Dode en twee gewonden bij ontploffing bestelbus Dekker Hout en tientallen jachten in vlammen op Bouwconcern HBG in Spaanse handen VALENTfJN KUS! >JV V» 75%-"4 Diva's onder elkaar in Leidse Schouwburg Leidsch Dagblad EHr siting Petten rjft miljoenen ■hkerpatiënten Omgeving benzinestation Noordwijkerweg Rijnsburg afgezet ALLEEN DEZE WEEK OP INSDAG EN WOENSDAG Brugman i IP=0P per stuk Ml SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN' Leidsch Dagblad uag NR. 42841 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 5 FEBRUARI 2002 quidatie ustitie moet strafzaken :hikken' loede om (terechte 'keuring einig steun tor plannen telgeest ril 'Jan voor [!t ipartementen i Leimuiden s Delors wereldeconomie it nog het meest op In vliegtuig waarvan piloot in slaap Is vallen k M OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch «fe Dagblad «3 door Rob Onderwater rijnsburgs - Bij een benzinesta tion in Rijnsburg is vanochtend een dode gevallen toen een be stelbus ontplofte. De ontploffing had plaats rond 7.45 uur bij een pompstation aan de Noordwij kerweg. Er vielen twee gewon den, van wie er één ernstig aan toe is. Vermoedelijk is de gastank van de bus ontploft, maar de po litie wilde dat vanmorgen niet bevestigen. De bestelbus stond aan de oost kant van de Noordwijkerweg. Het tankstation heeft pompen aan beide kanten van deze doorgaande verbinding. Er werd volgens de politie niet getankt op het moment dat de ontplof fing plaatshad. De Idap was in de wijde omge ving te horen. De politie zette de Noordwijkerweg tussen de Vin- keweg en de Voorhouterweg af vanwege verder ontploffingsge vaar. Daardoor ontstond er in de wijde omgeving een ver keerschaos, mede omdat de Voorhouterweg wegens werk zaamheden ook was afgesloten. De politie besloot om die weg weer voor het verkeer open te stellen. De brandweer is uren bezig geweest met het opruimen van de ravage. Bij de ontploffing vlogen de brokstukken in het rond. In de tuin recht tegenover het tank station lagen scherven van de bestelbus. Tot in de verre omgeving trilden de ruiten. Een bewoonster die op Noordwijkerweg recht tegen over het BP-tankstation woont, zag iemand op de grond liggen. Deze man bleek reeds overle den. „Verderop zag ik nog ie mand liggen, hij was de wagen uit geslingerd. Ook liep er nog iemand verdwaasd rond." De bewoonster zegt dat het een geluk is dat er geen scholieren in de buurt waren op het moment van de ontploffing. „Normaal gesproken is het rond acht uur druk, dan zie ik veel fietsen staan. Dan lopen ze even naar binnen om een snoepje of zo te kopen." Mevrouw M. van der Meij heeft vanuit haar zijraam uitzicht op de pomp. Ze schrikt niet meer zo snel van piepende banden of van een botsing („dat gebeurt op deze weg zo vaak, er gebeurt hier van alles"), maar de explosie van vanmorgen was van een heel andere orde. „Ik keek naar buiten en zag rook en een lichtflits. Ik heb direct het alarmnummer 112 gebeld. Ze wisten daar nog van niets. Ik heb me direct aangekleed en ben gaan kijken. Het eerste wat ik zag was een man die op de grond lag. Hij was al dood." De overblijfselen van de bestelbus die vanmorgen bij de benzinepomp tussen Rijnsburg en Noordwijk ontplofte. Foto: Hielco Kuipers ihuijse/CPD rdam-petten - Miljoenen rpatiënten in Nederland iropa dreigen de dupe te "fcn van de tijdelijke sluiting ole Hoge Flux Reactor (HFR) ten. Duizenden ziekenhui- verrichten medische dia- 'e'fcs en behandelingen met s( idioactieve stoffen die in ?riactor in Petten worden ge- ofy. Er zijn nauwelijks voor- Dit doemscenario voor- rs. R de Boer, voorzitter rafle Nederlandse Vereniging d ucleaire Geneeskunde, dflispectie voor de Gezond- rifcorg (IGZ) inventariseert enteel de gevolgen van de &g. De IGZ wil precies we- 'tyelke producten eventueel teer geleverd kunnen wor- ïiige ziekenhuizen melden lechts een voorraad voor wk dagen te hebben, andere hooguit nog 24 uur ver bet behandelingen, té imreactor in Petten wordt deze week tijdelijk stilge- exploitant, de Nuclear rch Consultancy Group »rt), heeft daarover gisteren "i enstemming bereikt met '«uminister Pronk, die op de 'gtog had aangedrongen in '%id met veiligheidsproble- '"I De Europese Commissie f ij zich gistermiddag bij de van Pronk aan. ia Binnenland i: ve ihuizen zoeken naarstig ;sVe leverancier lentaar Bij het blussen van de brand bij Dekker Hout waren rond de honderd brandweerlieden uit de hele regio betrokken. Foto: Hielco Kuipers Acht brandweerkorpsen bestrijden enorme vuurzee in Warmondse Veerpolder door Erna Straatsma warmond - Een groot gedeelte van Dekker Hout in Warmond is vanochtend vroeg in vlammen opgegaan, samen met een bo- tenloods van Jachthaven Juffer mans met daarin 70 tot 90 ple zierjachten, waaronder diverse klassieke schepen. Drie opslaghallen voor hout, met een totale oppervlakte van zo'n 10.000 tot 15.000 vierkante meter, gingen in de vuurzee ver loren. De eigenaar van het be drijf is overtuigd van brand stichting. Hij schat de schade op 15 a 20 miljoen euro. De boten vertegenwoordigen nog eens een waarde van 3 tot 5,5 miljoen euro. Bewoners van zo'n tien huizen achter Dekker Hout in de Veerpolder zijn omstreeks vier uur vanmorgen uit voorzorg geëvacueerd. Hun woningen bleven uiteindelijk gespaard, onder meer dankzij de inzet van twee blusboten vanaf De Kager- plassen. De botenloods van Juf fermans, die pal achter de hout hallen lag, werd door de harde westenwind 'aangestoken'. In de drie verbrande houthallen lag vermoedelijk zo'n 10.000 kuub hout opgeslagen. Twee grote Dekkerhallen aan de over kant van de straat zijn weliswaar behouden gebleven, maar lie pen door de enorme hitte veel schade aan de gevels op. Om een uur of acht vanmorgen was de brand, die vermoedelijk om drie uur al is begonnen, on der controle. De brandweer concentreerde zich vanaf vier uur vooral op het voorkomen van het overslaan van de vlam men naar twee andere hallen van Dekker Hout en nabijgele gen woningen. Met de inzet van ongeveer honderd medewerkers is de brandweer daarin ge slaagd. Aan het blussen deden in totaal acht brandweerkorpsen uit de regio Leiden en Alphen mee. Voor het blussen vanaf het water werd onder meer het pontje bij de Zijl voorzien van een autospuit. C. Dekker en R. Dekker, respec tievelijk eigenaar en directeur (advertentie) Sjisisl3 ^Q^KORTING! opICeukens, Badkamers en inbouwapparatuur. van Dekker Hout, zijn overtuigd van brandstichting. „In de hal waarin de brand is ontstaan lag maar een heel klein beetje hout", aldus C. Dekker. „Heel vreemd dat juist daér brand uit breekt. Van alle ruimten was dat de minst brandgevaarlijke. Je moet er in zo'n lege hal, bij wij ze van spreken, een vat benzine bijgooien wil het gaan bran den." Dekker Hout maakt on derdeel uit van De Dekker Groep, die in de Veerpolder ook eigenaar is van een sport- en partycentrum (Dekker Tennis) en ldedingbedrijf Olifanta. Dek ker Hout heeft tevens bedrijfs panden in Den Haag (hoofd kantoor) en Vïanen. De brandweer wil vooralsnog Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren. KEUKENS A BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 'oor meer informatie bel: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl door Theo de With leiden - Op het toneel staat een diva op haar retour. In de zaal: publiek in vol ornaat. De Leidse Schouwburg is het decor voor de ga lapremière van de voorstelling 'Mariene Dietrich'. Talloze collega's uit de showbizz zijn naar Leiden gekomen om te zien hoe Jasperina de Jong la Dietrich gestalte geeft. Het is, vooraf aan de voorstelling, dringen in het voorportaal van de schouwburg. Ook musicalkoning Joop van den Ende, met echtgenote, komt er zonder kaartjes niet in bij de voorstelling van concurrend theater producent Albert Verlinde. Verlinde begroet, zoals een goed gastheer betaamt, zijn gasten bij de ingang. Fotograaf Joop van Tellingen en andere paparazzi zijn hem meestal net voor. Ze flitsen iedere bin nenkomende artiest vol in het gezicht. Voor de camera's schudt Ramses Shaffy de hand van John Lanting. Oud-Philips topman Cor Boonstra loodst partner Sylvia Tóth door de menigte. Ellen Vogel heeft haar handen vol bloemen en merkt daardoor niet dat ze aan de verkeerde deur staat te rammelen. Taxi's rijden af en aan. Acteur Antonie Ka merling probeert partner Isa Hoes droog binnen te loodsen. Hoes rilt, maar niemand heeft ook zo'n blote avondjurk als zij. Frans Mulder (Purper) speelt voor portier. Tv-kok Joop Braakhekke is een van de laatkomers. „Wist ik veel dat die Oude Vest zo verdomde lang is." De voorstelling begint een kwartier later dan gepland. Zes kwartier later neemt Jasperina de Jong, bedolven onder de bloemen, het applaus in ontvangst. In de gangen en de foyers van de Leidse Schouwburg is het daarna file lopen. Wel met een glas cham pagne in de hand, dat scheelt. Cultuurwet houder Alexander Pechtold kan nu zelf zien rijswijk/gpd-anp - De Spaanse Grupo Dragados neemt bouw concern Hollandsche Beton Groep over. Dragados, het een na grootste bouwconcern van Spanje, betaalt voor HBG 756 miljoen euro in contanten. Dragados wordt nu de op twee na grootste service- en bouwon derneming in Europa. In de winstgevende baggermarkt krijgt het bedrijf een vooraan staande positie door het twee derde aandeel van HBG in de moeizaam bevochten combina tie met Ballast Nedam. Ballast Nedam ziet vooralsnog geen reden om de huidige bag- geralliantie tegen het licht te houden. De Spanjaarden heb ben laten weten veel belang te hechten aan de baggeractivitei- ten, aldus een woordvoerder vanochtend. Boskalis deed, bijgestaan door bouwer Heijmans, eerder een bod op HBG. Dat was volgens de concerndirectie onvoldoen de. Het leidde tot hevige protes ten van aandeelhouders en een maandenlang slepende juridi sche procedure. Overigens was de bieding van Boskalis vorig jaar met 1,85 mil jard gulden hoger dan die van de Spanjaarden. Die hebben omgerekend 1,66 miljard gulden over voor het Rijswijkse bedrijf. Dragados biedt 21,25 euro per aandeel HBG. Dat is 56,7 pro cent hoger dan de slotkoers van 13,56 euro van gisteren. De naam HBG wordt uit de boeken geschrapt. HBG behaalde vorig jaar een nettowinst van 110 miljoen eu ro. Dat is beter dan verwacht. Enkele maanden geleden werd nog op een winst van 90 miljoen euro gerekend. De resultaten werden vanmorgen voortijdig naar buiten gebracht. In 2000 leed HBG nog 67 mil joen euro verlies. De nieuwe topman Reigersman reserveerde toen 136 miljoen euro voor een grote reorganisatie om de winst gevendheid van vooral de bouwactiviteiten te verbeteren. De beursnotering van HBG in Amterdam verdwijnt. Het hoofdkantoor blijft in Madrid en de Spaanse topman Foncillas wordt de nieuwe bestuursvoor zitter. HBG levert vier van de acht leden in het dagelijkse be stuur. Reigersman wordt vice- president. (advertentie) geen uitspraken doen over de mogelijke oorzaak van de brand, die volgt op een reeks grote branden elders in de Leidse re gio. Vrijdagnacht ging een bol lenschuur in Voorhout in vlam men op en in de nacht van zon dag op maandag brak door nog onbekende oorzaak brand uit in een bedrijfsverzamelgebouw aan het Stadspolderpad in Lei den. „Die branden kunnen ook logische oorzaken hebben", al dus H. Baardscheer, brandweer commandant te Warmond en regionaal brandweercomman dant. „Deze reeks zegt niets." Pagina R5: Tien- tot vijftienduizend meter ziedende vlammen Divers desj T_J iwUIII! I deze week #3 /o korting OP ALLE AFGtRKUSut ARTIKELEN MET DE ORANJE STICKER! Première 'Mariene Dietrich' met tal van beroemdheden dat de bonbonnière uit zijn voegen barst. Liesbeth List, die vorig jaar nog in de huid van Edith Piaf kroop, staat een cameraploeg te woord. „In één woord: fantastisch. Ik heb Mariene Dietrich twee keer live gezien en Jasperina komt heel dicht in de buurt. Ge weldig." De hoofdredactrice van Privé, Wilma Nan- ninga, stapt brutaal op John Kraaykamp jr. af: „Ik heb u nog nooit de hand geschud." Albert Verlinde wist zijn voorhoofd en blijft die handeling om de paar minuten herha len. Een half uur na de voorstelling betreedt Jasperina de Jong de foyer. Weer applaus, en felicitaties. Liesbeth List en Ellen Vogel zijn de eerste collega's die haar weten te be reiken. Ze.wordt hartelijk omhelsd. Diva's onder elkaar. „Ik heb het idee dat iedereen het mooi vindt", roept Verlinde opgelucht. Jasperina straalt. Mariene Dietrich is tien jaar na haar dood weer helemaal terug. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij aulomatiscJie betaling is mqn Handtekening: 11 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■11', iH

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1