Gretha Smit stopt mogelijk met marathon SPORT 'Basketbal is veel makkelijker dan korfbal' Kraay sr. 'in goed overleg' weg bij Studio Sport Lugdunum zet trainer Molendijk aan de kant S2 Rozendaal wint alternatieve Elfstedentocht zaterdag 2 FEBRUARI 2002 Schalken Fc Schalken Foto: ANP irlies Schalken ,,JMilaan ian-, Sjeng Schalken is bij tennistoernooi van Milaan eschakeld in de kwartfina- 0e Limburger verloor in iets van de Brit Greg dski, die als zevende is ge- ist. De setstanden waren 4- 28-jarige Rusedski na afloop vol lof over llken. „Ik heb hem zelden Ded zien spelenzei de vijandige Brit. „Hij werkte 4' idejkpoints van mij weg. dejC morst punten "jen Sparta iegen - NEC heeft zijn draai e winterstop nog niet ge- ien. Na de nederlaag tegen >rivaal Vitesse (1-2) kwa- yde Nijmegenaren in De ert tegen Sparta niet verder mJ-l. Al had NEC op basis gejiet aantal kansen in de ide helft moeten winnen. In 3ste minuut nam Sparta voorsprong via Mendes da Halverwege de tweede kwam de gelijkmaker van oet van voormalig Spartaan 1 this de Nooijer. Daarna lke!de arbiter Luinge de 2-1 'scBimr af na een handsbal Demouge. De Nijmegenaar napte aan zijn tweede gele j Luinge greep aanvanke- st^aar zijn borstzak maar be- zich op het laatste mo- ;»«i den Herik jr. trnsor Fiorentina e - Joeri van den Herik, van de voorzitter van Fey- Qrd, moet de redder van worden. De noodlij- k^e Italiaanse club maakte :ren bekend dat Van den k tot januari 2003 in totaal Zl 13 miljoen euro in Fioren- OQsteekt. De geldschieter lit ook bestuurslid. Van den "Tc presenteert op de ko lde bestuursvergadering plannen voor de mogelijke jnale en internationale ini van de club. De grote in- ering van Joeri van den k is niet geheel zonder risi- jnj)e rechtbank van Florence jt zich momenteel over de fidéle situatie van de club. entina loopt de kans failliet orden verklaard. i Treffers op eg naar titel ^;weid - Het vrouwenteam ■tafeltennisvereniging De fers heeft een stevige optie yümen op de Europese titel landskampioenen. De g van trainer Hans Lingen loeg gisteravond in de eer- kedstrijd van de finale het e Ise Langweid voor eigen pu ll met 3-2. Op 9 maart is de hi in Klazienaveen. Opval- i in Duitsland was het op en van Bettine Vriesekoop. nmiddels 40-jarige tafelten- iiva kreeg van coach Lingen lerde speelster de voorkeur 1 fen Diana Bakker. De twee- 2 Üige Europees kampioene, nauwelijks meer wedstrij- 3 speelt, verweerde zich in de le partij knap tegen Marie jisson, ook al een oudge- - ide uit Zweden. De moedige Vriesekoop ver- eervol: 5-11 11-99-11 11-9 nja Thomann ig bij HGC iSENAAR - Hockeyhoofdklas- J1GC neemt na dit seizoen ;iheid van coach Sonja Tho- in. De Duitse trainster is tdhaar derde seizoen bezig loofdcoach van het man team. Daarvoor fungeerde irie jaar als asssistent-trainer JlGC. Thomann was in 1999 ierste vrouw die op het gste niveau in Nederland mannenteam onder haar de kreeg. rentzen nog niet nd met Arrows' tTGART - Formule-1-coureur tiz-Harald Frentzen heeft geen overeenkomst gete ld met Arrows. Gisteren ver enen in de Duitse media be iten dat Frentzen en Arrows akkoord hadden gesloten, lis echter niets getekend", as zijn manager. Volgens het ttse persbureau DPA is het ter zeker dat Frentzen op 3 art, tijdens de Grote Prijs i Australië, in een bolide van Ows zal rijden. Dat zou bete- dat er geen plaats meer oor Jos Verstappen. door Loman Leefmans leiden - Het bestuur van Lug dunum heeft trainer Joop Mo lendijk aan de kant geschoven. De Schiedamse oefenmecstcr kreeg donderdagavond te ho ren dat zijn aanwezigheid bij de derdeklasser niet langer op prijs wordt gesteld. Koos van Egmond, bestuurslid techni sche zaken en elftalbegeleider neemt de taken van Molendijk op zich totdat een opvolger is gevonden. „Het kwam als een donderslag bij heldere hemel", zegt Molen dijk in een eerste reactie. „Ik werd bij het bestuur op het matje geroepen en toen werd de 'bom neergelaten'. Ik ben teleurgesteld, maar ik ben po sitief ingesteld en dat blijf ik." De trainer zou aan het einde van het seizoen, na twee jaar Kikkerpolder, sowieso bij Lug dunum vertrekken. Molendijk gaat aan de slag bij zaterdag- eersteklasser Strijen. Morgen zit Van Egmond als hoofdverantwoordelijke op de bank bij het duel tussen Lug dunum en Alkmania Hij wil geen uideg geven over het ont slag van Molendijk. „Dat heb ben we als bestuur besloten", zegt hij. Duidelijk is wel dat de povere prestaties van het eer ste elftal een voorname rol hebben gespeeld. Afgelopen seizoen degradeerde de hoofd macht uit de tweede klasse en momenteel verkeren de Kik kers opnieuw in degradatiege vaar. Opvallend is dat voorzit ter Phil Verstraaten vakantie viert in het buitenland, terwijl dit besluit is genomen. „Ook tijdens zijn afwezigheid gaan de zaken gewoon door", zegt van Egmond. „Maar hij weet hiervan." Paul: 'Ik wil jaar met haar werken' calgarv Gretha Smit zegt een verlenging van haar langebaan carrière na dit seizoen niet uit te sluiten. „Het is afwachten. Ik weet niet of die wereld me blij vend bevalt. Misschien ga ik he lemaal terug naar de marathon, misschien wordt het een combi natie of misschien probeer ik het een jaar in het langebaan schaatsen. Maar dat is iets voor later." Smit kreeg afgelopen weekeinde griep, nadat ze een matige wed strijd op de 3000 meter had ge schaatst. „Het zat er al een hele tijd aan te komen, maar toen zette het door. Achteraf mis schien maar goed ook, dan ben 'k d'r maar weer vanaf." Smit vertrekt niet eerder naar Salt La ke City dan wanneer ze volledig hersteld is. „Ik had me er iets anders van voorgesteld, want ik ben bijna nooit ziek. Ik heb hier niet veel ijs gepakt, maar misschien is het juist wel goed dat ik gedwongen rust heb moeten nemen. Maar als je iedereen ziet schaatsen denk je toch: verdomme. Ach, maak je dat ook eens mee." Volgens KNSB-arts Hans van Kuyk is het gunstig dat de griep niet tijdens de Spelen toeslaat, maar nu. Wat het effect is op Smit's prestaties is onduidelijk. Daarnaast is het volgens Ingrid Paul onduidelijk of haar presta ties bij het olympisch kwalifica tietoernooi uitschieters blijken te zijn. „Gretha is heel onervaren in de ze discipline", aldus Paul. „Ze heeft nog maar één keer echt goed gereden en dan kun je ner gens op terug grijpen. In januari reed ze een stuk minder en dat had ik eigenlijk niet verwacht. Maar ze is natuurlijk geen groentje. Het mooiste is dat een hele ervaren marathonrijdster als schaatsster nog onbevangen kan zijn." De tijd die rest is te kort om van Smit een snelle starter te maken, weet Paul. De toevalsfactor zal tijdens de Spelen, waar ze de drie en vijf kilometer rijdt, een rol spelen. „Ze moet niet te hard weg willen gaan, want dat is on natuurlijk. Ze kan in de top zes eindigen, hoger moet je haar niet inschalen", vindt Paul. „Een trainingsronde van 31 se conden is toch anders dan een wedstrijd." Paul wil graag weten wat de toekomstplannen van Smit zijn. „Ik zou graag een jaar met haar willen werken. Gretha is een heel goede atlete. Alle oe feningen voert ze meteen goed uit. Het is nu allemaal wat kort dag." techendorf - Miel Rozendaal heeft op de Weissensee bij Techendorf (Oostenrijk) de alter natieve Efstedentocht op zijn naam geschreven. De 30-jarige schaatser uit Warmenhui- zen ontsnapte in de finale uit een kopgroep van drie man en reed solo naar de eind streep en liet een tijd van 5.32.07 noteren. Na 200 kilometer finishte Hans van de Wete ring uit Zeewolde op de tweede plaats en René Ruitenberg uit Wezep werd derde. Ro zendaal had in zijn loopbaan nog nooit een wedstrijd over 200 kilometer gewonnen. Pe tra Grimbergen werd winnares bij de vrouwen. De voormalig Rijnsburgse won de wed strijd over 200 kilometer in 5 uur, 54 minuten en 55 seconden. Foto: ANP Voormalig trainer ook van kandidatenlijst Leefbaar Nedertand door Dolf Rogmans hilversum/gpd - Hans Kfaay sr. is met directe ingang gestopt als voetbalanalyticus bij Studio Sport. In een persbericht laat de NOS weten dat 'gezien de poli tieke activiteiten van Hans Kraay in goed overleg besloten is de samenwerking te beëindi gen.' Later op de dag nam Kraay onder zware druk van zijn zo nen en dochter het besluit zich ook terug te trekken voor de ver kiezingslijst van Leefbaar Neder land. Kraay blijft nog wel actief in de campagne van LN. De NOS wil geen antwoord ge ven op de vraag waarom poli tiek bedrijven en voetbalanaly ses maken op televisie niet sa mengaan. Wat vindt u daar van? „Dat antwoord van de NOS zegt toch alles. Ik kan me niet per mitteren daar verder op in te gaan." Was het uw bedoeling bij de NOS weg te gaan nadat u zich verkiesbaar had gesteld voor Leefbaar Nederland? „Nee. Ik kan zeggen dat het me zeer, zeer spijt dat ik weg ben. Ik heb twintig jaar met heel veel plezier bij de NOS gewerkt en ben trots op die periode. In het persbericht staat dat we in goe de harmonie uit elkaar zijn ge gaan. En dat is ook zo. Ik heb respect voor de wijze waarop NOS-directeur Ruud Bierman de onderhandelingen gevoerd heeft." Heeft u met de NOS overleg ge voerd voordat u zich verkies baar stelde voor Leefbaar Ne derland? „Nee. Dat is misschien onvoor zichtig geweest." Heeft u overwogen te stoppen bij Leefbaar Nederland toen de NOS haar bezwaren kenbaar maakte? „Daar heb ik niet lang over na gedacht. Ik vind dat iedereen het recht heeft politiek te bedrij- Dan toch nog een keer de vraag: politiek bedrijven en voetbalanalyses voor de televi sie verzorgen gaan niet samen? „Ik kan daar alleen in het alge meen op reageren. En in het al gemeen vind ik dat iedereen het recht heeft politiek te bedrijven. Er is weinig verschil tussen wat ik doe en bijvoorbeeld Marcel van Dam. Die is actief bij de Vara. Henk Westbroek ook en Felix Rottenberg bij de NPS. Zij doen toch ook aan politiek? Maar dat zeg ik alleen in zijn al gemeenheid." Hoe lang stond u nog onder contract bij de NOS? „Ik had een driejarig contract en zat in de laatste twaalf maan den. Dat is nu beëindigd." Er zijn meer sportprogrammas op televisie. Bent u geïnteres seerd in een functie bij een an dere omroep? „Dit nieuws is nog veel te vers. Mijn gedachten gaan niet die kant op. Het is zoals het is. Het komt allemaal heftig op me over. Ik ga sans rancune weg. Dat wil ik wel gezegd hebben." Irene van den Burg (Pernix) speelt met Leids jeugdteam tegen Jong Oranje SCOREBORD door Gertjan van Geen leiden - Irene van den Burg stopte tweeënhalf jaar geleden op jonge leeftijd met basketbal. Frustratie over voortdurend ge krakeel brak een glanzende car rière in de knop. Ze pakte haar oude liefde korfbal weer op en speelde zich meteen in het eer ste team van Pernix. Maandag komt de 21-jarige Van den Burg zelfs met de Leidse jeugdselectie uit tegen Jong Oranje. „Basket bal is veel makkelijker dan korf bal", zegt ze. „De sport wordt erg ondergewaardeerd. Een korfballer kan wel basketballen, maar je hoeft echt geen basket baller in een korfbalveld neer te zetten." Tot haar dertiende korfbalde ze, tot ze haar hart verloor aan bas ketbal. Bij BV Leiderdorp be haalde de met de bal handige Van den Burg in de jeugd natio nale titels en werkte ze zich op tot jeugdintemational. Niets leek een mooie loopbaan als spelverdeelster in de weg te staan, tot er bij BV Leiderdorp een plan werd gepresenteerd om met een jeugdige spelers aan een topploeg te werken. „Het was een leuk plan, met een jong team en een jonge coach. Maar het heeft drie maanden geduurd en toen kwam er een hoop gezeur. Op een gegeven moment dacht ik: 'Gatver, ik moet weer trainen. Het plezier was weg. Ik heb het daarna nog een jaar bij Grashoppers gepro beerd, maar het kwam niet meer terug. Basketbal was voor mij over. Ik heb een jaar niets ge daan en ben weer gaan korfbal len. Ik moet zeggen: het is heer lijk." Sporten zonder plezier is aan niemand besteed, maar toch blijft het vreemd dat iemand Irene van den Burg (links): „Ik was een stil en klein meisje, dat in het Nederlands team geleerd heeft om haar scheur open te trekken." Foto: Hielco Kuipers met een dergelijk talent de sport de rug toekeert. Ze trainde al mee met de nationale A-selectie en er lagen genoeg uitdagingen op haai- te wachten. Zelf ziet ze het iets anders. „In het Neder lands team spelen bij de junio ren was leuk. Ik heb in volle za len in Portugal gespeeld en ben door het basketbal in Amerika geweest. Het seniorenteam stel de voor mij minder voor. Dan trainde ik op zondag twee keer twee uur, maar vroeg me af of ik daar wel alles voor op moest ge ven. En het was wel typisch voor het vrouwenbasketbal in Neder land, dat ze toewerkten naar de EK-kwalificatie en een trip naar Amerika maakten, maar dat de bond het team vervolgens vergat op te geven. Dat zegt genoeg." De terugkeer naar het korfbal betekende flink wennen in het begin. De basketbalgewoontes waren niet een-twee-drie af te leren. „Ik was gewend om met een hand te schieten en met twee handen te passen. En het heeft bijna een jaar geduurd, voordat ik de regels doorkreeg. Ik weet nog wel dat ze me ston den uit te lachen bij het eerste toernooi, dat ik meespeelde. Het zag er niet uit. Verdedigend werd ik aan alle kanten voorbij gelopen. Ik tikte doorloopballen uit de handen en stond flink te duwen onder de korf. Dat mag natuurlijk allemaal niet. Het korfbal is wel fysieker is gewor den, maar duwen en trekken is nog steeds niet geoorloofd." „Als je bij basketbal geen kant op kan, ga je dribbelen. Bij korf bal heb je alle spelers nodig. En je moet echt zelf vrij komen, waar je in basketbal je medespe lers daarvoor kimt gebruiken. Die kunnen een blok voor je zet ten. Maar het meest moest ik nog wennen aan het grotere veld. Ik was gewend dat ik in één blik alles kon zien." Vorig jaar degradeerde ze met PernLx naar de tweede klasse, maar het verloren gegane ter rein moet dit jaar herwonnen worden. De Leidse club heeft de titelkansen in eigen hand en de tweede plaats is zo goed als ze ker, denkt Van den Burg, in het dagelijks leven administratief medewerkster bij de LOI. Er zit perspectief in de jonge selectie van Perry Venema - de oudste is 25, de jongste 20 - mits de groep bij elkaar blijft. Van den Burg blijft voorlopig, al werd ze in de zomer al benaderd door hoofd klasser TOP uit Sassenheim. „Ik was al bijna weg, maar ik ben blij dat ik gebleven ben. Ook volgend jaar speel ik nog bij Per nLx. Ik ben nog lang niet klaar voor de hoofdklasse. Ik moet flink werken aan een goede schottechniek Bij basketbal pik te ik nog wel eens een driepun- tertje mee, maar het is heel an ders om met twee handen te schieten. Ik durf het ook bijna niet, omdat ik nog steeds in mijn hoofd heb zitten dat ik geen 'air-ball' mag schieten. Bij korfbal is dat geen schande, maar bij basketbal word je uit gelachen als je helemaal niets raakt. Ik ben op een basketbal kamp een keer uitgeroepen tot Miss Airball." Een lichtere bal, geen bord ach ter de hogere korf, met twee handen schieten, met een hand passen en niet dribbelen. Het went vanzelf en ze mist het bas ketbal niet. „Maar ik heb er toch wel voordeel bij gehad. Ik was een stil en klein meisje, dat in het Nederlands team geleerd heeft om haar scheur open te trekken. Ik heb ook wat handig heidjes geleerd, waardoor ik makkelijk ballen afpak. En als ik dat bij een heer doe, is het hele maal leuk." SPORTPRIJSVRAGEN Lucky Day, trekking vrijdag 1 februari: 2 - 3 - 10-13-18-21-23-26-31-40-48-49- 50 - 54 - 55 - 56"- 60 - 74 - 75 - 76. (Onder voorbehoud) Eredivisie: NEC-Sparta 1-1. Eerste divisie: WV - Emmen 0-2, Haarlem - Helmond Sp 1 - 1; Volendam - TOP 4-1; Dor- dr '90 - RBC 2 - 4, MW - Excelsior 1 - 7; Cambuur L. - ADODenHaag 2-4. ATLETIEK Zweibrücken, internationaal toernooi. Polsstok: 1. Alesi (Ita) 5,60, 2. Gibilisco (Ita) 5,60. 3. Tamminga (Ned) 5,60. Erfurt. Indoorgala Mannen 60 mb: 1 Lichtenegger (Oos) 7,51, 2. Jack son (GBr) 7.58, 3. Fenner(Dui) 7,61. In serie: Korving 7,88 400 m: 1. Caines (GBr) 46,68, 2. Swillems (Dui) 46,70, 3. Figura (Dui) 47,75. 6 Hagen 48.52 1000 m: l. Muller (Dui) 2.19,90, 2 Dube (Bot) 2-20,25, 3. Ok- ken (Ned) 2.20,314. Som 2.20.49 3000 m: 1 Kröckert (Dui) 7.57,57, 6. Van der Blink 8 09,03, 10 Schutgens 8.17. polsstok: 1 Jermenko (Oek), Lobinger (Dui) 8,80. 3 Bürgelin (Dui) 5.70. 7. Looije 5,40. BASKETBAL Mannen, promotiedivisie. Akrides - WGW 78 - 15 15-2 15-8 15-8/1.600-1.090). Van de Ven - De Bruijn 3-2 (9-15 7-15 15-7 15-12 15- 7/0.983-0,903). Eindstand: 1 De Bruijn 3-4 (8-5), 2. Van de Ven 3-4 (8-5), 3. Van Kuijk 3- 4 (8-7), 4 Tiissens 3-0 (2-9). Groep B: De Kleine - Arnouts 3-0 (15-13 15-6 15-5/1,875-0,909), Koorevaar - Uytdewille- gen 3-0 (15-7 15-12 15-4/1,323-0,718). Eindstand: 1. Koorevaar 3-4 (8-4), 2. De Klei ne 3-4 (8-5), 3. Uytdewillegen 3-4 (6-6), 4. Arnouts 3-0 (2-9). Groep C: Weijenburg - Havermans 3-2(7-15 9- 15 15-11 15-7 15-7/1,244-1,145), Jaspers- Valentijn 3-2 (5-15 15-11 13-15 15-4 15- 10/1,852-1,666). Eindstand- 1. Jaspers 3-6 (9-3), 2 Valentijn 3-4 (8-5), 3. Weijenburg 3- 2 (3-8), 4. Havermans 3-0 (5-9). Groep D: Burgman - Habraken 3-1 (15-4 8-15 15-3 15-4/1,892-1,000), Van Wanrooy - Bee- msterboer 3-2 (15-5 15-8 8-15 7-15 15- 8/1,200-1,040). Eindstand: 1 Van Wanrooy 3-6 (9-4), 2. Burgman 3-4 (7-5), 3. Habraken 3-2 (5-7), 4. Beemsterboer 3-0 (4-9) SCHAATSEN Techendorf (Oostenrijk). Alternatieve Elfste dentocht: Mannen: 1 Rozendaal (Warmenhuizen) 200 kilometer in 5 uur, 32 minuten en 7 seconden) 2. Van de Wetering (Zeewolde), 3. René Rui tenberg (Wezep). 4. Bas van Hest (Alpen), 5. Van der Veen (Joure), 6 Becker (Castncum), 7 Baars (Nieuw Vennep). 8. Corts (Koudekerk a'd Rijn), 9. Van Vliet (Almere). 10. Landman (Diemen). Vrouwen: 1 Grimbergen (Amsterdam. 200 ki lometer in 5 uur, 54 minuten en 55 seconden) 2 Verdouw (Oudewater), 3. De Ronde (Am sterdam). TAFELTENNIS BILJARTEN REGIO-VOETBAL Zaterdag (14.30) De Beursbengels-ARC, Ter Leede- Noordwijk, Katwijk-Kozakken Boys, Quick Boys-Rijnsb. Boys, KRV-Monster, Leiden-Hazerswoudse Boys, Alphia- SEV, SVOW-Semper Altius, Koudekerk- Roodenburg, TAW-Wassenaar, Kagia- Abbenes, VVSB-Foreholte, DW0-SJC, LFC-De Jagers, GWS-Marine Zondag (14.00) Nieuwenhoorn-UVS, VVSB-Quick, VUC- Alphense Boys, Meerburg-SJC, Olym- pia-Docos, ESTO-Voorschoten'97, DOSR-Bernardus. Lugdunum-Alkma- nia, Hermes DVS-Blauw-Zwart, Roodenburg-FC Lisse, UDWS-SJZ, Stompwijk'92-Warmunda. ASC-Van Nispen. FC Rijnland-Teylingen. UDO- Foreholte. Kickers'69-Graaf Wil VAC, Nicolaas Boys-ROAC'79, MM0-DW0. Concordia H.-Ripperda, Geel Wit-Hille- gom. Duindorp SV-VCL, VNA-LFC (14.30), Leidsche Boys-Real Zoeter- meer (14.30), JAC-GÓL Sport. Alphen- RFC95 Langweid. EC landskampioenen, vrouwen Finale, eerste wedstrijd Langweid (Dui) - De Treffers (Ned) 2-3. Batorfi - JmgJun Hong 11-6 11-2 8-11 9-11 13-11. Yanfei Shen - Ni Xia Lian 7-11 9-11 5-11. Svensson - Vriesekoop 11-9 9-11 11-9 11-7, Batorfi - Ni Xia Lian 8-11 10-12 5-11, Yanfei Shen - JingJun Hong 4-11 14-12 7-11 10-12. TENNIS Tokio. Vrouwen, 1,42 miljoen euro. Kwartfinales: Hingis (Zwi/1) - Tanasugarn (Tha) 6-3 6-2, Seles (VSt/3) - Stevenson (VSt) 7-6 7-6, Farina Elia (lta/5) - Testud (Fra/4) 6-4 6-3, Koermkova (Rus) - Kremer (Lux) 6-4 6-2. Bangalore. Mannen, Wk-dubbelspel, 400.000 euro. Halve finale: Ellis Ferreira/leach (ZAf/VSt/6) - Knowles/MacPhie (Bah/VSt/5) 6-2 6-4, Pala- /Vizner (Tsj/3) - Johnson/Palmer (VSt/1) 6-4 6- 1. Lübeck (Dui). Challenger, mannen, 28.000 euro. Tweede ronde: Sluiter (Ned/1) - Hanescu (Roe) 6-3 6-3 Milaan. Mannen, 456.000 euro kwartfinales: Rusedski (GBr/7) - Schalken (Ned) 4-6 7-6 6-2, Sanguinetti (Ita) - El Ay- naoui (Mar/5) 7-6 7-6. Escudé (Fra) - Mirnji (WRu) 7-6 6-3. R Federer - S Sargsian 4-6. 6-3, 6-2 Dubbelspel, kwartfinale: Haarhuis- /Schalken - Gambill/Sanguinetti w.o.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27