Tobben met Windows XP Opnieuw topper van makers Freddi Fish MULTIMEDIA Atlantis III vol hobbels en kuilen Digitaal druk op met één de knop Veilig stoeien met driveletters WOENSDAG 6 FEBRUARI 2002 Monsters en Co. -Monsters en Co.. oftewel Schrikeiland, is een spannende film uit de Disney Studio's. Een gelijknamig spel kon natuurlijk niet uitblij ven. Voorlopig verschijnt dat alleen voor de Sony Playstation, zo wel I als II. In het spel kruipt de speler in de huid van een hoofd rolspeler. Sulley of Mike. Als monster dien je een opleiding aan de monsteracademie af te werken. Van woestijn tot jungle, van stad tot park wordt de speler getraind om kin deren de stuipen op het lijf te jagen. Hoe banger de kinderen wor den, des te meer energie het monster krijgt. Een maal afge studeerd kan de spe ler aan de slag bij de firma Mon sters en Co. in ""Monstropolis, de grootste 'angstkretenver- werkende' fa briek van de stad. Het programma kost omstreeks 150 gulden. Compukids vernieuwd Compukids, het tijdschrift voor de computeraars van 9 tot 14 jaar, is vernieuwd. Het blad gaat zich nog meer op internet richten, behandelt de leukste programma's voor de pc en de bekendste spelcomputers en geeft bovendien praktisch tips voor het gebruik van de com puter. Ook puzzels, prijsvragen en tips en cheats voor spellen ontbreken natuurlijk niet. Vol gens hoofdredactrice Jetty Kos ter is de nieuwe Compukids minder belerend geworden. De aandacht voor 'fun' is sterk toe genomen. De prijs is nog steeds 2,70. Oude spelletjes lopen vast op nieuw besturingssysteem COMPU KIOB De nieuwe computer staat al an derhalve maand te pronken, maar nog steeds geen in ternet en het favoriete spelletje blijft vastlopen. Windows XP is goed met nagelnieuwe soft ware, met oud spul kan het tobben zijn. De letters XP in het besturingssysteem Windows XP staan voor experience. Die ervaring valt niet al tijd mee. In de televi siespot bezingt Ma donna de mogelijkhe den. Gebruikers kennen de andere kant. Vaders en moeders zitten avond aan avond achter het scherm om de spelletjes van de kinderen aan de praat te krijgen. „Wij krij gen veel vragen van mensen die willen weten of een spelletje het op hun nieuwe pc zal doen", bevestigt Vera Simon Thomas van www.maki.nl, een site die kindersoftware beoordeelt. „Uit gevers geven pas bij de aller nieuwste spellen de garantie dat het onder XP draait. Voor de ou de geldt: sommige doen het wel, sommige doen het niet. En je komt er niet achter welke dat zijn en waarom." Wie zich op de belastingaangifte 2001 wil storten met hulp van Windows XP kan ook voor ver rassingen komen te staan. Het programma op de diskette kan onder XP kuren vertonen. „Het doet het wel", zegt voorlichter J. de Voogd van de Belasting dienst, „maar het kan zijn dat het programma niet wil printen, of dat dat zo lijkt. Op sommige machines doet alles het gewoon goed. Dat komt omdat het pro gramma zo is geschreven dat het zelfs voor Windows 3.1, een oude versie, geschikt is." Het probleem is de vernieuwing. Windows XP is het eerste bestu ringssysteem van Microsoft voor consumenten dat het zonder DOS doet, het besturingssys teem uit de jaren tachtig. Naar schatting 10 procent van de bestaande spelletjes heeft ku ren op XP. Een trucje om een weigerachtig spel toch aan de praat te krijgen is door erop te klikken met de rechtersmuis- knop en via de eigenschappen aan XP te vragen of het systeem Windows 95,98 of ME wil na doen. Dat werkt soms, soms ook niet. Wie technisch is, kan pro beren om naast XP een oude Windowsversie te installeren. Met een menu kan dan worden gekozen uit bijvoorbeeld XP of ME. Dit werkt het beste met twee harde schijven of een rede lijk grote schijf die is onderver deeld in partities. Spelletjes speel je dan onder Me, terwijl internetten met bijvoorbeeld ADSL juist weer heel goed gaat met XP. Microsoft weet van de proble men, maar vindt dat het zich ge noeg moeite heeft getroost om de overgang naar het DOS-loze tijdperk soepel te laten verlo pen. Duizenden spellen zijn van tevoren getest en als er proble men waren is er - onzichtbaar voor de gebruiker - een oplos sing in de bestanden van XP ge schreven. Als je de Tien voor Taal-cd in de computer stopt en het spel start, ziet XP wat er moet gebeuren om het spel goed te laten draaienzegt Mi- crosoftvoorlichter Milo Schaap. De wereldwijd populairste spel len en andere software zijn zo in XP verwerkt. Bovendien is er de truc met de rechtermuisknop. Als een spel het dan nog niet doet, is de leverancier degene die dat moet oplossen, vindt Mi crosoft. „De grotere software- makers zijn ruim vantevoren op de hoogte gebracht van de ver anderingen. Volgens mij is het de kracht van een leverancier dat hij zijn klanten uitlegt hoe het spel wel werkt onder XP of dat hij op zijn internetsite aan vullende software zet waardoor een spelletje het doet", zegt Schaap. Ondertussen verkopen winkels als Bruna/Boekelier honderden softwaretitels waarvan niet dui delijk is of ze onder XP draaien. „Onze inkopers zeggen dat de leveranciers op korte termijn de software ook niet zullen aanpas sen", zegt woordvoerster Esther cami lof, paru Als we de fabrikanten mogen geloven is inmiddels zestig procent van de verkochte foto- lera's digitaal. Niet alleen ofessionals, maar vooral ook larticulieren ontdekken in toe- lende mate de voordelen en de enorme mogelijkhe den van digitaal fotograferen ioven de klassieke manier, fatuurlijk is de aanschaf van een digitale camera nog altijd flink duurder dan van een ge woon fototoestel, maar daar te genover staat dat je nooit meer rolletjes hoeft te kopen, foto's hoeft te laten ontwikkelen en dat je zelf kunt bewerken en af drukken. Bij dat laatste moet wel één ding in de gaten worden gehouden. Lang niet alle prin ters geven een goed resultaat Wie veel en regelmatig zelf wil afdrukken, doet er goed aan om een speciale fotoprinter te ko pen. De grote fabrikanten ma ken het de digitale fotograaf steeds gemaldcelijker. Was het transporteren van de camera naar de computer een paar jaar geleden met de camera's van toen nog een redelijk tijdroven de klus: met de nieuwste toeste len is het een fluitje van een cent. Kodak introduceerde re centelijk het EasyShare-systeem, waarbij letterlijk met één druk op een knop de zaak voor elkaar is. Kwestie van een kabeltje aan sluiten, wat software laden en vaststellen in welke directory de foto's gezet moeten worden. Dat wil zeggen: foto's en eventuele video's, want een deel van de serie camera's van Kodak met EasyShare heeft de mogelijkheid om korte filmpjes te maken en middels de ingebouwde micro foon van geluid te voorzien. Als test gebruikten we enige tijd de DX3600, de middelste van de groep qua mogelijkheden en vanzelfsprekend ook qua prijs (521,85euro). Een test die slaag de, want wat wij van een digitale camera verwachtten, bleek te kunnen. Op de website van Ko dak (www.kodak.nl) staat een simpel invulformulier, waarmee je kimt bepalen welke camera het meest geschikt is. Iemand die alleen op feesten en partijen wat kiekjes wil schieten kan met wat minder toe dan iemand die elke week actief is. De voet dient tevens als oplader, zodat er nimmer batterijen vervangen hoeven te worden. Muizenmaker Logitech maakt af en toe interessante zij stapjes. Natuurlijk op het gebied van toetsenborden en besturing, maar ook op dat van geluid en beeld. Met de ClickSmart (twee uitvoeringen 310 en 510) zit het Zwitserse bedrijf een beetje op het spoor van Kodak. De came ra's hebben echter ook een mo gelijke functie als webcam (de core-business van Logitech op dit gebied) en passen qua uit straling in de lijn, die Logitech voert: een 'cool' uiterlijk en dui delijk gericht op de gelegen heidsfotograaf. De ClickSmart heeft hetzelfde gemak als de toestellen van Kodak. Eén druk op de knop en de foto's (video filmpjes) zitten in de pc. Jan van der Nat De ingrediënten om van deel drie van de adventure-serie Aüantis een even groot succes te maken als de beide voorgangers lijken ruimschoots voorhanden bij Atlantis HI. The New World. Voor de hoofdpersoon van deze game heeft niemand minder dan de beeldschone Chiara, dochter van Catherine Deneuve en Marcello Mastroianni, model gestaan. Er zijn indrukwekkende visuele en geluidseffecten, deels gebrouwen in de geluidsstudio's van Peter Gabriel (ooit voorman van Genesis). Verder omvat The New World een aangename se rie supergedetailleerde 3D-we- relden die vol breinbrekende puzzels zijn gepropt door de maker van dit spel, de Franse firma Cryo. Ook de installatie en de besturing (klikken met de muis en in actie komen als de cursor van vorm verandert) ver lopen gladjes, zelfs op een com puter die net niet aan de voor geschreven systeemeisen vol doet. Ondanks deze positieve ei genschappen vervelen de geo grafische en mysterieuze om zwervingen van de digitale Chi ara al na een paar uurtjes puz zelen. Juffrouw Mastroianni, in het spel een geëmancipeerde en kordate Egyptologe die nauw samenwerkt met een Algerijn die het verleden boven het he den verkiest, gaat op zoek naar de legendarische stad. Atlantis Hl speelt zich af in de niet al te veme toekomst. We be ginnen in het jaar 2020 in de Hoggar-woestijn. waar de we tenschapster zojuist is bijgeko men van een meervoudige kop rol met haar terreinwagen. In deze schitterende zandbak ont moeten we onze eerste tegen valler. Personages die we tegen komen, communiceren alleen als ze daartoe met een muisklik worden uitgenodigd. Weinig vernieuwend, na een soortgelij ke benadering in deel een en twee. Alleen tijdens deze con versaties wordt Chiara 'beeld- vullend', verder kijken we als het ware door haar ogen. Zo dichtbij lijkt Deneuve's door supercomputers bewerkte dochter ontsnapt uit een was senbeeldenmuseum. Deze digi tale kloon mist, ondanks een zwoele blik, schoonheidspukkel, strak rubberen outfit met 'slijt plekken' op borsthoogte en syn chroon met de gesproken tekst bewegende lippen, toch de charme van haar echte voor beeld. Ook spreekt de expressie- loze computerfrancaise in de Europese versie van het spel he laas matig Engels. En dan het verhaaL Wederom moeten we via onbekende, maar wel vaker geziene hobbels en vallafilen in verschillende tijdperken op zoek naar elemen ten van het verloren gewaande rijk. Al snel wordt de indruk ge wekt dat de makers zich in eer ste instantie vooral hebben ge concentreerd op de graphics, en pas later op de verhaallijn. Dat wreekt zich uiteindelijk. We spelen driftig door, maar snap pen feitelijk geen barst van waar we mee bezig zijn. Toch avontu rieren we Atlantis Dl zeker tot en met de laatste van de drie cd- roms uit. Het ziet er best goed uit, speelt lekker weg, maar is zeker niet meer dan dat Ge- ^"1 7" an de makers van Freddi Fish' V geldt zonder meer als een aan beveling voor kindersoftware. De interactieve tekenfilms met de klei ne held horen nu al jaren tot de topproducten van het Belgische Transposia en hebben al talloze spelertjes tot een jaar of tien fantas tische uren bezorgd. Met 'De schat van Bing Bong Eiland' kunnen ze verder. Freddi heeft plaatsgemaakt voor een nieuw koppel hoofdpersonen. Dreadly is een kleine eigenwijze avonturier die vindt dat hij alles kan en overal goed in is. Zijn kameraad Moop is wat stiller maar meestal ook slimmer. Moop redt vaak zijn vriendje uit de nood maar krijgt daar zelden de hoofdprijs voor. Ge lukkig zijn Moop en Dreadly allebei goedgemutste types en lachen ze samen heel wat af. Het schatzoek-avontuur, waarin we met het duo kennismaken, is een reis in zes hoofdstukken. Wat je precies moet doen is niet voorge schreven: dat ontdek je al spelend vanzelf wel. Je hebt in elk geval een stuk van een landkaart en een schip. Al gauw beginnen de eerste tegenslagen, als de zeiletende ke vers toeslaan en het schip stil komt te liggen. Door hier en daar op het scherm te klikken en na te denken, kom je erachter hoe Dreadly en Moop het probleem kunnen oplos sen en verder kunnen op weg naar de schat. Min. systeemeisen: Windows 95 op Pentium 233MHz, 32Mb RAM, 150Mb schijfruimte, 4xcd-romspe- ler. Prijs: 27,18 59,90). Tien voor Taal De al jaren populaire tv-quiz Tien voor Taal is door producent IDG bewerkt tot taalspelletje op de pc voor kinderen van acht tot en met twaalf. Tien voor Taal Junior speelt zich af in het getekende landje Alfa- betië, waar geheim agent XYZ de spelers door allerlei spelonderdelen loodst. Met die spelonderdelen is niets mis. Op een leuke manier komen spreekwoorden en uitdrukkingen, spelling, vreemde woorden en let tergrepen aan de orde. In het on derdeel Woordritsen moeten waar den als pinda en blokje aan elkaar worden geritst met een ander woord, dat we niet zullen verklap pen. Bij Opsporen moet je fouten in een zin aanwijzen, bij Uitkramen gaat het om het aanvullen van uitdruk kingen en spreekwoorden, bij Uit vissen moeten woorden worden ge vonden bij omschrijvingen, bij Let tergrepen moeten vijf in stukken gehakte woorden weer tot een zin nig geheel worden gemaakt Aardig artwork en telkens geheel verschillende omgevingen, verle vendigd met hier en daar wat mini male animaties. Het mondje van agent XYZ dat op en neer gaat, au tootjes die 'rijden' doordat de ach tergrond wat beweegt, zwemmende vissen, pannenkoeken die op een bord moeten worden gesleept als een woord goed gespeld is, en in de prullenbak belanden als er zoiets staat als dwarsvluit, dolhof, angker of hijmwee. Na elk goed afgerond spelonderdeel kun je een extra taai raadsel oplossen, dat er echter elke keer weer uit bestaat de juiste let ters uit een cijferschemaatje te plukken. Wanneer het Eindspel eenmaal is gespeeld, kun je je score desgewenst uploaden naar internet, waar een toptien wordt bijgehou den op www.idg.nl/tvtj. Min. systeemeisen pc: Pentium, 64 Mb ram, Windows 95; Mac: iMac of PowerPC 7200,64 Mb ram, OS I-" O1*""* 3*»^ JW Saarch -> (J) Help and Support Center Ovi«»- 1 Program Compatibility Wizard ssy—"1 •M.U* t I r 1 1 O 'B«c 1 I 1 1. Met de helpfunctie van XP en de 'Compatibility Wizard' is het mogi lijk oudere programma's aan de praat te krijgen. Publiciteitsfoto van de Lelie. Zij adviseert klan ten om in de winkel te vragen of de cd-rom eventueel geruild mag worden en of bekend is of het schijfje het doet op de nieuwste computers. Compu terverkoper M.Baarda bij Staff- horst in Utrecht zegt dat klanten die zeker willen weten of hun software onder XP zal werken dat in de winkel uit kunnen tes ten. Ook adviseert hij om met XP geen nieuwe internetaanslui ting te maken. „De cd's van acht van de tien intemetproviders werken niet of geven problemen doordat ze software op de pc willen zetten. Wij adviseren om je op een andere pc online aan te melden bij bijvoorbeeld 1-f move. Maak vervolgens een print van je gegevens en stel da thuis de computer in." Op www.microsoft.com/hcl is checken welke oude hardware zoals printers onder XP werkt, en via www.microsoft.com/wii dowsxp (en dan klikken op cat log) is te zien welke software is getest. Ton Voermans woon een betaalbaar avontuur tje dat ongetwijfeld wordt om armd door echte Atlantis-fana- ten, maar zeker geen overtref fende trap is van de vorige twee edities. Min. systeemeisen: Pentium 11/300, 64Mb Ram, Windows 95. Prijs: 24,93 euro. Ook ver krijgbaar op dvd en PlaySta tion 2: voor 45,35 euro). Be schikbaar gesteld door MV- SP/Homesoft. Tom Tates Q artities' is voor veel pc-gebruikers een vies woor I of minstens toch een beangstigende term. Als je iets wilt veranderen aan de vertrouwde driveletters C D:, enzovoort, wordt het moeilijk te begrijpen en lig gen rampen op de loer. Zo tobben veel mensen onnodig voort met een com puter die maar één hardeschijf-letter heeft, terwijl het toch zo handig zou zijn als ze hun zelfgemaakte bestanden onder een aparte driveletter op dezelfde schijf zouden kunnen zetten. Zeker als Windows weer eens aan een grondige schoonmaakbeurt toe en de hele boel gewist moet worden. Om iets te veranderen aan de partities op de schijf (de aparte gebieden die door Windows als verschil lende letters worden benoemd) zijn er twee moge lijkheden: in de oude dos-modus het Spartaanse pro gramma fdisk gebruiken, of een moderne, gebrui kersvriendelijke partitiemanager inschakelen. Dat laatste heeft zeker de voorkeur als je een schijf hebt waar al gegevens op staan, want fdisk wist onverbit" delijk alles wat het tegenkomt en is dus alleen schikt voor wie (opnieuw) met een harde schijf be gint. Van de partitiemanagers is Partition Magic ver reweg de bekendste en de betrouwbaarste. Onlanj verscheen versie 7, de eerste die overweg kan met Wmdows XP en het bijbehorende NTFS-bestands- systeem. Ondanks de moeilijke materie is het nog steeds een prettig werkend programma, dat in één oogopslag inzichtelijk maakt hoe de harde schijf of schijven in de pc zijn ingedeeld. Daarbij is tevens te zien in h< verre de verschillende partities nog vrije ruimte be vatten. Op die manier kom je er al gauw achter h< het beter zou kunnen; iets meer ruimte voor gege vensbestanden op de D:-schijf bijvoorbeeld, ten kt te van de ruimte voor meer programma's die op worden geïnstalleerd. Of dat het handig zou zijn oi een stuk van de schijf apart te zetten als E:. waar je grote geluids- of videobestanden kunt opbergen. Al dat soort handelingen worden door Partition Ml gic begeleid met korte reeksen dialoogvensters, waarin simpele vragen worden gesteld. Die 'wizari methode geeft de onervaren gebruiker het nodige vertrouwen. Als alles is opgegeven wat het progr, ma moet weten wordt de nieuwe indeling alvast w fisch weergegeven in afwachting van een druk op knop apply changes'. Pas dan begint Partition M« zijn zware taak: de computer wordt opnieuw opg« start en alvorens Windows volledig de macht heeft overgenomen, worden de nodige wijzigingen op d< schijf aangebracht Daarbij wordt in een DOS-acht tekstscherm getoond hoe de zaken ervoor staan. A het eind van het proces komt Windows tevoorschiji en is de nieuwe indeling actief. Behalve prettig in het gebruik is Partition Magic ooi redelijk veilig en betrouwbaar. De gebruiker wordt voortdurend aangeraden om vóór het stoeien bacl ups en 'rescue disks' te maken voor het geval er iet fout zou gaan. In de praktijk zijn valt het met data- rampen nogal mee. Voorzichtigheid is altijd goed, maar wie de schijfindeling op zijn pc op een over zichtelijke manier wil wijzigen kan met een gerust hart dit gereedschap gebruiken. Systeemeisen: Pentium II, 128 Mb Ram. Prijs: 81,23 eu^ ro. Website: www.powerquest.com. 8. Prijs: 22,67 49,95). Woody Woodpecker Dat Woody Woodpecker en Buzz Buzzard geen vrienden zijn, is voor de fans van de populaire tekenfilm figuur natuurlijk geen nieuws. Waar Buzz de felgekleurde specht dwars kan zitten, zal hij het niet laten. Op de erg aardige cd-rom van Cryo Kids heeft Buzz het dit keer gemunt op Knothead en Splinter, het neefje en het nichtje van Woody. Tijdens het spelen van een computerspelle tje worden de twee ontvoerd en als Woody thuiskomt, vindt hij alleen de afstandsbediening, de cassette en een briefje van Buzz. Dat is het sein voor een aardig spel, dat een combinatie is van adventure en loopspel en goed is te doen, zonder al te eenvoudig te worden. Woody kan de kinderen terugkrijgen, maar moet dan wel even een miljoen dol lar ophoesten. Lukt hem (de speler dus) dat niet, dan sluit Buzz ze voor altijd op in zijn nieuwe pretpark. Min. systeemeisen: Pentium 2, 64 Mb ram, Windows 98, 400 Mb vrij op harde schijf. Prijs: 22,95 (f50,58). Jl*S> Parttion Magie geeft een duidelijk overzicht van de partities die op de schijf of schijven aanwezig zijn. Hier kunnen ook op eenvoudig' wijze veranderingen worden aangebracht. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22