Asielzoekers met charters land uit BINNENLAND 'We kunnen moeilijk zelf rails neerleggen' annual Paars raakt in peiling de meerderheid kwijt The Hague Internat Model United Nations Kalsbeek: Jaarlijks 13.000 uitzetten Veel gezinnen in Amsterdam onder minimum SLAAPCOMFORT OP MAAT BIJ VAN TIL Alleen zuigelingen krijgen prik tegen meningokok-C van tilW.WiWIIf Monarchie Sony Music in Haarlem zet 290 mensen op straat Heldenontvangst Annan Was j del e functionerings gesprek aatste druppel? Open dag Amsterdam Heerlen Sliedrecht Utrecht SESSION grafschennis uit ure verveling ■bergen Hen 17-jarige jon- 11 uit Denekamp en een 20- Hge jongen uit Almelo heb- |n bekend grafschennis te njbben gepleegd bij een acht ^ken oud graf van een overle- |n politieman. Ook heeft het 110 een reeks vernielingen op biecht, waaronder het in- kjien van 25 ruiten van een Irecazaak en het in brand ste- van coniferen, heggen en laftketen. De twee zeggen uit 'eling te hebben gehandeld. Intvoerder 'blind late' opgepakt ieldoorn De politie heeft 1)n mogelijke ontvoerder van (vermiste Pim Overzier uit feldoorn opgepakt. Een 57-ja- re man uit Ede is afgelopen pdag gearresteerd. Hij wordt ►dacht van 'strafbare betrok- ieid' bij de verdwijning en mogelijke moord op Over- De 38-jarige man ver- jen op 4 december na een id date. Sindsdien is er niets t van hem vernomen. De itie gaat al enige tijd uit van b misdrijf. ISE ontdekt bij oe in Fijnaart n haag - Bij een 7-jarige koe het Brabantse Fijnaart is de kkekoeienziekte BSE ontdekt, heeft het ministerie van ndbouw gisteravond bekend- 1 maakt. Het is het 31ste geval Nederland sinds 1997, en het rde dit jaar. Door een zoge ten snelle test bleek al op 26 ïuari dat koe Olga BSE had. 1andere 195 runderen op het drijf in Fijnaart zijn vrij van E, maar worden uit voorzorg ch afgemaakt. Itan vast voor poederbrieven' ieldoorn - De politie heeft in 29-jarige man uit Apel- [orn aangehouden die heeft rfkend twintig poederbrieven ihebben verstuurd naar diver- j bedrijven in ons land. Vanaf tgin oktober deed de man de (Stvuur-brieven' met een binatie van verschillende Iers op de bus. Zijn brieven en voorzien van een sum- iere tekst, maar hij onderte- ide ze allemaal namens een iegroep. Tos ondermijnt Hese zeedijk euwarden - Vossen hebben b twee plaatsen in de zeedijk h noorden van het Friese Sint jcobiparochie gangen gegra- (n. Het waterschap heeft de fngen gedicht, maar moet de >ssen nog zien te vangen. Het jngenstelsel is tussen de tien |i vijftien meter lang. De veilig- fid van de dijken is nog niet in [vaar. De aanwezigheid van isen in zeedijken is een iw verschijnsel. Dat komt ral omdat de vossenstand :h snel uitbreidt in Noord- jest-Friesland. louwregels op ilkaar afstemmen en haag - Het kabinet heeft kteren besloten bouwregels eter op elkaar af te stemmen. Ie ingreep moet burgers en pdernemers duidelijkheid ge- tn in de vergunningenbrij die tak nodig is voor bouw of ge- fuik van een gebouw. Het rap- prt Geregeld bouwen, dat in [menwerking met de bouw- fereld is opgesteld, geldt hier- ior als leidraad. Het is al lan- kabinetsbeleid om het aan- bouwregels te verminderen, it moet mensen minder impslomp opleveren. Het 'leelt ze ook geld. ichtgenoot van lode vrouw vast Cusden - De politie in Noor- legen heeft de 29-jarige echt enoot aangehouden van een jouw die twee weken geleden I Heusden om het leven werd èbracht. De aanhouding ge- eurde op verzoek van de poli- e in Heusden. De man wordt fficieel verdacht van betrok- fenheid bij het delict. De 28-ja- Ige vrouw werd 14 januari le- enloos in haar woning aange- foffen. terk Den Ham liet brandveilig en ham - De brandweer stelt iaal en perk aan het aantal iiensen dat wordt binnengela- Bn in de Nederlands hervorm- le kerk in Den Ham. Tijdens fen inspectie van de uit 1860 taterende monumentale kerk Heek dat er onvoldoende looduitgangen zijn. De kerk liedt plaats aan 1.100 mensen, naar op last van de brandweer Hogen er niet meer dan 770 laar binnen. De strikte toepas ing van de veiligheidseisen is eigens Twentse gelovigen het [evolg van de cafébrand in Vo- fcndam. zaterdag 2 FEBRUARI 2002 den haag/gpd - Het kabinet gaat meer doen om te zorgen dat uit geprocedeerde asielzoekers Ne derland daadwerkelijk verlaten. Justitie wil vaker charters inhuren om hele groepen asielzoekers te gelijk terug te vliegen. Staatsse cretaris Kalsbeek (asielzaken) streeft ernaar dat er via Schiphol jaarlijks 13.000 uitgeprocedeer- den gedwongen vertrekken. Het gaat dan om asielzoekers die te horen hebben gekregen dat zij niet in Nederland mogen blijven en die zelf niet meewer ken aan hun vertrek. In principe moet iemand die uitgeproce deerd is, zelf zorgen dat hij naar zijn land terugkeert. Iemand mag maximaal 28 dagen in de opvang blijven om zijn vertrek te regelen. Veel uitgeprocedeer- den verdwijnen in de illegaliteit of reizen door naar een ander land. Kalsbeek gaat er ook scherper op toe zien dat gemeenten men sen die hier niet mogen blijven daadwerkelijk uit de opvang zet ten. Premier Kok erkende na af loop van het kabinetsberaad dat hét voor gemeenten moeilijk kan zijn mensen op straat te zet ten, die er al jaren wonen. „Dat moet niet via harde taal en het rollen van spierballen worden opgelost." De premier gaat er echter vanuit dat Kalsbeek de gemeenten kan overtuigen het landelijk beleid uit te voeren. Zij gaat afspraken maken met Defensie om asielzoekers met toestellen van de luchtmacht te verwijderen. Uitzetten kan al leen als bekend is waar de asiel zoekers vandaan komen. Vaak is dat niet het geval, omdat men sen geen papieren bij zich heb ben en niet willen zeggen waar ze vandaan komen. Kalsbeek wil daarom de controle bij de uit- den haag/gpd - Nederlandse vervoersor ganisaties hebben moeite met het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om de Alpen Expres direct na het winterseizoen en de autoslaaptrêin direct na het zomer seizoen uit het pakket te gooien. De NS schrappen de slaaptreinen om de interna tionale tak financieel gezond te maken. De laatste Alpen Expres rijdt vrijdag 15 maart, eind oktober maakt de autoslaaptrêin zijn laatste rit. Het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR), waarbij 650 reisorganisaties zijn aangesloten, be treurt het schrappen van de slaaptreinen. Woordvoerster Dresmé noemt de gdng van zaken 'spijtig'. „De verkoop van het product autoslaaptrêin loopt goed. Dan is het jammer dat zo n product uit de markt wordt gehaald. Het ANVR bekijkt nu de mogelijkheden voor reizigers om eventueel via Brussel of Keulen alsnog de slaaptrein te nemen. Het ANVR denkt dat het moeilijk is om stappen te ondernemen tegen de NS. „Wat moeten we dan doen? We kunnen moeilijk zelf rails neerleggen. Touropera tors verkopen immers een NS-product. De reizen zelf blijven de touroperators heus wel verkopen, maar het is de vraag of het vervoer dan nog per spoor kan. Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) is ook teleurgesteld over het opheffen van de Alpen Expres en de autoslaaptreinen. KNV is een groot voorstander van toeris- tenvervoer per spoor. „Juist omdat dit ty pe vervoer de infrastructuur amper be last. We hopen nu maar dat de reizigers niet massaal in de auto stappen", zegt voorlichter Boukema. Jaarlijks maken ongeveer 30.000 toeristen gebruik van de autoslaaptrêin, die reizi gers naar Frankrijk, Zwitserland en Italië brengt. Nog eens 30.000 toeristen nemen jaarlijks de slaaptrein richting de Alpen. Dit winterseizoen steeg het aantal trein reizen met zeven procent. Momenteel maakt vijf procent van de wintersporters de reis per spoor, zo blijkt uit cijfers van het ANVR. Reizigersvereniging Rover vindt het op heffen van de slaaptreinen zonde, maar kan 'zich er wel iets bij voorstellen'. Vol gens woordvoerder Spithorst kosten de slaaptreinen de NS te veel werk en te veel geld. „Zeker nu het materieel sterk is ver ouderd. Wij maken ons meer zorgen over het verdwijnen van de zeventien ver kooppunten voor internationale treinrei zen. Dat leidt volgens ons tot verdere af name van de klandizie." De ANWB moet de besluiten van de NS- directie nog onder de loep nemen. Wel zegt de toeristenbond 'een beetje teleur gesteld' te zijn. Volgens de ANWB bedie nen de nachttreinen een specifieke doel groep, die nu op zoek moet naar een al ternatief. „De Alpen Expres voor skiërs en de autoslaaptrêin voor zomerse va kantiegangers worden veel geboekt. Goedkoop is het niet, maar vervoer per spoor scheelt wel tol, benzine en stress", vertelt woordvoerder Van Tol. De treinreizen worden door de Neder landse Spoorwegen deels rechtstreeks verkocht via NS Travel en deels via reis bureaus. Volgens de reisbureaus is er van paniek geen sprake. „Dit jaar gaan de rei zen gewoon door en volgend jaar zien we wel weer. Wellicht dat er een nieuwe spe ler op de markt komt", aldus woordvoer der Egelie van Holland International en Arke Reizen. amsterdam/anp - Een op de vijf Amsterdamse huishoudens leeft onder het bestaansminimum. Dat is twee keer zoveel als het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit een nog te publiceren onder zoek dat in opdracht van de ge meente is verricht. De armoede treft vooral gezin nen met kinderen. Bij meer dan de helft (51,7 procent) gaat het om een eenoudergezin. In 20 procent van de gevallen gaat het om meerpersoonshuishoudens met kinderen. Uit het onderzoek blijkt verder dat 40 procent van de etnische minderheden een inkomen heeft dat lager is dan 105 procent van het minimum inkomen. Onder de minima die langer dan drie jaar op dit ni veau leven, bevinden zich vooral Surinamers en Marokkanen. Voor het eerst werden bestan den van de sociale dienst, het bevolkingsregister, de gemeen tebelastingen en de stedelijke woningdienst aan elkaar gekop peld. Hierdoor ontstond een scherper beeld dan voorheen. (advertentie) De slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. Borst heeft meer geld nodig Zwitserse slaapsystemen die tot de beste ter wereld behoren. Wetenschappelijk ontwikkeld en beproefd ligcomfort. waardoor u beter slaapt en verkwikt ontwaakt. Probeer Swissflex in onze speciale Swissflex Studio Openir a-Di-Wo: 9 30-17 30 uw 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00 uw Telefoon (072) 5112760 Za 9 30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www vantil nl -DESIGNCENTRUM den haag/anp - Vooralsnog krij gen alleen baby's een inenting tegen meningokokken type C, de bacterie die nekkramp of bloedvergiftiging kan veroorza ken. Het kabinet heeft gisteren be sloten deze vaccinatie in het Rij ksvaccinatieprogramma (RVP) op te nemen. Een inhaalslag om alle kinderen onder de 18 te vaccineren tegen deze dodelijke bacterie, is nog niet zeker. Het kabinet kwam er gisteren niet aan toe hierover een belissing te nemen. Dat ge beurt mogelijk over twee weken. Minister Borst (volksgezond heid) heeft geen geld meer op haar begroting voor zo'n massa le vaccinatiecampagne. Naar schatting kost dat tientallen mil joenen euro's. Maar ze heeft er vertrouwen in dat het kabinet over de brug komt met voldoen de geld omdat het 'overtuigd is van het belang, zei Borst na af loop van de ministerraad. COMMENTAAR gang van het vliegtuig verscher pen zodat in ieder geval bekend is waar de mensen zijn inge stapt. Ook wil zij afspraken maken met landen waar veel asielzoe kers vandaan komen om de identiteit van asielzoekers te be palen. Proefprojecten met im migratiedeskundigen uit Angola, China en Nigeria die in Neder land werken, leveren goede re sultaten op. Vandaag beleeft Oranje een hoogtijdag. Zesendertig jaar na zijn moeder en vijfenzestig jaar na zijn grootmoeder treedt kroonprins Willem-Alexander in het huwelijk. De gebeurte nis is een persoonlijk hoogtepunt voor de toekomstige troonopvolger en zijn echtgenote en tegelijk een gewichtige dag voor de monarchie. Met zijn huwelijk, waarvoor hij de toestemming van de regering wenste, doet Willem-Alexander namelijk een flinke stap op weg naar de troon. Het huwelijk van Willem-Alexander met Maxima Zorreguieta is meer dan een echtverbintenis alleen. Met zijn echtgenote moet Willem-Alexander het Nederlandse volk geleidelijk aan duidelijk maken hoe hij op termijn inhoud geeft aan het ko ningschap. Van 'prins pils', de jeugdige, enigszins onbezon nen levensgenieter, ontwikkelde Willem-Alexander zich al tot een 'waterprins', die serieus bezig is met maatschappelij ke vraagstukken. Maar zijn publieke opvattingen over zijn toekomstige rol zijn vaak nog verkrampt en blijven ook aan de oppervlakkige kant. Complexer nog is de rol die Maxima zich moet aanmeten. Onder Juliana kon prins Bemhard tot het Lockheed-drama ruimschoots zijn ambities als ambassadeur van het bedrijfs leven kwijt. Onder Beatrix kon prins Claus lange tijd inspira tie putten uit zijn inspecteurschap op Ontwikkelingssamen werking. De ambities van Maxima zijn vooralsnog onbe kend, maar de ruimte die zij kan nemen, is beperkt. De rol van het koningshuis is in onze samenleving overwe gend een ceremoniële. Die rol is daarmee niet van belang ontbloot, maar vraagt wel een bescheiden optreden van be trokkenen. Feitelijk zal Móxima zich naast Willem-Alexander hoofdzakelijk moeten beperken tot zwaaien, glimlachen en luisteren. Vandaag overheerst het huwelijksgeluk. Wij feliciteren het bruidspaar en wensen hen beiden sterkte in hun toekomsti ge rol. door Mischa de Bruijn en Frans van den Berg haarlem - Sony Music sluit in Haarlem de Europese assembla ge en distributie van cd's. Daar door komen 290 van de 335 per soneelsleden op straat te staan, zo kregen zij gistermiddag te ho ren. Dit massaontslag is een di rect gevolg van de explosieve toename van illegale muziekko- pieën, vooral veroorzaakt door het thuis 'branden' van cd's. De cd-markt was volgens direc teur Bisi al enige tijd aan het krimpen. „De vraag naar muziek in traditionele vormen staat on der druk door de piraterij, het downloaden en het kopiëren. Mensen verwachten daardoor dat nieuwe cd's weinig kosten. Hier in Haarlem maakten we wel winst, maar we zijn een in terne leverancier. De resultaten van heel Sony Music staan on der druk, mede door de geste gen kosten en daardoor is beslo ten tot een Europese reorgani satie", aldus Bisi. Alle voor de Europese markt be stemde cd's van Sony Music ko men uit het complex in de Haarlemse Waarderpolder. Dat aantal daalde het afgelopen jaar al van honderd naar 85 miljoen exemplaren. den haag - VN-secretaris-generaal Kofi Annan viel gisteren op de slotdag van de VN-jon- zich tijdens de vijfdaagse conferentie over onderwerpen als de Palestijnse kwestie, de rol gerenconferentie een heldenontvangst ten deel. Meer dan duizend jongeren scandeer- van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds, de kwestie-Kashmir en oor den zijn naam en juichten hem toe bij zijn aankomst in het Nederlands Congrescentrum logstribunalen. Het centrale thema was wetenschap en ethiek, in Den Haag. In een korte toespraak roemde Annan de werkzaamheden van de ongeveer Foto: ANP/Thomas Dobber 3.500 deelnemers aan de conferentie, die maandag begon. De afgevaardigden bogen Toeristenbranche teleurgesteld over schrappen Alpen Expres en autoslaaptrêin (advertentie) Surf naar het Hoogheemraadschap van Delfland, w ww.hh del fl an d.nl rijswijk/anp - Als er nu Twee de-Kamerverkiezingen zouden zijn, 30U de paarse coalitie van PvdA, WD en D66 geen meer derheidscoalitie kunnen vor men. De partijen halen bij el kaar 73 zetels, drie te weinig voor een Kamermeerderheid. Dit bleek gisteren uit de Politie ke Barometer van bureau Inter view. Vooral WD staat, net als een week geleden, op fors ver lies. De partij verliest tien zetels ten opzichte van de huidige 38 zetels in de Kamer. De partij van Pim Fortuyn zou 21 zetels binnen slepen. De PvdA blijft de grootste met 39 zetels, hoewel dat nog altijd een verlies is van zes ten opzich te van het aantal dat de partij nu heeft. D66 doet het nog altijd jammerlijk slecht in de peilin gen. Zes zetels zou D66 nu we ten te bemachtigen, terwijl de partij er veertien heeft in de Tweede Kamer. Het CDA blijft redelijk stabiel met 28 zetels vol gens de peiling, één minder dan het huidige aantal. Paars haalt nu dus geen meer derheid. Een meerderheidscoa litie zou er wel in zitten voor een rechtse coalitie van CDA, WD en LN (bij elkaar 77 zetels) of een linkse coalitie van PvdA, CDA en Groenlinks (bij elkaar 79 zetels). Ook een centrumcoa litie van PvdA, CDA en WD zou een meerderheid kunnen beha len in de Tweede Kamer (bij el kaar 95 zetels). (advertenties) De minister wil het liefst dat alle jongeren onder de 18 standaard tegen de meningokok-C worden ingeënt. Oók de Gezondheidsraad had haar dat onlangs geadviseerd. Ook stelde de raad voor baby's tegen pneumokokken in te en ten, maar het kabinet heeft hier gisteren ook niet over gespro ken. De pneumokokbacterie kan leiden tot dezelfde ziekte verschijnselen, die beginnen met plotselinge hoofdpijn, koorts, braken, blauwpaarse plekjes op de huid en een stijve nek. Jaarlijks sterven enkele tiental len kinderen en jong volwasse nen door besmetting met de meningokok en pneumokok. Veel anderen houden er blijven de ernstige verschijnselen aan over. Overigens beschermt het vaccin tegen meningokok-C niet tegen variant B, die in Nederland va ker voorkomt. hogeschool Leiden Woensdag 6 februari Niet volgen maar Op zondag 3 februari, onze laatste SALE dag, :ijn deze vier IKEA vestigingen open van 10-17 uur. v IKEA nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3