Viagra N Klagen over verboden aanstellingskeuring Wat mag en wat mag niet? Zo kunt u klagen raktijkverhalen van i Leidse huisarts ar Meijer (aflevering 3) pakte ik de kaart, liep naar de wachtkamer en riep mevrouw De Bakker binnen. Het was een drukke ochtend en de regen dampte van de vele bezoekers in dit theater. Theater, dat was het zeker, realiseerde ik mij toen ik me vrouw De Bakker van de bank zag oprijzen. Knalrood haar in een sproetig gezicht met op haar neus een bril vol feestversiering. Haar natte jas over haar rechterarm, een grote boodschappentas in de linkerhand, struinde zij voor mij uit de spreekkamer in. 'Het gaat weer prima met mij, en met jou?' Echte Leienaren tutoy eren. Ze legde jas en tas over een stoel en ging zitten, terwijl zij mij aan de andere kant van het bureau guitig aankeek. Zij had bepaald iets liefs in haar door weer en wind en goedkope make-up geteisterde gezicht. 'Je ziet er best uit meid.' 'Niet gedacht, hè Meij er, toen je mij de laatste keer in het ziekenhuis opzocht.' Twee maanden geleden was zij bij mij gekomen omdat ze bloed verloor na het vrijen. Onaange daan had ze het mij verteld, niet bewust van de ernst van de situatie, ja Meijer, en nu is het iedere dag bingo. De buurvrouw zegt dat het de overgang is en dat jij daar wel wat voor hebt. 'Laten we eerst maar even kijken', stelde ik voor. 'Ga maar naar dat kamertje. Onhandig stond zij in haar blote niks bij de onderzoeksbank te wachten. 'Ga maar liggen en trek je benen een beetje op, dan kan ik je verder onderzoeken. Vaginaal toucher leverde een bebloede hand schoen op en met het eendenbek-speculum zag ik een baarmoedermond met het aspect van een rotte aardbei. Ik schrok, maar liet niets merken. 'Ik zal je naar een gynaecoloog sturen om hem ook eens te laten kijken.'Het drong totaal niet tot deze lieve, echte Leidse vrouw door dat hier iets niet in orde was. 'Ik zal een afspraak maken, dan hoefje niet lang te wachten. Ze kleedde zich aan en ging in haar kloffie weer voor mij zitten. Een vrouw van net 50 die in weer en wind op haar brommertje door Leiden scheurde om hier en daar hand en spandiensten in de huishouding te verle nen. Niks mis mee, maar nu zou haar we reldje totaal veranderen. Tenminste, dat dacht ik. De afspraak op het AZL was snel gemaakt. Zij pakte de verwijsbrief aan en keek mij door dringend aan. Waarom de gynaecoloog?' Ik had graag wat nader op het ziektebeeld in willen gaan, maar besloot het niet te doen. Wat richtte ik aan? 'De groeten aan Jan, en tot ziens. Enkele dagen later belde de gynaecologe op, die vertelde dat mevrouw De Bakker een cer vixcarcinoom had en de week er op geope reerd zou worden. Ook zij was niet verderge gaan dan haar te vertellen dat de baarmoe der emit moest wegens het vloeien. Ik besloot voor de operatie nog eens langs te gaan. Ze was thuis en zat met jan televisie te kijken, een volstrekt vredige situatie. 'Hallo Meijer, leuk dat je langs komt. 'Ja, ik was in de buurt en ik wilde even vra gen wat de gynaecologe heeft gezegd. 'Nou, het klokhuis moet eruit en dan is het vloeien weer over. 'Verder niks?' 'Nee, volgende week word ik geholpen. Kof fie?' Geen woord over de operatie en de eventuele gevolgen. Heerlijk mens, dat zo makkelijk leefde. Na de operatie zocht ik haar op in het zieken huis. In de gerenoveerde vrouwenzaal lag zij op een kamer met twee andere patiënten. Stralend begroette zij me. Terwijl ik amper de tijd had om een stoel te pakken en naast het bed te gaan zitten, stak zij van wal. 'Een appel zonder klokhuis Meijer, dat is er van over gebleven. Maar ja. Jan is ook niet meer zon wilde dus zullen we de feesttent maar gaan sluiten. De beide andere patiënten reageerden totaal niet op deze mededeling, waarschijnlijk reeds murw gebeukt door haar aanhoudende ge praat. Nog enkele dagen, en zij mocht weer naar huis. Ik stond op en wilde vertrekken. 'Nou mensen', zei ze, 'dit is nou dokter Meij er. Al dertig jaar mijn huisdokter.Ik vertrok met een toch wel goed gevoel. Deze vr ouw zat nu weer voor mij en maakte bepaald een fitte indruk. Een snelle blik op de patiëntenkaart leerde mij dat zij Estra- derm, hormoonpleisters, gebruikte. 'Wat kan ik voor je doen?' 'Ik kom niet voor mijzelf, dokter Meijer', stak zij van wal. 'Het gaat om Jan.' 'Jan?' Haar echtgenoot was een grote, zware man die al jarenlang in de horeca werkte, en een ernstige diabeet was. Veel te zwaar, ro ken als een schoorsteen en gek op bier. In derdaad alles wat God... Zijn moeder was eveneens diabetica en blind gestorven, ter wijl bij zijn broer het onderbeen wegens ern stig gangreen was geamputeerd. Het was louter wachten wanneer het bij Jan mis zou gaan. Hoe mis eigenlijk, dacht ik. Hij was volmaakt gelukkig in zijn wereldje en totaal niet beducht voor eventuele complicaties. Wie was beter af, hij die volop leefde, of de 'zeikerd' die voor ieder wissewasje op het spreekuur kwam, het leven voor zichzelf ver pestte en iedere dag met de pest in zijn lijf naar zijn werk ging? 'Wat is er met Jan?', begon ik. 'Dat is een beetje moeilijk', zei ze grinnikend en keek naar de grond. 'Is zijn suiker niet in orde?' Zij hadden een glucosemeter om regelmatig bloedsuikers te prikken, maar volgens mij diende die louter nog als decoratie. 'Nee, nee, dat is het niet.' 'Wat dan?' 'Het gaat om die nieuwe medicijnen'. Ze diepte een briefje uit haar jaszak en depo neerde het op het bureau. FIAGRA, stond er in blokletters op. 'Hoe zo, Viagra?' Inwendig genoot ik. Ik koesterde dit soort momenten die de huis praktijk tot een feest maken. Ze raapte al haar moed bijeen en begon: 'Jan komt 's avonds altijd tegen mij aan lig gen, en dan voelde ik altijd meteen dat hij een 'spelletje' wilde. De laatste tijd, nu hij zoveel suikerpillen moet eten, doet hij het niet meer omdat hij geen 'stijve' meer kan krijgen.' Het hoge woord was er uit. We begonnen beiden schaapachtig te lachen. 'Maar dan moet Jan afvallen, minder drin ken en op tijd zijn pillen nemen', probeerde ik. 'Nee, ik wil die wonderpillen', zei ze wijzend op het papiertje. 'Kan je ze geven? En helpen ze bij Jan? Want het komt van die klereziekte, hè.' Behalve Daonil had Jan een bêta-blokker te gen hypertensie. Alles bij elkaar geen contra indicatie om viagra te geven. Een andere complicatie dreigde wel: oma Borst had dit prima medicijn voor dit soort mensen niet in het ziekenfondspakket opgenomen. On danks dat bekende wetenschappers haar hadden proberen te overtuigen, hadden haar secondanten negatief beslist. En oma Heeft u astma, versleten knieën of lijdt u aan migraine? Werkgevers zouden het maar al te graag willen weten van sollicitanten. Het is ech ter verboden, uitzonderingen daar gelaten, kandidaten daar op te on derzoeken. Tegen bazen die het - vaak op slinkse wijze - toch probe ren, kan nu worden geklaagd. door Jan Ruesink „Kom, we nemen de trap", zegt de perso neelschef tegen de sollicitant die met klam me handjes in de hal zit te wachten. Het lijkt een sportief gebaar, maar er is een bedrijf dat op die manier stiekem test of zijn sollici tanten misschien piepend en hijgend boven komen. En dan is het gesprek eigenlijk al be ëindigd. ,,U hoort nog wel van ons." Het is sowieso een onoorbare methode, maar feitelijk verricht het bedrijf op dat mo ment een (medische) aanstellingskeuring. Elke vraag aan de sollicitant over diens ge zondheid en elke naspeuring in die richting valt namelijk onder dat begrip in de Wet Me dische Keuringen die vier jaar geleden van kracht werd. Die werd uitgevaardigd toen werkgevers lukraak gingen informeren naar Keuren mag alleen bij bepaalde vacatures. Bijna de helft van de werkgevers probeert toch me dische gegevens van sollicitanten los te peuteren. Foto:GPD/Werner Rauwerdink ziektes als aids en naar kwalen die een ziek te- of wao-risico zouden kunnen inhouden. In de wet staat nu dat werkgevers sollicitan ten niet mogen onderwerpen aan een aan stellingskeuring, tenzij dat voor de functie echt noodzakelijk is. Een piloot mag dus niet aan een ziekte lijden die het reactievermo gen of zicht belemmert en een chirurg moet geen trillende handen hebben, maar bij zo iets algemeens als een administratieve func tie mag een aanstaande werkgever niet pro- wet Medische Keuringen van i januari 1998 legt niet in detail vast )r welke functies wel of niet mag worden gekeurd, maar geeft wel de algende richtlijnen voor aanstellingskeuringen: 1 Als een werkgever een keuring nodig acht, moet hij eerst advies vragen ban de Arbodienst over de rechtmatigheid en de inhoud van zo'n keu- r'ng. t Als er al wordt gekeurd, moet dat in de personeelsadvertentie worden (vermeld. p Tijdens de sollicitatie mag de werkgever geen vragen stellen over de gezondheid van de sollicitant of over het ziekteverzuim bij vorige werk gevers (ook schriftelijk niet). De aanstellingskeuring mag pas worden verricht als de werkgever van plan is de kandidaat aan te nemen en mag alleen worden uitgevoerd door een aan de Arbodienst verbonden bedrijfsgeneeskundige. Er mag alleen worden gekeurd op aspecten die voor het uitoefenen van de functie van belang zijn. De test mag niet onevenredig zwaar zijn in relatie tot de functie en moet binnen redelijke termijn uitsluitsel kunnen geven over de geschikt heid. De uitslag van de keuring wordt eerst aan de keurling bekendgemaakt. Afgekeurde sollicitanten hebben het recht op een herkeuring (ook zon der dat de werkgever daarvan op de hoogte wordt gesteld). Een medische keuring mag nooit een selectiemiddel zijn om, met ande re woorden, de fitste kandidaten te kunnen kiezen. beren uit te zoeken of de gegadigde wellicht aan RSI lijdt (zo dat al uit te zoeken is). Bovenal, met een aanstellingskeuring mag alleen worden nagegaan of de sollicitant li chamelijk of psychisch zodanig functioneert dat hij zijn functie kan uitoefenen en zijn ei gen gezondheid of die van anderen in gevaar zou brengen op die plek. Wie kleurenblind is kan maar beter geen pilletjes sorteren en in pakken, maar kan nog wel prima bij een call- center werken en mag er daar dus niet op worden gekeurd. Sinds die strengere keuringswet van kracht is, blijkt dat nog maar bij vijf procent van de vaca tures een keuring wordt geëist. Daar staat tegenover dat in bijna de helft van de gevallen (46%) werkgevers toch me dische informatie van de sollicitant proberen los te peu teren. Want juist omdat een keuring niet mag, gaan som mige werkgevers graag na welk vlees zij in de kuip heb ben. Immers: werk nemers die het moordende tempo van het huidige bedrijfsleven niet kunnen bijbenen of die een hoog ziekte- en wao-risi co lopen, kosten de baas alleen maar tijd en geld. Zo redeneren althans sommige werk gevers. Sollicitanten die meenden dat hun potentië le werkgever in de fout ging door toch te keuren of door verkeerd te keuren, stonden tot voor kort in de kou. Want de gang naar de rechter kost geld, is langdurig en lijkt - zo je al gelijk krijgt - niet de ideale start voor een glanzende carrière bij een nieuwe baas. Sinds gisteren kan er wél worden geklaagd over aanstellingskeuringen. Wie meent dat een werkgever ten onrechte een keuring eist, toch informeert naar de gezondheid van de kandidaat of in diens ogen een verkeerde keuring verricht, kan zijn grieven kwijt bij de Commissie Klachtenbehandeling Aanstel lingskeuringen. Vorige maand werd de com missie door staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken geïnstalleerd. De commissie kan gedaagden - dat kunnen trouwens ook de sollicitanten zelf zijn - niet straffen of beboeten, maar ze wel op de vin gers tikken. Met zo'n uitspraak kan de bena deelde dan gemakkelijker naar de rechter stappen om bijvoorbeeld schadevergoeding te eisen. Daarnaast kan de commissie haar uitspra ken anoniem publiceren, in de hoop dat er een opvoedende, corrigerende werking van uitgaat. Tenslotte kan de commissie de mi nister adviseren als bepaalde overtredingen vaak plaatsvinden of misverstanden hard nekkig blijken. Ook ondernemingsraden en vakbonden kunnen namens sollicitanten (die misschien zelf niet durven klagen) de commissie inschakelen. Klacht Medische keuringen gelden maar voor een beperkt deel van de beroepsbevolking en le nen zich minder snel voor een klacht dan een kapot bankstel, maar voorzitter Th.M.G. van Berkestijn van de klachtencommissie is niet bang dat zijn postbakje leeg blijft. „Het gaat alles bij elkaar toch om heel wat func ties waarvoor een keuring vereist blijft: in de zorg, het vervoer en de chemie zijn veel be roepen waar ziektes en beperkingen het functioneren kunnen belemmeren en waar werkgevers dus naar zullen informeren." Die baas krijgt ook dan nooit het volledige keuringsrapport te zien, maar alleen de einduitslag. De keuringsarts heeft een be roepsgeheim en zijn arbodienst moet het dossier bovendien na een gestelde termijn vernietigen, een regel waartegen volgens Van Berkestijn nogal eens wordt gezondigd. „Natuurlijk moet een afgekeurde sollicitant niet altijd de illusie hebben dat hij via een klacht bij ons alsnog zijn baan krijgt, maar het kan wel degelijk nut voor hem hebben. Misschien heeft hij schade geleden en is dit een eerste stap naar een claim, misschien ZATERDAG 2 FEBRUARI 2002 ER BIJ Tekening: Bert van der Meij had weer eens geen mening. 'Ik zal ze geven, maar je moet ze helaas zelf betalen.' 'Wat kosten ze dan?' Ik probeerde fout grappig te zijn: 'Zeventien gulden voor een wippie.' 'Dat is veel', zei ze, en ik zag haar denken: hoe nu verder. 'Wat kun jij er aan doen? Kun je er geen twee voorschrijven? Kom ik wel nieuwe halen als ze goed werken.' Ik stemde toe. 'Fantastisch'. Ze boog zich over de tafel en pakte mijn hand. 'Je bent een schat. Ik wist wel dat je me zou begrijpen.' 'Weet Jan ervan?' 'Ben je belazerd, hij krijgt ze voor zijn ver jaardag.' wil je alleen moreel gelijk krijgen of voorko men dat anderen ook onheus worden beje gend." Schemer Van Berkestijn beseft dat de commissie veel te stellen zal krijgen met schemergevallen. Mag een sollicitant bij een drukkerij bijvoor beeld worden getest op kleurenblindheid en mag iemand die prijzenstickers beplakt, worden gekeurd op dyslexie? En mag een beeldschermwerker gekeurd of ondervraagd worden op RSI? Andersom geldt het net zo goed: mag je een RSI-verleden verzwijgen en moet een ober bij een sollicitatie melden dat hij versleten knieën heeft? Want werkgevers mogen in ge sprekken weliswaar geen vragen stellen over de gezondheid, maar ze mogen wel informe ren 'of u nog iets te melden heeft dat voor uw toekomstig functioneren van belang is'. De keuringseisen voor sommige functies gelden zowel voor nieuwkomers in een be drijf als voor bestaande werknemers die al dan niet vrijwillig naar een andere functie gaan. De vraag is dan welke arbeidsrechtelij ke consequenties een afkeuring heeft. Van Berkestijn verwacht dat zulke kwesties zich moeten uit- kristalliseren via jurisprudentie (vergelijkbare uitspraken). Toch ziet hij een blijvend knel punt in de term 'voorspelbaar heid': „Sommige werkgevers wil len graag weten of bepaalde me dische kenmer ken in de toe komst leiden tot minder functio neren of meer ziekteverzuim. In een keuring mag daar echter nooit naar wor den gekeken, omdat daar al leen de huidige gesteldheid on derwerp van on derzoek is. De voorspelbaar heid van veel ziektes is sowie so gering en we moeten een keu ring niet gebrui ken om mensen uit te sluiten van beroepsuitoefe ning." Een klacht kan schriftelijk worden ingediend tot uiterlijk zes maanden nadat het probleem zich heeft voorgedaan. Voordat de klacht in behandeling wordt ge nomen, gaat de commissie in overleg met de klager na of de klacht in der minne kan wor den geschikt. De commissie buigt zich over de vraag of er terecht een keuring is geëist, of de gevolgde procedure terecht is geweest en of uitsluitend gekeurd is op medische aspecten die relevant zijn voor de functie. De commissie pleegt hoor en wederhoor en belegt zonodig een hoorzitting. Niet alleen sollicitant, ook keurend arts of werkgever kunnen klagen, bijvoorbeeld als de kandidaat een ziekte heeft verzwegen. Aan de procedure zijn geen kosten verbon den. Klachten kunnen worden ingediend bij de Commissie Klachtenbehandeling Aanstellings keuringen, Postbus 535, 3500 AM Utrecht, tele foon-. 030 - 2234888.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41