Vijftig jaar op troon van veranderd rijk GESPREK VAN DE DAG Italiaanse Senaat maakt toenadering tot koningshuis Internet- voor Skelet Elizabeth II probeert te vermenselijken fa Lekker thuis 152 MENSELIJK RONALD REAGAN breekt vandaag een record. Hij viert zijn 91ste verjaardagen wordt daarmee de langstle vende Amerikaanse presi dent. Tot nu toe was de tweede president, John Adams (1797-1801) record houder. De Republikein Reagan, president van 1981 tot 1989, lijdt aan de ziekte van Alzheimer. Hij zal de dag met zijn vrouw Nancy door brengen in zijn woning in Bel Air, een chique wijk van Los Angeles. „Hier spreekt uw conduc teur. We moeten omdraai en omdat de MACHINIST de WEG KWIJT is." Hon derden passagiers op de trein van Bristol naar Edin burgh kwamen deze week zeker een uur te laat op de plaats van bestemming omdat de machinist moest terugkeren om de weg te vragen. De Britse krant The Daily Telegraph maak te gisteren melding van het ongenoegen onder de reizi gers over het ongewone op onthoud. De 52-jarige communicatiedeskundige Chris Bates was zo boos na de dienstmededeling dat hij uitstapte op de plek waar hij in de trein was ge sprongen en met zijn auto koers zette richting Leeds. „We geloofden onze oren niet", aldus Bates. „Som mige mensen zullen dit verhaal grappig vinden, maar gezien de situatie waarin de spoorwegen ver keren is helemaal niet om te lachen." Een woordvoer der van Virgin Trains, de exploitant van de trein, zei dat de machinist de weg was kwijtgeraakt omdat hij moest omrijden wegens werkzaamheden op het spoor. Vooral Duitse bruidsmodewinkels blijken enthousiast over de TROUWJURK van Maxima, die Trés Chique in Hengevelde gisteren presenteerde. „De hype in Duits land is nog groter dan bij ons. Ze willen de jurk volgende week al in de etalages hebben", lacht directeur Brian Kuipers. Hij verwacht dan ook dat de bruidsjurk zeker in productie gaat, al wordt het geen exacte kopie van het origineel. Want dat zou tot schadeclaims wegens schen ding van het auteursrecht kunnen leiden. Kuipers denkt dan ook 'aan een andere hals en een afneembare sleep van anderhalf, twee meter'. Een man die zegt de echtgenoot van de Amerikaanse actrice MEG RYAN te zijn mag zich drie jaar lang niet in haar buurt vertonen. Dat heeft een rechter in Californié maandag bepaald. De man, de 30-jarige John Mi chael Hughes, drong begin januari een huis binnen waarvan hij dacht dat Ryan er woonde, wat niet het geval was. Vorig jaar werd Hughes al eens veroordeeld, nadat hij had geprobeerd de Texaanse ranch van president George Bush op te rijden. Hij had toen enkele automatische ge weren bij zich. Hughes verdedigde zich maandag in de door Ryan aangespannen zaak zelf. „Mijn vrouw was een beetje boos vanwege iets wat we een paar maanden gele den aan de hand hadden", verklaarde hij het gedrag van de actrice, met wie hij naar zijn zeggen op 11 november in Canada in het huwelijk is getreden. Een 58-jarige vrouw uit Boynton Beach, in de Amerikaanse staat Florida, heeft afgelopen weekend een schilderklusje bijna met de dood moeten beko pen. Zij werd aangevallen door een TIJGER van ruim 350 kilo, luisterend naar de naam Bobo. Carol Pis- tilli hielp de eigenaar van de tijger bij het schilderen van het onderkomen van het dier. Omdat het net etenstijd was, zag Bobo haar kennelijk aan voor zijn lunch en hapte toe, hoewel elders in zijn ver blijf een stapel runderlap pen op hem lag te wach ten. Hij beet Pistilli in het hoofd. Zij werd met een schedelbasisfractuur in kritieke toestand afgevoerd' naar een ziekenhuis. Zij is inmiddels buiten levensge vaar. De autoriteiten in Florida onderzoeken het incident. De eigenaar van Bobo, Steve Sipek, be schikt volgens de politie over alle vergunningen die nodig zijn om tijgers te mo gen houden. Het twintig maan den oude zoontje LEO van de Britse premier Tony BLAIR heeft twee weken geleden een injectie gehad tegen maze len, de bof en rode hond. Is dat belang rijk om te weten? De zogeheten kwali teitskrant The Inde pendent vindt van wel. Waarom de persmeute op jacht was naar het antwoord op de vraag of Leo zijn prikje wel had gehad? Omdat de MMR-prik, zoals zij in Groot-Brit- tannië wordt genoemd, onderwerp van discussie is nadat onderzoeker dr. Andrew Wakefield van het Londense Royal Free Hospital waarschuwde voor een verhoogd risi co op autisme als gevolg van de injectie. Wakefields be vindingen zijn op alle fronten onderuit gehaald door an dere wetenschappers. Maar volgens gegevens van het mi nisterie van volksgezondheid heeft diens publicatie de ongerustheid onder ouders aangewakkerd en wordt meer dan vijftien procent van de Britse baby's inmiddels niet meer ingeënt. De kwestie werd vorige week extra actueel toen in Londen drie gevallen van de uiterst besmettelijke mazelen werden bevestigd en nog eens 22 worden onder zocht. Gisteren werd bovendien bekend dat in Liverpool vier baby's waarschijnlijk de mazelen hebben. Baby Blair is er na de prik in ieder geval van gevrijwaard. De Deense premier Anders Fogh Rasmussen heeft gepro beerd PRINS HENRIK, de echtgenoot van koningin Mar- grethe, een hart onder de riem te steken. De premier zei gisteren dat Henrik zeer goed werk heeft gedaan en nog altijd doet voor Denemarken. „De regering wil nadrukke lijk haar zeer grote waardering uitspreken voor het signifi cante werk wat prins Henrik voor de Deense maatschap pij op zijn schouders neemt en heeft genomen", zei Ras mussen. De premier wilde niet inhoudelijk ingaan op de frustaties die de prins publiekelijk heeft geuit over zijn rol in de Deense monarchie. Ook wilde hij niet reageren op de beslissing van de prins 'een denkpauze' in te las sen op een kasteel in het Franse Cahors. De Italiaanse Senaat heeft giste ren ingestemd met een wijziging van de grondwet die de weg vrij maakt voor terugkeer van het koningshuis Savoye naar Italië. De benodigde tweederde meer derheid voor opheffing van het 56 jaar oude geldende 'Italië- verbod' werd gemakkelijk ge haald. Het resultaat (235 voor, 19 tegen en 15 stemonthoudingen) illu streert echter geen enthousias me voor de monarchie. Italië liep echter grote kans een door de huidige 63-jarige troonpre tendent Victor Emanuel IV bij het Europese Hof voor de Men senrechten ingediende klacht tegen de verbanning te verlie zen. De zaak was door het Hof geschorst om de Italiaanse poli tiek de gelegenheid te geven de in 1948 van kracht geworden grondwetsbepaling te schrap pen. Dat zal nog enige tijd in be slag nemen. Senaat en Huis van Afgevaardigden moeten zich elk tweemaal en met tweederde meerderheid over de kwestie uitspreken. De koninklijke familie werd in 1946 verbannen na een referen dum. Koning Victor Emanuel Hl werd uitgespuugd omdat hij ja renlang aan de leiband van dic tator Mussolini had gelopen en in 1943 vluchtte toen het fascis tische bewind instortte en de Duitsers de hoofdstad bezetten. Victor Emanuel probeerde de monarchie nog te redden door in 1946 de troon aan zijn zoon Umberto II te laten, maar diens koningschap duurde niet langer dan een maand. Umberto II overleed in 1983 in Genève, waar de familie nog steeds woont. Zoon Victor Ema nuel IV en kleinzoon Emanuel Filiberto (29) maakten de weg vrij voor terugkeer door zondag officieel te verklaren dat zij de republikeinse grondwet erken den en aanspraken op de troon introkken. Hans Geleijnse Mammoetskelet Max. Foto: GPD/Joep van der Pal Met zijn hoogte van 3,5 en lengte van 5 meter mammoet Max zo'n vijftigi zend jaar geleden een imp te verschijning zijn gewees Toentertijd heeft hij de leef van zestig jaar net niet geh Nu rest van Max niets mee zijn botten. Die staan opge in de tot voor kort gelijknai winkel op de Rotterdamse singel. Eigenaar Hans Breu ven noemt Max wel geksch rend zijn 'troeteldiertje'. M omdat zijn winkelketen Ma opgeheven, moet hij toch het beest af. De nieuwe eij van de winkel wil van de n moet af en daarom wordt l verkocht via de intemetvei eBay. „Het is een leuk idee mensen over de hele werel mogelijkheid krijgen het sk te kopen", zegt een medev van Max die vindt het geva niet in een winkel voor cot tergames thuishoort. „Alsc een dinosaurus in een win voor ondergoed neerzet." Elizabeth II. Foto: AP/Dave Caulkin Toen Elizabeth II in 1952 de Britse troon erfde werden bioscoopbe zoekers nog geacht te gaan staan als het 'God Save the Oueen' klonk en was het privé-leven van de koninklijke familie heilig. Te genwoordig worden zij en haar familieleden regelmatig aange vallen in de media, kan iedere toerist voor 18,65 euro Bucking ham Palace betreden en worden de huwelijksperikelen van haar kinderen meedogenloos uitge beend door de internationale boulevardpers. Het koningschap is zelf ook ver anderd. Elizabeth heeft een ei gen website, betaalt inkomsten belasting en heeft laten weten dat bezoekers niet meer voor haar hoeven te buigen of ré vérence maken. Elizabeth viert vandaag haar gouden regeringsjubileum en ondanks alle kritiek die de Brit se koninklijke familie de laatste jaren ten deel is gevallen, kan zij zich laten voorstaan op de hoogachting van tweederde van haar onderdanen. De vor stin mag dan worden afgeschil derd als koud, afstandelijk en gevoelsarm, door haar hoge mate van plichtsbetrachting heeft zij altijd de steun behou den van de meerderheid van de bevolking. Haar populariteit vertoont schommelingen, maar blijft nooit lang laag. Elizabeth moest als 25-jarige de troon bestijgen toen haar vader, koning George VI, op 6 februari 1952 aan kanker was overleden. Normaal brengt zij deze dag door in kasteel Sandringham, waar hij gestorven is, maar dit jaar zal zij voor de gelegenheid een kankerkliniek openen in het nabijgelegen King's Lynn. De festiviteiten rond het gouden jubileum zijn geconcentreerd in het voorjaar en de zomer. Britse kranten vragen zich af of daar wel publiek op zal afkomen, want naast de hoogachting die de Britten Elizabeth en haar fa milie toedragen is er ook veel desinteresse en kritiek. Volgens een peiling die vorige week werd gehouden was 48 procent van de jongeren meer geïnteresseerd in de tekenfilmfamilie The Simpsons dan in de koninklijke familie. „In 2002 worden wij niet geïn spireerd door onze politici, zijn we gedesillusioneerd door de Windsors en schamen we ons voor onze openbare diensten. We zijn dus bepaald niet in de stemming om met vlaggen te gaan zwaaien", schreef roddel- columniste Lynda Lee-Potter vreemd is. Dat je om de pakkans te bere kenen geen hogere wiskunde hoeft te hebben gestudeerd en dat proletarisch reizen zonderzorgen in tramlijn 9 zon der conducteur duizend tot oneindig keer comfortabeler is dan in lijn 4, of schoon toegegeven natuurlijk wel zwart van de mensen. De steevast verbaasde onderzoeker doet zijn of haar werk in opdracht van be stuurders van rijk en gemeente. Die staan zo mogelijk nog paffer van de re sultaten. Zet een camera langs de snel weg die echt flitst, plak er onderzoek aan vast en - hoe verrassend toch - er blijkt op die plek massaal gas te worden teruggenomen. Haal die flits uit de ca mera en zie: het gas gaat meteen weer naar de plank. Onderzoekers schudden in opperste verwarring het hoofd en Ne telenbos moet iets anders bedenken om ooit nog eens premier te worden. De Nederlandse vrouw blijft liever lek ker thuis bij de kinderen dan in alle vroegte met de tram naar haar nederig werk te gaan, zelfs als dat gratis kan met lijn 9. De overheid had gedacht en ge hoopt dat de Nederlandse vrouw einde lijk zou emanciperen. Maar moeders die thuis voor het grut zorgen hebben in meerderheid helemaal die ambities niet. Liever even koffiedrinken met de buur vrouw als de wasmachine draait dan de ganse week of deeltijdsgewijs naar de suikerwerkfabriek of het kantoor waar de baas zijn handen in zijn zak heeft of niet thuis houdt. Nee, de 1800 vrouwen tussen de 16 en 44 jaar die op een en quête werden aangeklikt weten het wel: voor zover ze al in loondienst werken, belangrijk minder s.v.p., maar liefst he lemaal niét. Niemand die wel bij zijn hoofd is, zal dat verbazen, maarstaats- secretaresse Vermeend van de emanci patie zag het harmonisch samengaan van man en vrouw, 'taakcombineerders' 1SI ht tb tel al dan niet voorzien van trouwbo j0] in grijze mist vervliegen. HetNIDl uit en blaartrekkend in de mond lands Interdisciplinair Demogra) stituut) deed dat onderzoek en et vrouw ervan noemde verleden wt uitkomst 'schokkend', zeker wat b de jongste lichting ondervraagden wil zich later namelijk volledig moederschap wijden. 'De moedei cultuur is nog heel stevig', zei die vrouw dan ook ontsteld. Ouwe Misschien, maar opgepept in de 0 Niks fijner dan overdag in de lent achter de wandelwagen. De tijdgc !n*^ er voor ons allemaal en niet alleei\ Jan Peter Balkenende. Een slimme meid is op haar toeki voorbereid. Mdxima in haar galet^ achter de kinderwagen? Het zal /1 NIDI verbazen als het het laatste Bfd chc 5j 5|g evt de lar ft D he m no ne; Telkens weer ben ik verbaasd dat on derzoekers verbaasd zijn over de resul taten van hun onderzoek. Ik verklaar me nader met een waar gebeurd ver haal. Er waren eens twee tramlijnen in een beroemde stad, lijn 4 en lijn 9 geheten, die voor een groot deel het zelfde traject reden. Op de trams van lijn 4 zette de directeur als experiment een conducteur. Op die van lijn 9 deed hij dat niet. Toen gingen ze onderzoek doen naar rij- en betaalgedrag van het publiek. Wat bleek? Op lijn 4 met con ducteur werd ineens veel minder zwart gereden dan op lijn 9 die trouwens ge lijk vreselijk populair werd. De liefheb berij voor lijn 4 zakte navenant drama tisch in. Van verbazing gingen de onder zoekers uit hun dak. Wat een verrassend resultaat! Hoe was dat mogelijk? Het kwam bij geen van de in gedragsweten schappen onderlegde snuffelaars op dat zelfs de tramreiziger niets menselijks Koningin Elizabeth II en haar man Philip zwaaien na de kroning naar het volk. Foto: EPA van de Daily Mail, die door gaans sympathiseert met het ko ninklijk huis. Op het eerste gezicht lijkt de Britse bevolking de kritiek te de len. Volgens de voornoemde peiling vindt 70 procent dat de koninklijke familie geen voeling meer heeft met wat er in het land omgaat en vindt 55 procent haar arrogant. Maar tegelijker tijd wil 70 procent de monarchie behouden, vindt 80 procent de koningin en haar familie be langrijk en zegt tweederde hen hoog te achten omdat ze zo hard werken. Deze dubbelheid weerhoudt de politici ervan de rol van het ko ningshuis aan de orde te stellen. Premier Tony Blair heeft een verkiezingsbelofte vervuld door erfopvolging in het Hogerhuis af te schaffen. Maar toen de dood van prinses Diana in 1997 de troon deed wankelen schoot hij de koningin te hulp. Toen de 25-jarige Elizabeth in 1952 halsoverkop uit Kenya moest terugkeren om haar vader op te volgen waren de wonden van de oorlog in Groot-Brittan- nië juist aan het helen. Na jaren van verwoesting en honger, zui nigheid en voedseldistributie smachtte het land naar een be tere toekomst. De kroning van een jonge koningin, met haar knappe prins en twee kleine kinderen, deed de harten op springen en vervulde zelfs de cynische pers met hoopvolle verwachting. Haar kroning op 2 juni 1953, na afloop van de rouwperiode, werd een enorm volksfeest. Maar een koningin van het volk is Elizabeth in haar vijftigjarige regeerperiode nooit geworden. Ze blijft altijd in de plooi en vervulde haar functie volgens het gevleugelde woord: „De koningin heerst, maar re geert niet" Ze bleek even plichtsgetrouw als haar ouders George VI en Elizabeth, die een toonbeeld van rechtschapen heid waren (zijn - in het geval van de inmiddels 101-jarige ko ningin-moeder) en het land hielpen de schok te boven te ko men van de troonsafstand van Elizabeths oom Edward VIII, die een huwelijk met de gescheiden Amerikaanse Wallis Simpson boven het koningschap verkoos. Elizabeth kreeg als eerste te ma ken met de moderne massa communicatiemiddelen. Haar kroning werd door de televisie uitgezonden en voortaan werd zij op al haar binnen- en buiten landse reizen door de camera's gevolgd. Na de opkomst van de roddelpers ging die aandacht zich echter tegen de Windsors keren. Hun facade van keurig heid was niet bestand tegen de telelenzen van de paparazzi. Zelf noemde Elizabeth 1992 het 'an nus horribilis', gruweljaar. Het begon met een crisis in het hu welijk van haar tweede zoon Ed ward met Sarah, alias Fergie, die in maart scheidden. In april volgde de scheiding tussen prin ses Anne en Mark Phillips. De zomermaanden werden besteed aan de huwelijksproblemen tus sen kroonprins Charles en Diana. In december maakten zij bekend apart te gaan wonen. De scheiding werd in 1996 uitge sproken. Elizabeth heeft zich de hai kritiek die haar na de doodl Diana ten deel viel aangeüj ken en pogingen ondemoi wat 'volkser' over te komei Maar dat dit haar zwaar val onmiskenbaar, zeiden joun ten die haar vorig jaar bega« den bij een bezoek aan eeJK tiging van McDonald's. 1. Eerder had zij ook al laten K ken gevoelig te zijn voor ki 4 Toen de belastingbetalers gonnen te klagen over de 1 kosten van het koningshui jz haalde zij de meeste van h familieleden van de loonlij ej, stootte het koninklijke jacl tannia af en nam wat vake re] gewone trein in plaats van e koninklijke. Toen zij in 1952 hoorde da^. vader was overleden brach ov, zabeth net een bezoek aan )p nya. er In haar vijftigjarige regeerp j j< de heeft zij alle 54 landen 1 zocht van het Britse Geme best, waarvan zij het hooft Ic Audrey Woods m

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2