Bij het CDA regeert p de tevredenheid g|j Crisisfeiten 'We zijn er verrassend snel weer bovenop gekomen' Eind september gaf niemand nog een cent voor het Christen Democratisch Appèl. De derde opeenvolgende leiderschapscrisis in slechts zeven jaar tijd zou de partij fataal worden. Onder aanvoering van de nieuwe herder Jan Peter Balkenende lijkt de schade wonderbaarlijk snel hersteld. Of is dat gezichtsbedrog? door Ap van den Berg en Paul Koopman rCDKUMKI Natuurlijk, hij is erudiet, snugger en politiek ge kneed. Maar wie in het land had ooit gehoord van Jee-Pee - zoals intimi hem noemen - voordat hij door zijn gemangelde voorganger Jaap de Hoop Scheffer werd gepre senteerd als de nieuwe politiek lei der van het CDA? Vrijwel niemand. En toch zaten de vergaderzaaltjes in buitengemeenten onmiddellijk vol met CDA-leden en geestverwanten die verwachtingsvol naar Jan Peter Balkenende kwamen luisteren en hem - hoe was dat in vredesnaam mogelijk?! - de hemel in prezen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Bal kenende die bijzondere waardering te danken heeft aan een diep-eroti- sche uitstraling, vlotte haardracht of katachtige motoriek. Balkenende: „Wie nu nóg over mijn uiterlijk be gint, diskwalificeert zichzelf. Ik ben wie ik ben. Goed, ik was geen beken de Nederlander. Maar door de vele televisieoptredens in de dagen van en na de crisis, raakte men aan mijn hoofd gewend. En als hoogleraar en kamerlid ben ik op mijn beurt toch echt wel gewend redevoeringen te houden. Misschien waren velen - ook journalisten - zich dat niet met een bewust. Maar ik kom niet net kijken." Fractiegenoot Joop Atsma: „Het CDA zit in zijn kleine teen. Hou hem een situatie voor uit een willekeurige gemeente en hij legt onmiddellijk een link met de christen-democra tie." Balkenende is alweer de vierde par tijleider van het CDA sinds succes premier Ruud Lubbers in 1994 de actieve politiek verliet. Opvolger Elco Brinkman leed een ongekend stem- busverlies van twintig zetels en droop schielijk af. Wijlen Enneüs Heerma hield wat langer stand, maar moest onder druk van oudge dienden in de partij en hun hand langers in de fractie in 1997 het hoofd buigen voor vice-fractievoor- zitter Jaap de Hoop Scheffer. Die op zijn beurt eind september beentje werd gelicht door partijtop, oudge dienden en fractieleden. Het CDA zat in zak en as. „Dit kost ons vijf, misschien wel tien zetels", riepen sombere kamerleden elkaar na. Verklaring Relatief kort na die tumultueuze da gen en het aanwijzen van Balkenen de als nieuwe lijsttrekker, heeft het CDA ogenschijnlijk de rijen kunnen sluiten. Volgens PvdA-leider Ad Mel- kert heeft dat vooral te maken met de aard van het conflict. „Het ging niet over de koers. Niet over richtin gen", meent Melkert. En zo kijkt ook WD-leider Hans Dijkstal erop terug. „Het ging vooral over personen", bevestigt Balkenende. „En toen die naar de achtergrond verdwenen, zag men in mij een nieuwe vertolker van het gedachtegoed. Dat is mij blijkens de reacties kennelijk niet slecht afge gaan." Bert de Vries, die als interim-voorzit - Bert de Vries: „Natuurlijk moet het CDA reserve." Foto: GPD/Phil Nijhuis Pim Fortuyn en Jan Marijnissen, rechts Kars Veling en Ad Melkert. len. Dat heeft wel heilzaam gewerkt. Wat het voor mij gemakkelijker maakte, was dat ik geen last had van persoonlijke ambities. In die chaoti sche dagen wilde ik vóór alles voor komen dat jaren van voorbereiding op verkiezingen en de inhoud van onze politieke beweging door een conflict tussen twee hoofdpersonen om zeep werden geholpen. En op een gegeven moment ben ik blijk baar op een natuurlijke manier ko men boven drijven." De Vries: „Ik hoorde op mijn vakan tie in Tsjechië van de crisis. Ik werd plat gebeld op mijn gsm. Mijn eerste gedachte was: er is ons een ramp overkomen. Maar eenmaal in Ne derland bleek het ergste al achter de rug. Met elkaar hebben we de boel weer op orde gekregen. De goede ge luiden in de media over Jan Peter Balkenende hebben een katalyseren de werking gehad. De positieve me ningen over hem zorgden er bijna automatisch voor dat iedereen van ons vooral weer naar de toekomst ging kijken." Dat geldt uiteraard niet voor de meeste hoofdrolspelers. De Hoop Scheffer, Van Rij en de leden van het inmiddels afgetreden dagelijks be stuur. De Vries speelt soms hun zie lenknijper, noteert Balkenende. „Hij heeft de laatste weken een groot aantal therapeutische gesprekken gevoerd." Oud-partijvoorzitter Van Rij heeft de 'klap' desondanks nog niet helemaal verwerkt. Eind vorige week zocht hij de publiciteit met een dagboek, waarin hij de verantwoordelijkheid voor de crisis vrijwel geheel in de schoenen van De Hoop Scheffer schuift. Kamerleden reageerden ge- ergerd. Bert de Vries houdt zich op de vlakte. „Er zijn mensen bescha digd. Die voelen zich rot. Zijn boos. Hebben zich vaak vele jaren voor de partij ingespannen en zijn nu uitge rangeerd. Die mensen hebben be hoefte aan aandacht", zegt hij. Signaal Hoe dan ook: het CDA is weer 'hot' en 'in'. Het alom verwachte grote ze telverlies blijft in de peilingen uit. En in politiek Den Haag wordt het CDA bloedserieus genomen als mogelijke deelnemer aan een nieuw kabinet. Door Leefbaar Nederland, maar ook door PvdA, Groenlinks en WD. Pim Fortuyn wil zelfs coüte que coüte een kabinet vormen met het CDA. „Met als derde partij WD of PvdA." Melkert beschouwt het CDA als 'een interessante coalitiepartij'. Het feit dat het CDA meer dan de WD heil ziet in de hervormingsplannen voor de WAO beschouwt Melkert als 'een belangrijk signaal'. Ook Dijkstal toont interesse: „Ik ben eigenlijk wel toe aan een coalitie met het CDA, als de verkiezingsuitslag dat toelaat. Nu is dat niet opportuun. Wij kunnen samen geen meerderheid vormen. En wie zou de derde moeten zijn?" Interim-voorzitter De Vries van het CDA is met zijn gedachten nog niet bij de verkiezingen. Hij is voorzichtig op zoek naar kandidaat-voorzitters. „In het najaar moet het congres uit meerdere kandidaten kunnen kie zen. De namen moeten van de zo mer bekend zijn." Ook moet hij nog een definitief dagelijks bestuur zien te formeren. „Ondertussen is het wel plezierig om allerlei partijleiders over coalities met het CDA te horen preluderen. Natuurlijk moet het CDA weer in de regering. Dat zeg ik zonder reserve. We kunnen voor een stevige post in het kabinet meer dan voldoende gekwalificeerde bestuur ders rekruteren uit Kamer, provin cie, stad, instellingen en bedrijfsle ven. Maar er moet vanzelfsprekend wel wat te regeren zijn." De Vries is niet bang dat het CDA door de verdergaande ontkerkelij king mettertijd te klein wordt voor regeringsdeelname. „Ach, tijdens de crisisperiode van de WD in 1989 speculeerde men hardop over het einde van het liberalisme. De WD maakte tot voor kort glorietijden door. Tijdens de WAO-crisis zeiden mensen dat het gedaan zou zijn met de strijd tussen arbeid en kapitaal. De PvdA speelt nog steeds haar rol. En dat zal over tien, twintig jaar ook zo zijn met het CDA. Misschien dat de 'C' van CDA een wat moderner vertaalslag krijgt. Maar die zal nog steeds een krachtige inspiratiebron vormen voor de invulling van waar den en normen binnen onze maat schappij. Daarvan ben ik overtuigd." Jan Peter Balkenende temidden van andere politieke kopstukken. Links van hem Foto: GPD/Roland de Bruin links-radicale vakbondsman tot pre mier. En toch bleef hij zichzelf. Ont zettend knap." De oorzaak van de leiderschapscrisis was een uit de hand gelopen conflict tussen personen: tussen de beoogd lijsttrekker, Jaap de Hoop Scheffer, en de partijvoorzitter, Marnix van Rij. Waarbij de laatste werd beïn vloed door partijbaronnen, oud-be windspersonen en het dagelijks be stuur. Die bleven in De Hoop Schef fer de man zien die in het verkie zingsjaar 1998 vijf zetels verloor en niet bij machte zou zijn dat weer goed te maken. Van Rij raakte er uit eindelijk - mede door de talrijke aan moedigingen van derden - steeds meer van overtuigd dat hij dat wèl kon. Maar na het duel met De Hoop Scheffer hadden media en publiek van hefn het beeld van een Judas. Geen coup De Vries zegt: „Mamix is verstrikt geraakt in een dubbelrol. Hij werd als partijvoorzitter belanghebbende bij de kandidaatstelling. De beide hoofdrolspelers hebben zich vastge beten in hun eigen gelijk en zich be diend van wat overdreven power- play. Er was opeens geen weg te rug." De botsing was geen couppo ging met voorbedachten rade, be zweert hij. „Een coup suggereert een vooropgezet plan dat al lang van te voren is uitgedacht en voorbereid. Daar is mij na gesprekken met alle betrokkenen niets van gebleken." In de media concentreerde de aan dacht zich vooral op de beide kemp hanen en het dagelijks bestuur. „Daardoor is de schade voor de par tij, ons gedachtegoed en de fractie beperkt gebleven en zijn we er ver rassend snel bovenop gekomen", al dus De Vries. Balkenende leek in het oog van de orkaan zijn kalmte opmerkelijk te bewaren. Zelf zegt hij daarover: „De crisis was een periode van emoties, veel praten, veel bellen en weinig slaap. Op zondag stond thuis de te lefoon roodgloeiend. Onze vaste te lefoon, mijn mobiele en de gsm van mijn vrouw gingen op een gegeven moment alle drie tegelijk af. Toen hebben we alles uitgezet en zijn we even een uurtje buiten gaan wande ter weer orde moet scheppen in de partijorganisatie, kan zich goed voorstellen waarom Balkenende 'ge geven de omstandigheden' de best denkbare keuze was voor het lijst trekkerschap. „Misschien was Balke nende voor het grote publiek een onbekende. Maar zijn staat van dienst binnen het CDA mag er zijn. Hij heeft jaren voor het wetenschap pelijk instituut gewerkt. Hij staat aan de wieg van het huidige christen-de mocratische gedachtegoed. Het kost hem dus geen enkele moeite zijn verhaal naturel en met overtuiging voor het voetlicht te brengen. Dat verging zijn voorganger De Hoop Scheffer vaak anders. Aan hem bleef het beeld van de conservatieve katholiek kleven, die nogal ver krampt een linkse koers moest ver tolken. De Vries erkent: „Bij Jaap kwam het christen-democratisch ge halte minder goed uit de verf. Bij hem had men het gevoel dat hij ook een heel ander verhaal kon afsteken. Dat was niet zo, maar de mensen er- vaarden dat zo en dan kom je heel moeilijk van dat stigma af. Zoiets kost heel vqel tijd. Neem Wim Kok. Die kan een rechts verhaal houden zonder dat het zijn linkse imago schaadt. Dat is heel knap. Maar Kok heeft ook ruim tien jaar de tijd geno men om zich te transformeren van weer in de regering. Dat zeg ik zonder Zo onverwacht als de leiderschapscrisis het CDA ontregelde, zo snel werd de schade ook weer gerepareerd. Een reconstructie: Maandag 24 september: Partijvoorzitter Marnix van Rij maakt de nieu we concept-kandidatenlijst bekend. Jaap de Hoop Scheffer staat op één, vice-fractievoorzit- ter Jan Peter Balkenende zoals verwacht op drie, meteen na het vrouwelijke Kamerlid Ma ria van der Hoeven. Donderdag 27 september Medewerkers van het partijbureau bellen ge heel onverwacht leden van de CDA-Kamerfrac- tie met de boodschap dat Van Rij is afgetreden, 's Avonds bevestigt De Hoop Scheffer dit op een persconferentie. Van Rij claimt voor zich zelf een hoge plaats op de kandidatenlijst, maar legt zijn functie neer als blijkt dat dit niet haalbaar is. In Den Haag Vandaag laat Van Rij echter onduidelijkheid bestaan over zijn ambi ties: is hij nu wel of niet in voor het lijsttrekker schap? Zaterdag 29 september Op het partijbureau praten De Hoop Scheffer en Van Rij met het partijbestuur over de gere zen problemen. De Hoop Scheffer krijgt onvol doende steun en trekt zich terug als beoogd lijsttrekker. Ervaren christen-democraten be grijpen dat ook het laatste uur van De Hoop Scheffer als fractievoorzitter geslagen heeft. Van Rij bepleit een 'open competitie' met één of meerdere tegenkandidaten om het lijsttrek kerschap. De Hoop Scheffer bespreekt de situatie met zijn fractiebestuursleden. Maandagochtend volgt een bijeenkomst van de fractie, waarin De Hoop Scheffer zich ook zal terugtrekken als fractievoorzitter. Eerste in lijn van opvolging voor die functie is vice-fractievoorzitter Jan Pe ter Balkenende. Op de terugweg van Den Haag naar Friesland pleegt fractie-bestuurslid Joop Atsma vanuit de trein de eerste telefoontjes met zijn collega's in het land. Aldus zorgt hij ervoor dat de hele fractie zich rond Balkenende schaart. Zondag 30 september: In de loop van zondag breidt Atsma zijn activi teiten uit tot telefoontjes met de partijbaron nen in den lande; de mannen en vrouwen uit het partijbestuur, die elkaar ook voortdurend op de hoogte houden van alle ontwikkelingen. Later die dag worden vanuit de provincies de namen van Pieter van Geel en Jan Peter Balke nende gedropt als mogelijke nieuwe lijsttrek ker. De steun voor Van Rij is dan al flink afge brokkeld. Maandag 1 oktober Na afloop van de fractievergadering maakt De Hoop Scheffer officieel bekend dat hij verder gaat als backbencher. Balkenende volgt hem op. Balkenende zegt een meervoudige voordracht voor het lijsttrekkerschap af te wijzen. Daarmee snijdt hij Van Rij en Van Geel de pas af. Het partijbestuur vergadert 's avonds over de nieuw te benoemen lijsttrekker, maar conclu deert al snel niet meer om de relatief onbeken de Balkenende heen te kunnen. Een keuze voor Van Geel of Van Rij had een nieuwe 'clash', maar dan met de Kamerfractie, betekend. Zaterdag 6 oktober: Het dagelijks bestuur van het partijbureau treedt af. Donderdag 11 oktober Oud-minister van sociale zaken en oud-fractie voorzitter (1982-1989) Bert de Vries wordt aan gesteld als interimpartijvoorzitter. Hij stelt een interimbestuur aan. Nog vóór de zomer zal hij een lijst met kandidaat-partijvoorzitters over leggen. In het najaarscongres kan het CDA daarover stemmen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 40