'Ons team is heel scherp geworden van alle hectiek' IE SPELEN ff _x Huis voor bobsleefans staat bijna leeg Gewoon een kwestie van een bocht durven nemen Sonja Henie: geliefde en gehate filmster Bobsleeërs mikken op plaats bij eerste zes ar" Het 'geheim' van Jeremy Wotherspoon woensdag 6 FEBRUARI 2002 Gretha Smit Foto: ANP/ Eric Brinkhorst Rouveen heet nu Salt Lake Smittie róUveen Rouveen bestaat niet naeei Althans tijdens de Olym pische Winterspelen niet. De caphorster gemeente gaat dan door het leven als Salt Lake Smittie. Ook de blauwe ge- uie'enteborden worden verwis seld voor de nieuwe naam. die de Rouveense schaatster Gretha Smit een hart onder de riem moet steken. Het begon alle maal met de plaatselijke kroeg in Rouveen. Café Korterink wordt tijdens de Winterspelen namelijk ook omgedoopt tot Salt Lake Smittie. Het inspireer de de plaatselijke verenigingen en organisaties tot meer. Zij kwamen met het initiatief om de naam van het hele dorp te vaanderen. Ook zorgt deze -achting voor een ontvangst van Gretha Smit als zij met een medaille huiswaarts keert. Er is een tevens een gironummer opengesteld opi geld in te za melen voor de actie. 'Supplementen zijn niet nodig' salt.lake city - IOC-voorzitter lacques Rogge waarschuwt porters voorzichtig te zijn met het gebruik van voedingssup plementen. „Een overweldigen de meerderheid van weten schappers deelt mijn mening dat de sporters de supplemen- •ien eigenlijk niet npdjg hety- ben", zei de Belg gisteren tegert de. algemene vergadering van hét IOC. „Er is geen bewijs dat e helpen. Als sporters er toch ii^ geloven, moeten ze er heel vnprzichtig mee zijn.'' Uit een onderzoek van NOC'NSF bleek dat 25 procent van de supple menten stoffen bevatten die er ruet in thuishoorden en die tot een positieve dopingtest zou den kunnen leiden. Andorra wil Winterspelen salt lake city - Zeven steden en het staatje .Andorra hebben zich officieel kandidaat gesteld voor de Olympische Winterspelen van 2010. De steden zijn: Bem Zwitserland). Harbin (China), Jaca iSpanje). Vancouver (Ca nada Salzburg (Oostenrijk). Sarajevo 'Bosnië) en Pyeon Chang (Zuid-Korea). Het IOC wijst net evenement in juli 2003 toe. De Spelen van 2006 zijn in Turijn. Negentig procent kaarten verkocht salt lake city - De organisatie van de Spelen in Salt Lake City heeft drie dagen voor de ope ningsceremonie een olympisch record kunnen melden. In to taal 90 procent van de 1,6 mil joen toegangsbewijzen is ver kocht. Het oude record was met 89 procent in handen van de Spelen van 1994 in Lilleham- iner. Volgens voorzitter Mitt J^pmney van het SLOC heeft de verkoop van de kaarten 204 miljoen euro opgeleverd. Dit is een verdubbeling van de in komsten van vier jaar geleden iri "Nagano. Letse bobber mag toch meedoen salt lake city - De Letse bob- sleeër Sandis Prusis kan deelne men aan de Olympische Win terspelen. Het internationale sporttribunaal heeft het start verbod dat het IOC hem had opgelegd, gisteren ongedaan gemaakt. Volgens het hoogste •portgerechtshof kan het IOC zich niet mengen in het beleid an een sportbond, tenzij die het olympisch handvest heeft geschonden. De internationale ix>bsleebond (FIBT) schorste Prusis voor drie maanden, na dat bij hem op 9 november na trainingswedstrijden in het olympisch ijskanaal van Park City een te hoog nandrolonge- halte was aangetroffen. De schorsing ging in op 9 novem ber, wat betekende dat de Let op 9 februari, een dag na de opening van de spelen weer startgerechtigd was. Team Glas, 2- en 4-mansbob door Johann Mast calgary - Hoe zeer hij het zelf ook verafschuwt, Arend Glas zal moeten leren leven met een bo- venproportionele belangstelling voor zijn persoon. Bij de entree van de Nederlandse bobsleeërs in Calgary, de trainingsplek ter voor bereiding op de Olympische Win terspelen van Salt Lake City, ging de belangstelling slechts uit naar de stuurman van de Nederlandse twee- en viermansbob. Glas wil het verleden laten rus ten en heeft dat in feite zelf al gedaan. Over 'die ellende' wil de in Groningen wonende Fries niet meer praten, zegt hij. Maar hij doet het toch. Het zit hem hoog, ook bijna drie weken na dat in de publiciteit kwam dat hij in het verleden lid is geweest van de inmiddels verboden rechts extremistische partij CP '86. Iets waarvan hij afstand heeft genomen en waarvoor hij spijt heeft betuigd. ..We zijn als team in elk geval heel scherp geworden van alle hectiek". zegt Glas. „Het is in zekere zin een leerschool ge weest. Met de stress en ellende die het gebracht heeft kunnen we leven. Ik kan mezelf goed over dingen heen zetten, maar het is duidelijk dat iemand mij een kunstje heeft willen flikken. Degene die dit naar buiten heeft gebracht, nota bene vier jaar na dat de informatie er al was, heeft moedwillig op het mo ment suprème - het moment waarop ik me voor de Spelen Arend Glas: „Het is duidelijk dat iemand mij een kunstje heeft willen flikken." Foto: ANP/Jasper Juinen had geplaatst - gewacht. Die persoon heeft mij genaaid, maar lulliger is dat ook mijn ouders en menden het over zich heen hebben gekregen. Dat vind ik vooral vreselijk. Mijn moeder heeft nooit iets geweten Mijn vader wel. Die heeft altijd ge zegd: 'waar ben je nou mee be zig?' Maar ik zag het toen niet Ach. iedereen heeft wel iets van vroeger waarvan 'ie nu zegt: dat had ik niet moeten doen. De heibel, zoals Glas het noemt, heeft hem en zijn team uitein delijk sterker gemaakt. „Een er varing als deze brengt het team dichter naar elkaar toe. De jon gens hebben vanaf het begin achter me gestaan. Ik huil niet snel, maar ik heb daar in Corti na d'Ampezzo zitten janken als ven klein kind.'' De enige keer dat dat daarvoor gebeurd was, was kort voor de W interspelen van 1998 in Naga no, die tot teleurstelling van Glas aan zijn neus voorbij gin gen. Uitgerekend toen Ard Schenk namens het NOC'NSF een kijkje kwam nemen in Win terberg, crashten de toen nog niet zo ervaren Nederlanders twee keer achter elkaar met de bobslee. Weg Spelen. Ook toen kon Glas zijn tranen niet be dwingen. Gesterkt door de vierde plaats onlangs bij het EK in de vier mansbob zijn de verwachtingen voor de komende Spelen toch hoog. Voor Glas is het bijna niet te begrijpen hoe snel het gegaan is en hoezeer een stel goedwil lende amateurs in een zevental jaren is omgeturnd tot ware professionals. „In 1995 hebben we in Sankt Moritz nog bijna een wedstrijd in de viermans bob gemist, omdat twee van mijn drie remmers op het laat ste moment in Nederland ble ven. Toen hebben we een skile raar en een barkeeper uit een café getrokken en in drie dagen een spoedcursus gegeven. En wie viel bij de start uit de bob slee? Mijn enige ervaren rem mer." Nu droomt Glas. gesteund door de drie atleten Marcel Weiten, Timothy Beck en Arnold van Calker. stiekem van een plaats bij de beste zes in Salt Lake City. Het wachten is nog wel op de twee bobsleeën, want er is iets mis gegaan. Bij het overspuiten in de officiële kleuren van het Nederlands olympisch team is deze week de verkeerde kleur blauw gebruikt. Glas staat erop dat het lichtblauw van NOC *NSF zijn bob in Salt Lake City siert. Geschiedenis In 1897 werd de eerste bobsleeclub ter wereld opgericht in St. Moritz, Zwitser land. In 1924, een jaar na de oprichting van de wereldbobsleebond (FIBT), werd tijdens de eerste Olympische Winterspe len in Chamonix een viermans bobrace gehouden. De tweemanswedstrijd werd toegevoegd op de Spelen van 1932 in Lake Placid. Bobsleeën wordt nog steeds gedomi neerd door de Europese wintersportlan- den Amerika en Canada komen steeds dichterbij. De beoefening van de sport inmiddels uitgewaaierd naar landen als Jamaica, Ja pan, Australië en Nieuw-Zeeland. In 1999 werd ook het vrouwen-bobslee ën een Olympische sport Drie belangrijke onderdelen De uiteindelijke prestatie bij het bobsleeën is afhankelijk van drie belangrijke onderdelen: het materiaal, het sturen en de start. Arend Glas (stuurman) Geboren: 29 oktober 1968 te Joure Woonplaats: Groningen Lengte: 1.90 m Gewicht: 100 kg Aanvang bobsleesport: 1992 Bemanning: 2-mansbob: Marcel Weiten 4-mansbob: Timothy Beck, Marcel Weiten, Arnold van Calker Reserves: Edwin van Calker, Olaf ter Braack SALT LAKE 2002 Remmer Bemanning Stuurman (piloot) Helm verplicht voor alle bemanningsleden Spil geeft carrosserie mogelijkheid tot flexibiliteit tussen voorste en achterste gedeelte Bobschoenen kleine spijkertjes aan de voorkant van de zool voor betere grip op het ijs. Starten De start is het belangrijkste onderdeel. De snelheid die daar wordt ontwikkeld wordt door gezet op de baan. 0.2 seconde sneller starten betekent zo'n 0.4 seconde winst aan de finish Materiaal Het voorste deel en het achterste deel van het frame zijn d.m.v. een spil draaibaar ten opzichte van elkaar. Het frame is gemaakt van staal en carbon, de carrosserie van kevlon. ièë 11 Voorste twe< ijzers kunnen d m v twe< kabels ca. 10 I graden draaien, calgary "-De Iflchting"Bdb--* sleigh Support" van Arend Glas houdt een financiële strop van enkele tienduizenden euro's over aan de Olympische Win terspelen. Een initiatief om supporters tij dens de Spelen tegen betaling onderdak en een auto aan te bieden is op een mislukking uitgedraaid, omdat dï stelling tégenvalt. Glas en consorten huurden voor de Spelen drie huizen al" in het nabij Salt Lake City gelegen Park City. Door de tegenvallen de belangstelling hebben ze in middels één huis moeten op zeggen. Een eerste aanbetaling van bijna 14.000 euro krijgt de stichting niet terug. ,,Dat be- d^rg is foetsie", zei Glas f^cky niek. In de huizen is ruimte voor in totaal 22 personen die, verdeeld over drie periodes, tegen een vergoeding van 1490 euro vijf dagen bij de Spelen kunnen doorbrengen. Met toegangsbe wijzen voor olympische evene menten erbij zou het neerko men op zo'n 2300 euro per per- sopri. j i'1" 1 Volgens Glas, die een regëlfng heeft getroffen met reisbureau ATP, is dat beduidend goedko per dan andere aanbiedingen. In de eersté periode zijn echter nog zestien van de 22 plaatsen onbezet. De bobsleeër ver moedt dat sportliefhebbers de Verenigde Staten mijden na de aanslagen op 11 september. Iri het startvak wordt de slee heen en weer geduwd om in het ritme voor de explosieve aanloop te komen De tijd begint te lopen als de slee. na groen licht, de 15 meter-lijn passeert. Na 50 meter wordt de starttijd Sturen De voorste man is de piloot D.m.v twee kabels kan hij de slee licht bijsturen om zo de ideale lijn te volgen. Te hoog: slee legt S s teveel afstand af INFOGRAFIEK Harry KasemirGPD Graphic News bron BSBN. F door Johann Mast calgary Jeremy Wotherspoon heeft de luie' oogopslag. De Ca nadese schaatser wekt de indruk dat de hele wereld hem geen barst interesseert. Maar op het ijs verandert dat in opperste concentratie. Het bochtenwerk van de wereldkampioen sprint is zo magistraal, dat doet nie mand hem na. De snelheid van Wotherspoon is keer op keer verrassend, zelfs voor een gelouterde ploegge noot als Rintje Ritsma. Onlangs denderde een TVM-treintje over het snelle ijs van de Olympic Oval in Calgary. Wotherspoon reed voorop en Ritsma volgde. Op het rechte stuk dacht de Fries: 'Rij toch eens door', maar toen kwam de bocht en was de Canadees plotseling vertrokken. Tak-tak-tak, met hele korte pas jes. Als er al een geheim is, dan is dat het. Een kwestie van de bocht durven nemen, zegt Wo therspoon zelf. De Canadees be reidt zich op zijn thuisbaan in alle rust voor op de Winterspe len, waar hij als wereldrecord houder topfavoriet is op de 1000 meter en ook op de 500 meter kans maakt op het goud. Niet te veel inspannen is het credo. Na een snelle temporonde volgen een drietal sjokkende. Zijn die voltooid, dan blijft Wotherspoon een aantal minuten met de han den in de zij staan. Om er daar na weer een temporonde uit te gooien. Het is een kwestie van bijhou den. En vertrouwen op hetgeen de afgelopen acht jaar tot verve lends toe is geoefend. „Ik heb een goed geheugen voor de be weging die ik in de bocht moet maken", zegt Wotherspoon. „Het is moeilijk uit te leggen, maar als de bocht er aan komt dan geeft mijn gevoel me ge woon in wat ik moet doen. Soms verlies ik het wel eens, maar als ik me goed concentreer gaat het goed. Jeremy Wotherspoon: „Het is moeilijk uit te leggen, maar als de bocht er aan komt dan geeft mijn gevoel me gewoon in wat ik moet doen." Foto: Reuters Sinds zijn achtste jaar is Wo therspoon verslingerd aan schaatsen, het liefst keihard. Hc. was nota bene een Nederlander die de jonge Canadees met het schaatsvirus besmette. „Ik woonde met mijn ouders in Red Deer, zo'n 150 kilometer ten noorden van Calgary. Tussen eind december en eind februari ligt daar een 400-meter natuur- ijsbaan. Toen ik acht was, zag ik daar een vent schaatsen. Dat had ik nog nooit gezien. Hij heette Sjoerd Post en rvas uit Nederland naar Canada geëmi greerd. Ik heb hem het hemd van het lijf gevraagd en hij heeft me van alles verteld over de techniek." „Toen ik op highschool zat, deed ik shorttrack erbij, omdat het ijs bij ons in de herfst en lente niet dik genoeg is voor het lange baanschaatsen. Op mijn zeven tiende wilde ik naar de Olympic Oval in Calgary. Ik wist -dat ik een natuurtalent was en sinds dien ben ik het hele jaar gaan trainen. Ik hield ook veel van shprttrack, maar op mijn acht tiende heb ik de keuze gemaakt voor 'long track' en ben ik naar Calgary verhuisd. Zijn shorttrackverleden komt de drievoudig wereldkampioen sprint tegenwoordig uitstekend van pas. „Het heeft me absoluut sneller gemaakt in de bochten en mijn lichaamscoördinatie vervolmaakt. Als je er bij short track in de bochten niet vol in vliegt. ben je kansloos. Ik weet niet of daar nu juist mijn 'ge heim' in schuilt, maar ik voel me zeker comfortabel in een bocht. Ik leun er gewoon in. Je moet bij het ingaan van de bocht niet langs de blokjes schaatsen, want dan kom je er te wijd uit. Je moet 'm meteen 'bovenin' nemen. Niet bang zijn, gewoon durven. Je kop erin gooien en dan volgt de rest van het lichaam vanzelf. De Nederlandse schaatsers kla gen regelmatig dat de Canade zen geluk hebben, omdat zij jaar in jaar uit op de snelle baan van Calgary trainen. Onzin, vindt Wotherspoon. „Natuurlijk heeft het mij geholpen, maar als je hier een paar weken traint, zit je op hetzelfde niveau." Met een spottend grijnsje:Als de Neder landers echt sneller willen wor den, dan moeten ze hier maar eerder naar toe komen." Zelfs de koele Canadees voelt de druk toenemen met het naderen van de Spelen. In Nagano kwam hij vier jaar geleden niet verder dan een zilveren medaille op de 500 meter en een teleurstellende zesde plaats op de door Ids Postma gewonnen kilometer. „Ik leg mezelf druk op om straks in Salt Lake City op scherp te staan. Eerlijk gezegd zou mijn carrière zonder een gouden me daille niet echt compleet zijn." Hij mikt vooral op de kilometer, zeker nu het fenomeen Shimizu aan de beterende hand is. Wo therspoon: „Een winnende tijd van in de 1 minuut 06 moet kunnen. Dat kan ik wel aan. Of Erben Wennemars dat ook kan? Hij lacht. „Soms. Maar soms zeker ook niet. Van alle Neder landers vind ik Gerard van Velde dit jaar het meest constant rij den." Toevallig of niet, maar laat dat nou juist een ploeggenoot zijn. STERREN VA r -2 SPELEP Sonja Henie was de absolute ster van het vooroor logse kunstrijden op de schaats en kan gezien wor den ab de be roemdste en mb- schien wel beste aller tijden. De Noorse, in 1912 in Oslo geboren ab dochter van een rijke bont handelaar, won het goud bij de Spelen van 1928, 1932 en 1936. Ze was vijftien jaar oud bij haar eer ste olympische overwinning no- tabene nadat ze bij de Spelen van 1924 in Chamo nix ab 11-jarige al ervaring had opgedaan. In 1932 was de jury unaniem. In 1936 had Henie het geluk dat de Amerikaanse Brit Cecilia Colledge het begin van haar kiir verknalde, omdat ie mand de verkeerde muziek bad opgezet. Henie won het wereldkampi oenschap tien keer achter el kaar en verwierf de populari teit van een filmster. In 1936 was ze zo geliefd, dat de politie er over de gehele wereld aan te pas moest komen om de hor den fans in bedwang te hou den. Maar in Noorwegen werd zij beschouièd als verraadster, omdat ze in 1935 in Duitsland voor Adolf Hitler had opgetre den en luidkeeb 'Heil Hitier' had geroepen. Sonja Henie won tijdens haai carrière 1473 bekers, medaill en trofeeën. Na een loopbaan als professional werd zij door Twentieth Century-Fox als a trice gelanceerd. Haar eerste film 'One in a Million'was e groot succes. In 1938 moest zij liet in populariteit slechts af leggen tegen Clark Gable en Shirley Temple. Henie werd 1941 Amerikaans staatsburg Ze overleed op 57-jarige leeft aan leukemie. Haar derde echtgenoot, haar Noorse jcug liefde Niels Onstad, streek 47 miljoen dollar op van de le vensverzekering.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24