Leiding laat kernreactor doordraaien 'Het was toch een beetje Koninginnedag' Koninklijke wittebroodsweken in Zwitserland Olympisch dorp is te klein U Q9P Vuurzee in bollenschuur Verzoek Pronk genegeerd Libanon vangt al-Oaeda op Harry Potter breekt records Justitie doet inval bij VNU drukkerij deltabach Leidsch Dagblad Crystolight Crystolight er 45 doden ij aardbeving Ifest-Turkije werken a euthanasie iet aan uitvaart fgentijnse bank icht uit vrees oor toeloop a Vinci: de lortiefste school an Nederland? rgernis ver wachttijd i Rijnland ivallers elpen Ajax an zege euwenhoorn eeft UVS lentale dreun er Palestijnen imen om bij itploffing auto l/afp-rtr - In het zuiden |de Gazastrook zijn vandaag Palestijnen gedood toen auto ontplofte. Wie er in de zaten is nog niet bekend, orzaak van de ontploffing min. De explosie deed zich in de buurt van Rafah, niet fan de grens van Egypte, ens Palestijnse veiligheids- nen vloog er op het mo- t van de ontploffing een Is- sche legerhelikopter boven ;ebied. Tijdens de Palestijn- )stand heeft het Israëlische verscheidene militanten tod door hen vanuit de met raketten onder vuur te in. fgelopen nacht vuurden Is- sche helikopters vier raket af op een metaalfabriek in vluchtelingenkamp Jabalia e Gazastrook. Dat hebben stijnse veiligheidsfunctiona- n meegedeeld. Het gebouw vaar beschadigd. Ook hui- in de buurt liepen schade Volgens een woordvoerder het Israëlische leger was de lek betrokken bij de produc- van mortiergranaten. De "al was volgens hem een re- op de beschieting met zul- irojectielen van Israëlische trzettingen in de Gaza- )k. Israëlische militaire eenheid vannacht eveneens het au- ime Palestijnse gebied Beth- :m op de Westelijke Jordaan- er binnen. Er waren scho- wisselingen met Palestijnen. 'stijnse veiligheidsfunctiona- sn konden niet zeggen of er Tonden zijn. ina Buitenland: fat en Sharon zorgen r mini-doorbraken' NR. 42840 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 4 FEBRUARI 2002 VRAGEN 071-5128030 De brandweer deed zijn uiterste best, maar van de bollenschuur van Matze bleef alleen het geraamte over. Foto: Hielco Kuipers voorhout - Een bollenschuur van Matze BV is zaterdagmor gen vroeg volledig uitgebrand. De technische recherche begint vandaag aan het onderzoek hoe de brand van het pand aan de Frank van Borselenlaan is ont staan. Om tien over half drie kreeg de brandweer de brand melding binnen. Martin Matze, een van de drie eigenaren van het bedrijf, vermoedt dat de schade in de miljoenen euro's loopt. Er moesten brandweerkorpsen uit omliggende gemeente aan te pas komen om het vuur te do ven. Om kwart voor vijf in de ochtend werd het sein 'brand meester' gegeven. Het nablus sen duurde nog vele uren. De brand leverde geen direct gevaar op voor de omgeving omdat de petten/gpd - Het bestuur van de kernreactor in Petten is niet van plan in te gaan op het verzoek van milieuminister Pronk om de reactor tijdelijk stil te leggen. Volgens interim-directievoorzit ter Schatborn van NRG (Nuclear Research and consultancy Group) is er geen acuut veiligheidsrisico rond de hogefluxreactor (HFR) en is er evenmin iets mis met de vei ligheidscultuur binnen de reac torkoepel. Een maand geleden nog was Schatbom een heel andere me ning toegedaan. Toen stelde hij dat 'de werksfeer binnen de re actor totaal was verziekt en ope rators en management een langdurige heropvoeding moes ten ondergaan, opdat ze weer met elkaar leren omgaan zoals hun moeder hen dat heeft ge leerd.' Schatbom wacht de brief af die de minister hem voor van daag heeft toegezegd. Voorlopig draait de HFR op vol vermogen (45 MegaWatt) door. Juristen van VROM buigen zich over de rechtspositie van Petten. Er staan ook grote commerciële belangen op het spel. In op dracht van het ook in de duinen van Petten gevestigde Ameri kaanse bedrijf Tyco Mallinck- rodt produceert de HFR grote hoeveelheden radio-isotopen voor medische toepassingen (diagnostiek en kankerbestrij ding). Kankerpatiënten zijn bij een eventuele sluiting van Pet ten onmiddellijk de dupe. Zij kunnen dan niet meer worden bestraald. Ook kunnen er geen diagnoses meer worden gesteld. Dat stelt voorlichter Mulder van het LUMC. Het gaat in Leiden om 6000 patiënten per jaar. Dagelijks worden er vanuit Pet ten radio-isotopen vervoerd naar ziekenhuizen in Neder land. Omdat" er geen voorraad van is, zal bij een sluiting van de Hoge Flux reactor die aanvoer binnen een dag stoppen. Het gaat om de zogeheten nucleaire geneeskunde. De leverancier hiervan is Tyco Healthcare, een bedrijf dat eveneens op het Pet- tense terrein is gevestigd. Volgens directeur Buurlage van Tyco Mallinckrodt zullen de ge volgen van stillegging van de hogefluxreactor dramatisch zijn. De productie in 'Petten' van ra dio-isotopen kan weliswaar worden overgenomen door ge specialiseerde kernreactoren in onder meer Canada, Zuid-Afrika en België, maar niet op korte termijn. „Er zal geruime tijd op wereldschaal een tekort zijn aan radio-isotopen." Schatbom suggereert dat Pronk oordeelt zonder te weten, te ge makkelijk af gaat op de verhalen die NRG-klokkenluider Schaap naar buiten heeft gebracht. „Die is de oorzaak van alle onrust." (advertentie) door Annet van Aarsen en Jos van Duinen leiden - Mondjesmaat kwamen ze binnen druppelen op station Leiden Centraal: de feestgangers, de royalty watchers maar ook de actievoerders die er zaterdag in Amster dam bij wilden zijn. Sommigen kozen er voor om - na de balkonscène - nog wat lan ger in de hoofdstad te blijven hangen, ande ren spoedden zich naar huis, naar de video recorder die vier uur lang de feestelijkheden had opgenomen. Eén ding is zeker wie zaterdag voor de tele visie was blijven zitten, had het beste zicht, maar miste veel van de feestelijke sfeer rond het huwelijk. „We hebben de Gouden Koets gezien, leeg helaas", meldt Jessica Krewinkel uit Noordwijk. „Maar het was gewoon leuk om er bij te zijn." Haar zus Linda: „Toch een beetje Koninginnedag." Ingrid van den Goorbergh uit Wassenaar gaat als het even kan naar elk feest van de Oranjes. Met Prinsjesdag neemt ze - als het mag van de school waar ze les geeft - vrij. „Ik schrok wel even toen ik die oranje rook bom af zag gaan. Net als de rest van het pu bliek. Maar verder was de sfeer heel ont spannen en gezellig in Amsterdam. Ik had het niet willen missen." De meesten gingen laat naar Amsterdam, zo tegen een uur of negen. José Verboom uit Leiden nam echter geen enkel risico: om kwart over vier 's ochtends ging ze al op reis. Ze stond dus vroeg langs de route, maar ze ker niet als eerste. Maar ja, ze had anders dan de mensen die nog vele uren eerder wa ren gekomen, geen slaapzak bij zich. „Ik voel me nog niet moe", zegt ze als ze rond vier uur in Leiden uit de trein stapt. „Maar dat komt misschien zo, als ik thuis achter een bakje thee zit." Anders dan José was niet iedereen zo ge charmeerd van het kersverse echtpaar. Dat blijkt als een groepje Groningse actievoer ders - op zoek naar een logeeradres in Lei den - in de stationshal een spandoek ont vouwt: 'Oranje maakt me ziek, leve de repu bliek'. De echte oranjeliefhebbers hebben een broertje dood aan dergelijke uitingen. Zoals Jacky Jacoba uit Leiden: „Als de prins van je land gaat trouwen moet je respect to nen. Hoe dan ook." Pagina R5: Het huwelijk regionaal schuur redelijk ver van de be bouwde kom stond. In de schuur stonden bollen ge reed voor export. Verder gingen drie landbouwtractoren, vijftien aanhangers en de complete kantoorinventaris met compu ters in vlammen op. Volgens Matze is er een belang rijke taak weggelegd voor ge meente en verzekering. Als het geld snel wordt uitgekeerd en de gemeente snel een vergunning verstrekt voor een nieuwe schuur, verwacht hij weer snel aan het werk te kunnen. Het bollenbedrijf Matze is in 1937 door de vader van Matze opge richt. Er werken drie mensen. Pagina's R1 en R4: Ook branden in Leiden en Rijnsa- terwoude De Voorstraat in Voorschoten veranderde zaterdagavond tijdelijk in Oranjestraat. De Oranjevereniging Koningin Wilhelmina haakte met allerlei dansen, veel muziek en gratis drank (van oranjebitter tot li monade) uitgebreid in op het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Nadat zo'n vijfhonderd schoolkinderen met lampions en de muziekvereniging Laurentius door het dorp waren gegaan, werd in de Voorstraat massaal feestgevierd. De folkloristische dansgroep Nipah uit Den Haag zorgde voor klom pendansen, leerlingen van de Argentijnse tangoschool Libertango uit Leiden en Haarlem tekenden voor de Zuid-Amerikaanse inbreng. Ver der waren er bijdragen van het smartlappenkoor Lief en Leed uit Lei den, het shantykoor Voor de Mast uit Katwijk en het dweilorkest van Laurentius. Foto: Henk Bouwman kabul - Kopstukken van het terroristische netwerk al-Qaeda zijn van Afghanistan naar Liba non gevlucht en hebben daar onderdak gevonden bij leden van de militante beweging Hez bollah. Dat meldt de Ameri kaanse krant USA Today op ba sis van bronnen bij de Britse in lichtingendienst. Volgens USA Today zijn er ongeveer twintig leden van al-Qaeda uitgeweken naar Libanon. De Amerikanen verdenken Hezbollah van een aanslag in 1983 op barakken van de Amerikaanse marine in Beiroet, waarbij 241 mensen omkwamen. Amsterdam - De Harry Potter- reeks breekt alle records. Vier boeken van de tovenaarsleer ling voeren de top 100 van best verkochte titels in 2001 aan. Van de vier avonturen van Pot ter, geschreven door J.K. Row ling, werden in totaal 838.927 exemplaren verkocht. 'Harry Potter en de steen der wijzen', dat in 1998 verscheen, was met 264.259 exemplaren de absolu te topper. Pagina R7 hoofddorp - Justitie heeft vrij dagavond een inval gedaan bij tijdschriftenuitgeverij VNU. De actie was onderdeel van een grootschalig offensief tegen de illegale straatraces die regelma tig in Nederlandse steden wor den gehouden. De door justitie meegenomen foto's zijn ge maakt tijdens een onlangs ge houden straatrace op een indu strieterrein in Hoorn. Bij die ra ce zouden zo'n honderd auto's betrokken zijn geweest. Op de foto'szijn ook personen te zien. VNU heeft inmiddels fel gepro testeerd tegen de inval. (advertenties) door onze correspondent Bob Kroon geneve - Op de eerste etappe van hun hu welijksreis is het kroonprinselijk paar giste ren kort na het middaguur op de luchtha ven van Zürich geland. Willem Alexander en Maxima kwamen van Londen, waar zij naar alle waarschijnlijkheid de ouders van de kersverse Prinses der Nederlanden hebben bezocht. Vanuit Zürich vertrok het paar on middellijk na aankomst met een escorte van de Zwitserse gendarmerie richting Grau- bünden, in het oosten van Zwitserland. De politieauto was in elk geval afkomstig uit het kanton Graubünden en volgens berich ten van een plaatselijk radiostation zou de eindbestemming het voorname winter sportstation Klosters zijn. Maar daarover kon gisteravond geen bevestiging worden verkregen. „Wij geven geen inlichtingen over aanwezigheid of zelfs afwezigheid van hoge gasten", zei een politiewoordvoerder in Klosters. Zelfs het in 'hoge gasten' gespe cialiseerde boulevardblad 'Bliek' tastte giste ren nog in het duister over de kroonprinse lijke eindbestemming. Omdat ook de Zwitserse tv zaterdag de hu welijksvoltrekking integraal uitzond, is men vereerd dat de laoonprins en zijn 'Traum- prinzessin' het Alpenland hebben uitverko ren voor hun wittebroodsweken. Naar aanleiding van berichten dat het paar zijn intrek zou hebben genomen in een 'vil la van vrienden' wordt in Graubünden de luxueuze optrek van de familie Heineken in het nabije St. Moritz genoemd. Maar als de keus van Willem Alexander en Maxima in derdaad op Klosters is gevallen, dan kunnen zij rekenen op alle medewerking van de plaatselijke autoriteiten om hun privacy af te schermen van de te verwachten media- horden. Dat is ook de reden waarom de Britse kroonprins Charles met zijn zonen jaarlijks in Klosters vertoeft, evenals vroeger hun moeder Prinses Diana. De voormalige filmdiva Greta Garbo woonde er zelfs tot haar dood en werd zelden of nooit lastigge vallen. In elk geval is het in en om Klosters stralend weer, maar door de zuidelijke föhnwind ligt de nulgradengrens overdag boven de 2000 meter - veel te warm voor de tijd van het jaar. Maar in het Parsenngebied, dat Davos met Klosters verbindt, ligt nog ruim een me ter, overigens vaak harde, sneeuw in de ho gere regionen, dus wintersporters kunnen er in alle opzichten terecht. Pagina Het Huwelijk: Meer over wittebroodsweken Commentaar salt lake city/calgary/gpd - Vijf dagen voor het begin van de Olympische Spelen blijkt het olympisch dorp te klein te zijn. Vijf schaatsers van Spaar Select, Gianni Romme, Erben Wenne- mars, Marianne Timmer, Anna- marie Thomas en Marja Vis worden vanwege ruimtegebrek ondergebracht op een buitenlo catie in de voorstad Sandy. Het zelfde geldt voor de Nederland se snowboardster Nicolien Sau- erbreij. Sandy ligt ten zuiden van Salt Lake City, op 25 kilometer van het olympisch dorp. De ligging is voor de schaatsers niet on gunstig, omdat de reistijd naar de olympische baan in Keams wordt gehalveerd. Naast de ge noemde atleten worden ook hun coaches en begeleiders in Sandy ondergebracht. Spaar Se lect verblijft overigens nog enke le dagen op hoogte in Park City. Volgens Joop Alberda, technisch directeur van NOC*NSF, heeft het Internationaal Olympisch Comité (IOC) te weinig inge speeld op de groei van de Spe len. Het olympisch dorp zou moeten meegroeien, maar is te klein. „Het IOC heeft voor de toekomst een groot probleem. Het olympisch dorp als zodanig moet blijven bestaan, ook als af scherming voor de sporters. Maar er is een grens bereikt." Het organisatiecomité van de Spelen in Salt lake City (SLOC) had de Nederlandse ploeg in ja- SALT LAKE 2002 nuari een beduidend hoger aan tal kamers in het olympisch dorp toegezegd, aldus Alberda. „Dat het SLOC ons nu eenderde van het aantal kamers heeft af genomen was onaanvaardbaar Noord-Korea zegt af salt lake city - Noord-Korea zal, tegen eerdere afspraken met het IOC in, niet vertegen woordigd zijn bij de Olympi sche Winterspelen van Salt La ke City. Het straatarme land, een van de laatste geïsoleerde communistische staten, stuurt geen sporters en geen officials. IOC-lid Ung Chang heeft zich wegens ziekte afgemeld. Hoe wel directeur Carrard als reden opgaf dat geen enkele Noord- Koreaanse atleet zich heeft ge kwalificeerd voor de Spelen, NOC*NSF heeft daarop besloten een huis in de wijk Sandy af te huren. Daar is plaats voor zes tien atleten. Naast de vijf schaat sers en Sauerbreij zullen ook de reserves van de bobsleeteams en een arts tijdens de Spelen in Sandy verblijven. NOC'NSF kreeg minder kamers toebedeeld van het organisatie comité omdat de afvaardiging van de shorttrack- en skispring- ploeg aanzienlijk kleiner is dan was verwacht. Zag u ooit eerder zo'n collectie? Aarhof 67 Alphen a/d Rijn Blokhuis 2 Lisse energieweg 25, 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon: (071) 589 92 41, telefax: (071) 541 53 82 Deze week brengt.de krant dagelijks een pagina met eén vooruitblik op de Olympische Spélen. Vandaag: 'Nicole Sauerbreij maakt van de nood een feestje' vermoedt de IOC-top dat deze plotselinge afzegging van Noord-Korea te maken heeft met de toespraak van de Ame rikaanse president Bush eerder deze week. Deze plaatste Noord-Korea met Irak en Iran in de 'as van het kwaad, die de wereldvrede bedreigt'. Bush hekelde bovendien het Noord- Koreaanse regime, dat 'zich met raketten en massavernieti gingswapens heeft uitgerust maar de bevolking rustig laat verhongeren'. Postcode Telefoon (i.v.m. controle rtabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling Is mijn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl (advertentie) Importeur Asfour Crystal (Benelux) meer dan 1000 kroonluchters op voorraad modem en klassiek, uitvoerin- gen in zilver, goud en brons handgemaakte kleinmeubelen www.crystolight.com Hoofdweg 122 1057 DA Amstedam Tel:'020-4274740

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1