Woede over centrumplan Voorhout 7 DUIN 8f BOLLENSTREEK J Dominee Stam praat de Katwijkse jongeren naar huis Ook Maxima krijgt De Roskam niet vol •fells Mobimax wordt: tÊM een stuk duurde Zeehonk hoopt op een snelle herboirvÉ Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR €2200 Feest, feest, feest Ambtenaren Noordwijk vluchten voor schimmels Duizelig door koolmonoxide katwijk - Een zwangere vrouw uit Katwijk is zaterdagavond wegens duizeligheid, veroor zaakt door koolmonoxide, naar het LUMC in Leiden vervoerd. Een kapotte geiser van haar wo ning aan de Hoomeslaan bleek na controle van brandweerlie den de verspreider van de kool monoxide. De Katwijkse had het geluk dat er een koolmo- noxidemelder was aangesloten, die afging toen ze onder de douche stond. De vrouw had eerder in de week al klachten over duizeligheid en was bo vendien misselijk. Ze zou de geiser laten nakijken. Noordwijker mishandeld NOORDWiJK - Een 21-jarige Noordwijker is zondagochtend om een uur in elkaar geslagen door een groep jongeren. De Noordwijker zag op de Zeewin de een groep jongens staan. Hij kreeg met een van hen een woordenwisseling waarna hij onmiddellijk een klap in het ge zicht kreeg. Vervolgens volgde een duw- en trekpartij waarbij de Noordwijker viel. De hele groep keerde zich tegen hem en begon hem te schoppen. Hij kon op een gegeven moment ontsnappen. Aangeschoten uit de bocht katwuk - Een 20-jarige Katwij- ker is zaterdagavond met hoge snelheid en een borrel op de bocht in de Sportlaan uitgevlo gen. De auto van de man be landde via de andere weg en het trottoir op z'n kop in de bosjes van de Sportlaan. De Katwijker zette het vervolgens op een lopen maar kon op de Drieplassenweg worden aange houden door de gewaarschuw de politie. De 16-jarige inzitten de raakte gewond aan zijn arm. De politie rook een alcohol- lucht bij de bestuurder. Een blaastest wees uit dat hij bijna twee keer zoveel had gedron ken als is toegestaan. Forum over monumenten katwijk - BVKatwijk houdt op donderdag 21 februari een fo rum over gemeentelijke monu menten en karakteristieke pan den in het PMT aan de Katwijk- se Tulpstraat. Een aantal politi ci debatteert over het monu mentenbeleid. Daarnaast zijn er foto's te zien uit het oude Katwijk. Tulpenrallye van 13 tot 18 mei noordwijk - De Tulpenrallye, een rit door Europa voor histo rische auto's, is dit jaar van 13 tot 18 mei. Het wordt de 49ste editie. Zoals ieder jaar zijn start en finish bij Huis ter Duin in Noordwijk. De race gaat voor het grootste deel van de 2200 kilometer door Frankrijk. Alle deelnemende auto's zijn ge bouwd voor 1969. maandag 4 FEBRUARI 2002 |let door Rob Onderwater katwuk - Dominee Stam voert zaterdagavond op de Voorstraat de regie. Hij spreekt een jonge Katwijker aan op zijn gedrag. De jongen, hooguit 14 jaar. had eer der in het Jeugdhuis een glas ka pot getrapt en moest het pand verlaten. Wanneer de jongen en zijn vrienden voor de deur van het Jeugdhuis wil hangen, drijft Stam ze naar een andere plek. „Jongens, wegwezen hier." Rottigheid zoals vorige week op dezelfde plek mag niet meer ge beuren, vandaar het optreden van Stam. Zeventig jongeren hielden zich toen op rond het pleintje van het gebouw, waar op zaterdagavond van zeven tot tien uur de jeugd van 12 tot 15 bezig wordt gehouden. Er wordt een patatje gebakken en er kan worden gedart. Van die dingen, de onschuldigheid troef. Vorige week vond er echter een stam menstrijd in het klein plaats. Van de andere kant van het dorp kwam een groep jongeren 'verhaal halen'. Omdat de narig heid was verwacht, werd de po litie ingeseind. Maar de Her mandad kwam pas opdagen toen er al sprake was van be dreigingen. Het is nu kwart voor tien en er heerst een vreemde sfeer op de Voorstraat. Verspreid over hon derd meter staan allerlei groep jes. De gemiddelde leeftijd is veertien jaar. Het zou gaan om voetballertjes van Katwijk en Quick Boys, die blijkbaar buiten het veld een ander soort wed strijd willen spelen. Daarom lo pen er, op verzoek van de ge meente. afgevaardigden van de clubs rond om leden te herken nen en eventueel op hun gedrag aan te spreken. De politie is pro minent aanwezig. Om de vijf minuten rijdt er een Opel Zafira met agenten voorbij. Dat schrikt kennelijk af. Verder heeft dominee Stam het hoogste woord. Wie het waagt om zich op te houden in de buurt, wordt weggestuurd. Om wonenden, er wonen mensen pal voor het jeugdhuis, mogen niet voor de tweede keer de tele foon pakken en bij de politie klagen over vervelende jonge ren. Stam wordt geassisteerd door vrijwilligers. Een van hen zegt: „Een tweede keer narig heid zou desastreus zijn, dan kunnen we dit soort bijeenkom sten niet meer houden voor de jongeren. En dan gaan ze op straat hangen, dan zijn we nog verder van huis. Degenen die hier vorige week kwamen, hebben niets met het Jeugdhuis te maken, verzekert de vrijwilliger. „Hierbinnen zit ten onschuldige jongens en meisjes. Natuurlijk is er wel eens wat, als er iemand dronken is, maar dat gebeurde vroeger ook. Wat er vorige week gebeurde, was duidelijk afgesproken werk. Jongens die op school afspra ken, dat ze hier op zaterdi avond zouden komen." De v williger kijkt tevreden om heen. Er zijn geen op sensatif beluste groepjes te beken Verderop 'praat' de don nog een paar jongens naar hi^ „Die man kan natuurlijk j preken", zegt de vrijw Volgende week is er een da» toernooi. „Zet dat maar in 4 krant. Is er weer eens iets po^(l tiefs over het Jeugdhuis te nu den." p I Opnieuw bezwaar tegen vuurwerkverkoo voorhout - Het winkelcentrum met appartementen en halfver diepte parkeergarage is 'een gro te steenklomp'. Dat vinden de bewoners van en rond het Raad huisplein in Voorhout. Ze zijn woest over de gemeentelijke plannen en hebben zich inmid dels verenigd in het comité be langhebbenden centrumplan. Volgens de bewoners wordt wo nen aan en bij het Raadhuis plein door de nieuwbouwplan- nen een stuk minder aantrekke lijk. Voor de plannen wijkt de bi- biotheek maar ook de riant in het groen liggende villa aan Kerkzicht. „Het is allemaal veel te massief en massaal", vindt P. Ottolini, een van de woordvoer ders van het comité. „Toen we dit huis vijf jaar geleden kochten wisten we dat er een winkelcen trum zou worden gebouwd, maar niet dat het zo grootscha lig zou worden", zegt buurtge noot A. Tuijp. „Het plan wordt verkocht onder het mom van een typisch Voorhoutse uitstra ling, maar dat zijn loze en zal vende woorden", beweert Ot tolini. Buurtgenoot M. Haas valt hem bij: als het plan doorgaat, komt er volgens hem 'een enor me steenklomp, waarbij elke re latie met de omgeving ont breekt'. De bewoners willen een kleinschaliger winkelcentrum, waarbij ook het gebied bij de Ja- coba van BeieremVeg, tussen de Verlengde Componistenlaan en de spoorlijn, wordt betrokken. Het buurtbewonerscomité zegt niet alleen de eigen belangen te dienen, maar ook het algemeen belang te behartigen. Zo zijn de verontwaardigde bewoners bang voor de financiële gevol gen voor de gemeente Voor hout. Het is de bewoners bij voorbeeld niet duidelijk wie voor het onderhoud van de par keergarage zal opdraaien. Ze zijn ook bang dat door de aan leg van de parkeergarage het au toverkeer op de Jacoba van Bei- erenweg volkomen vastloopt. Ottolini verwijt B en W verder dat zij zich niet houden aan de vorig jaar genomen raadsbeslui ten. Zo worden de bouwlagen een paar meter hoger dan is af gesproken en wordt er gebouwd op plekken waar niet eerder over is gesproken. Ook is het aantal te bouwen appartemen ten plotseling fors toegenomen. M. van Doeveren, eveneens een woordvoerder van het comité, beschuldigt de gemeente dan ook van 'onbehoorlijk bestuur'. Volgens hem mist het college el ke visie. „Besturen is meer dan het schudden met de geldbuidel als er sprake is van planschade. Besturen betekent vooruitzien, zodat je schadevergoedingen kunt voorkomen." De bewoners zeggen niet te aarzelen bij de ge meente gepeperde rekeningen in te dienen als het bouwplan doorgaat. Ook vinden de bewoners het ui terst merkwaardig dat het colle- gebestuur een dergelijk ingrij pend plan er een maand voor de raadsverkiezingen 'doorheen wil jagen', terwijl zeker tweederde van de raadsleden na de verkie zingen niet terugkeert. Vanavond hopen de boze bewo ners de commissieleden ruimte lijke ordening te overtuigen van de noodzaak het bouwplan te verwerpen. Bewoners van het Voorhoutse Raadhuisplein zijn niet gelukkig met de plannen voor de bouw van een halfverdiepte parkeergarage met daarbovenop winkels en appartementen op het braakliggende terrein langs de spoorlijn en Jacoba van Beierenweg. Ook de bibliotheek en de villa aan de Kerkzicht moeten wij ken. Foto: Dick Hogewoning katwuk De bewoner uit Rijnstraat in Katwijk die al jar jei strijdt tegen de vuurwerkvi koop in tuincentrum De Uiv zet zijn verzet voort. In decejde ber oordeelde de Raad van St< dat het bedrijf voldoende veil ij] heidsmaatregelen treft om vuu werk op te slaan. Maar H. v den Does vindt het gevaar voi de omgeving allerminst acce w tabel. P Hij maakt bij de onafhankelij |k bezwaarcommissie van de pacl meente bezwaar tegen het t»m sluit van burgemeester en wi ei houders om de bouw van e bewaarplaats voor vuurwi goed te keuren. Tegelijkert Vl probeert de bewoner bij n- Haagse rechtbank dat besli111 voorlopig terug te draaien. Van der Does vindt dat de b bouwing veel te dicht bij ondp( andere zijn woning komt staan. Hij vreest gevaarlijke sityl aties en meent dat een tuince trum geen vuurwerk hoort EN verkopen. De gemeente had vi15 gens hem geen vergunning vo vv de nieuwbouw mogen verlenestl lisse - Noordwijkerhout blijft regionaal kampioen 'carnaval vieren', maar in Lisse kunnen ze er ook wat van. De Hobahohallen stroomden zaterdagavond vol met feestvierders voor het traditionele Winterfeest, het carnavalsfeest voor verstandelijk gehandicapten uit de Bollenstreek en omliggende steden als Haarlem, Leiden en Aalsmeer. Het Lissese carnavalfeest werd al voor de dertigste keer georganiseerd door Stichting Zevensprong. Wederom met succes: er kwamen om en nabij de 1250 bezoekers (inclusief driehonderd be geleiders) op af die in gepaste kledij de tent op zijn kop zetten. Het feest werd gelardeerd met muzikale optredens van regionale carnavalsverenigingen en stijldansclubs. Foto: Henk Bouwman noordwijk - Noordwijkse uitkeringsgerechtigden moe ten binnenkort hun zaken re gelen aan de Schiestraat. De gemeente Noordwijk gaat daar een pand huren waar de hele gemeentelijke afdeling sociale zaken wordt onderge bracht. Nu is een deel van deze afde ling nog gehuisvest aan de Voorstraat 28. Noordwijk kampt al jaren met ruimtegebrek in het ge meentehuis aan de Voor straat. Om die reden zijn ambtenaren behalve in het gemeentehuis gehuisvest aan de Losplaatsweg en in pan den aan de Voorstraat. Het pand Voorstraat 28 blijkt in zo'n slechte staat te verke ren, dat de daar gehuisveste ambtenaren letterlijk ziek worden. Door vochtoverlast hebben schimmels en zwammen vrij spel in het gebouw. Gevolg is dat meer dan 70 procent van de ambtenaren zich geregeld ziek meldt. Opknappen van het pand kost 317.000 euro. Vandaar dat Noordwijk nu kiest voor het huren van een beter pand aan de Schie straat. Daar wordt de hele afdeling sociale zaken gehuisvest, waardoor ruimte ontstaat in het gemeentehuis aan de Voorstraat. Sommige ambtenaren van de Losplaatsweg kunnen terug- verhuizen. En bovendien kan Noordwijk beginnen met de opknapbeurt van het ge meentehuis. Het is de bedoeling dat de Schiestraat een paar jaar in gebruik blijft. In de tussentijd wordt gewerkt aan een plan voor definitieve uitbreiding van het gemeentehuis. Daar voor zijn twee opties: uitbrei ding van het gemeentehuis aan de Voorstraat of op de plek van de huidige Kuip aan de Zeestraat door Dorine van Kesteren katwuk - Leuk, dachten ze bij De Roskam, tijdens de koninklij ke bruiloft hangen we een groot scherm op. Iedereen die zin heeft, kan komen kijken. Gezel lig. Kopje koffie, gebakje, en ge zamenlijk genieten van het sprookje van Willem-Alexander en Maxima. Dat was het idee. Maar het liep anders. Op zater dagochtend heerst er een dood se stilte over Katwijk aan de Rijn en De Roskam. Hooguit tien Katwijkers hebben de moeite genomen om de gang naar de Turfmarkt te maken. Wat on wennig en verloren zitten ze in een zaal met overal lege tafel tjes. De opgehangen vlaggen, slingers en ballonnen kunnen de feeststemming er niet echt in brengen. „Dat het niet storm zou lopen, wist ik, maar dit had ik nou ook weer niet verwacht", vertelt de in het oranje gestoken uitbaat ster G. van Duijn. „Ik dacht toch dat een aantal mensen het wel aardig zou vinden om hier met elkaar naar de uitzending te kij ken. Aan de andere kant, voor mij is het niet nieuw dat er wei nig klanten zijn." Van Duijn, die sinds oktober vorig jaar de scep ter zwaait in De Roskam, heeft de zaak op vrijdag en zaterdag geopend voor publiek. Maar het valt niet mee om mensen warm te laten lopen voor een bezoek je. „Het gaat gewoon niet zo hard. Mensen zullen niet gauw nadat ze boodschappen hebben gedaan een kopje koffie komen drinken in De Roskam. En de mensen die dat wel willen, lo pen weer door als ze zien dat er niemand binnen zit." De rest van de week is De Ros kam beschikbaar voor vereni gingen, bruiloften en partijen. Over die klandizie heeft Van Duijn geen klagen. „Dat loopt goed. Bijna elke dag zitten we vol en hebben werk tot half drie 's nachts. Voor groepen is De Roskam een perfecte zaak. Maar alleen of met zijn tweeën even binnen lopen, is een ander ver haal." Hoe kan dat? De Roskam is een bekend etablissement, ge legen aan een leuk pleintje, midden in een dorp. Waarom mijden klanten het café op vrij dag en zaterdag? „Ik kan er moeilijk de vinger op leggen. Misschien ligt het toch niet cen traal genoeg, misschien hebben de meeste mensen uit Katwijk aan de Rijn een andere stam kroeg." De toekomt van De Roskam is in nevelen gehuld. Het is nog onduidelijk of de gemeente ga rant wil staan voor de stichting die De Roskam wil aankopen en opknappen. Ook voor Van Duijn is niets zeker. „Ik weet niet wat de politiek wil. Ik weet ook niet wat de stichting en de gemeente van mij verwachten. Eerst was het de bedoeling dat ik zou blij ven tot 1 april, maar nu heb ik in de wandelgangen weer gehoord dat mijn contract wordt ver lengd tot september. Ik weet dus totaal niet waar ik aan toe ben." Ze hoopt dat de stichting slaagt in haar opzet en dat De Roskam behouden blijft voor Katwijk. „Natuurlijk moet De Roskam blijven, het is een stukje cultuur. En als er meer duidelijkheid is, zullen er ook meer klanten ko men. Daar ben ik van overtuigd. Want nu weten ook de mensen niet hoe het precies zit." Tot die tijd moet Van Duijn ploeteren op vrijdag en zaterdag. Maar za terdag twee februari is nog niet verloren. „Misschien wordt het vanmiddag wel wat drukker, tij dens de parade van de Oranje vereniging", zegt ze hoopvol. noordwijk - In het schooljaar 2003/2004 zit de Noordwijkse basisschool de Zeehonk weer aan de Julianastraat. Daar gaat het bestuur van de afgebrande school nog steeds vanuit. En hoe eerder hoe beter, want de laatste tijd is de Zeehonk vooral negatief in het nieuws door overlast van daar rondhangende jongeren. „Dat is slecht voor het imago van de school, en onte recht", zegt C. Kramer, lid van het bestuur. „Heel vervelend voor de omwonenden en ook voor ons." Het bestuur van de school en de gemeente moeten samen een oplossing vinden, en daar zijn ze hard mee bezig, zegt ge meenteambtenaar N. Oosthoek. In december is de architect uit gekozen die een plan voor de af gebrande school moet maken. „We zitten nu middenin het op stellen van een programma van eisen", zegt Oosthoek. In mei verwacht ffij de eerste schetsen van de architect, en aan het eind van het jaar kan dan de bouw beginnen. Hoeveel van de oude school overeind kan blijven is nog de vraag. Nu staan vier klaslokalen en een speellokaal nog dichtge timmerd aan de Julianastraat. Dat zijn de gebouwen die een aantrekkingskracht op de over last veroorzakende jongeren hebben, maar de overblijfselen of kunnen niet zomaar gesloc worden. „Er is wel vandalisi k' geweest, en binnen is het ejht troep", geeft Oosthoek td^e „Maar dat betekent niet dat hl15 meteen onbruikbaar is." I Li technisch onderzoek naar schade die de brand aan 'lij constructie heeft aangerk d. loopt nog. Om meer vandalisi en overlast zoveel mogelijk gen te gaan, is alles door e lw aannemer dichtgetimmei;n „Dat ziet er dan misschien 1 a[i als een onbewoonbaar verklai de ruïne, maar dat is het dpt niet", zegt Oosthoek. Het schoolbestuur blijft posit over de samenwerking met gemeente. „Het lijkt misschi£ 1 of we elkaar de zwartepiet to schuiven", zegt Kramer. „Ma uiteindelijk is de gemeente bouwheer, en de school is huurder. Wij kunnen weinig slissen over de bouw." Ze vii 1 het uiteraard vervelend dat 01 wonenden last hebben hangjongeren. „Wij hebb nooit om brand gevraagd, en dS schaadt dat niet alleen het bouw, maar ook de reputa van de school. Het bestuur heeft een deskund ge ingehuurd om te helpen het vervolg van de bouwperil n len. „Dat zijn ingewikkelde pijhi cedures", zegt Kramer, daarin willen we zo snel mof lijk duidelijkheid." 'Rol Zelfs een groot scherm met hét huwelijk trekt de mensen niet naar De Roskam. Foto: Dick Hogewoning lisse - De Mobimax, het gesub sidieerde openbare vervoer in Lisse, wordt een stuk duurder. Een rit met de servicetaxi bin nen de eerste zone kost vanaf 1 februari voor 65-plussers 1,78 euro (3,92 gulden) per enkeltje in plaats van 1,53 euro. Dat is een verhoging van 16 procent Een vijfzonenrit, een enkele reis van Lisse naar bijvoorbeeld het station van Haarlem of het LUMC in Leiden, wordt zelfs 35 procent duurder en komt van 3,57 euro op 4,82 euro (10,61 gulden). De verhoging geldt niet voor personen die een indicatie heb ben op grond van de Wet voor ziening gehandicapten, voor hen blijven de prijzen gelijk. De gemeente zegt dat de prijs- f11 verhoging geen gevolg is van 5? invoering van de euro, maar vt de kostenverhoging bij DVG, Ijl v Hillegomse taxibedrijf waar iF' se sinds 1 januari 1999 een u en voersovereenkomst mee her0( gesloten. Die kostenverhoging is doorr^1 voerd in de prijzen voor de jgJJ bruikers. Volgens L Harpe, directeur Stichting Welzijn Ouderen Lis is er 'niets te doen aan de pri verhoging'. „Het is een flinke genvalier voor veel mens£'" maar de gemeente is g aan de tarieven van het ta: drijf. Ik heb nog geen vragen J klachten van Mobimax-gebik kers binnengekregen, maar wieso denk Uc niet dat hiertej acties te verwachten zijn." de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14