemaal verkocht want het loopt storm met 'Hooligans, storm over Europe'. En dat is niet vreemd, want 'Hooli gans' is dan ook een leuk spel gewor den. Het is een spel met een vette knipoog, en veel gevoel voor humor. De speler is aanvoerder van een klein groepje hooligans. Dat gezelschap be zoekt twaalf verschillende Europese steden in verschillende landen, waar hun favoriete team speelt. Bij ieder tripje wordt er een opdracht meegege ven. De ene keer moet simpel ge poogd worden een stadion te berei ken, een andere keer moet worden voorkomen dat vijandelijke fans de spelersbus aanvallen. De speler heeft verschillende midde len zijn doel te bereiken. Het voor naamste is dat hij zoveel mogelijk mensen rekruteert voor zijn legertje en dat doet hij door in kroegen zoveel mogelijk rondjes weg te geven. Hoe meer bier, hoe meer medestanders. Het geld voor die drankgelagen wordt verkregen door her en der winkels te plunderen en overvallen te plegen. Op weg naar succes loeren vele geva ren. Uiteraard zijn daar vijandelijke groepen hooligans, maar ook enorme hoeveelheden politie. Zelfs wordt van tijd tot tijd plotseling een arrestatie verricht door agenten in burger, dus het blijft oppassen geblazen. Onver wachte wendingen zij er ook. Toegegeven, het lijkt allemaal bloede rig en verderfelijk. Maar dat valt juist reuze mee. Garber en co hebben wel iswaar mooie graphics gemaakt van de verschillende steden, maar de ac teurs in het spel zijn doelbewust erg simpel en weinig gedetailleerd neerge zet. De gevechten zijn daardoor schimmig, bloed vloeit er nauwelijks. 'Hooligans' zet niet aan tot geweld. Er zijn ook geen bestaande clubs, stadi ons of steden gebruikt. Alles is zo neu traal en onschuldig mogelijk. Desal niettemin lijkt het spel neergezet door iemand die toch wel een beetje weet hoe het er in supportersland aan toe gaat. Jason D. Garber blijkt een echte voetbalfan (seizoenkaart Ajax), maar dan wel een onschuldige. „Ik zie er volgens sommigen uit als een hooli gan omdat ik erg groot ben. Maar ik ben de onschuld zelf. Ik heb er ook helemaal niets mee. Maar de ideeën voor het spel hebben we ruimschoots uit de echte wereld kunnen halen. De kranten en tv-programma's laten ge noeg zien." 'Hooligans' is geen makkelijk spel. Spelers moeten een beetje handig zijn. Handig zijn ook degenen die luttele dagen na de release al de gekraakte en gekopieerde versies - ondermeer via internet - te koop aanboden. Garber: „Wij zijn een piepklein bedrijf. Iedere euro telt voor ons. Natuurlijk weet je vooraf dat dit gebeurt, maar toch voel ik me bestolen." Hooligans, Storm over Europe. Systeem-ei sen: Pil 300, 64 MB RAM, 300mb drive space. Distributie: Artware Waddinxveen. Prijs: maag Guus Hiddink, scoach van Zuid-Korea, ivaar onder vuur. Er is kri- p zijn leiderschap en ver- aardiging over zijn gedrag, ink nam onlangs zijn din mee naar het Gold toernooi in de VS. Dat is in hoogst ongebruikelijk, ïg Mong-Joon, voorzitter e Koreaanse voetbalbond, te zich te zeggen dat de ie van Hiddink niet ter dis- e staat. Fans en commen- vrezen dat Zuid-Korea ►te WK-organisator wordt ronde van het imooi niet overleeft. Feyenoorder Ebi Smolarek (links) en Fritz Emeran van Fortuna volgen de bal. Foto: ANP/Robert Vos door Jaap van Essen Rotterdam - Feyenoord is sinds gisteravond weer koploper in de eredivisie. De manier waarop de Rotterdammers de eerste plaats heroverden was echter gênant een koploper onwaardig. In een absolute 'zaadpartij' werd met i- o van Fortuna gewonnen. Natuurlijk kan de boog niet al tijd gespannen zijn, maar wat Feyenoord gisteren liet zien was te gek voor woorden. Fortuna is nu al de zo goed als zekere de gradant. De Limburgers haalden welgeteld tien punten uit hun 21 tot nu toe afgewerkte wedstrij den. In tien uitduels was de hekken sluiter goed voor welgeteld 1 punt, behaald bij FC Twente toen die ploeg in de slechtste fa se van het voorbije decennium zat. Fortuna versleet de laatste an derhalf jaar vier trainers, waar van de nog redelijk succesvolle Frans Thijssen zelf de pijp aan Maarten gaf omdat hij terecht geen enkel perspectief meer zag. Sinds enige maanden is Hans de Koning de technische baas in Sittard, een man met een gren zeloos optimisme. Na iedere ne derlaag weer predikt hij als een blije tv-dominee dat hij nog wel degelijk mogelijkheden ziet om de eerste divisie te ontlopen. De superpositivo ontlokt slechts meewarige glimlachjes met zijn uitspraken. In de regel is het ge woon zielig om hem tegen te spreken. Want Fortuna is een hopeloos geval, een opgegeven patiënt. En tegen dat Limburgse pro bleemgeval bakte Feyenoord er dus helemaal niets van. Uitgere kend in de wedstrijd waarin de Rotterdammers aan kop van de eredivisie konden komen. Trainer Bert van Marwijk ziet in de regel nog wel positieve za ken. Gisteren was het even wat minder. „Ik word hier heel treu rig van. Maar als je kampioen wüt worden, moet je ook dit soort wedstrijden winnen." Toch moet men zich bij de lei ding van Feyenoord nog eens goed beraden over het tech nisch leiderschap. De laatste an derhalf jaar zijn er tientallen miljoenen in de spelergroep ge pompt. Ontegenzeglijk is de huidige selectie op papier veel beter dan de groep waarmee bij voorbeeld Leo Beenhakker moest werken. Op het veld blijkt daar echter helemaal niets van. Van Marwijk predikte in zijn eerste jaar aanvallend voetbal via de vleugels en pressing. Van gestroomlijnd spel is bij de Rot terdammers in de regel echter niets te zien. De ploeg is geen elftal en parasiteert vooral op de individuele kwaliteiten van een handvol spelers. Vooral natuur lijk van de spitsen Tomasson en Van Hooijdonk, die samen maar liefst 31 van de in totaal 46 ge scoorde doelpunten voor hun rekening namen. Gisteren was het weer de beurt aan Tomasson om het belangrij ke werk te doen. Bosvelt kopte na bijna zeventig minuten uit een corner in, de Deen zette zijn voet nog net tegen de bal. Daar mee verdiende hij drie punten voor de Rotterdammers. Veel meer gebeurde er in De Kuip feitelijk niet. Feyenoord is koploper, maar zal heel anders voor de dag moeten komen om dat nog enige tijd te blijven. Komende zondag wacht het uitduel bij FC Groningen, daarna volgen binnen enkele weken de uitbeurten bij Vitesse en Ajax. Tussendoor moeten de Rotterdammers bovendien tweemaal tegen Glasgow Ran gers aantreden voor de UEFA Cup. Zonder overdrijven zijn het de weken van de waarheid voor Feyenoord, maar vooral voor Bert van Marwijk. Feyenoord: Zoetebien Emerton, Loovens (46. Elmander), Paauvve en Rzasa; Ono, Van Wonderen, Bosvelt en Smolarek Tomasson en Van Hooijd onk. Fortuna Sittard: Hesp; Emeran, Dirkx, Volmer en Hermans; Heering (59. Hamming), Van Dieren (8. Van der Hoeven), Haeldermans en Rook; Lan ded en Cramb (74. Gommans). Rijswijk/ANP - Jos Verstappen moet in het nieuwe Formule 1- seizoen vanaf de zijlijn toekij ken. De Britse renstal Arrows maakte vanochtend bekend de voorkeur te geven aan de Duit ser Heinz-Harald Frentzen. Ver stappen verlengde in juni nog zijn contract bij Arrows, maar teambaas Tom Walkinshaw schoof de 29-jarige coureur niettemin zonder pardon aan de kant. Zijn contract is na twee jaar ontbonden. Frentzen wordt de teamgenoot van de Braziliaan Enrique Ber- noldi. De 34-jarige winnaar van drie grandprixwedstrijden zat zonder werk na het faillissement van Prost. Verstappen is nu werkloos, want alle stoeltjes voor het seizoen 2002 zijn nu bezet. Een bittere pil voor de Neder lander, die zich zeker waande van zijn positie bij Arrows. Hij tekende al in juni op de Nür- burgring een contract Team baas Walkinshaw was toen ly risch over de Limburger, die het seizoen inderdaad heel goed was begonnen. Maar in de afgelopen jaren was al duidelijk geworden wat een verbintenis met de sluwe Schot Walkinshaw waard is. „Het is niet meer dan wc-papier", zei Tom Coronel, toen hij begin 2000 de tactieken van de puis- sant rijke zakenman leerde ken nen. Coronel had de benodigde papieren voor een debuut bij Arrows, maar werd toch gepas seerd. Walkinshaw heeft een reputatie. Hij passeert vaker coureurs om er zakelijk beter van te worden. Verstappen werd al eerder het slachtoffer, in de herfst van 1996. Hij had een mondelinge toezegging voor nog een jaar, maar Walkinshaw was er als de kippen bij om toenmalig we reldkampioen Damon Hill in zijn plaats vast te leggen. De Schot presteerde het zelfs twee keer om een week voor het sei zoen een coureur te vervangen: Mika Salo in 1999 en Pedro de la Rosa vorig jaar. Opvallend genoeg haalde hij Verstappen in 2000 weer terug, omdat hij de kwaliteiten van de Montforter wel waardeerde. De twee konden het goed met el kaar vinden. Zakelijke belangen gaan in de harde wereld van de Formule 1 echter voor persoon lijke relaties. Walkinshaw heeft in de Duitser Frentzen een cou reur met meer sponsors. Dat geld kan Arrows goed ge bruiken. Het team moet de dure Cosworth-motoren betalen en heeft als kleine speler moeite om de grote teams bij te hou den. Voor Verstappen zit er wei nig anders op dan af te wachten op een nieuwe kans. Ook in 1998 en 1999 had hij aan het be gin van het jaar geen team, maar bleek hij als ervaren inval kracht gewild. Het verbroken contract kan hij aanvechten bij de autosport bond FIA. De federatie besliste eerder deze week dat Arrows de Braziliaan Pedro Diniz 800.000 euro moet betalen wegens een contractuele kwestie uit 1998. Verstappen (29) reed 91 grand prixwedstrijden en haalde ze ventien WK-punten. De kaste- leinszoon uit Montfort maakte in 1994 zijn debuut in de For mule 1 bij Benetton. Hij scoorde daar twee derde plaatsen in Hongarije en België en een vijf de stek in Portugal. De jaren er na bij Simtek, Arrows, Tyrrell en Stewart leverden geen succes op. Bij zijn rentree in 2000 bij Arrows deed een volwassener Verstappen goede zaken met een vierde plaats in Italië en een vijfde in Canada. Vorig seizoen begon hij goed en imponeerde hij vooral met zijn starts. Liefst 89 keer haalde hij in. Hij werd zesde in Oostenrijk. lissabon/dpa - In Portugal groeit de angst dat het Europese kampioenschap voetbal in 2004 in eigen land niet kan doorgaan. Die vrees is gisteren gevoed door de officiële mededeling van de regering dat ze geen euro extra betaalt aan de bouw van de stadions. Portugal bevindt zich vrij plotseling in alarmfase één. Vanuit de Europese Com missie kwam vorige week de waarschuwing dat de staats schuld te groot is; de overheids uitgaven overstijgen de econo mische groei. Voorts komt nu pas duidelijk naar voren dat de speelsteden ook hun financiële problemen hebben. Door recente verkiezin gen zijn in veel steden nieuwe burgemeesters aan de macht gekomen. Die zouden zich wil len onttrekken aan financiële af spraken die door hun voorgan gers zijn gemaakt over het bou wen van nieuwe stadions of ver bouwen van stadions. Sparta in laatste minuut naast NAC kerkrade/breda/anp - Roda JC heeft zich knap hersteld van de zware nederlaag zondag bij Feye noord (5-0). De Limburgse staartploeg pakte giste ren op eigen veld drie belangrijke punten tegen subtopper FC Utrecht: 1-0. De Belg Vandenbroeck scoorde een kwartier voor tijd. De zevende competitiezege kwam Roda JC toe. De ploeg uit Kerkrade speelde met veel meer passie dan FC Utrecht, dat dit seizoen buiten de eigen Galgenwaard veel te weinig punten pakt voor een stabiele positie in de bovenste regionen. Het team van trainer Adelaar wacht in 2002 bovendien nog altijd op de eerste competitiezege. Beide ploegen deden in de eerste helft niet veel voor elkaar onder. De meeste en de beste kansen waren evenwel voor Roda JC. De thuisclub speel de directer en meer doelgericht. Wapenaar liet zich echter niet verrassen. Hij hield Anastasiou (twee keer) en Tchoutang, die Vreven een verve lende avond bezorgde, op fraaie wijze van scoren af. Vandenbroeck miste in de dertiende minuut ook nog een vrije schietkans (naast). In de tweede helft hield Wapenaar zijn ploeg op nieuw overeind bij doelpogingen van Van Dessel en Anastasiou. In de slotfase moest de sterke aan voerder van FC Utrecht, die aast op een nieuw, verbeterd contract in de Galgenwaard, zich echter gewonnen geven op een bekeken schot van de doorgebroken Vandenbroeck: 1-0. NAC - Sparta NAC heeft tegen Sparta in de slotfase de al zeker gewaande eerste zege na de winterstop verspeeld. Ruim in blessuretijd liep de Bredase doelman Ba- bos invaller Langerak omver. Conteh benutte de toegekende strafschop en redde daarmee een punt voor de Rotterdammers: 2-2. De Brabantse ploeg zoekt nog steeds naar de vorm van de eerste competitiehelft. Trainer Ten Cate ergerde zich afgelopen zondag tegen Gronin gen vooral aan het matte spel van zijn ploeg, een goede middenmoter onwaardig. Een dag later concludeerde de coach na een gesprek met zijn selectie dat enkele spelers moeite hebben met de druk die hoort bij de hoge positie op de ranglijst. NAC probeerde tegen Sparta het verlies in Gro ningen recht te zetten. De inzet was er wel, het veldspel daarentegen was nog steeds uiterst po ver. Vooral in de opbouw van achteruit ging veel mis. Door een enorme dekkingsfout in het centrum van de Rotterdammers maakte Bobson al in de twaalfde minuut 1-0. De ploeg van trainer Rijk aard verdedigde zo slecht dat het wachten leek op meer Bredase treffers. NAC kreeg ook kansen ge noeg, maar Cristiano (schot op de paal) en Ste wart (alleen voor doelman Kooiman) misten scherpte. Volkomen tegen de verhouding in kwam Sparta in de 35e minuut op 1-1. Blinker vond Sa- nou, die doelman Babos met een bekeken schui ver kansloos liet. Een kwartier voor tijd zorgde in valler Salmon voor opluchting op de NAC-bank. Hij rondde goed voorbereidend werk van Bobson af. Kort daarna ontsnapte de thuisploeg nog aan de 2-2 toen Zijm op de paal schoot. De onverdien de gelijkmaker kwam er toch na een onbesuisde actie van Babos. salt lake city - Marieke Wijsman gisteren tijdens een testwedstrijd in actie op de 500 meter op de Olympische baan. Wijsman mag tijdens de Olympi sche Spelen ook deze afstand schaatsen. NOC*NSF heeft in overleg met de KNSB de laatste startplaat sen, op de 500 meter, vergeven aan Ids Postma en Wijsman. Op die afstand had Nederland nog maar zes van de acht namen ingevuld. Postma doet hier door mee aan drie afstanden, hij gebruikt de 500 meter als training om snelheid te verkrijgen voor de 1500 en in mindere mate de 1000 meter. Wijsman was tot nu toe alleen zeker van de 1000 meter. De internationale testwedstrijd werd gewonnen door Andrea Nuyt. De houdster van het Nederlands re cord (37,76) won in 37,88. Twee schaatssters deel den de tweede plaats op eenhonderdste van Nuyt: de Russin Zjoerova en de Duitse Völker. Marianne Timmer verbeterde haar persoonlijk record met eenhonderdste tot 38,28. Daarmee werd ze achtste. Wijsman haalde exact een halve seconde van haar persoonlijk record af. Het stond sinds de WK sprint in Hamar op 39,21, gisteren verbeterde ze zich tot 38,71. Wijsman eindigde op de dertiende plaats. Foto: ANP SALT LAKE 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21