HET W HUWELIJK IN DE REGIO Jans Maxima komt uit Ghana Kunstminnend Wassenaar op zoek naar passie 'De ervaring van mijn leven' vmtsrm. Jan van Bruggen trouwde zaterdag, tegelijkertijd met het prinselijk paar, zijn geliefde Diana Nyarko. In het gemeentehuis van Leimuiden gaven de twee elkaar het jawoord. „Het was een bruiloft met een trieste bijsmaak", zegt Jan. Het begon, zeven jaar geleden, met een kopje kof fie. Jan werkte als tuinier aan een klus in de Am sterdamse Bijlmermeer, en dronk op een dag een bakkie bij de aanpalende kapsalon. En daar werkte zij: Diana Nyarko, afkomstig uit Ghana en helemaal alleen in Nederland. „Ze heeft m'n telefoonnum mer te pakken gekregen en liet me niet meer met rust", herinnert Jan zich. Al snel woonden de twee samen. Van een huwelijk moest Jan lange tijd niets weten. „Maar nu ga ik toch voor de bijl. Dat kopje koffie heeft m'n leven aardig omgegooid." De twee prikten 2-2-2002 als huwelijksdatum, zon der te weten dat ook het prinselijk paar op die dag zou trouwen. Toen ze dat eenmaal te weten kwa men, konden ze er wel om lachen. „Tenslotte lijken we wel een beetje op die twee", zegt Jan..Alleen komt mijn Méxima niet uit Argentinië, maar uit Ghana." Helaas waren er afgelopen zaterdag ook wat verve lende overeenkomsten met de bruiloft van het prinselijk paar. Want Diana moest het, net als Méxima, stellen zonder haar vader. „En niet alleen haar vader ontbrak", zegt Jan, plotseling heel fel. .Alleen haar moeder en haar zoontje, uit een eer der huwelijk, konden aanwezig zijn. We wilden nog elf familieleden hierheen halen, maar dat is alle maal niet gelukt. Heel beroerd." De afwezigheid van de Ghanese familieleden had niets te maken met het verleden van de vader, maar alles met visa. Wat Jan en Diana ook probeerden, ze kregen de verblijfsvergunningen niet rond voor de familiele den. Jan: „We zijn er echt maanden mee bezig ge weest. Alle paden hebben we bewandeld. Maar we krijgen het niet rond. Elf mensen die we wilden uit nodigen, konden niet komen. Het is een mooie dag geworden, maar met een trieste bijsmaak. Vooral voor Diana." Toch was het een mooie dag. Het feest in restau rant Plasmeijer, dat de hele middag en avond in beslag nam, deed alle problemen vergeten, vooral dankzij een spetterend optreden van een Ghanese band. En van de rondrit in hun eigen gouden koets genoten de twee net zo hard als Willem en Max in Amsterdam. Jan van Bruggen met zijn Ghanese prinses Diana. Foto: Eric Taal katwijk - De ervaring van haar leven. Zo beschouwde Lena Hoek het bezoek van de Kat- wijkse klederdrachtgroep aan het huwelijk in Amsterdam. Dit ondanks het feit dat de vrou wen op nauwelijks honderd me ter waren opgesteld van het Witte Plein, waar de antimonar chisten hun demonstraties voer den. Alle klederdrachtgroepen - 'Katwijk' was vertegenwoordigd met 23 vrouwen - uit het hele land stonden op de Singel. Maar Lena Hoek merkte niets van na righeid. „Daar zorgden de poli tieagenten wel voor." Het hoog tepunt was toen Maxima en prins Willem-Alexander voorbij kwamen. Lena Hoek zag een stralende bruid pal voor zich in de gouden koets voorbijtrekken. „Zoiets maak je maar een keer mee in je leven." Dat ze niks van de televisieopnames zag, maakt haar niks uit. „Dat heeft mijn man allemaal opgenomen op vi deo. Ik ga er straks van genie ten." Janneke Duif er (midden), met Carina Klaassen en ja- nine Klaassen uit Katwijk: „We gingen om zeven uur vanochtend van huis. Je kan gerust zeggen dat we ko ningsgezind zijn, als het even kan gaan we overal naar toe. Het was prachtig. Het was super. Het was echt leuk. Er stonden maar drie rijen voor ons, dus we kon den ze goed zienAlleen jam mer van al die beveiliging en die orkesten voor onze neus. Méxima is een spontane vrouw, niet zo'n kakmens- .We hebben heel hard voor haar gejuicht. Dat was erg indrukwekkend met zoveel mensen tegelijk. Laat andere mensen maar kletsen, dit maak je nooit meer mee. Méxima als koningin? Ja, maar ik hoop wel dat ze zo spontaan blijft. Dat is af wachten." o>- Met elkaar kijken naar het huwelijk van prins Wil lem-Alexander en Maxima is gezelliger dan alleen. Dat gold zaterdag ook voor de bewoners van het Rijnsburgse verzorgingshuis De Vlietstede. De koffie van de Rijnsburgse ouderen werd vergezeld door een plakje Oranjecake. Foto: Dick Hogewoning Jacky Jacoba, uit Leiden: „Fantastisch. Een prachtig stel, ze passen bij elkaar. Dit maak je maar één keer mee. Zoiets moet je vieren. Daar van geniet je. Helaas van ver af, maar als ik die koets al leen al zie rijden krijg ik ont zettend kippenvel. Ek had de prins trouwens al eerder van dichtbij gezien. Ik speelde in het nationale honkbalteam en in Seoul en Atlanta was hij er ook. Die gozer is gek van sport. We hebben daar samen een biertje gedronke- n.En vandaag kwam ik naar hem kijken. Jammer dat er een paar on beschofte figuren rondlie pen. Als de prins van je land gaat trouwen moet je respect tonen.Hoe dan ook. Het is zijn keuze, zijn smaak. Ge lukkig hadden we hulp van boven. Die zeventien graden zijn door God gegeven. Een onvergetelijke dag." wassenaar - „Hebben jullie de zoen ge zien? Dat noem ik passie." Op de trappen van raadhuis De Paauw in Wassenaar wordt over niets anders gesproken dan 'het huwelijk'. Zaterdagmiddag kwam kunst- en oranjeminnend Wassenaar bij een in het raadhuis voor de opening van een expositie met de toepasselijke titel 'Passie'. Ter gelegenheid van het huwelijk van de kroonprins en Méxima laten Was- senaarse kunstenaars hier hun meest ge passioneerde werken zien. In het raadhuis is de koninklijke familie goed vertegenwoordigd. Aan de wand al thans waar veel portretten hangen van de Oranjes: van een manshoge, romantische Juliana tot twee sobere, bronzen koppen van Beatrix en Wilhelmina en een serie schilderijen met besnorde Willems en hun gemalinnen. Voor een expositie met ko ninklijke allure is raadhuis De Paauw dus de ideale locatie. En dat de oranjestem ming er op deze dag goed inzitblijkt wel uit de aanwezigheid van tal van oranje sjaaltjes, pochets, speldjes en stropdassen. „Dit is meer dan alleen het begin van een expositie", zegt burgemeester Van den Muijsenberg. „Hiermee bevestigen we dat Wassenaar een bijzondere band heeft met Argentinië." Als blijk daarvan is de tweede man van de Argentijnse ambassade, minister Alberto Sema, aanwezig bij deze officiële opening. Samen lopen de burgemeester en de am- reren. De passie zit vooral in de kleuren en de broeierige psychedelische sfeer van haar schilderijen. Addi Kubbinga ver beeldt passie door een aquarel van het Rosenberg Trio en Ada Sier mikt in haar werk op een Afrikaanse variant van harts tocht. Welgeteld drie van de 55 bijdragen heb ben echt iets te maken met het huwelijk: Het opvallendst is het grote doek 'Tweet- weetweeduizendtwee' van Renée Hoge- land, dat Willem-Alexander en Méxima in een open koets toont. De rest lijkt zich weinig van het koninklijk huwelijk te heb ben aangetrokken. Ninie Leine: „Het is een eer dat ik voor deze expositie ge vraagd ben vanwege de link met het hu welijk, maar voor de passie ben ik toch meer in mezelf gaan zoeken." In sommige werken is de passie wel heel ver te zoeken. Wat heeft een piano met passie? „Ik werk al jaren aan afbeeldingen van muziekinstrumenten", zegt Letty Muntjewerf. „Eigenlijk had ik mijn bijdra ge al klaar liggen toen ik gevraagd werd. Voor mij is muziek de ultieme passie." Het Argentijnse tangotrio dat voor de.ach- tergrondmuziek zorgt is inmiddels flink op stoom geraakt en krijgt bijval. Er wordt gedanst Geen tango, maar de dansvloer wordt wel steeds voller. Het draait uit op een Wassenaars oranjefeestje dat nog in volle gang is als de zonsondergang de he mel oranje kleurt. bassademinister langs de schilderijen. Liefde, dans, bloemen en muziek zijn de terugkerende thema's in de werken van de exposanten. Ninke Kast heeft zich door de liefde, de Italiaanse violist Paginini en de Russische danser Nurejev laten inspi- Alberto Serna, minister van de Argentijnse ambassade, en burgemeester Van den Muij senberg van Wassenaar bij een beeldje van Hans Balner. Foto: Mark Lamers Ingrid van den Goorbergh uit Wassenaar: „Ik heb de trein van kwart voor negen genomen en ik zat in een bijna lege cou pé. Het was vervolgens in Am sterdam nog makkelijk om een goede plek te vinden. Ja, bij de Beurs van Berlage stonden ze al zes rijen dik. Maar ik ben bij de Bijenkorf gaan staan - tip in het Leidsch Dagblad - en daar had ik prima zicht Later ben ik omgelopen, naar het Nationaal Monument. Er stond een groot videoscherm. Ooh, die balkonscène... ,Als ik straks thuis ben, ga ik het alle maal nog eens op mijn gemak bekijken. Annemieke, Maaike, Paulien en Tineke, Leidse studentes: „Het leek ons erg leuk om een glimp op te vangen van het bruidspaar en de sfeer te proeven in Am sterdam. Zoiets als dit maak je tenslotte maar één keer mee. We zijn drie keer verkast. Bij de Beurs van Berlage hadden we pech. De bussen stonden ervoor. En bij de Nieuwe Kerk ging het eigenlijk ook mis: daar namen Willem-Alexander en Méxima de zij-ingang. Maar op het Rokin hadden we mazzel. We hebben ze in de Gouden Koets voorbij zien komen. Die Danoontjes, die werden uitgedeeld, kwamen goed van pas. Bianca van der Zwan en Mau rice Zandstra uit Zoetermeer: „De balkonscène was het mooist. We hebben er tweeën half uur op staan wachten want we wilden een goed plekje. En dat hadden we. We stonden bij na vooraan. Wat zag ze er goed uit, zeg. En wat was het een prachtig moment op dat bal kon. Wel kort, maar het was het lange wachten zeker waard. We zijn niet koningsgezind, het is gewoon leuk om haar eens in het echt te zien. Het was onwijs druk. Allemaal gezellige men sen bij elkaar. En nu gaan we verder, want er is nog meer feest vandaag." José Verboom uit Leiden (1,58 meter lang): „Ik ben om kwart over vier 's och tends vroeg van huis gegaan. En zo stond'ik dus vooraan, al was ik nog maar net op tijd. Ik heb bij de ingang van de Nieuwe Kerk gestaan, bij die overdekte gang. Er waren mensen met een radiootje, dus we konden de dienst volgen. Op het moment dat Willem-Alexander en Méxi ma elkaar heüawoord ga ven, begon dèmele Dam te juichen. En toen Nelson Mandela voorbij kwam, ging iedereen uit zijn dakje had het er maar druk mee, met het herkennen van al die ge zichten. Ik ben oranjegezind, maar dan met een kritische blik. Dat de vader van Méxima niet bij de bruiloft mocht zijn, vind ik bijvoorbeeld te recht. Maar ja, zo'n mening kon je vandaag tussen al dat oranjepubliek eigenlijk niet verkondigen.De keukentrap was erg handig. Ik ben niet zo lang. En ik wist nog van het huwelijk van prins Con- stantijn en Laurentien Brink horst in Den Haag dat er mi litairen vóór zouden staan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13