LEIDE Pieterskerk lijdt aan zwaar verval Uniek onderwijscentrum voor speciaal voortgezet onderwijs Nieuwe actie tegen Rijn Gouwe Lijn Onbereikbare parkeerplaatsen voor invaliden REGIO Jaar geëist voor steken naar vrouw Bezoek uit Tsjechië en Zuid-Afrika R1 Breukje! mm woensdag 6 FEBRUARI 2002 Alle opvang uiteindelijk onder één dak tomen moeten or wijken voor permarkt »lan voor llfbaan langs (assem ;elijke etpartij Een deel van de Rijns singel is gisteravond eni- afgesloten geweest om- politie op zoek was naar en patronen. Rond zes ivonds kreeg de politie elding binnen dat er een had plaatsgevonden op el waarbij mogelijk ge- was. Eenmaal ter plaat- Ie politie een auto met lelheid wegrijden. De leeft nog wel de achter ingezet, maar de iuto wist te ontkomen, urtocht naar bewijzen schietpartij heeft niets rerd. De politie is naar- zoek naar getuigen van ident. ert raad wel bewoners? Buurt-, bewoners- en anisaties zijn de ogen en de stad, zegt de Chris- e. Zij horen uit eerste relke wensen er leven en n dichtbij hoe het beleid gemeente Leiden uit- aar luisteren raadsleden ir ze? Over het 'wijkge- erken' van de gemeente olitieke partijen organi- ChristenUnie een dis- vond. Volgens die partij e bestuurders van de weinig met hun wijkwet- schap. K. van Dorsselaer wijkvereniging Tuin- aalwijk, ambtenaar P. ipen en lijstrekker F. van de Christenunie gaan aar in debat. De bijeen- s in het clubhuis van invereniging Ons Eiland eeheldenbuurt, Korte- aat 61a. door Marijn Kramp leiden - Leerlingen die speciale zorg nodig hebben kunnen het komend schooljaar terecht in het Onderwijscentrum Leiden. Deze nieuwe Leidse instelling voor speciaal voortgezet onder wijs is uniek in Nederland. In veel andere gemeenten zijn de door het rijk gewenste hervor mingen uitgevoerd door de in stellingen voor speciaal voortge zet onderwijs met 'normale' scholen te laten fuseren. Het Sa menwerkingsverband VO/SVO Leiden en omstreken kiest er echter voor om met alle middel bare scholen gezamenlijk een onderwijscentrum op te richten waar jongeren met leer- en ge dragsproblemen terechtkunnen. In het Onderwijscentrum Lei den worden het spijbelopvang project de Witte Poort, de Vlie- genthartschool voor SVO-LOM en de School voor Praktijkon derwijs ondergebracht. Het on derwijscentrum valt onder de verantwoordelijkheid van het Samenwerkingsverband Leiden waartoe alle scholen voor voort gezet onderwijs in Leiden, Oegstgeest en Wassenaar beho ren die in ieder geval vmbo aan bieden. Leerlingen die op deze scholen niet kunnen worden opgevangen, krijgen een plaats in het Onderwijscentrum Lei den. De bedoeling is dat deze leerlingen het speciale onder wijs weer zo snel mogelijk inrui len voor het reguliere. Maar of dit de door het rijk gewenste in krimping van het speciaal on derwijs tot gevolg heeft, betwij felt voorzitter H. Snik van het samenwerkingsverband. „Want het aantal leerlingen met pro blemen groeit, als gevolg van de veranderingen in de samenle ving." Het Leidse onderzoek dat voor afging aan de oprichting van het onderwijscentrum, is gesubsidi eerd door het ministerie voor onderwijs. Maar toen Leiden het idee, dat uniek is voor Neder land, ook daadwerkelijk wilde uitvoeren, werd het ministerie beduidend minder enthousiast. Snik; „Het ministerie vertrouwt deze grote gezamenlijkheid niet. Ze vermoeden een addertje on der het gras en denken dat de reguliere scholen het onderwijs centrum gaan misbruiken om van moeilijke leerlingen af te ko men. Maar niets is minder waar. We nemen onze verantwoorde lijkheid juist heel serieus." De scholen hebben uiteraard wel een belang om het speciaal on derwijs voortaan gezamenlijk aan te pakken, meent toekom stig onderwijscentrum- en hui dig Vliegenthartschool-directeur H. de Graaf. „We doen dit geza menlijk om versnippering en concurrentie in het voortgezet onderwijs te voorkomen en om leerlingen onderwijs op maat te kunnen aanbieden." De bedoeling is dat de instellin- De Graaf (links) en Snik houden zich bezig met de hervorming van het extra zorg nodig hebben in de toekomst meer een tussenstop worden voortgezet speciaal onderwijs in Leiden. Dit moet voor leerlingen die dan een plek waar ze jarenlang les krijgen. Foto: Henk Bouwman gen die deel uitmaken van het onderwijscentrum, ook daad werkelijk - op een nog te vinden locatie - onder één dak komen. Met uitzondering van het spij- belproject Witte Poort dan, be nadrukt De Graaf: „De spijbel- opvang erbij zou een beetje raar zijn. Die leerlingen zitten daar omdat ze niet naar school gaan, daar moet je dan iets anders mee doen dan ze gewoon op een ander soort school plaat sen." Het gaat dus om een nieuw onderkomen voor het Praktijkonderwijs waar jongeren met leerachterstanden les heb ben, de Vliegenthartschool waar scholieren met leerproblemen worden begeleid en het Zorglo- ket waar advies wordt gegeven en doorverwijzingen worden ge regeld. De twee scholen waar het prak tijkonderwijs wordt gegeven zijn ook hard toe aan een nieuw on derkomen, vindt Snik. „Twee jaar geleden tijdens de fusie van het praktijkonderwijs zijn de leerlingen in de gebouwen aan de Ter Haarkade en de Lam- menschansweg terechtgeko men. We hebben toen met de gemeente afgesproken dat dit gezien de staat van de gebou wen slechts tijdelijk zou zijn. We zitten er echter nog steeds en er is nog geen zicht op nieuwe huisvesting. Nu is het altijd ge makkelijk de gemeente overal de schuld van te geven, daar doe ik niet aan mee. De afdeling on derwijs heeft ons altijd goed ge holpen. Maar in dit geval is af stemming met de afdeling ruim telijke ordening en stadsontwik keling nodig en daar gaat het mis. Ik besef dat het ingewikkeld is, maar er zit te weinig schot in de zaak. De gebouwen en dan vooral die aan de Ter Haarkade zijn echt te slecht om nog fat soenlijk in les te geven. En dat worden we zat." Bewoners willen gesprek met 14 burgemeesters door Wim Koevoet leiden - Het comité 'Behoud Lammenschansweg', dat zich verzet tegen het traject van de Rijn Gouwe Lijn door de Leidse binnenstad, wil een gesprek met het pas opgerichte Platform Rijn Gouwe Lijn. Hierin hebben veertien burgemeesters zitting (advertentie) Ruit kapot? Bel; 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN die alom enthousiasme voor de toekomstige lightrailverbinding Gouda-Noordwijk willen kwe ken. De bewoners van de Lam menschansweg denken de eer ste burgers ervan te kunnen overtuigen dat de tram beter over bestaand spoor van station Lammenschans naar Leiden Centraal kan rijden, met een halte op de Haagweg. Enkele weken geleden hadden de Lammenschanswegbewo- ners Statenleden op werkbe zoek. Hun protesten, zo hebben ze inmiddels verklaard, willen ze in het uiterste geval omzetten in een aanvraag voor een referen dum over het traject van de Rijn Gouwe Lijn. Het comité noemt het ontbre ken van verkeersveiligheid op de Lammenschansweg als belang rijkste bezwaar tegen het voor keurstraject van de gemeente Leiden. Zonder tram zijn de kruispunten op deze weg al 'black spots' en dat zal er met een tram die met vijftig kilome ter per uur over de Lammen schansweg rijdt niet beter op worden, stelt briefschrijver J. de Heer. De Heer wijst op de gevolgen van het gemeentelijke voor keurstraject voor station Lam menschans. Met de komst van de Rijn Gouwe Lijn verdwijnen bussen uit de binnenstad. Die rijden tot aan Lammenschans, dat hierdoor een grootschalig overstapstation wordt, „terwijl", aldus De Heer, „de kans groot is dat het NS-station Leiden Lam menschans voor de richting Utrecht zal worden gesloten. „Tegenover 'de winst' van een snelle verbinding met Hazers- woude en Boskoop staat een veel groter verlies. Veel reizigers uit de regio Leiden worden ge dwongen om over te stappen terwijl de grootste stroom trein reizigers van en naar Utrecht wordt gedwongen eerst naar Leiden Centraal te reizen, dan wel in Alphen aan den Rijn over te stappen op de trein tussen Utrecht en Leiden CS." Het comité bestrijdt in zijn brief aan de burgemeesters ander maal dat een traject door de binnenstad een economische impuls geeft. Leiden heeft dat 'niet werkelijk' onderzocht, al dus De Heer. „Het effect is slechts ingeschat en er zijn on doordachte en onwetenschap pelijke vergelijkingen met bui tenlandse steden gemaakt." Bo vendien, aldus De Heer, is het traject dat Leiden het liefst wil in een studie uit 1999 al eens als 'minst aantrekkelijke' naar vo ren gekomen. De Lammenschansweg bewo ners wijzen erop dat een traject over bestaand spoor stukken goedkoper is en niet ten koste gaat van 100 bomen (op de mid denberm van de Lammen schansweg) en twee monumen tale bruggen in de Leidse bin nenstad. door Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina leiden - De toestand van de Pie terskerk, daterend uit 1121 en daarmee een van de oudste ker ken van Nederland, is ernstiger dan ooit. Het opvallende bolwerk in hartje Leiden staat nog net niet op instorten. Maar gebeurt er niets, dan blijft de kerk niet behouden. De Stichting Pieters kerk lanceert daarom een groot scheepse campagne om geld op te halen voor de restauratie on der het motto 'Pieterskerk of Pie terskerkhof...' „A's er nu niks ge beurt, gaat de kerk verloren", waarschuwt Inge Aksoycan, die de restauratie begeleidt. Zaterdag 16 februari start de ac tie, die verder reikt dan de stadsgrenzen. „Die dag begin nen we op het stadhuisplein om deze actie onder de aandacht te brengen. Eelco Brinkman, voor zitter van de stichting fondsen werving, onthult dan een speci aal ontworpen collectebus: een Leienaartje met een gat erin. De zogenaamde 'spaarleienaar'," zegt Aksoycan. „Die zullen de komende tijd in tal van winkels te vinden zijn. We blijven daar verder de hele dag met informa tie, en optredens van K&G. En na het weekend gaan we in heel Leiden en omliggend gemeentes huis-aan-huis folders versprei den over de Pieterskerk. Ook ko men er driehoeksborden en gro te posters door de hele stad. Ho pelijk wil een groot aantal men sen de restauratie met een fi nanciële donatie steunen. In ruil daarvoor worden ze Vriend van de Pieterskerk'." De restauratie van de kerk is in middels begonnen. De Stichting hoopt gaandeweg het benodig de geld bijeen te sprokkelen. In principe duurt de restauratie tot 2006. Dan zal alles wat slecht is, zijn vervangen. Tot en met de vieringtoren toe. „De verbou wing is om verschillende rede nen ingrijpend. Niet alleen om dat het een lastige klus is in technisch opzicht. Maar ook omdat de exploitatie van de kerk gewoon door zal gaan." Directeur Ton Boon van de Pie terskerk hoopt op begrip en ac tieve deelname van de hele Leidse bevolking. „De Pieters kerk speelt een belangrijke rol in het maatschappelijke en cultu rele leven in de Leidse regio. De restauratie is daarom een zaak die iedereen aangaat. Financiële steun van de inwoners en het bedrijfsleven van Leiden is on ontbeerlijk", aldus Boon. De ac tie richt zich overigens niet al leen op Leiden, maar ook op Amerika. „De Pieterskerk is een belangrijke historisch object voor de Pilgrim Fathers. Van daar dat we ook uit Amerika op giften hopen", zegt Aksoycan. en in Leiden blijft de ge- eren bezighouden. Het is )n lastig om in Leiden de rgens neer te zetten. Al zo luidt dikwijls de klacht itomobilisten. Er zouden nig plaatsen zijn, alleen in voor vergunninghou- f te dure plaatsen, waar- Ie parkeerdruk in de gra- keergebieden buiten de s te veel toeneemt. Maar óg een probleem: lege erplekken. u leest het goed: lege par- aatsen. Waar helaas geen an staan. Het gaat in dit Dm twee parkeerplaatsen ïvaliden in de Nieuw- recht tegenover de )are Bibliotheek. Een Jedoeld plan ooit van de inte. Want boeken zijn er idereen. En het zou ver keerd zijn om de drempel voor bibliotheekbezoek te hoog te maken voor invaliden. Iemand die echt slecht ter been is, moet gewoon voor de bieb kunnen uitstappen. Tot zover is er ook nog niets aan de hand. „Maar weet u wat het probleem is?", vraagt een invalide beller op licht geïrriteerde toon. Nou nee, geen idee zelfs. „Kijk, de bibliotheek gaat om elf uur open. Maar tegen die tijd zijn de plaatsen al niet meer bereik baar omdat er dan paaltjes in de Nieuwstraat staan. En dat blijft zo tot 's avonds. Terwijl de bieb al om vijf uur dicht gaat. Óf je moet heel vroeg naar de bibliotheek, er de hele dag blij ven en voor lief nemen dat je 's avonds nog zeker een uur moet wachten voordat je kunt wegrij den. Of je kunt die plekken ge- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 woon niet gebruiken, wat de meest voor de hand liggende oplossing is." Tja, als niet-invalide bestuurder eigenlijk nooit op gelet. Toch maar even een telefoontje naar de gemeente ter opheldering. „Deze situatie is bij ons be kend", weet gemeentevoorlich- ter Rob Beurse te melden. „Die plaatsen bestaan al jaren en er is bewust gekozen om deze si tuatie te laten bestaan. De paal tjes staan namelijk alleen op zondag en maandag omhoog. En op die dagen mogen hou ders van een invalidenkaart hun auto ook op de Nieuwe Rijn zetten op plekken waar normaliter een parkeerverbod geldt. Dan moeten ze alleen wel een parkeerkaart gebruiken en mogen ze er niet langer dan drie uur staan." Klinkt redelijk. Toch geen pro bleem dus? Helaas, een haasti ge inspectie op dinsdag leert dat de paaltjes ook nu gewoon omhoog staan. Nog eens navra gen bij de gemeente dan maar. Foutje of structureel probleem? Dit keer geeft Jan Jansen, even eens woordvoerder bij de ge meente, tekst en uitleg. „Het omhoog staan van de paaltjes is gekoppeld aan de openingstij den van de winkels. Zijn de winkels open, dan staan de paaltjes omhoog. Vandaar dat de paaltjes dinsdagmiddag om hoog stonden." Geen foutje dus. „Kortom, die plaatsen zijn een slechte grap", meent de invalide beller. „En dat terwijl het met het parkeer beleid voor invaliden in Leiden al zo treurig is gesteld." Timoteus Waarsenburg A J lï 't™ 5. -*■ door Maarten Dekker den haag/leiden - Tegen een 41-jarige man uit Leiden is gis teren een jaar gevangenisstraf geëist. Hij wordt ervan verdacht dat hij op 27 oktober zijn vrouw met een mes stak, nadat de twee in een echtelijke ruzie verzeild waren geraakt. In zijn verklaring tegenover de rechtbank beweerde de man dat het mes tijdens een worsteling per ongeluk met de punt in het voorhoofd van zijn eega eindig de. De Leidenaar had het mes ge pakt nadat zijn vrouw weigerde het huis te verlaten. „Ik ging door het lint, maar ik weet nog precies wat ik deed. Ik pakte het grootste mes uit het messenblok en liep op haar af, puur om haar te bedreigen. Ik hield het met de vlakke kant van het lemmet voor haar hoofd. Zij greep m'n hand, ik probeerde 'm weg te trekken, maar zij trok harder. Toen schoot het mes tegen haar voor hoofd. Dat was helemaal niet m'n bedoeling." Het slachtoffer gaf een andere lezing van de gebeurtenissen. Volgens haar sloeg haar man eerst een paar vreselijke bedrei gingen uit („Oprotten. Als het niet goedschiks gaat, dan maar kwaadschiks. Je bent het niet waard om te leven."), greep hij het mes en maakte er stekende bewegingen mee in de richting van haar hals. Voor de officier van justitie maakte het eigenlijk niet zoveel uit wie er gelijk had. „Ik ga zelf uit van de versie van mevrouw, maar ook als het zo gegaan is als meneer zegt, is er sprake van poging tot doodslag. Toen hij dat mes pakte, wist hij dat hij het risico liep dat zijn vrouw dat met de dood moest bekopen." De aanklager vroeg naast een jaar gevangenisstraf om een half jaar voorwaardelijk om te voor komen dat de Leidenaar na zijn vrijlating weer in de fout gaat. Namens het slachtoffer vroeg de officier bovendien om 5.000 gul den (2269 euro) schadevergoe ding. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. -<3»gStfgg De bibliotheek is open, de parkeerplaatsen voor de deur zijn leeg. Niet dat er geen belangstelling voor is, maar de vakken zijn eenvou digweg niet te bereiken. Foto: Hielco Kuipers leiden - Delegaties uit Zuid-Affi- ka en Tsjechië bezoeken van- Leiden. Burgemeester J. Postma en wethouder J. Laurier (internationale betrekkingen) hebben de gezelschappen van ochtend kort na elkaar ontvan gen. Uit Zuid-Afrika komen provin ciebestuurders van de Oost Kaap kort kennismaken met Leiden. In die provincie ligt ook de Leidse zusterstad Buffalo Ci ty. De delegatie heeft de komst naar Nederland aangegrepen om ook Leiden te bezoeken. Tij dens het verblijf in Leiden ko men onder meer de ervaringen ter sprake die de gemeente op deed tijdens een bezoek aan Buffalo City, een maand gele den. Ambtenaren en welzijnswerkers uit Tsjechië volgen de hele dag in Leiden een programma na de ontvangst vanmorgen op het stadhuis. Op uitnodiging van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) zijn ze voor een studieweek in het land. De VNG vroeg de gemeente Leiden om gastheer te zijn vanwege haar 'succesvolle en bijzondere' min derhedenbeleid. Na een wandeling door de stad en een bezoek aan diakonaal centrum de Bakkerij bezoekt een deel van het gezelschap voetbalclub Roodenburg, waar gesproken wordt over de relatie van de vereniging met scholen, de wijk en minderheden. Bij Roodenburg loopt een project voor de integratie van allochto nen. De overige Tsjechen praten in buurtcentrum De Kooi over de relatie tussen welzijnswerk, maatschappelijk werk en buurt werk. Wethouder Buijing (emancipatie en welzijn) sluit de dag af in buurthuis 't Spoortje.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13