'Drugsverstrekking snel van start' BINNENLAND 2 t Nederland krijgt eigen internationaal reddingsteam Prijsvraag voor 'Rondje Randstad' van start Intemetproviders: harde aanpak hackers 'Lokzak' tegen illegaal vuilnis Nederlanders aangekomen in afslankmaand Cel geëist tegen ex-bajesbaas Utrechtse GG&GD wil vergoeding zorgverzekeraars voor deel van heroïne Afkicken onder narcose duurder, maar niet beter >un voor bbae haag - Twee organisaties illochtonen hebben giste- ipheldering gevraagd van nLinks over de redenen larokkaanse Tweede-Ra id Rabbae niet op de lijst te nvoor de komende Ka- rerkiezingen. Volgens het elijk Netwerk Marokkaans r en de Stichting Marokka- ;n Tunesiërs is het teleur- jnd hoe de kandidaten- nissie van GroenLinks met tae is omgegaan. „Zo ga je jm met iemand die zich ja- ing heeft ingezet voor de iculturele samenleving", oordvoerder Najib na- de initiatiefnemers. ndst lijkkist Middeleeuwen idinoen - Bij opgravingen t centrum van Vlaardingen en archeologen een Mid- uwse lijkkist blootgelegd, archeoloog De Ridder nt het bijzonder dat het van de mogelijk 13e eeuw- st nog helemaal gaaf is. dinsdag 5 FEBRUARI 2002 Irine pleit Rafale alf jaar Politie, brandweer en ambulancediensten binnen twintig uur op buitenlandse ramplocatie eindhoven/gpd - Nederland krijgt nog dit najaar zijn eigen in ternationale zoek- en reddings team. Het team is voorzien van de modernste apparatuur en be staat per inzet uit 65 ervaren ex perts van politie, brandweer en ambulancediensten. Die moeten binnen twaalf tot twintig uur op ramplocaties kunnen zijn in Euro pa, de Nederlandse Antillen, het Midden-Oosten en Noord-Afriké. Het team is gericht op het red den van mensen bij grote cala miteiten, zoals aardbevingen en industriële rampen, vóórdat de cruciale eerste 72 uur zijn ver streken. De teamleiding kan daartoe beschikken over een groep van zo'n 150 experts in en rond Zuid-Holland, die binnen zes uur na een besluit uitgezon den kunnen worden vanaf ISchiphol; de militaire vliegbasis Valkenburg en Eindhoven Air- port. Het 'search- and rescueteam' (SAR-team) kan onder meer een beroep doen op speurhonden en hun begeleiders van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). Ze werken nauw samen met ambulanceverpleegkundi gen en reddingsexperts van de brandweer. Die zijn uitgerust met hoogwaardige zoekappara- tuur, waarmee door meters puin of ijs naar slachtoffers kan wor den gezocht. Voor de bevrijding van doden en gewonden beschikken ze over reddingsgereedschap als pneumatische tangen en beton- zagen. Directe aanleiding voor de op richting van de specialistische bijstandseenheid was de aard beving in Turkije in augustus 1999. Tal van Nederlandse organisa ties wilden toen hulp aanbie den, maar er zat geen lijn in het aanbod. „Mensen stapten hier gewoon op het vliegveld voor werkzaamheden die het grote Turkse leger zelf prima aankon. We willen specialistische hulp kunnen garanderen zonder de mensen daar voor de voeten te lopen", zegt A. Wiegant van de Eindhovense brandweer, be trokken bij de oprichting van het SAR-team. Inzet van de Nederlandse zoek en reddingseenheid in het bui tenland gebeurt voor maximaal tien dagen per ramp. De team leiding gaat uit van gemiddeld één inzet per jaar. Wiegant: „Maar zijn er meerdere rampen in een jaar, dan gaan we vaker." De ministeries van binnenland se en buitenlandse zaken coör dineren en betalen de inzet. De Verenigde Naties kunnen in de hele wereld een beroep doen op SAR-teams van tientallen landen. Ieder team heeft een ei gen werkgebied. Het Nederlandse SAR-team kan tot vijfduizend kilometer over de >g - De Franse minister ie wil Nederland overre- voor het Franse ge- fevliegtuig Rafale van Das- te kiezen als opvolger van il6. „Iedere keer als Euro- en voor Europeanen kie- js dat goed." Védrine zei jsteren na zijn ontmoeting jijn Nederlandse collega en. Védrine bena dat 'de Rafale technisch ijk aan zijn concurrenten gezien'. Van Aartsen zei 'oelig te zijn voor de lob- Védrine voor Rafale. slbomgooier »g vast >am - Van de zeventien iten die tijdens de festi en van het koninklijk hu- twerden opgepakt, zit al le meelbomgooier nog pe man wordt ervan ver- zaterdag tijdens de rijtoer roonprins Willem-Alexan- I prinses Maxima een tommetje te hebben ge- naar de Gouden Koets, aag wordt de verdachte jeleid voor de rechter- jiissaris, aldus het OM. natuur bij in Sneek In Sneek is het vanaf togelijk om op het water len, in een huis op palen, dat niet, dan is mis- wonen in een dijk wel een nieuwe wijk met iningen staat namelijk de trie van wonen, groen fuurbeleving centraal. Een aan de woningen staat en in de natuur en heeft ;en tuin. Ze worden om- ir ruige begroeiing, riet id. Een tiental huizen pp palen in het water te worden zo'n 35 wo- gedeeltelijk in een dijk ■jwd. sbaron krijgt cel Een 52-jarige drugsba- Amsterdam is voor de in Breda veroordeeld jaar gevangenisstraf, wordt gezien als het van een omvangrijke itionale drugsbende die synthetische drugs naar onder andere Groot-Brittanië, Israël en je. De xtc- en amfetamine- ikwamen uit in laborato- jWest-Brabant. tij hasj ading fruit M - Tussen een lading s dit weekeinde in het Gel- Rossum een partij hasj iim duizend kilo gevon- Itraatwaarde: 2,2 miljoen De hasj zat verpakt in 196 ïtjes, die verborgen waren a fruit dat op pallets was peld. Een chauffeur van ansportbedrijf laadde bij Dssums bedrijf de pallets tuit uit zijn truck. Een van llets viel bij het lossen. II het fruit kwam een aan- iemde pakketten tevoor- L Daarop werd de politie frschuwd. ïresse voor arrelsubsidie kAG - De belangstelling rkensboeren voor het lakeien naar biologische elvarkens is tweemaal 1 dan verwacht. Dit heeft pordvoerder van het mi- ie van landbouw gisteren d. Varkenshouders kon- ich vanaf november in- ven voor een regeling van inisterie die 30 procent e omschakelingskosten Bdt. Vorig jaar nog wilden inig boeren en tuinders aan op biologisch boeren inister Brinkhorst de aan- periode verlengde. grens worden ingezet, plus de voormalige koloniën in het Cari- bisch gebied. Wiegant: „Grotere afstanden kosten tijd, die je bij dit soort rampen meestal niet hebt." Alle hulpverleners krijgen de ko mende maanden een uitgebrei de training voor het werken in rampgebieden. Ze leren onder meer hoe ze zoek- en reddings operaties moeten uitvoeren zonder lichamen onnodig te verminken of belangrijke sporen uit te wissen. Die kunnen later van belang zijn bij de identifica tie van slachtoffers. rotterdam/gpd - Het toene mend aantal vuilniszakken dat naast ondergrondse containers wordt neergezet, is voor de Stadspartij Rotterdam een zoda nige bron van ergernis dat een nieuw middel is bedacht om de ze ontwikkeling te bestrijden: de lokzak. Voorman Manuel Kneepkens heeft het idee in de gemeenteraad geopperd. Zijn voorstel: plaats vuilnis bij een container zodat andere mensen dat ook gaan doen, laat de reinigingspolitie zich verdekt opstellen en de overtreders ver volgens op de bon slingeren. mudrecht/anp - Alle Nederlan ders zijn in de eerste maand van het nieuwe jaar bij elkaar 800.000 kilo aangekomen. Dat is 50 gram per persoon, zuigelin gen en grijsaards inbegrepen. Maar het afgelopen jaar is de Nederlander pakweg een onsje kwijtgeraakt. Dit blijkt uit gegevens van het farmaceutisch bedrijf Roche Ne derland, dat in samenwerking met onderzoeksbureau Pro Acti ve International onderzoek on der meer dan 3000 Nederlan ders heeft verricht. Meer dan de helft van de Nederlanders heeft aandacht voor afvallen, maar het valt niet mee om de kilo's blijvend te verliezen. Vorig jaar ging er in Nederland 35 miljoen kilo af, maar kwam er vervol gens 34 miljoen bij. Veel men sen die lijnen, komen na zo'n periode al snel weer op hun ou de gewicht of daarboven, het zogenoemde jojo-effect. Uit het onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de Neder landers een zogenoemde Body Mass Index (BMI) heeft van 25 of hoger. Dat is een teken van overgewicht. Het gisteren verschenen onder zoek biedt ook gegevens per provincie. In Drente heeft 85 procent van de bewoners over gewicht, in Friesland is dat 75 procent en in Flevoland 68 pro cent. Overijssel (44 procent) en Zeeland (45) zijn de enige pro vincies waar de meerderheid volgens de BMI-norm geen overgewicht heeft. breda/anp - Justitie heeft giste ren tegen een 45-jarige ex-ge vangenisdirecteur voor de rechtbank in Breda één jaar cel straf en een boete van 5000 euro geëist. De man wordt verdacht van corruptie. De voormalige directeur van het Justitieel Complex Koning Wil lem II in Tilburg, wordt er van beschuldigd giften te hebben aangenomen van een installa tiebedrijf in ruil voor opdrach ten in het gevangeniscomplex. Zo kreeg hij een geheel verzorg de reis naar de voetbalwedstrijd Barcelona-PSV in maart 1996. Als hij een boete kreeg met zijn privé-auto, zei hij dat het om een dienstauto ging en dat hij met spoed met een gedaagde onderweg was naar de recht bank of het consulaat. Andere verkeersovertredingen zou hij betaald hebben uit de kas van de gevangenis. Bij aanschaf van zes nieuwe dienstauto's heeft de man vol gens justitie valsheid in geschrif te gepleegd. Een medewerker die belastende feiten aan het licht wilde brengen, zou hij heb ben bedreigd met ontslag. De verdachte was directeur van 1993 tot 1998. G. Spong, de raadsman van de verdachte, vroeg om vrijspraak, omdat onvoldoende bewezen zou zijn. De rechtbank doet uitspraak op 18 februari. Minister Borst (volksgezondheid) geeft voor de camera uitleg bij de presentatie van het gisteren gepubliceerde heroïnerapport. Foto: ANP/Charlotte Dirkse door Charlotte Huisman utrecht - De Nederlandse grote steden staan te trappelen om honderden verslaafde inwoners heroïne te gaan verstrekken on der medisch toezicht, nu uit on derzoek is gebleken dat veel ver slaafden er baat bij hebben en de criminaliteit afneemt door de verstrekking van de drug. De Centrale Commisie Behan deling Heroïneverslaving (CC- BH) adviseerde gisteren aan mi nister Borst (volksgezondheid) om langdurig heroïneverslaaf- den op medisch voorschrift hun drugs gecontroleerd te verstrek ken. De minister zei gisteren te hopen dat de Tweede Kamer nog voor de verkiezingen een besluit neemt over het toestaan van deze vorm van gecontro leerde verstrekking van heroïne. Uitgangspunt van de verstrek king is dat deze verslaafden on geneeslijk zieke patiënten zijn, en heroïne voor hun een medi cijn is. In klinieken in de vier grote steden en Groningen en Heerlen deden bijna 600 ver slaafden mee aan het experi ment. De stadsbesturen van de zes deelnemende steden roepen de Tweede Kamer in een gemeen schappelijke verklaring op om snel een besluit te nemen over de verstrekking van heroïne, zo dat meer verslaafden dan de on derzoeksgroep er aan kunnen deelnemen. De Utrechtse wethouder H. Spekman (maatschappelijke op vang) denkt dat in die stad een groep van ongeveer 250 heróï- neverslaafden in aanmerking kan komen voor de verstrekking. De gemeente en de GG&GD zijn al op zoek naar een of meerdere lokaties voor permanente heroï- neklinieken. „Wij zijn heel tevreden met de uitkomsten van het onderzoek, die bevestigen wat wij al dach ten. De verstrekking is goed voor de verslaafden en voor de stad zelf, omdat de criminaliteit er door afneemt", aldus Spekman. Minister Borst gaat nu een aan vraag indienen om heroïne te laten registreren als medicijn. Volgens directeur G. Hille van de Utrechtse GG&GD duurt de afhandeling van deze aanvraag minimaal een jaar. In het voor jaar van 2003 hoopt Hille in Utrecht de gereguleerde heroï neverstrekking voor de uitge breide doelgroep te hebben ge realiseerd. Hille en Spekman vinden-dat de zorgverzekeraars de kosten deels voor hun rekening zouden moeten nemen. „Deze kosten zijn veel lager dan een behande ling in een ziekenhuis of een verblijf in de gevangenis. Boven dien zal de schade van crimina liteit door verslaafden, in een stad als Utrecht toch zo'n 20 miljoen euro per jaar, flink afne men door de verstrekking van heroïne", aldus Hille. den haag/anp - Afkicken onder narcose werkt niet beter dan af kicken zonder algehele verdo ving. Dat blijkt uit de eerste re sultaten van het onderzoek naar afkicken onder narcose, die gis teren in Den Haag werden ge presenteerd. Het gaat om afkicken met be hulp van naltrexon, dat het li chaam snel ontgift. Aan het on derzoek hebben 275 verslaafden meegedaan. Ruim de helft kreeg naltrexon toegediend onder vol ledige narcose. De anderen kre gen ook naltrexon, maar werden niet onder narcose gebracht. Beide methoden zijn even effec tief en hebben een bevredigend resultaat als wordt gekeken hoe veel mensen na een maand nog clean zijn. Dat is in overeen stemming met eerdere studies die aantoonden dat snelle ont- gifting van het lichaam beter is dan de traditionele methode van ontgifting door geleidelijk de hoeveel methadon, die een verslaafde krijgt, terug te bren gen. Dr. C. de Jong, die de onder zoeksresultaten aanbood aan minister Borst, pleitte ervoor de methode van snelle ontgifting te blijven toepassen. Maar dit hoeft wat hem betreft niet meer onder narcose te gebeuren. Dat kost bijna tweemaal zoveel (2517 euro tegeover 4439) en le vert niets extra's op. Na de eer ste behandeling, krijgen cliënten nog een jaar lang naltrexon. Duitse deelstaatpremier Clement: Zweefspoor helemaal niet duur STEVENHAGEN den haag/gpd - Minister Nete lenbos (verkeer en waterstaat) gaat vervoerders en industrie vragen ontwerpen in te dienen voor een snelle verbinding in de Randstad. De prijsvraag is het antwoord van de minister op verwijten dat ze haar afspraken over het 'Rondje Randstad' niet nakomt. Onlangs bleek dat ze, ondanks toezeggingen in het re geerakkoord, nog geen geld heeft gereserveerd voor deze snelle openbaar vervoersverbin- ding. Premier Kok kondigde de prijs vraag gisteren aan tijdens een speech op een relatiedag van het ministerie. Netelenbos heeft altijd gezegd dat ze geen geld kan reserveren als ze niet weet welk concept wordt gekozen en waar de verbinding precies komt te liggen. Eerder waren de magneetzweef- baan en een snelle trein in beeld voor de verbinding tussen de vier grote steden, maar een keus is niet gemaakt. Overigens is ook voor de Zuider- zeelijn (Amsterdam-Groningen) al een prijsvraag uitgeschreven. Ook daar wordt aan een mag- neetzweefbaan gedacht. Wolfgang Clement, premier van de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, schetste het beeld van een Europees netwerk van metrozweefbanen. Volgens Cle ment zou in het Ruhrgebied twintig procent van de automo bilisten overstappen op de zweeftrein, als die er zou zijn. Een besluit moet worden geno men door de Duitse bondsrege ring. Clement relativeerde de hoge kosten van de magneetzweefba- nen. Hij vergeleek die met die van de aanleg van een autosnel weg, met dit verschil dat daar in deze tijd nooit meer voor geko zen zal worden. Premier Kok hield een stevig pleidooi voor de kilometerhef fing. Die maatregel kan tot ge volg hebben dat de automobilist een ander vervoermiddel gaat kiezen, schetste hij. In de Tweede Kamer hebben onder meer WD en CDA grote bedenkingen tegen kilometer- heffing. den haag/anp - De Vereniging van Neder landse Intemetproviders (NLIP) wil een be tere aanpak van alle 'aanvallen' die internet treffen. Het gaat daarbij onder meer om het kraken van computerbestanden, het ver spreiden van virussen en het veroorzaken van andere storingen. De NLIP wil een data bank van dergelijke voorvallen en de zeker heid dat het openbaar ministerie (OM) wat met hun aangifte doet. Vertegenwoordigers van de brancheorgani satie spreken hierover morgen in Den Haag met het Landelijk Parket, zo zei directeur H. Leemans gisteren. „Bepaalde zaken kun je niet zelf oplossen, zeker niet als de oor sprong een illegale handeling is. Bovendien is er voor veel incidenten geen loket. Er moet een systeem van meldpunten komen, een elektronisch incidentensysteem. Daar naast zijn goed overleg en werkafspraken nodig, de incidenten moeten worden aan gepakt en er dient een vervolgtraject te zijn, en een handhavingsbeleid", zegt Leemans. „Het contact tussen de verschillende partij en is heel belangrijk. Ook voor het begrip voor eikaars aanpak. Uit een Amerikaans rapport dat vorige week is gepubliceerd, blijkt dat het aantal voorvallen het afgelopen jaar met 80 procent is toegenomen", vertelt de directeur van de NUP. Aanpak is hard nodig. Brussel heeft al een oproep gedaan aan de EU-lidstaten om na te denken over een 'ear ly waming information centre'. Dat kan be kijken voor wie welke informatie relevant is en wie wat moet doen voor het minimalise ren van de gevolgen, aldus Leemans. „Het is nog veel belangrijker om incidenten te voorkomen dan om ze aan te pakken. Maar preventie kan alleen als je heel veel weet."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5