LEIDE aan conflict Adempauze voor Modelbouwmuseum met ambtenaren Prentenkabinet wisselt van eigenaar 'Kooplui moeten vuil na de markt zelf opruimen' REGIO Wijzigingen bij tien buslijnen De wereld viert feest aan de Lammenschansweg R1 yjft Uitgekeken opuw college's? www.autoheemskerk.com vrijdag 1 FEBRUARI 2002 6 'Verkerk is bedrijf met potentie' 7 Portretten Piet Vooijs in Katwijks Museum Zorginstellingen /oor ouderen perken samen M 3.5 siden - Zuid-Holland Noord 2-Vijgt één grote organisatie voor ouderenzorg: Avant. In deze oereniging gaan alle verpleeg- j9n verzorgingshuizen en de ivee thuiszorginstellingen in de 3 fegio Leiden, de Rijnstreek en de jiuin- en Bollenstreek samen werken. Tot een fusie komt het 3 liet. De instellingen blijven zelf- ipndig. i)e samenwerking in de vereni- '4ing moet leiden tot snellere en ietere hulp voor ouderen. i |Door gezamenlijk op te trek- Jen, kunnen we de wachtlijsten jeter bestrijden", zegt directeur Berkhout-Pos van Stichting I fhuiszorg Groot Rijnland. „De slant wordt er beter van." De vereniging moet voor een krach- |g blok van ouderenzorg in |uid-Holland Noord zorgen. '■|We kunnen dan als één mond diet het zorgkantoor praten", al- Jus Berkhout. De nauwe sa menwerking in de vereniging avant is niet een eerste stap op Weg naar een fusie tussen de Jiuiszorg en de verpleeg- en Verzorgingshuizen, verzekert de jiuiszorg-directeur. „Iedere in stelling moet de eigen identiteit behouden." De eerste vergade- |ug van de deelnemers in Avant us deze maand al. (advertentie) door Wim Koevoet leiden - De Leidse gemeente ambtenaren en wethouder H. Buijing (PvdA/personeel en orga nisatie) kunnen weer door één deur. Aan het conflict over het gemeentelijke personeelsbeleid, dat zo'n zeven maanden heeft geduurd, is een einde gekomen door een rondetafelgesprek met Buijing, de ondernemingsraad, vakbondsvertegenwoordigers en de gemeentesecretaris. Hoewel harde afspraken nog moeten worden gemaakt en er nog maar weinig op papier staat, wijzen volgens Buijing en P. van Vegten, voorzitter van de ondernemingsraad, alle neuzen weer één kant op. „We kunnen niet toveren", zegt Van Vegten. „Dus die hoge werkdruk is niet ineens weg en de vele tientallen vacatures zijn niet vandaag of morgen vervuld. Maar we heb ben afgesproken dat we er geen ruzie meer over zullen maken, maar er wat aan gaan doen." Om de gemeente te laten zien dat het wantrouwen daadwerke lijk is verdwenen, zegt Van Veg ten, heeft de ondernemingsraad de procedure bij de Onderne mingskamer van het Gerechts hof in Amsterdam met onmid dellijke ingang beëindigd. Van Vegten: „Als je tegen elkaar zegt dat het vertrouwen terug is, moet je ook geen stok meer ach ter de deur willen hebben." De klachten van de ongeveer 1500 ambtenaren hadden be trekking op de als slecht ervaren secundaire arbeidsvoorwaarden en de hoge werkdruk in combi natie met de vele vacatures. In de Perspectiefnota en de ge meentebegroting werd tot ont zetting van het gemeenteperso- neel maar weinig geld uitgetrok ken voor verbeteringen. Boven dien bezuinigt het stadsbestuur op het inhuren van externe krachten en gebruikt het geld dat door de vele vacatures niet als salaris hoeft te worden uitge keerd voor nieuw beleid. Er is, kortom, steeds meer werk dat door steeds minder mensen moet worden verricht. Wethouder Buijing heeft afge sproken met de ambtenaren dat er in de begroting voor 2003 ex tra geld wordt uitgetrokken voor het personeelsbeleid. Bedragen heeft hij niet genoemd. Verder komen er ruimhartigere regelin gen voor vakanties en reiskos tenvergoedingen. Voor de ge meenteraadsverkiezingen ligt er een 'doortimmerd plan', aldus Van Vegten, zodat de financiële consequenties in de voorjaars nota kunnen worden verrekend en Buijing of zijn eventuele op volger de draad kan oppikken. leiden - Het zwaard van Damo cles is eventjes weg boven het hoofd van het Modelbouwmu seum aan het Noordeindeplein. Het museum zou dichtgaan, omdat de gemeente de huur heeft opgezegd. De ruimte in de voormalige Zeevaartschool zou donderdag 7 februari leeg moe ten worden opgeleverd. Het museum mag nu toch nog even blijven. Wethouder Van der Sande (fi nanciën) heeft laten doorsche meren dat het modelbouwmu seum in elk geval in de ruimte kan blijven tot de gemeenteraad een beslissing heeft genomen over het bedrag dat de gemeen te moet uitgeven aan de verbou wing van het pand. Wanneer dat besluit valt, is nog niet precies duidelijk. Voorzitter van de Stichting Modelbouwmuseum B. Leeuwenburgh is opgelucht. „Nu hebben we nog iets langer de tijd om actie te voeren en op zoek te gaan naar een andere ruimte." Omdat het museum in financië le problemen verkeerde, betaal de de gemeente vanaf 1997 mee aan de huur van het pand. Het museum betaalde 500 gulden, de gemeente de rest van de huursom. Nu Leiden het pand voor het volle bedrag aan advo catenkantoor Geelkerken en Linskens kan verhuren, moet het museum het pand verlaten. Leeuwenburgh is blij dat het museum in elk geval niet weg hoeft rond het huwelijk van prins Willem-Alexander en Méxima. Ter gelegenheid van het huwelijk toont het museum twee nieuwe modelvoertuigen. Het zijn de Groene Draeck, het jacht van de koninklijke familie, en een Argentijnse katoenwa gen, die vroeger werd getrokken door twintig paarden. „Hiermee trekken we waarschijnlijk weer extra bezoekers en kunnen we nogmaals laten zien dat we be staansrecht hebben." Volgens Leeuwenburgh liet het museum al eerder zien dat het bestaansrecht heeft. Het trok tij dens de kerstvakantie een groot aantal bezoekers. Bovendien haalde het in korte tijd 500 steunbetuigingen op. Hij is ook blij dat een aantal medewerkers van het museum een reddings actie is begonnen. Ze hebben brieven gestuurd aan de Tweede Kamer, aan de minister van cul tuur en zelfs aan premier Kok. „Ik weet niet of het echt helpt, maar zo wordt het in elk geval onder de aandacht gebracht." Voorstel GroenLinks volgens Schultz niet nodig C Geef uw mening^ door Robbert Minkhorst leiden Na afloop van de Leidse warenmarkten blijft te veel rom mel achter, vindt GroenLinks. Daarom moet de gemeente 'prestatie-afspraken' maken met de marktkooplui over het oprui men van afval, betoogde raads lid G. van Hees gisteravond. Zijn poging om dat voor elkaar te krijgen strandde echter in de commissie voor economische zaken. Het nieuwe reglement voor de markten in de stad en de daarbij behorende beleidsnota kennen wel bepalingen over het oprui men van afval, maar die gaan Van Hees niet ver genoeg. Hij vroeg om extra zekerheden. In het uiterste geval zou de ge meente de kosten van de schoonmaak na afloop moeten verhalen op de ondernemers. Andere partijen, zoals de WD, SP en D66, zien het probleem ook wel, maar willen niet zover gaan als GroenLinks. En het is ook helemaal niet no dig, zei wethouder M. Schultz. „De marktkooplui vinden dit zelf ook belangrijk. Ze letten op elkaar en spreken elkaar erop aan. Ik blijf liever intensief over leggen dan dat ik daar een prijs aan koppel." Daarbij zei ze het niet rechtvaardig te vinden om de kosten van de schoonmaak te verhalen op de ondernemers. „We laten ze niet betalen. Dat doen we ook niet in de Haar lemmerstraat." Van Hees stribbelde nog even tegen. „Ik vind dit toch niet he lemaal bevredigend. De praktijk is weerbarstiger en dan zoek ik naar mogelijkheden voor verbe tering. Bovendien genereert een markt makkelijker afval dan een winkel." GroenLinks legde zich neer bij het voorstel van Schultz na een toelichting van ambte naar C. Smit, overigens een par tijgenoot van Van Hees. „Ik no dig u uit om eens mee te gaan, om zeven uur op zaterdag avond. Vergeleken met de Haar lemmerstraat is de markt ge woon schoon." Van Hees ging vervolgens in op de uitnodiging. De commissie economische za ken had gisteravond verder vooral complimenten voor de nieuwe regeling. „Het is een pri ma nota", vond PvdA'er E. van der Veen. „Het is een heldere in ventaris. De conclusies zijn dui delijk." Sommigen vroegen zich alleen af of de gemeente de markt kooplui niet te veel betuttelt met al die regels. D. Sloos (Leefbaar Leiden) had de markten het liefst helemaal hun eigen gang laten gaan. Alleen bij 'moeilijk heden' moet Leiden ingrijpen. „Al die bemoeizucht. Het kan gewoon in één organisatie ge perst worden. De ambulante handel is prima in staat zelf re gels te maken." Het waren ech ter vooral de kooplui zelf, aldus Schultz en Smit, die om de re gels vroegen. Dat schept duide lijkheid. En zo strak vindt Schultz het nou ook weer niet. „Een aantal zaken is goed gere geld, andere bieden juist meer vrijheid." Schultz kreeg unanieme steun van de commissie voor haar voorstel. Dat betekent ook dat de gemeente de markten buiten het centrum, op de Luifelbaan en in de Stevenshof, een tijd lang extra gaat promoten. Daar loopt de klandizie terug. Verder verdwijnt de biologische boe- renmarkt op maandag. De drie kramen krijgen een stek bij V D op de woensdagse waren markt. Dankzij die verhuizing komt er bovendien een kraam bij, zei ambtenaar Smit. De Taalschool vierde gisteren 'nieuwjaar' met muziek en eten uit verschillende culturen. Foto: Mark Lamers door Sabine Bakker leiden - Waar normaal cursisten in stilte werken aan hun beheer sing van het Nederlands, is het nu een drukte van belang. In de hal van de Taalschool klapt een groepje Afghaanse vrouwen vro lijk op de maat van oosterse muziek die door de ruimte schalt. Een Spaanse cursiste loopt verlekkerd voor de zoveel ste keer langs de lange tafel waar hapjes uit vijftien verschillende landen staan. De Taalschool is een onderdeel van ROC Leiden aan de Lam menschansweg. De docenten en de cursisten hielden er gisteren een cultureel feest, ter ere van het nieuwe jaar. Bijna driehon derd cursisten waren er. Velen hadden hun partner of kind meegenomen. Iedereen had eten meegenomen uit zijn eigen land, constateerde docent Ne derlands Ebrahim Ismail tevre den. „Zo kunnen de leerlingen eens op een informele manier kennismaken met eikaars cul tuur." Vorig jaar hield Ismail ook al eens een cultureel feest, maar dan voor een kleinere groep. „Het was een enorm suc ces en daarom willen we voort aan elk jaar zo'n feest organise ren." Zaninah Sediqi, een Afghaanse cursiste, heeft zich flink uitge sloofd. Ze heeft een lativa-scho- tel gemaakt, een rijstschotel met vlees, pijnboompitten, wortel en krenten. Ook heeft ze voor het feest mantoe's gemaakt, drie hoekjes van bladerdeeg met een vulling van ui, vlees en yoghurt. „Ik vind het heel leuk om eten uit te wisselen met mijn mede studenten." Medecursist Aziz Amwodje, ook uit Afghanistan, komt de centra le hal ingelopen na een work shop salsadansen. „Ik kende niet zoveel cursisten. Deze dag heeft daar verandering in ge bracht", zegt hij blij. „Tijdens het salsadansen heb ik drie leu ke meisjes leren kennen! Van mij mag er wel vaker zo'n feest georganiseerd worden." Eén van de meest prestigieuze restaurants van Leiden veran dert van eigenaar. Het Prenten kabinet aan de Kloksteeg, ei gendom van de gebroeders Henk en Jan Versteegen, komt per 1 maart in bezit van Martin van der Ham, nu nog de baas van Mangerie De Jonge Koekop aan de Lange Mare. Laatstge noemde heeft goodwill en in ventaris overgenomen, zoals dat zo mooi heet. De tweeling Versteegen gaat het rustiger aan doen, meldt Jan. Het duo is naast het Prentenka binet ook nog eigenaar van de restaurants La Bota, Malle Jan en M'n Broer. „Op termijn gaan de andere drie restaurants naar de kinderen zegt Jan. „We hebben vanaf de opening van het Prentenkabinet in 1997 ge zegd dat we het voor maximaal vijfjaar zouden doen. Toen Martin van der Ham interesse toonde, zijn we gaan praten. We hadden geen betere opvol ger kunnen treffen. We zijn zeer content met hem." Na 25 jaar horeca en 40 jaar muziek bij The Shoes is het mooi geweest, vindt Jan. „We willen iets van de wereld gaan zien. We gaan een beetje over de aardbol cros sen." Daar heeft Van der Ham voor lopig geen tijd vopr. Van een zaak met een kleine 50 zitplaat sen gaat hij naar een bedrijf met ruimte voor ruim 120 gas ten. Overigens is de inventaris en goodwill van De Jonge Koe- kop gekocht door ex-werkne mer Joost van Herk. Met hem gaat Van der Ham een samen werkingsverband aan. „Op het gebied van public relations, in koop en personeelsbeleid, zoals het plaatsen van leerlingen. Maar het is ook de bedoeling dat als een van de zaken volzit, gasten naar de andere worden doorgestuurd." Reizigers in Stevenshof woedend op Connexxion Eigenaar Martin van der Ham, chef-kok Hans Vergeer en maïtre Edwin Hagen hebben grootse plannen voor het Prentenkabinet. Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Begin december nam Van der Ham contact op met de twee ling Versteegen. „Ik had via via gehoord dat er over overname van het Prentenkabinet te pra ten viel. Ik heb toen met Jan en Henk gebeld. Ruim een maand later was de zaak beklonken. Ik heb er lang over nagedacht, want je koopt natuurlijk geen broodje kaas." De nieuwe eige naar wordt vanaf maart een soort manusje-van-alles in zijn nieuwe zaak. „De administratie en alle voorkomende werk zaamheden. Maar bovenal ben ik gastheer." Daarin wordt hij gesteund door chef-kok Hans Vergeer en maitre Edwin Hagen die met hem de overstap ma ken. Van der Ham bruist van de plannen. Onder het motto 'de klokken gaan luiden in de Klok steeg' denkt hij aan complete trouwerijen in zijn nieuwe zaak, culinaire en culturele evene menten samen met de Stadsge hoorzaal en Leiden Promotie/VW, wijnproeverijen, high tea, kookcursussen en -demonstraties en een culinair spreekuur. „Momenteel ben ik in overleg met de gemeente om het Prentenkabinet als trouwlo catie aan te wijzen. Dan kan een huwelijk zich helemaal in en rond het Prentenkabinet af spelen. Te beginnen met koffie en sandwiches, de plechtigheid, een rondvaart met bruidstaart en champagne, een receptie die bij mooi weer buiten in de tuin kan worden gehouden, aperi- tiefje en diner." De overgang verloopt vrijdag 1 maart geruisloos, voorspelt Van der Ham. „Want er is zoveel te doen dat er eigenlijk geen tijd is voor een feestje. Eerst maar eens zorgen dat de zaak lekker gaat draaien. Dat is het belang rijkste. Dan komt de rest van zelf wel." Eric-Jan Berendsen door Sabine Bakker leiden - Busbedrijf Connexxion verandert op 17 februari van tien bussen in Leiden en omge ving de dienstregeling. Lijn 16 wordt zelfs in zijn geheel opge heven. Vaste klanten van Con nexxion zijn woedend. De familie Osinga uit Stevenshof is vanaf volgende maand sneller in Den Haag dan in het Leidse centrum. Een ritje met lijn 16 naar het stadhuis duurt nu tien minuten. Straks moet de familie - voor het zelfde reisdoel - eerst de hele wijk door en daarna overstappen op het Centraal Station. Reistijd ongeveer een half uur. „Ik begrijp niet dat ze lijn 16 op heffen", zegt Henk Osinga. „Die bus zit altijd stampvol. Mijn ge zin reist altijd met het openbaar vervoer. We hebben namelijk geen auto. Werk, familiebezoek, school: alles doen we met de bus." Voor de drie schoolgaan de kinderen die wekelijks naar het zwembad moeten, is de tocht maar liefst tien minuten (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl langer. En volgens Osinga is zijn gezin niet de enige gedupeerde. „Er wonen hier veel ouderen die op busvervoer naar het centrum zijn aangewezen." Volgens woordvoerder Herman Opmeer van Connexxion valt het allemaal wel mee. Een stu die in opdracht van de gemeen te Leiden ging vooraf aan de nieuwe dienstregeling. „We zijn dus niet over een nacht ijs ge gaan." Uit het onderzoek blijkt dat de 'vervoersstromen in de regio efficiënter ingericht kun nen worden'. „Hierbij is zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van reizigers. We kunnen niet garanderen dat nie mand er op achteruit gaat. Als je in het belang van een grote groep de dienstregelingen wij zigt, zijn er altijd individuen die daarmee gedupeerd worden. Maar we hebben voor deze mensen wel zoveel mogelijk an dere oplossingen bedacht." Als mensen klachten hebben, moe ten ze volgens Opmeer bij de gemeente zijn. „Wij voeren ei genlijk alleen uit wat de ge meente ons vraagt." Ook de bewoners van de Bos- huizerkade zijn gedupeerd. Bus lijn 13, een rechtstreekse verbin ding met het Diaconessenhuis, rijdt straks niet meer door deze straat. De hoogbejaarde Fran- cisca Weiers: „Ik moet vaak voor mijn ogen naar het ziekenhuis. Ik vind het vreselijk dat lijn 13 hier straks niet meer komt. Dan ben ik afhankelijk van de taxi. Maar de bus vind ik juist zo leuk. Daar ontmoet je vaak aar dige mensen. Haar ook niet meer zo jonge buurvrouw Van Berge Henegouwen, ook slacht offer van de wijziging, moet vanaf volgende maand met de auto naar het ziekenhuis. „De bus is ideaal. Fietsen kan ik niet meer. We kunnen wel met de auto, maar het is moeilijk om bij het ziekenhuis een parkeer plaats te vinden. Dat wordt dus nog een hele opgave." Naast de drastische ingrepen in de lijnen 13 en 16, verandert Connexxion onder meer de dienstregelingen van de lijnen 14, 30, 40, 43, en 45. Het busver voer in Leiden en omstreken zal vanaf 17 februari niet meer het zelfde zijn. Haltes erbij, haltes eraf, andere routes en nieuwe reistijden. Voor Connexxion wordt het een hele klus om de reizigers in te lichten. Vanaf 17 februari is het verkoop- en in- formatiepunjfcran het busbedrijf op het Centraal Station- langer geopend. Daarnaast is voor elke gewijzigde lijndienst een gratis folder beschikbaar. Woordvoer der Opmeer: „Het zal wel loslo pen. Als de reizigers straks aan de nieuwe tijden en routes ge wend zijn, zullen de meesten er positief tegenover staan." OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN f\uT@=mmmmmERK Leiden Roelofarendsveen L. 071-5310811 s R. 071-3312866

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9