Bruiloft in zonnige hoofdstad HET W HUWELIJK Scherpschutters en elke vijf meter een agent 535 Martin Ruesink en Ferdi Schrooten Amsterdam - Een helikopter in de lucht, scherpschutters op de daken, her en der pelotons Mobiele Eenheid, een massa dienders en heel, heel veel 'stillen'. De beveiliging van het koninklijk huwelijk in hartje Amsterdam was indrukwek kend, maar zeker niet waterdicht. „We zitten overal en we zijn scherp. Maar we kunnen niet alles voorkomen", klonk het van politiële zijde. Het wemelde in het publiek van de 'oortjes'. Vooral achter het publiek, te gen de muren van de gebouwen aan, stonden honderden agenten in burger met een ontvangertje in hun oor. Her en der ook stillen die met een micro foon op hun kraag direct in verbin ding stonden met hun commandant. Zoals de 'gewone' geüniformeerde dienders aan de ene kant van de dranghekken de toeschouwers aanke ken, zo hielden de agenten in burger het publiek van achteren in de gaten. Elke verdachte beweging of voorwerp werd geregistreerd. Twee Duitse bom- experts en hun Belgische honden hiel den voortdurend de Dam in de gaten. Daags ervoor hadden ze de hele Nieu we Kerk onderzocht op explosieven. De uitgekamde binnenstad is nooit compleet 'bomproof te maken, maar het was wel kinderlijk eenvoudig om met fel gekleurde plastic tassen - in houd onbekend - vlakbij de koningin of het kroonprinselijk paar te komen, bijvoorbeeld bij hun aankomst bij de Beurs van Berlage. „Steekproefsgewijs controleren we mensen", zei hoofdagent E. Pols aan de achterkant van de Beurs. „Als we echt iets verdachts zien, sturen we er een aahhoudingsteam in burger op af. Stel dat iemand explosie ven op zijn lijf draagt, dan moet zo'n eenheid ie mand onschadelijk maken voordat er rotzooi ontstaat." Uiteindelijk hoefde alleen een onwelkome toeschouwer op het balkon van de C&A op het Damrak hardhandig te worden verwij derd. „We kunnen niet alles voorkomen", aldus een politie-observant uit het dis trict Sittard bij de Beurs. Hij en zijn collega's waren uit heel Nederland naar de hoofdstad gekomen. „We staan op elke vijf vierkante meter." Vlak na het burgerlijk huwelijk waaie ren nog eens honderden stillen over de Dam uit. Allemaal met een ge kleurd plastic tas met lunchpakket. „Mensen mogen weten dat we er zijn", zegt de stille voor de Beurs. Er is nog genoeg onzichtbare steun. Boven de toeschouwers hangen ingenieuze camerasystemen, die de commando post onder het hoofdbureau van poli tie rechtstreeks mee laten kijken. „En er liggen genoeg mensen op de da ken." Met de verrekijker is daarvan niks te zien. „Scherpschutters weten hoe ze onopgemerkt blijven." Het best zichtbaar waren de persoons beveiligers van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging (DKDB), voor wie de huwelijksdag een mon sterklus was. Netjes gekleed zijn ze herkenbaar aan hun piepkleine oortjes - in huidskleur - en hun ronde speld jes op hun linkerkraag, op huwelijks dag in donkerblauwe kleur. Overal waar de hooggeplaatste gasten opdoken, hielden de gebruinde en ste vige bodyguards het publiek in de ga ten. Een blonde dame, zichtbaar geïmpo neerd door de stuurse persoonsbevei ligers, moest prompt denken aan de film The Bodyguard. „Het zijn ook al lemaal Kevin Costners, hè?" amsterdam/gpd - In een zonovergoten en vriendelijk Amsterdam zijn vanmor gen kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta in het huwelijk ge treden. Maxima, gekleed in een ivoor kleurige mikado-zijden bruidsjurk met een vijf meter lange sleep, en Willem- Alexander in het groottenue van de Ko ninklijke Marine, arriveerden om tien over tien in een antieke Rolls Royce voor de Beurs van Berlage. Na de huwelijksvol trekking en de kerkelijke inzegening volgde een rijtour door het centrum van Amsterdam. Het bruidspaar in de Gouden Koets werd door de toegestroomde Oranjefans enthousiast toegejuicht en -gezongen. Ilem-Alexander en Maxima ontvangen de zegen van de dominee. Foto: GPD/Marco Hofste Op bepaalde punten langs de route hiel den actievoerders een lawaaiprotest, waardoor de paarden in de stoet onrus tig werden. Ook wierpen demonstran ten een verfbommetje tegen de Gouden Koets. Verder werden kleine rookbom- metjes, pakjes frisdrank en wc-rollen naar het paar gegooid. Als afsluiting van de plechtigheden ver scheen het kersverse echtpaar op het balkon van het Paleis op de Dam. Prinses Mdxima is na haar huwelijk di rect benoemd tot Ridder Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ze heet nu officieel Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Mdxima der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, mevrouw van Amsberg. Volgens een politiewoordvoerder waren er in Amsterdam zo'n 80.000 mensen op de been, veel minder dan de 150.000 waarvan de politie gisteren nog was uit gegaan. Al vroeg in de ochtend hadden zich de eerste belangstellenden verza meld. Om verzekerd te zijn van een goe de plek hadden enkelen zelfs de nacht op de Dam doorgebracht. De plechtigheden zijn betrekkelijk rustig verlopen, aldus een politieyvoordvoer- der. Er kwam bij het persbureau Reuters een bommelding binnen van een ano nieme man dat tijdens de kerkelijke in zegening explosieven zouden ontplof fen. De politie zag echter geen aanlei ding de kerk te ontruimen. In totaal werden acht mensen aangehouden we gens kleine vergrijpen als belediging en smaad. „Er heeft zich bijna geen wanklank voorgedaan", aldus een poli tiewoordvoerder. „Ook wii hebben een verschrikkelijk leuke dag.' De brandweer kwam nog in actie toen een gaslek werd ontdekt bij een pand aan de Amstel, vlakbij de rijroute. De plek werd uit voorzorg ontruimd. Eerder die dag betrad, onder luid gé- juich van de ongeveer 750 aanwezigen, het bruidspaar de Goederenbeurszaal, waar burgemeester Cohen van Amster dam het burgerlijk huwelijk voltrok. Het bruidspaar was zichtbaar nerveus, maar Cohen wist al gauw met een luchtige opmerking het ijs te breken. Bij het ja woord, gevolgd door een ovationeel ap plaus van de aanwezigen, liepen de emoties even hoog op: Móxima depte haar tranen met een zakdoek en ook prins Bemhard liet zijn tranen de vrije loop. Na afloop van de veertig minuten du rende plechtigheid volgde om tien over half twaalf het kerkelijk huwelijk in de Nieuwe Kerk. Onder klokgelui werden familieleden, genodigden en bruid en bruidegom naar de Dam gereden, toe gejuicht door duizenden mensen. In de hervormde dienst, met een 'rooms tint je' vanwege de rooms-katholieke ach tergrond van Mdxima, ging dominee Carel ter Linden voor, bijgestaan door de Argentijnse priester Braun. Toen de priester een deel uit het bijbelboek Ruth in het Spaans voorlas, kon Maxima op nieuw haar ogen niet droog houden. Ook tijdens de rest van de dienst was zij diverse malen tot tranen geroerd. Na het jawoord schoven de kroonprins en prinses elkaar de witgouden, 2,5 milli meter brede, halfronde trouwringen om de vinger. De kroonprins beseft dat hij met het hu welijk van Maxima een 'bijna onmense lijk offer' heeft gevraagd. Hij schrijft dat in een brief voordat hij samen met zijn vrouw met dominee Ter Linden over de huwelijksviering sprak. „Zij trouwt niet alleen met mij, maar met een heel land." ka B f t a v Maxima laat haar tranen de vrije loop. Foto: ANP/Jerry Lampen Prinses Maxima zwaait vanuit de Gouden Koets naar de toeschouwers langs de route van de rijtoer. Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3