Noren en Zweden waren fel tegen Winterspelen SPORT Zusje S12 Big Brother bij Spaanse club Boebka niet in parlement Maradona ambtenaar? Pornoster mag niet sponsoren Gras groeit niet in stadion Japan LINKS BUITEN maandag 4 FEBRUARI 20(9 Madrid - Het Spaanse voetbal is een curiositeit rijker. Een Spaan se productiefirma gaat een nog onbekende derdedivisieclub op een 'Big Brother-achtige wijze' volgen. Camera's filmen de voetballers dag en nacht, op het trainingsveld en thuis. De kijkers beoordelen de spelers en kun nen aan het einde van de week bepalen welke elf spelers een plek krijgen in het basiselftal. Daarnaast zijn de kijkers ervoor verantwoordelijk wie verkocht en gekocht worden. Kiev - Sergei Boebka is in zijn geboorteland Oekraïne afgewe zen als kandidaat-lid voor het parlement. De voormalige tsaar van de polsstok vulde op de in schrijfformulieren drie verschil lende woonadressen in. De kies commissie besloot hem daarop te weigeren. Boebka. lid van het uitvoerend comité van het IOC, had zich voor de coalitie "Voor een verenigd Oekraïne' willen kandideren. Het parlement wordt 31 maart gekozen. buenos aires - Diego Maradona treedt mogelijk in dienst van de Argentijnse regering. Daniel Sci- oli, de staatssecretaris van toe risme en sport, heeft de oud voetballer een post op zijn de partement aangeboden. Zijn manager Coppola verklaarde dat Maradona in principe ak koord is. Het zou volgens Cop pola onder meer gaan om het stimuleren van voetbal bij kans arme kinderen. rome - De Italiaanse volleybal league heeft de Hongaarse por noster Eva Henger geweigerd als sponsor van het vrouwenteam van Palermo. „We begrijpen dat de club een sponsor nodig heeft, maar we vinden dat we hieraan wel een ethische en mo rele limiet moeten verbinden. We willen het goede beeld van de sport in ere houden", aldus voorzitter Francesco Franchi van de volleyballeague. Tokio - Vier maanden voor het begin van het WK voetbal in Ja pan en Zuid-Korea kampt een Japanse speelstad met een on aangenaam probleem: het gras in Saitama wil niet groeien. Tij dens wedstrijden vliegen regel matig complete graszoden eruit. De Japanse voetbalbond heeft Saitama gemaand snel een op lossing te vinden. Volgens ex perts ligt de wortel van het pro bleem in de zanderige onder grond. Daarnaast krijgt het gras vanwege het grote dak te weinig zonlicht. Pas ver na de invoering van de moderne Olympische Spelen besloot het Internationaal Olympisch Comité (IOC) tot de instelling van aparte Winterspe len. Er ging een zwaar, intern gevecht aan vooraf. Het Italiaan se IOC-lid graaf Brunetta d'Us- seaux kwam in 1911 als eerste met het voorstel om naast Zo mer- ook Winterspelen te hou den. Daarmee ging hij op zeer gevoelige tenen staan. De vader van de olympische beweging, Pierre de Coubertin, zag er niets in, het zou maar versnippering geven. En hoe vreemd het ook mag klinken, uitgesproken win- tersportlanden als Noorwegen en Zweden waren er eveneens op tegen. Zweden organiseerde al sinds 1901 elke vier jaar de zogenaamde Noordse Spelen, waar men zoveel landgenoten aan kon laten meedoen als men wilde, en Noorwegen had al sinds 1892 de beroemde Hol- menkollen-wedstrijden. Beide landen vreesden alleen maar zware concurrentie van Olympi sche Winterspelen. Vooral het machtige Zweedse IOC-lid kolo nel Victor Balck (1844-1928), ziel en organisator van de Noordse Spelen, stelde zich heftig teweer. In 1914 slaagden voorstanders in het IOC erin terrein te winnen door kunstrijden, skiën en ijs hockey in het gewone olympi sche programma te laten opne men. Hoe dat dan precies moest, bleef onduidelijk. Door de Eerste Wereldoorlog bleef de kwestie zes jaar lang liggen. Op de IOC-vergadering van 1921 in Lausanne laaiden de emoties er weer hoog over op. Zweden en Noorwegen bleven vierkant te gen de Winterspelen, maar het geduld van de meerderheid van de IOC-leden was nu ten einde. Franse, Zwitserse en Canadese IOC-leden drukten een motie door waarbij aan Frankrijk het recht werd gegeven in 1924 een 'internationale wintersportweek onder auspiciën van het IOC' te houden. De Franse keuze viel daarbij op Chamonix, aan de voet van de Mont-Blanc. De Zweed Balck probeerde nog eni ge controle op de ontwikkelin gen te houden door vast te leg gen dat het evenement geen re latie had met de officiële Olym pische Spelen en dat medailles en diploma's derhalve afwijkend dienden te zijn. De wintersportweek in Chamo nix was een groot succes. Het programma bestond uit: schaat sen, kunstrijden (alleen hieraan mochten vrouwen deelnemen), ijshockey, bobslee, drie num mers langlaufen en skispringen. (Het alpine-skiën zou pas in 1936 worden ingevoerd). Er na men 294 sporters uit zeventien landen aan deel. onder hen de 11-jarige kunstrijdster Sonja He- nie die het later nog tot drie olympische titels zou brengen. De IOC-leden waren zo enthou siast over het gebodene dat zij in 1925, dus achteraf, aan de wintersportweek van Chamonix het predikaat 'eerste Olympi sche Winterspelen' verleenden. Zelfs Balck legde zich er nu bij neer. Hij had overigens wel ge lijk dat zijn eigen project, de Noordse Spelen, zwaar te lijden zou hebben van de Olympische Winterspelen. In 1926 werden ze voor het laatst gehouden. Aanvankelijk had het land dat de Zomerspelen kreeg toegewe zen ook het recht om de Winter spelen te organiseren, tenzij het klimaat in dat land daarvoor on geschikt zou zijn. Zo moest Ne derland in 1928 de Winterspelen afstaan aan het Zwitserse St. Moritz. Na de Tweede Wereld oorlog werd die koppeling los gelaten. In 1986 nam het IOC om financiële redenen het be sluit met ingang van 1994 de Winterspelen tussen twee Zo merspelen in te houden. Ruud Paauw (dit is aflevering 15 van een se rie over de geschiedenis van de sport) PARIS - LYON M EDITERBA NEE Poster van de IOC-wintersportweek in Chamonix. Foto: Archief SPORT IN BEELD Shorttracker Cees Juffermans, de start Calgary, januari 2002. Foto: ANP/Jasper Juinen 7en klein berichtje dat deze week mijn aan- Lj dacht trok door de kop: 'Friesinger bezorgd over schaatsen Bezorgd over schaatsen? Heeft schaatsen iets te vrezen dan? Wat weetAnni wat wij niet weten? Staat er een ramp op stapel die de mensheid in het algemeen en de schaats sport in het bijzonder treffen zal? Wacht ons een verschuiving van de wereldorde en is het hardrij den op de schaats het eerste dat ons wordt afge nomen? Een poosje geleden konden we lezen dat Osama bin Laden in Salt Lake City was gezien. Op vier plaatsen in de stad. Oplettende Saltla- kers, elk van onberispelijk gedrag had den de meest gezochte man ter wereld herkend. Geen enkele twijfel, hij was het. Osama op een brommer. Osama achtereen milkshake. Osama vermomd als mormoon. Osama in een bobslee. Te pakken hebben ze hem nog niet. Dat de autoriteiten het er druk mee hebben is tot daaraan toe, maar Anni? Je vraagt je toch af of Anni niets beters te doen heeft. Dat heeft ze. Anni's bezorgdheid gaat, na nadere bestudering van het berichtje, niet uit naar het schaatsen maar naar haar schaatsen: ..Twee weken voor haar eerste olympische optre den in Salt Lake City maakt schaatsster Anni Friesinger zich zorgen over haar schaatsen. De Europees kampioene kwam in Calgary op haar trainingskamp tot de conclusie dat haar ver trouwde oude paar, gerepareerd na een ongeval in Erfurt, niet geschikt is voor het snelle ijs." Niet geschikt voor de Spelen dus! Je bent geneigd onmiddellijk enorm met Anni mee te voelen en haar in je avondgebed op te ne men. Niet doen. Niet nodig. Wat er niet bij stond in het berichtje, maar wat wél zo is, is dat Anni haar bezorgdheid over haar schaatsen uitsprak net nadat ze de 1000 meter had afgelegd in de tijd van 1 minuut, 14 secon den en negentighonderdste. Een wereldtijd, ook op snel ijs. Maar vier vrouwen waren dit seizoen op deze afstand, niet Anni's afstand, sneller. De Amerikaanse Rodriguez, haar landgenoten Vol leer en Garbrecht en de Canadese LeMay. In wed strijden, waarin iets op het spel stond. Anni reed slechts een trainingsritje, op maandagavond. Aan Anni's schaatsen mankeert niets en aan Anni evenmin, laat u niets wijsmaken. Anni's enige zorg dachten wij steeds, heet Gretha. - Het goud op de drie en de vijf kilometer is sinds haar doorbraak in december verkocht. Aan Gre tha Smit. Weliswaar moet de beer nog geschoten worden, maar niet voor niets is Gretha's manager al begonnen de huid te verkopen. Weliswaar heet haar manager Erik Huizebosch en kennen we die als verkoper van gebakken lucht, maar gelukkig blijft Gretha de nuchter heid zelve, nee, dat sprookje loopt goed af, het goud is voor ons en ook een beetje voor Gretha natuurlijk. Anni en Gretha ontmoetten elkaar van de week voor het eerst. In Calgary. Op snel ijs. Tegen elkaar op de drie kilometer. Aan het dinsdagavondwedstrijdje namen drie rijd sters deel Anni won de wedstrijd. Gretha, die last van haar keel had, werd derde. Op die waardeloze schaatsen van haar reed Anni onze aanstaand Olympisch kampioene op bijna tien seconden. Met daarbij de voetnoot dat Anni de laatste twee rondjes, gelet op haar rondetijden, met de veters los gereden moet hebben. Haar enige zorg betreft niet haar schaatsen, maar de rijdster die tweede werd. Jenita Smit, ter plekke als begeleidster van haar zus en net bevallen van haar eerste kind, vond het 'ies' van Calgary zo machtig mooi glimmen dat ze permissie vroeg en kreeg er ook op te mo gen raggen. Voor het eerst sinds 1995 reed Jenita Smit een 3000 meter. Ze verbeterde haar persoon lijk record met dik 20 seconden en werd tweede. Achter Anni, vóór Gretha. Wat Anni nu dwars zit is dit: als die Nederlanders de zieke Smit maar niet vervangen door de betere Smit, want dan ben ik nog niet klaar. Frank Snoeks UIT HET OOG noordwijk Voetbalvereni ging Noordwijk beleefde hoog tepunt na hoogtepunt in de ja ren zeventig. Middenvelder Kees Karstens maakte zo'n beetje om het jaar een kampi oensfeest mee. De inmiddels 52-jarige Noordwijker, maga zijnchef bij een groothandel die kleding importeert, komt nog elke zaterdag ploeggeno ten uit die glorietijd tegen bij de club. Hij komt er om de verrichtingen van het eerste elftal te volgen en vooral om zijn zoontjes van 12 en 9 te zien voetballen. „Het hoogtepunt was het kam pioenschap in 1973, toen we onze grote rivaal IJsselmeervo- gels in eigen huis met 0-2 klop ten. Dat was niet niks. Dat jaar zijn we ook landskampioen ge worden door twee keer van RBC te winnen. Eigenlijk heb ik alleen maar leuke dingen mee gemaakt in die tijd, er waren ook wel minder leuke dingen, zoals blessures, maar die ver geet je snel. We hadden echt een vriendenploeg, met onder anderen Jaap van Kesteren en Ruud Bröring. Ook de wedstrijden met het Ne derlands amateurvoetbal en het zaterdagelftal waren hoogte punten. Ik ben daarmee naar Roemenië geweest, naar Noor wegen, Duitsland, Schotland. Via het amateurelftal speelde ik me in de kijker bij een Franse club, een tweedeklasser in Cen- traal-Frankrijk. Ik was semi- profvoetballer en werkte op een laboratorium van de sponsor. Dat was Dunlop, de fabrikant van tennisballen en banden. Je ziet wat en je leert wat. Ik heb in dat jaar Frans leren spreken. Daarna wilde ik het wat zuide lijker gaan proberen, maar dan heb je kruiwagens nodig en die had ik niet. Toen ben ik weer teruggegaan naar Noordwijk. Elk jaar speelden we in de voor bereiding tegen Ajax. Daar speelden toen nog figuren als Neeskens en Cruijff. Ze kwa men graag, want daarna namen we ze mee naar de kroeg. Die wedstrijden waren elke keer weer een belevenis, er kwamen duizenden mensen op af. Ik kan me nog een wedstrijd her inneren dat mensen op de da ken en in de bomen zaten. Wij betaalden toen nog gewoon onze contributie. Bij verre uit wedstrijden kregen we een tien tje om te eten. Een uitsmijter kostte vijf gulden en een biertje 1,50, dus we kwamen er net mee uit. Maar we speelden vaak tegen jongens, vooral van Bra bantse clubs, die kregen zoveel premie...zij wilden niet geloven dat wij nooit wat vingen. Ik volg het eerste nog steeds, nagenoeg elke thuiswedstrijd ben ik er. Het gaat nu meer om de centjes, vroeger ging het meer om de eer. Maar ik vind het voetbal zelf niet gemakkelij ker geworden. Het gaat veel sneller. In onze tijd had je drie of vier toppers en tegenwoordig kan iedereen van iedereen win nen en verliezen. Ik moet er niet meer aan denken om de wei in te gaan, ik zou het niet meer op kunnen brengen. Zelf tennis ik nog wel, ik speel al ja ren competitie met een paar vrienden. En de laatste vijf, zes jaar golf ik ook. Je wordt er niet Noordwijker Kees Karstens aan de bal in een wedstrijd tegen Ajax. Op de achtergrond Arnold Mühren (links) en Ton van Kesteren. Foto: Archief UIT GESPROKI Basketbalcoai éBoot in NRC Hi delsblad: „In de Verenigd ten zitten ze nie wachten op een uit Nederland. Bovendien dan moeten netwerken. Lk ik dus niet. Maar ik ben m schikt voor de top. Ik zie a leboel andere coaches diet niets van terecht brengen, coach was zou ik naar Ton gaan kijken. Simpelweg o te vinden hoe hij het elke i weer flikt om kampioen ti den. Maar dat doet dus ge kele coach. Prima toch? D blijf ik toch gewoon kamp worden. moe van, maar op een grote baan loop je toch wel zeven ki lometer. Het is een moeilijke sport. Het duurt wel even voor dat je het een beetje onder de knie hebt. Maar alles waar een balletje bij te pas komt, vind ik leuk." Idem: „Ik zou tegen sommige spt van het Nederlands elftal I ben gezegd: 'Ik wil je nooit zien'. Wil je niet volgens r normen werken? Nou. dam Bij een nationaal elftal is d bovendien makkelijk, wam selecteer je gewoon ieman ders. Voetbal is echt geen u schap. Het is niet de relatiM teitstheorie van Einstein. C mensen die daar dik over moet ik lachen. Ab ik alle die slechte gewoontes van j ballers verander, word ik tf kampioen. Gretha Smit in het Algei Dagblad: „Je kunt jezelf ook de put praten. Dan denk je dat ji hebt getraind, laat je bloei ken en blijkt volgens de ti het helemaal niet zo goed gaat. Daar word je toch gi van? Misschien dat zo'n de training helemaal niet goed was, maar het b ook I langrijk dat je ergens een t gevoel over hebt. Want dai het in je kop goed en komt verder ook wel in orde. Zo bij mij altijd gegaan. Idem: Wanneer je 16,17 bent. ui bovendien ook wel eens wa ders. Dan wil je alles meeii ken, ja, een keer de kroeg i0 dat kan óók bij de marathf Idem: „Lopen mag wel op zond hardlopen niet. Fietsen mik ook, maar niet op een ract Maar de koeien mogen wéB den gemolken. En de domi J mag ook preken en dat is ti ook z 'n werk? Je moet de 3>Ni beleven naar je eigen overt ging." ti Idem: Iedereen gelooft op zijn trien nier. Daar heb ik geen prol e men mee, je moet er ook eet? der niet mee lastig vallen. 4-e denkt dat het goed is, moei s het doen. Ik laat die menst [<j op zondag twee of drie kee iC naar de kerk gaan toch ooi rust. Ir- Philip Cocu in de Telegra^e „Ik heb me gestoord aan d u< stelling van de KNVB en dtps bondscoach rond de Deem m faire. Ze blonken niet uit «er daatheid. Nee, sommigen fag den met hun reactie jubtt -e het vuur.ie Autocoureur Jan Lammei de Telegraaf: „Toen ik voor Toyota spori reed, had ik een wereldcoi\ kwam er maandelijks twe binnen. Ik heb dan iets teg strijdigs. Tijdens de onder!in delingen dwing ik dat cont af, maar als het dan rond denk ik: eigenlijk belacheltv veel geld. Willem van Hanegem ovrfii Klaas en Louis, twee geesire gehandicapte Van Hanegiu fans die aanwezig waren <i KNVB-persconferentie int Sportweek: „Ik zag ze opeens de zaal nenkomen. Geweldig! Lam hoor je dan weer dat een tr gramma dit in elkaar hei drciaid. Dat is toch weer n Heb je toch het gevoel dat fl bruikt worden. Maar ja, u die twee veel. Die hebben A van hun leven. Dat b hetl( langrijkste. Henk Spaan in het Pa „Vroeger had je linksbuité over. Wie moest je kiezen 1 aanbod van Keizer, Rense\ en Moulijn? Nu stikken u de linkermiddenvelders, ii\ orde van opkomst: Cocu, l vids, Van der Vaart, Bossc\ Zonneveld, Janssen en lat nu helemaal Giovanni v Bronckhorst vergeten, diei week zaterdag tegen Livem een uitstekende wedstrijd f de met de steekpass op Henry, uit wiens voor zet Bergkamp het win nende doelpunt maakte, als hoogte punt. Idem: „De uitschakeling b bitter kritiek b terecht. Alleen he\ niets met mentaliteit te r, want anders haal je de hal nale van het WK en EK niét

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 30