'In mijn vak heb je juist gevoel nodig' OOG in OOG I -© De vragen De regels Projectontwikkelaar/ bedrijfsmakelaar/ zakenman Menno Smitsloo, op 7 april 1951 in Scheveningen geboren, woont in Oegstgeest. Hij is ge trouwd met Miep en heeft vijf kinderen in de leeftijd van 7 tot 24 jaar. Smitsloo was van 1998 tot halverwege 2000 wethouder namens de WD. Vorige maand prijkte zijn naam op de groslijst van Leef baar Nederland voor de Tweede Kamerver kiezingen. Inmiddels heeft hij die partij weer de rug toege keerd. door Nancy Ubert 13. Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? „De eerste indruk die je van iemand krijgt, is altijd de mooiste. Wanneer je iemand be ter leert kennen, blijkt de verwachting die je in eerste instantie hebt gekoesterd, niet meer dezelfde te zijn. Liefde is een breed begrip. Als je het over de ultieme vorm hebt, kan ik beamen dat het bij mijn vrouw Miep liefde op het eerste gezicht was. Ik heb dat echter lange tijd weggestopt. Want ik kende haar al lange tijd voordat we echt wat met elkaar kregen. Los van de onvoorwaardelijke liefde staat het zuivere gevoel naar andere mensen toe. Wat dat betreft maak ik regelmatig mee dat ik bij de allereerste ontmoeting voor ie mand val. Uitstraling vind ik het allerbe langrijkste. Ik ben gevoelig voor gelaatsuit drukking en lichaamstaal, niet voor de op pervlakkige schoonheid die in week- en maandbladen staat afgebeeld." 23. Heeft 11 wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? ,,Er is iemand geweest die mij aan de kant heeft gezet. Dat heeft me diep geraakt. We hadden een zakelijk geschil. Omwille van de vriendschap was ik bereid hem tege moet te komen, terwijl ik overtuigd was van mijn eigen gelijk. Die handreiking kon hij niet accepteren. Het heeft me goed gedaan via een ander te horen dat hij ook veel moeite heeft met onze verbroken vriend schap. Zelf heb ik nooit rigoureus contacten ver broken. Wel heb ik vriendschappen gehad die als een nachtkaars zijn uitgegaan. Een heel natüurlijk proces, denk ik. In een be paalde periode van je leven kun je intensief met iemand omgaan omdat je beiden iets vindt bij de ander dat je in die fase nodig hebt. Ik heb een paar mensen in mijn omgeving met wie ik alles kan bespreken. Dat is heel bijzonder. Ik ben blij dat ik dat kan en durf op te brengen. Wie uit angst leeft, houdt af stand. Er lopen heel wat mensen rond die bang zijn om gekwetst te worden. Overigens heb ik meer mannen dan vrou wen tot vriend. Maar de dames die dicht bij me staan, maken het voor de andere vrou wen helemaal goed." 36. Bent u gelovig? ,,De bijbel fascineert me. In de vierde klas lagere school besloot ik zelf godsdienstles sen te volgen. Soms zat ik in mijn eentje in het lokaal. Mijn moeder is totaal niet gelo vig, mijn vader wel. Ik ben niet kerkelijk op gevoed. Mijn geloof heeft zich los van alles en iedereen ontwikkeld. Met een direct te traceren god heb ik niet veel op. Je maakt mij niet wijs dat er een verschijning bestaat die bepaalt of mijn zonden worden verge ven. Als ik verwijtbare misstappen heb ge maakt, zal ik dat met mezelf moeten oplos sen. Ik heb een hoop om dankbaar voor te zijn. Dankbaarheid hoort bij geloof. Mijn moeder is joods. In mijn genen ligt een belangrijk stuk wereldgeschiedenis op geslagen. Ik heb wel gevoel bij het joodse geloof maar om het dagelijks te praktiseren, moet je veel opofferen. Best een onhandig gedoe. Als ik ergens voor ga, doe ik dat voor de volle honderd procent of helemaal niet. Ik zie mezelf geen vlees van melk scheiden of een echte sabbat houden. 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? ,,0p het moment dat ik mijn eerste echte geld als ondernemer verdiende, kreeg ik een gevoel van onafhankelijkheid. En ik was een jaar of 18, in die tijd dus nog niet meerderjarig, toen ik ontdekte dat ik echt deel ging uitmaken van de maatschappij. Ik had 70 volkswagens, type kever, gekocht. Die knapte ik op en verkocht ik. In twee jaar tijd was ik ze allemaal kwijt. Van het geld dat ik had verdiend, kocht ik, samen met een vriend, mijn eerste pand. Lage Rijndijk 21a. Ik was toen net 21. We hebben het eigenhandig opgeknapt. Als ik daar nu aan terugdenk, komt het schaamrood me op de kaken. Ik ben vrij handig maar om nu te zeggen dat ik hetzelfde kan als een stuka door en elektricien... In die tijd dacht ik dat ik alles kon. We wisten het huis met een aardige winst te verkopen. Daarna ben ik alleen doorgegaan en heb ik nooit meer met iemand samen onroerend goed gehad. Hoe het komt dat ik als adolescent al in de gebouwen zat? Onroerend goed deed en doet iets met me. Op mijn zestiende ging ik al naar mooie huizen kijken die werden ge veild. Een goed pand straalt karakter uit en roept vertrouwen op. Ik word vanbinnen geraakt door zo'n aangezicht." 18. Wat vindt u opwindend? „Voor velen heeft het woord opwindend een erotische lading. In dat geval kan ik weinig met deze vraag. Liever vertaal ik het woord als 'voor iets warm lopen' of 'ergens door geraakt worden'. Vormen die doen echt iets me. Vormen van auto's, gebouwen en beelden kunnen intens bij me binnen komen. Ik heb wel eens uren voor het ABN- gebouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam gestaan. Prachtig. Mijn verzameling antieke wandelstokken is me ook zo lief. Onlangs heb ik een prachtig Amerikaans exemplaar bemachtigd. Dankzij een ingenieus veer- systeem schuift daar een landkaart van Boston uit. Verder heb ik een stok waarmee de schofthoogte van een paard gemeten kan worden en eentje waarbij in de zilveren handgreep een poederdoos zit verstopt. Magnifiek, gewoon. Een proces doorlopen, kan ook heel opwin dend zijn. Dat heb ik onder meer ervaren toen ik het monumentale Dudok-gebouw op de hoek van de Witte Singel ging restau reren. Ervaren hoe je stap voor stap je doel nadert, geeft een enorme kick." 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? „Elk programma, zelfs ieder klein shot, dat Beau van Erven Dorens op de buis laat ko men, moet geboycot worden. Wat een irri tant badinerend mannetje is dat! Hij haalt mensen goor onderuit en beschadigt ze daardoor. En dan de manier waarop hij praat; ik kan er echt niet tegen. De belangrijkste les die ik mijn kinderen leer is: laat iemand in zijn waarde. Aan machtsmisbruik heb ik een bloedhekel. Welke positie je ook bekleedt, hoe rijkje ook bent; anderen hoef je niet te koeione ren. Die Van Erven maakt er misbruik van dat hij op de televisie iets over mensen mag zeggen. Hij exploiteert mensen, hij trauma tiseert ze. Zoals hij lopen er veel rond op deze wereld. Mensen die iemand, die zich niet kan ver dedigen, met onheuse beweringen probe ren te beschadigen. Die schrijven bijvoor beeld een ingezonden brief of een zoge naamd puntige column. Lafaards zijn dat. Op de een of andere manier kunnen de meeste mensen niet met macht omgaan. Frustraties laten ze rustig botvieren. Van cabaretiers kan ik het hebben als ze een persoon afbranden. Dat past in de context. Al vraag ik me wel af of het volk behoefte heeft aan plaatsvervangende schaamte. De cabaretprogramma's waarin niet op de man wordt gespeeld, vind ik het aller mooist. Denk maar eens aan de shows van Wim Sonneveld. Ik heb zelf verscheidene malen ervaren wat het is als je publiekelijk te schande wordt gezet terwijl je je van geen kwaad bewust bent. Ik zal je vertellen: dat hakt er goed in. Als projectontwikkelaar krijg je automa tisch het etiket onbetrouwbare, harde geld wolf opgeplakt. Geloof me, de projectont wikkelaars die zich staande weten te hou den zijn stuk voor stuk mensen met een in tens gevoelsleven. In mijn vak heb je juist gevoel nodig." 31. Welke dag zou u willen overdoen? „Het weinig verrassende antwoord op deze vraag is: mijn trouwdag met Miep. Maar nu je mij verbiedt in clichés te vervallen heb ik nog een dag die ik opnieuw wil beleven: de dag waarop ik mijn eerste solovlucht met een sportvliegtuigje maakte. Dat ik in mijn eentje een vliegtuig bestuurde, was een bij na onmetelijke ervaring. Ik lijd aan hoogte vrees maar als piloot heb ik nergens last van. Vliegen geeft een ultiem gevoel van vrijheid. Die dag was dat nog sterker. Overi gens vlieg ik niet meer. Miep heeft.dat lie ver niet, ze is doodsbang dat ik neerstort. En zelf vind ik het eigenlijk onverantwoord. In Nederland mag je blijven vliegen zolang je tien vlieguren per jaar maakt. Tien vlieg uren! Wat stellen die nu voor. Ik heb te wei nig tijd om jaarlijks een flink aantal uren te maken. Mijn brevet ligt al jaren te verstof fen." 48. Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? „Zo'n 17 jaar geleden deed ik het voor het laatst: met 245 kilometer per uur over de snelweg scheuren. Achteraf ben ik blij dat ik nooit een krankzinnig ongeluk heb ver oorzaakt. Wanneer ik 's morgens heel vroeg richting het zuiden van het land reed, wilde ik het gaspedaal wel eens extra intrappen. De baan moest dan wel helemaal leeg zijn. Onbewust zocht ik het gevaar op. Ik was onrustig. Inmiddels ben ik daaroverheen gegroeid. Ik ben anders over het leven gaan denken. Natuurlijk besef ik dat het onver antwoord is geweest. Als ik terugkijk op de jaren die achter me liggen, denk ik: dat deed ik toen niet goed." 5. Welk kunstiverk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? „Take Five van Dave Brubeck, een van de bekendste jazzpianisten aller tijden. Die onderhand van hem, daar word je nederig van. In het nummer zit zoveel. Het is ont roerend, krachtig en opzwepend tegelijk; voor mij een voorbeeld van muziek die dui delijk afgebakend maar toch romantisch is. Ja, die topklassieker had ik graag gemaakt. Ik heb iets met piano. Toen ik 13 jaar oud was, bespeelde ik het instrument intensief. Acht jaar geleden ben ik opnieuw achter de toetsen gaan zitten maar ik ben weer niet doorgegaan met lessen. Ik kwam er toen definitief achter dat ik geen echt talent voor de piano heb. Of Take Five op mijn begra fenis gedraaid moet worden? Doe maar Frank Sinatra met I did it my way. Op voor waarde dat daarbij een flinke borrel wordt geschonken." 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? „Tot grote hilariteit van mijn kinderen wil ik tijdens het autorijden wel eens nummers uit de musical West Side Story zingen. Soms ga ik zo ver dat ik de zangpartij van Tony met die van Maria afwissel. Inclusief hoge stem. West Side Story is een tijdloos en aangrijpend verhaal over een onmogelij ke liefde tussen Tony en Maria die elkaar als gevolg van toenemend geweld en ras senhaat niet krijgen. Die rol van Tony had ik wel willen vertolken. Het mooie aan die jongen is dat hij zich niets in de weg laat leggen. Tegelijkertijd probeert hij een nega tief proces om te buigen maar dat is bijna een onmogelijke taak. Ik herken wel iets in hem. Hij laat zien waarin ik geloof: zonder gevoel kom je nergens, maar het verstand moet erbij blijven." ZATERDAG 2 FEBRUARI 2002 ER BIJ finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. O Menno Smitsloo: „Onroerend goed deed en doet iets met me. Op mijn zestiende ging ik al naar mooie huizen kijken die werden geveild. Een goed pand straalt karakter uit en roept vertrouwen op." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45