Onderzeeboot maakt jacht op drugs Antillen BINNENLAND Leden D66 kiezen voor de bekende gezichten Kennismaking Fortuyn rommelig begonnen Walrus kan als onzichtbare luistervink cokeboten volgen Euro Monument 'Heroïne op recept voor zwaarverslaafde' 'De drugs komen van alle kanten' Nederland haalt slowaken Priesters werken bij euthanasie niet mee aan uitvaart voor baan in de thuiszorg Pyromaan actiefin Enschede jjersenletsel door jaad fietspad iurc - Een 67-jarige man uit ■burg heeft zaterdag zwaar fsenJetsel opgelopen toen hij jt zijn bromfiets ten val am. Hij viel doordat onbe- iden een ijzerdraad over het pad hadden gespannen, al- de politie. nderzoek naar ifocentrum Iendam - Het Volendamse bes- en informatiecentrum Anker, dat de slachtoffers i de nieuwjaarsbrand helpt, jet op een andere manier 3 lil werken. Het centrum St minder dikke rapporten ijven en meer praktische aan de slachtoffers te bie- Er komt nu een onder- k. Dat zegt voorzitter Binken de Belangenvereniging rhtoffers Nieuwjaarsbrand indam (BSNV). Bovendien Het Anker woensdag een iwe directeur. De twee jaande directeuren waren tijdelijke basis aangesteld, lureaumanager verdwijnt irzoek van de BSNV. -otorrijder jrongelukt tap Een 48-jarige motorrij- uit Groningen is zaterdag in JDrentse Nietap verongelukt, finan verloor na een inhaal- niioeuvre de macht over het t^ir, waardoor hij onderuit g. Hij kreeg de motor over jgh heen en sloeg tegen een _Jm aan. ^jhoollokalen in engelo verwoest Icelo - Een grote brand jft afgelopen nacht een aan- ^kslokalen van basisschool ltJtiepel in Hengelo in de as jetgd. Vanwege een sterke 2 «ontwikkeling zijn ruim (ïtig bewoners en zes bege- Hers \ran een nabijgelegen j^centrum uit voorzorg ge xueerd Er raakte niemand '*Tond, aldus een politie- "^rdvoerder. Volgens een ^•èrdvoerder van de brand er is nog niet bekend hoe de -Ld is ontstaan. llitie houdt 62 "iV-fans aan pjARo - De politie heeft zater- iniddag in Sittard 62 PSV- "porters aangehouden. Zij ■^n volgens de politie op de rdt gegaan met zo'n twintig aluna-supporters. Voor zover ,rijend raakte tijdens de mas- oj vechtpartij niemand ge- 7ttd. De aangehouden sup ers werden overgebracht jr het Sittardse politiebu- ^1. Na afloop van de wed- |d hield de politie twee For- i-supporters aan die een bezoeker uit Geleen len hebben getrapt. "aatssecretaris -ermes overleden „wijk - Oud-staatssecretaris I onderwijs Hermes (CDA) is Iderdag op 72-jarige leeftijd kleden. Zijn overlijden is za- lag bekendgemaakt. Hermes jvan 1978 tot 1982 bewinds- sBoon in de drie kabinetten- Agt. Van 1971 tot 1978 en 361982 tot en met de verkie- t ||en van 1994, zat Hermes in -Tweede Kamer. In 1991 ;slelde hij namens zijn partij prominente rol tijdens de 3frathondebatten in de Twee kamer over de omstreden jsvorming. Hermes, die in da werd geboren (27 augus- jl929), begon zijn politieke _j)baan in 1958 in de ge- enteraad vdn Beverwijk. De Gander Hermes kwam in ||>rd-Holland terecht als fknemer van het toenmalige bgovens. 9; iitomobilist mt bomen .le - Een 21-jarige automobi- juit Dinxperlo is in de nacht I zaterdag op zondag in Hal- Gelderland) verongelukt. _i slachtoffer verloor de cht over het stuur, waarna voertuig meerdere bomen kte. De bestuurder kwam i het leven, een inzittende Iv&te zwaargewond. inhoudingen aratles-FC Zwolle lEio - De politie in Almelo (ft gisteren rond het duel He- les- FC Zwolle dertien aan- idingen verricht. Het gaat elf Zwollenaren en twee nnen uit Hengelo en Almelo, grootste problemen werden Dorzaakt door de groep ollenaren, die geen gebruik akte van de combiregeling, jar op eigen houtje naar Al- ■lo ging. Op het stationsplein yd. de confrontatie met de Jitie gezocht. De voetbalfans GJpiden met stenen en verniel- A straatmeubilair. Elf perso- h in de leeftijd van 22 tot 32 zijn aangehouden. maandag 4 FEBRUARI 2002 Maastricht - Maastricht heeft zijn Euro Monument. Op 7 februari 1992 werd het Verdrag van Maastricht ondertekend. Daarin stond onder andere dat op 1 januari 2002 de euro wordt ingevoerd in twaalf Europese landen. Om deze bijzondere gebeurtenis te herdenken en de invoering van de euro te vieren, werd in de stad een monument van de Italiaanse beeldhouwster Maura Blava geplaatst. De beeldengroep zal op 7 fe bruari officieel worden onthuld. Foto: WFA/Paul Mellaart den helder/gpd - Nederland zet in het diepste geheim een op merkelijk wapen in tegen de toe nemende smokkel van harddrugs in het Caribisch gebied. Vandaag vertrekt vanuit Den Helder een Walrus-onderzeeboot richting Antillen en Aruba. De onderzee boot moet als een onzichtbare luistervink boten met cocaïne volgen. Naast onopvallende vissers bootjes gebruiken smokkelaars rond de Nederlandse Antillen tegenwoordig ook snelle speed boten, die vanaf het Zuid-Ame rikaanse vasteland de eilanden den haag/anp - Langdurig ver slaafden voor wie geen andere behandeling meer werkt, moe ten voortaan op medisch voor schrift heroïne krijgen. De licha melijke en psychische toestand van de zwaarverslaafden wordt erdoor verbeterd. Bovendien leidt het tot een afname van de criminaliteit. Dat concludeert de centrale commissie behandeling heroineverslaafden vandaag in een advies aan minister Borst van volksgezondheid. De commissie heeft jarenlang onderzoek gedaan naar de ge wenste en ongewenste effecten van gecontroleerde medische verstrekking van heroïne. Con clusie is dat de gezondheids- winst groter is gebleken dan bij een behandeling met alleen me thadon. Ook zou de heroïneverstrekking op medisch voorschrift veilig en beheersbaar zijn en veroorzaakt het geen extra overlast, aldus de onderzoekers. De commissie vindt dus dat de aanvraag voor registratie van heroïne als geneesmiddel moet worden bevorderd. Ook zou er een kwaliteitssysteem voor de verstrekking van heroïne op me disch voorschrift moeten wor den ontwikkeld. In totaal zijn voor het heroine- experiment in de afgelopen vier jaar 549 patiënten onderzocht. in enkele uren kunnen bereiken. De afgelopen maanden hebben Nederlandse fregatten en Orion- patrouillevliegtuigen al diverse drugstransporten ter waarde van miljoenen euro's onder schept. Toch blijkt het voor kustwacht en marine moeilijk om alle smokkelroutes en baaien in de gaten te houden zonder zelf te worden ontdekt. Zodra smokke laars onraad ruiken, gaan zij er pijlsnel vandoor, of blijven met hun boten doodstil liggen en trekken natte dekens over moto ren en lichamen. Zo zijn zij 's nachts door de hoge tempera tuur van het omringende zee water nauwelijks met infrarood- apparatuur waar te nemen. In het kader van de internatio nale strijd tegen het terrorisme zegde Nederland de Verenigde Staten eind vorig jaar een extra schip en een vliegtuig toe in het Caribisch gebied, om daar het 'gat' te dichten dat ontstond door de Amerikaanse inzet in de Perzische Golf. Nederland be schikt in het bewuste gebied nu over twee fregatten en drie Ori- ons. Verscheidene marinebronnen in Den Haag en Den Helder beves tigen dat zij in het geheim ver sterking gaan krijgen van een onderzeeboot. Dit type kan zien zonder zelf te worden gezien, luistert een veelheid aan radio verkeer af, maar vangt bovenal met behulp van hypergevoelige microfoons scheepsgeluiden op tot op vele tientallen kilometers afstand. De marineleiding wil de inzet van de Walrus-klasse tegen drugssmokkel bevestigen noch ontkennen. Woordvoerder Van der Linde geeft geen commen taar op de zaak. „Over operaties van de onderzeedienst doen wij nooit uitspraken." Hoofd douane Sint Maarten met handen in het haar door Angela Jans sint maarten - Het probleem van de Antilliaanse drugskoe riers treft niet alleen Schiphol en Curasao. Ben Heinen, Hoofd van de Douanepost Bovenwin den, vreest een toename van de drugssmokkel op 'zijn territori um' als er niet meer geld komt. Drugssmokkelaars belagen Sint Maarten van alle kanten. Met sjieke jachten, vrachtboten en vliegtuigen worden de verdo vende middelen aan land ge bracht. Heinen, Hoofd van de Douanepost Bovenwinden op Sint Maarten, wordt er dagelijks mee geconfronteerd. Hij zou de smokkel graag met man en macht bestrijden maar heeft daar niet voldoende mensen en middelen voor. En dat is volgens hem het grootste probleem. Als we iemand zien van wie we vermoeden dat hij of zij bolletjes heeft geslikt, laten we hem echt niet lopen. Dan gaat-ie naar het ziekenhuis en wordt hij aange houden. Maar het is niet altijd te stoppen. We kunnen het ge woon niet aan. Ik beschik over eenderde van de benodigde ca paciteit." Heinen is bang dat nu de aandacht - lees: het geld - voornamelijk naar Curasao gaat, de problemen op de Boven windse eilanden nog verder zul len toenemen. „Drugskoeriers gedragen zich net als water, ze zoeken het laagste punt. Dus als je Curasao gaat dichtmaken, komt er waarschijnlijk nog meer spul hier terecht. En wij kunnen het nu al niet aan", zegt Heinen. De douanepost op Sint Maarten bestaat momenteel zegge en schrijve uit tien mensen. Dat is inclusief de administratie, een hondegeleider en het hoofd. Voor de daadwerkelijke contro les zijn zes mensen beschikbaar. Zij hebben zeven dagen per week, van 's ochtends zeven tot 's avonds elf, de zorg voor de controles op de luchthaven. „En dat doen we graag. We heb ben een goed team, met gemoti veerde mensen die soms de klok rond werken. Maar op deze ma nier pleeg je wel roofbouw op je personeel. Dat kun je niet vol houden", zegt Heinen. Wil hij het werk goed kunnen uitvoeren dan heeft hij eigenlijk 20 tot 25 mensen nodig. Dat was ooit, bij de oprichting van de douanepost, ook de bedoeling. De douane is pas sinds 1996 ac tief op Sint Maarten. Daarvoor werden er op het eiland hele maal geen controles uitgevoerd. Dat was in de jaren dertig afge schaft om de economische ont wikkelingen op de Bovenwindse eilanden te stimuleren. Een rap port over de doorvoer van wa pens, drugs en inheemse dieren op het eiland maakte de herin voering van controles echter noodzakelijk. De douanepost startte met 14 mensen en zou groeien naar 25. Het tegendeel is echter gebeurd. Heinen be grijpt dat niet. Naast de bolletjesslikkers die re gelmatig op de luchthaven wor den gesignaleerd treft Heinen drugs aan op zeiljachten en in containers. „De drugs komen hier van alle kanten en gaan vervolgens naar de kleinere eilanden in de om geving of naar Miami en Parijs. We vormen een soort distribu tiepunt. Als ik alleen al de lucht haven zou willen controleren zoals zou moeten dan heb ik minstens achttien mensen no dig. En dan praat ik nog niet over de zeehaven, de jachtha vens en de eilanden Saba en Sint Eustatius die ook onder mijn dienst vallen", aldus Hei nen. „Het is natuurlijk niet alleen het probleem van Sint Maarten of van de Antillen. Het is een im mens probleem dat moet wor den aangepakt, want de meeste drugskoeriers zijn echt arme sloebers. Sommigen doen het omdat ze de snelle jongen wil len uithangen en een dikke auto willen rijden. Maar de meeste doen het omdat ze het geld hard nodig hebben. Bijvoorbeeld een alleenstaande moeder met vijf kinderen. Dat is echt in en in triest." oen haag/gpd - Instellingen voor thuiszorg en de Nederland se overheid willen de komende jaren duizenden verpleegkundi gen uit Slowakije halen om het personeelstekort in de thuiszorg op te lossen. Het gaat om ver pleegkundigen die hier als een stage een half jaar komen wer ken en dan weer terug moeten naar Slowakije. De eerste drie honderd worden dit jaar ingezet in Oost-Nederland. De veelal werkloze Slowaakse verpleegkundigen krijgen in hun land een herscholing en moeten een inburgeringscursus volgen. Ook krijgen ze speciaal op de zorg toegesneden Nederlandse taalles. Volgens Branchebelang Thuis zorg Nederland (BTN) is er mo menteel een tekort van tiendui zend mensen. „Het is een uit wisselingsproject met Slowa kije". benadrukt bestuurder van BTN Treffers. „In Slowakije zijn zo'n twintigduizend verpleeg kundigen werkloos en die men sen willen we na een herscho ling ter plekke een tijdje hier er varing laten opdoen. Daarna moeten ze weer terug om met de opgedane kennis in eigen land ook een goede thuiszorg op te zetten. De Slowaakse over heid is heel enthousiast over dit project, dat we anderhalf jaar hebben voorbereid." De ministeries van volksgezond heid en sociale zaken en werk gelegenheid reageerden aanvan kelijk zeer terughoudend op het initiatief van de instellingen voor thuiszorg. Zij wilden niet afwijken van het kabinetsbeleid dat tekorten in eerste instantie moeten worden opgelost bin nen de Europese Unie. Alleen in acute noodsituaties mag van die regel worden afgeweken. Door de afspraak dat de verpleegkun digen verplicht terugkeren, kon het project toch van start. door Jack van Eekelen eindhoven - Tussen de decoraties in de half schemerige huiskamer staat een beeld. Een lichtstraal doorbreekt de som berheid en glijdt brutaal over het beeld van de heilige Antonius. „Mijn patroonhei lige", zegt Toon Timmermans. Aan de wor tels van zijn geloof is de afgelopen weken venijnig gezaagd. De Eindhovenaar voelt zich door diena ren van de katholieke kerk in de steek ge laten. „Regels zijn voor sommigen in de kerk kennelijk belangrijker dan de zorg voor de lijdende mens." Vorige week overleed op 74-jarige leeftijd zijn echtgenote Toos, met wie hij 45 jaar getrouwd was. Toos ging door een hel, zegt haar man, ze leed aan de spierziekte MSA. Een tijd geleden gaf de voormalige verpleegkun dige te kennen een einde te willen aan haar leven, dat werd beheerst door on draaglijk en uitzichtloos lijden. Na de door de wet geëiste zorgvuldige procedu re werd afgelopen dinsdag actieve eutha nasie toegepast. Toos Timmermans zong jarenlang in het koor van de plaatselijke H.Hartparochie, haar man leidde het kerkbestuur. Niette min bleef de parochiekerk voor de af- scheidsdienst verboden terrein. Kapelaan Rutz van de parochie weigerde mee te werken aan de uitvaart toen hij van de fa milie vernam dat er sprake zou zijn van actieve levensbeëindiging. „Mijn vader en ik waren stomverbaasd", zegt zoon Eugène. „De kapelaan begon te zuchten en vouwde zijn handen. Hij stelde dat mensen niet meer kunnen omgaan met lijden. Jezus Christus, zei hij, heeft pas geleden. 'U moet een smeekbede voeren met God of hij haar komt halen. Wij mo gen zelf niet voor God spelen'." Diezelfde avond bevestigde de priester, na overleg met de pastoor, de afwijzing telefonisch. „Hij had niet eens het fat soen langs te komen. Voor een ruimer denkende geestelijke bleek de kerk even min beschilcbaar." Via de begrafenisonderneming kwam de familie in contact met een pastor van een andere kerk die wel bereid bleek voor te gaan in een uitvaart. In zijn oude paro chiekerk zien ze Toon Timmermans niet meer. Nooit meer. „Tot nu toe betaalde ik hier kerkbijdragen. Met onmiddellijke ingang heb ik daar een einde aan ge maakt." Pastoor Van Oudheusden van de H.Hart- kerk zegt in een reactie dat hij medewer king niet kon verenigen met zijn gewe ten. Bisschop Hurkmans van Den Bosch stelt dat voor hem 'de dialoog zwaar telt' maar ook dat 'in de regels geen speling zit'. Bij actieve levensbeëindiging moeten priesters afzien van het toedienen van de laatste sacramenten, oordeelt Hurkmans. „Hulp bij uitvaarten en begrafenissen be hoor je als priester niet vlug te weigeren, tenzij je een sterk motief bezit. Een ster vende kan op het laatste moment altijd nog berouw tonen." Hurkmans wil niet ingaan op de gebeur tenis in Eindhoven. „In zijn algemeen heid zie ik het als plicht van pastores bij dreigende euthanasie het gesprek aan te gaan, en niet weg te lopen. Reik vanuit het geloof een ander perspectief aan, zo als een goede pijnbestrijding." Mocht de zieke desondanks kiezen voor euthanasie, dan past de geestelijke vol gens Hurkmans een pas op de plaats. den haag/gpd - D66 gaat onder aanvoering van bekende gezich ten de verkiezingen voor de Tweede Kamer in. De top van de kandidatenlijst bestaat uit vijf Tweede Kamer-leden en de mi nister van integratiebeleid Van Boxtel (op plaats twee). De eer ste nieuweling staat pas op de zevende plek, de Utrechtse Van Geen. Zij heeft een adviesbu reau voor de gezondheidszorg. De lijsttrekker was al bekend. Al eerder was op een partijcongres de huidige fractievoorzitter De Graaf gekozen tot lijstaanvoer der. De leden van D66 konden tot dit weekeinde schriftelijk hun stem uitbrengen op een kandidaten lijst die was opgesteld door voormalig minister Wijers. Uit de stemming bleek dat de leden de kwaliteiten van de Kamerle den hoger aansloegen dan die van onbekende kandidaten. Van Geen, die eerst vijfde stond, werd ingehaald door de Kamer leden Bakker en Lambrechts. Op de concept-lijst was vanuit de achterban veel kritiek geko men, omdat die te weinig ver nieuwend zou zijn en te weinig jongeren zou tellen. De leden zorgden dat de enige niet-derti- ger bij de eerste tien, de 29-jari- ge Van der Ham, een plaatsje steeg, van negen naar acht. De lijst telt twee allochtonen, het Kamerlid van Tsjechoslo- waakse afkomst Dittrich (num mer drie), en de van oorsprong Turkse Koser-Kaya, procesjuris te bij de FNV (plaats elf). D66 staat er slecht voor in de peilingen. Van de huidige veer tien zetels zouden er volgens bureau Interview, als er nu ver kiezingen zouden zijn, maar zes overblijven. 'Vader Maxima niet wegmoffelen' enschede - De politie Twente gaat er van uit dat een pyromaan verantwoordelijk is voor een reeks branden dit weekeinde in Enschede, waarbij voor miljoenen schade ontstond. Een openbare basisschool ging zater dagmorgen in vlammen op. Even later stond een leegstaand pand en iets verderop een afvalcontainer in brand. Gistermorgen kwam er een melding binnen dat twee containers in brand stonden bij de hogeschool in Enschede. Foto:WFA/Robert Hoetink heerlen/anp - De kennisma- kingsronde van lijsttrekker For tuyn van Leefbaar Nederland langs de kiesdistricten is gister middag in Heerlen rommelig begonnen. Fortuyn trapte op de nodige zere tenen, vooral met zijn uitlatingen over Turken en Marokkanen en mensen in de WAO. De discussie in een propvolle zaal van een hotel verzandde in verwijten over en weer, waarna Fortuyn de zaal onder een com binatie van applaus en boege roep verliet. Fortuyn wil dat alle islamitische vrouwen in Nederland het recht krijgen te emanciperen. „Als de vrouwen emanciperen, moeten de mannen wel. Dan krijg je pas integratie in de samenleving." Hij zei verder dat christelijke mensen, die al eeuwenlang een bijdrage hebben geleverd aan de opbouw van Nederland, moreel meer rechten hebben dan isla mitische nieuwkomers. Ook zei Fortuyn dat op grote schaal misbruik wordt gemaakt van de WAO. „Het valt mij op dat het afgelopen jaar 20.000 vrouwen van 32 of 33 jaar op eens in de WAO terechtkomen. Toevallig is er ^an een kinder wens." Verder zei Fortuyn dat de ou ders van Maxima niet langer kunnen worden weggemoffeld. „Als ik premier word, zal ik die mensen welkom heten, zij het niet van harte. We moeten door de zure appel heen bijten. We moeten onze kritiek op hem handhaven, maar tegelijkertijd de consequenties aanvaarden voor het feit dat hij de vader van een prinses is." Fortuyn, zelf lid van het Nieuw Republikeins Genootschap, be nadrukte dat LN voor de mo narchie is. Zolang 95 procent van de Nederlanders de monar chie een warm hart toedraagt, moeten we daar niet aan gaan tomen. Ik voel meer voor een gekozen president zoals in de VS, stelde hij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5