Ex-topman Enron zwijgt Inflatie door euro in nevelen ECONOMIE Nieuwe maatregelen in Argentinië kostenverslindend Fors kwartaalverlies voor British Airways slachterij van Europa' Dumeco: 'Modernste 'Getuigenis zou uitgedraaid zijn op verhoor' Heineken neemt Russische bierbrouwerij Bravo over !p Recordexport Zwitserse horlogee van onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Oud-topman Ken neth Lay van Enron wil niet meer getuigen voor de commissies van het Amerikaanse Congres die de ondergang van het energiebedrijf onderzoeken. Dat heeft zijn ad vocaat gisteren laten weten. Lay zou vandaag verschijnen voor de Senaatscommissie voor handel, maar die zitting gaat nu niet door. Er was met spanning uitge keken naar de verklaring van Lay, die als een van de weinige be trokkenen had gezegd opening van zaken te zullen geven. Volgens advocaat Silbert zou Lays getuigenis zijn uitgedraaid op een verhoor, aangezien di verse Congresleden hun oordeel al klaar lijken te hebben. Hij ver wees naar hun reacties op het eigen onderzoeksrapport van Enron - 217 pagina's dik - dat dit weekeinde bekend werd ge maakt. Volgens de Amerikaanse media hadden de commissies er eigenlijk al op gerekend dat de oud-bestuursvoorzitter uit Houston te elfder ure met een excuus zou komen. In het rapport staat dat topma nagers van Enron miljoenen dollars verdiend hebben door de duistere neven- en dochter bedrijven die waren opgezet om leningen als inkomsten te kun nen boeken. Lay heeft volgens het onderzoeksrapport van de door het Enron-bestuur inge stelde commissie, goedkeuring gegeven aan de constructies maar er persoonlijk geen geld mee verdiend. Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld financieel manager Fastow die 30 miljoen dollar verdiende. Het rapport is vrij mild over het toenmalige Enron-bestuur, in clusief Lay, dat in het duister zou hebben getast over de on deugdelijke praktijken met de vennootschappen. De raad van bestuur had beter toezicht moe ten houden en meer vragen moeten stellen, luidde het oor deel. Maar leden van het Con gres - van beide partijen - zetten daar vraagtekens bij. Hoe kan Lay zo blind zijn geweest, vroeg de Republikein Greenwood zich af. Senator Corzine sprak van fraude en de Democratische se nator Dorgan had het over 'een cultuur van corruptie'. „Hier voor lijkt iemand naar de gevan genis te moeten", zei afgevaar digde Tauzin. Het verbergen van schulden bij bedrijven die niet in de boeken voorkwamen, wordt gezien als de belangrijkste oorzaak van de instorting van het bedrijf dat 21.000 werkne mers had in veertig landen. Na de surseance van betaling, begin december, zijn 4500 mensen ontslagen. Het nieuwe bestuur is bezig bedrijfsonderdelen te P&O Nedlloyd: Meer per spoor ïn verkopen en de schuld te reor ganiseren in de hoop een afge slankt, levensvatbaar bedrijf in gas en electriciteit over te hou den. Lay zou morgen ook getui gen voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden. Die hoorzitting gaat door zonder Lay. In totaal zijn negen com missies bezig met de Enron- zaak, en de consequenties voor het bedrijfsleven, de pensioenen en de accounting. Daarnaast lo pen er onderzoeken van Justitie en de financiële waakhond SEC. Verschillende getuigen, zoals Fastow, zwijgen tegenover de commissies van het Congres met het oog op het justitie-on- deizoek. Ze willen niets zeggen waarmee ze zichzelf kunnen be schuldigen. Het Congres wil hen desnoods dagvaarden om ze te laten getuigen. Naar verwach ting zal Skilfing, in 2001 een half jaar topman bij Enron, donder dag wel getuigen. Kenneth Lay. Foto: Reuters/Kaf mahl Kishore rs zoeter wou de/anp - Heineken neemt de Russische brouwerij Bravo International over. Daar voor legt de bierbrouwer maxi maal 400 miljoen dollar 465 miljoen) neer, zo maakte Heine ken bekend. De Russische brou wer moet dan wel het komende jaar aan bepaalde volume- en prijsdoelen voldoen. Heineken financiert de overna me uit eigen middelen. De bier markt in Rusland is de afgelo pen drie jaar verdubbeld. Naar verwachting hoort het land bin nen een paar jaar tot de top vijf van wereld biermarkten. Met de aankoop van een eigen brouwe rij wil Heineken de torenhdy Russische invoerrechten oma len. jni Bravo is volgens Heineken |Z snelst groeiende bierbrouvèe van het land. De in Sint Petat burg gevestigde bierproducig opende zijn deuren in 1999. gelopen jaar verkocht Bravojv 2,5 miljoen hectoliter van llii goudgele vocht. Dit jaar koée dat naar verwachting uit optii; miljoen hectoliter, aldus Heide ken. Ter vergelijking: Heinekj produceert jaarlijks circa 80 rri joen hectoliter. Bravo fabriceto ook frisdrank en alcoholistP mixdrankjes. —tg bern/anp - De export van de Zwitserse horloge-industrie is vorig jaar toegenomen met 3,5 procent tot een recordbedrag van 10,65 miljard frank (7,24 miljard euro). In de laatste maanden van het jaar ging het echter bergafwaarts door de ver slechtering van de internationa le economische situatie. De lp voer in december lag 13,7 pft cent onder het niveau van dei zelfde maand van 2000. De Iflï drijfstak verwacht voor het ge lopende jaar op zijn best etfr zelfde exportbedrag als vofs jaar. |n ei den haag/gpd - Hoeveel de euro vorige maand aan extra inflatie heeft veroorzaakt, zullen we nooit precies weten. De presi dent van De Nederlandsche Bank hield het vorige week op een kwart procentje. Hij baseer de dat op een enquête onder 500 winkeliers, maar Wellinks rekensommetje was een beetje natte vingerwerk. Ook de Consumentenbond kwam er eind januari niet goed uit. Ja, er waren hier en daar - soms forse - prijsverhogingen doorgevoerd op 1 januari. Maar de bond kon niet aangeven of de ondernemers echt 'misbruik' hadden gemaakt van de om schakeling. Het wachten is op het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het nieuwe inflatiecijfer wordt vrij dag gepresenteerd. Maar Jan Walschots, senior statistisch on derzoeker bij het CBS, waar schuwt vast: „In ons onderzoek wordt niet aan winkeliers ge vraagd waarom prijzen zijn ver hoogd. We stellen alleen vast met hoeveel ze zijn verhoogd." De reden voor een verhoging kan velerlei zijn: doorberekenen van een investering, hogere per soneelskosten, hogere winkel- huur, het opvoeren van de winstmarge. Walschots: „Het deel van de januari-inflatie dat waarschijnlijk niet wordt ver oorzaakt door de euro, kan het CBS uitrekenen. Maar van de rest kunnen wij niet zeggen of er sprake is van een euro-effect." Wel staat vast dat de inflatie een stuk lager uitkomt dan in de cember 2001. Eind vorig jaar zat de inflatie nog dik boven de vier procent, mede door het verho gen van BTW en ecotax, begin 2001. Die verhogingen werken niet meer door in het nieuwste inflatiecijfer. Voor het meten van het inflatie cijfer heeft het CBS enkele hon derden enquêteurs in dienst die elke maand in hun eigen regio prijzen registreren. Daartoe trekt het CBS steekproeven om te be palen welke winkels moeten worden bezocht en van welke artikelen de prijs moet worden genoteerd. Verder meet het CBS de prijzen van producten die niet in een winkel kunnen wor den gekocht: treinkaartjes, ver zekeringsproducten, gemeente lijke heffingen, energielevering gen, contributies. De steekproeven hebben een j'fc dermate grote omvang, dat ze; een goede representativiteit kt gen. Volgens Walschots blijkt F toetsing achteraf dat er bijvoof beeld een keurige verhouding tussen goedkope en duurdere supermarkten. Om vervolgend weten welk gewicht moet wor j den toegekend aan de prijzen van de goederen en diensten, v doet het CBS elke vijf jaar uitg» j breid onderzoek naar het bestr dingspatroon van de Neder- landse huishoudens. Voor het vaststellen van een l£J delijk inflatiecijfer is dat van groot belang: heftige prijsstijg^J gen van voedsel hebben meer* invloed op de inflatie dan sterjj' gestegen prijzen van bijvoor beeld kleding en schoenen. Ar" voedingsmiddelen geven we iE melijk ruim twee keer zoveel iF Het CBS vergelijkt de prijzen P8 van nu met die van 1995. Die vergelijking leert dat de prijs \r gas en stroom sinds 1995 metr? procent is gestegen. ElektroniF' zoals pc's en tv's werden goed koper. Daarbij corrigeert het '0< CBS voor kwaliteitsveranderirjj5 gen. De winkelprijs van een computer kan onveranderd bP ven, maar als de kwaliteit is ter") genomen, dan registreert het311 CBS een prijsdaling. Onderzoek wijst uit dat somntsl ge bevolkingsgroepen wat ge-J^I voeliger zijn voor inflatie dan Pe andere. Als de werknemers \vre den gedeeld door twee, op baP van een 'lager' en een 'hoger'P komen, dan hadden beide car j gorieën vrijwel evenveel last v de inflatie. De minder verdie- nende helft zag zich vorig jaar" geconfronteerd met 4,6 procef6 inflatie, de beter verdienende' helft met 4,4 procent. Het ver111 schil zit in het uitgavenpatroof Walschots erkent dat dit vrij tf we onderverdelingen zijn. Intl viduele consumenten kunnerr zwaarder lijden onder inflatie Zo zagen automobilisten die 1 ook nog roken en thuis onzuiiP. met energie omspringen, hun rekeningen stevig oplopen. Ta^ bak en brandstoffen kenden d11( afgelopen zes jaar prijsstijging die ruim het dubbele bedroef z van de gemiddelde inflatie. Rotterdam - Rederij P&O Ned lloyd gaat het vervoer van con tainers over het spoor met 25 procent per jaar uitbreiden. Vervoer over de weg vertraagt teveel door files vindt Nedlloyd. De reder werkt bij railvervoer samen met de Deense concur rent Maersk Sealand in de joint venture ERS. In 1994 begon de dienst met drie treinen per week naar Milaan. Inmiddels rijden er 200 op vele Europese bestemmingen en is ERS de grootste particuliere spoorver- voerder van goederen in Euro pa. Fish Company in Harlingen failliet harlingen - Visverwerkingsbe- drijf The Fish Company uit Harlingen is failliet. De zestig werknemers hebben ontslag gekregen. Het bedrijf raakte in de problemen door de terugval lende economie in de \^S en Ja pan, de twee grootste afnemers. Curator Roodhof en de directie proberen nog een doorstart te maken. De verwerking van de 500.000 kilo vis die in het vries huis ligt opgeslagen, wordt ge woon voortgezet op kosten van de bedrijfsvereniging. Philips verkoopt bedrijf in Krefeld amsterdam - Philips verkoopt zijn microgolven-activiteiten voor satellietontvangst aan het Duitse Skywave Systems. Het elektronicaconcern beschouwt het onderdeel niet langer als kernactiviteit. Bij de in Krefeld in Duitsland gevestigde onder neming werken circa veertig mensen. Skywave is speciaal voor de overname opgericht en bestaat uit het management van het bedrijf en enkele inves teerders. Lear Corp. sluit 2i vestigingen new york - De Amerikaanse fa brikant van auto-onderdelen Lear Corp. sluit 21 vestigingen, waarvan zestien in Noord- en Zuid-Amerika. Bij de operatie zijn 9500 werknemers betrok ken. Doordat een deel van het werk wordt verplaatst naar an dere vestigingen, blijft het ver lies aan arbeidsplaatsen be perkt tot 6500 ofwel 6 procent van het totale personeel van Lear. Horeca België wil van zwart geld af brussel - Een aanzienlijk deel van de groothandel in de Belgi sche horeca, verenigd in de or ganisatie Grofra, wil via een al gemene schikking met de fiscus vervolging wegens zwart geld afkopen. Er lopen diverse on derzoeken naar zwart geld bij horeca-grossiers. In ruil voor een schikking willen de horeca- grossiers toezeggingen doen niet langer met zwarte betalin gen te werken. Vrij algemeen wordt aangenomen dat in de Belgische horeca 50 procent van de betalingen aan leveran ciers en medewerkers zwart ge beurt. 'Geen geld voor hoger pensioen' houten - De pensioenen voor de groothandel in de levens middelen worden dit jaar niet verhoogd. Het bestuur van het pensioenfonds heeft dit besluit genomen, omdat dreigt dat er onvoldoende middelen in kas zijn. Normaal worden de pensi oenen elk jaar aangepast aan de inflatie en loonstijgingen. Door de lage rendementen op obliga ties en aandelen heeft het fonds moeite om aan zijn verplichtin gen te voldoen. „Kennelijk is er in het verleden te weinig pre mie geheven", aldus Van Beek, die namens De Unie in het fonds zit. Banken blijven vandaag en morgen dicht uit vrees voor run op tegoeden maandag 4 FEBRUARI 2002 londen/rtr - British Airways is de laatste drie maanden van 2001 een bedrijfsverlies geleden van 187 miljoen pond sterling 307 miljoen). De Britse lucht vaartmaatschappij zei vanoch tend dat het verlies is ontstaan door minder vraag naar vliegrei zen na de aanslagen in de VS en de verminderde groei van de economie. Het verlies deed zich voor on danks een verlaging van de kos ten met 8.5 procent. Volgens topman Rod Eddington heeft de maatschappij goede vorderin gen gemaakt bij het beheersen \an de kosten. Eddington zei voor de BBC-ra dio dat de maatschappij de ko mende week een strategie voor de toekomst zal ontvouwen. Er zullen meer mensen uit moeten dan de 7000 die BA eerder aan kondigde. Eddington wilde niet ingaan op krantenberichten dat er de komende vijf jaar 16.000 banen worden geschrapt. Op het ogenblik werken er 57.000 mensen bij BA. Het kwartaalresultaat voor be lastingen sloeg om van een winst van 65 miljoen in een ver lies van 160 miljoen pond 262 miljoen). Over de eerste ne gen maanden van het lopende boekjaar leed BA een verlies voor belastingen van 115 mil joen pond 187 miljoen). In dezelfde periode van het vorige boekjaar kwam de maatschappij uit op een winst van 215 miljoen pond. Het bedrijfsresultaat over de eerste negen maanden ging van 441 miljoen pond positief naar 65 miljoen pond 107 miljoen) negatief. Lord Marshall, bestuursvoorzit ter. verklaarde dat de economi sche zwakte in veel markten waar BA actief is, zal aanhou den. De ergste onzekerheid en zorgen na de aanslagen zijn wel kleiner geworden. De kwartaal omzet verminderde van 2,29 tot 1,84 miljard pond (€3,02 mil jard). De afgelopen negen maanden lieten een omzetver- mindering zien van 7,16 tot 6,39 miljard pond (€10,5 miljard). van onze correspondent Frans Lindenkamp buenos aires - De Argentijnse minister van economische zaken Lenicov heeft gisteravond in een tv-rede een pakket nieuwe maat regelen gepresenteerd om de noodlijdende economie vlot te trekken. Hij noemde de ingrepen pijnlijk, maar noodzakelijk. Het pakket bevat ook essentiële re gels om de bankroete dollareco nomie te ontmantelen. Banken blijven vandaag en morgen dicht om die te kunnen uitvoeren. Lenicov kondigde aan dat alle schulden die Argentijnen in Amerikaanse dollars bij banken hebben tegen de oude koers van 1 op 1 in peso's worden omge zet. Daarvoor gaat een geregu leerd rentetarief gelden om mis bruik door banken te voorko men. Gedupeerde spaarders krijgen op termijn hun bevroren dollartegoeden daarentegen te rug in peso's tegen een koers van 1,40. Dit is de officiële wisselkoers die de regering hanteert na de deva luatie van verleden maand. Ken ners waarschuwen dat deze maatregel zeker 30 miljard dol lar gaat kosten. Banken innen tegen de oude koers en moeten tegen een nieuwe, veel hogere uitbetalen. Over wie deze reke ning gaat betalen, liet Lenicov zich niet uit Tegelijkertijd maakte de be windsman bekend dat vanaf he den de peso helemaal wordt vrijgelaten. Daarmee komt hij tegemoet aan de wens van het Internationale Monetaire Fonds. Tot dusver bestonden twee wis selkoersen. De officiële van 1,40 De Argentijnse minister van economische zaken Lenicov kondigde gisteren op tv een pakket van nieuwe maatregelen aan. Foto: AP/Eduardo di Ba ia en die op de vrije wisselmarkt. Vrijdag moest voor een dollar 2,10 peso betaald worden. Het IMF stelt dat het naast elkaar bestaan van twee koersen de corruptie stimuleert. Verder kunnen de Argentijnen vrij over hun salarissen beschik ken. De geldopnamerestricties die de regering van de in de cember afgetreden president De la Rua instelde, zijn voor cou rante rekeningen opgeheven. Deze beslissing moet de hoe veelheid geld in circulatie ver groten en de economie helpen aanzwengelen. Voor spaarreke ningen blijft de bevriezing nog van kracht. Met de maatregelen komt de re gering maar gedeeltelijk tege moet aan een uitspraak van de Hoge Raad. Vrijdag oordeelde de hoogste rechterlijke instantie dat het ontoegankelijk maken van spaartegoeden en courante bankrekeningen ongrondwette lijk is. Het was voor Lenicov re den om de aankondiging van zijn pakket maatregelen een et maal uit te stellen. President Duhalde vroeg vrij dagavond laat in een ingelaste tv-toespraak het volk met klem om zich niet te laten misleiden door de rechterlijke uitspraak. Hij noemde het chantage. Na volging geven aan het gerechte lijke bevel leidt volgens Duhalde onherroepelijk tot een run op de spaartegoeden. Er zal dan een domino-effect ontstaan van banken die failliet gaan. Geld voor uitbetaling is er niet De te goeden zijn verdampt. Al weken ontketenen woede Ar gentijnen pannenconcerten on der meer om hun spaarcenten terug te eisen. De beslissing van Hoge Raad is ingegeven door politieke motieven. Regering en parlement werken eraan om de negen opperrechters uit hun functie te zetten. De huidige sa menstelling is een erfenis uit het tijdperk Menem (1989-1999). Om zich van juridische steun te verzekeren, liet Menem zijn pionnen binnen de Hoge Raad benoemen. ceerbaar is. „Uiteindelijk willen we zover gaan dat we zelfs kunnen achterhalen waar een karbonaadje dat in de winkel ligt vandaan komt", zegt Steenbergen. Maar dat is voorlopig nog toekomstmu ziek. In de slachthal maken zes robots het werk van zo'n twintig werknemers ver deeld over twee lijnen overbodig. Per lijn worden per uur 360 varkens verwerkt. „De robots halen de organen uit het kar kas, fysiek heel zware arbeid. Voor Ne- derland is dit nieuw. Alleen in Denemar ken gebeurt dit ook al op één plek", al dus Steenbergen. Daarna worden de karkassen naar de eerste etage getransporteerd waar ze een eerste koeling ondergaan tot 25 graden. Vandaar komen ze in een gigantische koelcel terecht. Bij een temperatuur van onder de zeven graden worden 13.000 karkassen bewaard. Volautomatisch ge sorteerd. Een deel gaat naar Zuid-Euro pa, de andere zijn bestemd voor de ba- conindustrie en voor de verwerking tot ribbetjes. Aan twee lijnen worden in to taal 1.500 karkassen door mensenhanden bewerkt De verlading gebeurt ook volledig geau tomatiseerd. „Per uur worden er 240 ha ken geladen. Eerst kostte het laden van een vrachtwagen een uur, nu is dat een minuut of twintig", zegt Steenbergen. door Kees Bechtold boxtel - De nieuwbouw van slachterij Dumeco in Boxtel bevat de nieuwste snufjes op slachtgebied. Veel handelin gen zijn geautomatiseerd. Eind deze maand hoopt Dumeco operationeel te zijn. Bijna een jaar nadat de slachterij in as werd gelegd door actievoerders van het Dieren Bevrijdingsfront. Schade 60 miljoen gulden. De verzekeringspennin- gen werden gestoken in de nieuwe slach terij die dat bedrag ruim te boven ging, aldus manager productie en techniek Hans Steenbergen. De nieuwe slachterij heeft een capaciteit van 55.000 varkens per week, de oude verwerkte 25.000 dieren. 'Boxtel' neemt de activiteiten van de vestigingen in Twello en Son over. Ook de uitbenerij in Den Bosch wordt eind mei/begin juni overgeheveld. De capaciteit ervan stijgt van 800 naar 1200 ton. De varkens gaan met acht stuks tegelijk een gondel in, die afdaalt in een negen meter diepe kelder, waar de varkens door koolzuurgas worden verdoofd. Voorheen werd elk varken apart met een elektrische stroomstoot verdoofd. Tussen het ver doofd verlaten van de kelder en de dood steek zit 90 seconden. Als de kadavers de slachthal in komen zijn de slachthaken al voorzien van een chip, zodat het karkas het hele traject tra- De nieuwe slachterij van Dumeco in Boxtel. Foto: GPD/Clemens Ie Blanc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6