Bruidsjurk is helemaal Maxima HET HUWELIJK de Witte Plein ziet zwart van de vredesagenten .Drukte bij Spoorwegen blijft uit Met zo'n politiemacht durf je bijna de straat niet op' nfc De puntjes op de i =- tot ORNVAJ%. TROM\J1 F OW ■vet ts roo.QR eenmwwj >r Machteld Leistra sterdam - Vermoedelijk zal er henkort een nieuwe term in (node opduiken. De Maxima- $lijn. Het lijkt of onze toekom- |e koningin patent heeft aan- Vaagd op het hooggesloten de opstaande boothalsje. Ook waarin ze vandaag haar aan Willem-Alexander ,was voorzien van het typi- tMaximakraagje. Een nieuwe ld is geboren. was het best bewaarde ge- m van de afgelopen weken: zou de bruidsjurk van Méxi- ieruit zien? Toen het nieuws de man achter de jurk de (aanse jetset-ontwerper Va- rio Garavani was, heerste er wel een lichte opwinding podeminnend Nederland, i Méxima het koninklijk pro- pi van lange mouwen en jggesloten decolleté durven jen? Zou onze aanstaande - 5Üngin in een glamoureus ge ld naar het altaar stappen? I de jurk wellicht Latijns- erikaans sexy zijn? ïrd druk gespeculeerd. als je Méxima op haar tour Nedérland hebt gezien in •keurige mantelpakjes en [gisteravond in de Arena in ff kuise broekpak, was toch te verwachten dat ze ook jaag niet van haar nogal he lende kledingsmaak zou af- jn. Ze heeft dus geen strijd 'en leveren met schoonma- ;en protocol. Voorzien van, prdaad, de Méxima-halslijn lange mouwen en een me- jlange sleep was dé jurk hele- al Méxima. Zij heeft haar ei- stijl en voelt zich daar klaar- elijk wel bij. Het is te prijzen ij op de belangrijkste dag Ihaar leven niet van die stijl leeft geweken. op* of niet, Méxima zag eruit en heuse prinses in haar ivoorkleurig gewaad van Mika dozijde met een vijf meter lange kanten sleep. De aansluitende jurk met driekwart mouwen, waar Méxima heel lief een klein zakdoekje in had gestopt om haar tranen weg te pinken, was aan beiden zijden voorzien van diepe plooien die waren ingezet met kant. Anticiperend op haar nieuwe ti tel van prinses had ze alvast een kroontje gezet op haar strak naar achteren gestoken haar. De diamantjes in de sterretjes die bovenop het kroontje prijkten, leken wel een knipoog van ont werper Valentino aan de ster renstatus van de beroemde vrouwen voor wie hij al kleding ontwierp. En dan de sluier. Niet zo lang als die van Diana indertijd maar toch hadden de vier bruidsmeis jes, die overigens in donkerrode coltruien waren gestoken, een hele kluif aan het in bedwang houden van het vijf meter lange kanten geval, geborduurd met stippeltjes en bloemetjes. In de Beurs van Berlage was zelfs een apart verrijdbare tafeltje ont worpen, zodat de bruid voor het ondertekenen van de akte niet op hoefde te staan en dus de kans op struikelen minimaal werd. Qua belijning heeft Valentino zich duidelijk laten inspireren door een ander koninklijk sprookjeshuwelijk dat bijna vijf tig jaar geleden plaatsvond. De jurk van Grace Kelly die op 19 april 1956 met Prins Rainier van Monaco trouwde had ook een aansluitende Empirelijn. De tail le van de jurk van Méxima be gon net als die van Gracia van Monaco onder haar boezem om vervolgens over te gaan in een wijd uitstaande rok. Een echte sprookjesprinsessen- jurk dus die de verwachtingen van de modewereld niet heeft overtroffen maar ongetwijfeld het hart van menig klein meisje sneller zal doen slaan. Het officiële staatsieportret in het Paleis op de Dam. De sleep van de jurk van Maxima is vijf meter lang. Foto: GPD/Roland de Bruin Treinen kampen met vertragingen msterdam/gpd - Het bleef vanochtend rustig p het Centraal Station in Amsterdam. De grote jestroom bleef uit. ,,0p een normale zaterdag *|het drukker", zei hoofdagent Frank Koster n de spoorwegpolitie. De Nederlandse Spoor- ïgen lieten tot acht uur vanochtend extra trei- i rijden, maar die bleken onnodig. De grote rkeergarages aan de rand van de hoofdstad ;ven zo goed als leeg, net als de metro's. Maarssen, Schiphol en Alkmaar kampten de S met kapotte treinen waardoor enkele vertra- igen ontstonden. Woordvoerder Henk Wmd eldde dat op 90.000 reizigers naar de hoofd- d was gerekend. „Het waren er veel minder." :t Gemeentelijke Vervoerbedrijf (GVB) was Igens de zegsman vooral druk met het ver ier van de gasten voor het burgerlijk en kerke- k huwelijk. Rond acht uur bezetten vooral ploegen, agenten en stadswachten het Cen- il Station. Op iedere oranjeklant die arriveer- dook een cameraman. Zes vrienden uit Lin- :hoten trokken de aandacht met oranje stof- ssen. De ploeg was om zes uur 's ochtends irtrokken. Bij het Amstelstation pakten ze uit lorzorg de metro. „We dachten dat het op het entraal smoordruk zou zijn", vertelde Hidde reis. „Maar het is hier een dooie boel." >e zestig agenten hadden genoeg tijd om eens even bij te praten. Op een normale zaterdag lo pen er zes mensen van de spoorwegpolitie rond. Die nam vanochtend alleen twee wapens in beslag. Een groepje Duitse toeristen had een sabel en een dolk bij zich. Ze dienden als deco ratie bij hun uniform. „Het was onschuldig", al dus hoofdagent Koster. „Maar voor de zeker heid hebben we het toch maar in beslag geno men. Ze kunnen het vanmiddag weer ophalen." De hoofduitgang van het Centraal Station bleef open. Afgesproken was dat die dicht zou gaan als rich op het Damrak meer dan 80.000 men sen zouden bevinden. Reizigers hadden dan via de zijuitgangen aan de oost- en de westzijde ge moeten. Drie vriendinnen uit Waalwijk hadden zich keu rig aan het reisvoorschrift van de NS gehouden en hun auto in het Transferium ArenA gepar keerd. „Nou, we konden het plekje uitzoeken", lachte Mariëlle Keeters. „Onderwegwas het ook al zo rustig, geen kip op de weg. Prima, we gaan er een lekker damesdagje van maken." Promotiemeisjes vliegen alle reizigers onmid dellijk na aankomst op het station tegemoet. Ie dereen wordt bedolven onder de vlaggetjes, sjaaltjes en papieren kroontjes met reclameop- druk. „Leuk! Net een ontvangstcomité", zegt Viola van Vredendaal uit het Gelderse Afferden. Amsterdam - Tot op het allerlaatste moment werd in de Nieuwe Kerk koortsachtig gewerkt om ervoor te zorgen dat alles tiptop in orde was. Voor het oog van de camera kreeg de rode loper van de kerk nog gauw een grondige stofzuigbeurt. Foto: GPD/Marco Hofste amsterdam/cpd - Aan het kra kersbolwerk Vrankrijk' in de Amsterdamse Spuistraat is een groot spandoek is het enige wat beweegt Van jugend tot junta. Oranje trouwt fout. Het is maar een mening', staat er op. Wa gens van de mobiele eenheid voor het pand en om de hoek van de straat nodigen de bewo ners allerminst uit tot demon streren. Het tegengeluid rond het huwe lijk wordt vandaag niet verpakt in rellen, maar in een feest, zo is de bedoeling. De demonstran ten hebben in overleg met de politie het Koningsplein inge richt met feesttenten. De naam van het plein beviel de protes teerdere niet, dus werd in alle vroegte met witte doeken een nieuwe naam aangebracht: Het Witte Plein. Later op de dag werd er nogmaals gewisseld en luidde de naam Ontkronings- plein. Honderd meter van het plein verwijderd namen om vier uur vanochtend groepen demon stranten al strategische posities in langs de route van de Gouden Koets. Politieagenten posteer den zich daar op dat moment ook. Zij warmden zich tegen de kou door touwtje te springen met een elektriciteitsdraad van een televisieploeg. De demon stranten konden er niet om la chen. „We komen niet om rot zooi te trappen. Die sfeer is er ook helemaal niet. Als er iets ge beurt, is dat geprovoceerd door de politie", aldus een jongen uit Nijmegen kort nadat rijn be zorgde vader hem had gebeld met de vraag of hij al was gear resteerd. Vanaf het Centraal Station be wegen 's ochtends groepjes de monstranten zich naar de route van de Gouden Koets. Heel rus tig, timide bijna, onder de in druk van zoveel politie. Ook Laurina Cerredo en Kirsten Zim merman zijn onderweg, in hun geval naar het Witte Plein waar rij aandacht willen aandacht vragen voor de Dwaze Moeders die hun zonen kwijtraakten tij dens het regime van Argentijnse junta. Laurina is allerminst te gen het huwelijk. „Dat is toch prachtig! Ik ben alleen geschrok ken van de pr-machine achter het hele gebeuren." Haar vriendin Kirsten is wel té gen. „Het Koningshuis is een achterhaald instituut. Misschien zet onze actie mensen aan het denken terwijl ze voor de tv rit ten te kwijlen." Toch blijkt ook Kirsten niet geheel ongevoelig voor het sprookje.Ach, ik heb er wel gevoel bij, het raakt mij ook wel." Organisator Eelke Heemskerk van het Witte Plein overziet te gen negen uur rijn feestterrein dat welhaast zwart riet van de agenten. „Wij rijn niet allemaal anti-monarchisten. Dat misver stand moet de wereld uit. Het Witte Plein is een tegengeluid tegen het huwelijksgebeuren, de geldverspilling en het sociaal onrecht dat elders zo veel plaatsvindt. We willen laten zien datje op een gezellige manier kunt demonstreren. Vergeet niet dat 18 procent van de Nederlan ders republikein is." Het ondemocratisch gehalte van het Koningshuis, de jachtpartij en van de Oranjes en het illega- lenbeleid zijn de grote thema's van het tegengeluid. Alternatie ve media, zoals radio De Vrije Keyser, Mokum TV, Radio Tata- poe en Junta TV hebben zich verzameld in een oude tv-studio aan het Rembrandtplein. De Amsterdamse zender Salto TV heeft de programma's gebun deld. „Het plan ontstond drie weken geleden. De laatste week hebben we er serieus aan ge werkt", vertelt Salto-directeur Erik van der Schaft die ook een deel presenteert. Acht camera ploegen lopen door de stad om het tegengeluid vast te leggen. De uitzending begon vanoch tend een half uur later omdat een cameraman zich had versla pen na een DJ-feest de avond tevoren. De politie heeft zwaar ingezet om iedere verstoring van het huwelijk voor te zijn. Het Am sterdamse korps heeft bij het Witte Plein zelfs een speciale af deling, het 'vredesdetachement' ingezet. Naar Amerikaans voor beeld ('social cops') moeten de ze ervaren agenten in het bege leiden van actiegroepen de zaak in goede banen leiden. Langs de route van de Gouden Koets staan honderden agenten in burger, gespitst op iedere po ging het feest te verstoren. Om elf uur vanochtend was er nog steeds geen beweging bij kraakpand Vrankrijk'. De angst voor ordeverstoringen nadat de politie enkele weken geleden een inval in het pand deed op zoek naar spullen van een ETA- verdachte, blijkt ongegrond. Om twaalf uur vanochtend meldde de politie drie arrestan ten, allen in de nacht en avond ervoor in de boeien geslagen. Eén man gooide in de vroege ochtend een verfbom op De Dam, een Argentijn toonde fo to's van dode, duidelijk gemar telde landgenoten en een man had zich uiterst beledigend over het koningshuis én de politie uitgelaten. Een stil protest bij kraakpand Vrankrijk. Foto: ANP/Juan Vrijdag sterdam/cpd - Hartje Amster- n kleurde vannacht langzaam ar zeker oranje. Maar in aantal isten de fans het nog even af- ;en tegen agenten, veilig- Ismensen en hekkenbouwers. eerste echte oranjefans staan vonds om elf uur al voor de nghekken van het Koninklijk eis op de Dam. Het wachten rdt rijkelijk beloond. Tal van linklijke gasten komen terug a het souper in het Amstel •tel. Onder hen koningin Bea- cen kroonprins Willem- ixander. Ze zwaaien uitbun- naar het publiek. Als laatsten iveren rond half twee prins stantijn en Laurentien. Het liek juicht en wordt be id: de prins en prinses ko- naar de dranghekken om djes te schudden, t kan nu al niet meer stuk", jen Milou Dekkers (18) en ther de Beer (20) uit Roosen- al. „Willem zwaaide naar ons. ht, we hadden even oogcon- De twee in oranje-wit uit doste meiden maken zich op or een nachtje in de open Met veel koffie, Red Buil, )holische versnaperingen en njebitter. „We zijn gewoon beetje maf en maken graag Laten we maar zeggen dat een weekje te vroeg in carna- isferen rijn." verderop staan Hans en rie Smit uit Elspeet. Ook ir voor de 'nachtwacht'. *ns: „Dit maak je eens in je le- Oranjefans sliepen vannacht voor de Beurs van Berlage om een glimp op te kunnen vangen van het ko ninklijke bruidspaar en de vele hoge gasten. Foto: GPD/Marco Hofste ven mee. Daarom zijn we hier." Maar de nachtelijke nieuwsgie rigen op de Dam vechten ook een verloren strijd tegen het fe nomeen dranghek. Ruimtes worden kleiner, de afstand naar het paleis groter, een dweilor kest wordt vriendelijk maar dringend verzocht plaats te ma ken. Agenten rijn onverbidde lijk. Hartje hoofdstad verandert in een vesting. Niet iedereen is daar blij mee. Taxichauffeurs mopperen: „Je kunt nergens bijkomen. En de mensen blijven thuis. Het is een slechte avond voor ons." Een collega: „Ik merk helemaal niks van drukte. De mensen gaan vroeg naar bed, ze willen mor gen op tijd voor de buis ritten." De exploitanten van nachtelijk vertier merken ook weinig van extreme drukte. Integendeel. „Het is hier veel stiller dan an ders op vrijdag. De mensen zijn bang dat ze de stad niet in kun nen en blijven thuis", weet de gastheer van Holland Casino. Een zelfde geluid op de Wallen. „Een doorsnee vrijdag, niks an ders dan anders", melden de portiers van Casa Rosso en de Bananenbar. „Wat wil je, met zo'n politiemacht durft nie mand nog de straat op", grapt de eigenaar van een sexshop. „Maar ik heb me hier nog nooit zo veilig gevoeld", reageert een bezoeker. Uitdelers van gratis oranjegoed hebben niet te klagen over de respons. Een oranje t-shirt of een sjaaltje voor noppes, wie wil dat niet. Opticien Pearl deelt 12.000 t-shirts uit, de Postcode Loterij strooit met sjaaltjes en Autodrop scoort met gouden koetsjes. Vooral buitenlandse toeristen rijn dolgelukkig met de gratis oranjesouvenirs. Terwijl het publiek zich ver maakt, wordt op de route van de rijtoer keihard gewerkt. Politie en parkeerbeheer rijn met twaalf takelwagens uitgerukt om auto's die nog in het verboden gebied staan weg te slepen. Co ordinator Jos Honkoop geniet zichtbaar. „We hebben al dertig auto's verwijderd", meldt hij rond twaalf uur trots. „Een grote klus? Nee hoor. Niks vergeleken bij de Eurotop." In de loop van de nacht komt het meeste oranje samen op de Dam. Mensen ontkurken flessen champagne, er wordt gejoeld en twee beschonken heren met een oranje surfplank geven een show. Vooral de Duitse televisie ploegen vinden het allemaal prachtig. Zelfs het GVB-perso- neel dat de tramrails dichtstopt met touwen wordt gefilmd. „Prima sfeertje. Hopelijk blijft het zo", zegt een agent.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7