LEIDE De Mors is het wegvallen van voorzieningen beu Nieuwe opleiding tot steun voor de huisarts De sportiefste school van Nederland? REGIO Treinrovers komen naar Leiden Brand in bedrijfsverzamelgebouw SP: Start int onterechte subsidies Wijk moet bibliotheek, bank en nu ook bus missen 'Clausule van uitzendbureau deugt niet' maandag A FEBRUARI 2002 6 Woede over centrumplan Voorhout j Brede school in Voorschoten kost 3,9 miljoen pothekers penen kantoor ;piN - Het departement Lei van de landelijke apothe- xeniging KNMP opent kantoor aan Doezastraat Het departement trekt in bij Stichting Farmaceutische izorg Leiden en gaat daar- ook samenwerken. Apo- ers moeten in de toekomst jiënten gaan adviseren over gebruik van medicijnen en pmiddelen. De nieuwe Wet [de Geneeskundige Behan- vereenkomst maakt hen leverantwoordelijk voor de borging van patiënten die lis behandeld worden. Van- het nieuwe kantoor, dat jen om 20.00 uur officieel It geopend, krijgen apothe- hulp om aan die nieuwe te voldoen. pen dagen y ROC Leiden DIN - Het Regionaal Oplei- gen Centrum Leiden houdt ;n dagen op vrijdag 8 en za- 2 lag 9 februari. Het ROC ft tweehonderd opleidin- i, cursussen en trainingen en eikt hiermee jaarlijks 10.000 lnemers. Alle gebouwen van ;C Leiden zijn open. De cur- sen zijn onderverdeeld in elf itingen: auto en vervoer, iw, consumptief, econo- ftch-administratief, elektro- ij iniek, gezondheidszorg, del, laboratoriumtechniek, isme, welzijn en werktuig- wkunde. Tel. 071-5824280 mw.rocleiden.nl. oningslinde voor illem-Alexander en - Patiënten en medewer- i van het Willem-Alexander der- en Jeugdcentrum van 2 LUMC hebben vanochtend 1 koningslinde geplant. De meter hoge boom heeft een i gekregen in de tuin van het MC, die vorig jaar is aange- 1L Willem-Alexander gaf zijn m in het jaar 2000 aan het Jder- en jeugdcentrum, dat ialiseerd is in kindercar- _ie, neonatologie, hemato logie (zoals leukemie) en imergtransplantaties. Vorig bracht Willem-Alexander een uitgebreid bezoek aan afdeling van het LUMC. door Roelf Reinders leiden - Nee, witte jassen zie je niet meer in de huisartsenprak tijken, zegt Marja van Rossum. „Ja, alleen als er iets gebeurt waarbij bloed vrij kan komen." Maar ze hangen er wel, de witte jassen, in de praktijkruimte van de Hogeschool Leiden. Van Ros sum is één van de vijftien stu denten die in januari de nieuwe Hogeschool-opleiding voor praktijkondersteuner in huis artspraktijken begonnen. Van Rossum heeft er al zo'n 25 jaar in de zorg op zitten. Als doktersassistente, als verpleeg kundige en wat al niet meer. Nu werkt ze als praktijkondersteu ner in het gezondheidscentrum in Noordwijk en volgt ze de nieuwe opleiding. Ondersteu ners zijn al langer in huisarts praktijken te vinden. Maar toen heetten ze nog niet zo. Toen wa ren het gewoon verpleegkundi gen, zegt Peter van der Linden, docent en opleidingscoördina tor. Ook nu zijn het verpleeg kundigen, maar heten ze prak tijkondersteuners die een speci ale opleiding voor hun werk in de praktijk volgen. De praktijkondersteuner is een nieuwe functie in de zorg, uitge vonden om het de huisarts wat gemakkelijker te maken. De praktijkondersteuner wordt vrij gemaakt om chronisch zieken te connoleren en te behandelen. Het gaat dan vooral om patiën ten met suikerziekte en astma. Dat is een grote groep patiënten die vaak bij de dokter komen. De huisartspraktijken krijgen steeds meer met chronisch rie ken te maken, voorspelt Van Rossum. „Door de vergrijzing komen er steeds meer mensen die steeds meer mankeren." De ondersteuner krijgt een ei gen praktijkruimte waar de pati ënten worden ontvangen", zegt Van der Linden. „De patiënten met astma en suikerziekte hoe ven bij de routine-afspraken de huisarts niet meer te zien." De huisarts krijgt meer tijd om an dere patiënten te zien. „De huis arts ervaart zo minder werk druk", legt Van der Linden uit. „Zo helpt de nieuweling in de praktijk het ziekteverzuim onder huisartsen en het tekort aan art sen tegen te gaan." Niet alleen spreekuur houden, maar ook vi sites doen hoort bij de taak van de praktijkondersteuner. „De praktijkondersteuner heeft de tijd om af en toe bij ouderen of chronisch zieken langs te gaan", zegt Van Rossum. „De huisarts kan dat niet meer. Maar met de ze bezoekjes kun je wel nagaan of de patiënt z'n medicijnen in neemt." Van der Linden: „Door huisbezoeken kun je ook eerder ingrijpen als er andere dingen misgaan. De ondersteuner kan bijvoorbeeld een maatschappe lijk werker inschakelen. Wordt het voor de patiënt niet veel te verwarrend, al die nieu we mensen die geen dokter zijn? „De praktijkondersteuner moet goed uitleggen wat het in houdt", vindt Van der Linden. „Als een patiënt de dokter wil zien, kan dat natuurlijk. Maar het is essentieel dat de patiënt bij de ondersteuner het gevoel heeft in goede handen te zijn." Van Rossum: „Wij gaan echt niet op de stoel van de huisarts zitten. Het gaat om het opbou wen van een goede band met de patiënten, dat heeft z'n tijd no dig. Maar natuurlijk hoor je wel eens van patiënten: Wat is dat? In Noordwijk zeggen ze dan: Wat voor gekkigheid is dit?" De komst van de praktijkondersteu ner dwingt huisartsen wel sa men te werken. „Zestig procent door Timoteus Waarsenburg leiden - Het is sinds afgelopen zomer een groot probleem. Poli tie, spoorwegpolitie, NS-perso- neel en niet te vergeten de trein reizigers rijn de vele jeugdben des, voornamelijk afkomstig uit Amsterdam, die op de Schiphol- lijn open en bloot passagiers be roven, meer dan zat. En de ro- vertjes lijken hun werkgebied steeds meer naar Leiden te ver leggen. Met de regelmaat van de klok slaan de jongeren toe. Meestal rijn het toeristen die, dikwijls vlak voordat een trein bij het staion vertrekt, plotseling van hun bagage ontdaan worden. Maar er rijn ook gevallen be kend van jongeren die met mes sen door de trein lopen en hun slachtoffers uitzoeken. Niemand durft op te staan of er wat van te zeggen. Inmiddels komen er elke maand ongeveer 75 aangiftes van zak kenrollerij, beroving of geweld op dit traject binnen. Ondanks het feit dat er al 151 treinrover- tjes rijn aangehouden. „De Spoorwegpolitie heeft een spe ciaal team in het leven geroepen dat intensief op het traject con troleert. Zowel in burger als in uniform. Zij rijn verantwoorde lijk voor de helft van het aantal aanhoudingen", zegt voorlicht- ster A. Onder de Linden van de Spoorwegpolitie. „Gepakte da ders proberen we bovendien zo lang mogelijk - bij voorkeur tot aan de rechtszitting - in de cel te houden." Met als resultaat dat de overlast op het traject Schip hol - Amsterdam wat is afgeno men. Maar daardoor schuift het werk terrein van de overvallers steeds meer op in de richting van Lei den en Den Haag. Onder de Linden: „De intensieve contro les tussen Schiphol en Amster dam kunnen voor een 'water bed-effect' hebben gezorgd. Neemt de overlast ergens af, dan verlegt het probleem zich naar elders." In Leiden is het aantal meldin gen van berovingen en gewelds delicten op en rond het station de laatste tijd aanzienlijk geste gen. „Cijfers kan ik nog niet ge ven, maar er is een forse stijging van het aantal aangiftes zicht baar", zegt een woordvoerder van het politiekorps Hollands Midden. „Door het stringente optreden in de buurt van Am sterdam zie je het probleem van de treinroven inderdaad deze kant op komen. We surveilleren nu dagelijks in het stationsge bied." Maar de treinrovertjes blijken lastig te pakken. „Ze rijn eigen lijk altijd in het bezit van geldige kaartjes. Op die grond kun je ze dus niet uit de treinen weren", aldus Onder de Linden. Ze moe ten op heterdaad betrapt wor den. En dat is moeilijk. Vooral omdat de daders na hun slag geslagen te hebben onmiddellijk de trein uitvluchten. „Ze begin nen in Den Haag en proberen vlak voor Leiden toe te slaan, om hier vervolgens te vluchten. Lukt dat niet, dan rijden ze nog een station verder mee", zegt een perronoprichter in Leiden. „Die overvallers rijn een vrese lijk probleem." Maar er gloort hoop. Onder de Linden: „We zijn nu samen met Justitie aan het onderzoeken hoe we binnen de regels van de wet, dit soort criminelen beter kunnen aanpakken. Besprekin gen over de invoering van trein en trajectverboden rijn in een vergevorderd stadium. En dan hebben we een nieuw middel in deze strijd." Marja van Rossum: „De praktijkondersteuner heeft de tijd om af en toe bij ouderen of chronisch zieken langs te gaan. De huisarts kan dat niet meer." Foto: Henk Bouwman staat er voor open en is geïnte resseerd", vertelt Van der lin den. „Ze zien in dat de huidige situatie in de praktijken on houdbaar is. Maar een deel van de huisartsen is solistisch inge steld en staat denk ik niet zo snel open voor samenwerking. Op de opleiding van de huisart sen is daar ook niet veel aan dacht voor." De nieuwe post-HBO-opleiding verpleegkundige in de huisarts praktijk wordt woensdag 6 fe bruari gepresenteerd op de open dag van de Hogeschool Leiden, Zemïkedreef 11 in Leiden van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. door Wim Koevoet leiden - De leegloop van de Mors moet een halt worden toegeroe pen. In een hoog tempo raakt de wijk uiteenlopende voorzienin gen kwijt. A. Tegelaar, penning meester van het Samenwerkings verband Mors/Transvaal noemt de bibliotheek, bankfilialen, con sultatiebureau, faciliteiten voor ouderen en buurtwinkels. Het jongste verlies is buslijn 16 waar mee de vooral wat oudere wijk bewoners naar het centrum van Leiden gingen voor marktbezoek. Ook de subsidieproblematiek bij de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) verontrust de Mors. Daar staan banen op het spel, mede doordat de gemeente de loon kosten die als gevolg van cao-af spraken rijn gestegen, niet volle dig subsidieert. In de Mors, zegt Tegelaar, wordt rekening gehou den met het wegvallen van be langrijke LWO-activiteiten. „Het gerucht gaat dat er twintig ba nen verdwijnen. Daar zullen vast en zeker mensen bij zitten die goed werk in de wijk doen." Tegelaar heeft het wegvallen van faciliteiten in haar wijk aange sneden tijdens het wijkspreek uur van wethouder H. Buijing (PvdA). Woensdag is er een ge sprek in het buurthuis met wet houder R. Hillebrand (PvdA- /ruimtelijke ordening/volkshuisvesting) er- bij. De Mors is een vergeten wijk, zegt Tegelaar. De bewoners hebben dat gevoel heel sterk. Ik woon hier zelf nu ruim dertig jaar en nog niet zo heel lang ge leden was hier gewoon alles. Ik kan nu alleen maar toekijken terwijl de wijk in gierend tempo achteruit holt." Tegelaar eist voor haar wijk dezelfde aanpak als voor Leiden-Noord. „De ge meente draagt miljoenen gul dens naar die wijk in het kader van het wijkontwikkelingsplan. De problemen hier doen niet onder voor die in Leiden-Noord. Ik gun Leiden-Noord het aller beste, maar de gemeente wordt volledig in beslag genomen door één wijk. Dat zet kwaad bloed." Wijkwethouder Buijing onder schrijft volledig dat de Mors 'verschraalt', zoals hij zelf zegt. „Als dan door een aangepast vervoersplan het contact met het stadscentrum wegvalt, komt dat zeker in een sterk vergrijzen de wijk hard aan." Buijing vindt dat de signalen uit de Mors seri eus moeten worden genomen. „Dit is geen gezeur. De bewo ners zijn zeer verknocht aan hun buurt. Ze willen eigenlijk heel gewone dingen. In een wijk als de Mors, met veel ouderen, kun je bank- en postkantoren niet zo maar vervangen door geldautomaten." Volgens de wethouder is er ook iets mis met de communicatie tussen de gemeente en de Mors. „Voor het aangepaste vervoers plan is een uitvoerige inspraak procedure gevolgd. Die heeft de Mors kennelijk gewoon gemist want er is niet één bezwaar schrift uit die wijk gekomen. Ook heb ik gemerkt dat het fe nomeen ov-taxi hier nog volsla gen onbekend is. Dat is wel duurder dan de bus maar het is stukken goedkoper dan de ge wone taxi en je wordt voor de deur waar je moet zijn, afgezet." door Annet van Aarsen leiden - In een bedrijfsverzamel gebouw aan het Stadspolderpad heeft vanmorgen vroeg een he vige brand gewoed. De brand weer dacht eerst te maken te hebben met een brand bij ban dencentrale Bandeko, maar het vuur bleek te woeden in een re- cyclebedrijf voor huishoudelijke apparatuur. De brand had een enorme rookontwikkeling tot gevolg en toen de brandweer rond kwart voor vier ter plekke was, sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer nam vanwege de aard van het gebouw - veel klei ne bedrijfjes in één pand, met kans dat het vuur zich snel zou uitbreiden - geen enkel risico. „We hebben al vrij snel besloten om op te schalen", aldus woordvoerder A. Stam van de Leidse brandweer. Zijn mensen kregen hulp van de brandweer in Oegstgeest. In totaal werden drie autospuiten ingezet. De ladderwagen die ook ter plekke was, bleek niet nodig. De situatie was door de hevige rookontwikkeling in eerste in stantie tamelijk onoverzichtelijk. Deuren van andere bedrijven in het pand moesten worden opengebroken om uit te zoeken of het vuur al was overgeslagen. Dat bleek niet het geval. „De vuurscheidingen blijken in dit gebouw goed in orde. De muren zijn hoog opgemetseld en dan slaat de brand niet zo snel over", verklaarde woordvoerder A. Stam van de brandweer. Rond kwart voor vijf was het vuur onder controle. Op dat moment woedde er nog een gasbrand in de ruimte van het recyclebedrijf. Energiebedrijf Nuon werd ingeschakeld om het gas af te sluiten. Hoewel de omvang van de brand beperkt bleef, hebben waarschijnlijk andere bedrijven in het gebouw flinke rookscha de. Een orgelman had geluk: hij was snel bij zijn bedrijfje, zodat hij zijn draaiorgels op tijd naar buiten kon brengen. door Robbert Minkhorst leiden - Uitzendbureau Start int ten onrechte subsidies op ar beid in Leiden. Die beschuldi ging heeft de SP bij de gemeente geuit. In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders stel len de socialisten de handelswij ze van het uitzendbureau aan de kaak. Volgens de SP houdt Start mensen die via gesubsidi eerde arbeid werken, onnodig lang en gedwongen in dienst. Aan burgemeester en wethou ders vraagt raadslid H. van Dam of zij dat net zo zien en zo ja, of B en W dan een eind willen ma ken aan die praktijk. De gemeente probeert werkzoe kenden en herintreders aan een vaste baan te helpen, onder meer via gesubsidieerde arbeid. Daarvoor maakt Leiden gebruik van uitzendbureaus als Start. Van Dam heeft ontdekt dat als mensen via Start een vast ar beidscontract krijgen aangebo den, zij eerst nog duizend uren voor het uitzendbureau moeten blijven werken. Volgens de SP heeft Start daar over een clausule in de overeen komst met de werkgever opge nomen, zonder dat de werkne mer of de gemeenteraad ervan weet. „Dat klopt natuurlijk niet", zegt Van Dam. „De ge meente trekt geld uit voor men sen in de bijstand, met een uit kering om ze aan werk te hel pen. Ze worden gedetacheerd via Start. Gaat dat goed, en krijgt iemand een volledige baan aan geboden, dan blijkt er een ad dertje onder het gras te zitten. Als bij gesubsidieerde arbeid Start mensen topger in dienst houdt, verdwijm subsidie langer in de zak van het uitzendbu reau. We gaan geen gemeen schapsgeld gebruiken om Start te spekken." Daarbij vindt Van Dam de han delswijze van het bureau on rechtvaardig voor werknemers. „Het geeft een enorme voldoe ning als je jaren hebt zitten ploeteren en dan een volledige, echte baan krijgt tegen een be hoorlijk salaris. Dat kan niet, omdat je eerst duizend uur bij Start moet opmaken. Dat vind ik zeer pijnlijk." Het uitzendbureau was niet in staat op de beschuldiging te rea geren. De gemeente is op dit moment nog 'druk bezig om uit te zoeken' hoe de vork in de steel zit, laat een woordvoerder weten. it het Da Vinei College in zijn stiging Leonardo aan de 5 oachstraat sportklassen heeft, 'ag als bekend worden veron- 5 rsteld. Dat de school een gooi - >et naar de titel 'de sportiefste i hooi van Nederland' is 5 euws. Op 1 augustus 1999 5 artte de school met één sport- 6 ugklaS. Momenteel zijn er 150 erlingen die in acht sportklas- n op alle niveaus zitten: vm- 7havo en vwo. 5 b school dingt momenteel l ee naar het predikaat 'spor- ïfste school van Nederland'. at is een prijsvraag uitge- hreven door de Koninklijke leniging van Leraren Licha- elijke Opvoeding (KVLO) en it NOC'NSF. Beide organisa- is pleiten al jaren voor een be- ngrijke rol van het vak licha- I lelijke opvoeding in het on derwijs. Onder het motto: een gezonde geest in een gezond li chaam. De wedstrijd is voor scholen in het voortgezet onderwijs en moet een impuls geven aan al les wat te maken heeft met sport op school of daarbuiten. Zo moet er een 'bewegings- vriendelijker' klimaat komen, hopen KVLO en NOC'NSF. Bei de organisaties denken onder meer aan buitenschoolse sport programma's, aandacht voor leerlingen die zwak presteren in het bewegingsonderwijs, een grotere betrokkenheid van ou ders en een betere samenwer king met sportverenigingen en sportbuurtwerk. Scholen die meedoen, moeten hun plannen of ideeën bij de KVLO indienen. Voor 15 maart ontvangen zij bericht over de Leerlingen van een sportklas van het Da Vinei College sloten onlangs in de ijshal aan de Vondellaan de cursus 'schaatsen op noren' af. Foto: Dick Hogewoning nominaties. Vrijdag 26 april worden op nationaal sportcen trum Papendal de geldprijzen uitgereikt door Louis van Gaal. De bedragen lopen van ruim 600 euro tot ruim 5000 euro. Het Da Vinei denkt een kans op de titel te maken omdat het naast het reguliere (sport) on derwijs veel nadruk op samen werking met gemeente en sportverenigingen en buiten schoolse activiteiten legt. Zo hebben leerlingen van de school les gekregen van inter nationaal bekende sporters en sportcoaches, zoals Gerard Bakker (taffeltennis), Rob Schouten (waterpolo), roeier Ronald Florijn (winnaar van twee olympische gouden me dailles) en Yves Kummer (rug by). Daarnaast zijn er dit schooljaar clinics die door ou ders of verenigingen worden georganiseerd en waarbij leer lingen zich onder meer kunnen bekwamen in skaten, honkbal, waterskiën en lopen. Veel nadruk wordt ook gelegd op buitenschoolse activiteiten, zo memoreert de school in een brief aan de jury. Zo zijn daar de jaarlijkse skireis naar Oos tenrijk, de sportmarkt waar leerlingen op school hun eigen vereniging kunnen promoten, verplichte deelname aan de Singelloop en deelname aan maatschappelijke discussies met betrekking tot sport. Als extra aandachtspunt wijst de school de jury op het feit dat er in de sportklas niet alleen be wegingsonderwijs wordt gege ven. Naast het normale lespro gramma met extra sport - 5,5 in plaats van 3,5 uur per week - is er aandacht voor een fitheids - test, trainingsleer, sporttapen, EHBO, houdingsleer en massa ge- Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in dé Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9