Krijgsheren voeren overleg BUITENLAND 1 Veldheren ruziën over gestolen auto's Zeker 45 doden na aardbeving in West-Turkije Kopstukken uiten stevige kritiek op handelsbeleid van VS en EU Arafat en Sharon zorgen voor mini-doorbraken Voorlopig bestand rond Afghaanse stad Gardez Winnie moethistorisch huisuit Onduidelijkheid lot ontvoerde journalist Pearl lia doodt litante moslims Delhi In het Indiase deel Kashmir hebben Indiase ^troepen gisteren zeker »n militante moslims ge- Ook twee Indiase grens tere kwamen om het le- w)at heeft de Indiase politie Bedeeld. Een aantal mos- Bond de dood in het grens- Td in de regio Udhampur. pbeerden vanuit Pakistan ïdiase deel van Kashmir »n te dringen. Twee ande- /erden doodgeschoten in iri. Bij verscheidene ande- lietpartijen met Indiase heidsdiensten vonden nog acht moslims de dood. Is- jsche separatisten willen idiase deel van Kashmir iken van het overwegend heïstische India. Een meer- jid van de bevolking in nir is moslim. branden in Pyreneeën ine/oviedo Duizenden res bos zijn in het week in het zuidwesten van ijk en Noord-Spanje ver- gegaan door branden. De en deden zich voor op lillende plaatsen in de Py- ?n. waarschijnlijk zijn ze "stoken door boeren. Twee (ajn zijn aangehouden. Meer ■shonderd brandweerlie- obeerden gisteren nog de len, die een dag eerder :en, meester te worden, lervonden daarbij hinder jje harde wind. Ipaard bijt muw dood 113 WEW - Een nijlpaard heeft ri jZuid-Afrikaanse Kruger- uv^en vrouw doodgebeten ■te^t kalf van het dier stond icigraferen. Dat heeft de ^gisteren gemeld. De36- /ojvrouw werd door het nijl- H in haar maag gebeten en co^ed op weg naar het zie- ofltis. Haar nationaliteit is eufet bekend gemaakt. gewonden bij lonongeluk Ostein Bij een ballonon- in Beieren zijn gisteren elf Jn gewond geraakt, van Vee ernstig. Het ongeluk ifcich voor toen een ballon pft was geland in de plaats i <jee am Chiemsee door een Waag weer de lucht in t getrokken. De korf met 23 etfn werd zo'n vijftig meter vopsleurd en enkele mensen in eruit geslingerd. De ge en werden met helikop- aar ziekenhuizen ge- zo meldde de politie. )ite bosbrand Oostenrijk maandag 4 FEBRUARI 2002 7 nfur kabul/gardez/afp-rtr - Onder druk van de Afghaanse interim regering en vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en de Verenigde Staten voeren verte genwoordigers van rivaliserende partijen vandaag overleg over het conflict rond de oostelijke Af ghaanse stad Gardez. De strijdende partijen gingen gisteren akkoord met een voor waardelijk bestand. Onderwer pen van gesprek in het overleg zijn het uitwisselen van gevan genen, en van wederzijds inge nomen voertuigen en militair materieel. Interim-premier Hamid Karzai riep de krijgsheren in zijn land stoppen met elkaar te bevech ten. .Afghanistan moet een ein de maken aan de krijgsheren. Er is geen reden dit nog langer toe te staan", aldus Karzai, die dit weekeinde terugkeerde van een bezoek aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Bij gevechten in de hoofdstad van de aan Pakistan grenzende provincie Paktia kwamen vorige week zeker 61 mensen om het leven. De strijd vormt een be dreiging voor de inspanningen van de interim-regering om haar gezag in het land te vestigen en hindert bovendien de Amerika nen in hun jacht op Taliban- en al-Qaeda-strijders die zich in het gebied verschuilen. De strijd gaat-tussen de plaatse lijke raad shuraen de krijgs heer Bacha Khan, die zichzelf heeft opgeworpen als gouver neur. De leiders van de shura willen echter niets van Khan we ten, die in hun ogen corrupt is en een tiran. In het noorden van het land is de onderlinge strijd zaterdag ook weer opgelaaid. Nabij de stad Mazar-i-Sharif bestookten aanhangers van de vice-minister van defensie, de Oezbeek Abdul Dostum, en volgelingen van de Tadzjiekse leider Mohammad Atta elkaar. Beide leiders maak ten ze deel uit van de Noordelij ke Alliantie die de Taliban ver dreef. Bij de schietpartijen zou den geen doden zijn gevallen. Het is vrijwel zeker dat Turkije eind april de leiding van de in ternationale vredesmacht in Af ghanistan (ISAF) over neemt van Groot-Brittannië. Volgens de Duitse krant Frankfurter All- gemeine van gisteren zou daar binnen de NAVO grote mate van overeenstemming over bestaan. Washington en de Afghaanse re gering wilden graag dat Duits land het stokje van de Britten zou overnemen, maar Berlijn heeft laten weten hier niet voor te voelen. door onze correspondent Frank Hendrickx herat - De interim-regering in Af ghanistan mag de rivaliserende legercommandanten tot de orde hebben geroepen, het betekent niet dat de strijd ook voorbij is. In de Afghaanse stad Herat, vlakbij de grens met Iran, liggen Pashtun en Tadzjieken in de clinch. Over Taliban-gevangenen. En 400 ge stolen auto's. Stamhoofd Aji Abdul Rahif uit Kandahar werkt nog maar eens een kebab van schapenvlees naar binnen in het restaurant van Hotel Mohafaq in Herat. Vijf dagen zit de met tulband ge tooide Rahif nu al samen met 30 andere 'onderhandelaars' en 60 bodyguards in het lichtelijk ver vallen hotel De open pick-ups waarmee ze gekomen zijn, staan pontificaal achter het hotel. Rahif en zijn mannen zijn naar Herat afgereisd om orde op za ken te stellen. In de handelsstad bij de grens met Iran houdt de Tadzjiekse legercommandant Ismail Khan 480 Kandahari's ge vangen. Bovendien zijn 400 van uit Iran geïmporteerde auto's van zakenlui uit Kandahar ge stolen. „Dat zijn onze auto's en onze mensen", vat Aji Abdul Ra hif samen. „We willen ze terug." Handullah Khalibi, directeur van de douane in Herat, denkt daar heel anders over. De 33-ja- rige vertrouweling van Ismail Khan wil van geen compromis weten. „Die auto's stonden in derdaad op naam van zaken mannen uit Kandahar, maar ze werden gebruikt door de Tali ban. De soldaten die deze stad heroverden, mogen die auto's houden. Bovendien gaat het om slechts 40 auto's en niet om 400." Over het vrijlaten van de Taliban-gevangenen wil Han dullah Khalibi helemaal niets weten. „Die mannen vochten in nfurt - Tientallen brand wannen hebben dit week- zonder succes gepro- ^1 een grote brand te be- ;en in het Oostenrijkse n lal aan de grens met Slove ne brand, die zaterdag ver- ■Jelijk was uitgebroken in 3rghut op 1.800 meter Me, werd gisteren bestre- i jet drie helikopters. Uit r|je hutten werden enkele jen geëvacueerd. Gister- ag besloeg de brand een tvlakte van 20 hectare. aag zal waarschijnlijk het t "te hulp worden geroepen branden te blussen. westelijke roept igitse moslims 'Joden te doden pjtt - Een islamitische gees- van Jamaicaanse afkomst j jmoslims in Groot-Brittan- pgeroepen joden te doden. e eeft schooljongens aange- x,'d te leren omgaan met het ?tvapen de kalasjnikov. Toch ^,de Britse justitie nog niets hem ondernomen, hoe- joodse en antifascistische ujisaties daarop aandringen. neldde de krant The Times jjfchtend. t(jp-jarige in Londen wonen- t an, sjeik Abdullah el-Faisal, toespraken gehouden in steden als Manchester en j.mgham. Hij is ook verant- 1 delijk voor twee videoban- rV1lie na de aanslagen van 11 ia£nber in de Verenigde Sta- r-jjn verschenen en in islami- atÊ boekhandels in het Ver- yf Koninkrijk te koop wor- jangeboden. gjideoband bereidt alle man- :eje moslims voor op de strijd e! joden en andere niet- ,r.ims en stelt 72 maagden in l0poruitzicht, als zij in de hei- oorlog sneuvelen. 1(jpnd eindigt met een vraag- jJtwoordspel. Op de vraag of glms joden moeten haten en elkaar moeten slaan, als zij jjjD straat tegenkomen, ant- indt de geestelijke dat men fa andere keuze heeft dan de te haten. „Hoe vecht je te- 1 joden. Je vermoordt de jo- i zegt hij. afyon - Bewoners van de Turkse stad Afyon bekijken de restanten van een acht verdiepingen tellend flatgebouw dat instortte door de ver woestende aardbeving. Foto: Reuters/Hurriyet ankara/afp-rtr - Het westen van Turkije is gisteren opge schrikt door een aardbeving met een kracht van 6.0 op de schaal van Richter. Volgens de autori teiten hebben ten minste 45 mensen de aardschokken niet overleefd. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers nog op zal lopen. Veel mensen hebben verwon dingen opgelopen nadat ze in paniek van hun balkon of door ramen waren gesprongen. In verscheidene plaatsen stortten huizen in, sneuvelden ramen en vormden zich scheuren in mu ren. In het plaatsje Sultandagi werden zeker acht mensen be dolven onder het puin van het van hun ingestorte huis. Het epicentrum van de beving lag in het plaatsje Bolvadin bij de stad Afyon, zo maakte het Turks seismologisch instituut in Istanbul bekend. De aardschok ken zouden tot in Istanbul en Ankara te voelen zijn geweest. De regering, die bij eerdere aardbevingen werd verweten de hulpverlening te laat op gang te hebben gebracht, stuurde direct 3.000 dekens en 1.000 tenten naar het getroffen gebied en het leger trok tentendorpen op. Premier Bulent Ecevit maande de inwoners van het gebied via de televisie uit de buurt van be schadigde panden te blijven. Veel bewoners bereidden zich voor om de nacht in de buiten lucht door te brengen bij een temperatuur van rond de 5 gra den Celsius. Turkije ligt op meerdere breuk lijnen in de aardkorst en wordt derhalve geregeld door aardbe vingen getroffen. Door de laatste grote aardbevin gen in 1999 vielen meer dan 18.000 doden. Krijgsheer Bacha KHan en zijn medestrijders arriveren bij het overleg met de Afghaanse interim-regering in het dorpje Melan, nabij Gardez. Foto: AP/Enric Marti de eerste frontlinie van de Tali ban. Waarom zouden we ze vrij laten?" De directeur van douane, een sleutelpositie in de grensstad Herat, heeft geen hoge dunk van de delegatie uit Kandahar. Stamhoofd Aji Abdul Rahif spreekt hij minachtend aan met 'meneer de Pashtun'. Vreemd zijn de negatieve gevoelens niet: Khalibi zat tot twee maanden geleden in de gevangenis van Kandahar. De Taliban arresteer den hem ruim anderhalf jaar ge leden wegens vermeende con tacten met Ismail Khan, de commandant die toen nog in ballingschap leefde in Iran en als aartsvijand van de Taliban gold. „Ik heb in die gevangenis zeker 100 man van de honger zien sterven", zegt Khalibi. „Het was de ergste plek op aarde en wat doen ze nu in Kandahar, ze nemen gewoon voormalige Tali- ban-leden op in de regering." Het is een verwijt dat vaker te horen valt in de kringen rond Is mail Khan. De nieuwe com mandant van Kandahar, Gul Ag- ha Shirzai, neemt het volgens veel Tadzjieken niet zo nauw met de afrekening met de Tali ban. Veel keus lijkt Shirzai ook niet te hebben, want zijn stad Kandahar stond aan de basis van de Taliban. Het uitsluiten van alle voormalige leden zou op veel weerstand stuiten onder de Pashtun-bevolking (ook wel Pathanen genoemd). Bij men sen als Handullah Khalibi, de slachtoffers van de Taliban, roept die pragmatische opstel ling echter vooral wantrouwen op.Als ze in Kandahar Taliban- leden in de regering opnemen, zullen ze ons vroeg of laat weer aanvallen", zegt de douanedi recteur. Stamhoofd Rahif uit Kandahar probeert de ergste plooien glad te strijken. Hij zegt dat Ismail Khan zich 'een goede gastheer' heeft getoond en dat hij geen enkele aanwijzing heeft gevon den dat Iran op de achtergrond een rol speelt. „We hebben, denk ik, 65 procent van onze problemen opgelost", aldus Ra hif. Veel verder is de delegatie daar mee niet gekomen. Ismail heeft 'enkele auto's' teruggeven en te vens beloofd dat 'een aantal po litieke gevangen' vrijgelaten zal worden. Verder wilde de oude veldheer niet gaan. Interim-president Hamid Karzai zal deze week naar Herat afrei zen om te bemiddelen in het conflict. „Daar wachten we op", zegt stamhoofd Aji Abdul Rahif. „Een militair conflict mag hier zeker niet over ontstaan." Demonstraties op Economisch Wereldforum New York new york/ap - Internationale kopstukken hebben op het Economisch Wereldforum felle kritiek geleverd op het protec tionistische handelsbeleid van de VS en de Europese Unie, omdat het schadelijk zou zijn voor ontwikkelingslanden. rg* Buiten het zwaarbewaakte Wal dorf Astoriahotel in New York, waar het forum wordt gehou den, demonstreerden duizen den mensen vreedzaam tegen het kapitalisme. De 2.700 deelnemers aan de vijfdaagse conferentie bespre ken het Amerikaanse buiten landse beleid, in hoeverre dat mogelijk leidt tot terrorisme en de negatieve kanten van de mondialisering, kwesties die ook de demonstranten bezig houden. Horst Kohier, directeur van het Internationaal Monetair Fonds, bekritiseerde zaterdag in harde bewoordingen de VS omdat Washington de eigen landbouw- en textielsectoren beschermt door hoge tariefmuren en subsi dies. Door dat soort beleid kunnen arme landen niet volledig deel nemen aan de wereldwijde eco nomie, betoogde hij. „Wij moeten ons erop richten ontwikkelingslanden betere markttoegang te geven en dat omvat het afschaffen van deze subsidies, die de markten ver storen en absoluut vernietigende gevolgen hebben op sectoren in de arme delen van de wereld", zei Kohier, die applaus kreeg uit de zaal. Zaterdag riepen Microsoft-direc- teur Bill Gates en Bono, zanger van de groep U2, regeringen en bedrijven op meer uit te geven en te doneren voor gezondheid, met name aan programma's voor de aanpak van aids. „Wij kunnen ze niet dood laten gaan", zei Bono over aids-patiënten in arme landen. „Wij zouden wel eens niet genoeg geld kunnen hebben om alle wezen op te voe den. Zelfs in koude, klinische ter men zou het wel eens duurder kunnen zijn voor de ontwikkelde landen om ze te laten sterven." Gates zei dat zijn Bill Melinda Gates Foundation 58 miljoen eu ro zal bijdragen aan initiatieven om de verspreiding van HIV, het virus dat aids veroorzaakt, tegen te gaan, maar hij waarschuwde dat de problemen in de arme landen met filantropie alleen niet opgelost kunnen worden. Volgens Gates moeten regerin gen, vooral die van de VS, meer geld uitgeven om de ziekte te be strijden. ,Als de VS het niet doen, zal het niet gebeuren, want het is de VS die achterloopt." door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Terwijl Nelson Man dela en zijn nieuwe vrouw Graga Machel het huwelijk van Wil- lem-Alexander en Maxima mee vierden, kreeg de ex-vrouw van de voormalige Zuid-Afrikaanse president de zoveelste tegenslag te verwerken. Winnie Madikize- la verloor het door haar tot een museum omgebouwde huis waarin ze met Mandela in So- weto heeft gewoond. Een rechter in Johannesburg ge lastte na vier jaar van pijnlijk touwtrekken dat Winnie (64) niet de rechtmatige eigenaar is en de historische vierkamerwo ning in Soweto moet terugge ven. Nelson Mandela kocht het huis in 1990 kort na zijn vrijla ting en deed het in 1997 cadeau aan de particuliere stichting die waakt over de monumenten van Zuid-Afrika's beroemdste town ship. Hoewel Winnie Madikizela al lang een villa bewoont in Sowe to, heeft ze nooit afstand van het huis willen doen. Sentimen tele redenen zijn er genoeg voor de vrouw die door de geschiede nis niet vriendelijk is behandeld en nog altijd onder arme zwar ten grote populariteit geniet. De zaak ligt gevoelig. Zuid-Afri ka's grootste (zwarte) krant, The Sowetan, schreef gisteren over bijna de hele voorpagina: 'Man dela schopt Winnie er uit'. Zoon Sharon verhoord De Israëlische politie heeft de zoon van premier Sharon, Omri Sharon, gisteren uren lang verhoord. Omri, die geldt als een belangrijk poli tiek adviseur van zijn vader, wordt verdacht van betrok kenheid bij illegale financie ring van de verkiezingscam pagne van de Likud-partij in 1999. Hij leidde die campag ne. De kwestie draait om dona ties van zo'n 1,5 miljoen euro van Amerikaanse bedrijven aan Sharons Likud via Israëli sche 'brievenbusbedrijven'. Partijfinanciering vanuit het buitenland is in de joodse staat verboden. Omri heeft volgens bronnen bij de politie geweigerd te antwoorden op de vragen van de onderzoekers. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Premier Ariel Sharon en presi dent Jasser Arafat hebben de afgelopen dagen gezorgd voor twee mini-doorbra ken aan het diplomatieke front. De Pales tijnse leider heeft voor het eerst openlijk laten weten dat hij bij een eventuele te rugkeer van de Palestijnse vluchtelingen bereid is rekening te houden met 'Israëls demografische problemen.' Hij kondigde dat aan in een door hem ondertekend artikel dat gisteren ver scheen op de opiniepagina van de New York Times. Zijn traditionele opvatting is dat alle vluchtelingen moeten terugkeren naar hun oorspronkelijke woonplaatsen. Het afgelopen weekeinde werd bekend dat Sharon woensdagavond in het diep ste geheim drie belangrijke Palestijnse leiders heeft ontvangen. Het was voor het eerst dat hij dergelijke besprekingen hield sinds hij een jaar geleden de rege ring aanvaardde. De Israëlische premier heeft steeds gezegd dat hij niet wil onder handelen 'onder vuur.' De diplomatieke activiteiten hebben vooralsnog niet gezorgd voor een afname van het geweld. Palestijnse milities be stookten ook het afgelopen weekeinde Is raëlische nederzettingen en militaire po sities met mortiergranaten en geweer vuur. Israëlische straaljagers verwoestten een gebouw van de Palestijnse kustwacht in de Gazastrook. De Palestijnse delegatie die woensdag naar West-Jeruzalem was uitgenodigd, bestond uit Arafats tweede man, Mach- moud Abbas (Abu Mazen), parlements voorzitter Achmed Qurei (Abu Ala) en Mohammed Rashid, Arafats financieel adviseur. Sharon liet zich bijstaan door een militair adviseur en door zijn zoon en vertrouweling, Omri. Volgens Israëli sche bronnen verliep het drie uur duren de onderhoud in een goede sfeer, maar zijn er geen concrete resultaten bereikt. Sharon beloofde de Palestijnen dat hij opnieuw met hen zal spreken als hij te rugkeert van een bezoek aan de Verenig de Staten. Donderdag spreekt hij in Was hington met president George Bush. Zowel in Israël als in de Palestijnse gebie den worden de diplomatieke stappen van de laatste dagen in verband gebracht met pogingen de relaties met de Ameri kanen op te warmen. President Arafat voelt zich steeds meer in een hoek gedre ven, niet alleen door Israël maar ook door de Amerikaanse regering. Zijn arti kel in de New York Times, waarin hij met nadruk terreuracties tegen Israëlische burgers afkeurt en belooft terreurorgani saties binnen door hem bestuurd gebied aan te pakken, lijkt speciaal voor het Amerikaanse publiek te zijn ontworpen door pragmatici onder zijn adviseurs. Sharons medewerkers bevestigen ook dat de plotselinge contacten van de premier met het Palestijnse leiderschap niet los kunnen worden gezien van diens reis naar Washington. Sharon zou weerwerk willen bieden aan verwijten binnen de Amerikaanse regering dat zijn aanhou dende eisen aan Arafat mede zijn be doeld als een excuus om niet te hoeven onderhandelen. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Colin Powell, prees gisteren de Israëlisch-Palestijnse bijeenkomst. „Dit laat vooruitgang zien", zei hij. Sharon zou met zijn Palestijnse contacten ook wind uit de zeilen willen nemen van zijn minister van buitenland se zaken, Shimon Peres (Arbeiderspartij), die verwoede pogingen in het werk stelt om met Abu Ala een oplossing te berei ken voor de slepende crisis in de Israë lisch-Palestijnse verhoudingen. Ministers van het blok Nationale Unie/Israel Beitenu hebben gedreigd met opstappen als de premier zijn ge sprekken met de Palestijnen voortzet. „Dit soort bijeenkomsten werpt vragen op, gezien de niet ophoudende reeks ter reuraanslagen", lieten ze weten. 'Mamma' zelf liet weten tegen de uitspraak in beroep te zullen gaan. 'Huis 1815' was waarschijnlijk misschien het meest tastbare wat Winnie is overgebleven van haar relatie met 's wereld be roemdste vrijheidsstrijder. Het stel betrok de huurwoning in 1966 kort na hun trouwen. In zijn boek 'A Long Walk to Free dom' beschrijft Mandela de plek met veel liefde, maar betuigt hij ook spijt voor het feit dat zijn politieke activiteit maakte dat hij bijna nooit thuis was. Met de zelfde spijt praat hij over de to taal 27 jaar die Winnie alleen moest doorbrengen omdat hij zelf in de gevangenis zat. new york - Overgiet lot van de in Pakistan ontvoerde Ameri kaanse journalist Daniel Pearl is gisteren opnieuw grote onzeker heid ontstaan, 's Avonds meld den twee Amerikaanse tv-sta- tions dat het lijk van de journa list langs de kant van de weg was gevonden. Vlak daarop zei de politie van de Pakistaanse stad Karachi dat het lijk niet dat van Pearl is. „We hebben het lijk aan Pearls collega's laten zien en die bevestigden dat het Da niel niet was". TV-station ABC News had gemeld dat de 38-jari- ge Pearl, die sinds 23 januari wordt vermist, dood langs de kant van de weg nabij Karachi was gevonden met verschillende kogelwonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7