LEIDE ii Mors te hulp Blauwe arate vanuit de rolstoel 'Die ventjes maken het leven hier onmogelijk' Leiden schiet REGIO aVD en Hillebrand >tsen over verkeer 3Iemand moet zeggen: ho, stop3 Oogkliniek voor staaroperaties R1 Lang verwacht [de stelling) Luistert raad wel naar bewoners? donderdag 7 februari 2002 Politie erkent problemen in omgeving Van Hogendorpstraat Archeologen t Leiden spitten Egyptisch zand Huisarts in knuiden stopt tt bevallingen door Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina leiden - De straatterreur in de Leidse Van Hogendorpstraat en directe omgeving heeft gisteren een eerste 'slachtoffer' geëist. De bewoners van nummer 28 pakten na het zoveelste conflict met de hangjongeren uit de buurt halsoverkop hun biezen. „Die ventjes maken iedereen hier het leven onmogelijk", zegt de inmiddels verhuisde bewo ner Arjen Klink. „Toen ik mijn spullen in de verhuiswagen stond te laden, bogen ze voor m'n neus de ruitenwissers van de auto krom!" In zijn inmiddels ontruimde had al in de maak moeten zijn' t Minkhorst 01 - De WD-fractie en ?thouder Hillebrand zijn in conflict over het en vervoersplan van de Leiden. Hillebrand (vanavond aan de raads- ;ie verkeer een krediet plan te laten opstellen, de WD had het allang moeten zijn. Boven- igt de opzet niet. ";eer- en vervoersplan is ;er geleden beloofd", ractievoorzitter L. de „Het is nu eind van het Dat is rijkelijk laat." De Lange heeft Hille- verkeerde prioriteiten „Zeker als je aangeeft it zo belangrijk vindt. Het beleidsplan is op tijd af- 1. Daar ben ik blij mee, p|(it hobbelt er achteraan. beide heel veel met el- let naken hebben." Hij mist relatie tussen het ver in en de nota over par- erwijl die links er wel zijn 'oorbeeld milieu, volks- ting en ruimtelijke orde- ge zegt dat het ambtena- araat 'verder is' dan de der. Dat heeft zijn idee- de afwikkeling van ver eens geuit. Daarbij komt iWD'er zelf ook al wel indruk heeft van wat ilemen zijn. De opzet wethouder voor kiest, is ,Er worden vier sce- ontwikkeld en daarna woonkamer steekt hij van wal. Enerzijds opgelucht dat het nu echt over is. Anderzijds ook ver ontwaardigd over het feit dat het kennelijk nog altijd mogelijk is om iemand zomaar weg te pes ten. „Toen mijn vriendin en ik hier net woonden, hing er wel eens zo'n groepje hangjongeren voor het huis. En zoals dat gaat met groepjes, maken die wat herrie. Nite aan de hand. Maar op een gegeven moment staken ze een bom af in het brandgan- getje naast ons huis. Tien spuit bussen aan elkaar werden aan gestoken. Door de klap vlogen hier alle boeken uit de kast. Toen ik met de buurman aan het blussen was, stonden die ventjes te lachen. Zoiets gaat te ver." Volgens Klink hebben de jonge ren nog een keer brand gesticht in het gangetje. „Wij waren toen niet thuis, de buurman ook niet. Maar onze hond wel. Gelukkig heeft de politie toen het brandje geblust na een melding, maar voor hetzelfde geld gaat het mis. Onze hond zat hier alleen. Dat beest zou geen kant op kun nen." Het zijn slechts twee incidenten. De bewoner kan er veel meer noemen. Van eindeloos tegen de ramen en muren bonzen, tot condooms om de deurknop binden. .Allemaal van die kleine rotgeintjes die het wonen hier er niet aangenamer op maken", zegt Klink. Uiteraard werd er telkens weer aangifte gedaan. „Maar daar blijft het dan ook bij", vertelt hij. „De politie zegt dat ze een oogje in het zeil houdt, wat vaker even komt kijken. Nou, dat is ook precies wat ze doen. Even kijken en verder niets." Wijkagent Van der Meer be strijdt dat de politie niets doet. „We kennen de jongeren en we ten dat ze een groot probleem vormen in die buurt. Maar, zo erkent hij „er valt zo weinig te gen te doen. Het gaat niet om ernstige vergrijpen, maar om kleine, irritante overlast. Daar valt nauwelijks tegen op te tre den. Maar het drijft de bewo ners af en toe tot wanhoop. Het grootste probleem is de menta liteit van de jongeren. Die kun nen wij niet met maatregelen veranderen." Dinsdagavond was de maat echt vol. Eerst haalde het groepje de fiets van zijn vriendin weg. Toen zij daar wat van zei, smeten ze volle vuilcontainers tegen de ge vel. „Het is een wonder dat de ramen er nog inzitten", vertelt Klink. „Het was een vervelende, bedreigende situatie. En toen m'n vriendin de politie belde, kreeg ze te horen dat de politie andere prioriteiten heeft en niet kon langskomen. Dat was voor ons de druppel." nog eens met allerlei clubs be sproken. Ondertussen weet ik wel waar de problemen zitten. Ik hoef niet nog een keer een diagnose, als ik weet waar er sprake is van infarcten. Dan heb ik veel meer aan een dokter die gaat opereren." Leiden heeft volgens hem in elk geval een ringweg nodig, en de aanleg van rijksweg 11-west. De WD'er lijkt alleen te staan in zijn kritiek. D. van der Bosch van Groenlinks: „Er is, of was, een gigantisch tekort aan men sen op de afdeling verkeer en vervoer. Eerst moest het par- keerbeleidsplan er komen. Ie dereen is op de hoogte van hoe de situatie ligt. Dat de WD nu zo wil gaan scoren, vind ik echt flauw." CDA'er A. Michiels van Kessenich: .Als ik moet gaan zeuren over alles wat er in de gemeente te laat is, heb ik daar een dagtaak aan. En ik vind wel degelijk dat we verschillende mogelijkheden moeten onder zoeken. Bijvoorbeeld bij het Rijn Gouwe Lijn-tracé." „Ik zal de WD vanavond wagen om de oplossingen op tafel te leggen", reageert wethouder Hillebrand. „Soms lijken oplos singen eenvoudig, maar zijn ze dat niet. De afdeling heeft goede prioriteiten gelegd. Er waren va catures, we hebben het tracé van de Rijn Gouwe Lijn en het parkeerbeleidsplan, waar we niet aan wilden tornen. We heb ben verder veel aandacht be steed aan verkeersveiligheids- projecten." leiden - Na ruim vijfjaar noodbestrating is het zover. De klinkers in de Pieterswijk worden weer recht gelegd. Om precies te zijn komen ze in de hele wijk langs de gevels te liggen. Want na jaren lang bakkeleien is besloten om de wandelstroken te voorzien van klinkers en de rijbaan van Luikse Keien in waaierverband. De eerste resultaten zijn te bewonderen in de Herensteeg. Daar zijn de stratenmakers afgelopen maandag be gonnen. Voor het einde van deze maand moet de steeg op orde zijn. Dan volgt de rest van de wijk. Tegelijkertijd laat de gemeente de straatver lichting opknappen. Foto: Henk Bouwman door Wim Koevoet leiden - Wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) ziet mogelijkheden om de toestand van de Mors te verbeteren. Deze Leidse wijk raakte de afgelopen jaren een groot aantal voorzie ningen kwijt, zoals een biblio theekfiliaal, een consultatiebu reau, buurtwinkels en een post kantoor. Ook het openbaar ver voer is erop achteruitgegaan, be weren bewoners. Maar sinds de bijeenkomst gistermiddag in buurthuis Morschwijck met een wijkafvaardiging, wordt daar ge nuanceerder over gedacht. De wethouder bood bestuurders van de Stichting Samenwer kingsverband Mors/Transvaal perspectief op verbeteringen zonder gouden bergen te belo ven. Er komt geen wijkontwik kelingsplan met het daarbij be horende geld van het groteste- denbeleid voor de Mors, maar er zijn ook andere manieren om de wijk te versterken, stelde Hil lebrand. Hij vindt dat er binnen twee jaar een plan moet kunnen zijn. De wethouder wil dat de verzorgingshuizen in de wijk, woningstichting Portaal en de bewoners de handen ineen slaan. Hillebrand wil 'tot ver sterking van de Mors komen door bundeling van activiteiten en voorzieningen'. Het liefst wü Hillebrand de voorzieningen terugbrengen in de directe nabijheid van het winkelcentrum aan het Dia mantplein. „Dat is nog niet eens het slechtste van Leiden, maar dat gaat zonder opknapbeurt op de lange duur achteruit", aldus Hillebrand. „Ik wil ook de posi tie van het Diamantplein bekij ken en ik wil daar niet nog jaren mee wachten." Hij wees erop dat winkelcentra elders in de stad zoals De Kopermolen in de Merenwijk en het Bevrijdings plein in Zuid-West ook zijn ver beterd zonder wijkontwikke lingsplannen. ,Als de eigenaren van vastgoed zelf ook het voor deel inzien van verbeteringen, werken ze mee." Hillebrand maakte van de gele genheid gebruik om stevig uit te halen naar de SP die vorig jaar de wijk op sleeptouw nam met acties met de bewoners van flats die corporatie Portaal wil slo pen. De Morsbewoners erken den dat de groep die daarbij vooropliep, 'uit elkaar is geval len'. „Die tomatenclub heeft ons- verder ook laten barsten." Dat verbaasde Hillebrand niets. „Ik vond het toen al niet meer dan een leuke publiciteitsactie." Hillebrand slaagde er ook in de pijn van het wegvallen van bus lijn 16 naar de binnenstad, met halten vlakbij de markt, te ver zachten. Hij bestreed dat het om een bezuiniging gaat. „Lijn 16 is samengevoegd en rijdt nu elk kwartier in plaats van om het half uur." Nadeel is wel dat Morsbewoners die met de bus naar de Breestraat willen, moe ten overstappen op Leiden Cen traal. Vooral voor mensen met een rollator is dat te veel ge vraagd. Zij kunnen eventueel gebruik maken, al dan niet met een WVG-uitkering van OV- taxi's die voor vervoer 'van deur tot deur' zorgen. De mogelijkhe den, de prijzen en de oproep vooral te klagen als er proble men zijn, zijn echter aan veel Morsbewoners voorbijgegaan, zo werd duidelijk. Hillebrand beloofde een nieuwe publici teitscampagne. (advertentie) Leiden is een vieze stad www.leidschdagblad.nl leiden - De Christenunie houdt maandag 11 februari een dis cussieavond over het 'wijkge richt werken' van de gemeente en de politieke partijen. Volgens die partij doen de bestuurders van de stad te weinig met hun wijkwethouderschap. De Chris tenunie is benieuwd naar de er varingen van buurtbewoners. K. van Dorsselaer van de wijkver- eniging Tuinstad/Staalwijk, ambtenaar P. van Diepen en lijsttrekker F. van As van de ChristenUnie gaan met elkaar in debat. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is in het club huis van speeltuinvereniging Ons Eiland in de Zeehelden buurt, Kortenaerstraat 61a. hi porten en cursussen zelf- itg zijn er in alle soor- aten, vormen en stijlen, ii, vrouwen, ouderen, n, iedereen kan wel iets i gading vinden. Bijna en dan. Want gehandi- tref je in het algemeen in de ring of op de mat f aar het kan wel, bewijst tyu. Shuri Ryu uit Leiden caratevereniging voor en én gehandicapte vrou- ate voor rolstoelers, jf serieuze bezigheid? 5 een hele serieuze aange- !id", zegt Petra Voet van (atevereniging. „Op dit nt zijn er twee mensen onze vereniging die in toel zitten en een lid i krukken. Hun handi- ren we in de sport te l Met name op het l zelfverdediging, pro beren we die mensen ook te le ren wat ze met hun rolstoel of krukken kunnen doen. En rol stoel of kruk kan een uitstekend wapen zijn. Je moet alleen we ten hoe je die wapens kunt in zetten." Shuri Ryu karate is van oor sprong afkomstig van het eiland Okinawa. In de vijftiende eeuw. werd het eiland overheerst door Japan. Om ongewenst verzet te gen te gaan, werd bij keizerlijk decreet besloten dat het de be volking van Okinawa niet was toegestaan om wapens te dra gen. Én daar lag meteen de ba sis voor karate: de manier om je ongewapend te verdedigen. „Shuri Ryu is een van de oude, traditionele karatestijlen van Okinawa. Het is midden jaren tachtig via de Verenigde Staten naar Nederland gekomen", zegt Voet. Inmiddels wordt Shuri n Mn iitiiniiifiri De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Ryu in ons land beoefend in Leiden, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen. Ook in die andere steden wordt deze vorm van karate alleen door vrouwen en gehandicap ten beoefend. In Leiden trainen inmiddels zo'n dertig vrouwen van alle leeftijden, met en zon der handicap. „De redenen waarom mensen voor Shuri Ryu kiezen zijn zeer divers. De een doet het puur voor de sport, de ander voor de zelfver dedigingstechnieken of om zelfverzekerder te worden." De sport bestaat uit karate, aan gevuld met stok- en mesge vechten en zelfverdediging ge richt op straattechnieken. „De gehandicapten trainen gewoon mee met de niet-gehrandicap- ten. We hebben natuurlijk wel een aantal vervangende hand technieken voor de mensen die hun benen niet kunnen gebrui ken. Het heeft niet zoveel zin om iemand die in een rolstoel zit traptechnieken bij te bren gen. Verder leren we ze om het verschil in hoogte te benutten. Een staand persoon zal bij een verdediging voornamelijk mik ken op ogen en keel. Vanuit een rolstoel zijn er natuurlijk lagere punten te bedenken." Naast de oefeningen, gericht op zelfverdediging op straat, trai nen de gehandicapten ook mee in het reguliere karateprogram- ma, het Ieren van de tr aditione le vechtkunst Voet: „Daarvoor leggen ze net als de andere le den gewoon hun examens af voor een hogere band. Het lo pen van kata's, vaste gevechts patronen, is ook voor gehandi capten verplicht. Ook die oefe ningen zijn uiteraard aange past. Maar ook voor hen geldt dat ze hun eigen lichaam moe ten kunnen controleren. Er zijn zelfs gehandicapten die de zwarte band hebben gehaald", aldus Voet. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven voor een cursus van 20 lessen die op zondag 17 februa ri begint. Maar eerst even de kat uit de boom kijken kan natuur lijk ook. „Op zondag 10 en woensdag 13 februari zijn om Leidse kroegbaas neemt het op tegen Pim Fortuyn door Ruud Sep vervolg van voorpagina leiden - Hij werd 34 jaar geleden geboren in een klein Turks dorpje, en ook zijn vrouw, die hij later over liet komen naar Nederland, heeft zo'n zelfde achtergrond. Dat Mustafa Kus zich aangesproken voelde door Pim Fortuyn toen hij schande sprak van al die Turken en Ma rokkanen die hun bruid over la ten komen uit 'achterlijke dor pen', is dus niet zo vreemd. Dat hij vervolgens daadwerkelijk bij de politie aangifte deed tegen de lijsttrekker van Leefbaar Neder land, lag wat minder voor de hand. „fit heb met vrienden en kennissen gesproken, en ieder een zei: doe het niet, je haalt je alleen maar ellende op de hals." Mustafa Kus, sinds een jaar be drijfsleider bij café La Gare aan de Stationsweg en daarvoor twaalf jaar politieagent, vindt dat Fortuyn te ver is gegaan. „En iemand moet toch op een gege ven moment zeggen: 'ho, stop'. We hebben dan wel vrijheid van meningsuiting, maar dat geeft je niet het recht om haat en nijd aan te wakkeren." Een woordvoerder van de politie Hollands Midden weigert in te gaan op de verdere procedure. Uit eigen ervaring kan Kus ech ter vertellen hoe het nu verder zal gaan met de aangifte. „Er wordt een dossier van gemaakt en Fortuyn wordt gevraagd om naar Leiderdorp te komen voor een getuigenverhoor. Komt hij niet, dan wordt het dossier op gestuurd naar de politie in zijn woonplaats Rotterdam. Komt hij weer niet, dan zullen agenten bij hem thuis een verhoor afne men. Maar ik denk niet dat hij het zo ver laat komen." Een aan de rolstoel gekluisterde karateka met blauwe band voert op het strand een kata uit. Er zijn zelfs gehandicapten die de zwarte band hebben. Foto: Collectie Petra Voet kwart over zeven gratis open lessen en demonstraties in gymzaal De Brug aan de Wasse- naarsëweg. En ook daar is, net als bij de cursus, iedereen wel kom, ongeacht leeftijd, blessure of handicap." Nou ja, bijna ie dereen dan. Voor mannen is geen plaats. Timoteus Waarsenburg door Roelf Reinders leiden - Leiden krijgt een oog kliniek die jaarlijks zo'n driedui zend staar- en andere operaties gaat verrichten. Het behandel centrum moet de wachttijden verkorten voor patiënten in de regio Leiden waar ziekenhuizen een wachttijd tot veertig weken hebben. Stichting Oogheelkun de Rijswijk zegt dat de nieuwe kliniek patiënten binnen vier weken helpt. De eerste operaties moeten in het derde kwartaal van dit jaar plaatsvinden. Het is nog onduidelijk waar het Leidse oogcentrum komt. „We zoeken nog een geschikt pand", zegt directeur A Damsteeg van Stichting Oogheelkunde Rijs wijk. Hij zegt dat de kliniek bin nen vijf maanden open kan. In het Leidse oogcentrum zijn zo'n drieduizend staar- en glau- coomoperaties gepland. Ook worden er netvlies- en gezichts veldonderzoeken en laserbe handelingen verricht. De zorg instelling heeft ongeveer 25 nieuwe zorgmedewerkers nodig. „Die hebben we nog niet", al dus Damsteeg. Oogheelkunde Rijswijk is geen particuliere in stelling maar een stichting zon der winstoogmerk die met tarie ven van het College tarieven ge zondheidszorg (CTG) werkt. De Stichting heeft voor Leiden als vestigingsplaats voor een tweede oogcentrum gekozen omdat ze veel patiënten van de Leidse zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid behandelt. Verder zijn de lange wachttijden voor oogoperaties in de ziekenhuizen in de Leidse regio belangrijk ge weest bij de beslissing om voor Leiden te kiezen, zegt Damsteeg. „De wachttijden in de Leidse re gio zijn relatief lang." Volgens verzekeraar Zorg en Zekerheid moeten patiënten voor een staaroperatie bij het Diacones- senhuis veertig weken wachten, bij het academisch ziekenhuis LUMC dertig weken en bij het Rijnland Ziekenhuis twaalf. „Bij ons is de operatie binnen drie, vier weken achter de rug", ver zekert Damsteeg van Oogheel kunde Rijswijk. De tweede vestiging van de Stichting Oogheelkuroe Rijswijk komt er ook met het oog op de verwachte toename van het aantal staaroperaties. In Neder land vinden jaarlijks zo'n 90.000 staaroperaties plaats. „Door de vergrijzing gaat het aantal ope raties explosief stijgen", zegt Damsteeg. „En waar ouderen vroeger nog wel eens met een minder goed gezichtsveld door bleven lopen, eisen ze nu een operatie omdat ze daar recht op zeggen te hebben. Totdat de Leidse kliniek in de herfst open gaat, voert het oogcentrum van de Stichting Oogheelkunde in Rijswijk het aantal operaties op. Dat is het gevolg van nieuwe af spraken tussen de stichting en zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid. De kliniek wil de komende maanden ongeveer 500 extra operaties verrichten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13