Nicole Sauerbreij maakt van de nood een feestje OLYMPISCHE SPELEN -art Veldkamp bij vierde Spelen nog net zo gedreven Snowboardster wil naar de top Officieus wereldrecord voor Romme Recordaantal vrouwen in Salt Lake City Björn Daehlie, koelweg de allergrootste T salt lake 2002" 999 maandag 4 FEBRUARI 2002 b Rogge. EPA s geen nourgala's Uke city Voor de kijkcij- n het kunstschaats- en &la tijdens de Olympische h goed. En ook de medail- naars boeren er wel bij, feij strijken op de Spelen - hota bene geld verdienen pen is - startgeld op. Jac- ;e, de nieuwe voorzit- t Internatonaal Olym- lomité (IOC) heeft er he il niets mee. Als het aan t, verdwijnen de gala's it olympische program - e 59-jarige Belg laat er fcnduidelijkheid over be- j„Die shows horen niet p de Spelen. De Spelen tdoeld voor wedstrijden." ilawine tikfout ike city - Een tikfout op iputer heeft de olympi- rganisatie in Salt Lake Ci- ware lawine aan chips /erd. 28 Vrachtwagenla- met de knisperige knab- >rden bij de catering af- 1. Een medewerker uit van chef Don :d was verantwoordelijk blunder. Pritchard iu van de tonnen chips te komen. Eigenlijk wa alleen als extraatje voor 00 [igers bedoeld, maar met Ik veelheid kan de catering at [elijks 165.000 mensen ersen- 'test tegen is condooms ike city - In Salt Lake City jrotest tegen de verstrek - in gratis condooms in rmpisch dorp voor de spelen. Aanhangers van ation Life', een gezel- studenten, kunstschil- alJ musici uit Boise, Idaho, rich tegen het besluit om iters te voorzien van rubbers. ,,Na de aansla- nil september zouden 'Jmpische Spelen moeten ver waarden als saamho en sportiviteit. Seks e lol hoort daar niet bij, ?t als het safe seks is", zei '^c voerster Brandi Swindell 1 ineration Life. .dl Ik ils 'ktft' nc dl n t door Frank van den Heuvel Het is het seizoen van de grote doorbraak. Nicolien Sauerbreij verraste in de voorbije maanden met enkele finaleplaatsen in de world cup en plaatste zich in de cember voor de Olympische Spe len in Salt Lake City. Komend uit een land waar snowboarden nau welijks tot de verbeelding spreekt, probeert de familie Sau erbreij op eigen kracht en met veel passie de absolute top te be reiken. „Bij ons staat alles in het teken van de sport." Eigenlijk, zegt Nicolien Sauer breij, zou ze niet anders willen dan rondreizen in de camper. Als ze in Tignes, Kaprun of waar dan ook in Europa de hotelka mers van bevriende snowboar- ders ziet, denkt ze vaak genoeg: „Wat een puinhoop, hier zou ik dus niets meer kunnen terug vinden." „Want dat is het voor deel van een camper. Ik weet al les te vinden en zal nooit iets missen. We hebben alle boards bij ons, alle kleding. Als ik zin heb om te fietsen, haal ik de mountainbike van het dak." Als of ze de toehoorder moet over tuigen, gaat ze nog even door. „Wij zenen de camper altijd on der aan de piste neer. hebben altijd de beste locatie dicht bij de liften. Ik krijg altijd het goede voedsel, in een hotel moet je dat maar afwachten. Het leven in een hotel is veel onrustiger: kof fers sjouwen, in- en uitchecken, uit- en weer inpakken. Ik stap in en ben op weg." Op weg naar de volgende world cup in een an der Europees ski-oord. De winters van de familie Sauer breij - vader en trainer Maarten, moeder Yvonne en de dochters Nicolien (22) en Marieke (19) - zien er al jarenlang hetzelfde uit. Van de nood is een deugd ge maakt. Want naast de praktische voordelen van toeren in een camper, zou een andere manier van rondreizen simpelweg niet haalbaar zijn. Nicolien: „Een hotelkamer van 150 gulden per nacht, een winter lang, dat hou den we niet vol." Zeven jaar geleden verkochten Maarten en Yvonne Sauerbreij hun huis om in de naastgelegen verbouwde garage te gaan wo nen. Met het daarmee verdiende geld bekostigen de Sauerbreijs de nog prille snowboardcarriè- res van de twee talentvolle dochters. Vader Sauerbreij, part time-medewerker op de Univer siteit van Amsterdam, neemt van november tot april onbe taald verlof. „Ik kan dit doen dankzij mijn collega's, die be reid zijn zich aan te passen zo dat ik 's winters weg kan." Met de kwalificatie voor de Olympische Spelen en de goede prestaties in de aanloop naar Salt Lake City wordt de situatie langzaam maar zeker rooskleu riger. Nicolien Sauerbreij heeft inmiddels de A-status van het NOCNSF. „Dat scheelt al enorm." Tot en met december kreeg ze slechts een onkosten vergoeding van het NOC*NSF én de Nederlandse Skivereni ging. „Die bijdrage had ik sinds twee jaar. Voor die tijd betaal den mijn ouders echt alles, voor Marieke en mij. Snowboarden is een dure sport. Als ik nu stop, heb ik er helemaal niets aan overgehouden. Ook vorig jaar moesten mijn ouders bijsprin gen. Dat is niet fijn als je inmid dels 22 bent." Populair Zeker in de Alpenlanden, waar het snowboarden immens po pulair is en professionele teams miljoenen te besteden hebben, worden ze wel eens meewarig bekeken, die Sauerbreijs in hun campertje. Maarten: „Kan ik nog begrijpen ook. Maar daar trekken we ons niets van aan." Wel moet de begeleiding in de toekomst geprofessionaliseerd worden, weet hij. De behoefte aan een tweede trainer is groot. Er is al voorzichtig rondgekeken. Maarten: „Ik moet nu alles al leen doen. Vind ik niet erg, maar hoe hoger het niveau, hoe meer erbij komt kijken. Een simpel voorbeeld: alle concurrenten hebben iemand boven èn ie mand onder aan de piste staan bij een run. Is vrij elementair, maar wij kunnen dat niet." Het had eigenlijk al opgelost moeten zijn voor dit seizoen, zegt hij. „Probleem is dat er niet zo heel veel deskundige mensen rondlopen." Nicolien: „We wer ken nu al vaak samen met Christophe Guinamard, een Fransman die de Japanners traint. We kunnen goed met hem opschieten. Misschien valt er aan het einde van dit seizoen iets te regelen." Skiën, snowboarden, Nicolien Sauerbreij is er mee opgegroeid. Tot haar dertiende stond ze op de ski's. „Mijn vader was skile raar en werd snowboardleraar op de kunstsneeuwbaan in Hoofddorp. Boarden beviel ons wel." Maarten Sauerbreij zette namens de Nederlandse Skiver eniging een jeugdteam op, waarvan ook ziin dochters deel uitmaakten. Sauerbreij stopte in 1997 als trainer van het jeugdse- lectie en koos samen met Nico lien en Marieke voor een eigen route. Maarten: „We dachten; we gaan het zelf doen. We gaan proberen onze plek te veroveren in het wereldje. Op onze ma nier." Vier jaar na de start van 'de mis sie' heeft Nicolien Sauerbreij zich gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Salt Lake City. En in december stond ze voor het eerst in haar carrière in de finale van de world cup. Ze heeft dit jaar nieuw materiaal en mentaal is ze sterker geworden, verklaart ze de successen. „In de zomer ben ik naar een sportpsy- choloog gegaan en daar pluk ik nu de vruchten van. Het menta le aspect is zó belangrijk in deze sport, waar het om fracties van seconden gaat. Ik zeg niet zo snel: 'Hier ben ik!' Ik denk eer der: 'Zij is er, en zij, dat wordt lastig vandaag'. Ik raak nogal snel geïmponeerd door mensen en dat mag niet in topsport. Je moet sterk in je hoofd zijn. Ik moet me ook afsluiten voor af leidingen. Op de piste, maar ook buiten de wedstrijden om. Soms moet je als sporter asociaal kun nen zijn." Het is een leerproces. Het be drijven van topsport vormt haar, zegt ze zelf. „Ik was vrij suf, een Nicolien Sauerbreij: „Wij zetten de camper altijd onder aan de piste neer, hebben altijd de beste locatie dicht bij de liften. Ik krijg altijd het goede voedsel, in een hotel moetje dat maar afwachten." Foto: GPD/Vanessa Andrieux doetje. Nu laat ik ook in het da gelijks leven niet zo gemakkelijk over me heen lopen. Ik zal nooit alles en iedereen aan de kant duwen om dat ene doel te berei ken, maar ik mag me soms best wat harder opstellen." Nicolien Sauerbreij vindt dat ze een mooi leven leeft. Ze is een bevoorrecht mens, zegt ze zelf. „Als je op kantoor zit, zijn je er varingen heel anders dan die van mij. Ik reis over de wereld, kom in aanraking met verschil lende talen en culturen en be drijf fulltime mijn hobby." En ze zit tweehonderd dagen per jaar met vier mensen en hond Simba samengepakt op een paar benauwde vierkante meters. „We zijn het gewend, mijn ouders zijn altijd avonturi ers geweest, wij gingen van jongsafaan mee. Het is heus niet altijd rozengeur en maneschijn. Ook wij hebben wel eens dis cussies en ruzies. Maar tegen mijn zus kan ik flink tekeer gaan. Moet je tegen een teamge noot toch voorzichtiger mee zijn. En als ik onder de mensen wil zijn, weet je altijd iemand te vinden. In het snowboarden is het één grote familie, iedereen kent elkaar, je loopt overal bin- Maarten Sauerbreij: „We probe ren er altijd een feestje van te maken. Onderweg gaan we al tijd iets leuks doen. Als ik geen gek idee heb, dan mijn vrouw wel. We hebben nogal veel ener gie met z'n vieren. De leuke din gen uit het leven pikken en dat combineren met het bedrijven van topsport, dat lukt ons aar- dig." salt lake city - Gianni Romme heeft gisteren op de Olympic Oval in Salt Lake City een offici eus wereldrecord gereden op de drie kilometer. De schaatser van Spaar Select, die tijdens de Olympische Spelen uitkomt op de 10.000 meter, reed naar een tijd van 3.40.02 minuten. Ook de oude toptijd stond op zijn naam. Op 30 januari 2000 klokte Romme 3.42.75 minuten. De drie kilometer is voor man nen een incourante afstand. Bo vendien geldt de tijd niet offici eel als nieuw record, omdat de testwedstrijd niet was aange meld bij de ISU. Gianni Romme was er desondanks blij mee. „Ik wilde voor mezelf wat rechtzet ten na die slechte trainingswed strijd van vorige week. Die vijf kilometer heeft me toch een beetje dwars gezeten. Ik was bang dat het te warm zou zijn in de hal, maar dat viel tijdens de rit erg mee. Ik voel me hier uit stekend", zei de tweevoudig olympisch kampioen na afloop. Romme heeft ook zijn kopposi tie op de Adelskalendem weer terug. Zaterdag reed hij nieuwe persoonlijke records op de 500 en 1500 meter. Op de sprintaf stand dook hij voor het eerst on der de 37 seconden; 36.97. Ook op de 1500 meter was hij nooit sneller: 1.47.88 minuten. Het nieuwe puntentotaal op de we reldranglijst aller tijden is nu 149.972. Jochem Uytdehaage, die 320 dagen de ranglijst aan voerde, staat op 150.213. Derde is Rintje Ritsma (150.720). salt lake city/anp - Bijna 38 procent van de atleten in Salt Lake City is een vrouw. Nooit eerder in de geschiedenis van de Olympische Winterspelen na men zo veel vrouwen deel. De Amerikaanse stad verslaat Nagano, waar het evenement vier jaar geleden plaatsvond, met 2 procent. Het verschil met de eerste Wmterspelen, in 1924 in Chamonix, is levensgroot. In Frankrijk was destijds 5 procent van de deelnemers vrouw. In Salt Lake City staan in princi pe alle sporten open voor vrou wen. Voor het skispringen en de Noordse combinatie hebben zich geen deelneemsters aange meld. Op twee onderdelen - bobsleeën en skeleton - debute ren vrouwen in Salt Lake. Aan het bobsleeën doen ook twee Nederlandse teams mee. elej inn Mast een mooi compliment Romme in januari de wereldbekerwedstrijd inveen aan Bart Veld- le oude rot, gaf. „Eigen hij er tot zijn vijftigste :n. Als hij gestopt is dan :h wat." Zo lang de legendarische smijt- met schaatsen op het lire blijven staan van de Iels 34-jarige 'schaats- het vuur in Veldkamp loofd zijn. Wat zou hij bij ipische Spelen in Salt ity, zijn vierde, nog graag itje willen laten zien. zou de ultieme bekro- mijn carrière zijn." mensen die met ge- rfi schouders en gebogen *door het leven gaan en je be lensen als Bart Veldkamp. n jenaar heeft een grote wil ook in zijn veertien oen als langebaanschaat- n een stevig woordje mee- n. Tien jaar nadat hij bij iterspelen van Albertville t0' ud won op de 10 kilome- Veldkamp het nog niet uitstaan als hij op *e zijn twee favoriete af- 111 n (5 en 10 kilometer) het 3e nmist. !I wetenschap was het voor- 90 tl dit jaar een gruwel voor e3 lij de eerste wereldbeker- ijden was Veldkamp niet 'se t te branden. Hij deed wat ?cr i doorgaans doet: hij ld. i en tierde, dreigde het ,or :r deze keer écht bij neer 131 en en smeet uit pure tie zijn dure schaatsen )e'jet beton. Zijn trainers en enoten keken elkaar aan et hten allemaal hetzelfde: anlmt wel goed. cht Veldkamp zelf aan- 3P ijk niet. „Ik ben toch ie- R'die redelijk snel twijfelt s; niet goed gaat. En als ik 1 nergie niet kwijt kan in de 00 ijd, dan smijt ik wel eens mee. Dat is nu eenmaal raktereigenschap van mij, Bart Veldkamp: „Goud zou de ultieme bekroning van mijn carrière zijn." Foto: GPD/Catrinus van der Veen al moet ik uitkijken dat het geen rolpatroon wordt. Het verschil met vroeger is wel dat ik toen dagen in de put zat en nu na een uurtje al weer aanspreek baar ben. Achteraf heb ik ge woon te hard getraind. Toch weer, ja. Als je 34 bent dan weet je intussen wel hoe het moet, maar in de praktijk doe je toch weer net effe meer als je voelt dat het lekker gaat. Dan denk je dus veel te simplistisch, al is het anderzijds ook wel weer gezond. Dan weet je dat je het nog steeds in je hebt." Om weer op krachten te komen vertrok Veldkamp na de misluk te seizoensstart met zijn ploeg genoten van Wehkamp naar Zuid-Aftika. Voor de zesde keer in zijn loopbaan zocht en vond Veldkamp in Stellenbosch de rust. „Ik heb de eerste acht da gen niks gedaan. Dat is eigenlijk heel raar in een olympisch sei zoen, maar mijn lichaam had rust nodig. Daarna heb ik heel veel krachttraining gedaan en gefietst." Veldkamp heeft moed geput uit de manier waarop hij vorige maand de 5000 meter schaatste bij het Europees kampioen schap allround in Erfurt. „Dat was een goed signaal. Ik moet het tegenwoordig toch hebben van piekmomenten. Als je 34 bent is het schaatsen niet zo an ders, maar vroeger kon ik er midden in de nacht een drie ki lometer uit rammen als het moest. Als je ouder wordt, doe je dat niet meer. Nu moet ik do seren." Toen Veldkamp tien jaar gele den goud won op de 10 kilome ter, beleefde hij alles in een roes. Het overkwam hem. De jonge lange-afstandspecialist uit Den Haag vond het eigenlijk logisch dat hij won. „Ik besefte het wel, maar nu zou ik er nog meer van genieten. Toen dacht ik dat ik het twee jaar later in Ham ar wel weer zou doen." In 1994 kon Veldkamp niet op tegen de ge weldenaar Johann Olav Koss en vier jaar later was Gianni Rom me een klasse apart. „Dit jaar ligt het op de Spelen meer open dan ooit tevoren", stelt Veldkamp vast. „Elke Ne derlander die meedoet op de lange afstanden is kanshebber voor het goud. Er is niet één die er met kop en schouders boven uit steekt. Dat komt voor een deel omdat toppers als Romme en Ritsma niet meer zo goed zijn als vroeger, al blijft Romme voor mij altijd favoriet nummer één. Alleen als hun niveau min der wordt, kunnen anderen dichterbij komen. Want het ab solute niveau is niet gestegen." Veldkamp voelt zich fysiek nog goed. Hij heeft een droom, al is het de vraag of het een realisti sche is. „Ik heb altijd al tijdens één Olympische Spelen twee medailles willen winnen. En nog een gouden medaille zou de ul tieme bekroning zijn van mijn schaatscarrière." Het moment van stoppen komt steeds dichterbij. Zijn sponsor heeft laten weten zich na dit sei zoen uit het schaatsen terug te trekken. Een alternatief is er nog niet. „Ik had al zo'n gevoel dat Wehkamp zou stoppen", zegt Veldkamp. „Er zijn goede con tacten met grote bedrijven, maar er is nog niets concreets bij. Ik zie het wel zitten, maar als we niks vinden dan houdt het op. Het zou jammer zijn, want we hebben tot en met de Wm terspelen van 2006 in Turijn een duidelijke visie ontwikkeld. Wij nemen onze verantwoordelijk heid met het oog op de minder ontwikkelde schaatslanden. Ik vind dat Nederlandse teams daar een taak in hebben." Zelf denkt hij maximaal nog twee jaar door te gaan. Als hij uitgeschaatst is, blijft Veldkamp betrokken bij het schaatsen. „Ik ga nu al namens België naar IOC-congressen. Ik weet dat het bij internationale toernooien beter kan en daar wil ik iets aan doen. Ik heb daar lol in. Dat is nu eenmaal de aard van het beestje: ik ben iemand die mee wil beslissen." STERREN VAN DE SPELEN 'Gulljakten' luidt de titel van de biografie van Björn Daehlie, 'Goudjacht' op z'n Neder lands. Typerend voor de groot heid van de Noorse skiloper is dat het boek al in de winkels lag, toen hij vier jaar geleden bij de Wmterspelen in Nagano nog drie gouden medailles moest winnen. Daehlie had er op dat moment al vijf in zijn bezit en had zijn biografie dus al verdiend. Met acht gouden olympische medailles en vier zilveren op de cross-country is Daehlie de succesvolste sporter in de ge schiedenis van de Olympische Wmterspelen. Sinds hij in 1989 als 21-jarige in Salt Lake City zijn eerste internationale wed strijd won, was hij onverzadig baar. Daehlie werd ook nog eens negen keer wereldkampi oen en boekte in zijn carrière 46 wereldbekerzeges. Zijn landgenoten zaten in 1994 huilend voor de televisie toen Daehlie in Lillehammer zijn successen oogstte. Twee jaar eerder, in Albertville, begon de olympische triomftocht van de Noor. Zijn achtste goud, na een martelgang over 50 kilo meter in Hakuba, was hem het meest dierbaar. Een 'glamourboy' zoals bij voorbeeld Alberto Tomba was Björn Daehlie niet in het minst. Hij was een nuchtere. Een trainingsbeest dat zijn da gen tot op de minuut plande. Hij legde jaarlijks zo'n 15.000 trainingskilometers af op de ski's. „In totaal zo'n 200.000 ki lometer. Achtmaal rond de we reld", rekende hij uit. Hij boerde er goed door. Daehlie werd multimiljonair en streek jaarlijks drie miljoen gulden op aan sponsorcon tracten. Hij had een eigen BV met twee man in dienst, een eigen kledinglijn en een eigen televisieshow. In de verkiezing 'populairste Noor van de 20ste eeuw' werd hij derde achter Thor Heyerdahl en Gro Har lem Brundtland, de eerste vrouwelijke Noorse premier. In maart 2001 dwong een sle pende rugblessure de toen 33- jarige Daehlie er toe te stoppen met zijn sport. Björn Daehlie (midden) won acht gouden medailles. Archieffoto: GPD/Arno Balzarini

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23