LEIDEN REGIO m Bibliotheek nijdig over uitblijven extra steun Tn Bedrijf aan Sloos wordt liever Kamerlid dan wethouder Leidse SP wil nu voorstemmers L DONDERDAG 7 FEBRUARI 2002 bizarre voorkeur ontwikkeld voor instellingen die financieel aan het watertrappelen zijn." Misschien, denken Heruer en Veen, is de bibliotheek door al die jaren de eigen zaken op orde te houden wel te veel het braaf ste jongetje van de klas geweest. Misschien hadden ze wel van meet af aan luid en duidelijk aan de bel moeten trekken. „Wat we krijgen is eenvoudig weg niet genoeg voor wat we le veren", zegt Heruer. „De ge meente heeft alles gelaten zoals het is, inclusief de vergoeding, terwijl iedereen weet dat alles duurder wordt. Het is onbegrij pelijk dat de gemeente het prin cipe van loon- en prijsontwikke lingen niet erkent. Iedere burger weet dat zijn pak suiker over een paar jaar duurder is." Het kan zijn, opperen Veen en Heruer, dat de gemeenteraad vindt dat de bibliotheek boven haar stand leeft. „Maar dan moeten de raadsleden dat zeg gen. Ze zeggen echter niets. Er is geen beleidsvisie waarin staat dat wij zoveel filialen moeten openhouden en dit en dat moe ten leveren. Spannende ge sprekken over de inhoud wor den al jaren niet gevoerd. Het is typisch Leids om in discussies te blijven steken over dit soort boekhoudkundige geneuzel", aldus directeur Veen. Heruer: „Als je ook ziet hoeveel tijd van mensen hierin zit. Als je dat zou kapitaliseren... De onvermijde lijke conclusie is dan dat dit een verkeerde investering is. Twee jaar duurt dit overleg nu al en het resultaat is nul." Veen: „Twee jaar? Ja, bij de ge meente. Wij waren in één mid dag klaar met onze berekenin gen." En: „De overheid is voor 80 procent aandeelhouder van deze organisatie, maar haar rol als opdrachtgever komt totaal niet uit de verf. Ik dien een jaar rekening in en daarmee basta. De inhoud, de vraag wat een vi tale organisatie als de biblio theek voor de Leidse samenle ving kan betekenen, is naar de achtergrond verdwenen." tuud Sep i - Daan Sloos moet als lijsttrekker ni refbaar Leiden (UL) en kandidaat ki de Tweede-Kamerlijst van Leefbaar land (LN) overal rekening mee en. Zelf gaat hij ervan uit dat LL bij adsverkiezingen goed is voor tien waarmee de partij vrijwel zeker de ste partij van de stad zou worden, de partij vervolgens met twee wet- in het college, dan staat Sloos L voor de portefeuille zorg of de por- lle kunst en sport Maar wordt hij Igens in de Tweede Kamer gekozen, al de 60-jarige oud-SP'er zijn baan thouder direct weer opzeggen. De kans dat Sloos een zetel krijgt in de Tweede Kamer is niet geheel denkbeel dig. Hij staat op dit moment tweede op de voordracht van het district Leiden voor de Tweede-Kamerlijst van Leefbaar Nederland. „Daarmee heb ik op dit mo ment recht op de negentiende plaats op de kieslijst", vertelt Sloos. In de laatste peilingen komt LN bij de verkiezingen op 15 mei uit op 21 zetels. Wanneer het allemaal zo ver komt, is de lijsttrekker van Leefbaar Leiden vast van plan om het Kamerlidmaatschap - net als LN-voorman Pim Fortuyn in Rotter dam - te gaan combineren met het raadslidmaatschap. Scoort LL volgende maand inderdaad goed in de gemeente raadsverkiezingen, dan is dat slecht nieuws voor PvdA en D66. „Onze andere wethouderskandidaat wil absoluut niet in één college met de PvdA'er Ron Hille- brand. En ik vind dat D66-wethouder Alexander Pechtold absoluut weg moet blijven. Dat zou een zegen zijn voor de stad. Nu Cor Vergeer weggaat bij de SP zouden we wel met die partij samen kun nen werken. En ook de WD zou ik een hele leuke club vinden. Die mensen zijn helder, daar kun je afspraken mee ma ken." Op de voordracht van het district Leiden voor de Tweede-Kamerlijst van Leefbaar Nederland staat Daan Sloos direct achter Jef Burger, fractieleider van Leefbaar Pijnacker-Nootdorp en voorzitter van Onafhankelijken Zuid-Holland. Burger heeft in principe recht op een vierde plaats op de kieslijst. En hoewel het be stuur de macht heeft om de lijst geheel naar eigen inzicht samen te stellen en lijsttrekker Pim Fortuyn zich bij de pre sentatie van de groslijst teleurgesteld toonde over de kwaliteit van de mensen die zich hadden aangemeld, verwacht Burger die plek ook werkelijk in de wacht te slepen. „De partij legt erg veel nadruk op democratie, aan het teruggeven van de politiek aan de man in de straat. Als het bestuur niet heel zorgvuldig met zijn bevoegdheden omgaat, heeft het een probleem. Dat is duidelijk." uit de Leidsch Dagblad IRCIIIEVEN ANNO 1902 Vrijdag 7 Februari LISSE - Eerstdaags zal alhier een begin gemaakt worden met het sloopen van de oude R.-K. kerk, wel ke veel te klein is voor de groote gemeente. De te bouwen nieuwe kerk wordt een der grootste uit den omtrek en zal zitplaatsen bevatten voor omstreeks 2000 personen, terwijl de toren een hoogte van ruim 70 M. verkrijgt. Nu is men aan het bouwen van een noodkerk. Deze wordt 33 bij 13 M. en bevat plaats voor ongeveer 1200 personen. Zij wordt van drijf- steen en hout opgetrokken en moet den tand des tijds 20 jaar kunnen trotseeren. Later zal zij waar schijnlijk gebruikt worden tot het houden van bij eenkomsten van den R.-K. Volksbond, den Gilden bond, repetities van Zangkoor etc. GEMENGD NIEUWS - De Nobelprijs. Naar uit Stockholm gemeld wordt, is de quaestie over de toe wijzing van den Nobelprijs aan den eerwaard igen menschenvriend Henri Dunant geregeld in dier voe ge, dat de Zweedsche Academie aan de vertegen woordigers van den bekroonde 102,500 franken heeft uitbetaald, op voorwaarde, dat zijn schuldei- schers van dit bedrag de handen zullen afhouden. ANNO 1977 ZOETERWOUDE - Het was zaterdag een drukke bedoening in Het Centrum. De St. Jans Fanfare gaf daar haar jaarlijkse winterconcert onder leiding van dirigent Jan Mey. Een zaal stampvol mensen en een concert om van te likkebaarden. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 7 februari SASSENHEIM - De Zuiderstraat ziet eruit alsof er een oorlog heeft gewoed. De huisjes, waarvan de be woners zijn vertrokken, zijn kapot geslagen. Glas van kapotte vensters ligt op de stoep; hier en daar waait een stuk vitrage door een gebroken raam naar bui ten. Met regelmatige tussenpozen persteen zware vrachtauto zich door de nauwe straat om puin op te halen. Achter de Zuiderstraat ligt de woeste gras vlakte, waar straks het nieuwe plan Wasbeek zal ver rijzen. Het doodvonnis voor de oude wijk werd gete kend op het moment dat de raad akkoord ging met het reconstructieplan: de hele straat tegen de vlakte en op de plaats waar nu de oude landarbeidershuis jes staan, nieuwe bejaardenwoningen. De meeste Zuiderstraatbewoners zijn blij dat ze hun oude en veel gebreken vertonende huis kunnen verlaten. Van de mensen die er nu nog wonen, zijn er veel die uit nood enkele jaren geleden in de (toen al niet zo flo rissante) straat kwamen wonen. Eén van hen is me vrouw Sluijmer uit Amsterdam. Omdat ze nergens iets kon vinden koos ze een huisje in de Zuider straat. Mevrouw Sluijmer: „Ik zal dolblij zijn als ik hier (na vier jaar) weg kan. Alles schimmelt hier on der je vandaan." LEIDEN - Leidse Boys en Oranje Groen zagen zich gistermorgen geplaatst voor een uniek probleem. Eén van de lichtmasten tussen hun velder^an de Boshuizerkade vertoonde sterke neigingen om te val len. De 20 meter hoge paal bleek gescheurd. De brandweer heeft de mast met assistentie van dertig clubleden neergehaald. Daaf Holswilder, voorzitter van Oranje Groen: „Ons bestuurslid Harteveld hoor de een hevig gekraak. De onderste las bleek ge scheurd. Een behoorlijke schadepost. Zo'n mast kost 10.000,- Eerder, bij een storm is al eens een mast omgewaaid. Toen hebben wij een derde deel van het bedrag van de firma teruggehad. Nu zie ik dat niet zitten, de garantie is voorbij. En dan te be denken, dat die masten door TNO zijn goedgekeurd. Wellicht dat de Sportfederatie en de Sportstichting iets kunnen doen." Daar lijkt echter weinig kans op. Piet Biegstraaten, voorzitter van de Sportstichting: „Wij kunnen niets vergoeden. Die masten zijn ei gendom van Leidse Boys en Oranje Groen. Ook weet ik niet of de firma een nalatigheid heeft begaan. Dat moeten onafhankelijke technici uitmaken." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiatc b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Kooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. - Leiden doet geen zaken het uitzendbureau Start, dus ook geen misbruik van subsidies, zoals de Dat antwoordt wethou- Laurier (werk) op vragen oppositiepartij, werd ongerust nadat ze ontdekt dat Start mensen een werkgever een baan aangeboden, eerst nog uur voor het uitzend- laat werken. De partij ook in de veronderstel- mensen die via gesubsi- arbeid een baan heb- onder die voorwaarde val- Zo verdwijnt gemeen- onnodig lang 'in de van Start', verwoordde lid Van Dam het maandag. Y3 P heeft het mis, stelt Lau- -* zal vast een clausule in contracten opnemen waar staat dat werknemers eerst duizend uur in dienst blijven van het uit zendbureau voor ze hun vaste baan kunnen aanvaarden, al leen treft dat niet de gesubsidi eerde arbeid. „Dat een uitzend bureau zulke voorwaarden heeft, is niet uniek; zoiets komt wel vaker voor", aldus Laurier. Hij vervolgt: „De gemeente heeft in 2001 afspraken gemaakt met Start Reïntegratie en dat is wat anders dan het uitzendbureau. Reïntegratie houdt zich met an dere dingen bezig; bijvoorbeeld met het terugbrengen van men sen op de arbeidsmarkt. Het is een andere poot van Start. Waar de SP over bezig is, is dus een andere tak. Hoe hij zijn verhaal koppelt aan het misbruiken van subsidies, snap ik niet." 'Gemeente heeft voorkeur voor watertrappelende instellingen' jet^Jos van Duinen Op tafel ligt een stapel to irsponsjes die binnenkort huis verspreid gaan tdien. Tomaatvormig. Het vij sgedeelte is rood, en drie de zo dik als het groene i urlaagje. Aan tafel zit Paul ke de lijsttrekker van de SP. ie| zijn groener dan Groen- onMaai bovenal zijn we een fr [istische partij." gaf haar campagne giste- aftrap. 'Geef Leiden terug e mensen' roept de verkie- igiposter. En ook: 'Stem Tijdens de vorige cam- werden burgers opgeroe- tegen te stemmen, iji ögneleider Bart Vermeu- rie gt uit waarom de kiezer nu lai moet stemmen. „We wer- veel een tegenpartij. Be- tegenargumenten bieden >ok goede alternatieven, deze benadering." ïiifeidse SP heeft 8000 euro ikken voor de campagne. Oip te rekenen op een groei naar zes zetels. Day: „Het leden aantal is fors gegroeid en onze hulpdienst heeft het altijd druk. Dat zal zich laten vertalen in de verkiezingsuitslag." Het vertrek van Piet Peper en Daan Sloos naar Leefbaar Leiden baart hem geen zorgen. „Het weglopen van twee raadsleden is geen reclame voor ons, maai' we verwachten niet dat Leefbaar Leiden stem men van ons inneemt. Zij vissen meer in de vijver van WD en PvdA. Wij zijn een linkse partij." De partij geeft extra middelen uit om kiezers in het Noorder kwartier, de Kooi en de Mors te bereiken. Day: „Deze wijken staan er niet florissant bij en de bewoners hebben weinig ver trouwen in de politiek. Het zijn de buurten met voorheen een lage opkomst en tegelijkertijd zit in die wijken juist het grootste deel SP-stemmers. Zaterdag houden we hier een enquête, en hopen we de mensen aan het denken te zetten." Vermeulen: „Dergelijke activiteiten organi seren we het hele jaar door." door Wim Koevoet leiden - Hun brief aan het ge meentebestuur sluit af met het zinnetje "Wij houden moed'. Maar voorzitter L. Heruer en di recteur H. Veen van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden zijn vooral verontwaardigd, om niet te zeggen spinnijdig, over het uitblijven van een aanvul lende subsidie waarmee de met tonnen gestegen loonkosten van de laatste jaren hadden moeten worden gedekt. „Voor alle dui delijkheid: wij vragen niet om méér subsidie. Wij vragen om compensatie." Volgens berekeningen van de bibfiotheekleiding, onderschre ven door een accountantsbu reau, is het subsidietekort in de periode 1997-2001 opgelopen tot 160.000 euro. De gemeente komt uit op een bedrag van 60.000 euro maar rekent volgens de twee niet goed. Voor dit jaar denkt de gemeente aan een loonkostencompensatie van 24.000 euro maar ook dat klopt niet, zeggen Heruer en Veen. Hanteren zij de - te lage - cijfers van de gemeente dan luidt de conclusie dat de bibliotheek al leen al over 2001 recht heeft op een aanvullende subsidie van 60.000 euro. „En in dit bedrag is dan alleen nog maar rekening gehouden met de gestegen loonkosten en niet met andere kostenverhogingen. Houdt de gemeente voet bij stuk, en daar ziet het wel naar uit, dan moeten Heruer en Veen maatregelen nemen waar ze bij voorbaat van balen: een nog aan te wijzen filiaal van de biblio theek sluiten, een einde maken aan de openstelling op zondag en een forsere contributieverho ging dan ze lief is. Directeur Veen: „Niemand wil dit, maar waar niet is, verliest de keizer zijn recht. We zijn niet van plan met open ogen in de rode cijfers te lopen. Vandaar dat wij uiterlijk 1 maart duide lijkheid willen hebben. Op een gegeven moment is het beter te weten dat er niet voldoende Doordat het gemeentebestuur al tijden onvoldoende compensatie biedt, komt de openbare bibliotheek steeds meer in de knel. Foto: Henk Bouwman compensatie komt. Dan komen de gevolgen daarvan tenminste eens op de politieke agenda." De directeur benadrukt het be lang van de bibliotheek voor Leiden. „Met 400.000 bezoekers per jaar zou je de bibliotheek kunnen vergelijken met een klein pretpark. We zijn geen vrijetijdsclubje voor twee dagen per week. Onze bedrijfsvoering is dik in orde. We nemen onze verantwóórdelijkheid. We zijn zo doorzichtig als glas en zo hoort het ook. We hebben zo'n 27.000 leden. Veertig procent van de Leidenaars komt hier over de vloer." Tijdens het vraaggesprek laat di recteur Veen voorzitter Heruer een korte gemeentelijke reactie lezen op de eerdere noodkreet van de bibliotheek. Het schrij ven biedt de twee geen enkele hoop. Een hoofdschuddende Heruer: „Binnen 24 uur is er een antwoord. Zo snel, dat is nogal ongebruikelijk. Dat komt vast omdat onze brief in de krant heeft gestaan." Veen merkt op dat toen hij vijf jaar geleden begon als directeur, de boekenuitleen nét een bezui nigingsoperatie van bijna 275.000 euro achter de rug had. „Ik trad tegelijk aan met de wet houder cultuur, Alexander Pechtold van D66. De bezuini gingen werden voor een deel te ruggedraaid en we waren het er over eens dat in het verleden dingen niet goed waren gegaan. De verliezen over 1996, 1997 en 1998 werden weggepoetst en de bibliotheek kreeg zodoende een aantrekkelijke uitgangspositie, belandde in rustig vaarwater. Inmiddels zijn we weer terug bij 'af." Doordat de gemeente in haar subsidie al enkele jaren geen re kening houdt met de gestegen loonkosten, moest de biblio theek 'de tering naar de nering zetten'. Op de personeelslasten heeft de bibliotheek noodge dwongen zo'n 110.000 euro be zuinigd. „Vooral een kwestie van contracten niet verlengen", zegt Veen. Voorzitter Heruer: „Dit is toch een proces van sluipende afkal ving. We zijn weer een astmati sche organisatie geworden. En dat heeft niets te maken met ons onvermogen om interne problemen op te lossen." Veen: Als stadsbestuur, lijkt mij, wil je zaken doen met een maat schappelijke organisatie die fi nancieel op orde is. Maar het Leidse stadsbestuur heeft een .JL» njbriek vtior rakdijk lïiciim uil dc regio. 51 - Wat ooit begon als post- ledrijfje in een zolderka- ;van het Academisch Zie- C Leiden is inmiddels een d laboratorium. Als eer- fl drijf in Nederland onder- het Leids Cytologisch en logisch Laboratorium sinds 1992 met behulp I i computer uitstrijkjes en l (jes van huidcellen op loederhalskanker, huid- r en seksueel overdraag- I, andoeningen. I idse pathologe Mathilde richtte het laboratorium jaar geleden op met enke- uvvelijke collega's. „Ik had iend die huisarts was en em kwam ik op het idee If uitstrijkjes te maken. In d gebeurde dat alleen in i ihuizen, voornamelijk I nannen. Wij hebben in 'et uitstrijken door huisart- ingbaar gemaakt in Neder- is altijd geïnteresseerd ge in vrouwengezondheids- .Ik vind het vrouwelijk li- i prachtig. Vrouwen moe- lar zelf de baas over zijn." ieg voor haar inzet als eefster voor de positie van 'en in 1996 zelfs de Leidse ripatieprijs van de toen- emancipatie-wethouder e Koek. ds zat het LCPL nog in de shuisjes aan de Groene- Een trotse directrice Mathilde Boon in het 'Centre Pompidou' van haar Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium. Foto: Hielco Kuipers steeg. Daar heeft het laboratori um van 1972 tot voor kort geze ten. Boon begon er met één ka mer. Dat werd later het hele pand en in de loop van de tijd breidde het laboratorium zich uit over zelfs negen huizen in de Langestraat, de Groenesteeg en de Herengracht. Directrice Boon begint te stralen als ze over de pandjes praat. „De huisvesting van het labora torium in de binnenstad was charmant." Toch is ze niet rou wig over de overgang naar de Rooseveltstraat. „De huizen wa ren niet meer van deze tijd. Ze zijn zeventiende-eeuws en daar door was het niet meer mogelijk om aan de eisen voor wat be treft vluchtwegen, plafondhoog tes en ventilatie te voldoen." De gemeente Leiden oefende ook druk op het LCPL uit om te verhuizen. Zij wilde de wevers huisjes graag tot woonhuizen ombouwen. En zo kwam de arts vorig jaar tot de definitieve be slissing om per januari te ver huizen naar de Rooseveltstraat. „Dit gebouw voldoet wel aan al le eisen. Het is fantastisch hier. We hebben hier zoveel ruimte en het is helemaal naar mijn smaak ingericht", zegt de arts trots. Het LCPL kocht het gebouw in september vorig jaar. Het was toen niet meer dan een enorme hal, een open ruimte. Boon liet de hal ombouwen tot laborato ria en kantoren rondom een palmentuin. Alles in Italiaanse en Mexicaanse stijl. „Nu hebben we eindelijk een fatsoenlijke ruimte om cursussen te geven aan doktersassistenten." Het la boratorium geeft zes keer per jaar cursussen over hoe sympto men te herkennen van baar moederhalskanker, huidkanker en seksueel overdraagbare aan doeningen. „Dat is uniek aan ons bedrijf. We hebben ook veel contact met huisartsen. Ook dat zie je nergens anders." Bij het LCPL werken inmiddels 43 mensen. Het bedrijf heeft speciaal iemand in dienst die de contacten met huisartsen on derhoudt. „Daar hechten we veel belang aan." Ook zijn er vier vrouwen elke dag bezig met het sorteren van post. „Per dag krijgen we 500 uitstrijkjes en kweekjes binnen. Die worden allemaal gecodeerd, want er mag niets in de war raken." Sabine Bakker

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15