India wijst toenadering Pakistan af BUITENLAND Britse gevangenis is middeleeuwse hel Afghaanse ex-president Rabbani kan niet zonder macht Onduidelijkheid over lot van gekidnapte journalist Half miljoen asielaanvragen in rijke landen Iers referendum over abortus Futiliteit kan vrouw in Pakistan fataal worden Kamp bij Kanaaltunnel mag voorlopig blijven In de kou Vliegtuig VS op Filipijnen door kogels geraakt -IJzeren Dame in -(teen vereeuwigd Jonden - Margaret Thatcher, de perste vrouwelijke premier van iroot-Brittannië, is nu ook als tandbeeld te bewonderen. De lenen versie van de 'IJzeren lame' werd gisteren onthuld in inden. Het bijna 2,5 meter loge marmeren beeld is ge- jnnakt door kunstenaar Neil Simmons. Hij kreeg de op dacht van het Britse parle ment. De kolos is nog dakloos. Het beeld mag pas in het Lager huis komen te staan als That- Jher (76) vijf jaar dood is. „ASA-regels voor imtetoeristen iuston - Wie een buitenaard vakantie wil, moet steenrijk jlijn, in goede gezondheid ver- ;ren en van onbesproken ge- ag zijn. Ook beheersing van it Engels strekt tot aanbeve- ig. Dat staat in nieuwe regels r toekomstige ruimtetoeris- jen, die de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie NASA giste- -ten bekend heeft gemaakt. De tveede ruimtetoerist, de Zuid- 'Ifrikaanse intemetmiljonair •Mark Shuttleworth, gaat op 27 ipril hij de ruimte in. In april J001 was miljonair Dennis Tito |le eerste ruimtetoerist. Levenslang voor 'quizmoordenaar' den - Een jaloerse Brit die moord op zijn vrouw opnam een cassettebandje, is giste- in veroordeeld tot levenslang, 'erwijl hij zijn vrouw wurgde, :hreeuwde hij 'You are the 'eakest link, goodbye', naar de ilevisiequiz The Weakest Link n de BBC. De 40-jarige Ri- ard Cooper was er van over- tigd dat zijn vrouw Teresa, die Iders woonde, een verhouding lad met een ander. Hij zette n cassetterecorder onder een fel in haar appartement, in de s|ioop haar te kunnen betrap- n. De band draaide nog toen ij in een jaloerse bui binnen kwam en haar vermoordde. ïén groot proces tegen Milosevic den haag - Er komt één groot broces tegen de voormalige Joegoslavische president Slobo dan Milosevic. Dat heeft de Ka- pier van Beroep van het Joego slavië-tribunaal bepaald. Het proces begint op 12 februari. Aanvankelijk zou op deze da- -fcum de rechtszaak tegen Milo sevic over Kosovo beginnen, en ip een latere datum een proces iver Bosnië en Kroatië. Aan- aagster Del Ponte was daar te len, en krijgt nu gelijk van de leroepskamer. Het proces be nt nu met de behandeling van ilosevic' vermeende misda den in Kosovo, en later komen posnië en Kroatië aan de orde. Rusland gaat neus van Koersk bergen moskou - De Russische vice- ^remier Klebanov heeft giste ren aangekondigd dat Rusland Jn juli de zwaar beschadigde peus van de gezonken nucleai re onderzeeër Koersk gaat ber gen. Daardoor hopen de Rus- hen meer inzicht te krijgen in de porzaak van het ongeluk met de atoomonderzeeër in augustus 2000. Tijdens een oefening eonk het gevaarte, en kwamen alle 118 bemanningsleden om het leven. In oktober vorig jaar werd de rest van het wrak door het Nederlandse bedrijf Mam- Jnoet van de zeebodem gelicht, en konden de lichamen van de Zeelieden worden geborgen. Sharon in gesprek 'met Palestijnen Jeruzalem - Premier Ariel Sha- ion van Israël heeft deze week ;en ontmoeting gehad met ho le Palestijnse functionarissen. "iat heeft Radio Israël gisteren ericht. Het was zijn eerste ont- loeting met hoge Palestijnen iinds Sharon vorig jaar werd ;ekozen. Sharon zou hebben sproken met de Palestijnse •arlementsvoorzitter Ahmed forei, Mahmoud Abbas en Mo- tammed Rashid, een econo misch adviseur van de Pales tijnse leider Arafat. Een woord voerder van Sharon wilde niet (reageren op het bericht. Celstraf voor hulp vliegtuigkapers Alexandria - Twee mannen die Jtwee daders van de aanslagen van 11 september geholpen hebben bij het verkrijgen van valse identiteitspapieren, zijn gisteren in de VS veroordeeld tot celstraffen van vier en 27 maanden. Een van de veroor deelden, een Salvadoraan, be kende dat hij twee kapers valse papieren van de staat Virginia had verschaft. Hij kreeg een re- l latief zware straf van 27 maan den omdat hij illegaal in de VS verblijft. De andere man kreeg vier maanden omdat hij de twee kapers tegen betaling had geholpen de papieren op te ha len. Hij werd meteen vrijgela ten, omdat hij al 4,5 maand zat. zaterdag 2 FEBRUARI 2002 Troepenmacht aan grens blijft new delhi-islamabad/anp-rtr- afp - India voelt er nog niets voor stappen te ondernemen die tot een vermindering van de span ningen met Pakistan kunnen lei den. De Indiase premier Vajpayee wees gisteren een oproep van het buurland tot overleg van de hand. Zijn minister van defensie Fernandes benadrukte dat India de troepenmacht aan de grens met Pakistan voorlopig op de huidige sterkte houdt. Vajpayee verwees bij zijn afwij zing naar eerdere gespreksron des tussen leiders van beide lan den. „Die waren zinloos", aldus de premier op een partijbijeen komst. „Waar moeten we over praten? Over het weer mis schien?" Hij herinnerde aan zijn reis naar Lahore in Pakistan in 1999. Kort daarna trokken Pakistaanse in filtranten de bergachtige regio Kargil in de door beide landen betwiste deelstaat Kashmir bin nen. Die invasie leidde bijna tot een oorlog tussen beide landen. Ook aan een bezoek van de Pa kistaanse president Musharraf vorig jaar juni aan India heeft Vajpayee geen goede herinne ringen. Die topontmoeting ein digde in een patstelling over de door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - De in Pakistan ont voerde Amerikaanse journalist Daniel Pearl is dood. Tenminste, dat staat in een e-mail die ver scheidene televisiestations heb ben ontvangen van de vermoe delijke ontvoerders. De Pakistaanse autoriteiten mel den echter dat zij een telefoon tje hebben ontvangen van een andere groep, die zegt dat zij Pearl in handen hebben en hem na betaling van twee miljoen dollar vrij zullen laten. Vannacht was nog onduidelijk welke ver sie waar is. In de e mail melden de ontvoer ders dat ze Pearl (38) hebben geëxecuteerd, omdat de VS niet op hun eisen in zijn gegaan om alle Pakistaanse gevangenen in Afghanistan en Cuba vrij te la ten. Het lichaam van Pearl zou op een kerkhof in de stad Kara chi zijn gegooid. De Pakistaanse politie is een zoektocht begon nen, maar die wordt bemoeilijkt door het feit dat er meer dan 300 begraafplaatsen in de stad Dublin - Ierland houdt op 6 maart een referendum over het voorstel de grondwet aangaande abortus nog strenger te maken. Dit meldde The Irish Times gis teren. Met de voorgestelde ver andering moet in de toekomst worden voorkomen dat vrou wen die dreigen met zelfmoord het recht op abortus houden. Als een meerderheid van de Ie ren zich uitspreekt vóór de ver anderingen, moet de nieuwe status van Kashmir. Fernandes zei dat India er niet over peinst de troepen bij de grens met Pakistan terug te trek ken. Hij liet weten dat de rege ring in Islamabad eerst twintig mensen die worden verdacht van terrorisme moet uitleveren aan India. Beide landen hebben honderd duizenden militairen naar het grensgebied gestuurd na een zelfmoordaanslag op 13 decem ber op het Indiase parlement in New Delhi. Daarbij kwamen veertien mensen om. India houdt moslimrebellen uit Kashmir verantwoordelijk voor die actie, en is ervan overtuigd dat die militanten worden ge steund door Pakistan. Bij gevechten in Kashmir zijn de afgelopen drie dagen zeker ne gen mensen omgekomen. Een van de kleinere militante bewe gingen in Kashmir, de Hizbul Mujahedeen, maakte gisteren bekend dat het de strijd tegen India zal -voortzetten tot het mo ment dat de internationale ge meenschap het recht op zelfbe schikking van Kashmir erkent. Musharraf zei begin januari nog dat de Hizbul Mujahedeen de morele steun van Pakistan ver dient. door onze correspondent Harm Harkema londen - De kritiek op de vermeende slech te behandeling van Taliban-gevangenen in het Amerikaanse 'Camp X-ray' op Cuba kwam de afgelopen weken niet in de laatste plaats uit Groot-Brittannië. Gisteren kregen de Britten een koekje van eigen deeg met de publicatie van een officieel rapport over de omstandigheden in de Dartmoor-gevange nis in zuidwest-Engeland. Het hoofd van de gevangenisinspectie, Anne Owers, noemt het in 1809 gebouwde en ern stig verouderde complex 'de gevangenis die door de tijd is vergeten'. In één van de vleu gels ontberen de cellen nog steeds sanitair, en moeten gedetineerde hun behoefte doen in emmers en teiltjes. Pas kort geleden is een begin gemaakt met de aanleg van elek triciteit in de cellen. Dartmoor ligt ver van de bewoonde wereld, op een heuvel in een kaal, uitgestrekt veen gebied waar mist en harde wind elkaar af wisselen. Niet alleen het sinistere gebouw is verouderd, ook de cultuur onder de bewa kers is niet van deze tijd. Gedetineerden worden per definitie beschouwd als min derwaardig - 'ongedierte' - en gebruik van geweld door bewakers is schering en inslag. Bewakers zijn er trots op dat hun gevange nis vanouds de reputatie heeft keihard te zijn. Geregeld worden luchtperiodes ge schrapt, waardoor gevangen soms dagen achtereen 23 uur per etmaal in hun cellen zitten. Een van de gevangenen vertelde de inspectie:Als je in Dartmoor komt, betreed je de enige tijdmachine die ik ken. Je gaat hier in één klap honderden jaren terug in de tijd." De zwaarste kritiek heeft de inspectie op de afdeling waar gevangenen tijdelijk werden afgezonderd in kooien en granieten kerkers, met volgens de inspectie middeleeuwse kwaliteiten: 'Ze zijn mensonterend en ge schikter voor gevaarlijke beesten dan voor relatief ongevaarlijke gevangenen met po tentiële zelfmoordneigingen', aldus het rap port. Pas eind vorig jaar zijn kooi en kerkers buiten gebruik gesteld. Verschillende kranten maakten gisteren de vergelijking met het Amerikaanse Camp X- ray op Cuba, waar Talibangevangenen slecht behandeld zouden worden. 'Dart moor even erg als Camp X-ray', schreef bij voorbeeld de Daily Telegraph. Minister Da vid Blunkett van binnenlandse zaken ver wierp gisteren de vergelijking, maar gaf toe dat de omstandigheden in Dartmoor 'niet acceptabel' zijn. Overigens is Dartmoor niet de enige gevan genis waar het uitermate slecht toeven is. Sinds jaar en dag publiceert de inspectie het ene huiveringwekkende gevangenisrapport na het andere. Zo beschreef vorig jaar de toenmalige gevangenisinspecteur de toe stand in de Winson-Greengevangenis als een van de ergste die hij ooit had gezien. Opvallend veel gevangenen klaagden over mishandeling door bewakers en een gees teszieke gevangene was het gedurende en kele weken verboden zich te wassen en schone kleren aan te trekken. De Chelmsfordgevangenis was in 2000 'een hogeschool voor criminaliteit', terwijl ge vangenen er zelden langer dan drie uur per dag uit hun cel mochten en er maar liefst één zelfmoordpoging per maand werd ge daan. In de jongerengevangenis Portland liepen eveneens in 2000 de ratten in de keu ken rond, terwijl in een andere jongerenin- richting alles smerig was en stonk, en de kinderen er slechts één keer per week schoon ondergoed kregen. In de Wandsworth-gevangenis was het in december 1999 nog erger. De cellen, waarin kakkerlakken welig tierden, stonken naar urine en in een gemeenschappelijke ruimte lagen verscheidene dode ratten. Steeds te rugkerend thema is ook de overbevolking in Britse cellen, met meerdere gevangenen in een cel en alle ellende van dien. genève - Meer dan een half mil joen mensen hebben het afgelo pen jaar asiel aangevraagd in 25 Europese landen en Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en de VS. Dat blijkt uit voorlopige cij fers van het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) in Genève. Uit de gegevens van de Unhcr valt nu al op te maken dat het aantal aanvragen als geheel met ongeveer 10 procent is gestegen in vergelijking tot 2000. Alleen in de landen van de EU steeg het aantal met niet meer dan 1 pro cent. Uitzonderingen zijn Duits land (plus 12,2 procent), Oos tenrijk (plus 64,8 Zweden (plus 44,2) en Frankrijk (plus 22,5). Afghanen vormden in 2001 met een toename van 60 procent de grootste groep. Verder steeg het aantal asielzoekers uit Colombia sterk. De grootste daling was te zien onder Iraniërs, Slowaken, inwoners van ex-Joegoslavië en Albanezen. zijn. De authenticiteit van de e-mail kon niet worden bevestigd, maar de ontvoerders hebben eerder ook gebruik gemaakt van het internet om brieven over en foto's van Pearl te verspreiden. Ook is het onduidelijk of het 'losgeld-telefoontje' serieus is. Het zou de eerste keer sinds 11 september zijn dat een buiten landse journalist in Pakistan wordt vermoord. Pearl is ge trouwd met een Fran^aise, die zes maanden zwanger is van hun eerste kind. Ze heeft de ont voerders gesmeekt het leven van haar man te sparen. De ontvoerders hebben alle an dere Amerikaanse journalisten in Pakistan, zo'n 150, tot van daag de tijd gegeven om te ver trekken. Doen ze dat niet, dan lopen ook zij de kans ontvoerd te worden. „We dorsten naar meer Amerikaans bloed", aldus de e-mail. De meeste Amerika nen lijken voorlopig nog te blij ven, al heeft een tiental corres pondenten reeds de koffers ge pakt. wet binnen 180 dagen door bei de kamers van het parlement worden goedgekeurd. Uit peilin gen blijkt dat het land verdeeld is over de plannen. Volgens de nu geldende wet uit 1861 is abortus in Ierland illegaal, tenzij het leven van de moeder in ge vaar is. Hieronder valt ook de dreiging van zelfmoord. Dage lijks reizen gemiddeld achttien Iersen naar Engeland om daar abortus te laten plegen. Bijna duizend 'eremoorden' in 2001 vrouw daar automatisch de schuld van krijgt. En als een vrouw niet wil trouwen met de door de familie aangewezen man, kan het weer gebeuren dat de broer of vader van het meisje in zijn eer gekrenkt is en vindt dat hij haar moet vermoorden. Progressieve krachten in Pakis tan noemen de eremoorden 'een nationale ziekte.' Maar conservatievere elementen ver dedigen ze, en menen dat de slachtoffers het er zelf naar ge maakt hebben. In dit radicale moslimland worden eremoor den in de praktijk zo goed als ongestraft gelaten als de man duidelijk kan maken dat zijn eer op het spel stond. De Pakistaanse president Pervez Musharraf, die in 1999 middels een staatsgreep aan de macht kwam en recentelijk nog strin gente maatregelen introduceer de tegen radicale moslimorgani saties, probeert eremoorden steeds vaker strafbaar te maken. Maar volgens de officiële Pakis taanse wet staat er op het heb ben van seks voor het huwelijk al de doodstraf. Op overspel staat een halfjaar cel. Toch po gen de autoriteiten nu actiever op te treden tegen eremoorden. Heel af en toe neemt de politie een zaak nu in behandeling en wordt een eremoord als een moordzaak beschouwd. De da ders ontspringen de dans echter in bijna alle gevallen. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - 'Oneerbaar gedrag' heeft het afgelopen jaar in Pa kistan het leven gekost aan 981 vrouwen. De meesten werden omgebracht door hun echtge noten of broers. Anderen zijn in ovens gegooid of levend ver brand door familieleden. Ere moorden zijn moorden die wor den gepleegd nadat een man vindt dat zijn eer is gekrenkt door een vrouw. Het komt er veelal op neer dat een man een vrouw vermoordt in het geval ze wegloopt van huis of - veelal on bewezen - overspel heeft ge pleegd. Maar ook veel kleinere 'vergrij pen' kunnen genoeg zijn voor een man om zijn vrouw te ver moorden. Een Pakistaanse kan al worden gedood omdat ze niet goed kookt, de was niet doet of omdat ze zonder toestemming het huis heeft verlaten. Ook ru zies tussen echtgenote en schoonmoeder liggen soms ten grondslag aan geweld. Dit om dat veel Pakistanen in zoge naamde gezamenlijke families wonen, waarbij de vrouw na het huwelijk bij de man en zijn ou ders intrekt. Andere vrouwen vinden de dood omdat ze worden beschul digd van 'hekserij'. Zoiets ge beurt soms wanneer een echt paar kinderloos blijft, en de gardez - In Gardez, de Oost-Afghaanse stad waar deze week hevige gevechten uitbraken tussen twee lokale krijgsheren, is gisteren de rust teruggekeerd. Bij de gevechten vielen zo'n zestig doden. Honder den andere strijders werden gevangen genomen, zoals deze mannen. Zij wachten in de kou op de binnenplaats van het plaatselijke politiebureau op wat er komen gaat. De gevangenen vochten voor Padsha Khan, die door de interim-regering van Af ghanistan is aangesteld als gouverneur van Gardez. De bewakers zijn aanhangers van Saif Ullah, die de macht in de stad van de verderven Taliban over nam, en die niet meer wil afstaan. Het is overigens onduidelijk wie er als winnaar uit de strijd tevoor schijn is gekomen. Foto: AP/Enric Marti lille/afp-rtr - Het vluchtelin genkamp in Noord-Franse Sangatte, vlakbij de ingang van de Kanaaltunnel, hoeft niet te worden gesloten. Dat heeft de rechtbank in Lille gisteren be paald. Eurotunnel, de exploitant van de Kanaaltunnel, had on middellijke sluiting van het kamp geëist. Het bedrijf voerde aan dat de veiligheid van het treinverkeer in gevaar is, doordat regelmatig vluchtelingen vanuit het kamp proberen via de tunnel illegaal naar Groot-Brittannië te reizen. De rechtbank oordeelde echter dat er geen dringende noodzaak is het vluchtelingenkamp direct door onze correspondent Frank Hendrickx kabul - Burhanuddin Rabbani is al meer dan twee decennia een hoofdrolspeler in de roerige Af ghaanse geschiedenis. De ex-pre- sident van Afghanistan moest af gelopen december zijn post af staan aan de huidige interim-lei der Karzai, maar Rabbani laat zich niet zo gemakkelijk opzij schui ven. De hoogleraar in het islami tische recht geldt nu als één van de grootste bedreigingen voor de stabiliteit. „Niemand kan mij zo maar afschrijven." Burhanuddin Rabbani beweegt zich nog steeds door Kabul met het aura van een president. Twee jeeps vol bodyguards be horen tot zijn standaard gezel schap en zijn vijf of zes villa's in de duurste wijk van de stad staan onder permanente bewa king van soldaten van de Noor delijke Alliantie. Naaste mede werkers spreken hem nog steeds aan met 'Zijne Excellentie' en rond zijn verblijfplaatsen prijken staatsieportretten met het on derschrift: 'President van het is lamitisch emiraat van Afghanis tan'. Rabbani lijkt er moeite mee te hebben dat hij sinds de inaugu ratie van de interimregering van Hamid Karzai geen president meer is. Tussen 1992 en decem ber 2001 was hij immers de enig internationaal erkende leider van Afghanistan, hoewel de Ta liban de grijsbebaarde professor al in 1996 uit het presidentiële paleis van Kabul joegen. Heel even kon Rabbani in november nog aan de macht ruiken toen hij samen met de Noordelijke Alliantie de Afghaanse hoofd stad binnentrok en geheel tegen de afspraak in het paleis als on derkomen koos. Op de vredes conferentie in Bonn werd hem dat fataal: Voor Rabbani was geen plaats in de interim-rege ring. Burhanuddin Rabbani. Foto: AP „Ik heb zelf afstand van de macht gedaan beweert Rabba ni in zijn voor Afghaanse begrip pen riante 'huis voor gasten', terwijl zijn adjudant alles in or de brengt voor 'Zijne Excellen tie'. De straalkachel staat precies op de juiste afstand, het licht is niet te sterk en niet te zwak. „Niemand kan mij zomaar af schrijven als leider", zegt Rab bani, als gesuggereerd wordt dat zijn adjudanten uit de Noorde lijke Alliantie hem in Bonn heb ben opgeofferd. De ex-president noemt de drie machtigste man nen van Afghanistan - minister van binnenlandse zaken Qano- ni, minister van defensie Fahim en minister van buitenlandse zaken Abdullah - 'ondergeschik ten' en 'leden van mijn partij'. „Zij beslissen niet öf ik afge schreven ben en de media ook niet. Het volk beslist dat." En steun onder de bevolking heeft Rabbani nog voldoende, beweert hij zelf. Wellicht niet onder de intellectuelen in Ka bul, maar wel onder de Afgha nen op het platteland, de men sen die jarenlang vochten tegen de Russen en later tegen het ter rorisme en de Taliban. „De hui dige regering is maar voor zes maanden benoemd, daarna komt er een nieuwe politieke strijd", kondigt Rabbani alvast aan. Inmiddels is er door de VN een commissie van 21 personen be noemd die de eerste Loya Jirga sinds vier decennia in Afghanis tan moet organiseren. Die grote assemblée van Afghaanse stam hoofden moet uiteindelijk een nieuwe regering voor het land benoemen, maar Rabbani is sceptisch. „De commissie die de VN nu benoemd hebben, lijkt me niet in staat een Loya Jirga samen te stellen die de gehele Afghaanse samenleving verte genwoordigt. Dat kan grote pro blemen opleveren. We zien nu al dat enkele legercommandan ten geïrriteerd zijn. Ik geloof niet dat we op de goede weg zijn." Rabbani heeft geen goede naam onder vredesonderhandelaars van de VN. Hij staat bekend als een bekwaam intrigant. In 1992, na de val van het door Rusland gesteunde regime van Najibul- lah, lapte hij afspraken over een 'roterend presidentschap' aan zijn laars. Rabbani hield vast aan zijn post en lokte daarmee de bloedige burgeroorlog uit tussen de mudjaheddin. Ook in de jaren daarna bleek hij niet in staat vrede tot stand te brengen. Toch gelooft de ex- president niet dat zijn tijd voor bij is. „Natuurlijk zijn er mensen die kritiek hebben, maar alle personen die in het verleden een rol speelden in Afghanistan zijn nu betrokken bij de toe komst van ons land. Ik zie niet in waarom dit voor mij anders moet zijn." Rabbani geldt onder waarne mers evenwel als één van de grootste bedreigingen voor de stabiliteit in Afghanistan. Zelf ziet hij zich eerder als een po tentiële kandidaat voor het pre sidentschap. Gelooft de hoogle raar in islamitisch recht in een vreedzame toekomst? „Het is in elk geval goed dat de Taliban verdwenen zijn. En als God het wil zal er vrede zijn in Afghanis tan." te sluiten. Er loopt nog een an dere rechtszaak, maar de uit spraak daarin kan nog maanden op zich laten wachten. Het kamp is gevestigd in een pakhuis dat werd gebruikt tij dens de bouw van de Kanaal tunnel. In 1999 werd het ge bouw gevorderd door Parijs voor de opvang van dakloze asielzoekers of vluchtelingen in de omgeving van Calais. Frankrijk wil het kamp op ter mijn wel sluiten, maar voorziet grote problemen als dat nu met een gebeurt. Het is berekend op 600 vluchtelingen, maar op dit moment verblijven er 1.400 mensen. manilla/afp-anp - Een Ameri kaanse militair vliegtuig is be schoten op de Filipijnen. Het toestel van speciale eenheden werd door twejkkogels geraakt, waardoor één iffiittende om het leven is gekomen. Het vliegtuig vloog laag over een bergachtig gebied op het hoofd eiland Luzon. Het is niet bekend wie op het toestel heeft gescho ten. Mogelijk was het een lid van de communistische guerrilla groep hét Nieuwe Volksleger (NPA). Het vliegtuig landde zonder pro blemen op de militaire basis Clark, waar enkele honderden Amerikaanse militairen neerge streken voor oefeningen. In het zuiden van de Filipijnen zijn ze ker honderd Amerikanen gesta tioneerd. Ze moeten Filipijnse soldaten trainen in de bestrij ding van terroristen, met name leden van de terreurgroep Abu Sayyaf, die voor een islamitische staat zegt te vechten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5