Voorschoten spreekt zijn reserves aan LEIDSE REGIO 3ogkleppen in Zoeterwoude' Leiderdorp voelt niets voor 'super Zalmsnip' VYD'ers op audiëntie in het hol van de leeuw R5 K O nu ook actief in Voorschoten Strook voor vrachtwagens Voorschoten veel duurder Overloop ^orzitter LOV bdorp - P. van Overloop «t de nieuwe voorzitter van iiderdorpse Ondernemers -piiging (LOV). De voormali- recteur van de Rabobank E. Rob op, die het na tien ejj voor gezien houdt. Maan- ie, 4maart komen de leden 4e de LOV bijeen in het AC lan aurant. Behalve een nieuwe I v jitter moeten zij ook een ive vice-voorzitter kiezen, de aftredende J. Minnee is een geschikte opvolger ge- orschoten laat rkte meten it; isi schoten Het Haagse bu- Je B&A gaat de bestuurs- en it nieten van Voorschoten, nt emeente trekt daarvoor |0 euro uit. Het is de be- w ng dat het onderzoek rond 0( >mer wordt afgerond. Bur- n ester Verver:We willen n; iwat onze sterke en zwak- ie inten zijn. Het rapport en we op termijn ook ge en voor het opstellen van Dekomstvisie. Het bureau itten uit eerdere onder in en gaat gesprekken voe- let bestuur, ambtenaren ensen van buiten de ge- mmelmarkt in »ot Proffijt ceest - In multicultureel iim 't Groot Proffijt aan oerhaaveplein in Oegst- wordt zondag 10 februari jmmelmarkt gehouden. O.OO tot 14.00 uur kan er op strooptocht. De toe- is gratis. trekkers Itarenar - Lijsttrekkers van 'assenaarse politieke par- pan dinsdagavond 19 fe- i vanaf 20.00 uur met el- n debat in cultureel een- De Warenar. Onder voor- chap van de voormalige voorzitter Marnix van Rij a ze hun partijprogram- lus bridge oeterwoude iwoude - Bridgeclub Sans e houdt de komende d een bridgecursus voor ners. De lessen beginnen ïaart in De Eendenkooi, oop van de opleiding de deelnemers mee aan tdrive van Sans Dispute, e cursus kunnen maxi- twaalf personen mee- Opgave is mogelijk bij M. as (071-5893789) ofW. rs (071-5130326). donderdag 7 februari 2002 door Jan Preenen voorschoten - Voorschoten haalt ruim twee mil joen euro (4,4 miljoen gulden) uit de reserves voor nieuw beleid. Het grootste deel van dat bedrag is bestemd voor het opknappen van wegen. Verder is extra geld beschikbaar voor welzijnsinstellingen, planschadeclaims en het aanpassen van vrachtwa- genparkeerlocaties. De vele miljoenen die de ge meente te kort komt voor het opzetten van de bre de school in de wijk Starrenburg II en het renoveren van zwembad Het Wedde moeten uit andere bron nen komen. „Het liefst houden wij de reserves zo groot moge lijk. Enerzijds willen we wat achter de hand heb ben, anderzijds zou het ten koste gaan van de ren te", aldus wethouder Verschoor van financiën. Op dit moment bedragen de totale reserves nog ruim 36 miljoen euro (80 miljoen gulden). Het grootste deel bestaat echter uit geld waarvoor al een be stemming bestaat. Ongeveer 5,4 miljoen euro (12 miljoen gulden) is vrij besteedbaar. Vorige week werd bekend dat de brede school veel duurder wordt. Voorschoten ging twee jaar gele den bij het ontwikkelen van de plannen voor een 12-klassige basisschool met gymnastieklokaal, peuterspeelzaal en drie lokalen voor buiten schoolse opvang nog uit van drie miljoen euro. In werkelijkheid bedragen de kosten een miljoen meer. Het geld voor de peuterspeelzaal en de bui tenschoolse opvang denken burgemeester en wet houders te halen uit de rijksbijdrage voor kinder opvang. Een gedeelte van de drie miljoen die overblijft, hoopt het college eveneens van 'Den Haag' te krijgen. „Verder hebben we wat gereser veerd en denken we aan schoolwoningen." Dat zijn lokalen die in eerste instantie voor het onder wijs worden gebruikt en bij het teruglopen van het aantal leerlingen als woningen kunnen dienen. Het was de bedoeling dat de gemeenteraad eind deze maand een beslissing zou nemen over de brede school. B en W hebben besloten om dit on derwerp vanwege de 'ingewikkeldheid' over de verkiezingen heen te tillen. Op korte termijn komt het college wel met een financieel voorstel voor zwembad Het Wedde, waarvan inmiddels wel be kend is geworden dat de kosten voor renovatie, energiebesparende maatregelen en het vergroten van de veiligheid uitkomen op 3,2 miljoen euro (7,1 miljoen gulden). Anderhalfjaar geleden is al bijna een miljoen euro gereserveerd. Waar de ove rige miljoenen vandaan moeten komen, is nog niet bekend. Verschoor: „We willen het op een structurele meinier afdekken om te voorkomen dat we over een paar jaar weer door een forse uitgave worden verrast. Daar studeren we nu op." Verschoor benadrukt dat B en W 'niet populis tisch' te werk willen gaan door wel even snel het geld op tafel te leggen'. Om die reden is vorig jaar besloten de behandeling van de begroting voor 2002 te splitsen. In december zijn de lopende za ken aan de orde geweest en op 28 februari praat de gemeenteraad over nieuw beleid. „We hebben een doorkijkje gemaakt naar de komende jaren om te zien wat we aan uitgaven kunnen verwach ten. Daar willen we beter dan tot nog toe op in spelen." ïgere wil wonen in landelijk gebied door Eric Went leiderdorp - WD'er Genit Zalm krijgt vanuit de Leiderdorpse politiek bitter weinig steun voor zijn plan om de onroerend- zaakbelasting af te schaffen. „Af schaffing van deze belasting be tekent een aantasting van de lo kale democratie", beweert PvdA-lijsttrekker Molkenboer. „Een historische vergissing", vindt ook CDA-collega Roest. De WD steunt Zalms voorstel - ui teraard - wel. De Muzenhof was gisteravond even proeftuin van wat de mi nister van financiën de komen de maanden, in de aanloop naar de tweede kamerverkiezingen, vaker te wachten staat. In het Leiderdorpse cultureel centrum verdedigde Zalm, op uitnodi ging van de Leiderdorpse PvdA- afdeling, zijn nieuwste politieke stokpaardje om de OZB af te schaffen. Of zoals hij dat zelf noemt: de 'super Zalmsnip'. Voor het eerst gebeurde dat in het openbaar. De Leiderdorpse reacties waren dus een graad meter voor de kritiek die hij de komende maanden van landelij ke politieke tegenstanders kan verwachten. „Schaffen we de OZB af, dan profiteren alle huishoudens daarvan", betoogde Zalm. „Bo vendien neemt het een hoop er gernis bij de burgers weg. en leidt het tot minder kosten om dat het innen van deze belasting tamelijk kostbaar en intensief is." Ter compensatie voor het gemeentelijke verlies aan belas tinginkomsten, stelt Zalm voor dat het rijk extra geld naar de lo kale overheden sluist. „De ge meenten gaan er dus niet op achteruit." PvdA-wethouder Molkenboer heeft daar een hard hoofd in. „Dit plannetje maakt dat we als gemeente afhankelijk zijn van de grilligheden van de landelijke politiek, en dat moeten we niet willen." Volgens hem wil de burger zelf kunnen kiezen welke voorzieningen of wat voor uitga ven hij belangrijk vindt. De ge meentelijke OZB is daar de bes te garantie voor, vindt hij. „Dat is nu juist de kern van de lokale democratie, dat we samen dit soort keuzes maken. En daar worden wij als bestuurders eens in de vier jaar op afgerekend. Ook Groenlinks, D66 en het CDA denken er zo over. „Reken meesters in Den Haag die onze budgetten verdelen, daar geloof ik niet in", betoogde CDA-wet houder Roest. „In plaats daar van moeten op de plek waar be sluiten vallen over uitgaven ook zoveel mogelijk besluiten over de inkomsten worden neerge legd." In dit geval bij de ge meente dus. „Als Thorbecke dit hoort, dan draait hij zich om in zijn graf. Hij is altijd een voor stander van autonome gemeen ten geweest", vulde Mac Gilla- vry van Groenlinks aan. Zalm was niet onder de indruk van de Leiderdorpse kritiek „Wij geven de gemeenten een ruime uitkering, die meegroeit met de rijksuitgaven. Dat dwingt de politiek tot het maken van keuzes en niet tot het ontlopen van keuzes. Wat ik op deze ma nier voorkom is dat financieel wanbeleid wordt opgelost door de burgers de duimschroeven aan te draaien en maar weer een extra OZB-verhoging te presen teren. Dat hij gisteravond, met uitzon dering van zijn eigen lokale ach terban, geen enkele andere poli tieke partij over de streep kon trekken, vond de bewindsman helemaal niet erg. „Het is een genoegen dat iedereen zo keurig op zijn eigen standpunt blijft staan. Dat maakt dat dit ten minste een typisch WD-verkie- zingsitem blijft." Hij conclu deerde dat zijn plannen 'be stuurders kennelijk minder aan spreken dan burgers'. „Maar in een democratie zijn de burgers nu eenmaal de baas." WD-minister Zalm keerde gisteravond even terug op het oude PvdA-nest. „Vroeger was ik namelijk voorzitter van de PvdA-afdeling Enkhui zen. Maar met de jaren kwam de wijsheid. Ik ben twintig jaar geleden afgezwaaid en voel me inmiddels prima thuis bij de WD." Foto: Taco van der Eb door Eric Went leiderdorp - Je moet er wat voor over heb ben om je politieke troeteldier de hand te schudden. Zeker als hij het hol van de leeuw betreedt. De Leiderdorpse WD'ers Berend Stolk, Pauline Kolman, Peter Kanters, Kamla van Beelen-Balak, Wil Mars en lijsttrekker Hugo Langenberg lieten zich gisteravond niet afschrikken. Zij gingen massaal op au diëntie bij partijgrootheid Gerrit Zalm. De WD-minister van financiën keerde gis teravond even terug op het oude politieke nest. „Vroeger was ik namelijk voorzitter van de PvdA-afdeling Enkhuizen. Maar met de jaren kwam de wijsheid. Ik ben twintig jaar geleden afgezwaaid en voel me inmid dels prima thuis bij de WD." Dat hij gisteravond toch weer even 'over stapte' naar zijn oude liefde had alles met de echtgenote van de Leiderdorpse PvdA'er Ra mon Thunnissen te maken. Zij is directeur- generaal van Zalms 'eigen' belastingdienst. Dat contact deed wonderen. „Bovendien vonden wij het afschaffen van de OZB een prachtig lokaal thema voor discussie. Had den we bijvoorbeeld iemand als Melkert ge vraagd, dan was de discussie waarschijnlijk veel meer in algemeenheden blijven ste ken", vermoedde Thunnissen. De Leiderdorpse WD'ers hadden gister avond dus een beetje het nakijken. Hoewel zij bij hoog en bij laag beweerden dat Zalms bezoek aan de PvdA niet erg was. „Natuur lijk verdient de PvdA best een kleine felicita tie", merkte WD-afdelingsvoorzitter Berend Stolk zuinigjes op. „Want zelden heeft deze partij zo'n hoog WD-gehalte in de zaal ge had." „Je moet elkaar tenslotte een beetje helpen, nietwaar", vulde lijsttrekker Hugo Langenberg aan. „Zalm heeft precies het zelfde verhaal drie weken terug namelijk ook al op het WD-congres uit de doeken gedaan. Dus kan het absoluut geen kwaad als hij het ook eens aan anderen vertelt." De lol bij de PvdA was er niet minder om. Zeker niet toen de minister als dank voor zijn medewerking een cadeautje kreeg. „Het is een boek over mensen met een gouden idee, en dat gouden idee wordt niets". De ti tel van dat boek: Miskend talent. an Preenen woude - Teleurgesteld is aad. Gefrustreerd. Tal van idsstemmingen passeren ue als Annelies van der iraat over haar pogingen woningbouw te komen in idelijke gebied van Zoeter- „Allemaal volstrekt zin- heb het gevoel dat ik niet ben genomen." 5 andere jongeren wil de ?e 'geboren en getogen' woudse nu wel eens iets dan een tijdelijke woning Zwetkade, die op de no- e staat om te worden ge- Daarom ging ze in no- :r vorig jaar naar de in- avonden over de toe van haar dorp. Daarom ng ze in een 'klankbord- zitten met vertegenwoor- van het bedrijfsleven, chappelijke groeperingen trokken bewoners. Zoals es van der Ham. ;b in die groep duidelijk nening gegeven. Ik kreeg eun van een paar ande aar in het verslag vind ik niets van terug. Daarin irecies wat de gemeente lij horen. Dat de polder moet blijven en dat mag worden ingebreid. it alleen mag worden ge- I op open stukjes in het fclf. Waarvoor heb ik ei- in die groep gezeten? De 1st stond toch al vantevo- tst- Maar er zijn toch ook mensen die daar anders over denken? Ja, er komt nog een aanvullende brief voor de raads leden, maar wat heb ik daaraan? Het gaat om het advies zelf/ En daar staat het niet in." Geen misverstand. Annelies van der Ham is geen voorstander van het volbouwen van de veen- weidegebieden. Ook zij houdt van de groene polders. Ook zij geniet als ze over het Molenpad fietst. „Maar een klein stukje kan er toch wel vanaf? Tussen Swetterhage in het Dorp en de Zuidbuurt. Daar kan het volgens mij. Dan kom je ook tot een lo gischer geheel. Nu hangt de Zuidbuurt erbij. Ik zeg niet dat het móet gebeuren. Als er maar over wordt nagedacht. Maar ook dat gebeurt niet." De Zwetpolder, waarop Van der Ham doelt, valt niet onder de groene Grote Polder, maar maakt wel deel uit van het lan delijke gebied. En ook dat is in de ogen van de hele gemeente raad heilig. Dus: niet bouwen. „Maar dat vind ik heel kortzich tig. Ik vind het een beetje oog kleppengedrag om te denken dat je binnen de huidige bebou- wingsgrenzen tot 2004 nog 207 huizen kunt neerzetten, zoals Zoeterwoude wil. Ja, zeventig op het terrein van Bruines langs de A4 waar de kassen hebben ge staan. Maar verder? Als de ge meente een bouwplannetje heeft, loopt iedereen daartegen te hoop. De mensen willen niet dat alles hier versteent en het laatste stukje groen in het dorp verdwijnt. Daarom gebeurt er vrijwel niets. En daardoor kun nen jongeren, maar ook oude Annelies van der Ham voor haar tijdelijke woning aan de Zwetkade: „Mensen die al een huis hebben, hebben makkelijk praten." Foto: Henk Bouwman ren, blijven wachten." Zelf staat Annelies van der Ham sinds april 1999 ingeschreven bij de woningbouwcorporatie Willi- brord. In oktober dat jaar kreeg ze met haai' vriend tijdelijk een huis aan de Zwetkade, maar toen dat werd gesloopt moest ze verhuizen van nummer 30 naar nummer 10. Waar ze naartoe kunnen als dat ook tegen de grond gaat, is nog niet bekend. „We willen een huis huren, maar we denken ook aan koop, maar dan moet dat wel betaal baar zijn. Dan denk ik aan maxi maal vier ton. In guldens welte verstaan. Als Zoeterwoude nu over koopwoningen praat, gaat het om bedragen die veel en veel hoger liggen. Kortom, er moet hoognodig goedkoop wor den gebouwd. Zowel voor huur als koop. Het aantal woningzoe kenden is vorig jaar in Zoeter woude met ruim 26 procent ge stegen. Van 288 naar 364. Er moet wat gebeuren. Mensen die al een huis hebben, hebben makkelijk praten." Ze verbaast zich erover dat Zoe terwoude er bij de provincie niet op aandringt om de 'contouren te mogen oprekken'. Zoals bij voorbeeld Ter Aar heeft gedaan. „Daar werk ik op ruimtelijke or dening. In die gemeente zie je hetzelfde probleem, maar daar wordt tenminste actie onderno men. En nu is het moment, om dat over eventuele herziening van het streekplan wordt ge sproken. Zoeterwoude wil ech ter alles laten zoals het is. Groen moet groen blijven." Uit protest bleef Van der Ham weg toen de klankbordgroep vo rige week donderdag met het advies voor de toekomst van Zoeterwoude naar buiten kwam. „Maar eerlijk gezegd ook, omdat ik iets anders had. Daar heb ik toen maar prioriteit aan gegeven. Ik heb net als anderen tijd en energie gestoken in die groep. Had maar in het advies gestaan dat er een heel kleine, afwijkende minderheid was, maar ook dat is niet gebeurd. Ik schaam me bijna voor dit advies en ik ben er echt niet trots op dat ik er bij heb gezeten. De sa menstelling van de groep was ook erg eenzijdig. Vooral 'groe ne' mensen zaten erin. Hoe kan je daartegen opboksen?" 'Niet knabbelen aan grenzen' zoeterwoude - Volgens Je roen Haan, woordvoerder van de klankbordgroep die zich heeft gebogen over de toekomst van Zoeterwoude, is de afwijkende mening van Annelies van der Ham be wust niet in het advies gezet. „De meerderheid vond dat we ons niet toegeeflijk moe ten opstellen en niet moeten knabbelen aan de bebou- wingsgrenzen. Dat zou een eerste stap kunnen zijn op weg naar het aantasten van het groen. Elke opmerking daarover in het advies-werd niet juist geacht" Haan ont kent dat de uitkomst van de discussie bij voorbaat vast stond: „Er zaten niet alleen mensen in de groep die als groen bestempeld kunnen worden. Van manipulatie is echt geen sprake geweest." voorschoten - Alle vijfden do centen van de Vrije Academie Vlietstreek houden hun baan, als K O uit Leiden vanaf 1 juli de kunsteducatie gaat verzorgen in Voorschoten. Dat is een van de belangrijkste afspraken die de gemeente en K O hebben gemaakt. De gemeente Voorschoten deed vorig jaar plotseling een beroep op de Leidse instelling, nadat een bestuurscrisis was ontstaan bij de Vrije Academie Vlietstreek, die vestigingen heeft in Voorschoten, Voorburg en Leidschendam. Het aantal acti viteiten in Voorschoten liep fors terug. De organisatie zou voor 116.000 gulden per jaar achttien cursussen verzorgen. In werke lijkheid waren dat er nog maar tien. Hoewel de bestuurlijke proble men uiteindelijk werden opge lost, achtte de gemeente het raadzamer om in 2002 een an dere instelling in de arm te ne men. K O kon in de ogen van de gemeenteraad garanderen, dat Voorschotenaren in hun ge meente cursussen op het gebied van beeldende vorming konden blijven volgen. Daarbij speelde mee dat veel Voorschotenaren al zijn aangesloten bij K O in Leiden. De afgelopen maanden hebben K O en de gemeente met el kaar onderhandeld over perso neel, huisvesting en de invulling van het programma. In grote lijnen zet K O de hui dige cursussen van de Vrije Aca demie voort in het gebouw aan de Richard Wagnerlaan. Daarbij gaat het om schilderen, ge mengde technieken, beeldhou wen, keramiek en edelsmeden. Wel verandert de cursusduur. K O kiest voor korte cursussen van twaalf lessen om de door stroming te bevorderen en nieu we belangstellenden de kans te geven om zich aan te melden. Daarnaast wil de instelling het aanbod verbreden. Zo kan wor den kennisgemaakt met cursus sen op het gebied van kunstge schiedenis, binnenhuisarchitec tuur, literatuur, foto en film en drama. Wethouder Carabain is enthou siast over de overname en de plannen van K O: „Jarenlang volgden mensen bij de Vrije Academie dezelfde cursussen. Voor nieuwe cursisten was geen plaats, van vernieuwing nog minder. K O wil het aanbod geleidelijk aan veranderen. Het hangt af van de belangstelling of dat ook lukt. In Leiden loopt het in elk geval prima." K O heeft als grotere organisa tie iets minder subsidie nodig dan de Vrije Academie (52.184 euro tegen 53.945 euro per jaar), maar volgens Carabain is dat een bijkomstigheid. voorschoten - De nieuwe par- keerstrook voor vrachtwagens aan de Van Beethovenlaan in Voorschoten valt veel duurder uit dan aanvankelijk was bere kend. „Die strook wordt zeker 27.500 euro duurder", weet een ambtenaar. Tijdens de raadsvergadering van vorige week, waarin werd beslo ten de huidige vrachtwagen- strook ter hoogte van het com plex van de honk- en softbal- club Adegeest op te schuiven in de richting van de rotonde bij de Mozartlaan, ging de woord voerder nog uit van tienduizend euro aan meerkosten. Dat be drag komt bovenop de 48.000 euro die burgemeester en wet houders in eerste instantie voor de uitvoering van het plan had den uitgetrokken. „Er moet veel meer worden ver anderd dan we dachten. Dat valt behoorlijk tegen. Ik ben nog eens ter plekke gaan^tijken met iemand van de politie. Eerst was het de bedoeling dat de parkeer- strook gedeeld zou worden. Een stuk zou bij de sportvelden blij ven en de rest zou naar het ge deelte ten zuiden van de Wed- deloop gaan. Nu gaat alles daar naartoe. Dat betekent dat een deel van de middenberm verwij derd moet worden en dat we ook voor beveiliging moeten zorgen voor andere automobi listen. Daarnaast krijgen we on der meer te maken met nieuwe bestrating, belijning en verlich ting." Op z'n vroegst kan de nieuwe parkeerstrook pas over een jaar worden aangelegd. Komen er protesten dan kan de procedure een a twee jaar vertraging oplo pen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17