Invallers helpen Ajax aan zege Jieuwenhoorn geeft UVS een mentale dreun rainingsuren betalen zich uit voor Martin Verkerk Koeman kiest voor ervaring SPORT maandag 4 februari 2002 SI j René Lievaart even Prins van Vieuw Zuid (Groenendaal roeit zich de >este op WK i Bij WSB mogen e wel een eestje vieren Stoel en neus tan diggelen lij BS Leiden in der Zwaan lar Meerburg >4 - Paul van der Zwaan is [end seizoen trainer van rburg. De Leiderdorper te- binnenkort een contract wee jaar bij de Zoeter- [dse tweedeklasser. Van der n was eerder trainer bij ;r andere WSB en RCL. De jer is nu aan zijn derde sei- Ibezig bij eersteklasser riots winnen per Bowl uchorleans - De New England lots hebben gisteren in ^Orleans verrassend de 36e :van de Super Bowl ge ien. de jaarlijkse hoofd- in het American football, oeg uit Boston versloeg de Liis Rams met 20-17. J ims, die twee jaar geleden iper Bowl wonnen, waren t favoriet. De Patriots ston- roor de derde keer, na 1986 Lin de finale en wonnen xer voor de eerste keer. De sing viel zeven seconden iet einde. Adam Vinatieri te op 17-17 met een oal het duel in de met 2 uitverkochte Superdome lew Orleans. De Patriots e 49-jarige coach Beli- waren de grootste under- ooit in de historie van de Bowl. De 36e Super Bowl aditioneel een spectacu- nix van sport en enter- ïent. De finale stond in het van de aanslagen op 11 mber. door André Hoogeboom Tilburg - Het was typerend voor de wedstrijd, zei Ronald Koeman, dat Ajax door een eigen doelpunt van Willem ll-verdediger Victoria weer in het zadel kwam. De i-i, diep in de tweede helft, bevrijdde de Amsterdammers van een chronische machteloosheid voor het vijandelijke doel. De gelijk maker betekende het einde van Willem II. Machlas, ingevallen voor Ibrahimovic en Ikedia, inge vallen voor Knopper, bepaalden de eindstand op 1-3. Daardoor bleef Ajax koploper in de eredivi sie en goed op koers om de grote ambitie van dit seizoen, de lands titel, te verwezenlijken. Zlatan Ibrahimovic kreeg giste ren in Tilburg een lesje in effec tiviteit van zijn vervanger Nikos Machlas. De Zweed had het ver trouwen gekregen van Koeman, die hem in zijn rol wil laten groeien. Want in principe vindt de trainer Ibrahimovic een bete re voetballer dan Machlas. „Hij staat te veel stil", zei de trainer ronduit. Na de gepassioneerde invalbeurt van de Griek, die tilburg/gpd - Ferdi Vierklau voor Heitinga, Fred Grim voor Didulica, Galasek voor Yakubu. Het is overduidelijk dat Ronald Koeman voor er varing heeft gekozen in de tweede seizoenshelft. Dat be taalde zich gistermiddag uit in Tilburg. Vooral Vierklau onderscheidde zich als rech- terverdediger. Koeman koos voor Vierklau in plaats van Heitinga, omdat: „Ferdi is wat agressiever als verdediger en is een echte rechtsback." Eerste keeper Fred Grim raakte geblesseerd toen hij de doorgebroken Ceesay van scoren afhield. Er is, zo liet Koeman weten, niets gebro ken. Grim had alleen een dik ke neus en een blauw oog. maar twintig minuten duurde, zal de Zweed voorlopig even naar het tweede plan worden verwezen, zo lijkt. Bij Ibrahimo vic strandden vele goede aan- valsopzetten. Ajax domineerde in Tilburg, maar kon dat verschil niet uitdrukken in cijfers, omdat de schotloze Zweed onbereik baar, te solistisch en aan de bal te slordig was. Willem II nam even voor rust zelfs de leiding via Ceesay. Het was niet eens een aanval waar uit de vleugelspits scoorde. Na een vrije trap van Landzaat, zeil de de bal over de hele Ajax-ver- dediging heen en Ceesay kon van dichtbij intikken. Die voor sprong kwam letterlijk uit de lucht vallen. Ajax troefde de gastheren op het middenveld kordaat af, vooral dankzij Gala sek, die sinds zijn terugkeer in de hoofdmacht per week beter gaat spelen. Het gemis van de creatieve Van der Vaart (ge schorst) deed zich vooral voorin voelen. De topscorer van Ajax werd vervangen door O'Brien, een nuttige, maar bovenal die nende speler. Het technische overwicht van Ajax strandde steeds voorin, waar Ibrahimovic krampachtig zijn duels uitvocht en meestal verloor en Knopper niet voldoende aansloot om zijn spits te assisteren. De machte loosheid van de frontlinie kwam Ajax nog bijna duur te staan. Willem was in de spaarzame uitvallen uiterst gevaarlijk, voor al via Ceesay. De Tilburger miste twee keer de koelbloedigheid om alleen voor Grim te scoren. Alles veranderde nadat Koeman het hele concept omgooide. Wamberto ging achter de spits spelen, de weer fitte Ikedia, die dit seizoen nog nauwelijks in ac tie kwam, maakte zijn opwach ting. De eerste de beste actie van de vleugelspits bracht de Willem Il-verdediging volledig in verwarring. Ibrahimovic zaai de vooral onrust, maar raakte de bal niet. Victoria wel, hij pas seerde zijn eigen doelman. Dor de gelijkmaker was Ajax be vrijd en kreeg de ploeg extra im pulsen van Nikos Machlas, die zichzelf heeft hervonden onder Koeman. De 2-1 was een voort - Jatto Ceesay van Willem II zit klem tussen de Ajacieden Tim de Cler en Wamberto. Foto: ANP/Toussaint Kluiters vloeisel van de gelukkige ingre pen van de coach en de bevlo genheid van de Griekse spits. Van der Meijde legde de bal panklaar op het hoofd van Machlas, die zijn vijfde sei zoenstreffer scoorde. Even daar voor was hij ook al dicht bij een treffer, maar toen kreeg de Til- burgse keeper De Vlieger nog een voet tegen de bal. Koeman onderstreepte het verschil tus sen de twee spitsen nog maar eens. „Machlas liep steeds goed vrij, kwam naar de bal en wa$ daardoor veel dreigender en ge vaarlijker voor de goal." Het aantrekkelijke duel was in middels al wel bijna voorbij, maar kreeg een passend slot. een swingende combinatie uit. Ingeleid door Chivu en Van der Meijde, zorgde Ikedia voor een uitslag die recht deed aan de krachtsverhoudingen. Het bevrijde Ajax perste er nog Willem II: De Vliegen Victoria. Van Nieuwstadt, Janssens en Mathijsen (82. Sektioui); Landzaat, Caluwe (77. Mari ana) en Mathijssen; Ceesay, Bombarda (73. Van Beelen) en Sjoekov. Ajax: Grim (74. Didulica): Vierklau, Bergdolmo. Chivu en De Cler; Galasek, Knopper (58. Ikedia) en O'Brien; Van der Meyde, Ibrahimovic (71. Machlas) Gertjan van Geen WENH00RN Een veel beter en doortastender Wenhoorn dwong UVS gisteren op de knieën n) en maakte de kampioensrace in de eerste e B daarmee een stuk interessanter. De Lei- ars, voor de winterstop eenzame hoogvlieger straatlengte voorsprong op de concur- p, zagen het gat met Nieuwenhoorn slinken punten. En wat de ploeg gisteren liet zien, )t lihet ergste vrezen voor de rest van de compe- 12gïbakte er helemaal niets van op Voome Put- 75 (De flair en branie van voor de winterstop is 50 (haal weg. De Leidenaars zwalkten van de ene 50(>aanval naar de andere en konden zelf geen bnlijke combinatie op de mat leggen. „We •"gjen de vorm niet", constateerde trainer Paul n |er Zwaan. „Voetballend komen we tekort." vas nog een understatement. UVS kwam heel tekort in de topper. Vanaf de eerste minuut de bezoekers achteruit. De afwezigheid van ee- etlfl de geschorste Jeroen Buijs en Steve Kenepa mocht nauwelijks als excuus gelden. Buijs werd prima vervangen door Marcel Pronk en ook spits Kenepa had gisteren geen fatsoenlijke bal gekregen. Wel geteld een bal werd gisteren tussen de palen ge schoten. De inzet van de jonge invaller Vakkas Al- tinbas ging echter voor leeg doel over. Het was diep in de tweede helft en op dat moment was het al 2-0. Nieuwenhoorn kwam zo geen moment in gevaar en dat is toch vreemd voor een ploeg die tegen de koploper speelt. Het elftal van trainer Wim Sch- willens was de enige die als kampioensploeg naar voren kwam. Onder aanvoering van John Lopez Cruz en de balvaste spits Gerard van Bergen com bineerde Nieuwenhoorn naar hartelust. UVS voet balde te laf en te doorzichtig om daar een stokje voor te steken. Van der Zwaan was duidelijk naar Hellevoetsluis afgereisd voor een punt. „En dat had ik wel verwacht, gezien de problemen die ze hebben", zei Schwillens. „Maar ze beheersen de kleine ruimtes niet, zoals wij die beheersen. Pas als ze fysiek kunnen spelen en de lange bal goed hanteren, komen wij in de problemen." De lange bal was het enige wat UVS in huis had. Joeri Onderwater leek niets beters te kunnen ver zinnen. Michel Turk begon fysiek aan het duel, zij het in negatieve zin. Al in de derde minuut torpe deerde hij Roy van Duppen en hij mocht blij zijn dat scheidsrechter Henneveld de aanslag zelfs geen gele kaart waard vond. Wellicht had de over treding Henneveld toch licht beïnvloed, want in het vervolg had de thuisclub hem niet bepaald te gen. Vijf minuten na rust zag hij in een overtre ding van Gerard Koers op de rand van het straf schopgebied een penalty. Edwin van der Roest schoot de bal beheerst binnen: 1-0. „We werden geholpen door de scheids", meende Schwillens. „Het werkte bevrijdend. Wat we daarna lieten zien, was gewoon goed." Nieuwenhoorn koos terecht voor het uitbouwen van de voorsprong en werd geen strobreed in de weg gelegd. Marcel Post kopte in de 63ste minuut de 2-0 binnen uit een comer en Dave de Heiden moest daarna meermalen handelend optreden om erger te voorkomen. Het wordt een heidens karwei voor UVS, in 2002 nog puntloos, om de voorsprong op Nieuwen hoorn te behouden. Zondag wacht Feyenoord, de eerste ploeg die het zonder zelfvertrouwen voet ballende UVS dit seizoen versloeg. Nieuwenhoorn heeft reden voor een veel optimistischer kijk op de titelrace. Schwillens weet wel wie de favoriet is. „UVS heeft een mentale dreun gehad vandaag. En het voordeel dat wij hebben, is dat we compleet zijn. Bij mij staan maar twee jongens 'op scherp', wat kaarten betreft. Dat zijn dingen die aan het eind van het seizoen gaan tellen." Van der Zwaan: „Voor de winterstop hadden we bluf en branie als geen ander. Nu blijkt dat we mentaal vrij kwetsbaar zijn." Nieuwenhoorn - UVS 2-0 (0-0). 50. 1-0 Edwin van der Roest (strafschop). 63. 2-0 Marcel Post. Scheidsrechten Henne veld. Toeschouwers: 350. UVS: De Heiden: Pronk, Onderwater, Parrel, E. van Tol; Koers (77. Akerboom), Van der Heiden, Darrazi; Bennekers, Turk (57. Altinbas), Davidson. JUertjan van Geen is/leiden - Aangespoord idereen nieuwe coach en ge- ateïn door een gezonde drang voren bereikte tennisser c.nii0 Verkerk in Dallas zijn ie Challenger-finale op rij. gi3-jarige Alphenaar wacht op zijn eerste zege. Za- was Jeff Morrison te 6-4 6-4. „Ik heb twee min- lervicegames gespeeld, ter- ij op de voor hem moeilij- imenten steeds sterk ser- aldus Verkerk .iccesreeks brengt hem naar hoogste positie op de we- inglijst ooit. „Ik stijg naar plaats binnen de 130", zei ïtk gisteren. De lessen van ieuwe coach Nick Carr vruchten af. De Nieuw- beval de lange Ver- San vaker het net op te zoe- Paar is voor hem de mees te winst te behalen. „Ik speel nog geen service/volley, maar als ik de kans krijg ga ik naar vo ren. Mijn volley's zijn nog niet fantastisch, maar ik ga vooruit. De vele trainingsuren betalen zich nu ook uit." Verkerk baarde op de indoorba- nen in Dallas opzien door op weg naar de finale gerenom meerde spelers uit te schakelen. Met de zeges op Cecil Mamiit in de kwartfinale en Vince Spadea in de halve eindstrijd, bewees hij het tophonderd-niveau aan te kunnen. „Dat zijn goede tennis sers. En indoor is niet eens mijn favoriete baansoort." Verkerk deelt de rest van het jaar coach Carr met kersvers Davis- Cupspeler Edwin Kempes en de Pakistaan Aisam-Ul-Haq Qures- hi. Met Kempes gaat hij vanaf eind februari hetzelfde toer- nooienschema afwerken. Ko mende week speelt de Alphe- Martin Verkerk haalde voor de tweede keer op rij de finale van een Challenger. Archieffoto: ANP/Toussaint Kluiters naar nog een Challenger in Jop- lin en dan keert hij terug naar Nederland om aan het kwalifi catietoernooi van Ahoy' deel te nemen. Op een wildcard voor het hoofdtoernooi rekent hij niet. „John van Lottum en Den nis van Scheppingen staan ho ger op de wereldranglijst, dus die hebben er meer recht op." Na Rotterdam keert Verkerk te rug naar de Verenigde Staten voor het hardcourt-seizoen. Dan probeert hij de grote ATP- toemooien van San Jose, Defray Beach en Miami - het voormali ge Key Biscayne - binnen te ko men. Tot mei heeft hij geen punten te verdedigen, waardoor het gezien zijn huidige vorm in eens hard kan gaan richting de 'heilige' tophonderd. „Ik heb het gevoel dat ik het niveau nu aankan. Ik merk dat ik niet meer tekort kom." Het was de zesde keer dat Ver kerk de eindstrijd van een Chal lenger bereikte. Vorige week ver loor hij op Hawaii van James Blake. Raemon Sluiter was in zijn zes de Challenger-finale in het Duit se Lübeck wel succesvol. De Rotterdammer zag Alexander Popp bij 6-2 3-0 met een pijnlij ke schouder opgeven. De Duit ser wilde een optreden voor zijn land in de Davis Cup niet in de waagschaal stellen. „We speelden op een zeer snelle baan. Als je dan geen opslag hebt, zoals hij door zijn schou derblessure, ben je nergens", zei Sluiter, die aanstaande vrijdag tegen Frankrijk hoogstwaar schijnlijk een van de enkelspel partijen voor zijn rekening neemt. Het was zijn vierde Chal- lenger-zege. Behalve de halve fi nale tegen de Fransman Grego ry Carraz won hij alle partijen in twee sets. „Ik had de Daviscup in mijn achterhoofd natuurlijk, maar of ik nu zeker ben dat ik word uitverkoren voor de enkel spelen tegen Frankrijk, weet ik niet. In Metz ligt gravel." IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wim Rijsbergen, die dit seizoen met Peter Blangé, Gerard Bakker en Jeanet van der Laan wekelijks op het sport weekeinde terugblikt, zet het pechseizoen van veldrijder Ri chard Groenendaal in de herhaling. „Ik heb me de laatste weken en maanden een beetje verdiept in de verrichtingen van Ri chard Groenendaal. Hij heeft het hele seizoen al pechde ene keer valt hij, dan breekt z'n ketting of begeeft zijn derrail- leur het, en de volgende keer rijdt -ie lek. En tussendoor wa ren er nog wat opstootjes met supporters uit het Belgische kamp. Maar vorige week was Groe nendaal goed en hij kreeg zowaar geen materiaal- pech: hij won de veldrit in Heerlen. Nu ging het ge- beuren, zag je op z'n gezicht, dit was de grote omme keer. Hij moest en zou dit weekend wereldkampi oen worden. Maar gisteren was alles weer bij het oude, hij zat er toch net niet bij. Dat zijn dingen die niet te be grijpen te zijn en ook niet te grijpen. Het is vooral zo frap pant omdat het niet misgaat in één wedstrijd, maar al het hele seizoen lang. En voor het zelfde geld is Groenendaal vol gend jaar weer top, wint hij al les wat er te winnen valt. Nogmaals; het is niet te begrij pen. Aan de andere kant is het ook waar dat je geluk af dwingt en hetzelfde geldt waarschijnlijk voor pech. Maar ik weet uit eigen erva ring dat het soms ondoenlijk is om het tij te keren: in het twee de seizoen dat ik NAC trainde, verloren we vaak in de slotfase of we gaven de overwinning alsnog uit handen. Dat ge beurde dan wel een paar we ken achter elkaar. Is dat dan pech of verliezen de spelers hun concentratie op dat cruci ale moment? Dat probeer je als sporter te analyseren en dat doet Groenendaal ongetwijfeld ook. Maar of er iets uitkomt? Ik denk het niet. Je zag het gisteren ook bij Ajax. Ze horen ge woon te ver liezen van Willem II, maar van daag vindt iedereen Koeman een fantastische trainer. En nog een voorbeeld: Wopke de Vegt. Eerst had hij bonje met Marianne Timmer, zij stapte uit de ploeg waar hij coach van was. Iedereen had het toen over Timmer, dus het verhaal De Vegt sneeu wde onder. De Vegt is in principe een perfectionist op schaatsgebied, maar afgelo pen week was er plotseling het verhaal met Marieke Wijsman. Ze wilde op het laatste mo ment ook niet verder met De Vegt. Is dat dan toeval of pech? Dat zou ik nou wel eens willen weten. En Richard Groenen daal vast ook. Wim Rijsbergen uit Leiderdorp maakte als voetballer de WK-fmales van 1974 en 1978 mee. A

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19