Kramp in het Witte Huis De val Politiek verweven met het Enron-schandaal Inpakken en wegwezen. Meer zat er in december vorig jaar niet op voor de werknemers van Enron. Foto: AP/Steve Ueckert Energiebedrijf Enron is middelpunt van het omvangrijkste bankroet uit de Amerikaanse geschiedenis: 49 miljard dollar. De leiding van het Amerikaans bedrijf blijkt zichzelf verrijkt te hebben ten koste van werknemers en aandeelhouders. Het gevolg: 4.500 werklozen, waardeloze pensioenen, zwaar gedupeerde aandeelhouders en zelfmoord van voormalig directielid Baxter. Bij de start van de hoorzittingen in het Congres (24 januari) kwam de Democratische senator Lieberman al met een vernietigend oordeel. Hij noemde Enron 'een kaartenhuis gebouwd op de fundamenten van buitensporige hebzucht en bedrog". Intrigerend aspect: in het doolhof loopt ook de politiek rond. De banden van 'Washington' met Enron knellen in hevige mate. door Ans Bouwmans Van Enron-gate is geen spra ke, maar dat kan nog ko men. Iets dat het Witte Huis ('Er is geen politiek schandaal') en de Republikeinen ('Probeer er geen politiek circus van te maken') uit alle macht bestrijden. Maar feit is dat Enron ernstig verstrengeld is met de politiek in Washington, met name met de Republikeinen en in het bij zonder met de Texaanse delegatie die het Witte Huis bevolkt. Het energiebedrijf heeft er jarenlang een zeer agressieve lobbypraktijk op nagehouden. Oud-president Clinton pleegde wel eens een balletje te slaan met Enron-baas Ken Lay, maar diens band met president Bush gaat heel wat verder. Bush en 'Kenny Boy* zijn elkaar veel tegengekomen in Texas, waar Bush gouverneur was en Lay een spin in het web, binnen en buiten het bedrijfsleven. Enron - met name Lay - heeft honderddui zenden dollars aan de verkiezings campagne van Bush gegeven en is daarmee diens grootste donateur. Het verhaal gaat dat Lay via de con nectie met Bush een hem onwelge vallige toezichthouder heeft wegge werkt. Van de actieve Congresleden heb ben 71 senatoren (van de 100) en 188 afgevaardigden (van de 435), de afgelopen jaren 1,1 miljoen dollar toegestopt gekregen van Enron. Dat is legaal in de VS, alhoewel de om vang - bijna het halve Congres kreeg geld - achteraf nogal verdacht over komt. Van de totale dollarstroom richting Washington (5,7 miljoen dollar sinds 1989) is driekwart bij de Republikeinen terecht gekomen. Vooral Texanen zijn gul bedeeld. Opvallend Wat opvalt is de krampachtige ma nier waarop het Witte Huis afstand probeert te houden van Enron. Ge gevens over contacten met het be drijf worden mondjesmaat verstrekt, waardoor er telkens nieuwe 'onthul- linkjes' zijn. Eerst wordt bekend dat Ken Lay in oktober en november heeft gebeld met minister O'Neill van financiën en staatssecretaris Evans van handel. Beiden schieten Enron niet te hulp. Minister Ashcroft van Justitie trekt zijn handen af van het justitieonderzoek, omdat hijzelf geld heeft gekregen van Enron toen hij kandidaat was voor de Senaat. Later blijkt dat nog een regeringsfuc- tionaris door Enron is benaderd. En dat een team van het Witte Huis ge leid door Lawrence Lindsey, een voormalig adviseur van Enron, in het najaar onderzoek heeft gedaan naar de financiële situatie van het bedrijf. Bush wist overigens nergens van, aldus het Witte Huis. Bush maakt het zelf in het begin nogal bont als hij zich probeert te verschuilen achter de rokken van zijn voorgangster Ann Richards in Texas. Hij doet alsof Lay meer met haar had dan met hem, maar dat is niet lang vol te houden. Overigens denkt 67 procent van de Amerikanen dat de regering Bush wat te verber gen heeft, zo blijkt uit een peiling van CBS en de New York Times. Bush probeert de schade te beper ken door krachtig over te komen. Hij heeft een onderzoek gelast naar de beleggingspensioenen (de 401k's) en de contacten van het Witte Huis met Enron. En in een poging het volksge voel aan te spreken heeft hij gezegd 'woedend te zijn dat de medewer kers van Enron onkundig zijn gela ten over de ware financiële toestand van het bedrijf en onthuld dat ook zijn schoonmoeder wat centjes heeft verloren. Maar de mensen in Hous ton zijn niet onder de indruk. Er is nog geen cent hulp door de regering Opties en aandelen bestuur Enron Uitgeoefende opties en verkochte aandelen van belangrijke Enronbestuurders tussen 1 januari en 31 augustus 2001 NAAM FUNCTIE Optie is het recht om een aandeel tegen een vooraf vastgestelde prijs te kopen. Winst bestaat uit de waarde van de verkochte aandelen verminderd met de kosten van de uitgeoefende opties, anp bron: Houston Chronicle Van Lou Pai was geen foto beschikbaar. Bush uitgetrokken. „Hij biedt geen verlichting of oplossing", zegt afge vaardigde Jackson Lee. Banden Staatssecretaris Thomas White van defensie heeft bij Enron gewerkt en in de herfst veel 'persoonlijke' ge sprekken gevoerd met zijn ex-collle- ga's. Zijn aandelen heeft hij overi gens op tijd verkocht, net als Bush adviseur Karl Rove en Lewis Libby, chef staf van Dick Cheney. Dat moest na hun benoeming. Rove heeft er ook nog voor gezorgd dat in 1997 een belangrijke potentiële sup porter van Bush een baantje kreeg bij Enron. De man met de nauwste banden met Enron lijkt Cheney te zijn, de vi ce-president. Hij oefende in juni druk uit op de Indiase president So- nia Gandhi ten behoeve van een electriciteitscentrale in India, deels eigendom van Enron, maar waarin ook de Amerikaanse overheid geld heeft zitten. Volgens Cheney heeft hij dat op eigen initiatief gedaan. Cheney of zijn medewerkers spraken vorig jaar zes keer met Enron-afge- vaardigden, onder wie Lay, ter voor bereiding op het energieplan van de regering. De verdenking is dat het Witte Huis zich teveel laat leiden door de belangen van de energiein dustrie, en dat met name het ver langlijstje van de vrienden uit Texas een warm onthaal heeft gekregen. De vice-president - gesteund door Bush - weigert het onderzoeksbu reau van het Congres (het General Accounting Office) een lijst te geven van de mensen met wie hij gespro ken heeft voor de ontwikkeling van het plan. Het bureau, geleid door de Republikein Walker, heeft aangekon digd het Witte Huis voor de rechter te slepen. Er wordt met spanning naar uitgekeken, niet alleen vanwege de principiële vraag hoever de infor matieplicht van het Witte Huis gaat, maar ook vanwege de Enron-con- nectie. Onderzoek Negen commissies en het onder zoeksbureau van het Congres, de beurswaakhond SEC en Justitie doen onderzoek naar de teloorgang van Enron en de rol van accountantsbu reau Arthur Andersen. Heeft de top van Enron met opzet aandeelhou ders en personeel een rad voor ogen gedraaid? Deugt het toezicht van ac countants, die vaak een dubbelrol als adviseur hebben, wel? En is er sprake van belangenverstrengeling of ongeoorloofde invloed van Enron in Washington? Duidelijk is dat de partijsponsoring in de VS astrono mische vormen heeft aangenomen en de hele politiek verweven is met het Grote Geld. Ook al doen de De mocraten daar aan mee, het zijn de Republikeinen die het meeste gevaar lopen. Zij hebben zich in het verle den het meest voor het karretje van het bedrijfsleven laten spannen. Daarin schuilt voor Bush het gevaar van het Enron-schandaal. De teloorgang van de economische krachtpatser Enron kan zo als script dienen voor een kaskraker uit Holly wood. Houston, een historie van macht, hebzucht, leugens en financi ële ellende. Het realistische vervolg op 'Dallas'. Sherron Watkins, werk zaam in de hogere echelons van En ron, schrijft in augustus 2001 een memo voor Enron-baas Kenneth Lay. „Voor de man in de straat ziet het er uit alsof we verliezen verber gen in een ander bedrijf', zegt ze. „Is er niet een manier voor onze boek- houd-goeroes om dit recht te trek ken?" Die is er misschien wel, maar nie mand bij Enron lijkt wakker te liggen van de obscure boekhoudmethode waarbij verliezen worden wegge werkt naar lege vennootschappen. Het memo van Watkins gaat naar de juristen. Er wordt geen actie onder nomen. De raad van bestuur, de commissarissen en de accountants zijn op de hoogte van het bestaan van de bijzondere bedrijfjes, zo lijken vorige maand uitgelekte memo's uit te wijzen. De dubieuze transacties komen in oktober toch aan het licht, de be drijfsresultaten moeten worden bij gesteld, iedereen verliest het vertrou wen in Enron - dat door falende in vesteringen al een veer heeft moeten laten - en het financiële drama is ge boren. De top van het bedrijf heeft een enorm risico genomen en verloren. 'Enronomics' blijken geen financiële toverkunst te zijn maar volksverlak kerij. Het zijn de werknemers en aan deelhouders die het schip in gaan. Ondanks het toenemende bewijs dat het bestuur en de raad van commis sarissen van de hoed en de rand wis ten, zal de inmiddels afgetreden Ken Lay zich maandag bij zijn verhoor in de Senaat verdedigen door te zeggen dat hij geen inzicht had in de inge wikkelde, verhullende en uit de hand gelopen constructies. Liever dom dan schuldig, lijkt de tactiek te zijn. Het is Ken Lay die in augustus zijn personeel e-mailt dat „onze presta ties nog nooit zo goed zijn geweest". Een positief geluid dat hij tot eind september volhoudt. Geen wonder dat hij,het mikpunt wordt van bittere verwijten, en zijn vrouw bij NBC komt uithuilen. Hij is misleid en be drogen door de accountants en juris ten, zegt ze. Ze moeten bijna alles verkopen, aldus Linda Lay, om een persoonlijk faillissement af te wen den. Lay mag dan een filantroop zijn die zich jarenlang heeft ingezet voor Houston, op veel medelijden van de getroffen Enron-medewerkers hoeft hij niet te rekenen. De Lays hebben nog een huis om naar toe te gaan. Het vertrouwen in de top is boven dien gering. Er zijn tal van documen ten door de papierversnipperaar ge haald. Enron maakte bovendien ge bruik van wel negenhonderd belas tingparadijzen om de winsten weg te sluizen. Net als andere topmensen van Enron is Lay aangeklaagd door aandeelhouders en werknemers die hun geld terugwillen. Eén voormalig directielid van Enron, Baxter (43), heeft zichzelf op 25 januari van het leven beroofd. Hij is vertrokken bij Enron, na een ruzie met toenmalig topman Jeff Skilling over de praktijk om schulden te verbergen. Maar hij weet zijn Enron-aandelen wel op tijd te verkopen, voor 9 miljoen dollar. In Houston worden begin december duizenden mensen op straat gezet, ze moeten meteen hun bureau leeg maken en vertrekken. Bij een natuur ramp springt de federale regering bij, maar na een economische ramp blijft de noodkas dicht. Wel zijn aller lei particuliere hulpfondsen opgezet, waarin een aantal politici zijn Enron- bijdrage heeft teruggestort, om de ergste nood te lenigen en mensen te helpen met ander werk. Wie bij Enron zo gelukkig is geweest zijn werk te behouden - verschillen de Enron-activiteiten worden nu ge reorganiseerd of verkocht - is deson danks op de koffie gekomen. De in eenstorting van Enron heeft de hele of halve pensioenvoorziening van zijn werknemers weggevaagd. Veel bedrijven in de VS werken met de zogenaamde 40I(k) pensioenre gelingen. Dat zijn persoonlijke pensi oenplannen, waarin mensen hun premie naar eigen inzicht kunnen beleggen. De werknemers van het bedrijf hebben relatief veel geld be legd in eigen aandelen. Dat gebeurde niet alleen uit loyaliteit, maar ook vanwege de hoge waarde van de En ron-aandelen (in 20^| bijna 85 dol lar, nu nog geen halve). Wat ook meespeelde was dat het bedrijf zelf zijn pensioenbijdrage in aandelen verstrekte. Nu voelen de werknemers zich in de steek gelaten, vooral om dat Enron de verkoop van aandelen in het pensioenfonds afgelopen herfst 'administratief onmogelijk maakte. De pensioenplannen van Enron-wer- kers zijn in totaal één miljard dollar in waarde gezakt. De enige manier om daar iets van terug te zien, is via rechtszaken. Inmiddels is er een ge zamenlijke procedure gestart voor 15.000 pensioenhouders, waarbij zo wel Enron-directeuren als accoun tant Arthur Andersen zijn gedaagd. Loek Brons, een man met een bijzonder leven Unieke cursus in Leiden leert leven met kanker

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37