Kempes: 'Ik ben een goede teamspeler' SPORT Chinezen R9 Vierde man is wedstrijdklaar voor Davis-Cupduel tegen Frankrijk Jos Verstappen weet van niets 'Leiden' geeft Oranje goed partij Hofland langer uitgeschakeld kker volgt laskant op endaal - De 56-jarige mekker wordt met ingang plgend seizoen de nieuwe Strainer van RBC Roosen- foe uit Zaanstad afkomsti- Mcker volgt Robert Maas- bp die naar Go Ahead Eag- btrekt. Als assistent is de Hge Koos Waslander aan- ld. Het duo tekende een fenkomst voor twee jaar. jer fungeerde van 1987 tot Ws hoofd opleidingen bij Sittard. Vervolgens je hij als hoofdtrainer bij Sittard, Eindhoven, Al Sport uit de Verenigde :he Emiraten en FC Den In 1996 vertrok hij naar ird waar hij de functie Joofd jeugdopleiding en van het tweede elftal be lde. In 1999 vertrok hij bij Sterdammers. 'gkamp drie sis geschorst pN - Arsenal moet het de inde drie wedstrijden zon- ennis Bergkamp stellen, erd gisteren door de En- voetbalfederatie (FA) voor redstrijden geschorst, nee verwierp de FA het b van de aanvaller. Berg- Ikreeg op 27 januari (Arse- een rode kaart tt hij tegenstander Car- f onderuit schopte. Vol- fcergkamp had hij de spe- |t geraakt. renburg mag t naar cursus De KNVB heeft oud-in- mal Gerald Vanenburg tweede keer toelating |versnelde trainerscursus rd. Volgens de voetbal- leeft hij te weinig inter- le finales gespeeld om ider anderen Marco van in Zeist de trainerscur- rerkorte versie te mogen Ken. De KNVB stelt als cri- foor deelname aan de eli- sus dat een speler ten fe 42 interlands en vijf in- ionale finales (EK, WK, la Cup, Wereldbeker) op ^am moet hebben. Va- arg kwam inderdaad pre- keer voor Oranje uit, Speelde 'slechts' in twee S (EK 1988 en EC voor Jampioenen 1988). Va- arg gaat nu misschien in land zijn trainersdiplo- (ïalen. I Heister 112 irTop EM - Niet alleen Trinko speelt zaterdag en zondag kerdam namens Neder- le Top 12. Ook Danny tr is van de partij. De Am- Ier was na het wegvallen p Kroaat Primorac en de en Waldner en Persson I reserve, maar mag inval- j ook de Duitser Rosskopf jge een blessure niet zal idubs: andere et UEFA-beker Dekker wordt de nieuwe van RBC. |GPD/Ben Steffen dinsdag 5 FEBRUARI 2002 door Gertjan van Geen Amsterdam - Tot de grote door braak is het nooit gekomen bij Edwin Kempes. Onrust in zijn hoofd en in zijn spel hebben er voor gezorgd dat de talenten van de tennisser nimmer tot volle ontplooiing konden komen. Mis schien was hij als gravelspeler ook wel te eenzijdig om een vas te plaats in de mondiale top 100 af te dwingen. Vanwege zijn voorliefde voor gravel riep cap tain Tjerk Bogtstra Kempes op om Nederland te vertegenwoor digen in het Davis-Cupduel met Frankrijk aanstaand weekeinde. „Ik hoop dat, als ik er sta, bij mij hetzelfde naar boven komt als bij Raemon Sluiter vorig jaar", zegt Kempes. Edwin Kempes werd als tennis ser beschermd opgevoed onder de vleugels van de bond en kwam er als zelfstandig onder nemer achter, dat een leven als professional meer inhoudt. De 25-jarige geboren Amsterdam mer vecht al jaren voor een goed bestaan als broodspeler, maar weet inmiddels dat plezier de enige drijfkracht achter een succesvolle loopbaan is. „Mijn carrière gaat geleidelijk, zonder al te veel sprongen en dalen. Ik kan wel zeggen dat het te lang zaam gaat, maar ik heb mezelf geen termijn gesteld. Als ik er geen zin meer in heb, dan stop ik pas." De toekomst van het Neder landse tennis ziet er niet super uit. Er is een reservoir aan spe lers, dat het misschien in zich heeft om de sprong naar de top 100 te maken. Maar het is niet meer dan dat. Achter Sjeng Schalken zwoegen, exclusief de geblesseerde Richard Krajicek en de uitgebloeide Jan Sieme- rink, zes tennissers. Ze hangen tussen de posities 100 en 150. Kempes sluit van hen de rij als nummer 147 van de wereld. Dat juist hij door Bogtstra uitverko ren werd om naast Schalken, Haarhuis en Davis-Cupwonder- kind Sluiter de strijd met titel verdediger Frankrijk aan te gaan, streelt hem. „Laat ik zeg gen: ik had het gehoopt. Het laatste jaar is het aardig gegaan. Ik heb aan een paar grote ATP- toemooien meegedaan. Grandi oos was het niet. Ik heb niet de resultaten gehaald, waardoor je elke keer in the picture staat." Kempes klopte ooit op de deur van de top 100. Het was in 2000, het jaar dat hij de halve finale van de Dutch Open in Amster dam haalde en een Challenger in Boedapest won. Niet lang daarvoor had hij zijn rackets bij na definitief in de kast opgebor gen. Kempes zag het niet meer Edwin Kempes: „Ik heb op zich een goede discipline, maar het is niet altijd op te brengen." Archieffoto: ANP zitten en schreef zich in voor de studie Nima A. „Ik had het wel gezien. Het ging niet naar ver wachting. Ik had een paar keer in een eerste ronde verloren. Al jaren had ik niet in de studie boeken gezeten en het was goed om weer een keer de andere kant van het leven te zien. Toen kwam ik erachter: wat is tennis toch fantastisch." Hij sloeg de boeken van de thuisstudie snel weer dicht. Als er dan toch zelfdiscipline vereist was, dan maar liever op de ten nisbaan. „Ik heb op zich een goede discipline, maar het is niet altijd op te brengen. Als ik een uurtje had getraind, vond ik het wel weer best." Hij noemt het zelf 'rommel in zijn hoofd en rommel in zijn spel'. Kempes laat zich niet makkelijk dingen vertellen. In eerdere interviews gaf hij toe te menen zelf te weten wat goed voor hem was. Eigenwijs en koppig, dat is hij. Maar eigenge reidheid is niet altijd de manier om te overleven in een wereld die vaak als jungle wordt om schreven. Dan is het goed om een coach te hebben, die de zweep eroverheen en de vinger op de zere plek legt. Sinds kort is Kempes weer herenigd met Nick Carr. Hij zweert bij de Nieuw- Zeelander, met wie hij eerder om financiële redenen brak. Met Alphenaar Martin Verkerk en de Pakistaan Qureshi deelt hij de kosten. „Carr is altijd mijn coach geweest. Hij bekijkt het spelletje net als ik en kan alles tegen me zeggen. Ik hou van een coach die mij aanpakt. Want ik hou van hard werken. En het is door deze constructie financieel weer haalbaar." Om de eindjes aan elkaar te knopen, moet hij ook nog steeds competitie spelen in Duitsland. Het verschaft hem, naast de middelen om de wereld rond te reizen, ook wedstrijdritme. Dat hij niet alleen zijn geld op komt halen bij Bundesligaclub Son- dem, bewees hij door in zijn en kelspel ongeslagen te blijven. „Ik ben een goede teamspeler. Ook dat heeft denk ik meege speeld in de keuze van Tjerk." Zijn uitverkiezing is voor Kem pes de bevestiging dat hij nog niet uitgespeeld is. Dat er nog in hem geloofd wordt. „Als het een snelle indoorbaan was geweest, had hij waarschijnlijk niet aan mij gedacht. Maar ik put er mo tivatie uit. Niet alleen voor deze week, maar ook voor de komen de tijd. Ik moet het zelf doen. In het verleden heeft mijn coach wel gezegd dat ik het kan, maar als je nog nooit de prestaties hebt geleverd die je voorgespie geld worden, blijft het een ver- van-mijn-bed-show. Wat dat betreft heeft die halve finale op de Dutch Open mijn kijk op ten nis veranderd. Op dat moment leerde ik dat ik er op zich dicht bij was." De kans dat hij komend week einde in een van de vijf partijen aan bod komt, is niet denkbeel dig. Ook op basis van zijn dub- belkwaliteiten kreeg hij een uit nodiging. „Stel dat ik niet speel, dan kan ik wel van het sfeertje genieten. Maar ik houd er reke ning mee dat ik word opgesteld en ik moet dus wedstrijdklaar zijn. Het zou goed kunnen dat Sjeng op vrijdag in drie setjes klaar is met zijn single en dan zaterdag ook dubbelt." Maar als het net zo gaat als in Ahoy' (daar verloor Schalken met 8-6 in de vijfde set van Es- cudé red.), dan moet ik mis schien aan de bak. Sjeng was ge broken en het was mentaal heel zwaar voor hem om de volgen de dag te dubbelen." Mocht het zo ver komen, dan houdt hij de heldendaden van Sluiter vorig jaar voor ogen. De Rotterdammer werd de knuffel beer van de natie door tegen Spanje en Duitsland volkomen onverwacht twee enkelspelen te winnen, waarmee hij steeds de basis legde voor de eindzege. In de halve finale kwam aan het sprookje een eind toen hij ge blesseerd moest opgeven tegen Clement. De rest is geschiede nis. Nederland verloor kansloos met 3-0 van de latere Franse we reldkampioen. „Ik vind het heel knap wat Raemon gedaan heeft. Sommige spelers kunnen boven hun niveau uitstijgen. Het is ook wel wat anders. In de Davis Cup sta je er niet voor jezelf, maar voor je team en je land. Dat ge voel heb ik nog niet eerder mee gemaakt. Ik hoop dat bij mij hetzelfde naar boven komt." alkmaar Heinz-Harald Frentzen reist, volgens het Duitse persbureau DPA, morgen naar Valencia om te testen voor Arrows. Jos Ver stappen heeft nog niets van het team gehoord. „Maar het is nog lang geen woensdag", zei manager Huub Rothen- gatter gisteren. „Dus er kan nog van alles gebeuren." De wolken boven het hoofd van Verstappen worden ech ter steeds donkerder. Er zijn nog maar weinig optimisten die geloven dat de coureur op 3 maart van start gaat in Melbourne, maar van paniek is geen sprake in het kamp van de Limburger. Rothen- gatter. „Ik heb de indruk dat iedereen zich drukker maakt dan wij. We hebben inder daad nog helemaal geen con tact gehad met Tom Walkins- haw, maar dat zegt helemaal niets." Het schimmenspel van de teambaas van Arrows heeft groteske vormen aangeno men. Het laatste nieuws op de website van Arrows is dat alleen Enrique Bemoldi als rijder is aangemeld. Ook de website van Jos Verstappen zwijgt in alle talen over de toekomst van de coureur. De pagina werd vorige week 75.000 door fans keer geraad pleegd. Verstappen zelf geeft geen duidelijkheid, en zijn manager Raymond Vermeu len en Rothengatter, kunnen niets meer doen dan te ver wijzen naar het contract dat al in juni is getekend. Volgens een Duits autosport blad heeft Frentzen vrijdag een contract met enkele aan merkingen teruggestuurd naar Walkinshaw. De Duitser ontkent een contract te heb ben getekend bij Arrows, maar geeft wel toe in onder handeling te zijn. De moge lijkheid bestaat ook dat Frentzen testcoureur wordt bij Arrows, omdat er geen mededelingen worden ge daan over John Herbert, die vorig jaar enkele sessies voor Arrows heeft gereden. Freire wint etappe cala millor/efe - De Spaanse wereldkampioen Oscar Freire (Mapei) heeft gisteren de twee de etappe in de Ronde van Mal- lorca gewonnen. Freire was na 154,2 kilometer tussen Cala Ra- jada en Calada Millor de snelste in de massasprint. Hij bleef zijn ploegmaat Tom Steels en de Duitser Erik Zabel (Telekom) voor. Zabel wordt de nieuwe lei der. Rudie Kemna, de sprinter van Bankgiroloterij, eindigde als viqrde. r Topclubs in Europa ma th sterk voor een andere van het toernooi om de [•beker. Dat bleek gisteren een workshop van de in Nyon. De clubs, die ehoren tot de exclusieve hebben een voorkeur poulesysteem met 32 dat later uitmondt Volgens Dein, vice-voorzitter van ill, is de huidige formule i Champions League zeer ikt voor het UEFA-beker- :ied Mido huis Voor Ajacied Ahmen beter bekend als Mi- iet toernooi voor de Afri- voorbij. De aanvaller met Egypte uitge- in de kwartfinales van pnement in Mali. Titel- Kameroen won in Si- biet 1-0. Senegal plaatste bij de laatste vier. wedstrijd werd de icratische Republiek Con- 12-0 verslagen. leiden - Even leek Leiden - Ne derland een echte korfbalwed strijd te worden. De Leidenaars kwamen in de tweede helft sterk terug tot 16-17. De wereldkampi oen hervond zich echter bijtijds en schoot alsnog door naar een logische overwinning: 17-24. „le dereen kan tevreden zijn: wij zijn goed teruggekomen en Neder land pakt op het eind toch wat doelpunten mee voor het zelfver trouwen. En het publiek heeft een leuke partij kunnen zien", stelde coach Bram van Geffen van Leiden dan ook met voldoe ning vast. De Leidse Korfbalfede ratie had als organisator van de krachtmeting alles gedaan om het Nederlands team een zorge loze en nuttige oefensessie te be zorgen. Zij selecteerde vakken van de regionale hoofdklassers TOP en Sporting Trigon en een vak van overgangsklasser KVS uit Scheveningen om een zo homo geen en sterk mogelijk tegen stander te bieden. Er zou niet te hard gespeeld worden om blessu res bij de nationale trots te voor komen. Het leek er lang op dat de Leidse selectie onder alle aan passingen daadkracht miste, want het stond na krap vijf minu ten al 0-4. Het waren vooral de onervaren invalskrachten van KVS die te veel respect voor hun internationaal gelouterde tegen standers toonden. Zij misten twee strafworpen, andere goede kansen en lieten zich verdedi gend regelmatig uitspelen. Voor al de gebroeders Erik en Leon Si mons profiteerden dankbaar en joegen het verschil op tot maxi maal zeven punten (5-12). Met louter hoofdklassespelers van TOP en Sporting Trigon bleek Leiden tot beduidend meer te genstand in staat. Maarten van Vliet (2), Mascha Nieuwenhuijs en Sander de Haas (die op de foto een schotpoging waagt) haalden na 10-16 op tot 14-17. Bondscoach Jan Sjouke van den Bos besloot een time-out aan te vragen om dat hij vond dat zijn ploeg door alle wisselingen de spelpatronen was kwijtgeraakt. Zijn ingreep leek even geen effect te sorteren, want Maarten van Vliet (op een knappe assist van Sander de Haas) en Stanley Lardé herstelden de aansluiting (16-17). Maar de spanning was zo weer verdwe nen: de nationale selectie stelde met zes goals in amper vijf minu ten orde op zaken: 17-24. Foto: Mark Lamers eindhoven/gpd/anp Kevin Hofland blijft niet enkele dagen, maar zeker twee weken aan de kant. De PSV-verdediger heeft veertien dagen rust voorge schreven gekregen vanwege de hoofdpijn waarmee hij zaterdag tegen Fortuna Sittard opnieuw uitviel. Hij speelt dus vanavond niet mee in de competitiewed strijd tegen RKC Waalwijk. Ook Mark van Bommel (geschorst) ontbreekt. Adil Ramzi is fit te ruggekeerd van de wedstrijden om de Afrika Cup. Hij kan spe len. De rentree van doelman Ronald Waterreus is opnieuw vertraagd. De keeper van de landskampi oen moet de komende twee we ken volledige rust houden. Bij onderzoek gisteren is irritatie geconstateerd in het oude 'ope ratiegebied' van de linker elle boog. Jan Heintze, die een knie blessure had, heeft de training hervat. De eindhovense clubleiding wil Remco van der Schaaf overne men van Vitesse. PSV ziet in de jeugdintemational de opvolger van Mark van Bommel, die in de zomer vrijwel zeker vertrekt. Van der Schaaf (22) staat bij Vi tesse tot medio 2003 onder con tract. Naar verluidt heeft PSV ruim drieënhalfmiljoen euro óver voor de middenvelder. SCOREBORD PRIJSVRAGEN VOETBAL Lucky day, maandag 4 februari: 3 - 15 - 16 - 21 - 25 - 28 - 32 - 38 - 41 - 49 - 52 - 54 - 55 - 56 - 60 - 61 - 66 - 67 - 68 - 77. (onder voorbehoud) Lotto 5: Jackpot (8.533.593 euro), hoofd prijs (500.000 euro), 2e (75.000 euro) en 3e prijs (50.000 euro): geen winnaars, 4e prijs (lOOO euro): 9 winnaars; 5e prijs (500 euro): 68 winnaars. Euroloterij: 6 cijfers goed (200.000 euro): geen winnaars-, laatste 5 cijfers goed (5000 euro): 2 winnaars; laatste 4 cijfers goed (500 euro): 21 winnaars; laatste 3 cijfers goed (50 euro): 173 winnaars; laat ste 2 cijfers goed (5 euro); 1965 winnaars, laatste cijfer goed (1 euro): 19.011 win naars. Toto 5: le prijs: 0 winnaars; 2e prijs: 10 winnaars, elk 318,80 euro; 3e prijs. 113 winnaars, elk 70,53 euro. Afrika Cup, kwartfinales. Sikasso. Kameroen - Egypte 1-0 (0-0). 62. Mboma 1-0. Toeschouwers: 11.000. Scheidsrechter: Daami (Tun). Bamako. Senegal - DR Congo 2-0 (1-0). 31. Diao 1-0, 86. Diouf 2-0. Toeschou wers: 15.000. Scheidsrechter. Messina (Ita). Rode kaart: 88. Tekumu (DR Congo). Halve finales (donderdag): Nigeria - Sene gal, Mali - Kameroen. Oefenwedstrijden: Leiden - Nederland 17- 23. Leiden jeugd - Jeugdselectie district Noord-West 13-21. TENNIS BASKETBAL New York. NBA. Philadelphia 76-ers - Toronto Raptors 93- 100, New Jersey Nets - Sacramento Kings 117-83, Houston Rockets - Utah Jazz 104-97, San Antonio Spurs - Minnesota Timberwolves 113-83. Mannen, entreelijst: 1. Hewitt (Aus) 4160, 2. Kuerten (Bra) 3825, 3. Ferrero (Spa) 3005, 4. Kafelnikov (Rus) 2875, 5. Haas (Dui) 2565, 6. Agassi (VSt) 2520, 7. Safin (Rus) 2470, 8. Rafter (Aus) 2335, 9. Gro- sjean (Fra) 2325, 10. Johansson (Zwe) 2300, 28. Schalken 1140 (27). 112. Van Scheppingen 369 (115), 116. Sluiter 360 (130), 122 Van Lottum 333 (120), 123 Wessels 329, 128. Verkerk 313 (142), 142. Siemennk 289 (139), 147. Kempes 264. Champions Race: 1. Johansson (Zwe) 209, 2. Safin (Rus) 143, 3. Novak (Tsj) 118. 4. Haas (Dui) 90, 5. Federer (Zwi) 89, 6. El Aynaoui (Mar), Rusedski (Eng) 73, 8. Hen- man (Eng) 65, 9 Björkman (Zwe) 63, 10. Rios (Chi) 59, 47. Schalken 15 (70), 90. Sluiter 4, 106. Van Scheppingen 3, 133. Wessels 1 Vrouwen, wereldranglijst: 1. Capriati (VSt) 4825, 2. Venus Williams (VSt) 4200 (3), 3. Hingis (Zwi) 4054 (4), 4. Davenport (VSt) 3862 (2). 5. Clijsters (Bel) 3698, 6. Serena Williams (VSt) 2875, 7. Henin (Bel) 2816, 8. Mauresmo (Fra) 2780, 9. Dokic (Joe) 2780, 10 Seles (VSt) 2749, 90 Oremans 393 (86), 103. Noorlander 355,5, 120. Boogert 285,5 (121), 164 Hopmans 188,5, 238. Van Exel 107,25. (232). WIELRENNEN Ronde van Mallorca, tweede etappe. Cala Rajada-Cala Millor: 1. Freire (Spa) 154 ki lometer in 3.32.11 (44,5 km/u gemid deld), 2. Steels (Bel), 3. Zabel (Dui), 4. Kemna (Ned), 5. Ruskys (Lit), 6. De Jongh (Ned), 9. Pronk, 11. Van der Ven, 12. Hay- man, 13. Kroon, 14. Voskamp, 22. Kna- ven, 33. Hoffman, 45. Reinerink, 48. Hiemstra, 49. Boerman, 5£. Van Dooren, 66. Al, 70, Van Bon, 86. Duijn, 96. Van Velzen, 109. Dekker, 111. Schmitz, 145 Den Bakker, 146. Boven, 161. Löwik 2 42. Algemeen klassement: 1. Zabel 5.10.23, 2. Steels, 3. Kemna, 4. Galvez (Spa), 5. Ruskys, 6. Freire, 7. De Jongh, 8 Van derVen, 11. Hayman, 12. Kroon, 17. Voskamp, 20. Pronk, 25. Van Bon, 28. Hiemstra, 42. Reinerink, 50. Hoffman. 52. Van Dooren, 53. Duijn, 56. Al, 59 Schmitz, 60. Knaven, 73. Boerman, 94. Den Bakker, 97. Van Velzen, 126. Löwik 2.42 ACHTERLIJN De oude tafeltennistrots van Leiden heeft een zwaar week einde achter de rug. Twee keer ging eredivisieclub Scylla met de grootst mogelijke cijfers on deruit. Ja en dan zijn de drui ven zuur, zoals dat heet. Scylla- coach Gerard Bakker haalde in deze krant stevig uit naar de opponent van zondag, Alkema de United. De tiaar Roelof- arendsveen verhuisde ploeg heeft voor vijf maanden een Chinees ingehuurd en deze me neer Xue Xin Wang die kan er wat van. Dat leidde dus tot een tirade van Bakker die denkt dat het tafelten nis in Ne derland ka pot gaat aan de Chi nezen. Weg met de Chi nezen, bij Scylla moet je wezen. Nou, als ik mag kiezen, dan ga ik liever bij een wedstrijd van Alkemade United kijken dan naar Scylla. Zijn slagen schij nen onnavolgbaar te zijn, maar toch wil ik die 38-jarige Chinees wel eens zien spelen. Gek dat de Veense tafeltennis- %hal niet wat voller loopt voor Wang die alles wint, en dus toch echtzo'n beetje de beste tafeltennisser in de eredivisie zal zijn. Het lijkt me dat Alkemade Uni ted alleen maar plezier heeft van de Chinees, ook al is hij maar voor vijf maanden 'inge huurd'. De Veense ploeg doet mooi wel mee om de prijzen, terwijl Scylla maar weer moet proberen zich te handhaven in Xue Xin Wang Foto: Taco van der de eredivisie. En het is natiair- lijk lekker trainen met zo'n goede tafeltennisser. Daar wordt toch niemand bij de club slechter van. Maar nee, volgens Gerard Bak ker moet Alkemade United, dat 'vreemdenlegioen', maar weer snel terug naar de oorspronke lijke standplaats Amsterdam en moeten we met z'n allen vooral respect hebben voor Scylla, 'dat ge woon met ei gen mensen speelt". Ach, samen meer- meer samen, zou ik zo zeg gen. Mijn broek zakt af als ik dan lees dat Scylla-speler Martin van Rijn na zijn verloren par tijen zegt dat we er wel reke ning mee moeten hou den dat hij een jaartje ouder wordt (hij is altijd nog een jaar of vier jon ger dan Wang) en dat hij maar Eb eert uurtje in week traint, n^nrijf] dag" „En zij trainenrijf uur per Sorry hoor, maar voor iemand die zoveel uur meer traint in de week heb ik toch echt meer res pect. Martin van Rijn mag de veters van Xue Xin Wang nog niet eens strikken! Eerlijk gezegd denk ik dat het tafeltennis in Nederland eerder kapot gaat aan eredivisiespe lers die denken het te kunnen redden met slechts een uurtje trainen in de week dan aan een Chinese broodspeler die hier tijdelijk zijn kunsten komt ver tonen. Janet van Dijk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21