Groot tekort kinderopvang Voorschoten LEIDSE REGIO -fini-museum in de maak in Dorpsstraat Oegstgeest Interim-directeur Leythenrode kondigt onafhankelijk onderzoek aan handbalvereniging ijgt onderkomen ijk Poelgeest vreest bezuinigingsplannen gemeente ctkoord over bouw nieuw hannahuis in Wassenaar Toch geen Oranjemokken in Oegstgeest Maximale zorg >02 leringsfraude jpiderdorp j°»p - Een 52-jarige 'Ctiit Leiderdorp is don- door de recherche ver- ypP verdenking van uitke- je lude. De vrouw ontvangt jpjcering voor een eenou- r ijln. Uit onderzoek is ech- hjeken dat ze samen- rtnet een 68-jarige man, jpi inkomen heeft dat hoog 3n^ is om een gezin te on- taafden- Daarnaast heeft de [resten groter vermogen, in mcji van onroerend goed, ,p ggestaan. In totaal ont- Verdachte 25.000 euro vajPe gemeente Leiderdorp i/gl dit bedrag terug en doet J'Ap van fraudc doe jdsf de door Erna Straatsma leiderdorp - Een onafhan kelijk onderzoek moet uit wijzen hoe groot de be stuurlijke problemen van het Leiderdorpse verpleeg huis Leythenrode zijn. De nieuwe interim-directeur, H. Mulder, beschouwt hel als zijn belangrijkste taak om te zorgen dat 'alles weer in een goed vaarwater komt'. Uitspraken over de oorza ken van de bestuurlijke cri sis in Leythenrode wil Mul der, die sinds gisteren de opgestapte directeur J. Wa genaar vervangt, niet doen. „Ik heb vrijdagmorgen een gesprek gehad met de me dewerkers en gezegd dat ik daar nog geen uitspraken over wil doen. Laten we eerst samen goed onder zoeken of de problemen zo als zij die ervaren ook echt de problemen zijn. En laten we zorgen dat de dienstver lening in het verpleeghuis op een goed peil blijft." Mulder was al directeur van het Alphense verpleeghuis Oudshoom, dat vergevor derde plannen heeft om te fuseren met Leythenrode en het Rijnland Ziekenhuis. Het personeel spreekt over 'mismanagement' van de opgestapte directeur Wage naar. Het hoofd verzorging en verpleging heeft ontslag genomen en het hoofd be handeling en begeleiding, R. de Bruin, zit al langere tijd ziek thuis, naar verluidt vanwege een arbeidscon flict met Wagenaar. Volgens diverse medewer kers, die niet met naam ge noemd willen worden, kreeg De Bruin van Wage naar de opdracht om bin nen een maand 'orde op zaken' te stellen. Toen bleek dat hij die opdracht niet kon vervullen, kreeg hij van Wagenaar het dringende verzoek om ontslag te ne men. Sindsdien zit hij ziek thuis. Medewerkers hebben na het vertrek van Wage naar een zwijgplicht gekre- gen en durven niet te pra ten uit angst voor ontslag. Ze zeggen wel dat de steun voor De Bruin groot is. Mulder wil niet ingaan op het vertrek van diverse staf leden. „Ik ga geen uitspra ken doen over personen." Wel wil hij benadrukken dat Wagenaar 'zelf de conclusie heeft getrokken' dat het be ter was om op te stappen. „Dat vind ik getuigen van bestuurlijk lef, om te zeg gen: als het dan moet dan moet het maar." Wagenaars vertrek volgde op het advies van de Raad van Bestuur om Oudshoorn en Leythen rode snel onder gezamenlij ke leiding te plaatsen. Naast bestuurlijke proble men kampt het Leiderdorp- se verpleeghuis ook met grote financiële problemen. „Maar dat is niet alleen een probleem voor Leythenro de, maar voor alle verpleeg huizen in deze regio", zegt Mulder. „De vereniging van verpleeghuizen in Zuid- Holland Noord, waarvan ik in het bestuur zit, heeft daarover al haar zorgen bij het zorgkantoor geuit. De tarieven zijn allang niet meer in overeenstemming met de uitgaven. En dat dat gaat gepaard met heel veel financiële problemen." Of de financiële problemen mede te wijten zijn aan de bestuurscrisis kan Mulder niet zeggen. „Als je aanstu ringsproblemen hebt kan dat een nadelig effect heb ben op de financiële situa tie." Pra*ND - Groot materieel 3ntSsteren in Warmond uit portocabins te verplaat- 'e handbalvereniging War- :aat neemt ze over van kin- e 'Verblijf De Bolderberg, a"%ngs verhuisde naar het ^'cultureel centrum. In 8 ni met de nieuwe gebrui- jretbesten de portocabins overgebracht van de =teester Ketelaarstraat lortpark Overbos aan de !Ce8- Dr een werden de porto- jngisteren door een takel- op een aanhanger ge en Deze transporteerde ze encet sportpark, waar een op takelwagen klaarstond egepaar hun nieuwe plek te n origer Ton Wolvers van de 1 P'lvereniging legt uit dat er hetn club nog heel wat werk antainkel is. De portocabins der namelijk nog compleet l D omgebouwd, zodat er ezuitine, een keuken, twee actmers, een scheidsrech te dkamer en een be- Itmer in kunnen komen. he De riolering is al aangelegd, maar moet uiteraard nog wor den aangesloten. De hele verhuizing kost de club zo'n 70.000 euro. Een groot deel hiervan kan Warmunda betalen uit de reserves. Daarnaast lever de een actie om tegels voor de bestrating te verkopen tot dus ver 700 euro op. Volgens Wol vers heeft zijn vereniging de ge meente verzocht om materiaal uit de Klimop en 't Meerpunt te mogen overnemen. Deze ge bouwen worden binnenkort ge sloopt in verband met de komst van het sociaal-cultureel cen trum. Wolvers: „Onze inrichting hoeft echt niet van Jan des Bou- vrie te zijn." De kabines zijn een gift van de gemeente. Over de plaatsing ontstond een conflict met voet balvereniging Warmunda, die van mening was dat het gebouw de doorgang van de parkeer plaatsen naar de velden belem mert. De voorzitter van de voet balvereniging, Aad Heemskerk, overweegt nog of hij tegen de plaatsing van de portocabins bezwaar gaat maken. De portocabins van handbalvereniging Warmunda worden naar hun nieuwe plaats in sportpark Overbos getakeld. Foto: Henk Bouwman ncy Ubert est - Bewoners van Poelgeest volgen met ;en de politici die de komende tijd moeten n op wat voor een manier bezuinigd kan nmv op de Oegstgeestse nieuwbouwwijk. „We nog maar afwachten wat overblijft van het karakter van Poelgeest waarmee de ge- zo graag koketteert", zegt P. Verzijden, ;rv. vonersvereniging Simontjesveld-Zuid. 19 ;n heeft de commissie ruimtelijke orde- 10i inspraak gevraagd en wil maandagavond tslijst met problemen en ergernissen' pre- 10.41. Wat precies de klachten zijn, laat hij nog even in het midden. „We zijn ons nog aan het be raden. We willen graag namens alle bewoners van Poelgeest spreken." „Toen wij onze huizen kochten is de wijk ons mooier voorgespiegeld dan dat de boel er nu bij ligt", vindt bewoonster I. Kooiman. „We leven nog steeds in een bouwput terwijl een aantal zaken al lang gerealiseerd had moeten zijn. Dan denk ik bijvoorbeeld aan de bestrating voor de woningen die al tijden worden bewoond en een geluids- wand langs het spoor." Van beide Poelgeestbewoners mag de gemeente zo bezuinigen op de tunnel die hun buurt met de Leidse Merenwijk moet verbinden. „Wij hebben daar toch geen voordeel van. De bewoners van de Merenwijk wel, die kunnen onze wijk dan als sluiproute gebruiken om sneller op de A44 te zijn", veronderstelt Verzijden. De autowasplaat sen hoeven van hem ook niet te worden aange legd. „In andere ecologische wijken in Nederland zijn daarmee geen spectaculaire resultaten ge boekt. En zo'n autowasplaats kan voor mensen met kwade zin een ideale plek zijn." „De gemeente Oegstgeest maakt er een rotzooitje van", meent A. Esseboom. „Bij de ontwikkeling van de wijk heeft ze indertijd geld geroken en nu zitten de burgers met de gebakken peren. Ik woon hier nu twee jaar. Nog steeds is het leefgenot ver te zoeken. Speelvoorzieningen zijn er amper. Vol gens mij heeft dat allemaal te maken met dat lege huishoudboekje. Voor de huizen die in onze wijk te koop staan is, in vergelijking met die in andere delen van Oegstgeest, weinig animo. En dan blijkt nu weer dat er extra moet worden bezuinigd. Ie dereen houdt hier zijn hart vast. „Het groene karakter van de wijk is voor velen een van de belangrijkste redenen geweest om in Poel geest te gaan wonen", zegt M. Laman. „Als Oegst geest daadwerkelijk gaat bezuinigen op het na tuurgebied en het stadspark zou dat wel eens af breuk kunnen doen aan het karakter van onze wijk." door Jan Preenen voorschoten - De behoefte aan kinderopvang is in Voorschoten tweemaal zo groot als in verge lijkbare gemeenten. Om de huidi ge wachtlijst weg te werken, zijn 6i kindplaatsen extra nodig voor o- tot 4-jarigen en 100 plaatsen voor de buitenschoolse opvang. Op langere termijn moeten er nog eens tientallen plaatsen bij komen. Dat blijkt uit een onder zoek van het bureau Pronexus. Wethouder Draijer is verrast door de cijfers. Volgens hem is de vraag in Voorschoten op dit moment zo groot, omdat er veel tweeverdieners wonen. Dat de behoefte na 2005 opnieuw sterk zal stijgen, is toe te schrijven aan nieuwbouw in de wijken Star- renburg II en III en in de Zuid- Hofiandse Polder achter de Krimwijk. Een ander onderzoek, van het bureau OD 205, heeft zes plek ken opgeleverd waar de hoogst noodzakelijke uitbreiding van kinderopvangcentra kan wor den verwezenlijkt. Dat zijn de Johan Willem Frisolaan in de Nassauwijk (aanbouw aan kin derdagverblijf De Hummelhof), de Schramlaan in Noord-Hof land, Starrenburg II, de Richard Wagnerlaan in Adegeest (naast de gymzaal), het. .Innovamge- bouw aan de Papelaan en de Van der Waalslaan. Anderhalf jaar geleden wilden burgemeester en wethouders naast de twee peuterspeelzalen aan de Van der Waalslaan al een kinderdagverblijf neerzetten. Omwonenden protesteerden daar fel tegen. Zij wezen op het verdwijnen van de speelruimte voor kinderen en op toenemen de verkeersoverlast. De gemeen teraad veegde daarop het plan van het college van tafel. De ge meente moest meer tegemoet komen aan de bezwaren van de wijk en er moest nogmaals wor den gekeken naar andere loca ties. B en W zegden dat onderzoek toe en nog vóór de zomer van 2001 zou het definitieve besluit vallen, als ook de behoefte aan kinderopvang was vastgesteld. In werkelijkheid zijn de rappor ten er nu pas, zonder dat het college een standpunt heeft in genomen. „We willen de rap porten eerst analyseren. Waar schijnlijk komen we in april met een voorstel." Ook over de kos ten is nog niets bekend. De Van der Waalslaan komt nog altijd als een van de beste plek ken naar voren. De onderzoe kers wijzen er bovendien op dat de Vlietwijk nog geen kinder dagverblijf heeft, terwijl er een grote doelgroep is. „De gemeen te moet wel rekening houden met de weerstand van omwo nenden. Overleg en samenwer king met de bewonersvereniging zijn van groot belang." 18aar - Minister Pronk Vassenaar alsnog toe- ng gegeven voor de d (/an een woonzorgcom- het voormalige Menken- mn Naar verwachting kan v voor een nieuw Johan- dit jaar beginnen, hooi stak Pronk een stokje id ae bouwplannen, omdat er den indruisen tegen het ansfferzonebeleid'. Het ter- ;ker.i de voormalige melkfa briek zou groen moeten blijven. Op verzoek van de rechter, bij wie Wassenaar een protest te gen Proriks afkeuring indiende, zijn beide partijen alsnog tot overeenstemming gekomen. Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn blij met het bereikte compromis, 'omdat hiermee onmisbare zorgplaat- sen voor Wassenaar behouden blijven'. Op het fabrieksterrein komen een woonzorgcomplex met 50 zorgplaatsen en 100 aan leunwoningen en 32 vrije secto rappartementen. Op verzoek van Pronk heeft Wassenaar het aantal vierkante meters be bouwd oppervlakte terugge bracht. Oorspronkelijk was het de bedoeling om 48 vrije sector woningen te bouwen. Het woonzorgcomplex biedt onder meer onderdak aan de bewo ners van het Jonhannahuis aan de Schouwweg. Gemeente weigert bekers met mislukte opdruk oegstgeest - De laatste verwoede pogingen om basisschoolleerlingen in Oegstgeest nog vóór het huwelijk tussen Willem-Alexander en Méxima te voorzien van een Oranjemok zijn mislukt. De ge meente heeft gisteren de hele partij van 3400 mokken geweigerd. „De opdrukken stonden er schots en scheef op", aldus een gemeente woordvoerder. De gemeente had voor alle kinderen van de Oegstgeestse basisscholen een mok besteld. Af gelopen week werd de uitreiking van de mokken keer op keer uitgesteld. Het Tielse reclame-arti- kelenbedrijf Van Helden BV, dat de mokken zou leveren, kampte met problemen. Een partij mok ken werd eerder door het bedrijf zelf afgekeurd, omdat er luchtbelletjes onder de opdruk waren gekomen. Op de mokken staat op de voorkant een foto van Willem-Alexander en Maxima en op de achterkant het logo van de gemeente Oegst geest. Een woordvoerder van de gemeente stelt dat kinderen op korte termijn geen Oranjemok hoe ven te verwachten. De kans bestaat dat Oegst geest helemaal afziet van het uitdelen van mok ken en dat bij het productiebedrijf een schade claim wordt ingediend. „Het laatste woord is hierover nog niet gezegd", aldus de woordvoer der. Volgens Van Helden BV is de hoge werkdruk oorzaak van de problemen met de Oranjemok ken. Het bedrijf hoopt volgende week alsnog een lading goed gedrukte mokken aan Oegstgeest te kunnen leveren en zal hierover contact zoeken met de gemeente. ncy Ubert 10 est - Kampen denkt het en. Schermerhorn ook. 3teraan den IJssel koketteert •Jet als Vaals. Waar, o in V aat nu het kleinste muse- Nederland? Misschien edsi •egstgeest. i. k( malste en oudste stuk Eu{Oegstgeestse Dorpsstraat 10nterieurarchitecte Ineke Velden (1958) aan een tent museum. Zelfs als 8 tuinhuis bij het gemeen- dat nu wordt opgeknapt) de. ositieruimte wordt ge- blijft haar museum het imV| van Oegstgeest en een v ineest bescheiden van ind. Int haar initiatief 'een ïg van de Dorpsstraat', istmuseum is gevestigd ikeuken van een voor- smij)oerderij, die meer dan oor) oud is. „In de oorlog jt gesplitst en in de jaren irutst", aldus Van der Rl)n In de verbouwde bol- ne, lur, op het terrein achter d, woont Van der Velden man en vier kinderen, nkelijk hebben we wel allen in dit kleine huis id, maar een breedte van 80 is toch wat krap voor Ineke van der Velden naast een werk van Frans de Wit. Foto: Henk Bouwman een heel gezin." Sinds de familie in de bollen schuur woont heeft het 'voor huis' een nieuwe bestemming gekregen. Het is de werkplek van de interieurarchitecte en de verrassing voor mensen die door de Dorpsstraat lopen. Wie het huis passeert, ziet in het midden van de ruimte een bre de en hoge roestige cilinder staan. Een werk van de Leidse beeldhouwer Frans de Wit. „Ik houd van spanning", verklaart Van der Velden. „Zo'n paal; daar kun je wel en niet omheen. Hij is duidelijk in de ruimte aanwe zig, maar je kunt ei aan alle kan ten langs." Het bruingeroeste beeld werd op een dag via het opengebroken dak naar binnen- getakeld. Als het ooit nog ver plaatst wordt, moet opnieuw het halve huis worden gesloopt. De open haard die Van der Vel den zelf ontworpen heeft, het glaslandschap van haai" man Pe ter Kattenberg en nog een aantal andere kunstwerken maken de permanente tentoonstelling compleet. „Ik ben wel van plan af en toe exposities in te richten, maar dan wel met werk wat hier tussen past en wat ik zelf mooi vind. Ik heb dit museum niet gecreëerd om er geld mee te verdienen. Daarom heb ik het ook museum genoemd en niet galerie. Hier wordt niks ver kocht. Alleen iets gegeven: men sen die voorbijkomen krijgen zomaar een mooie inkijk ca deau. Het gaat om de wisselwer king tussen vormen, huizen en licht." Als negenjarig meisje or ganiseerde Ineke van der Velden al exposities op haai" zolderka mertje. „En dan nodigde ik de hele buurt uit om te komen kij ken." Het kleine museum fungeert ook als visitekaartje. De interi eurarchitecte heeft haar teken tafel en computers in de aan grenzende ruimte staan. Van der Velden behoort tot een uit stervende groep ontwerpers: stylisten die nog regelmatig ach ter de tekentafel zitten worden schaars. Ze studeerde in 1982 af aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst. „In die tijd waren er nog geen compu ters. Techniek is mooi, maar ook verraderlijk. Steeds minder mensen kunnen gedetailleerde meubeltekeningen lezen." In de tijd dat Van der Velden nog in dienst was van architec tenbureau Tauber BV heeft ze onder meer het Nederlandse hoofdkantoor van Hewlett Pack ard ingericht. „Zelfs het tapijt mocht ik zelf ontwerpen." Te genwoordig zijn haar opdrach ten minder omvangrijk. Sinds ze in Oegstgeest woont en een ge zin heeft, ontwerpt Van der Vel den voornamelijk voor particu lieren. De opdrachten variëren van een zolder ontwerpen, zo dat daar vier kinderen kunnen slapen, tot een compleet huis inrichten. „Voor een buiten staander lijkt het misschien dat ik nu minder grootse dingen doe, maai" ik ervaar dat niet zo. De scheppingsdrang die ik als kind al had is onveranderd ge bleven. Ik gebruik die energie nu op een andere manier. En als ik mensen verbaasd langs zie lo pen, word ik niet alleen vrolijk, maar ben ik ook dankbaar voor de dingen die ik in me heb." oegstgeest - Verpleeghuis Van Wijckerslooth en zorgcentrum Rusten- borch in Oegstgeest laten op een ludieke manier zien dat de toekom stige koningin zich wat hun betreft vooral met de gezondheidszorg moet gaan bezighouden. Gistermiddag werd langs de Rhijngeester- straatweg een groot oranje bord geplaatst met de tekst: 'Koning, kei zer, admiraal: Maximale zorg willen we allemaal'. De Oranjekoorts is ook in beide zorginstellingen flink gestegen. De afgelopen week heeft bol gestaan van activiteiten die te maken hebben met het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. De afdeling activiteitenbegeleiding vermaakte de bewoners van beide instellingen onder meer met films en quizzen over het koninklijk huis en oranje bloemstukjes maken. Vandaag wordt in groten getale met frisse adem naar de televisie ge keken. De directies hebben alle bewoners een blik Wilhelmina-peper- munt cadeau gedaan. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15