Spoeddebat kinderbijslag Marokkanen Bluswater Dekker Hout vervuilt oppervlaktewater in Warmond Auto's duurder door Euro-regels rop of eronder' voor Pieterskerk tel lichamen vermoorde misdadigers beschikbaar voor transplantatie' Vermeend draait geldkraan dicht Voetbalshirt tussen kunstwerken Marijke Vos leidt enquête bouwfraude Jongen (11) omgekomen in Leimuiden mi i i i i r Leidsch D blad NR. 42842 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 6 FEBRUARI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad lugabe lijkt plots mi beetje netter zijn CN drong elf aan op uiting Petten door Eric Went warmond - Koolstofdeeltjes in het bluswater van Dekker Hout vormen een bedreiging voor de visstand in omliggende sloten van het bedrijf in W. '-mond. Om het roet af te breken is zoveel zuurstof nodig, dat dit ten koste gaat van het watermilieu. Wa terschap de Oude Rijnstromen en het Hoogheemraadschap van Rijnland malen uit voorzorg het vervuilde wa ter uit op de Warmondse Leede. Te gelijkertijd wordt er aan de noordzij de, bij de Holle Mare, schoon water ingelaten. De brandweer was vanmorgen nog steeds bezig met het nablussen van het houtbedrijf in de Veerpolder, dat in de nacht van maandag op dinsdag in de as werd gelegd. „Er moeten nog wat houtstapels uit elkaar worden ge trokken en zo gauw daar zuurstof bij komt, laait het vuur meteen weer op", aldus brandweercommandant A. Vons. Ook houdt de brandweer nog een aantal gloeiende houtskool stapels nat. Dat betekent dat er nog altijd ver vuild bluswater de polder in stroomt. „Bij een houtbrand komen er nu eenmaal veel koolstofdeeltjes vrij, die met het water worden afgevoerd", verklaart Vons. Volgens E. Albrecht van het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat het in dit geval om hoe veelheden die 'te veel van het goede' zijn. „Normaliter kunnen we dat wel opvangen, maar dit is een te grote vervuiling op een te klein waterop pervlak. Doen we niets, dan komt dat water in de lokale sloten terecht. En dat is een vrij ernstige situatie." Wegpompen ofwel verdunnen van het bluswater is de oplossing. Pro bleem daarbij is dat er geen gemaal in de buurt is. „We moeten dus met noodpompen werken om het blus water weg te malen. Aantasting van het watermilieu kan ik daarbij niet helemaal uitsluiten." Eerder vrijgekomen bluswater bevat te behalve roetdeeltjes ook giftige stoffen als PCB's en poly-aromati- sche koolwaterstoffen. Dat water kon het Hoogheemraadschap met behulp van reusachtige sponzen, gemaakt van absorberend materiaal dat in ba- byluiers zit, wel opvangen. Daarna zijn ze direct afgevoerd naar vuilver brandingsinstallaties. Pagina R5: 'Aan mensen vertellen dat hun boot verbrand is, is het ergste' eren blijft emoederen nde steun aor moerasbos iterhuispolder phen schrapt eken van chitect Weeber t Frost reden waarom rm meer mensen n dan werk. is dat ir mensen zich ;en maken dan ken den haag/gpd - Het ministerie van sociale zaken zet Marokko verder onder druk om mee te werken aan onderzoek naar mo gelijke bijstandsfraude. Als het aan minister Vermeend ligt ont vangen teruggekeerde Marokka nen geen kinderbijslag voor kin deren die na 1 april in Marokko worden geboren. Ook de WAO- en nabestaandenuitkeringen dreigen te worden stopgezet. Het kabinet moet nog instem men met deze hardere aanpak. GroenLinks eist een spoeddebat over de kwestie. Volgens GroenLinks is het niet logisch om te stoppen met de uitkering van de kinderbijslag als er een conflict met Marokko is over controles op de bijstand. Nederland en Marokko hebben al enige tijd een stevig conflict over controle op vermeende fraude met bijstandsuitkerin gen. Nederlandse ambtenaren willen de Marokkaanse kadas ters controleren op bezit van onroerend goed door Marok kaanse bijstandstrekkers. Ma rokko weigert de controle door de Nederlandse ambtenaren. Vermeend en staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) dreigen nu met het stopzetten van het versturen van de uitke ringen naar Marokko. Die ex port van uitkeringen is geregeld in een verdrag met Marokko. Als Marokko blijft weigeren mee te werken, wordt het verdrag mogelijk opgezegd. In eerste instantie willen de be windslieden per 1 april stoppen met de uitbetaling van kinder bijslag voor kinderen die in Ma rokko worden geboren. Als die maatregel niet werkt, wil het ministerie de kinderbijslag aan alle in Marokko wonende kin deren van Marokkanen in Ne derland stopzetten. Daarbij gaat het om zo'n 12.000 uitkeringen. Ook de uitbetaling van WAO en nabestaandenuitkeringen naar Marokko wordt mogelijk stop gezet per 1 januari 2003. Hierbij gaat het om enige duizenden uitkeringen. Pagina Binnenland 1: Commentaar londen - Het shirt dat de legendarische Brazi liaanse voetballer Pele droeg tijdens de WK- finale tegen Italië (4-1) in Mexico in 1970 hangt sinds gisteren tussen tal van andere kunstwerken in het Londense veilinghuis Christie's. Het shirt gaat in maart onder de hamer. De stijgende voetbalkoorts voor het komende WK in Japan en Korea staat volgens Christie's garant voor een hoge opbrengst. De verwachting is dat het kledingstuk tussen de 45.000 en 80.000 euro zal opbrengen. Foto: Reuters/Kieran Doherty nburg/leiden - Leiden en Valkenburg wisse- één dag van wethouder. Komende vrijdag Henk van der Nagel (Valkenburg) en Ron (Leiden) om acht uur over bij de ge- tegrens op de Voorschoterweg, ter hoogte |et viaduct N44, om vervolgens eikaars func- te nemen. Dat gebeurt symbolisch met van stropdassen, irand gaat het tuinbouwbedrijf Sunfield en amp Valkenburg bezoeken en woont een lering van het college van burgemeester en luders bij. Van der Nagel neemt deel aan de isie over diverse grote projecten in Leiden Roomburg, het Grotestedenbeleid en het ntwikkelingsplan Leiden-Noord. 's Middags i hem een bezoek aan Leiden-Noord. Het idee om beter inzicht te krijgen in eikaars werk stamt uit de tijd dat Tjeerd van Rij in Leiden nog wethouder van ruimtelijke ordening was. Van Rij maakte ach in Valkenburg niet populair door als een van eersten te roepen dat vliegkamp Valken burg bebouwd moest worden om de woningnood van de streek op te vangen. Van der Nagel: „Hij heeft zich toen een paar keer in het openbaar af gevraagd wat we in Valkenburg allemaal uitvoer den. Daarop heb ik gezegd: kom jij maar een dag je met me meelopen. Dan doe ik dat bij jou." Van der Nagel, van beroep rozenkweker, vindt de uitwisseling leuk, maar wil de dag wel degelijk ge bruiken om een inzicht te krijgen in de stadse problemen. „Het is goed eens een keer een stads wijk in te gaan en te kijken wat er loos is." rijswijk/anp - De nieuwe Euro pese regels voor de verkoop en reparatie van auto's leiden vol gens importeurs en dealers tot duurdere auto's in Nederland. Garagebedrijven denken dat de reparaties goedkoper worden. De Consumentenbond is 'zeer ontevreden' over het besluit. De koepel van Nederlandse im porteurs, de RAI, voorziet dat autofabrikanten de kale prijzen (zonder belasting) in heel Euro pa gelijk zullen trekken. Door de hoge belastingdruk in Neder land zullen auto's duurder wor den, aldus de vereniging. De Nederlandse Dealer Associa tie, onderdeel van de Bovag, vreest ook dat de prijzen in Ne derland gaan stijgen. Nu zijn de kale prijzen in Nederland nog de laagste van Europa, aldus de NDA. De organisatie vertegen woordigt 97 procent van alle au todealers in Nederland. De merkloze autoreparatiebe drijven zijn juist zeer tevreden met de voorstellen uit Straats burg. „Ze bieden aanzienlijke verruiming van onze mogelijk heden", aldus een woordvoer der. Vooral het vrijgeven van technische informatie maakt het makkelijker om de auto bij een merkloos bedrijf te laten onder houden, vinden zij. „De concur rentie onder garages zal toene men, met gunstige effecten voor de consument" De Consumentbond vindt dat autodealers in de nieuwe regels nog steeds in de greep zitten van de fabrikant. Er is volgens de bond geen sprake van vrije distributie. „Een dealer krijgt het alleenrecht voor de verkoop van zijn auto's in een bepaalde re gio, of de dealer krijgt het ver kooprecht met veel voorwaar den." Volgens de zegsman levert dit de consument'niks op. Ook is de bond niet te spreken over het feit dat bij een reparatie bij een merkloze garage de garantie van de fabrikant vervalt. Pagina Economie: Open automarkt: het had zo mooi kunnen zijn :hting kampt met miljoenentekort voor restauratie Waarsenburg - De Leidse Pieterskerk in deplorabele staat, niet heel snel groot on- ud wordt gepleegd, valt roor het voortbestaan van' )numentale gebouw in de binnenstad te vrezen, 'erop of eronder' voor de lie al dateert uit de twaalf- uw. Maar het geld voor ingrijpende opknapbeurt sekt. Om die reden luidt chting Pieterskerk Leiden is door de Stich- aangetrokken e restauratie te begelei- buiten ziet de kerk er onderhouden uit", zegt ook van binnen oogt het gebouw fraai. Maar de bouwkundige staat is heel, heel slecht." De restauratie van de Pieterskerk zou eigenlijk ruim tien miljoen euro gaan kosten. Maar dit bedrag is nu al te laag. „Het onderzoek naar de bouw kundige staat van de kerk loopt nog steeds. En hoe droevig ook, we worden bijna dagelijks door de realiteit ingehaald. Ér is echt een hoop mis met het gebouw en dat lijkt alleen maar erger te worden." Op dit moment wordt de hou ten kap van de kerk onder han den genomen. Een aanzienlijk deel van de dragende construc tie is ernstig aangetast door de bonte knaagkever. Een ernstig probleem, maar gezien de rest van de gebreken nog één van de minste zorgen. Ook de buitenkant van het dak, het lei- en loodwerk, is slecht en dient te worden vervangen. Bovendien is duidelijk gewor den dat ook het natuursteen van de zuilen en gewelven ern stige gebreken vertonen. Zelfs het gesteente rond de glas-in- loodramen is dringend toe aan grondig herstel of zelfs vervan ging. Aksoycan: „De Stichting Pie terskerk heeft een forse rijks subsidie voor de restauratie ontvangen. Dat is mooi, maar niet voldoende. En de stichting zelf heeft nagenoeg niets in kas. Er is een gat van minimaal ze ven miljoen euro dat wij zelf bijeen moeten krijgen. Daartoe beginnen we op 16 februari den haag/gpd - Marijke Vos (GroenLinks) gaat de parle mentaire enquête naar de bouwfraude leiden. Ze is daar mee de eerste vrouw die deze taak op zich neemt. Aan Vos (44) werd gisteren tot veler ver rassing de voorkeur gegeven boven de WD'er Jan te Veld huis. In een beraad van de fractiesecretarissen kreeg die alleen de steun van zijn eigen partij en het CDA. De verkiezing van Vos krijgt waarschijnlijk nog wel een staartje. De WD meent dat D66 en PvdA zich niet aan af spraken houden die in 1999 zijn gemaakt over de verdeling van belangrijke posten. WD- ffactiesecretaris Weisglas sprak gisteren zelfs over 'de arrogan tie van de macht'. Vos leidde eerder al de com missie die voorbereidend on derzoek deed voor de enquête. Haar toen opgedane kennis gaf voor de meerderheid van de Kamer de doorslag. Pagina Binnenland i: Milieuspecialiste Vos is een toonbeeld van rust leimuiden - Een 11-jarige jon gen uit Leimuiden is gister avond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats. Hij was op weg naar het sportpark van voetbal vereniging Kickers '69, toen hij door een bus werd aangereden. Hij liep over de Dennenlaan en stak vervolgens de Beukenlaan, de weg langs het sportpark, ren nend over. Hij zag niet dat een lijnbus van rechts naderde. De bus kon niet op tijd remmen en reed de jongen aan, waarna die met zijn hoofd op de stoeprand klapte. Het slachtoffer werd in kritieke toestand naar het LUMC in Leiden vervoerd, waar hij gisteravond overleed. Kickers '69 besloot direct alle activiteiten tot en met zondag af te gelasten. Ook het eerste elftal speelt zondag niet. De basis school waarop Dennis zat, De Kleine Wereld, is vandaag geslo ten. De klasgenoten van de jon gen en docenten en professio nele begeleiders kwamen van ochtend bij elkaar. Aanrijding in V&D-filiaal leiden - Een 20-jarige Leidenaar heeft gistermiddag voor de no dige opschudding gezorgd door met zijn bromscooter V&D bin nen te rijden. De man wilde praten met zijn voormalige ge liefde. Die was op dat moment met een vriendin in het waren huis aan het winkelen. De man reed de vriendin van zijn ex aan, waardoor zij een flinke schaafwond opliep en een ge zwollen kuitbeen. Recordaantal scheidingen voorburg - Het aantal echt scheidingen is vorig jaar geste gen tot een recordhoogte van 37.500. Dat heeft het CBS van daag bekendgemaakt. In 2000 waren er nog drieduizend echt scheidingen minder. In 2001 trouwden minder stellen dan ooit sinds 1995: 83.000, een da ling van 5000 in vergelijking tot 2000. Dit ondanks het homohu welijk, waarvan er ruim 2000 werden voltrokken. Grote fraudezaak bij Ierse bank dublin - De Ierse bank Allied Irish is een grote fraudezaak op het spoor gekomen. Een valuta handelaar bij de Amerikaanse dochteronderneming Allfirst heeft mogelijk 750 miljoen dol lar verduisterd. De handelaar is sinds de fraude werd ontdekt niet meer op zijn werk versche nen. Zijn bazen zijn op non-ac tief gesteld. Het aandeel Allied Irish kelderde 23 procent. De monumentale Pieterskerk is één van de markantste gebouwen van de Leidse binnenstad. Foto: Hielco Kuipers met een enorme actie in en rond Leiden. Het wordt alles of niets. Het wordt de keuze tus sen Pieterskerk of een 'Pieters kerkhof. En dat gaat iedereen aan." Pagina Ri: Pieterskerk staat bijna op instorten Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V rurg AMC Amsterdam wil dat criminelen iets terugdoen voor de samenleving loelf Reinders Rdam - Lichamen van misdadi- ie door een afrekening in het cri- circuit zijn vermoord, moeten kunnen zijn voor trans van organen als blijkt dat de onvindbaar is. Dat wil trans M. Lubbers van het misch Medisch Centrum (AMC) „Een crimineel die de veel ellende heeft berok zo nog wat terug doen", stelt Lubbers. Artsen mogen overledenen niet zomaar als donor gebruiken om patiënten te helpen die op de wachtlijst staan voor een nieuwe nier of een an der orgaan. Transplantatie mag alleen als mensen vooraf hebben laten registreren dat ze na hun dood donor willen zijn óf als fa milie later toestemming voor trans plantatie geeft. Af en toe krijgt het AMC het lichaam van een crimineel binnen die door een afrekening om het leven is gekomen, waarbij het niet lukt de fami lie op te sporen om toestemming voor transplantatie te vragen. „Mijn handen jeuken om een goed lichaam te gebrui ken om weer wat levensvreugde te brengen voor enkele mensen op de wachtlijst", zegt Lubbers. De chirurg probeert dan nog bij de offi cier van justitie, bij wie een niet-na- tuurlijke dood wordt gemeld, alsnog groen licht te krijgen. „Dat lukt vrijwel nooit", zegt Lubbers. „Maar ik probeer het altijd, uit pure frustratie over de wachtlijsten. Een patiënt die een nieu we nier nodig heeft, moet vier jaar wachten totdat hij aan de beurt is. Het is naar dat ik om organen moet bede len." De mogelijkheid lichamen na af rekeningen als donor te kunnen ge bruiken zou maar weinig bijdragen aan de bestrijding van de wachtlijsten, zegt Lubbers. „Maar gezien de verruwing van de samenleving kunnen we wel een toename verwachten. Hoeveel execu ties zijn er wel niet in Amsterdam?" Lubbers wil absoluut niet zo ver gaan dat ziekenhuizen zelf mogen beslissen of dode criminelen wel of niet voor transplantatie worden gebruikt. „Het publiek moet er honderd procent zeker van zijn dat er een strikte scheiding is tussen behandeling en transplantatie." Hij vindt het probleem van de dode cri minelen een reden te meer om het hui dige donorsysteem te veranderen." De Amsterdamse transplantatiechirurg wil het geen-bezwaarsysteem in Nederland invoeren; elke burger is donor tenzij hij laat registreren dat hij dat niet wil. „Dan zijn we van het probleem af." Straat Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betafog is rrqn bank-gronummer Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Postcode Telefoon Plaats

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1