slibstort in Leefbaar Alphen heeft een flinke verlanglijst Lijkerpolder RIJN VEENSTREEK Jacobswoude tegen brug over Heimanswetering De bijzondere fietsenzaak van Corine Bezemer OnrUSt OVCf 'Roer woningbouw Rijnwoude na verkiezingen om' ipeen trucks Voorstraat orgen over luiting bank Langeraar R7 Nog meer feesten ter ere van Oranje huwelijk arendsveen Vrachtver- r kan de Voorstraat in Roe- irendsveen niet meer inrij- i, omdat de gemeente Al- nade paaltjes heeft geplaatst. Voorstraat was altijd al ver- Kien errein voor vrachtver- r, maar als gevolg van de ipwerkzaamheden in de oorstraat reden de vrachtwa- tis er af en toe toch. Bewoners a de Voorstraat klaagden over trillingen. er aar De sluiting van de lobank in Langeraar treft iral ouderen. Dat stelt het be- jde CDA-raadslid Persoons. vreest dat driekwart van de igeraarders onthand is als gebouw aan het Kerkpad op ■^^2 augustus definitief itgaat. Burgemeester Eps- ip deelt zijn zorg en beloof- fe donderdag tijdens de ge- leenteraadsvergadering ophel- fring te vragen aan de Rabo- jrectie. Volgens hem zijn voor- leningen als een bank belang- |k voor de leefbaarheid in klei- E dorpen als Langeraar. leiding van de Rabobank is ider somber over de gevol- van de sluiting. „Ten eerste de geldautomaat behou- zegt woordvoerster Karin iteler. Daarnaast nam volgens het aantal bezoekers aan Langeraarse bankgebouw af, Ier meer omdat steeds meer insen van huis uit bankieren, lateler beseft dat vooral oudere iten hun vertrouwde bank 2 augustus zullen missen, hen de helpende hand te en, schakelt de Rabobank plaatselijke ouderenbonden „Zij weten wat er leeft onder ouderen in Langeraar. Daar- ;t hebben wij in Langeraar, ip, Liemeer en Aarlan- prveen al computercursussen jor 55-plussers opgezet. De langstelling voor het zogehe in 'seniorweb' is groot. Er zijn JO deelnemers. Wie toch met lis wil overleggen, kan zich op leven voor een adviesgesprek, efck buiten kantooruren." zaterdag 2 FEBRUARI 2002 Wielervedetten Van Moorsel en Brentjes verrichten de opening in Alphen aan den Rijn alphen aan den rijn twee wielervedetten, Leontien van Moorsel en Bart Brentjens, heb ben gisteravond op de hoek van de Rhenanialaan in Alphen aan den Rijn een bijzondere fietsen zaak geopend. In twee opzich ten bijzonder: de echtgenote van de oud-rijwielhandelaar Jo- han Bezemer zwaait er met haar Amsterdamse zakenpartner Ra- phaël van Zanten de scepter en er worden maar twee merken verkocht. De naam van het nieuwe bedrijf: Giant-Koga Sto re. Bezemer verhuisde zeven jaar geleden van de Rhenanialaan naar het leegstaande pand van garage Van Leijden aan de Fre- derik Hendrikstraat onderaan de Julianabrug. Johan Bezemer verkocht zijn zaak een jaar gele den aan Bike World. Corine, zijn vrouw, bleef daar werken. Maar na een jaar vond ze het welletjes en hield ze het voor gezien. Het onderkomen aan de Rhenania laan was nog altijd eigendom van de Bezemers. Toen Van Zanten het idee opperde om daar samen een bijzondere fiet senzaak te beginnen ging ze overstag. Corine Bezemer geeft eerlijk toe dat het eigenlijk niet haar be doeling was om terug in de fiet sen te gaan. Maar Van Zanten maakte haar zo enthousiast voor de nieuwe formule, dat ze er geen 'nee' tegen kon zeggen. „We kunnen iedereen wat bie den", zegt ze tussen een haal aan een sigaret en een slok kof fie door. „Van jong tot oud. Weet je, als je op een fietsvakan tie gaat, kun je daarvoor alles bij ons vinden. En als er iemand voor een racefiets komt? Geen punt, mijn compagnon heeft er verstand van. Bovendien heb ben we een amateur-wielrenner in dienst die er ook het een en ander van afweet." De fiets, vertelt Corine Bezemer, raakt hoe langer hoe meer in zwang. „Fietsers denken niet al leen aan hun gezondheid, maar ook aan het milieu. Stap maar Wielerster Leontien van Moorsel (links) opende gisteren de fietsenzaak van Corine Bezemer en Rafaël van Zanten in Alphen aan den Rijn. Fo to: Mark Lamers eens bij een dokter binnen. Het eerste dat hij zegt is: ga maar een stukje fietsen. Steeds vaker zie je dat mensen op de fiets naar hun werk gaan. De baas werkt dat in de hand. In plaats van een computer geven werk gevers hun personeel nu een fiets." Een vrouw in de fietsenwereld. Is dat apart? „Dat valt best mee", zegt Bezemer. „Het ima go van de fietsenmaker met een sigaar in zijn mond en een stof fen jas, dat beeld is inmiddels wel verdrongen. Het enige wat ik in dit vak een beetje moeilijk vind is het verkopen van een ra cefiets. Maar, ik heb dat al ge zegd, we hebben voor de ver koop iemand kunnen vinden die prima thuis is in dit wereld je. Dus daar hoef ik me geen zorgen meer om te maken." Ze voegt er in één adem aan toe, dat je werken in een fietsenzaak leuk moet vinden. „Ik help graag mensen op weg. We vertellen wat ze wel en niet moeten doen als ze plannen hebben om maanden achtereen een fietsva kantie te houden. Zo bouw je een band op. De mensen kun nen bij ons ook binnenstappen voor een praatje of wat informa tie. Ze hoeven niet per se iets te kopen. Ja, je moet er veel voor over hebben om dit werk te doen. Een werkweek van veertig uur is er niet bij. Dat kun je rus tig vergeten. Maar als je iets met plezier doet, vind je dat niet erg." Bezemer en haar partner Van Zanten sturen hun klanten, die bijvoorbeeld een fietsvakantie van enkele maanden in Tibet willen houden, niet zo maar op pad. Speciaal voor deze mensen organiseren ze eens in de zoveel tijd een cursus (voor beginners en gevorderden) waarin ze leren hoe ze een gebroken ketting kunnen repareren of een spaak moeten vervangen. Ze vertellen wat voor reparatiepakket de va kantiegangers moeten meene men en hoe ze een fietstas zo voordelig mogelijk moeten in pakken. „Kijk", zegt Van Zanten, „als je in Tibet panne krijgt hoef je niet op zoek te gaan naar een fiet senmaker, want die kennen ze daar niet. Anders gezegd: je moet goed voorbereid zijn als je zo'n tocht gaat maken. Prakti sche dingen zelf kunnen oplos sen, anders kom je in de proble men. Voordat je op pad gaat moet je ervoor zorgen dat je fiets pico bello is." 'jphen aan den rijn - De ver- .rftglijst van Leefbaar jphen/Alphens Stadspartij, Jeu weling bij de komende ge meenteraadsverkiezingen, is lang. Of het nu om een nieuw kanaal rondom de stad gaat, een nieuw ziekenhuis, parkeergara ges of een uitbreiding van de Nil tot een zesbaansweg: het moet volgens Leefbaar Alphe n/Alphens Stadspartij allemaal kunnen. „Als de burger het wil, gaan we eraan werken." Leef baar Alphen/Alphens Stadspar tij, een combinatie van twee al bestaande partijen, hoopt bij de komende gemeenteraadsverkie zingen zeven zetels te vergaren. De partij staat voor maximale democratie. Belangrijke beslis singen moet de bevolking kun nen toetsen, vindt de partij. „De gemeente betrekt burgers niet genoeg in de besluitvorming", aldus woordvoerder Uithol. „Als een bepaald onderwerp de be volking aangrijpt, moet er een referendum over gehouden worden." Daarnaast moet Alphen zich storten op projecten waar de burger wat aan heeft. Naast de al genoemde wensen wil de par tij ook nog een spoorverdubbe- ling tussen Alphen en Leiden, bruggen over de Oude Rijn en de Heimanswetering en een ver takking van de Rijn Gouwe Lijn naar Schiphol. Tegelijkertijd mag volgens Leefbaar Alphen/Alphens Stadspartij geen lastenverzwaring voor de burger meer plaatshebben. Lijsttrekker Gerard Meereboer vindt dat het tijd is voor een omslag in Alphen. „Iemand moet iets zeggen over onze in frastructuur. De samenleving loopt vast. Andere partijen vin den het misschien ook wel, maar ze zetten er geen vaart achter. Als je ook ziet hoe ons ziekenhuis Rijnoord verkwan seld is: ze moesten zich scha men! Wie niet doet wat de bur ger wil, neemt zijn kiezer niet serieus." Het verkiezingsprogramma van 'Grote bypass is een brug te ver' Natuurlijk zet zo'n premieverhoging u aan het denken. Gaat het om ieder voor zich of voor ons allen? Is het een investering of lijdt de gezondheidszorg aan goudkoorts? Is het noodzaak of willekeur? Het antwoord? Helaas, het is onontkoombaar. Onze gezondheidszorg is de laatste jaren namelijk fors duurder geworden. We maken er meer gebruik van. Waardoor er niet alleen meer behandeld wordt, maar ook de kosten toenemen. Bovendien vinden we met zijn allen dat het werk in de zorg een betere beloning verdient. Nu kun je twee dingen doen. De mensen die zorg nodig hebben meer laten betalen, of de kosten eerlijk verdelen over alle mensen. Ziek en gezond. Zorg en Zekerheid kiest voor het laatste. Uit solidariteit. Daarbij komt ook nog eens dat wij geen winst hoeven te maken. Zo zijn we met onze ziekenfondspremie nog steeds één van de laagste van Nederland en houden wij de zorg betaalbaar. florg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. www.zorgenzekerheid.nl door Ewout van der Dussen jacobswoude - De gemeente raad van Jacobswoude is una niem tegen de komst van een brug over de Heimanswetering, als een nieuwe verbinding door de Vierambachtspolder van de N207 naar de Gnephoek. „De kleine bypass - een brug in het verlengde van de Burgemeester Bruins Slotsingel - is al groot ge noeg", zo stelde de raad don derdagavond. De grote en de kleine bypass zijn onderdeel van de regiovisie die de zes Rijnstreekgemeenten plus Bodegraven onlangs pre senteerden. Jacobswoude is de eerste gemeente die de nota be handelde. „De grote bypass is een brug te ver", vond opposi tieleider Van Hoesel (D66). In de regiovisie staan niet alleen plannen over de bereikbaarheid van de streek, maar ook over toekomstige woon- en werkge bieden en landschapsontwikke ling. De Gnephoek wordt in de nota aangewezen als reservege bied voor huizen en bedrijven. Wethouder Haasbroek, die na mens Jacobswoude aan de visie meewerkte, wees op het grote verkeersprobleem van Alphen in de verbinding tussen de N207 en de Nil, die een brug over de wetering en een over de Oude Rijn kunnen oplossen. „De weg kan ook strak langs de wetering worden aangelegd", poogde hij het regiostandpunt te verdedigen. Van Hoesel wees dat voorstel af. „Hier kunnen wij niet duidelijk genoeg stelling te gen nemen. Wij zijn ook ver plicht om het Groene Hart te bewaken, zoals commissaris van de partij meldt niets over de fi nanciering van al die uitgaven. Volgens Uithol is dat echter geen probleem. „De meeste van deze zaken worden op nationaal niveau beslist, dus de kosten ko men voor rekening van de lan delijke overheid. Onze taak is om de overheid zover te krijgen, dat ze over onze voorstellen na denken." Meereboer: „Als je ziet hoeveel geld er verkwanseld wordt in Nederland, zoals met de Betuwelijn, dan kan er ook wel wat naar de gemeenten. De zittende politiek zal wel weer roepen dat we gek geworden zijn met al deze voorstellen, maar daar trekken wij ons niets van aan. Het is toch al te gek dat er aan dit soort zaken te weinig wordt gedaan." door Janneke Dijke alkemade - Saap Projectontwik keling uit Zaandam heeft een plan voor zandwinning, slibstort en waterberging in de Lijkerpol der in Alkemade. Boeren in de polder zijn benaderd om mee te doen. De agrarische natuurver- eniging Vanade is verontrust en roept agrariërs en grondeige naars met klem op niet met Saap in zee te gaan. Het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft het verzoek van de projectontwikke laar inmiddels afgewezen. Directeur C. Segers van Saap gaat er in zijn plannen van uit dat de Lijkerpolder (tussen Rijp- wetering en Nieuwe Wetering) in de toekomst voor waterber ging wordt gebruikt. Volgens hem bestaat diezelfde kans voor delen van de Haarlemmermeer polder, waarvoor hij ook plan nen maakt. Hij baseert dat op het onderzoek dat het hoog heemraadschap doet naar de mogelijkheden van waterber ging in de regio, en op de pro vincie die in nieuwe streekplan nen ruimte inkleurt voor water berging. Het streekplan West, waaronder Alkemade valt, ver schijnt deze zomer. „Over twin tig jaar zijn beide polders water berging", stelt Segers. Hij gaat er daarbij vanuit dat de bollen streek over twintig jaar een wo ningbouwlocatie wordt. „Als dat niet zo is, is er ook minder be hoefte aan waterberging." Saap wil in de Lijkerpolder ga ten van honderd bij honderd meter graven. Van de bovenste kleilaag wil Saap de dijken er omheen ophogen. Onder die klei bevindt zich zand dat ge schikt is voor beton- en metsel werk. In de put die door het weghalen van het zand ontstaat worden bakken geplaatst waarin vervuild slib wordt gestort en die vervolgens worden afgedekt. De operatie duurt zo'n vijf jaar per put. Na die tijd kunnen bie ren hun land weer gebruiken. Op termijn kan de polder wor den ingericht voor waterber ging, zo redeneert Segers. Boe ren en landeigenaars die mee werken krijgen 11,50 euro per vierkante meter, zo meldt Vana de in een brief aan de leden en aan de inwoners van Nieuwe Wetering. Segers ontkent dit. „Het bedrag is lager." Het Hoogheemraadschap van Rijnland is op de hoogte van de ideeën van Saap, zo meldt een woordvoerder. „Eind vorig jaar hebben we schriftelijk en for meel laten weten dat we niet met het bureau willen samen werken." Rijnland sluit samen werking uit omdat ze de plan nen van Saap te voorbarig vin den. „Wij denken nog volop na over het waterbergingsverhaal", zegt de woordvoerder. „We zijn nog lang niet zover dat we zeg gen 'op die plek gaat de spa de grond in'. Eerst moeten de men sen beseffen dat waterberging noodzakelijk is. Bovendien gaan wij niet met één particuliere partij in zee. Dit willen we in ei gen hand houden." Segers heeft een andere lezing. „Mij hebben ze laten weten dat de slibopslag is gepland in de Oostvlietpolder bij Leiden." Omdat het onzeker is dat die opslag doorgaat, houdt Segers er rekening mee dat daarna de Lijkerpolder in beeld komt. K. van der Heden, voorzitter van Vanade, is er niet zo gerust op. De slibstort lijkt hem de dood steek voor de polder. „Het zijn tijdbommen in de grond. Het is zwaar gif, dat geeft meneer Se gers toe. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurt als het gaat lekken. Dat kan deze me neer niets schelen, hem gaat het alleen om het geld dat hij ver dient." Het bestuur van Vanade is vooral bang dat agrariërs die in geldnood zitten ingaan op het aanbod van Saap. „Ik ben bang dat agrariërs toezeggen land aan hem te verkopen en dat ze daar niet meer onder uit kunnen", al dus Van der Heden. Volop feesten vanwege Willem-Alexander en Maxima. Foto: ANP de koningin Franssen ons vorige week heeft voorgehouden. Die andere brug accepteren we om toch een positief signaal af te geven." CDA'er Grovenstein noemde de weg en de brug het begin van het einde van de Vierambachts polder en Witteman (Gemeente belang) wees op de aantasting van de Vrouwgeestpolder, die daarmee in de verkoop wordt gedaan. Haasbroek, die in commissie overleg zich ook geen voorstan der van de brug toonde, gaf toe dat in gesprek met een aantal gemeenten je niet overal gelijk in kunt krijgen. Burgemeester Van Beek stelde voor alle Rijnstreekgemeenten te informeren dat de raad van Jacobswoude de grote bypass afwijst. alkemade - Door een misver stand zijn ondergaande gege vens donderdag niet opgeno men in de Uitkrant. Hieronder volgen festiviteiten ter ere van het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima in de gemeenten Alkemade, Rijn- woude en Jacobswoude. Alkemade In café 't Veen aan de Langeweg 16 in Roelofarendsveen is op 2 februari een Oranjefeest ter ge legenheid van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima, met medewerking van de Tome loos Band en diverse hoogwaar digheidsbekleders en theater achtige taferelen. Daarnaast di verse Argentijnse en Hollandse happen en dranken. Kosten per persoon: 45 euro (in clusief onbeperkt eten en drin ken) Rijnwoude De Ridderhof (Kerklaan) Koude kerk aan den Rijn 15.30 uur: sprookjesgoochelaar Carlijn (jeugd t/m 12 jaar) 's avonds: feest met Qbass en gast DJ's, toespraak burgemees ter Westra, cabaret De Enge Bu ren, FL Band toegang: 12,50 euro (voorver koop 11 euro) Buurtschap Groenendijk (Ha- zerswoude- Rijndijk) feest in Plein '68 (Rijndijk) middagprogramma voor kinde ren 's avonds muziek en oranjebitter toegang: gratis Voormalige jongerencentrum BOC Benthuizen 16-19 uur drive-in show Titanic Zoetermeer voor de jeugd 20-1.30 drive in show Titanic Zoetermeer Toegang: 6 euro Jacobswoude Dorpsplein Leimuiden 9-14 uur openluchtkantine met hapjes en cfrankjes en groot tele visiescherm Gemeentehuis Rijnsaterwoude 15-17 uur receptie Oranje Comi tés met minibrandspaar Konin ginnedag 2001, uitslag kinderte keningenwedstrijd, ballonnen, video rijnwoude - Rijnwoude moet de woningbouw in de ko mende vier jaar anders organiseren. Als de gemeente niet afwijkt van de richtlijnen, blijft het forse tekort aan sociale woningen in de komende jaren bestaan. Dat menen collegepartij WD en oppositiepartij SGP/Chris tenunie. Voor elk woningbouwproject in Rijnwoude geldt de zo genaamde 70-30-verdeling, wat betekent dat de project ontwikkelaar verplicht is om in elk project minstens dertig procent van de woningen in de sociale sector (huurwoningen of goedkope koopwoningen) te bou wen. In de praktijk lukt dat vaak niet, omdat exploitan ten door de hoge grondprijs alleen winst kunnen maken door dure woningen neer te zetten. „Het roer moet na de verkiezingen om", zegt WD- raadslid Vorenkamp. „We moeten van die dogmatische 70-30-verdeling af. Dat systeem is volstrekt verouderd. Niet elk project leent zich voor sociale woningbouw. De gemeente en de exploitant moeten per project bekijken wat de mogelijkheden zijn, en dan pas een keuze maken voor het percentage sociale woningbouw. Anders schrikken we projectontwikkelaars af. Het moet veran deren, anders hebben we weer vier jaar niets en zitten we nog jaren met hetzelfde probleem." De WD wil dat Rijnwoude hiervoor op korte termijn een nieuw master- plan opstelt. Van Velzen (SGP/ChristenUnie) sluit zich bij de WD aan. „Natuurlijk moet er in onze gemeente meer sociale woningbouw komen. Maar laten we ophouden met dat dogma van dertig procent in ieder project. Dat is niet haalbaar." De PvdA wil wel vasthouden aan de 70-30- eis bij alle woningbouwprojecten. De WD heeft, als de partij ook na de verkiezingen weer in het college komt, afschaffing van de verplichte verdeling als belangrijke inzet voor de collegeonderhandelingen. Nu zitten WD en PvdA (samen met het CDA) in het college.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19