LEIDE SI Proef in Stevenshof: kostbaarheden op cd De Stemming REGIO Bomen Fv Zondag Open: 2e voor de HALVE PRIJS! 'Nee, geen lijk hoor, S gewoon baggerwerk' mi Gemeente wint proces Plantsoen LW^&CmuAlMailOJMfiteNC*. MACHT. umr ftemoe jAom'. ftKVlUD\ R1 Groen Links getapt Patiëntenstop bij psycho therapeuten de stelling! De eurocent is als betaalmiddel overbodig zaterdag 2 FEBRUARI 2002 v.-. Vijver aan Plesmanlaan weer op diepte 7 Van Moorsel opent bijzondere fietsenwinkel 8 Cerrit van Dam: 48 en twee keer weduwnaar (advertenties) door Wilfred Simons leiden - Nieuwsgierige automo bilisten die ter hoogte van de Bloedbank op de Leidse Ples manlaan rijden, kijken nieuws gierig om. In de vijver ter hoogte van de Bloedbank is een bagger bedrijf druk aan het werk. Een bootje drijft op het pikzwarte water, een grijper staat aan de kant. Je ziet de bestuurders den ken: is dat de politie, op zoek naar een lijk? Nee, zegt mede werker Chris Epping van aanne- merij Wagenaar GWW. Die sen satievolle gedachte ligt wat dl te zeer voor de hand. De vijver wordt alleen maar uitgebaggerd. Een groot reclamebord op een hoek van het vijvertje kondigt de komst van het Vijverkwartier aan. De commanditaire ven nootschap met dezelfde naam laat in grote letters weten dat er nog kantoorruimte verkrijgbaar is van minimaal 2.000 tot maxi maal 15.000 vierkante meter. Daarnaast hangt aan een boom een wit bordje, dat zich even be scheiden als koppig tegen het bouwplan verzet: 'Ons laatst stukje groen, gemeente wat ben je aan het doen?' Epping drukt geruchten dat het vijvertje ge dempt wordt, resoluut de kop in. „Het wordt opgenomen in het nieuwe bouwplan. We bag geren het van tevoren alvast uit." De vijver in de driehoek Bloed- bank-Naturalis-Heerema maakt deel uit van een wijdvertakt net werk van slootjes en vaartjes. Het afwateringsstelsel zorgt er voor dat bewoners en bedrijven in de Lage Mors, de Pesthuis- wijk en de Leeuwenhoek droge voeten houden. De vijver is via duikers, die onder meer onder de Plesmanlaan doorlopen, met dit netwerk verbonden. De vij ver was al heel lang niet uitge baggerd en dreigde een bottle neck in dit systeem te worden. Maar Wagenaar beperkt zich niet tot de vijver alleen. „We zijn afgelopen week begonnen en we hebben komende negen we ken nog bezig, onder meer met het uitdiepen van sloten langs de Plesmanlaan", aldus Epping. In een hoek van de vijver dob bert een dik pakket rietstengels op de golven. Zij zijn er de oor zaak van dat de vijver moet wor den uitgebaggerd. De water planten sterven elk seizoen af, Aannemerij Wagenaar heeft afgelopen week de vijver ter hoogte van de Bloedbank uitgebaggerd. Foto: Henk Bouwman verteren en vormen op den duur een dikke laag sediment. Het uitbaggeren gebeurt met een schuitje dat aan de voorkant is voorzien van een grote schuif. Het duwt alle bagger naar één kant, waar een grijper klaarstaat die per keer achttien kuub wate- Vandaag voor al onze abonnees een extra avondeditie, met alle hoogtepunten van Hét Huwelijk. Mocht u deze editie onverhoopt niet ontvangen dan kunt u maandag 4 februari tussen 8.30 en 11.00 uur bellen met onze afdeling abonneeservice, telefoon 071-5356356 rige modder naar boven haalt. Onderzoek heeft uitgewezen dat de bagger niet veryuild is. Aan nemer Wagenaar haalt in totaal duizend kubieke meter slib uit het water en rijdt dat met twee kiepwagens naar de Oegstgeest- se Klinkenbergerpias. I Thema KUNST lm 4 februari 10.00-19.00 uur (op 4 februari tot 17.00 uur) I porthal Oe Schulp Egmond-Binnen AJITGEBREIDEGEZINSBEURS VEEL KINDERACTIVITEITEN leiden - Na het mislukte experi ment van 1998, waarbij Kamerle den van GroenLinks tijdens de verkiezingscampagne een hous- party bezochten, tapt de partij nu uit een ander vaatje. Gisteravond zochten lokale en landelijke kop stukken van GroenLinks contact met de kiezers vanachter de bar. Dat gebeurde in Sociëteit De Burcht. Landelijk voorman Paul Rosenmöller (midden) bleek een aardig biertje te kunnen tappen. Maar de Leidse fractievoorzitter Dirk van den Bosch (rechts) en kandidaat-raadslid Geraldine Pie- terse deden niet echt voor hem onder. Foto: Mark Lamers door Wim Wegman leiden - De politie Hollands Midden begint maandag een proef met het registreren van waardevolle spullen op een speciale cd. De politie hoopt dat de proef, die in de Leidse Stevenshof wordt gehouden, uitmondt in een landelijk systeem. Digitale registratie van kostbaarheden kan een belangrijk hulpmiddel worden bij het opsporen van gestolen goede- Op de cd kunnen mensen met behulp van hun computer gegevens over hun waarde volle bezittingen opslaan. Volgens politie woordvoerder J. Nelemans is de cd zeer ge bruiksvriendelijk. „Mensen wordt stap voor stap duidelijk gemaakt op welke kenmerken ze moeten letten en hoe ze die moeten in vullen. De soorten kostbaarheden zijn geru briceerd in verschillende hoofdstukjes, die één voor één worden nagelopen. Op die manier wordt bijna als vanzelf alles in huis genoteerd." Eventueel bestaat ook de moge lijkheid met een digitale camera foto's van de kostbare spullen te maken en op de cd op te slaan. De politie hoopt vooral dat de cd ertoe bij draagt dat mensen, als ze zijn bestolen, veel nauwkeuriger omschrijvingen van de kost baarheden kunnen geven. Nelemans: „De ervaring leert dat de slachtoffers meestal maar heel moeilijk uit hun herinneringen zoiets als een kettinkje kunnen beschrijven. Ze weten dat het kettinkje er niet meer is. Maar hoe het er nu precies uitziet, dat kun nen ze eigenlijk nauwelijks meer zeggen." Ook kenmerken en typenummers van com puter-, audio- of videoapparatuur kunnen de gedupeerden zich na een inbraak zelden nog herinneren - om nog maar te zwijgen van serienummers. De experimentele cd moet helderder gegevens opleveren. „Je kunt mensen natuurlijk ook vragen alle ken merken op papier te zetten. Maar meestal blijkt dat ze zich daar niet zo snel toe zetten. We hopen dat de cd dat wat gemakkelijker maakt." De cd's moeten de deelnemers thuis bewa ren - op een veilige plaats uiteraard. In de loop van dit jaar hoopt de politie de regi stratie via internet te downloaden. Later moet ook de mogelijkheid geboden worden de gegevens digitaal op een centrale plaats te bewaren. Nelemans: „Maar dat is nog ver weg. Voordat we daaraan toe zijn, moeten er nog heel wat zaken zijn geregeld." De proef in de Stevenshof is voorlopig klein van opzet. De verspreiding van de cd blijft beperkt tot 140 exemplaren. Na de proef in ventariseert de politie of mensen inderdaad van de cd's gebruik hebben gemaakt en of de software gebruiksvriendelijk genoeg is. door Roelf Reinders leiden - Vrijgevestigde psycho therapeuten in de Leidse regio weigeren nieuwe patiënten te behandelen. Dat betekent dat een kleine honderd mensen met psychische problemen de ko mende tijd geen behandeling kunnen krijgen. De patiënten- stop is een protestactie tegen de lage vergoedingen voor hulp volgens de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). Een aantal therapeuten in de re gio Leiden neemt sinds een aan tal weken al geen nieuwe pati ënten meer op. Vanaf nu doen alle psychotherapeuten mee. De therapeuten volgen met de pati- entenstop collega's in andere regio's die al langer protesteren tegen de hoogte van de tarieven. De therapeuten krijgen 53,55 euro voor een gesprek en vin den dat te weinig. „Wij proteste ren al jaren tegen de lage tarie ven", zegt woordvoerder D. Bouman. De therapeuten decla reren al jaren bij de psychiatri sche instelling Parnassia in Den Haag. „Op dit moment zijn er echter nog steeds geen contrac ten voor dit jaar uitgegeven waardoor therapeuten en pati ënten niet weten of de behande ling daadwerkelijk wordt ver goed." Volgens Bouman weigert minister Borst van Volksgezond heid het tarief te verhogen waar door ze op 53 euro blijven han gen. „De psychotherapeuten weigeren om nog langer voor dat tarief nieuwe patiënten in behandeling te nemen. Een pa tiëntenstop is een heftig middel, maar zo kan het niet langer." Bouman verwacht dat de stop betekent dat een kleine honderd mensen in de regio rond Leiden van hulp verstoken blijven. „Lei den heeft een hoge dichtheid van psychotherapeuten." De therapeuten heffen de patiën tenstop pas op als het zorgkan toor, verantwoordelijk voor de verdeling van AWBZ-geld, voor contracten zorgt met een 'aan vaardbaar behandeltarief, aldus Bouman. De therapeuten hebben de huisartsen in de regio op de hoogte gesteld van de patiën tenstop. Mensen die hulp nodig hebben, kunnen de therapie zelf betalen of bij de riagg-instellin gen aankloppen, zegt Bouman. „Maar de riaggs kampen met wachtlijsten en houden zich vaak al nauwelijks meer met psychotherapie bezig. Die zijn meer gespecialiseerd in de zwaardere psychiatrische pro blematiek." ractievoorzitter Margje Vlas veld en lijsttrekker Jacques Ie Coo van LWG/De Groenen louden van bomen. En niet jjo'n beetje ook. Minstens net zo éel als de vroegere prinses Ire- le, die de intiemste gesprekken Janknoopte met hele plantsoe nen tegelijk. |)f Margje en Jaques ook met olomen converseren, is niet be- |Jend. Wel huilen ze tranen met ^Jiiten, telkens als GroenLinks- pethouder Jan Laurier naar hun rinaak onnodig of ontijdig de a|ijl of kettingzaag in een stam öat zetten. Of als Ron Hille- jrand van de PvdA beton laat (torten op een van de weinige jvergebleven open plekken in Te stad. pveral waar nu een huis staat of sen auto, had een boom kun- Uen staan, treuren Margje en jpcques. Iedere voetganger moet ^eseffen dat de stoep waarover Jij zich voortbeweegt ten koste ri gegaan van een bomenrij. Hij lie parkeert, ja, zelfs hij die op eien bankje in de Leidse Hout at.... Zij die wonen, zij die lo- )en, zij die rijden, zijn moorde- ïaars. LWG/De Groenen zou dit lespuis het liefst aan de hoogste Doom opknopen. Maar niet te png, want daar knapt die boom ituurlijk weer niet van op. >e bomenmanie van LWG/De roenen gaat ver. De partij ver lette zich al eens tegen de bouw fan het verpleeghuis Overrhyn Jan de Willem de Zwijgerlaan. f)e huisvesting van de demente- fende bejaarden ging namelijk jen koste van een stukje Noor- derpark. In hun verkiezingsprogramma skondigen Jacques en Margje de totale terugkeer van de bomen in de versteende stad aan. Over al waar woningen worden ge- ploopt, moeten bossen komen, roepen Jacques en Margje. Re novatie en stadsvernieuwing? Weg ermee. Bomen, bomen en nog eens bomen. Jacques en Margje willen door de bomen de stad niet meer zien. Waar de mensen moeten wo nen? In de bomen waarschijn lijk. De bomenminners van LWG/De Groenen zien hun kans schoon tegenover het station. De flat die daar stond is immers gesloopt en de plannen voor nieuwe woontorens willen maar niet vlotten. Maak er dan maar de tweede Leidse Hout van, jube len Margje en Jacques. Bomen boven mensen, dat is toch altijd een beetje het onge schreven credo van de partij ge weest. In het verkiezingspro gramma van LWG/De Groenen wordt dat nog nauwelijks ver huld. Want onder het kopje 'Na tuur in en rond de stad' schrij ven Jacques en Margje dat in het vervolg voor iedere Leidenaar die overlijdt of ter wereld komt, een boom moet worden ge plant. Opdat we maar goed be seffen dat op de plek van elk graf en elke wieg een boom had kunnen staan. Het geluid van de kettingzaag klinkt ineens als muziek in de oren. Grote trom Het CDA is op het oorlogspad. Met lijsttrekker Wim Bleijie voorop willen de Leidse chris ten-democraten, amper twee jaar geleden door PvdA en WD aan de kant geschoven, weer fier het college binnen marcheren. Bleijie slaat op de grote trom: we komen eraan, we komen eraan! Bleijie wil graag wethouder wor den, zodat zijn partij weer een woordje meespreekt. Want in de oppositie valt in Leiden geen eer te behalen. De oppositiebanken zijn voor de splinters. Die kun nen hoogstens incidenteel een succesje boeken door de hel pende hand toe te steken als de wethouders er niet uitkomen. Verzet tegen een college dat bij na driekwart van de gemeente raad achter zich heeft is nu een maal onbegonnen werk. De commissie strategie van het CDA zal er duchtig over hebben gesproken: hoe komen we terug op het pluche? Allereerst moest er een deugdelijke wethouders kandidaat zijn. Want na Aart van Bochove - die van zijn eigen fractie een mes in zijn rug kreeg - en Huib Kruijt - die door de PvdA, D66 en GroenLinks als zwak en onhandig werd afgeser veerd - kan de partij zich geen nieuwe zeperd permitteren. In Wim Bleijie, een man met vijftien jaar ervaring in de ge meenteraad, werd die kandidaat gevonden. Maar toen stond de commissie strategie voor het volgende pro bleem: hoe wringen we ons als CDA tussen de zittende college partijen in? Bleijie probeerde het eerst door een ruzietje tussen GroenLinks en de WD op te poken. Maar daar stak PvdA-voorman Ron Hillebrand een stokje voor. Die heeft GroenLinks nodig om een links overwicht te hebben op de WD en hield de partij de hand boven het hoofd. Actie mislukt. Nu probeert de CDA-voorman het door te wijzen op de zwakte van WD-wethouder Rogier van der Sande, die veel te weinig doet aan veiligheid in de stad. Als Bleijie de WD uit het college kan wrikken kan het CDA de opengevallen plaats innemen, denkt hij. Maar al gaat Bleijie op zijn kop staan, al zingt hij de volgende raadsvergadering de Internatio nale om in het gevlei te komen bij de PvdA: het is allemaal zin loos. De zittende wethouders hebben allang afgesproken dat zij met elkaar verder willen. Al halen GroenLinks en D66 bij de ko mende verkiezingen allebei nog maar één zetel, dan nog gaan ze met elkaar verder, 't Is echte lief de. En Bleijie maar slaan op die gro te trom: we komen eraan! Straks marcheert hij met zijn Gideons bende zo weer naar de opposi tiebanken. tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst leiden/den haag - Het monu mentale Plantsoenhoeft door de gemeente Leiden niet in ou de staat terug te worden ge bracht. Dat zou het park meer kwaad dan goed doen. De ge meente kan dit voorjaar daarom gewoon beginnen aan het her stel van het zwaar beschadigde park. Dat heeft de Haagse recht bank bepaald. De omwonenden hebben het kort geding dat ze tegen de ge meente hadden aangespannen, verloren. De groep van vijf had het vertrouwen in Leiden verlo ren. De bewoners ontdekten dat de renovatie van het park in 1998 en '99 grote schade toe bracht aan de beplanting. Ze sloegen alarm bij de gemeente, aanvankelijk zonder gehoor te (advertenties) BROMMOBILE NOVA vinden. Uiteindelijk sloegen de gemeente en de buurt de han den ineen en werd men het eens over een reddingsoperatie. Omdat die operatie naar de zin van een aantal buurtbewoners te lang op zich liet wachten, en zij het gevoel kregen dat de ge meente beloftes niet nakwam, spanden bewoners een proce dure aan bij de rechtbank. Ze stonden op voorhand sterk: Lei den had verzuimd een monu mentenvergunning aan te vra gen. Op grond van de eigen ver ordening is het dan verboden om 'een beschermd monument af te breken, te verstoren, ver plaatsen of in enig opzicht te wijzigen'. De rechter erkent dat ook, zo blijkt uit zijn uitsprdak, die maandag openbaar wordt. Fr appant is dat hij de bewoners op alle punten in het gelijk stelt, maar alleen niet mee gaat in hun eis. Het geschil spitste zich tijdens de zitting van 21 januari toe op de ophogingen van de grond. Volgens de buurt waren die op hogingen het begin van alle el lende. De gemeente ontkende lange tijd dat de grond op grote schaal is verhoogd en bestreed bovendien dat dat ervoor zorgde dat planten en bomen afstier ven. „De ophogingen zijn aan zienlijk", vindt de rechtbank. „Bovendien hebben die schade aan het monument toegebracht. De ophogingen hadden niet zonder vergunning mogen wor den aangebracht." De gemeente verweerde zich tij dens de zitting dat met de opho gingen het park juist in oude luister is hersteld. Het park is in 1835 met glooiingen aangelegd. Die opzet veranderde met de bouw van de woningen aan het Plantsoen in 1880. Daarbij stelde Leiden dat met het afgraven van de grond de schade alleen maar groter wordt. De rechter merkt op dat ook de bewoners dat erkennen. Daarmee vervalt voor hem de noodzaak om de gemeente te verplichten de grond weer weg te halen. Dat zou óók het herstel van het Plantsoen - dat juist zo snel mogelijk moet beginnen - vertragen, aldus de rechtbank. (advertentie) HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 Vandaag gesloten, maar I.v.m. het Oranje-Huwelijk zijn wij vandaag gesloten, maar wel zijn bijna al onze filialen morgen 3 feb. geopend* van 12.00 tot 17.00 uur! Beter Bed bij jou in de regio: Amsterdam (2x), Beverwijk. Gouda. Hoqfddorp. Utrecht junior, Woerden. Zaandam. Zoetermeer en Zoeterwoude+ junior. Zaterdag én zondag open: Den Haag. Voor adressen raadpleeg de Telefoongids, de Gouden Gids (zie bedden) óf kijk op www.beterbed.nl Laatste Woelige Weken

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13