Gefascineerd door de mammoet GESPREK VAN DE DAG Carnaval met pikant tintje 's Werelds meest pretentieuze boetiek diep in de schulden Mammoeten zijn nooit belaagd door holbewoners met speren? Vreselijk saai MAANDAG 4 FEBRUARI 2002 MENSELIJK De Britse koningin Elizabeth gaat moge lijk voor het eerst een bezoek brengen aan het GRAF van de in 1997 verongeluk te ex-echtgenote van haar zoon Charles, Lady DIANA Spen cer. Volgens de krant The Sunday Times is de koningin daarover al twee weken in on derhandeling met de broer van Lady Di. Als de koningin inderdaad naar het graf gaat, is dat haar eerste bezoek aan het ouderlijk huis van de overleden prinses van Wales in lange tijd. Dat moet volgens de krant worden gezien als een toenadering tot Diana's broer, een van de petekinderen van Elizabeth. Het bezoek zou moeten samenvallen met de vijfde ver jaardag van Diana's overlijden, 31 augustus. De verhou ding tussen de koninklijke familie en graaf Spencer ver kilde nadat hij tijdens zijn toespraak in de uitvaartdienst in september 1997 fel had uitgehaald over het feit dat Diana na de scheiding van kroonprins Charles geen 'ko ninklijke hoogheid' meer mocht worden genoemd. Drieduizend Britse jongeren hebben zich gemeld om de plaats van Kym Marsh in de popgroep HEAR'SAY in te nemen. Na de eerste auditie gisteren zijn er honderd kandidaten overgebleven. De meeste gegadigden werden volgens de BBC niet op hun stem, maar op basis van hun uiterlijk afgewezen. Hear'Say schreef vorig jaar muziek geschiedenis door als eerste Britse act met zijn debuut gelijktijdig boven aan de single- en albumlijsten te staan. Van hun album Popstars werden in de eerste week ruim 306.000 exemplaren verkocht. De straten rond de studio in Zuid-Londen, waar de auditie werd gehouden, waren gisterochtend overvol. Hear'Say hoopt vanavond te kun nen melden wie de plaats van Marsh inneemt. Marsh ver liet de groep in januari. In de media werd erop gezin speeld dat zij ruzie had met een ander lid van de groep, Myleene Klass. X De procureur-generaal in Los Angeles heeft de Ame rikaanse actrice WINONA RYDER wegens diefstal aangeklaagd. De 30-jarige Ryder moet zich op 8 fe bruari verantwoorden voor de rechter van Beverly Hills. De actrice werd op 12 december betrapt toen ze in het chique waren huis Saks Fifth Avenue in Beverly Hills kledingen sieraden probeerde te ont vreemden. Het warenhuis deed aangifte wegens diefstal. Na de betaling van een borgsom van 20.000 dollar (ongeveer 23.000 euro) kwam Ryder weer op vrije voeten. De open bare aanklager heeft dat bedrag verhoogd tot 30.000 dollar (ongeveer 34.500 euro). Een Amerikaanse film waarin de gespierde AR NOLD SCHWARZENEG GER een op wraak beluste brandweerman speelt en Colombianen worden afge schilderd als terroristen heeft gisteren tot protesten geleid. In Collateral Dama ge speelt Arnold Schwarze negger een brandweerman wiens vrouw en zoon zijn omgekomen bij een bom aanslag door een Colombi aanse rebellengroepering in Los Angeles. De brand weerman reist daarop naar Colombia om wraak te ne men op de leider van de re bellenbeweging. De film, die oorspronkelijk op 5 ok tober vorig jaar in première zou zijn gegaan, werd tij delijk teruggetrokken door producent Warner Bros omdat deze te schokkend zou zijn na de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten. Cola- teral Damage gaat vrijdag alsnog in première. De film werd zondag bekritiseerd door Brian Jordan, een ka tholieke priester die de hulpverleners en reddings werkers van Ground Zero bijstaat. Hij noemde de rolprent discriminatoir te gen Colombianen en zei dat het opvoeren van een op wraak beluste brand weerman een belediging van de brandweerlieden is die na de terroristische aanslagen als helden wor den vereerd. Meer dan de helft van de Britten heeft er geen bezwaren tegen dat prins Charles met CAMILLA PAR KER BOWLES trouwt. Maar slechts 16 procent wenst haar als toekomstige koningin. Dat blijkt uiteen peiling onder meer dan 3000 Britten die de krant The mW Daily Telegraph vandaag publi- V'ceert. De bezwaren tegen een hu- HBfl welijk tussen de kroonprins en Hll zijn vriendin nemen gestaag af. ■Hl Vong jaar augustus verklaarde nog 43 procent voor zo'n echtverbinte nis te zijn. Daarvoor lag dat percentage nog lager. Charles woonde zaterdag zonder zijn vriendin het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima bij. Voyage, zo niet de duurste, dan toch zeker 's werelds meest pre tentieuze modeboutiek is niet meer. Met een schuld van naar verluidt meer dan 10 miljoen gulden is de deur aan de Ful- ham Road in Londen gesloten en is het faillissement nakend. Beroemdheden als Madonna, Naomi Campbell en actrice Julia Roberts zullen er geen traan om laten. Zij zijn enkelen van de ve le rijke sterren die de afgelopen jaren om onduidelijke redenen de toegang is geweigerd door ei genaren Tiziano en Louise Maz- zilli. De Mazzelli's kregen er de reputatie door arrogant te zijn, maar wekten bij anderen juist waardering dat zij zich durfden veroorloven zelfs de grootste be roemdheden te weigeren. Voyage was de laatste jaren zó exclusief dat de deuren gesloten bleven voor normale stervelin gen. Te exclusief, kan het oor deel zijn nu de schulden zich hebben opgehoopt. Slechts klanten op uitnodiging van de Mazelli's werden toegelaten. Anderen konden bij de deur soms hufterig behandeld wor den. Tot de klanten die wel naar bin nen mochten, behoorden onder andere Nicole Kidman, Gwy- neth Paltrow, Linda Evangelista, Kate Moss, Britney Spears en Jennifer Lopez. In de aanpalen de herenboetiek lieten mannen als Tom Cruise, Mick Jagger, David Bowie en Mickey Rourke zich wel eens zien. Alle klanten beschikten op zijn minst over een goed gevulde portemonnee. Het goedkoopste topje kostte er toch al gauw meer dan duizend euro, en wie het geld eens echt lekker wilde laten rollen, kon er terecht voor jurken van meer dan honderd duizend euro. Harm Harkema Carnaval wordt dit jaar een blote aangelegenheid. Hippiekleren uit de jaren zestig, weinig stof en veel bloot, is in. Kledij uit het flower-powertijd- perk vindt gretig aftrek in Limburg, op de voet ge volgd door uniformen en prinsessenkledij, niet per se in oranje. Maxima is nauwelijks een onder werp en Bin Laden is gewoon taboe. De modekleuren zijn, naast het traditionele geel groen-rood, de flower-powertinten zilver, roze en rouge. Veel camavalsmodezaken zijn al door hun voorraad heen van zilverkleurige topjes en rokjes en rouge blousjes. Voor de mannen zijn er broe ken met wijde pijpen, die aan de beste jaren van de popgroep Slade doen denken. De licht lila ogende, ronde Janis-Joplinbril ontbreekt niet. Veel mensen maken hun kleren zelf en dat geeft elk jaar een bonte uitdossing te zien van vreemde vogels, behangen met lampen, pispotten, bezems, doodskisten en condooms. Hoe gekker, hoe leu ker. Alleen de maat moet vooraf vastgesteld wor den, je moet er wel mee door de deur van de kroeg passen. Vooral vrouwen die de 'aadwiever- balle' (oudewijvenbals) frequenteren, zitten al we ken over de naaimachine gebogen. Dit aadwieverbal haakt in op de oeroude heidense tradities van de 'vastelaovend'. een term die niet zomaar met een 1 wordt geschreven Het oude Germaanse stamwoord fas of fastel komt van het Indogermaanse pes, dat weer teruggaat naar pes- nis, en op zijn Latijns tot penis verbasterd werd. Fas en pesnis hebben te maken met vruchtbaar- De voorbereidingen op carnaval zijn in Limburg in volle gang. Foto: WFA/Paul Mellaart heid en voortplanting. Volgens voor-Christelijke tradities was vastelao vend het moment, waarop gemaskeerde en ver klede VTOUwen een man uitzochten. De kerk pro beerde daar sinds Karei de Grote meedogenloos een eind aan te maken, maar het feest bleek on uitroeibaar. De geestelijkheid deed water bij de wijn en maakte van vastelaovend vastenavond. Daags ema mocht iedereen in de kerk zijn as- kruisje halen en er boete doen voor de begane zonden, die dan vergeven werden. Na de refor bi tie kreeg carnaval in de niet-katholieke gebiedt u de genadeslag, want de hervormers lieten geei ruimte voor berouw en boetedoening: wie mei vastelaovend gezondigd had, was voor eeuwigpt verdoemd. i Vastelaovend is het moment waarop relaties oöc bloeien en andere een ellendige dood sterven. F is traditioneel een hellegang voor partners, die e bukt gaan onder een doodgelopen relatie. Het evengoed de kroon op relaties die de massale leiding weten te weerstaan. Alcohol, verleiding g muziek brengen de camavalisten in hemelse o juist helse sferen, daar tussen in bestaat weinii H Limburgse amateurartiesten, zaatte hermenie] en fanfares, hebben dit jaar meer dan 250 nieJA carnavalsnummers gemaakt. Daarbij overheer l de traditie, met veel blaasinstrumenten, wals-, ic tango-, salsa- en marsmuziek, en voorspelbare n teksten in het plaatselijke dialect over dagelijksfi" dingen. De grote sterren zijn ook dit jaar weer d Beppie Kraft en Frans Theunisz. tvr De optochten vormen het meest zichtbare dec voor carnaval. Bin Laden is taboe en wie probéjt in zijn uitdossing mee te lopen, wordt onverbi t delijk uit de stoet verwijderd. Ook maskers vanV Bin Laden mogen niet worden verkocht. fs Aswoensdag vormt traditioneel de afsluiting v^n de gekheid, die komende vrijdagmiddag losbai Met Aswoensdag zijn de cafés ook vol, want d# trakteert de kroegbaas zijn klanten op zure haifr tegen de kater, die natuurlijk met veel bier moi n worden weggespoeld. ii Het bekende plaatje is dat van een reusachtige roodharige mammoet, die temidden van ein deloze sneeuwvlaktes door hol bewoners wordt belaagd met speren en bijlen. Dat beeld klopt dus niet. Althans volgens de be kende 'amateur'-paleontoloog Dick Mol, die gistermiddag een lezing gaf in Hoofddorp. Wie kent niet de spectaculaire berging van de Jarkov-mam moet op het Siberisch schierei land Taymir? De mammoet werd als een ijsblok van meer dan twintig ton uit de bevroren grond gehakt om vervolgens per helikopter naar de havenstad Chatanga te worden vervoerd. Daar ligt het dier in één van de onder de stad uitgehouwen ijskelders te wachten op nader onderzoek. Als projectleider is Mol nauw betrokken bij de ex peditie. De Jarkov-expeditie haalde zelfs de wereldpers. Mil joenen heeft het huzarenstukje gekost. Momenteel is men bezig de mammoet voorzichtig te ont dooien. Door het haar, de huid en andere weke delen te onder zoeken hoopt de internationaal samengestelde groep van we tenschappers een tipje van de Dick Mol. Foto: United Photos de Boer/Cynthia van Dijke iï/~- f-W 'ufóÉJVÉÜÉl V' De berging van de Jarkov-mammoet leverde spectaculaire plaatjes op. Foto: ANP sluier rond het mysterie van mammoet op te lichten. Luc vertelt de Hoofddorper Mol e de rat die het onderkomen vf>' de Jarkov-mammoet had ge kraakt en een plukje ontdooi 1 haren van de kolos had gebr als nest. „Verbijsterd waren1 1 maar de rat hebben we om i geholpen." Mol is gefascineerd door de mammoet. „Dat beest stond venaan de voedselketen, hada een twee centimeter dikke hir' en leefde op een steppeachtiD terrein." Hoe onze vooroude hun primitieve wapentuig in II mammoet hadden moeten s ken, is hem een raadsel. Zelf Mol er van overtuigd dat de le voorvader van de olifant d e klimaatsverandering aan zijn?' einde is gekomen. Zijn theor gaat ervan uit dat de temper tuur tienduizenden jaren gel den stérk opliep, het land in ter veranderde, de vegetatie L loodje legde, en successievel ook de mammoet. We moeten daar niet drama tisch over doen, vind hij. „D< evolutie. De mens wil de nat naar zijn hand zetten maar dL( lukt toch niet. Neem de olifa ten. De afgelopen decennia a Jj de grootste exemplaren, de s Q ren die voor een sterk nage- f] slacht zorgden, door jagers a e| schoten omdat die mannetje 1} nou eenmaal de grootste slaj R tanden hadden. Nadat de ive r handel werd verboden, dach v men voor de resterende pop tie een 'thuishaven' te creërt ,j. Dat werd het Krugerpark in f Zuid-Afrika. Kunstmatig zijn ,0 beesten bij elkaar gezet in ee e) veel te klein woongebied. M; de populatie is zó verstoord, gestresst, dat het nooit meer goed komt. Ik voorspel dat dL. olifant over pakweg twee- dr honderd jaar is uitgestorven Mol betreurt het dat er van overheidswege zo weinig be langstelling is voor onderzot naar de mammoet. „Slechts weinigen weten dat het vroe in de lage landen een paradi voor de mammoet is gewee; Als je eens wist hoeveel beei ren vissers uit de Noordzee 1 len." Binnenkort gaat Mol n een kotter de zee op. Naar mammoeten vissen. Marcel van Bommel CO —1 CL Q£ UJ O Z u O Hoe zat het ook al weer met de liefde voor een koninkrijk? O ja. die dien je te ont vangen als een kind. Dat hebben niet al leen de schrijvers van het Nieuwe Testa ment goed begrepen, ook het Huis van Oranje maakt gebruik van die weten schap. Want het kan toch geen toe val zijn dat vooral in de jongste groepen van de basisschool de afge lopen weken met overgave naar Het Huwelijk is toegeleefd? Dagen voordat Willem- Alexander en Maxima el kaar het jawoord gaven, treedt mijn zoon (5) in de klas al in het huwelijk met ene Daph- 2. Hij gaat gekleed in een oversized colbert, zij in een op maat gesneden mini-bruidsjurk. Naast hen loopt een lakei, ene Frank, als het vijfde wiel aan de wagen. Zij schrijden gezamenlijk vanuit de tot paleis omgebouwde pop- penhoek door het lokaal, minzaam wui vend naar onderdanen die de dag daarop misschien in deze positie mogen ver keren. Alleen op de basisschool is het koningschap een democratische aange legenheid. De hele klas is al iveken oranje gekleurd en alle werkjes staan in het teken van Het Huwelijk. Er worden kroontjes geknipt, collages gemaakt, brieven aan Maxima ge schreven en als pronkstuk van al dit ma jesteitelijk gefröbel wordt de gouden koets nagebouwd. Het rijtuig krijgt een hagel slagdoos als chassis, met goud papier be plakte zijpanelen waarop de beeltenis van het paar is aangebracht en gouden, niet helemaal regelmatig uitgeknipte, wielen. Ervoor staat één paard, dat wat wankel rust op vier bruingeschilderde kurken. Er kan geen tijdschrift of krant met een af beelding van het paar bij ons op de mat vallen of er wordt de schaar ingezet. Af en toe treed ik als censor op, om te voorko men dat al te maatschappijkritische plaat jes (ik heb een trucage uit Het Parool on derschept waarbij het prinselijk paar in de koets wordt gadegeslagen door Argentijnse vermisten achter tralies) op het feestelijke prikbord in het lokaal eindigen. De vrijdag voor het huwelijk bereikt de Oranjekoorts haar hoogtepunt met de uit reiking van het geschenk van de plaatselij ke oranjeverenigingen: een platte kunststof capsule, waarin je waterdicht je sleutels kunt opbergen. Op de zijkant zijn het wa pen van Nederland, de namen van het bruidspaar en de trouwdatum gestanst. Persoonlijk prefereer ik onder deze om standigheden de mok met opdruk, maar laat ik de vooruitgang op dit punt niet in de weg staan. Op de grote dag zelf dreigt de spanning mijn zoon allemaal teveel te worden. Hij weigert zich 's morgens om half acht te wassen of aan te kleden omdat hij vreest ook maar iets van de plechtigheid te mis sen. En hij kan bij het ontbijt van de zenu wen geen bruin brood, maar alleen specu laasjes doorzijn keel krijgen. Samen met zijn zus nestelt hij zich vanaf08.05 uur voor de televisie voorde voorbeschouwin gen. maar schakelt al om 8.07 uur (duurt dit gezeur nog lang?') over naar Kindemet. Om 10.15 uur wordt de uitzending weer opgepikt bij de aankomst van het bruids paar bij de Beurs van Berlage, om meteen als domper te ervaren dat de gouden koets in dit stadium nog geen rol van betekenis speelt. En Job Cohen is nog geen vijf minu ten ondem/egofde Flippo- tollen en Lego autootjes met frictie-aandrijving crossen vlak voor mij over de salontafel. Nog geen dertig tellen later moet ik de eerste cha uitvoeren (eerst verbaal, later met de v ke hand) om ook nog maar iets van de legenheids-ambtenaar van de burgerli stand te kunnen verstaan. Binnen tien minuten houden de jonge Orangisten de Beurs van Berlage-ceren nie voorgezien en vertrekken ze naar kamers om daar te gaan spelen. Als iki voor de kerkdienst met zachte dwang n omlaag haal - het betreft hier tenslotte toch een historische gebeurtenis - vena mijn dochter, na alweer tien minuten, de richting van Willem-Alexander en Maxima: ..Zouden ze het zelf ook niet selijk saai vinden?" Wekenlang is toegeleefd naar een sproc En dan valt de werkelijkheid toch een beetje tegen. Nog voor de langverwach kus op het balkon, wordt mijn zoon g kweld door nog slechts één brandende kwestie: „Wie is er langer dood: opa Simon ofd ses Juliana?" Reageren?: column^dlckv anderpias. nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2