Philips ziet Acties op komst bij Leidsch Dagblad 1 kansen na megaverlies rZjTTTTTl Treiterende jongeren kwellen Leiden-Noord Schaatsers lopen niet warm voor dragen vlag €1.36 3.00 Leidsch Dagblad leirt Ideële6' Slechtste resultaat in geschiedenis ludenhoorn :ht wegens )estresten Ontdek uw voordeel bij ICI PARIS XL! Prinselijke groet uit St. Moritz Leerling Britse School bekent bomincident POHE Speurtocht naar graf uit tijd van farao Achnaton xtra voordelig TTTT Leidsch Dagblad NR. 42843 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad donderdag 7 FEBRUARI 2002 leiden - De redacties van Leidsch Dagblad, Haarlems Dagblad, en De Gooi- en Eemlan- der gaan de komende tijd acties voeren. Aanleiding is een voorstel van een externe deskundige om fors in het personeelsbe stand te snijden op de redacties en andere afdelingen van de Hollandse Dagblad Com binatie (HDC). De acties komen nadat de redacties en hoofdredactie van de kranten gistermiddag het vertrouwen opzegden in de directie. Ook de ondernemingsraad be sloot daarop het overleg met de directie op te schorten. De redactieraad heeft in overleg met de journalistenvakbond NVJ een draaiboek op gesteld. In eerste instantie zijn de acties ge richt op het informeren van de lezers, bij voorbeeld door artikelen in afwijkende op maak te presenteren. Zo kunnen abonnees zien wat zij in de toekomst zullen missen als de krant met 60 journalisten minder moet worden gemaakt. De acties zullen in de loop van de dagen heviger worden. Als uiterste middel stelt de redactieraad voor de kranten een dag niet te laten verschijnen. De redacties zijn de afgelopen tien jaar ge confronteerd met vier grote reorganisaties, waarbij zeker 80 journalistieke arbeidsplaat sen verloren zijn gegaan. Ook andere afde lingen werden daarbij zwaar getroffen. Op dit moment is men nog bezig met de afron ding van de vorig jaar tot stand gekomen fu sie tussen Haarlems/Leidsch Dagblad en de Gooi- en Eemlander. De directie van de HDC heeft het reorgani satieplan gisteren besproken met de Raad van Commissarissen. Afgesproken is dat de directie binnen twee weken met een eerste notitie komt, waarin staat aangegeven hoe de HDC zich op korte en langere termijn moet ontwikkelen. Dat stuk moet de basis vormen voor verder overleg binnen het be drijf. eiden wil ijk de Mors i Schouwenaars geloof in de liefde [t een gulden sluier er onze nzaamheid, verzacht de scherpe itrekken van, maakt draaglijker HET WEER 's middags regen amsterdam/gpd-anp - Philips verwacht dit jaar weer winst te maken, zo verklaarde topman Kleisterlee vanochtend in een toelichting op de jaarcijfers. Het eletronicaconcern presenteerde een recordverlies over 2001 van 2,6 miljard euro. Dat was hoger dan verwacht. Na de recordwinst van 9,6 miljard euro in 2000 leed Philips vorig jaar het grootste verlies uit zijn geschiedenis. In een kort tevoren verschenen persbericht was het elektronica concern nog somber met de constatering dat het econo misch herstel dit jaar wereldwijd beperkt zal zijn. Betere resulta ten zouden vooral moeten ko men van kostenbesparingen en grotere efficiency. De komende anderhalf jaar verkoopt Philips bovendien nog eens 27 bedrij ven die zo'n 1 miljard euro moeten opleveren. Tegenover de meevallers in 2000 stonden vorig jaar vooral tegen vallers. In totaal was daarmee 1,7 miljard euro gemoeid. Het grootste deel daarvan is be stemd voor de kosten van reor ganisaties. Daarnaast heeft Phi lips ruim een half miljard afge boekt op aandelen Vivendi en Great Nordic. Zonder die eenmalige posten leed Philips een verlies van 908 miljoen euro tegen een winst van 2,8 miljard euro in 2000. De omzet viel terug van 37,9 naar 32.3 miljard euro. Philips schrijft de teruggang vooral toe aan de verslechtering van de wereld economie, die met name de te lecom- en computerindustrie heeft getroffen. Vooral de divisies Consumen tenelektronica, Halfgeleiders en Componenten kwamen diep in de rode cijfers. De divisies Licht, DAP (scheerapparaten, koffie zetters etc.) en Medische Syste men hadden veel minder te lij den van de economische terug gang. Toch waren er ook enkele licht puntjes. Het bedrijfsresultaat over het vierde kwartaal was po sitief als de bijzondere posten buiten beschouwing worden ge laten. Philips stelt vast dat een einde is gekomen aan de sterke daling van de telecom- en pc-markten. (advertenties) ICI PARIS XL |ond - Recreatie-eiland tnhoom en een klein ge- i van het Warmondse be nterrein Veerpolder zijn iniddag afgesloten voor ik. In dit gebied zijn as- pten aangetroffen, die zijn omen bij de brand in de oods van Juffermans. especialiseerd sanerings- is gistermiddag begon- met schoonmaakwerk leden rondom jachthaven hans. Medewerkers ho- et werk vandaag af te ron- 1 het gebied weer vrij te Alle openbare wegen zijn i de werkzaamheden toe- ijk. „Het gaat maar om hoekje van de Veerpol- t B. de Vries van de mi lt West-Holland. Perso- het getroffen gebied gis- iebben bezocht, hoeven Dlgens hem geen zorgen te t De brandweer heeft al- I gehouden waardoor as- iudende deeltjes, die kan- hnen veroorzaken, niet in |it komen. In begint de schoonmaak udenhoom, die vermoe- pnkele dagen in beslag zal a. Uit voorzorg is het hele pegebied afgesloten met lokkade bij de brug over |de. lat om wit asbest, die zat kolfplaten waaruit de ver- t botenloods was opge- 1. De brand ontstond acht, door nog onbe- oorzaak, in de naastgele- pslagruimten van Dekker De bedrijfspanden van r bevatten geen asbest. Zie onze advertentie elders in deze krant. st. moritz - Kroonprins Willem-Alexander en zijn kersverse echtgenote prinses Maxima glimlachen voor de camera tijdens hun huwelijksreis in het Zwitserse ski-oord St. Moritz. Vijf minuten kregen de fotografen als beloning voor hun geslaagde jacht op het prinselijk paar. Klokslag twee uur verscheen het paar gisteren - arm in arm. Na vijf minuten bond het stel de ski's onder en vertrok weer. Foto: AP/Arno Balzarini door Timoteus Waarsenburg leiden - Het gaat slechts om een klein groepje, maar ze drijven de hele buurt tot wanhoop. De Van Hogendorpstraat en directe om geving in Leiden-Noord gaan gebukt onder de terreur van een clubje treiterende jongeren. En de politie kan er helemaal niets aan doen. „Het is een groot pro bleem. Maar vooral een menta liteitsprobleem", zegt wijkagent Ted van der Meer. Gisteren was voor een van de bewoners de maat vol. Na de zoveelste onrustige nacht, be stelde Arjen Klink (21), bewoner van nummer 28, een verhuis- busje. Weg uit de Van Hogen dorpstraat, weg uit Leiden. Voorgoed. „Ik heb hier ruim een jaar gewoond, maar dit groepje hangjongeren heeft ons, en niet alleen ons trouwens, het leveji zo zuur gemaakt. Het is je rein ste terreur. En de politie doet helemaal niets, ondanks her haalde verzoeken." Van der Meer kent het pro bleem. „Het gaat daar niet om zwarè criminaliteit, maar wel veelvuldige overlast door jonge ren. De Van Hogendorpstraat en directe omgeving staan hoog op de actielijst van politie, gemeen te en welzijnsorganisaties. Maar tot nu toe hebben we het pro bleem niet kunnen oplossen. Die jongens wonen hier, een straatverbod werkt dus niet. En als je ze wegstuurt, gaan ze vijf tig meter verderop staan. Ook gesprekken met hun ouders le veren niets op. Wat hun kinde ren op straat doen, interesseert ze gewoon niets. We hebben ge probeerd om de buurt aantrek kelijker te maken voor de jonge ren. Met speeltoestellen en doeltjes. Maar ook die dingen waren binnen enkele dagen ver nield", aldus de wijkagent. De huizen in de Van Hogen dorpstraat worden in 2005 in het kader van wijkontwikkeling gesloopt. Tot die probeert de ge meente, eigenaar van de pan den, er huurders in te zetten om leegstand te voorkomen. „Maar ze hadden er wel bij mogen zeg gen dat je stevig in je schoenen moet staan om het hier uit te houden", aldus Klink. Pagina Ri: 'Die ventjes maken het leven hier onmogelijk' voorschoten - Een 15-jarige jongen uit Voorschoten heeft bekend dat hij vorige week een verdacht pakketje met daarin een 'granaat' heeft opgehangen aan het hek van de Britse School. Hij had de granaat zon der kruit gekregen van zijn va der, die met zijn zoon aangifte heeft gedaan bij de politie. De jongen, een leerling van de school, is inmiddels voorgeleid aan de rechter. Na verhoor mocht hij naar huis. Binnenkort moet hij voor de kinderrechter verschijnen. Het Explosieven Opruimings commando kwam vorige week donderdag na uitgebreid onder zoek tot de conclusie dat van een 'explosieve lading' geen sprake was. (advertentie) salt lake city/gpd - Het Team de Mission van het Nederlands Olympisch Comité beslist van middag over het heikele vraag stuk welke sporter morgen de vlag draagt bij de openingscere monie van de Olympische Win terspelen. Dat geen enkele schaatser van importantie warm loopt voor iets wat in tal van an dere landen als een eer wordt beschouwd, typeert vooral het ontbreken van enige teamgeest. Het NOC*NSF koketteert al sinds de voorbereidingen op de Olympische Spelen met het oranjegevoel. De sportkoepel hamert erop dat de hokjesgeest die de professionele schaats teams eigen is, voor de duur van de Spelen vergeten moet wor den. Van ploegen als zodanig is volgens NOC*NSF dezer dagen geen sprake. Er is slechts één team: het Nederlandse. Niets is minder waar. Ook in Salt Lake City gaan de ploegen rustig door met het zich afzetten tegen el kaar. De oranjedroom van het NOC*NSF is bovendien wreed verstoord door het feit dat haast geen enkele topschaatser be langstelling heeft voor het dra gen van de Nederlandse vlag. Marianne Timmer, als tweevou dig olympisch kampioene van vier jaar geleden kandidate, meldde zich als eerste af voor de openingsceremonie en dus als mogelijk vlaggendraagster. Zij voelt zich er na de aanslagen van 11 september niet veilig. Rintje Ritsma gaf ongevraagd aan dat het dragen van de vlag voor hem van generlei waarde is. Ook Gianni Romme bedank te. De kans lijkt groot dat Post- ma nu de vlag zal dragen. Pagina Binnenland 1: Commentaar (advertentie) ola aardappelen kend Shoarmareepjes jIo p» bto 0j7) gekruid varkensvlees kilo 6.78 4.08 14.94 8.99 leiden/sakkara - De Leidse ar cheologische expeditie die vorig jaar wereldnieuws werd met de vondst van een grafcomplex in Sakkara, is terug in Egypte. Het team archeologen van het Rijks museum van Oudheden en de Universiteit Leiden zet er zijn onderzoek voort naar het graf van een hogepriester uit de tijd van farao Achnaton. De onder grondse grafkamer, bereikbaar via een diepe schacht, wordt de zer dagen voor het eerst minuti eus doorzocht. Precies een jaar geleden ontdek te het archeologische team on der het zand in de woestijn bij het Egyptische dorpje Sakkara het grafcomplex van opper priester Meryneith. Ook troffen ze een vrijwel onge schonden beeld aan van de op perpriester en zijn vrouw In- oeya. Deze 'topambtenaar' diende onder farao Achnaton, die leefde in de veertiende eeuw voor Christus. Duizenden jaren lang was Sakkara, zo'n dertig ki lometer ten zuiden van Cairo, in gebruik als begraafplaats voor de hoge ambtenaren van de ou de Egyptische hoofdstad Mem phis. En nog steeds heeft de woestijn niet al zijn geheimen Opgravingsleiders Maarten Raven van het Rijksmuseum van Oudhe den (voor) en René van Walsem (Universiteit Leiden) bij het dubbel beeld van Meryneith en Inioeya dat zij hebben opgegraven in Sakka ra. Foto: RMO prijsgegeven. Het opgravingsproject bij Sakka ra beleeft dit jaar zijn 27ste graafseizoen. Tot 1998 werkte het Rijksmuseum van Oudhe den samen met de in Londen gevestigde Egypt Exploration Society. In die periode stuitten de onderzoekers op maar liefst tien graven, waaronder dat van generaal Horemheb en schat meester Maya, beiden werk zaam onder farao Toetancha- mon. Toen de Britten vier jaar geleden afhaakten, nam de Leidse universiteit hun rol over. En niet tevergeefs: de vorig jaar gevonden graftempel is de oud ste vondst tot nu toe. Sinds vorige maand zijn de Leidse expeditieleden terug in Sakkara. De eerste paar weken van hun verblijf waren ze bezig met het opruimen van zand waarmee het grafcomplex het afgelopen jaar bedekt is ge weest. Daarbij maken de arche ologen gebruik van arbeids krachten uit de naburige dor pen. Dezer dagen begint het echte onderzoek: het uitgraven van de ondergrondse grafkamer en het documenteren en in kaart brengen van de rest van het complex. Het Leidsch Dagblad volgt de spannende expeditie op de voet. Verslaggever Rody van der Pols is naar Egypte afgereisd om ver slag te doen van de speurtocht van de Leidse archeologen. Hoe is het om twee maanden lang onder primitieve omstandighe den in de woestijn te bivakke ren? Hoe zien de dagelijkse werkzaamheden van de expedi tieleden eruit? Hoe beschermen ze hun waardevolle vondsten te gen grafrovers? En wat draagt deze vondst bij aan de ontsluie ring van de vele raadsels die Sakkara nog steeds omringen? Op de pagina Kunst Cultuur verhalen we de komende weken over de belevenissen van de Leidse 'schatgravers' in Egypte. Vandaag: De fascinerende ge schiedenis van de dodenstad bij Sakkara. Duisenberg eerder weg bij EU-bank frankfurt - Wïm Duisenberg stapt volgend jaar op als presi dent van de Europese Centrale Bank. Hij stelde vanochtend de Spaanse premier Aznar, voor zitter van de Europese Unie, op de hoogte. Op 9 juli 2003, wan neer hij 68 jaar wordt, vertrekt Duisenberg. Zijn oficiële ter mijn zou in 2006 aflopen. Alge meen wordt aangenomen dat Duisenberg in elk geval door een Fransman wordt opge volgd. Winst Shell lager dan verwacht den haag - De oliemaatschap pij Shell heeft over 2001 een re sultaat behaald van ruim 10,8 miljard dollar. Dat is lager dan analisten hadden verwacht. Het tegenvallende resultaat is voor al veroorzaakt door de lage olie prijs. Ook het resultaat op basis van geschatte actuele kosten is lager dan voorzien. Dat daalde met 9 procent tot net onder de 12 miljard dollar. Konink lijk/Shell Groep maakte van ochtend bekend dat de omzet vorig jaar met 9 procent zakte tot 135,2 miljard dollar. Oranje van RTL naar SBS 6 zeist - Het Nederlands elftal verhuist van RTL naar SBS 6. De KNVB bereikte gisteren overeenstemming met de zen der over een nieuw tv-contract voor alle thuisinterlands en evenementen waarvan de bond de komende vier seizoenen de rechten heeft. SBS zendt de kwalificatiewedstrijden voor het Europees kampioenschap 2004 en voor het wereldkampioen schap 2006 uit. Bovendien heeft de zender de rechten verwor ven van de Johan Cruijff Schaal, de strijd tussen de landskampi oen en de bekerwinnaar, en van vriendschappelijke duels. Michelin komt met derde ster Rotterdam - Voor het eerst heeft een Nederlands restau rant drie Michelin-sterren op zijn naam staan. Het gaat om het Rotterdamse restaurant Parkheuvel van chef-kok Cees Helder. Helder verdiende eer der al een ster bij de restaurants Beukenhof in Oegstgeest, Le Chevalier in Delft en Rozenrust in Leidschendam. Verder kreeg restaurant La Rive in het Am- stelhotel, met chef-kok Edwin Kats, een tweede ster toebe deeld. Elf Nederlandse restau rants hebben dit jaar voor het eerst een ster gekregen. Pagina Gesprek van de Dag Hollands Midden vervolgt Fortuyn leiden - De politie Hollands Midden is een strafrechtelijk onderzoek begonnen tegen Pim Fortuyn van Leefbaar Neder land. Aanleiding is een aangifte wegens belediging die afgelo pen maandag is gedaan door de in Turkije geboren Leidenaar Mustafa Kus. Kus, voormalig hoofdagent in Leiderdorp, voelt zich gekwetst door de opmer kingen die Fortuyn deed over Turkse en Marokkaanse man nen die hun bruid over laten komen uit 'achterlijke dorpen' in hun geboorteland. Pagina R1 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamMD V n gratis. y"<>. Postcode Telefoon n controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TMT Geen fratsen met de euro. CKXX) 'dingen tijn geldig tot en met zaterdag 9 februari 2002.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1