NS: Minder internationaal treinverkeer IETS ZATERDAG Ui GESLOTEN TË verkopen? Politiek wil hardere aanpak accountants Leidsch Dagblad NS niet naar de beurs Klasje koninklijke hoofden toert door Amsterdam 4iet bouwen p Valkenburg laar in het troene Hart' Video-opnamen moeten eigenaar granaat bij British School aanwijzen Vliegenthart hekelt lakse houding bij ouderenzorg Cruijff op lijst nieuwe heiligen 0 Leidsch Dagblad Mgg NR. 42838 LOSSE NUMMERS 1f05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Prijsvechter wil de wereld zeroveren Warm weer zerpest plezier wintersport Prentenkabinet wisselt van eigenaar Miljoenentekort Poelgeest schokt raadsleden Hoofdrol Lexus in nieuwe film van Spielberg 'Nederlands gezegde jls februari zacht, de ilente brengt vorst bij nacht (advertentie) imen en Deuren en keus voor 't leven jflwesselman 1RAMEN+DEUREN Dagblad vrijdag 1 FEBRUARI 2002 SPRINTERS HET HUWELIJK utrecht/gpd-anp - NS heffen een aantal internationale vakan- tie-slaaptreinen op om de verlie zen in te dammen. Ook het aan tal verkooppunten voor interna tionale reizen wordt ingekom- pen: van 27 tot tien. Dat zei de nieuwe NS-topman Noordzij vanmorgen op zijn eerste pers conferentie na de tumultueuze wisseling van de wacht begin ja nuari. Hij kondigde tevens aan dat NS niet naar de beurs gaan. De bezuinigingsoperatie bij NS Internationaal gaat ten koste van 86 arbeidsplaatsen, maar NS verwachten de meeste bo ventalligen elders in het bedrijf te kunnen plaatsen. Personeel, bonden en ondernemingsraad zijn gisteravond en vanmorgen over de maatregelen geïnfor meerd. De treinverbindingen die worden opgeheven zijn de Alpen Expres naar skigebieden in Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland en de autoslaaptrei- nen naar Frankrijk en Italië. De financiële resultaten van de hele onderneming staan onder druk, aldus Noordzij. Eerder werd al bekend dat als door de slechte dienstverlening van het afgelopen jaar het aantal vaste NS-reizigers verminderde. Noordzij had ook goed nieuws voor de treinreizigers: er ko men 19.000 extra zitplaatsen beschikbaar omdat Duitse treinstellen in gebruik worden genomen. Verder krijgt de reiziger bin nenkort meer informatie op beeldschermen op stations, worden er meer camera's ge plaatst voor de veiligheid op de stations en komen er experi menten met ingangscontroles bij de stations. Ook worden stations en treinen vaker en be ter schoongemaakt. Noordzij benadrukte dat niet winstmaximalisatie het belang rijkste doel is, maar juist de 'maatschappelijke functie in de mobiliteit van vastlopend Ne derland'. De nieuwe directie stelt daarom de continuïteit van de onderneming voorop. Een beursgang is wat de direc tie betreft niet aan de orde, maar wel een verdere ontwik keling als zelfstandig bedrijf, los van de overheid. Noordzij zei verder dat zijn be drijf verantwoording wil afleg gen aan reizigers en aan de overheid, maar alleen over prestaties die het bedrijf zelf in de hand heeft. Hij doelde daar mee op het feit dat de NS ook wordt aangesproken op vertra gingen door storingen in de in frastructuur waarvoor de rijks overheid zelf direct verant woordelijk is. Ook aanrijdingen op overwegen en zelfdodingen kunnen NS niet worden aange rekend. Topdrukte in bakkerij van de Hema in Amersfoort. Daar werden vandaag 1,3 miljoen Oranje-tompoucen gemaakt. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/gpd - Een klasje koninklijke gasten toert dezer dagen langs toeristische attracties in Amsterdam. Om te voorkomen dat vorsten en vorstinnen zelf op stap gaan, neemt het hof hen aan het handje mee. Voor de veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis is het immers ondoenlijk als prins Charles de Zaanse Schans bezoekt, koning Albert naar de kaasmarkt wil en de Noorse prinsessen gaan shoppen in Den Haag. Voor de Japanse kroonprins Naruhito is een uitzondering gemaakt. Hij is persoon lijk bevriend met Willem-Alexander en, niet onbelangrijk, hij deelt zijn interesse in wa termanagement. Een enorme politie-escor- te arriveerde gisteren bij het Amstelhotel om de kleine prins op te halen voor een privé-rondvaart. De Japanse kroonprins kwam als een van de eerste bruiloftsgasten en hem was nog een privé-uitstapje ge gund. Maar de overige gekroonde hoofden werden zoveel mogelijk mee op sleeptouw genomen. Het hof heeft ze liever samen op een kluitje, anders zijn ze niet te beveiligen. Op de huwelijksdag zelf is het transport van de gekroonde hoofden ook een heel gedoe. Terwijl veel gasten in hotel Krasna- polsky logeren, nota bene op loopafstand van de Nieuwe Kerk en het Paleis op de Dam, worden ze met bussen naar een afge legen terrein achter het Centraal Station gebracht. Vanaf deze passagiersterminal worden ze gezamenlijk weer teruggereden. „Een normaal mens steekt gewoon de Dam over", beaamt Herman van Vliet van het projectbureau Koninklijk Huwelijk van de gemeente Amsterdam. De omslachtige logistiek heeft alles te ma ken met de volgorde waarin de gasten vol gens het protocol hun entree moeten ma ken. De belangrijkste vorsten gaan niet per busje, dat is niet koninklijk. Zij moeten als laatste binnen kunnen 'schrijden' en ko men via de speciaal gemaakte corridor die het paleis met de Nieuwe Kerk verbindt. Voor meer over het huwelijk zie Gesprek van de Dag en extra pagina Het Huwelijk Op de speciale internetsite van deze krant zal morgen, vanaf het moment dat de eerste foto's beschikbaar zijn, ruim aan dacht worden geschonken aan Het Huwe lijk. www.hdci.nl/huweiijk Extern toezicht moet fraude tegengaan J)rUpJ^e Studetltetl gCKltl Op SCViptiejdekt or Rob Onderwater Ilkenburg - Woningbouw op legveld Valkenburg is een fata- vergissing. Vanwege de eco- Imische ontwikkelingen in Eu- pa zijn er in de regio Leiden linder woningen nodig dan tnvankelijk werd veronder- ld. In de regio Arnhem, Nij gen en Maastricht is veel rkgelegenheid en in die ge len zijn wel huizen nodig. In regio Leiden heeft geen eco- )mische groei meer plaats, dus jer ook minder woningbehoef- it is de conclusie van de Delft student Jasper Feuth in zijn :oraal scriptie bouwmanage- it voor de Technische Uni- irsiteit in Delft. Feuth stelt ver- Ier dat de woningen die Leiden iodig heeft, gebouwd moeten vorden in het Groene Hart. De tudent oordeelt dat dit gebied tjua natuur' weinig tot niets 'oorstelt in vergelijking met de latuur in en rondom het vlieg- feld. 'euth wordt in zijn mening on- lersteund door de TU-hoogle- aren Van Loon en Van Gunste en, die gisteren aanwezig wa- en bij de presentatie van het apport in zalencentrum De "erp in Valkenburg. De hoogle- aren vinden het Groene Hart niet meer dan een stuk wei and.' Het zou beter zijn als het ïroene Hart een beschermd >ark wordt, waarbij de randen lebouwd moeten worden. De igging naast de rijksweg A4 en ^11 is volgens de wetenschap iers ook gunstiger dan Valken- iurg. 'agina R4: leer geluidsoverlast bij sluiting 'alkenburg den haag/haarlem -Een meer derheid van de Tweede Kamer wil dat Nederlandse accoun tants onder extern en onafhan kelijk toezicht komen. Aanlei ding daartoe is de toenemende betrokkenheid van accountants bij fraudezaken bij bedrijven, zoals in de bouw. Zo keuren ze willens en wetens dubieuze jaarrekeningen goed en maken ze zich schuldig aan belangen verstrengeling. De vaste Kamercommissie voor economische zaken pleitte gis teren voor harde ingrepen. Die zijn volgens de woordvoerders van CDA, PvdA, WD, D66 en Groenlinks nodig omdat de ac countants zich vaak niet hou den aan de eigen gedragsre gels. Ze melden vaak niet wan neer ze in boekhoudingen on rechtmatigheden ontdekken. Verder geven ze, hoewel de wet dat wel eist, zelden de op dracht terug als een bedrijf weigert gesignaleerde fraude op te heffen. Slechts spora disch melden ze fraude bij de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI). De CRI kreeg de afgelopen ze ven jaar van accountants slechts twee fraudemeldingen. Pagina Economie: Pakkans accountants groter door Wilfred Simons leiden - Overschrijven van werk stukken en scripties, evenals knip- en plakwerk van internet worden steeds meer een plaag in het voorgezet en wetenschap pelijk onderwijs. De vakgroep Sociale en Organisatiepsycholo gie van de Universiteit Leiden heeft onlangs twee afsluitbare postbakken moeten installeren waarin studenten hun werk stukken kunnen deponeren. Volgens secretaresse Cora Jongsma stalen studenten scrip ties uit de open postvakken van de docenten, die ze snel kopi eerden voordat ze ze terugleg den. Alleen docenten hebben sleutels van de postvakken en het werkt goed." Steeds meer studenten zijn op scriptiejacht. Ze erkennen dat het slecht is, maar ze moeten wel, vinden ze. De geneugten van het studentenleven zijn slecht te combineren met stu- diedicipline en vaak hebben de studenten er ook nog een baan tje bij waardoor zij deadlines niet op een orthodoxe manier kunnen halen. Behalve het ste len van werkstukken uit post vakken van docenten, nemen de meeste studenten hun toevlucht tot internet. Het intikken van 'scriptie' of 'werkstuk' in een zoekmachine levert binnen een oogwenk honderden sites op waar scripties op worden aange boden. Het is rijp en groen door elkaar - van doorwrochte stuk ken over het koppelen van com puters in een netwerk tot een middelbare schoolwerkstuk over Caesar of Dante. Maar wie een dagje de tijd neemt, vindt al snel kant- en klare teksten. Docenten krijgen van hun scho len steeds vaker instructie om 'een neus te ontwikkelen' voor plagiaat. Volgens woordvoerster Lisette Weenink van de Hoge school Leiden leren zij te letten op rare stijlbreuken en controle ren zij of een werkstuk geschre ven is in de 'eigen woorden' van de leerlingen. „Passen de for muleringen bij de student?", zegt ze. Andere docenten con troleren via internet. Tegen het universitaire weekblad Mare zei docent Richard Grifith van de Opleiding Geschiedenis afgelo pen zomer dat hij complete ver dachte zinnen intikt op zoekma chine Google en zo verzwegen bronnen achterhaalt. Nederlanders in cel VS Washington - Steeds meer Nederlanders verdwijnen in de VS achter de tralies. Zaten er in februari 2000 net geen hon derd Nederlanders vast in Amerika, een klein jaar later waren dat er al 171 en deze maand staat de teller stil op 256, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van buitenlandse zaken. Daarvan zit bijna ne gentig procent in de cel we gens drugshandel, vooral voor smokkel van xtc. De Neder landse regering begint dit voorjaar een beroepsconsulaat in Miami, vooral voor de bege leiding van gevangenen. Pagina Buitenland Portretschilder overleden wassenaar - Kunstschilder Sierk Schroder is, naar nu pas bekend is geworden, afgelo pen zaterdag in zijn woon plaats Wassenaar overleden. Schroder, de belangrijkste Ne derlandse portretschilder van de vorige eeuw, werd 98 jaar. Hij schilderde onder anderen leden van het koninklijk huis. Vanaf 1985 maakte hij uitslui tend vrij werk. In 2000 opende koningin Beatrix een over zichtstentoonstelling van de artiest bij het schilderkundig genootschap Pulchri. Schroder is gisteren in besloten kring begraven. Pagina R7 Ajax-aandelen plotseling in trek amsterdam - Een geheime be legger heeft plotseling zeven miljoen euro in aandelen Ajax gestoken. Vooral kleine beleg gers (supporters?) hebben massaal aandelen gedumpt. Mogelijk is het een voorbode van de verdwijning van de Amsterdamse profclub van de Amsterdamse effectenbeurs. Pagina Economie Amsterdam wil gevecht Tyson amsterdam - De Amsterdam Arena wil in samenwerking met de gemeente Amsterdam het wereldtitelgevecht tussen de boksers Mike Tyson en Lennox Lewis naar Nederland halen. De bokspartij in Las Ve gas kan niet doorgaan, omdat Tyson geen licentie kreeg. De Amerikaanse oud-wereldkam pioen veroorzaakte vorige week tijdens een persconfe rentie een massale vechtpartij. Daarop besloot de sportcom- missie van de staat Nevada hem geen toestemming te ver lenen op 6 april in Las Vegas te boksen. (advertentie) Een lid van het Explosieven Opruimingscommando kruipt naar het verdachte pakketje. Op de achter grond de robot die het team gebruikt. Foto: Mark Lamers Trevor Rowell. Volgens een woordvoerder van de politie spelen de opnamen een belangrijke rol in het onderzoek, maar valt er volgende week pas meer over te zeggen. Na de ontdekking door de leraar, heeft eerst een bomexpert van de politie naar het verdachte pak ketje gekeken. Hij kwam tot de conclusie dat het om een 'klein explosief ging, zodat niet de hele school en alle woningen in de omgeving hoefden te worden ontruimd. Wel werd op zijn advies het Explosieven Opruimingscommando van de Ko ninklijke Landmacht ingeschakeld, dat met een robot op onderzoek uitging. De granaat is voor verder onderzoek meegenomen. Aanvankelijk werd wel degelijk rekening gehou den met een aanslag op de school. Na de ontwik kelingen in New York heeft de school in overleg met de Britse ambassade om extra controle door de politie gevraagd en gekregen. Pagina R5: Directeur British School gewend aan ontruimingen door Jan Preenen voorschoten De politie hoopt er aan de hand van video-opnamen achter te komen wie het pakje met de granaat heeft opgehangen aan het hek van The British School in the Netherlands aan de Jan van Hooflaan in Voorschoten. Een leraar merkte het voorwerp gistermorgen op, waarna hij alarm sloeg. De school werd in allerijl ontruimd. De ze venhonderd leerlingen en negentig përsoneelsle- den werden ondergebracht in de sporthal achter in het gebouw. De bewoners van drie huizen werden uit voorzorg bij buren ondergebracht. Uiteindelijk bleek het te gaan om een granaat zonder kruit. Na tweeënhalf uur werd de school weer vrijgegeven. „Die video apparatuur heeft ons vorige week nog geholpen bij het vinden van iemand die wieldoppen haalde van auto's die hier geparkeerd stonden. Dat zaak je hebben we zelf kunnen regelen met de betrok kene. In dit geval ligt het natuurlijk anders en la ten we het aan de politie over", aldus directeur door Roelf Reinders leiden - De thuiszorg en de ver pleeg- en verzorgingshuizen zijn te laks bij de aanpak van de wachtlijsten. Ze schuwen sa menwerking en bedenken te weinig plannen om de proble men te bestrijden. Dat vindt staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Er is geld genoeg om ouderen op de wachtlijsten te helpen, maar de instellingen maken er geen gebruik van. Geld is geen argument meer, zei Vliegenthart gisteravond in Lei den op een symposium van de Regionale Commissie Gezond heidszorg Zuid-Holland Noord. Volgens de staatssecretaris heb ben uitspraken van de réchter duidelijk gemaakt dat zorgkan toren zorgplicht hebben. „Ieder een die een indicatie heeft ge kregen voor een vorm van zorg moet die zorg krijgen. Het geld is er voor." Zorginstellingen krij gen geld voor alle zorg die zij ge ven, aldus Vliegenthart, ook als dat meer is dan afgesproken. „De instellingen worden afgere kend op feitelijke zorg." Maar de thuiszorg en de bejaardentehui zen doen ondanks deze boter- bij-de-vis-regeling te weinig om de wachtlijsten aan te pakken, vindt zij. Bovendien zijn ze te veel in zichzelf gekeerd. „De in stellingen zijn vooral met hun eigen plannetjes bezig. Ze den ken onvoldoende na over goede plannen om de mensen op de wachtlijst zorg te bieden." Te gemakkelijk, reageert direc teur A. Berkhout-Pos van Stich ting Thuiszorg Groot Rijnland op de aantijgingen van Vliegen thart. Het grootste probleem is het tekort aan arbeidskrachten in de ouderenzorg, stelt de thuiszorg-directeur vast. „Zon der mensen kun je geen zorg le veren, ook al heb je geld." Berkhout wil dat VWS een deel van het wachtlijstgeld uittrekt voor de werving van nieuw zorgpersoneel, opleidingen en praktijkbegeleiding. Verder wij zij dit geld gebruiken om lonen te verhogen en ongedekte CAO's in de ouderenzorg te betalen, en zo het werk aantrekkelijker te maken. maar zondag wel open! I.v.m. het Oranje-Huwelijk zijn wij morgen gesloten, maar wel zijn bijna al onze filialen a.s. zondag 3 feb. geopend* van 12.00 tot 17.00 uur! Beter Bed bij jou in de regio: Amsterdam (2x), Beverwijk, Gouda, Hoofddorp, Utrechtjunior, Woerden, Zaandam, Zoetermeeren Zoeterwoude junior. Zaterdag wèl ooen: Den Haag. Voor adressen raadpleeg de Telefoongids, de Gouden Gids (zie bedden) óf kijk op www.beterbed.nl Laatste Woelige Weken hilversum/anp - Ajax-held Jo- han Cruijff en popster Madonna behoren tot de ruim 150 perso nen die zijn genomineerd voor de KRO-campagne hedendaag se heiligen. Op de lijst komen Bono, Sting, de Belgische voet baller Luc Nilis maar ook serieu ze namen als die van Hannie Schaft, Anne Frank, Nelson Mandela en pastoor Berkhout uit Volendam voor. Het cam pagneteam is bezig de criteria te formuleren waaraan genomi neerden moeten voldoen om in de top-365 te komen. De stem ming geschiedt via internet en op rooms-katholieke scholen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weki Naam M V Straat Postcode Plaats Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gtronummer: 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1