VS groeit onverwacht ECONOMIE Eichel niet onder indruk 'gele kaart' Brussel Economic Bonden alsnog akkoord met CAO kinderopvang Verlies van KLM pakt lager uit dan gedacht Horeca nieuwe markt voor kogelvrije platen XS4ALL wil verzender van 'spam' aanpakken hukkersblad 11ch gedrukt Nederland Geloof in herstel weer gesterkt Ontwikkeling industrie is stabiel Euro's rollen als guldens in supermarkt Paar tientjes per maand meer te besteden Nieuwe oude trein Libertel verdwijnt uit beeld [koord over iO in az's donderdag 31 JANUARI 2002 -4TIRMEER - Vakbonden en kgevers in de academische Ienhuizen hebben vanoch- i een akkoord bereikt over nieuwe tweejarige CAO r de 50.000 werknemers. In irt krijgen ze er 4 procent in december een einde suitkering van 1,8 procent. 003 stijgen de lonen met procent en wordt de einde suitkering structureel ver- igd tot 3,5 procent. Een jwe regeling stelt oudere knemers in staat gedeelte- ■g te stoppen met werken. De 7 lingensalarissen gaan ook '0 hoog. <2 lieu-centrale uon aan A12 swijk EnergiebedrijfNuon langs de A 12 (Den Haag- lechi) bij Bleiswijk een mi ll? vriendelijke energiecentrale 1 wen. Het gaat om een cen- i, die door het gebruik van 9 warmte minimaal vijftig 52 cent op het energiegebruik paart. De centrale moet 36 mte leveren aan 30.000 wo- V »en op naburige vinexloca- en een nog aan te leggen rölrij ven terrein. 9 ito Smeets gaat i rtune drukken 0 rt Roto Smeets uit Weert [2 kt de komende drie jaar het 1 sommeerde Amerikaanse 3 cnblad Fortune in een opla- an 150.000 exemplaren. Het om de Europese en Latijns ^jerikaanse editie. Het druk- is onderdeel van een con- 36 t met International Magazi- iervices. Voor deze geza- nlijke onderneming van AOL ;9jie Warner en Newsweek kte Roto Smeets al de week ten Time en Newsweek. De l^le waarde van het contract j miljoen euro. ■Khtszaak UPC ijskast gezet !-ster dam - De onderne- igsraad van UPC Nederland vacht alsnog overeenstem- 20 ïg te bereiken met de direc- jver de het schrappen van arbeidsplaatsen. De rechts- 39|k bij de Ondernemingska- in Amsterdam wordt daar- voorlopig niet voortgezet. 0R verweet de directie luk- 1 mensen te ontslaan, terwijl duidelijk is of hun functie komt te vervallen. Inmid- ofoverleggen de partijen met elkaar. inden vragen l (O om beter bod 9 terdam - De vakbonden van en CNV hebben de directie containerrederij P&O Ned- ^|d in Rotterdam verzocht om een beter CAO-bod te ko- 7ah. Het merendeel van het \l2 ioneel heeft een petitie ge- 52pnd die werd aangeboden topman Van Slobbe. De iden vragen 2,25 procent ;r loon, de rederij wil niet Ier gaan dan 1,5 procent. 1 ibeco richt th op vlees terdam - Landbouwcoöpe- 7 e Cebeco, bekend van onder er Aviko en Friki, gaat zich Ier concentreren op de «sector. Tachtig procent de omzet van Cebeco komt it die branche, onder meer deelnemingen in Dumeco Ciihne Heitz. De andere Oerdelen, onder meer op het ied van aardappelen, zaden 6 neststoffen, van de groep oren niet langer tot de kern- viteiten, maar dienen ter fi ll ciële ondersteuning. Veel krediet verspeeld na maanden van actievoeren van onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse economie groeide in het laatste kwartaal van 2001 onverwacht met 0,2 procent. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van han del gisteren bekend gemaakt. Er werd door analisten gerekend op een krimp van één procent. Het nieuwe cijfer sterkt velen in hun geloof dat het eind van de reces sie in zicht is. Volgens het panel van econo men dat bepaalt wanneer er sprake is van een recessie, zit de Amerikaanse economie sinds maart vorig jaar in een dip. De groep kijkt daarbij niet alleen naar het bruto binnenlands pro duct - dat in het tweede kwar taal nog niet kromp - maar ook naar de werkloosheid en inves teringen door het bedrijfsleven. Er is geen sprake van een zware recessie: tot nu toe is alleen in de periode juli tot en met sep tember sprake geweest van een krimpende economie, met 1,3 procent. Over heel 2001 is spra ke van een lichte groei van de bedrijvigheid met 1,1 procent. Een groot deel van de Ameri kaanse economie drijft op con sumentenuitgaven. Ondanks al le recessiegeluiden en de snel stijgende werkloosheid, bleven Amerikanen meer geld uitgeven. Het vierde kwartaal liet een plus zien van 5,4 procent. Met name de door fabrikanten ingestelde financieringsregeling voor de aanschaf van nieuwe auto's - nul procent rente - pakte posi tief uit. Verwacht wordt dat de voorra den van bedrijven nu zover zijn geslonken dat de industriële productie weer gaat toenemen. Maar er zijn ook zorgen: inves teringen door het bedrijfsleven vielen tegen in het vierde kwar taal. En de aanschaf van nieuwe auto's zullen veel vervroegde aankopen zijn geweest, waar door de omzet dit jaar weer kan tegenvallen. Zwartkijkers stellen dat de Ame rikaanse economie ongezonder is dan hij lijkt, omdat er te veel met geleend geld wordt gekocht. Dat kan een krachtig herstel in de weg staan, aldus het gere nommeerde blad Economist, dat zichzelf een van de zwartkij kers noemt, in zijn laatste num mer. Het stelsel van centrale banken in Amerika (FED) verlaagde de rente zoals verwacht niet. Het afgelopen jaar verlaagde de FED de rente elf keer om een verdere verzwakking van de economie tegen te gaan. Die beslissing kwam niet onverwacht. Vorige week al gaf FED-president Alan Greenspan aan dat de Ameri kaanse economie uit het dal be gint te komen. door Rixt Albertsma den haag/gpd - De vakbonden Abvakabo FNV en CFO gaan na ingrijpen van bo venaf alsnog akkoord met de CAO in de kinderopvang. Ze hebben een klein 'winstje' gehaald in de vorm van 'verbe teringen en toevoegingen' op de al eerder afgesloten CAO door De Unie en de werkgevers. De sfeer in de kinderopvang dreigde de afgelopen maanden flink te escaleren. Na maanden onderhandelen sloot de klein ste vakbond, De Unie, opeens een ak koord met de werkgevers, verenigd in de MO Groep. Dit zette veel kwaad bloed bij de andere bonden en werknemers omdat de bond maar honderd leden - en dan vooral leidinggevenden - vertegenwoor digt. De Unie meende echter een goed ak koord te hebben afgesloten. De eerder fel bestreden discussie over de opleidingsei sen was inmiddels van tafel en de bond was tevreden met het loonbod van 5,5 procent in vijftien maanden, dat 'maar' 1,5 procent verschilde met dat van de an dere bonden. Geen gat om oorlog over te voeren, was de mening van de Unie. Maar dat was het wel voor de andere bonden en vanaf dat moment begon het moddergooien. De Abvakabo FNV noemde de kleine bond het knechtje van de werkgevers en verzette zich fel. Er werd voor de derde en vierde keer lande lijk actie gevoerd in honderden crèches. Het leverde weinig op, de werkgevers bleven hun poot stijf houden. Ondanks het gebrek aan steun van de meeste leid sters, stemde de achterban van de werk gevers massaal in met het akkoord. Hier door dreigde het akkoord met de kleinste bond algemeen verbindend verklaard te worden voor de hele sector. Het is mis schien niet zo slim geweest van de werk gevers om een akkoord te sluiten met zo'n kleine partij. Daardoor vraag je om problemen op de werkvloer, doordat de werknemers het gevoel hebben dat ze niet serieus worden genomen. Sommige leden gingen pas staken néhet akkoord. Toch lijkt het achteraf de beste zet; want Abvakabo en CFO zijn alsnog akkoord gegaan. Ondertussen hebben ze wel de woede van vele ouders en - soms ook leidsters - op de hals gehaald. Na de zo veelste vrije dag die moest worden opge nomen, begon het geduld her en der aar dig op te raken en dus het begrip voor de sector. Zelfs eigen leden riepen de bond op het verzet te stoppen, met de mede deling dat ze zo krediet verspelen. Uitein delijk moesten de vakcentrales (de koe pelorganisaties) eraan te pas komen om de ruzie 'vlot' te trekken. Maar het vervelendste is misschien nog wel dat het beeld is ontstaan dat het alle maal 'kommer en kwel' is in de kinder opvang. En dat is niet echt positief voor een sector die de komende jaren zit te springen om duizenden nieuwe mensen. De bonden kunnen, als ze de strijdbijl hebben begraven, maar beter snel begin nen aan een stevige publiciteitscampag- zoetermeer/anp - De economi sche situatie in Nederland lijkt vooralsnog stabiel te blijven. Er is nog geen sprake van herstel, maar het niveau waarop de in dustrie zich ontwikkelt, blijft de laatste weken min of meer ge lijk. Die conclusie trekt voorzit ter A Kraaijeveld van de groot ste industriële werkgeversver eniging FME-CWM op grond van signalen van zijn leden in de metaal en elektrotechnische in dustrie. Kraaijeveld constateert onder andere dat de groei uit het aantal ontslagen is. Maastricht - Bij het hoofdkantoor van telecombedrijf Libertel in Maastricht worden op dit ogenblik alle borden voorzien van de naam Vodafone. De naamswijziging maakt onderdeel uit van een grote re clamecampagne van de Engelse eigenaar om zich wereldwijd te profi leren met deze naam die onder meer in Groot-Brittanië al geruime tijd bestaat. Foto: GPD/Diana Scheilen dongen/anp - De supermarkten hebben geprofiteerd van de on- wenningheid van de euro. De omzet steeg, tegen de normale gang van zaken in, met meer dan tien procent. „Mensen hebben hun salaris nog in guldens gekregen, maar een aantal geeft in januari hun euro's nog uit als guldens", geeft directeur J. Holla van het onderzoeksbureau GfK Panel services als verklaring. In de tweede en derde week van januari gaven mensen meer uit dan vorig jaar in dezelfde tijd. Vooral marktleider Albert Heijn deed in de eerste weken van 2002 goede zaken. Het bedrijf zag volgens GfK een omzetstij ging van veertien procent ten opzichte van het voorgaande jaar. De groei vlakt volgens Holla in de vierde en vijfde week van ja nuari af. „Wellicht zit een aantal mensen deze week met smart op het salaris te wachten." Vol gens GfK heeft Laurus (Super de Boer, Edah en Konmar) geen garen gesponnen bij de gulheid van de consument. De indexen over de eerste weken van 2002 lager ruim onder de 100. De zo geheten discounters als Lidl en Aldi hebben hun omzet daaren tegen wel zien stijgen in de eer ste weken. Hoewel veel Nederlanders bij hun eerste euro- loonstrookje nog schrikken van het lage bedrag, valt het volgens het NIBUD dit jaar wel mee. Dat is te danken aan loonsverhogingen en de nieuwe belastingregelingen. De ziektekosten zijn daaren tegen sterk gestegen. utrecht/anp - De meeste huishoudens kunnen in 2002 een paar eurotientjes meer per maand vrij besteden. Werkenden en gezinnen met kinderen gaan er het meest op vooruit. Dat blijkt uit bereke ningen van het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (NIBUD). Sterdam/ANP - De vakbond Nederlandse drukkers, Kiem, laat haar nieuwe 'idsblad toch in Nederland 'j kken. De bond heeft hiertoe Inloten vanwege het sentiment de service, zo lichtte een firdvoerder toe. Uit een on- toek bleken drukkerijen in and flink goedkoper en net ;oed als de Nederlandse con- enten. De drukprijs zou ïtig tot dertig procent lager ;en. ïar Estland is ver weg. Er ko- 1 dan wat transportkosten ?n voor de service kun je be- dichterbij zitten. En het is 1 een blad voor Nederlandse lei", aldus de woordvoerder, j )rgaans laat ruim tien pro van de opdrachtgevers, ral de grotere firma's, hun kwerk geheel of gedeeltelijk iet buitenland uitvoeren. Het linklijk Verbond van Grafi- Ondememingen (KVGO) dat hier geen stijging in zit. V Kiem komt op 1 maart met eigen blad voor de 50.000 en. Eerder werkte de vak- jid samen met andere uitga van de FNV. utrecht - De Nederlandse Spoorwegen nemen vol gende week de eerste opgeknapte Duitse intercity rijtuigen in gebruik. De spoorwegen hebben een partij gebruikte Duitse rijtuigen overgenomen om het tekort aan zitplaatsen aan te pakken. Gisteren konden de rijtuigen worden bekeken. Opvallendste verschil met het NS-materieel is de klassieke inde ling met afgesloten coupés. Foto: ANP/Vincent Boon door Richard Mooyman am stel veen - De KLM heeft het netto-verlies over het laatste kwartaal van 2001 beperkt tot 94 miljoen euro. Het verlies komt daarmee lager uit dan analisten hadden verwacht. Er is sprake van een herstel van de markt omstandigheden, maar ook in het huidige kwartaal zal de KLM fors in de min belanden. De verbetering van de vervoers cijfers na de terreuraanslagen op 11 september zet door. De KLM wil echter voorzichtig zijn met het uitbreiden van de dienstregeling. Het aantal vluch ten is eerder als noodmaatregel met vijftien procent beperkt. Zondag komt er een einde aan de werktijdverkorting voor ruim 14.000 medewerkers. De financiële positie is aanzien lijk beter dan de KLM eerder had voorspeld. De kaspositie verbeterde zelfs met 38 miljoen tot 1,47 miljard euro. Dat is be halve aan kostenbesparingen onder meer te danken aan de verkoop van het KLM-aandeel in de Noorse maatschappij Braathens. De klap door 11 september was niettemin groot. De netto-winst van vier miljoen euro in het laatste kwartaal van 2000 sloeg om in een verlies van 94 mil joen. Het passagiersvervoer viel terug met vijftien procent, maar het vrachtvervoer liep relatief goed. In de hele branche was sprake van een terugval van tien procent, maar de KLM vervoer de slechts drie procent minder vracht. Een andere meevaller was dat de luchtvaartmaat schappij 74 miljoen euro min der uitgaf aan kerosine. Dit als gevolg van de gedaalde olieprij zen en het schrappen van vluchten. Martinair leed ook verliezen in het laatste kwartaal. Het verlies van tien miljoen euro in deelne mingen is volgens de KLM voor namelijk toe te schrijven aan het belang van vijftig procent in Martinair. De goedkope lijn dienstverbindingen van Transa- via (Basiq Air) en de Britse KLM- prijsvechter Buzz toonden vol gens de KLM een snelle groei. Het huidige kwartaal zal (zoals in voorgaande jaren) eveneens rode cijfers laten zien. Maar de achteruitgang zal minder groot zijn dan over het voorbije kwar taal, zo meldt de KLM. Al met al stevent de luchtvaartmaat schappij af op verlies over het gehele boekjaar, dat eindigt op 31 maart. Ten Cate levert pantsering aan disco's genève/gpd - Ten Cate Advan ced Composites in Nijverdal, producent van kogelwerend materiaal, heeft een nieuwe klantengroep ontdekt: de hore ca. Vier grote disco's in het zui den van het land hebben alle toegangsdeuren uitgerust met een zogeheten anti-ballistische laag. Elke keer nadat zich een schiet partij heeft voorgedaan in een café of disco krijgt het bedrijf te lefoontjes van horeca-ondeme- mers. „Een echt grote klanten groep zal het niet worden", ver wacht woordvoerder Moerhuis. „Want de kosten zijn vrij hoog. Een kogelvrije laag op een deur kost gemiddeld 2000 euro. Grote disco's hebben soms wel tien deuren." Een order die wel doortikt komt uit Frankrijk en is geplaatst bij het Franse zusterbedrijf Ares. De Franse politie heeft 67.000 ko gelwerende platen besteld voor kogelvrije vesten. Een plaat kost 175 euro. Eerder leverde dit be drijf al 10.000 van deze platen aan de politie. Directeur Bruns verwacht dat de markt voor kogelwerend materi aal de komende jaren drie keer zo groot zal worden. „De markt zal vooral dankzij militaire or ders groeien. Die tendens heeft zich na de Golfoorlog ingezet." De onderneming boekte vorig jaar een omzet van 40 miljoen euro. Negentig procent daarvan komt uit export. „Maar ook Ne derland blijft belangrijk voor ons. Binnenkort worden 5.000 voertuigen van de Landmacht vervangen. Een kwart van de nieuwe wagens krijgt bepantse ring", zei Bruns gisteren op een beurs in Genève. Duitse minister ziet waarschuwing als complimentje voor bezuinigingen van onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Gelaten reageerde de Duitse minister van financiën Ei chel gisteren op de officiële waar schuwing vanuit Brussel wegens het oplopende Duitse begrotings tekort. De gele kaart van de Euro pese Commissie, die het begro tingstekort dit jaar ziet uitkomen op 2,7 procent van het bruto na tionaal inkomen, beschouwt Ei chel niet als een veroordeling, maar als een 'bevestiging' van de bezuinigingspolitiek van de rege- ring-Schröder. De oppositie omschrijft de pre cedentloze waarschuwing ech ter als een 'oorvijg'. „Het falen van de begrotings- en belasting- politiek laat zich niet meer ver doezelen", aldus kanselierskan didaat Stoiber. De waarschu wing is hoe dan ook pijnlijk. Uit gerekend Duitsland stond aan de basis van het stabiliteitspact dat bepaalt dat het begrotingste kort van landen die meedoen aan de monetaire unie niet bo ven de drie procent mag uitko men. Berlijn vreesde dat de van ouds her ruimhartige budgetpolitiek van landen als Italië en Frankrijk de stabiliteit van de euro in ge vaar zou brengen. Nu is het no- tabene de Duitse regering zelf, die door de Brusselse bureau craten op de vingers wordt ge tikt. Kanselier Schroder ziet de mon diale economische crisis als voornaamste spelbreker. Ex portland Duitsland lijdt als geen andere Europese economie on der de afnemende vraag uit het buitenland. Maar volgens Stoi ber kan het feit dat Duitsland binnen de EU de laagste econo mische groei vertoont niet op de stagnerende wereldeconomie worden afgewenteld. Hij bekriti seert Schröders 'gebrek aan eco nomische initiatieven' en houdt de starre arbeidsmarktpolitiek medeverantwoordelijk voor de meer dan vier miljoen werklo zen. De Duitse europarlementariër Randzio-Plath had geen goed woord over voor de Brusselse waarschuwing. „Niemand spreekt tegen dat de Bondsrege ring een solide begrotingspoli- tiek voert en zich houdt aan de stabiliteitsafspraken. Hoewel de waarschuwing onge meen scherper is geformuleerd heeft zij geen gevolgen voor Ei- chels positie. Ook in Brussel wordt erkend dat de Duitse mi nister weinig meer kan doen dan zijn huidige bezuinigings politiek voortzetten. Op 12 fe bruari besluiten de Europese ministers van financiën of zij ak koord gaan met de waarschu wing. Duitse diplomaten zou den al stevig lobbyen om de waarschuwing in de minister raad te blokkeren. Met name Frankrijk, dat ook een waar schuwing vreest, zou geneigd zijn een Duits veto te steunen. EC-commissaris Solbes wees er eerder op dat voor alle landen gelijke regels moeten gelden. De grootste netto-afdrager aan de EU kan geen uitzonderingsposi tie claimen. Het is overigens pas de eerste stap van een langdurig proces. Als de ministers akkoord gaan, kan het nog tot volgend jaar duren eer het tot sancties komt. Mocht het begrotingste kort stijgen boven de drie pro cent, dan kan de Bondsrepu bliek rekenen op zware geldboe tes. amsterdam/anp - KPN-dochter XS4ALL heeft genoeg van Ab Fab Interactive Media Group. Dit bedrijf verstuurt grote hoe veelheden commerciële elektro nische post, ook wel aangeduid als spam. Klanten van XS4ALL ontvangen die post en voelen dat volgens de intemetprovider als inbreuk van hun privacy. Ab Fab heeft gisteren een dagvaar ding ontvangen. XS4ALL ziet spam als een ontoe laatbaar randverschijnsel van internet. Het verzenden van grote hoeveelheden e-mail is niet alleen een hinder voor de klant, maar ook voor de inter- netprovider zelf. Het onver wacht aanleveren van grote hoeveelheden buikmail kan lei den tot instabiliteit van de mail- servers. Hierdoor zien providers zich genoodzaakt om te investe ren om schade te voorkomen. Het internetbedrijf vindt ook dat het imago schade wordt toege bracht omdat veel klanten de ei gen provider aanspreken als oorzaak van de schade. Volgens XS4ALL waren- onder meer NRC Handelsblad en ver zekeraar Amev klant van Ab Fab. „Zowel de hoofdredactie van NRC Handelsblad als de di rectie van A*ev zagen zich ge noodzaakt publieke excuses aan te bieden voor het verzenden van ongevraagde commerciële e-mail en hebben beloofd nooit meer van zulke diensten gebruik te maken", aldus de intemet provider in een verklaring. Op 22 februari komt de zaak voor de rechter. Ab Fab vindt de actie van XS4ALL vrij ongenuanceerd. „Wij kunnen er weinig begrip voor opbrengen", staat in een verklaring. Het bedrijf handelt 'volgens de normale regels in de branche'. „De e-mail marketing campagnes voldoen aan alle geldende wettelijke bepalingen en andere regelgeving over deze materie. De actie weid de indruk van een ongenuanceerde kruis tocht tegen alle vormen van e- mail Marketing, terwijl XS4ALL toch beter zou moeten weten." vodafóru Fietsen stalling]

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9