DUIN BOLLENSTREEK Volkswagens op hun voordeligst. 'Holland Rijnland heeft alles voor de toerist Digros verdwijnt in Lisse onder de grond Pa ra noord wijk Woedeaanval Katwijker na mislukte huizenjacht donderdag 7 FEBRUARI 20| noordwijk - Wie altijd al zijn hand of aura wilde laten lezen, kon gisteravond terecht bij de spiritue le minibeurs in Dorpshuis de Kuip te Noordwijk. Drie paragnosten van Spirituele Organisatie Ba lans zaten klaar om onder andere de toekomst te voorspellen met tarotkaarten, de betekenis van namen te verklaren en 'waarnemingen' te doen aan de hand van voorwerpen en foto's. De consul ten op de minibeurs waren gratis, maar de toegang kost tevijf euro. Foto: Taco van der Eb door Gerard Baas leiden/lisse - Er komt een VW-winkel in het Prins Willem Alexanderpaviljoen in de Keukenhof. Het winkeltje gaat gelijk met de Keukenhof op 21 maart open en sluit zijn deuren ook op dezelfde dag als de bloemententoonstelling. Het is de be doeling dat in die acht weken meer van de circa 800.000 Keukenhof-bezoekers een kijkje nemen in de rest van Holland Rijnland dan voorheen het geval was. „De toestroom van Keukenhof naar het Lissese centrum zal groot zijn", voorspelt Tjeerd SchefFer. per 1 januari directeur van de gefuseerde WV's van Leiden. Noordwijk. Katwijk. Lisse, Noordwijker- hout en Warmond. Scheffer. die vanavond de Lissese com missie financiën op de hoogte brengt van zijn toeristische plannen voor de streek in het algemeen en voor Lisse in het bij zonder, zegt te 'barsten van de ideeën' voor de Keukenhof-winkel. „Bezoekers verwijzen we bijvoorbeeld naar Museum De Zwarte Tulp, Huys Dever of gewoon een wandeling in het historische deel van Lisse. En als het vroeg op de dag is, krij gen zij van ons te horen waar zij in het Lissese centrum kunnen gaan lunchen. Zo maar een paar voorbeelden, ons pak ket aan arrangementen zal tegen die tijd nog uitgebreider zijn." De gefuseerse WV's heten nu met zijn zessen VW Holland Rijnland. Holland Rijnland is de naam van de streek, die volgens Scheffer 'hollandser dan hol lands' is. Die naam kreeg als toevoeging 'Historische Bloemenkust' mee. Daar mee hopen de 45 werknemers van de ge fuseerde VW toeristen vanuit alle hoe ken van de wereld naar de streek te lok ken. „Bij ons in Holland Rijnland heb je alles wat een toerist in Holland kan wen sen en waarvoor hij naar Holland komt: het strand, de duinen, historische steden, historische gebouwen, het Hollandse landschap, het water en de bloemen. Stuk voor stuk zijn het voldoende rede nen om Nederland te bezoeken, en wij hebben ze allemaal." Holland Rijnland, de grenzen liggen bij Hillegom in het noorden, de Kaag in het oosten en bij Voorschoten in het zuiden, heeft een waarde die altijd onderbelicht is geweest, zegt Scheffer. Hij weet zeker dat Holland Rijnland dezelfde uitstraling kan hebben als bijvoorbeeld de Algarve, de Turkse Rivièra of de Costa del Sol. „Als je naar zo'n streek gaat. ga je toch naar die streek in plaats van naar een bepaald plaatsje. Ie gaat toch daarheen vanwege de kwaliteiten van die streek? Dat imago zou Holland Rijnland ook moeten heb ben. Bezoekers moeten bij thuiskomst zeggen dat ze in Holland Rijnland zijn geweest en niet in Leiden, Noordwijk of Lisse. Als het zover is, staat Holland Rijn land als merknaam in de markt. Dan be reik je dat mensen sneller geneigd zijn om meer in de regio te doen dan alleen maar een bezoekje aan de Keukenhof en snel weerweg." Scheffer steekt ook op ander gebied zijn ambitie niet onder stoelen of banken. Holland Rijnland moet op termijn jaar lijks 10 miljoen bezoekers ontvangen, terwijl de teller nu bij 7 miljoen stopt. Om die enorme toename te bereft de VW nu bezig met het schrijvet een strategisch marketingplan. He er misschien al kunnen zijn, wat niet dat het organisatorische deel v fusie veel tijd in beslag heeft gene „Dat plan is over een maand of klaar en gaat gelden voor de kon vijf jaar. Die tijd is nodig om de Holland Rijnland, ontstaan na een waag, rustig in de markt te zetten." Het 'doorverwijssysteem' wordt gens niet alleen op de Keukenhof g teerd. De zes WV's, die allen wel e gen plaatselijk gezicht houden, sti af van het aloude doel om de toerist eigen stad te houden en zullen toe wijzen op arrangementen die hen andere plekken in Holland Rijnlam ren. „Dan moet je denken aan het Loperplan met regionale vaar-, w of fietsroutes, een duinwandeltoi een tour langs buitenplaatsen en goederen. Laat de bezoekers ma Holland Rijnland komen, wij verde wel over de streek." (advertentie) door Gerard Baas lisse - Lisse krijgt een onder grondse supermarkt. De Digros verhuist van de Achterweg naar de Hobaho (die net als CNB uit het centrum verdwijnt) en wordt daar ingegraven. Ook komt op die plek een onder grondse parkeergarage. Boven de supermarkt en de parkeerkel der. op straatniveau, verrijzen kleine winkeltjes en woningen. Het zijn slechts enige grepen uit de centrum visie van het Rotter damse onderzoeksbureau RBOI. „Dit is nu ook ónze visie", aldus wethouder Prins van ruimtelijke ordening, gisteren tijdens de presentatie van de plannen. Prins voegde er gelijk aan toe dat bovenstaande plannen 'slechts voorbeelden' zijn en dat er tot de dag van realisatie nog veel water door de Ringvaart zal stromen. „Je moet denken aan termijnen van een jaar of tien." De centrumvisie is zelfs nog niet definitief. De gemeenteraad moet haar nog vaststellen. Voor dat het zover is, wordt het plan in de komende lente tijdens een inspraakavond nog voorgelegd aan belanghebbenden. Niettemin gaf RBOI, en dus ook het college van burgemeester en wethouders, aan hoe zij denken over de toekomst van het Lisse se centrum. Dat heeft nu al ster ke punten. Het is erg populair onder boodschappende mensen uit het eigen dorp en de regio en daarbij helpt dat parkeren gratis is. Maar het kan nog beter, zo legden de vertegenwoordigers van RBOI in een flitsende multi mediale presentatie uit. Winkelcentrum Blokhuis zou in zuidelijke richting moeten uit breiden. de toegankelijkheid van het dorp moet beter voor men sen die met de auto vanuit het zuiden aankomen en rond 't Vierkant moet het aanbod aan 'zachte' horeca (chique restau rants) en cultuur op een hoger peil gebracht worden. Op de plek die de Digros achterlaat, is dan ruimte voor een sociaal-cul tureel centrum. Verder moet de belangrijke win kelstraat. de Kanaalstraat, zich blijven toespitsen op zelfstandi ge. veelal door Lissenaars ge runde. winkels. Voor het ge deelte van de Heereweg ten noorden van 't Vierkant zag Bokelman een functie wegge legd van een winkelstraat met kleinschalige aparte winkeltjes, oftewel odd-shops'. De woon functie van het centrum had in de centrumvisie ook een voor name rol. De herontwikkeling van het veilinggebouw van CNB, de Glazen Hal en de vleeswa- renfabriek Persoon aan de Grachtweg werden genoemd als plaatsen voor woningbouw. De grond van Persoon is sowieso onontbeerlijk in de gedachten van de Rotterdamse toekomst kijkers, omdat daar het laatste stukje van de verbindingsweg tussen de Gladiolenstraat en de Hobahostraat is gepland. Daar mee zou de ringweg rond het Lissese centrum - Hobaho straat, Bondstraat, Westerdreef, Nassaustraat, Oranjelaan, Gla diolenstraat - voltooid kunnen worden. door Saskia Decorte den haag/katwijk - Het ging al een tijdje niet zo lekker met de 24-jarige man uit Katwijk. Hij had psychische problemen en greep al vanaf zijn zestiende re gelmatig naar de fles. Het boter de ook niet met zijn ouders. Zijn moeder is een zeur, vindt hij. „Ze heeft altijd commentaar op mijn kleren en de rapmuziek van Eminem die ik draai", ver klaarde hij gisteren voor de rechtbank, waar 10 maanden cel tegen hem werd geëist. Maar of dat een reden was om op 30 oktober 2001 een poging te doen haar te wurgen, de gas kranen open te draaien en er een aansteker bij te houden met de bedoeling de boel op te bla zen? „Ik weet niet zo goed meer wat er gebeurd is, het is al zo lang geleden." Op de bewuste dag kwam de man, die al enige tijd op zoek was naar eigen woonruimte, ge frustreerd thuis. Hij had voor de zoveelste keer bot gevangen bij de woningbouwvereniging. Daarbij had, hij die dag al acht biertjes op. Hij greep zijn moe der in een plotselinge woede aanval bij de keel vast, draaide de gaskranen open en onstak op zo'n anderhalve meter van de gaspitten een aansteker, terwijl hij tegen zijn moeder riep: „Zo, nu kunnen we lachen. Jij gaat dood en dat is niet de schuld van Eminem!" Ook gooide hij bloempotten kapot, probeerde de drankkast te kraken en ver scheurde een bijbel. Althans, zo vertelde zijn moeder bij de aangifte het verhaal en zo was ook de verklaring van die de man op diezelfde dag. „Ik had de drang haar te doden", vertel de hij toen aan de politie. Maar nu, voor de rechter, weet hij niet helemaal zeker meer of het zo gebeurd is. „Ik zou dat toen ge zegd kunnen hebben, ja. Maar ik was nog dronken." Het gezeg de dat dronkelappen en kinde ren de waarheid vertellen, lijkt op hem niet van toepassing. „Het is niet waar. Ik heb niet ge probeerd mijn moeder te wur gen. ik pakte haar gewoon vast bij haar jas. En er was ook geen aansteker." De moeder wil niet dat haar zoon in het gevang beland. Voor haar was de aangifte van het ge beuren een noodkreet. Maar de Officier van Justitie denkt daar anders over. „Ik neem zijn eer ste verklaring voor waar aan, omdat deze nauw aansluit bij de verklaring van de moeder. Hij is een gevaar voor anderen en zichzelf. Hij had de hele boel en zelfs het huis van de buren erbij wel op kunnen blazen." Zijn eis: 10 maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk van wege vernielingen, mishande ling en poging tot doodslag en brandstichting. Volgens de advocaat van de jon gen was de hoeveelheid gas in combinatie met de afstand tot de pitten onvoldoende om een ontploffing te veroorzaken. Ook is er voldoende reden om hem verminderd toerekeningsvat baar te verklaren. Hij heeft een alcoholprobleem en een per soonlijkheidsstoornis waarbij hij soms plotselinge woedeaanval len krijgt. „Hij reageert niet als een volwassene, maar als een kind", verklaarde zijn psychiater voor de rechter. „Maar de kans op herhaling is niet ondenkbaar. Hij moet eerst stoppen met de alcohol, dan pas kunnen we de persoonlijkheidsproblemen aanpakken." Daartoe lijkt de Katwijker allerminst gemoti veerd. Volgens de Officier van Justitie is het een grensgeval tus sen psychiatrie en strafrecht. Hoort de verdachte in de gevan genis of een psychiatrische in richting? De Katwijker zal het over 14 dagen weten, wanneer de rechter uitspraak doet. Polo Comfortline-pakket Centrale deurvergrendeling Llcktrischc ruiibcdiening vóór Rcgrnscnsnr Elektrisch verstel-en verwarmbare buitenspiegels In hoogteverstelbare voorvloeien Easy Entry In dclon nccrLlapbaro achterbank inrl. middenarmsteun Van 1.520,- voor 1.265,-. Uw voordeel 255,- Polo Sportline-pakket o.a. Buitenspiegels en smoili|sten in carrosscrickleur Mistlampen voor Sportstoelen Lederen schakelponkknop -manchet en-handremgreep Lederen stuurwiel Sportonderstel In hoogte verstelbare bestuurdersstoel Van 1.220,- voor 955,-. Uw voordeel 265,- Polo Highline-pakket o.a. l ichtmetalen velgen II" Climatic Centrale deurvergrendeling I leklrische ruilbcdiening vóór Sportstoelen Regensensor Elektrisch verstel- en verwarmbare buitenspiegels H luidsprekers In delen neerklapbare achterbank incl. middenarinstcun Van 3.455,- voor 2.695,-. Uw voordeel 760,- Milieuvoordeel op de Polo maximaal 950,- Dit milieuvoordeel isopgehnuwd uit milieusubsidie voor schone en zuinige motoren De Golf: tot 1.550,- pakketvoordeel! Passat Comfortline-pakket Climatrnnic Middenarmsteun vóór Regensensor met automatisch dimmende hinnenspiegel In hoogte verstelbare passagiersstoel Vcloursbekleding Van 1.500,- voor 1.180,-. Uw voordeel 320,- Passat Sportline-pakket o.a. Lichtmetalen velgen 16' Sportonderstel Sportstoelen In hoogte verstelbare passagiersstoel lederen stuurwiel »8 luidsprekers Alu-tec decorinleg Middenarmsteun vóór Van 3.965,- voor 2.045,-. Uw voordeel 1.920,- Passat Highline-pakket o.a. Climatronic Alu-tec of wortelnotenhoutinlcg Lederen/alcantar.i interieur Verwarmbare voorstoelcn •Sportstoelen Lederen stuurwiel Lichtmetalen velgen 15" In hoogte verstelbare passagiersstoel 8 luidsprekers Van 5.765,- voor 4.495,-. Uw voordeel 1.270,- Milieuvoordeel op de Passat maximaal 275,- l)n milieuvoordeel is opgebouwd uit milieusubsidie voor schone en zuinige motoren. De Polo: tot 760,- pakketvoordeel! Golf Comfortline-pakket o.a. Airconditioning Afstandsbediening Middenarmsteun vóór Vcloursbekleding In delen neerklapbare achterbank In hoogte verstelbare passagiersstoel Van 2.145,- voor 1.360,-. Uw voordeel 785,- Golf Sportline-pakket o.a. l ichtmetalen velgen 15" Sportonderstel Sportstoelen Lederen stuurwiel lederen schakelponkknop.-manchet en-handremgreep Afstandsbediening Donkere achterlichten Van 2.995,- voor 1.590,-. Uw voordeel 1.405,- Golf Highline-pakket o.a. Lichtmetalen velgen IV Climatronic Afstandsbediening Sportstoelen Lederen stuurwiel, schakelponkknop. - manchet en handremgreep «8 luidsprekers Regensensor met automatisch dimmende binnenspiegel Van 5.180,- voor 3.630,-. Uw voordeel 1.550,- Milieuvoordeel op de Golf maximaal 775,- Dit milieuvoordeel isopgehnuwd uit milieusubsidie voor schone en zuinige motoren. Airconditioning van 1.040,- voor 450,-. Uw voordeel 590,- Dczc aanbieding geldt op de Golf Basis en loopt t/m 31 juli 2002. De Passat: tot€ 1.920,- pakketvoordeel! Een Volkswagen is standaard al heel compleet. Maar als u nóg meer luxe en comfort wilt, zijn er drie uitgebreide pakketten - Comfortline, Sportline en Highline - waarop nu flink wat voordeel zit. Dit riante pakketvoordeel krijgt u op alle modellen, van de eigenzinnige Lupo tot de ruime Sharan. Daarnaast krijgt u ook nog eens een milieusubsidie vanwege de schone en zuinige Volkswagen-motoren. En dit voordeel kan oplopen tot 1.450,-. Hoeveel u bespaart op uw nieuwe Volkswagen hangt af van het model en de uitvoering die u kiest. Stap dus nu naar de dealer en laat uw totale voordeel voorrekenen! Volkswagen. Wie anders? n Polo vanaf 12 870.-. een Golf vanaf 16.720.- en een Passat vanaf 2-1.730.-. Prijzen zijn "vanaf" prijzen inclusief BTW en BPM exclusief verwijderingsbijdrage cn kosten rijklaar maken. Brandstofverbruik 04.5-13.2 L/100 km (1L op 7.6-22,2 km). C02 uitstoot O 122-317 g/km. De airconditioning-actie is geldig bij aankoop en kentekenaanvraag vanaf 1 februari toten met 31 juli 2002 Wijzigingen, ook in uitvoeringsdctails. voorbehouden l

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16