Groenendaal voelt zich de beste op WK SPORT Badmintonners klagen over lakse houding NOC*NSF Verhagen pakt wereldtitel bij espoirs, junior Langeveld achttiende Belgen domineren in Zolder Shaun Greatbatch ba; opzien met ninedarter Chinese Yao wint haar eerste Nederlandse titel maandag 4 FEBRUARI Stefan Eberharter. Foto: Reuters Weer overwinning voor Eberharter sankt moritz - Stefan Eberhar ter heeft gisteren in Sankt Mo- ritz de reuzenslalom op zijn naam gebracht. Voor de 32-jari ge Oostenrijkse skiër uit Stumm was het de achtste overwinning in een wereldbekerwedstrijd in dit jaar. de vijftiende in zijn loopbaan. Eberharter legde de twee manches af in 2.32,66 en had 0.02 seconden voorsprong op de Zwitser Didier Cuche. Za terdag won Eberharter de afda ling in Sankt Moritz. De Oos tenrijkse Renate Götschl won zaterdag in het Zweedse Are een afdaling gewonnen die meetelt voor het klassement om de wereldbeker. De Fran- c^aise Laure Pequegnot schreef gisteren in dezelfde plaats de slalom op haar naam. De Wilt voegt zich bij elite stuttgart/gent - Monique de Wilt voegde zich gisteren in Stuttgart bij de wereldtop in het polsstokhoogspringen. Ze ver beterde haar Nederlands record tot 4,40 meter en eindigde in de sterk bezette wedstrijd als der de. De Russin Svetlana Feofa- nova verbeterde met een hoog te van 4,71 meter het wereldre cord dat de Amerikaanse Stacy Dragila vorig jaar vestigde. Op de 3000 meter verbeterde de Ethiopische Berhane Adere het wereldrecord van Gabriela Sza- bo tot 8.29,15. „Ik zat al een tijd te wachten op een doorbraak", aldus De Wilt, die afgelopen zo mer de finale miste bij de WK in Edmonton. „Ik sprong in juni dan wel 4,35 meter, maar het was allemaal wankel en onze ker. Vorige winter kwam ik zelfs niet hoger dan 4,05 meter." „Ik heb hard aan mijn techniek ge werkt", zei de atlete, die drie pogingen op 4,50 meter zag mislukken. Handbaltitel naar Zweden Stockholm - De Zweedse hand ballers zijn gisteren voor eigen publiek Europees kampioen ge worden. Ze versloegen Duits land in de finale met 33-31Dit gebeurde pas in de verlenging. Na de reguliere speeltijd was het 26-26. Bij rust leidden de Duitsers nog met een doelpunt verschil. veldhoven/gpd - Op de Em bassy, het officieuze wereld kampioenschap darts in Enge land, is de beloning voor een ninedarter hoger dan de hoofdprijs. Wie zijn 'leg' met het minimale aantal van negen pijlen uitgooit, krijgt 54.000 pond, de winnaar ontvangt 48.000 pond. Het was de Ame rikaan Paul Lim die 't kunstje ooit flikte, al meer dan twaalf jaar geleden. Vrijwel alle organisaties van dartstoemooien nemen de ninedarter mee in hun prijzen schema. Zo kon je op de Doe- land Masters vorig jaar nog een auto meenemen bij het realiseren van een ninedarter. Het zal Shaun Greatbatch ver baasd hebben dat de organisa tie van de Open Nederlandse kampioenschappen de nine darter niet op z'n waarde wist te schatten. De beminnelijke Engelsman verbijsterde het publiek in de laatste 'leg' van de tweede set door zeven triple twintigers te gooien, één triple vijftien én, als klap op de vuur pijl, een dubbele achttien. Maakt samen: 501 punten. Greatbatch kon zijn ogen niet geloven, sloeg de handen voor het gezicht en kreeg minuten lang applaus van het uitzinni ge publiek. Het unieke kunstje, dat zelden wordt vertoond, noopte de organisatie, de Ne derlandse Darts Federatie, tot spoedoverleg om kort na de fi nale alsnog met een prijs op de proppen te komen: tweedui zend euro, duizend van een anonieme sponsor, die de NDF heeft verdubbeld. Great batch kreeg daar nog eens 3636 euro bij, omdat hij in de finale zijn landgenooit Steve Coote klopte met 4-2. De Engelsman was gisteren de redding van SBS6. De televisie- Raymond van Barneveld met Co Stompé de Archieffoto: ANP/Ad van selt zender zond gisteren streeks de finale uit Open NK. De zender goed te zitten met Co maar die faalde in de eindstrijd tegen Maar de Brit maakte in le alles goed met optreden. Het is de na John Lowe (eind ventig) en Paul Lim de tv-camera's een registreerden. Met de Open is Greatbatch de Raymond van in de kwartfinales verloo Colin Monk. De samen met Co succesvol in het nooi. De twee waren te sterk voor het Mervyn King/Martin Bij de dames kon Hoenselaar terugzien uitstekend toernooi. De damse won twee titels.| x dubbel samen met Trina ver en het winst op Tricia Wright. zolder/gpd/anp - Het kon in zijn ogen niet mooier. Uitgere kend in België werd Thijs Verha gen zaterdag wereldkampioen. „Het land waar het veldrijden het meeste leeft, waar iedereen om het crossen geeft. Om daar als Nederlander wereldkampi oen te worden, daar heb ik altijd van gedroomd." De droom van Verhagen bete kende een nachtmerrie voor de Belgen. De Vlaamse titelfavoriet Davy Commeyne zette in de ul tieme sprint op het circuit van Zolder de deur open, waardoor part-time metselaar uit Erp het wereldgoud bij de espoirs (ama teurs onder 23 jaar) kon verove ren. Een plak die de zelfbewuste Brabander, gezien zijn uiterst 'volwassen' manier van koersen, bepaald niet had gestolen. Verhagen speelde, zo beweerde hij althans, met de concurrentie, de Belgen Commeyne en Wim Jacobs. „Ik heb ze een voor een 'n beetje weg laten rijden. Een ronde, niet langer. En dan weer de volgende. Steeds kregen ze dertig, veertig meter. Nooit veel meer. Ze zwommen, dat kwam me heel goed uit. Al moet ik toe geven dat ik zelf niet had kun nen demarreren, zo goed was ik nu ook weer niet." Verhagen had zijn strijdplan voor de finale helder voor ogen. Met hulp van de Tsjech Trun- schka (derde) werd in de laatste ronde de aansluiting bij Com meyne gevonden, en de Italiaan Franzoi ging op het laatste rech te eind juist op tijd aan. „Ik zat in een zetel, het leek wel een Hollander zo mooi als hij de sprint aantrok." Commeyne passeerde de Italiaan, keek naar links, maar had buiten de snelle Nederlander gerekend. Die vloog rechts, akelig dicht langs de reclameborden, voorbij. Commeyne: „Ik was verrast, tot dat ik zijn elleboog in mijn dij voelde." Commeyne durfde, bang voor declassering, het gat niet meer dicht te gooien. Ver hagen: „Vraag was wie de mees te lef had. Ik bleek het te zijn." Vrouwen Daphny van den Brand won gis teren voor het derde opeenvol gende jaar brons op het WK veldrijden voor vrouwen. De 29- jarige Fran^aise Laurence Le- boucher, een vrijwel onbeschre ven blad in het veldrijden, pakte de titel voor Hanka Kupfemagel, de Duitse wereldkampioene van de vorige twee edities. Op de streep was het verschil tussen de aartsrivalen Kupfema gel en Van den Brand slecht? enkele centimeters. „Tevreden? Ach, het moet. Ik kan mezelf niks verwijten. Ik ben de hele koers rustig gebleven. Heb mijn eigen koers gereden en geen foutjes gemaakt." Kupfemagel had duidelijk niet haar beste dag, maakte onderweg een on zekere indruk. Van den Brand voelde dat er een kans was de tweevoudig titelhoudster te kloppen. Maar ze hand niet ge rekend op Leboucher, die dui delijk de sterkste benen. Leboucher was halfweg koers ontsnapt, juist op het moment dat Kupfemagel een schuiver maakte. „Ik moest even van de fiets, kon nooit meer aanpik ken," blikte Van den Brand te rug. Aan de streep bedroeg het verschil ruim een minuut. Junioren De Belg Kevin Pauwels was op het circuit van Zolder de sterkste bij de junioren. Lissenaar Sebas tian Langeveld, debuterend op het WK, werd achttiende, op 1 minuut 27 van de winnaar. Hij was daarmee de tweede Neder lander achter Frank van Grootel (zeventiende). Langeveld Ig te vooraf op een plek in d( tien, maar door enkele valj ,j en voor hem werd hij in d ste ronde al ver teruggewo „Een Fransman en een kwamen na de start met in aanraking. Op de zandh stokte het tempo weer. Ik i bij de eerste passage als door." De Lissenaar knokt p, goed terug naar de negenc y sitie, maar moest die in d< ,r ste tien minuten toch prijsgeven. „Ik kreeg een king. Als eerstejaars luk soms nog niet om een hele strijd volle bak te gaan." den bosch/anp - De opgave van Mia Audina in de halve fi nale zorgde voor de meeste opwinding tijdens de Neder lands kampioenschappen bad minton. Verder waren in De Maaspoort in Den Bosch geen verrassin gen te noteren. De enkelspelfi nale bij de vrouwen was zelfs saai. De Chinese Jie Yao ver sloeg in drie games Brenda Beenhakker. Jie Yao stond in de finale slechts drie punten af: 7-1 7-0 7-2. Na afloop zei de Chinese, die amper Nederlands spreekt, dat ze op het NK alleen serieu ze tegenstand van Judith Meu- lendijks (in de halve eindstrijd) had gekregen. „Tegen haar weet ik niet hoe ik moet spe len", gaf ze toe. Wanneer haar werd gevraagd over het niveau van de Nederlandse spelers, lachte ze minzaam. „Het NK is niet zwaar", was haar veelbe tekenende antwoord. lijken van de topsportplannen, maar afspraken over dit onder werp worden steeds maar weer uitgesteld. Net als de geld stroom. „En daar ben ik best in teleurgesteld", zegt Van Doorn malen. „In augustus kreeg ik een e-mail waarin stond dat de samenwerkingsovereenkomst Alleen Mia Audina kan haar serieuze tegenstand bieden, maar die speelster liep in de halve finale - toen zij nog slechts één punt nodig had - een blessure op en moest zich terugtrekken. De Nederlandse Badminton- bond (NBB) heeft deze week officieel een aanvraag voor een Nederlands paspoort voor Jie Yao ingediend. Het is echter onduidelijk hoe lang het duurt voordat ze de Nederlandse na tionaliteit krijgt. Medewerking uit China hoeft Jie Yao - die zelf niet wist dat al een aan vraag de deur uit was gegaan - niet te verwachten. „De Chine zen zijn boos op mij", vertelde ze. „Want ik dreig een gevaar voor hen te worden. China heeft de Uber Cup - vergelijk baar met de Davis Cup bij het tennis - al heel vaak gewon nen, maar nu heeft Nederland ook een heel sterk team. Van daar." snel getekend zou worden. Maar dat is nog steeds niet gebeurd. Zo komen we geen stap verder." Maar hij vindt ook dat de spe lers niet moeten zeuren. „Pres teren gaat voor de beloning uit. De jongens zullen ook in het voorjaar moeten laten zien dat ze het waard zijn." zolder/anp - Hij kon geen mo ment aanspraak maken op de medailles. Toch voelde Richard Groenendaal zich in Zolder de beste. Na een rampzalige wed strijd stak hij zijn handen in de lucht toen hij als vierde over de finish kwam. De Brabander rea geerde vooral zijn opgekropte frustraties af op de Belgische toe schouwers, die met drie landge noten op het podium geen oog meer hadden voor die Hollander. Groenendaal werd de afgelopen dagen gemaakt tot de meeste gehate man van België. De we reldkampioen van 2000 was in de ogen \-an de Vlamingen de enige die het volksfeest in eigen land kon verstoren. Na een klap aan een Belgische supporter in Diegem voedde hij de antipathie tegen hem nog eens extra door zijn uitspraken in het weekblad Humo. Zijn teksten over zware jongens met honkbalknuppels werden groot uitgemeten en bleven hem de gehele voorbe reiding achtervolgen. De Neder landse kopman wist zich af te sluiten van de commotie, maar werd toch weer geklopt door materiaalpech en een slechte start. De Belgen namen in een haag van vlaggen en andere attribu ten direct de controle over de wedstrijd. Alleen Wim de Vos kon ondanks een handblessure Mario de Clercq, Sven Nijs en ti telverdediger Erwin Vervecken volgen. Op het moment dat Groenendaal bij de koplopers dacht aan te sluiten reed hij zijn derailleur stuk. Bij een tweede poging kwam hij door een ons portieve actie van Ben Berden ten val en kreeg een trapper in zijn kuit. Daarna had hij ook nog eens problemen met zijn schoen. Ondanks de steun van Gerben de Knegt was Groenen daal constant in de achtervol ging. Toch wilde hij zichzelf niet als verliezer beschouwen. „Ik wist dat het zo'n jojo-koers zou worden", aldus Groenen daal, die besloot toch geen ge bruik van zijn speciale eivormi ge banden te maken. „Maar als je drie keer zo sterk kan terugko men, ben je volgens mij de bes te", stelde Groenendaal. „Ik ging daarom juichend over de streep. Het was in een impuls ook een reactie op dat boegeroep van die Belgen. Ik had ze graag stil willen krijgen vandaag, maar het zat er niet in." Evenals in de meeste andere veldritten van dit seizoen mond de het WK uit in een Belgisch onderonsje. Mario de Clercq bleek de slimste. De routinier had op de hotelkamer al een perfect plan uitgestippeld met zijn toekomstige ploeggenoot Tom Vannoppen. De jonge Belg deed een solopoging, maar werd door Erwin Vervecken terugge haald. Toen de titelverdediger met een kapotte ketting uit koers moest, kreeg de 35-jarige De Clercq alle ruimte om zijn idee uit te voeren. Sven Nijs kwam ingesloten te zitten tussen De Clercq en Vannoppen. De Raborenner had na de start ook al een inhaalrace moeten doen en ontbeerde de kracht om de twee te lossen. Scepsis over topsportplan olympische ploeg door Edwin Alblas den bosch - Mooie topsport plannen, bij de badminton- bond, maar de internationals klagen steen en been. Nationaal kampioen Dicky Palyama weet nog steeds niet of hij er wel goed aan gedaan heeft om onder druk van de bond naar Neder land terug te keren. „Het geeft een klotegevoel als je niet waar je het allemaal voor doet." En Gerben Bruijstens, verliezend fi nalist, is cynisch en sceptisch te gelijk. „Het NOC'NSF beloofde gouden bergen, maar ze komen voorlopig nog niets na." Zelfs het positieve gevoel van tech nisch coördinator Martijn van Dooremalen is aangetast. „We komen zo geen stap verder." Bruijstens (27) en Palyama (23) stonden voor de derde achter eenvolgende keer op de NK in de mannenfinale. Voor de derde keer ook won Palyama (7-0, 7-4, 8-7), zonder twijfel de beste spe ler van Nederland. Bruijstens acht zichzelf een goede tweede. „Dat heb ik met die finaleplaat sen op rij wel bewezen." Beide heren menen dus recht van spreken te hebben als het vorig jaar zomer ingezette top sportprogramma het gespreks onderwerp is. Elke dag trainen op sportcentrum Papendal, met alle faciliteiten bij de hand en volop mogelijkheden om inter nationaal aan de weg te timme ren. Zó zou het plaatje moeten zijn, meent Bruijstens. De prak tijk is volgens hem dat je het al lemaal zelf moet regelen. „Ik heb nu een kamertje gevonden in een gekkengesticht en we zijn zelf maar bij een pizzeria en een chinees in de buurt naar bin nengestapt om te onderhande len over korting." Lijdzaam kijkt Bruijstens iedere dag op Papendal toe hoe het te- Dicky Palyama in actie in de finale tegen Gerben Bruijstens. Foto: ANP/Koen Suyk veel aan lunch voor NOC*NSF- personeel in de vuilnisbak wordt gekieperd. Het leek hem een goed idee als de badmin tonners zich over de restanten zouden kunnen ontfermen, maar een poging daartoe werd volgens hem bot getorpedeerd. De Eindhovenaar is voorts woest over de kleinzieligheid van de sportkoepel. Als B-spor- ter heeft hij ook nog recht op een toelage van het NOC*NSF, maar deze maand krijgt hij niets omdat hij even niet tot de beste 64 van de wereld behoort. „Na dé Thomas Uber Cup die deze maand wordt gespeeld is dat weer wel het geval. Het gaat om één maandje." Ook kreeg hij een brief waarin 'met een advocaat werd ge dreigd' omdat hij op zijn auto de letters 'olympische sporter' had laten drukken. Bruijstens wilde daarmee slechts de spon sor van de auto tegemoetko men. Het NOC'NSF meent dat Bruijstens het recht niet heeft om het woord olympisch te ge bruiken, omdat hij geen A-sta- tus heeft. „Je probeert het voor jezelf zo goed mogelijk te rege len en dan krijg je dit!" Palyama hoorde de klaagzang grotendeels aan. Ook hij is aller minst tevreden maar loopt er minder mee te koop. Dat hij niettemin overweegt om voor het geld bij BC Almere in de eer ste divisie te gaan spelen, impli ceert dat hij mogelijk noodge dwongen andere wegen inslaat. Een deel van zijn onvrede wordt straks tijdelijk weggenomen als de Chinees Lin Ying zich weer op Papendal meldt. De vriend van speelster en Nederlands kampioene Jie Yao, die zich al eens een paar maanden nuttig maakte bij de nationale selectie, komt op een toeristenvisum weer drie maanden naar Neder land. Palyama roemt de trai ningsmethoden van de Chinees. Voor Yings komst zou hij graag willen weten naar welke inter nationale toernooien de bond hem stuurt. Duidelijkheid om trent het programma laat te lang op zich wachten, klaagt Palya ma. Veel hangt af van het NOC*NSF, geeft van Dooremalen toe. De olympische sportkoepel zegde hem steun toe bij het verwezen- Richard Groenendaal eindigde gisteren op de vierde plaats. Hij moest vier Belgen voor zich dulden. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Met een acrobatische truc pro beerde hij het in de laatste ron de nog wel, maar de ervaren De Clercq trapte er niet in. „Ik heb nooit opgegeven", stelde de winnaar van de wereldbeker, wiens trommelvliezen door de herrie op springen stonden. „Maar ik kwam niet weg. Ik ben op waarde geklopt." De Clercq riep Vannoppen in de slotfase nog even tot de orde en sprintte eenvoudig naar zijn derde wereldtitel. Hij droeg de overwinning op aan zijn vader. „Door privé-problemen hebben we heel lang geen contact meer gehad, maar vlak voor het WK is het goed gekomen", snikte de altijd emotionele De Clercq. De veteraan van de Belgische ploeg was ook getergd door de kritiek die onder andere oud wereldkampioen Paul Herijgers op hem uitte. De Clercq, die na zijn wereldbekerzege in Worte- gem-Petegem zijn carrière nog een jaar besloot te verlengen, zou alleen maar oog bankrekening hebben. „Ik zeven jaar aan de top. Dat van bepaalde zeggen'. Dit is mijn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22