22% korting y ZON DAG OPEN Leiden geniet van 'fantastisch paar' JA, IK WIL'M 10% korting MAXI Amsterdam een streng bewaakte balzaal Leidsch Dagblad 5 Congrescentrum in Den Haag na brand ontruimd Pers Argentinië pakt breed uit over huwelijk van 11 tot 17 uur ALLEEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 'Het is gewoon een heel aparte dag vandaag' Extra editie 'Het Huwelijk' Leidsch Dagblad Croeihonger van Landal is nog lang niet gestild Alleen baby's krijgen prik tegen meningokok-C Britse gevangenis Dartmoor lijkt op middeleeuwse hel NR. 42839 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 2 FEBRUARI 2002 VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden vTel. (071) 5122362. Vijver aan Leidse Plesmanlaan is weer op diepte Politie vanavond extra alert bij Jeugdhuis Katwijk Jacobswoude Stegen brug over Heimanswetering Washington in de greep van het Enron-schandaal >rt FJ. Stahl (1847) De monarchie is de natuurlijke, de normale en in haar volkomen ontwikkeling ook de hoogststaande staatsinrichtingpersoon den haag/anp - In het Neder lands Congrescentrum aan de Churchilllaan in Den Haag is gisteravond rond half elf in de Jan Steenzaal brand uitgebro ken. In het Congrescentrum wa ren volgens de brandweer zeker 2500 mensen aanwezig. De brandweer heeft het gebouw ontruimd. Niemand raakte ge wond. Het Dorintcongreshotel dat pal naast het Congrescentrum ligt, hoefde niet te worden ont ruimd. Onder de aanwezigen waren ongeveer duizend jonge ren die met een disco het slot van de VN-jongerenconferentie vierden. De brand ontstond toen een van de feestgangers een krant aan stak. Hij wilde een lichtje maken om naar zijn portemonnee te zoeken die hij was verloren. Vol gens E. Wam ars, party-mana ger, ontstond vlak daarna een enorme rookontwikkeling waar door „je geen hand meer voor ogen zag". De brandweer was snel ter plaatse om de duizend jongeren in de Jan Steenzaal en de 1500 andere aanwezigen uit het pand te verwijderen. „Gelukkig werkte het ontrui mingsplan goed", aldus War- nars. De brandweer heeft de jongeren opgeroepen naar hun logeeradressen te vertrekken. Bussen van het Haags vervoer bedrijf HTM waren even voor middernacht ter plaatse om de discogangers te vervoeren. buenos aires/anp - Aan de vooravond van 'de grote dag' hebben de Argentijnse dagbla den breed uitgepakt over het huwelijk van kroonprins Wil lem-Alexander en Méxima. Ze besteden onder meer aandacht aan de Argentijnen die er zater dag in Amsterdam bij zullen zijn, en aan de Argentijnen die niet komen, onder wie de ou ders van de bruid. Verder trek ken de veiligheidsmaatregelen rond het huwelijk veel aan dacht. La Nacion brengt een verhaal over de ouders van Méxima. Volgens de krant zijn zij tijdens de huwelijksplechtigheid in Brussel of in Londen om van daar alles te kunnen volgen. De krant weet verder te melden dat er uit Argentinië vijftig mensen zijn overgekomen naar de Ne derlandse hoofdstad. Onder hen zijn persoonlijke vrienden van Méxima, familieleden van de Zorreguietas en enkele anderen. Op de voorpagina kopt de krant 'Het leven lacht Méxima toe'. (advertenties) Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4-tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 6585. Gesloten: Mijnders. MEUBELPLEIN LEIDERDOR leesh an h|_ .sé.. (op het gehele assortiment, uitgezonderd speciale aanbiedingen, bij inlevering van deze advertentie) (alleen tussen 14.02 en 14.22 uur op het gehele assortiment uitgezonderd speciale aanbiedingen, bij inlevering van deze advertentie) .eiden, Zoeterwoudseweg 11 1st Leiden, Hoge Morsweg 152a Geopend ma t/m vr 09.00 - 21.00 uur, za 09.00 -17.00uur BOUWMARKT HET# HUWELIJK Maxima kijkt toe als Willem-Alexander tijdens de onthulling van het Nationaal Geschenk onder een oranje lint verdwijnt. Foto: ANP/Robin Utrecht Annet van Aarsen Amsterdam - Vier bussen Leide- naars, pakweg 175 in totaal, hadden gisteren weer even dat speciale gevoel van vroeger: als of ze op schoolreis waren. Uit genodigd door de gemeente Lei den voor het Nationale Huwe lijksfeest in de Arena. Niemand had het willen missen, al was de muziek voor sommigen nu en dan wat te hard. „Zoiets maak ik nooit meer mee", verzucht Mar ry (70), een vrijwilligster van Zuydtwijck. Ze is komen opdraven met haar vriendin en collega Ada (67). Ei genlijk stonden ze eerst niet op de gastenlijst. Maar Ada had ge beld met de gemeente: of er niet nog een paar kaarten over wa ren, want ze wilden zo graag mee. Woensdag kwam het goe de nieuws. En nu zitten de da mes hoog in de bovenste ring, in vak 422. „Ik ben heel trots op ons koningshuis. En Willem- Alexander en Méxima? Dat is een fantastisch paar. Ik hoop dat ze veel geluk krijgen. En ik hoop dat ze straks een beetje met rust gelaten worden", zegt Marry. Ze heeft een button op haar tas geprikt met de tekst 'Ik ben een fan van Oranje'. „Ik had ook een oranje pet, maar die heb ik in de haast thuis laten lig gen." Leiden juicht als K&G voorbij komt. En Leiden springt op als -111 - B I "i Willem-Alexander en Maxima worden in de Arena toegezongen, met op de eerste twee rijen Leidse stu denten. Foto AN P/Robin Utrecht een grote witte limousine de Arena binnenrijdt. Méxima en Willem-Alexander, denkt ieder een. Geintje van Loes Luca, die het feest mag presenteren en een passende entree wilde ma ken. Maar even later krijgen ze toch waar voor hun geld als het aanstaande echtpaar in een open oldtimer het stadion bin nenrijdt. De verrekijkers worden tevoorschijn gehaald en op de koninklijke loge gericht De gemeente Leiden heeft voor al vrijwilligers op de gastenlijst geplaatst. Sommigen hebben niet echt heel veel met het ko ningshuis, maar een feest laten ze niet graag lopen. Of zoals Es- mé (33) het zegt: „Ik ben niet echt koningsgezind, maar ik ben ook niet tegen. Dit vind ik wel leuk. Willem-Alexander en Méxima lijken me een sympa thiek stel." Haar vriend Evert (32): „Ik vind ze echt bij elkaar passen." Harry Nijmeijer, uitgenodigd vanwege zijn inspanningen voor zwemvereniging De Zijl-LGB, doet vooral zijn vrouw Mieke een plezier met het reisje naar de Arena. Vandaag, de dag van het huwelijk, zit ze de hele dag voor de buis, dat staat vast. „Ik heb al oranje gebakjes in huis gehaald", zegt ze. In vak 422 is ook een bus Noordwijkers 'geland'. „Die bin nenkomst van Méxima en Wil lem-Alexander, dat vond ik het spannendst", geniet Gerda Ad miraal, vrijwilligster van de Her vormde Vrouwen Dienst in de kustgemeente. Dorpsgenote Emmy Wielinga geeft toe dat ze zich even door Loes Luca met de witte limousine in de luren heeft laten leggen. „Dat blijft een leuk mens." „Warm is het hier", zucht Bram Pater, bekend van zijn bemoeie nissen met Leiden-Noord. „Ze hadden gezegd dat het hier koud zou zijn, dus ik heb een paar lagen aangetrokken. Maar dat was met vijftigduizend men sen toch echt niet nodig." Het maakt niks uit, meent Birgulvan de Turkse arbeidersvereniging. „Het is gewoon een heel aparte dag, vandaag." Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Het Huwelijk: Nederland zingt zich schor Deze krant brengt vandaag nog een extra editie overHet Huwelijk'. Vier pagina's met verslagen en foto's van zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk, de rijtocht door Amster dam met de Gouden Koets en hope lijk de langverwachte 'kus' in de Beurs van Berlage, de Nieuwe Kerk of op het balkon van het Paleis op de Dam. De extra editie wordt aan het eind van de dag bij alle abonnees be zorgd. Op de speciale internetsite van deze krant wordt ruim aandacht aan 'Het Huwelijk' besteed. www.hdci.nl/huwelijk Dode bij ongeval Nu Zwammerdam zwammerdam - Een 42-jarige man uit Boskoop is gisteravond om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de provin ciale weg NI 1 ter hoogte van Zwammerdam. De man reed in zijn auto vanuit een zijstraat de provinciale weg op en werd in de flank aangereden door een andere personenauto. De Bos koper overleed ter plekke. De twee inzittenden van de andere auto liepen geen verwondingen op. De NI 1 was voor technisch onderzoek bijna drie uur afge sloten. Huwelijksbijbel voor bruidspaar Amsterdam - De hervormde predikant Sytze de Vries uit Amsterdam overhandigt van daag tijdens de huwelijksdienst van prins Willem-Alexander en Méxima een huwelijksbijbel aan het bruidspaar. Het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG) heeft de bijbel, gebonden in ko ningsblauw leer, ter beschik king gesteld. Dat is een traditie, omdat koningin Beatrix de be schermvrouwe van het NBG is. Rustige avond voor GG&GD Amsterdam - Medische hulp verleners hebben gisteravond vooral genoten van het Natio naal Huwelijksfeest in de Am sterdam Arena. Met elf EHBO- gevallen op 50.000 bezoekers beleefden ze een bijzonder rus tige avond, zei de woordvoer der van de gemeentelijke ge neeskundige gezondheids dienst (GG&GD) na afloop. Bij tien meldingen ging het om kleine problemen, zoals een verstuikte voet, wondjes en een man die teveel had gedronken. Hulp Freek voor Maxima Hilversum - Cabaretier Freek de Jonge heeft in augustus vorig jaar het verzoek gekregen mee te helpen aan de inburgering van Méxima Zorreguieta. In een videobrief vanuit de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires gericht aan kroonprins Willem-Alexan- der en Méxima zegt hij: „In au gustus bereikte mij het eervolle verzoek om u, prinses, bij te praten over mijn bemoeienis sen met het tragische verleden van uw land. Het ging om aller lei praktische redenen echter niet door." De videobrief was gisteravond te zien in het tv-ac- tualiteitenprogramma NOVA. De cabaretier voerde in 1978 met zijn programma 'Bloed aan de Paal', actie tegen de Argen tijnse dictatuur. Feesten mag, maar alleen binnen de regels door Rene van der Lee amsterdam/gpd - Amsterdam, zo heeft bur gemeester Cohen beloofd, zal vandaag glim men als een balzaal. Dus maken medewer kers van de reinigingsdienst tot vrijdag avond laat overuren. De veegmachine rijdt een rondje over de Dam, hogedrukspuiten gaan graffiti en posters te lijf en - waarom ook niet - de man met de veegmachine in specteert nóg een keer de Dam. Amsterdam zal glimmen, Amsterdam zal vandaag de Oranjewarmte uitstralen waar premier Kok om heeft gevraagd. Op vrijdag al doet de magie van het koningshuis won deren: bij het Koninklijk Paleis staan de mensen rijen dik, in de hoop om een glimp op te vangen van..., ja, van wie eigenlijk? „Ik weet ook niet wie er komt, weet u het?", zegt een man. Het wachten wordt beloond: eerst schrijdt koningin Beatrix naar de koninklijke bus en even later stappen Méxima en Wil lem-Alexander in een donkerblauwe Volvo, kenteken AA-6. De opwinding valt van de gezichten te lezen als de wagen de hoek om is. „Heb je ze gezien?", vraagt een vrouw aan haar man. Ja, hij denkt van wel. In de lucht cirkelt een politiehelikopter, op de grond neemt het aantal agenten en mili tairen gestaag toe. Ook op sommige daken is de politie paraat. Om de vijf meter staat een bord dat waarschuwt dat hier niet ge parkeerd mag worden, geen auto's, geen fietsen, niks. De stad mag dan veranderen in een balzaal, maar het is wel een streng be waakte. Feesten mag, graag zelfs, maar alles binnen de regels. Sinds middernacht is de binnenstad helemaal op slot. De anders zo drukke verkeersaders waar piepende trams en toeterende taxi's overheen scheuren, zijn veranderd in lege boulevards. Vooral de dranghekken markeren het openbare deel van de 'feestzaal'. Middenstanders schrobben het stoepje voor hun winkel en hangen nog wat extra ballon nen aan hun gevel. Ook van gemeentewege worden nog veel nieuwe vlaggen en banie ren opgehangen. Bij krakersbolwerk Vrank- rijk, vlakbij het Paleis op de Dam, veiwoordt een metershoog spandoek de schaduwzijde van het huwelijk. Van Jugend tot Junta, Oranje trouwt fout. Het is maar een me ning'. De politie laat het hangen, zo lang de teksten niet grover worden, mag het. Op de Dam is nóg een eenzaam protest van de Uruguayaanse vluchteling Daniel Rey Piuma. Hij draagt een bord vol foto's van slachtoffers van het Argentijnse generaalsre- gime in de jaren zeventig. „De meeste men sen reageren er positief op, slechts een en keling moppert wat. Die vinden dat ik het feest bederf." Twee politieagenten vragen om een foldertje. 'Ook al blijft hij ontken nen: 'pappa' Zorreguieta is medeschuldig', lezen ze. Even later wordt de man aange houden wegens 'belediging en smaad.' El ders in de stad wordt een man opgepakt die op zijn auto runentekens en hakenkuizen had geschilderd. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau nk-gironummer 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1