Doden bij gevechten in Afghanistan BUITENLAND Bush trekt bondgenoten verder mee de oorlog in Ook de Tsjechische zorg handelt in lijken Rechtse officieren Israël willen hele 'As van het kwaad' boos over State of the Union Militaire actie VS tegen rebellen op Filipijnen Partij schorst Belgische senator drie maanden Ierse kerk betaalt fortuin aan misbruikte kinderen Kritiek op brandweer NY Dertig jaar na Bloody Sunday Westelijke Jordaanoever heroveren »lteraar weer i vrije voeten Zfcraëli's doden wee Palestijnen I iZA Het Israëlische leger i-ft vanochtend twee gewa ande Palestijnen doodgescho- m. De Palestijnen zouden fbben geprobeerd een hinder- ag te leggen voor Israëlische ilitairen die op weg waren jar een joodse nederzetting in Gazastrook. De militairen, e het verkeer begeleidden, hoten terug en daarbij wer- Én beide Palestijnen dodelijk Brwond, aldus Israëlische mili- pre bronnen. liegveld in VS eels ontruimd n francisco - Een deel van de iernationale luchthaven van Francisco is gistefen ruim ;e uur ontruimd geweest na- veiligheidsbeambten resten explosieven had ontdekt op schoenen van een man. On- <éveei 3.000 reizigers moesten vertrekhal van United Airli- is verlaten. Toen de beamb- n hun ontdekking deden was betrokken man al verdwe- ?n in de menigte. Westerling in arlement Japan d< «yo - Voor het eerst wordt n westerling lid van het Ja- mse parlement. De geboren n Marutei Tsurunen (61) urdt lid van het hogerhuis in I kio adat een bejaarde par- lentariër voortijdig zijn zetel I opgegeven. Dit meldt het I toanse persbureau Kyodo van- htend. Tsurunen kwam in - 67 als missionaris naar Japan. Jij trouwde met een Japanse m liet zich in 1979 naturalise- P «nos aires - Een voormalige Iteraar van het Argentijnse litaire regime, Alfredo Astiz, dinsdag vrijgelaten. Dat ge- irde nadat Buenos Aires een rzoek tot uitlevering van ■eden had afgewezen. De 49- ige Astiz, ook bekend als de londe Engel des Doods', werd 28 december vorig jaar op- jakt. Hij zou in 1977 de 17- ige Zweed Dagmar Hagelin ibben ontvoerd, gemarteld en rmoord. Astiz, een oud-mari- officier, was een van de be- :htste folteraars van het Vi- a-regime. rerstromingen effen Indonesië ,rta - Bij zware overstro- igen in grote delen van In- inesië zijn de afgelopen da- 33 mensen om het leven ;omen, zo hebben de media meld. Duizenden mensen bben hun ondergelopen hui- An moeten verlaten. Op het "•-•risteneiland Bali stierven vijf ;nsen de verdrinkingsdood, idat het hoge wafer over een was gestroomd. In de fdstad Jakarta, waar het wa- op sommige plaatsen twee leter hoog stond, kostten de TStromingen de afgelopen kgen aan zeventien mensen ^t leven. lom explodeert -n Indiase bus n ritsar - Bij een bomexplosie een bus in de Indiase deel- ,t Punjab zijn vanochtend teee mensen om het leven ge bitten en dertien gewond ge- "t, aldus de politie. Van zes 'onden is de toestand kri- :k. De bus was met 42 passa- ;rs onderweg van Hoshiarpur de deelstaathoofdstad landigarh. Niemand heeft tot pg toe de verantwoordelij k- ■id voor de explosie opgeëist. locaïnevondst wc Paramaribo donderdag 31 JANUARI 2002 washington-teheran/afp-rtr - Irak, Iran en Noord-Korea, de landen die door de Amerikaanse president Bush in diens State of the Union 'schurkenstaten' en 'een as van het kwaad' werden genoemd, zijn verbolgen. Vol gens de officiële media in Noord-Korea probeert Bush 'de militaire aanwezigheid in Zuid- Korea te rechtvaardigen'. Irak noemde de speech 'agres sief en een aanwijzing voor een mogelijke aanval op Bagdad, en beschuldigde de VS van 'staats- terrorisme'. Ook Iran zag er 'een streven naar wereldhegemonie' in. Minister van buitenlandse zaken Kharrazi riep de president op met bewijzen te komen, in plaats van 'oude en ongegronde beschuldigingen' te herhalen. Het Witte Huis liet later weten dat Bush niet de indruk wilde wekken dat een oorlog met de drie landen op handen is. De gardez-kabul/rtr- afp- De ge vechten tussen strijders van twee Pathaanse krijgsheren in en rond de Oost-Afghaanse stad Gardez worden steeds heviger. Tientallen mensen zouden zijn gedood en honderden anderen gevangen genomen. De gevechten om de controle over de provincie Paktia in han den te krijgen, begonnen gister middag, en werden vanochtend in alle hevigheid voortgezet. De strijd zou gaan tussen aanhan gers van Padsha Khan, die door de interim-regering in Kabul is aangesteld als gouverneur van Gardez, en aanhangers van Saif Ullah, die kort na de val van de Taliban de macht in de stad overnam en die niet wil afstaan. De broer van Khan verklaarde dat er aan de kant van de gou verneur ongeveer veertig men sen zijn gedood. Driehonderd anderen zijn door troepen van Ullah gevangen genomen en zouden volgens Wazer Khan iramaribo - De Surinaamse ilitie heeft twee tassen met in lal 28 kilo cocaïne gevonden de wc's van het internatio- le vliegveld van Paramaribo, tassen hadden vermoedelijk boord van een vlucht naar isterdam moeten worden ge tokkeld, aldus de politie. De inaamse douane en politie ben in januari tot nog toe kilo coke onderschept, aan- ïnlijk meer dan de vijfenhalve lo die vorig jaar januari werd takt, maar slechts een fractie de 22 ton die volgens het ugsagentschap van de Ver- ligde Naties ieder jaar vanuit iriname naar Europa ver- n heept wordt. r( )oden na explosie n Spaanse flat be ircelona - Een explosie in een e itgebouw in Barcelona heeft ee steren zeker twee mensen het ven gekost. Zij werden bedol- n onder het puin van het in- •torte pand. Volgens een tordvoerder van de gemeente orden twee mensen vermist. zijn zes gewonden. Over de e Jrzaak van de ontploffing in |et drie verdiepingen tellende ibouw in de wijk La Horta is )g niets bekend. zamboanga - De Verenigde Sta ten zijn vanochtend een geza menlijke actie begonnen met het Filipijnse leger tegen de moslimrebellen van Abu Sayyaf. Zo'n 3.800 Filipijnse en 600 Amerikaanse soldaten doen mee aan de operatie in het zui den van de eilandenstaat. De VS hebben Abu Sayyaf op een lijst gezet van organisaties die banden zouden hebben met Osama bin Laden, volgens Was hington het brein achter de ter reuraanslagen in New York en Washington op 11 september. Kort na de aanslagen begonnen de VS een militaire campagne in Afghanistan. Het Taliban-be- wind werd daar eind vorig jaar verdreven. Verscheidene leden van Bin Ladens terroristennet werk al-Qaeda zijn na felle ge vechten aangehouden. Hoge Amerikaanse en Filipijnse officieren namen vanochtend deel aan de openingsceremonie van het offensief in een zwaar president wilde alleen duidelijk maken dat hij de bescherming van zijn land serieus neemt. Ook de militante Palestijnse be wegingen Harnas en Islamiti sche Jihad reageerden boos op de toespraak, waarin Bush hen openlijk de oorlog verklaarde. Volgens Harnas bekijkt Was hington de Palestijnse kwestie niet objectief, maar alleen door de ogen van Israël. De groepen zeiden de strijd tegen de joodse staat voort te zullen zetten. De Amerikaanse media waren gisteren vrijwel unaniem posi tief over Bush' harde opstelling aan het oorlogsfront. Maar de pers reageerde sceptisch op zijn plannen om de economische crisis in de VS het hoofd te bie den. 'Financieel niet gedekt' en 'ronduit teleurstellend' waren enkele kwalificaties in de kran ten. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De aandacht voor het terrorisme begon net een beetje te minderen, maar na de 'troonrede' van de Amerikaanse pre sident George Bush zit in Europa iedereen weer rechtop. Als Bush zegt dat de oorlog tegen het ter rorisme onverminderd doorgaat, dan is zijn boodschap niet alleen bedoeld voor het Amerikaanse volk, maar evenzeer voor de trouwe bondgenoten aan de overkant van de oceaan. „Hij heeft ons allemaal weer bij de les", was gisteren de eerste reactie van een Britse NAVO-di- plomaat in Brussel. Sinds september vorig jaar is de NAVO 'in oorlog'. Onmiddellijk na de aanslagen van 11 september verklaarden de bond genoten dat de aanval op de VS werd ge zien als een aanval op alle NAVO-landen. Dankzij dat nog steeds geldende 'artikel 5' kan Amerika gebruik maken van alles wat het bondgenootschap te bieden heeft. Maar tot nu toe zijn de VS betrek kelijk bescheiden. De Amerikanen knap pen hun zaakjes het liefst zelf op, samen met de Britten. Het leek, kortom, zo'n vaart niet te lopen. Bush heeft zijn bondgenoten uit die lich te dommel gewekt, en tegelijkertijd een nieuwe fase ingeluid in de Oorlog tegen het terrorisme. Toen de Amerikanen in september vorig jaar om de onvoorwaar delijke steun van de NAVO-partners vroegen, moesten ze eerst het bewijs op tafel leggen dat Bin Laden daadwerkelijk achter de aanslagen zat. Inmiddels zijn de Taliban verdreven, en klinkt de ver ontwaardiging over de manier waarop al- Qaeda-gevangenen worden behandeld. Bin Laden kan dood zijn of levend, geen mens die het weet. Bush noemde zijn naam niet één keer. In plaats daarvan waarschuwde hij de 'schurkenstaten' Noord-Korea, Iran en Irak, plus hun 'ter roristische trawanten' als Hamas, Hez bollah en de Islamitische Jihad. Het zijn de nieuwe vijanden van Amerika, de vij anden van na de koude oorlog, de vijan den waarvoor Bush zijn peperdure raket- schild wil bouwen. Maar zijn het ook de vijanden van de rest van de vrije wereld? Naarmate de oorlog tegen het terrorisme breder en onoverzichtelijker wordt, rijzen er steeds meer van die lastige vragen. Binnen het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel valt nog geen woord te horen over een mogelijke beëindiging van 'artikel 5'. „Zover is het nog lang niet", luidt zowel het formele als het informele antwoord. Maar hoe lang moet 'artikel 5' van kracht blijven? Een vraag die direct andere vragen op roept: Hoe lang moet de oorlog door gaan? Is de wereld gebaat bij de verzeke ring van Bush dat hij de veiligheid van Amerika boven alles stelt? En hoe moet het verder als de Amerikaanse belangen en de belangen van de bondgenoten niet meer gelijk lopen? „Dit was een speech voor binnenlands gebruik. De president had het voortdurend over de bescher ming van de VS. Maar hij had beter ook één keer de bescherming van de rest van de vrije wereld kunnen noemen", zegt een diplomaat. Een voorbeeld van wat er gebeurt als de belangen uiteen lopen, levert het conflict in het Midden-Oosten, waar de Europese Unie wanhopig probeert om met beide partijen aan de praat te blijven. Zonder de Amerikanen lukt dat niet, omdat Israël aan Europa geen enkele boodschap heeft. Maar Washington laat het afweten, schaart zich achter Israël en zet de Pales tijnse leider Arafat in de hoek waar de terroristen zitten. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Anna Lindh had daar maandag schoon genoeg van, en noemde de Ame rikaanse opstelling 'waanzinnig, dom en uiterst gevaarlijk'. En minister Van Aartsen formuleerde licht wanhopig de vraag waar de EU mee worstelt: „Hoe moeten we de Verenigde Staten ooit te rug brengen in de onderhandelingen?" Na het beluisteren van Bush' State of the Union lijkt het antwoord heel ver weg. In de wereld van Bush zijn 'goed' en 'kwaad' duidelijk van elkaar gescheiden, en is er voor compromissen geen plaats. Voor Bush zit Arafat aan de verkeerde kant, dus kan er geen sprake zijn van een Amerikaanse poging om de vredesonder handelingen weer vlot te trekken. Ameri ka voert zijn eigen oorlog tegen het terro risme, en de effecten worden in de hele wereld voelbaar. En of ze dat willen of niet: de bondgenoten worden er steeds verder in meegetrokken. vermoedelijk eveneens zijn ge dood. Amerikaanse speciale troepen in het gebied houden zich afzijdig. Op grote hoogte boven de stad cirkelen gevechtsvliegtuigen. De gevechten in en rond Gardez zijn de zwaarste in Afghanistan sinds de val van het Talibanregi- me en het aantreden van de in terim-regering onder leiding van Hamid Karzai in december. Eer der was het al wel onrustig in het noordelijk gelegen Kunduz, waar etnische Oezbeken en Tadzjieken met elkaar slaags raakten. Volgens interim-pre mier Karzai zouden dat echter slechts 'schermutselingen' zijn geweest. De Afghaanse regeringsleider vroeg gisteren de Veiligheids raad van de Verenigde Naties het mandaat van de internatio nale vredesmacht ISAF te ver lengen en uit te breiden. Dat zou nodig zijn omdat de veilig heid in het land onvoldoende is gegarandeerd. bewaakte kazerne in de Filipijn se stad Zamboanga. De plecht heid vond plaats onder strenge veiligheidsmaatregelen, uit angst dat rebellen de bijeen komst zouden kunnen versto ren. Amerikaanse militairen zullen samen met hun Filipijnse colle ga's onder meer oefeningen doen op het eiland Basilan. Daar houden guerrillastrijders van Abu Sayyaf in de jungle al meer dan acht maanden een stel Amerikaanse missionarissen en een Filipijnse verpleegkundi ge in gijzeling. Abu Sayyaf is de kleinste, maar ook de meest gewelddadige gu errillabeweging van de Filipij nen. De moslimbeweging heeft zich in het verleden al verschei dene malen schuldig gemaakt aan ontvoeringen en bomaan slagen. Verschillende gijzelaars zijn vermoord. Anderen werden in ruil voor een flinke som geld vrijgelaten. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Belgische liberale senator Jean-Marie Dedecker is door zijn partij voor drie maan den geschorst, omdat hij een journalist de cel van de van kin dermoord en -ontvoering ver dachte Mare Dutroux heeft bin nengesmokkeld. Hij behoudt wel zijn zetel in de Senaat. Volgens het partijbestuur van de Vlaamse Liberalen en Democra ten heeft Dedecker niet alleen de VLD, maar ook de Belgische politiek schade toegebracht. Vo rige week besloot de partij van premier Guy Verhofstadt al De decker - oud-bondscoach van de Belgische judoka's en een controversieel figuur in de Bel gische politiek - een 'blaam' te geven voor zijn omstreden be zoek aan Dutroux. Maar toen uitlekte dat Dedecker van meet af aan van plan was geweest om een cassetterecor der mee de cel in te nemen, en vooraf afspraken had gemaakt de commerciële televisiezender VTM om (delen van) het gesprek met Dutroux uit te zenden, von den veel van zijn collega's bin nen de VLD die straf te licht. Dedecker had eerder beweerd dat de journalist enkel mee naar Aarlen was gegaan om hem na afloop te interviewen over zijn ontmoeting met Dutroux. Dat bleek dus gelogen. Dat de jour nalist van VTM tijdens het be zoek mee de cel in kon van 'de zwaarst bewaakte gevangene van België', was overigens puur toeval. De directie van de gevan genis in Aarlen zag de verslagge ver aan voor de chauffeur van Dedecker. De journalist noch de senator sprak dat tegen. dublin/ap - Na aanvankelijke ontkenningen en jaren van pijn lijke onderhandelingen heeft de rooms-katholieke kerk van Ier land gisteren toegezegd 128 mil joen euro compensatie uit te ke ren aan Ierse kinderen die door priesters, nonnen en andere kerkelijke functionarissen seksu eel zijn misbruikt. Met de toezegging moet een eind komen aan een stroom van rechtszaken die de afgelopen tien jaar op gang is gekomen, en waarvan sommige betrekking hebben op zaken die teruggaan tot de jaren veertig. Intussen zijn al meer dan twin tig priesters, paters en nonnen veroordeeld wegens misbruik van kinderen op door de Ierse staat betaalde en door de kerk geleide scholen. In ruil voor de financiële toezegging zal de overheid de kerk vrijwaren van verdere juridische stappen van slachtoffers in Ierland. Bisschop Eamonn Walsh zei dat de religieuze ordes 'uitermate genereus' zijn met de regeling, die een grote aanslag op hun fi nanciële middelen vormt. Maar actievoerders tegen seksueel misbruik noemen het aanbod volstrekt ontoereikend. Als alle 3.000 ruim slachtoffers in het gelijk worden gesteld, is nog eens ruim 220 miljoen euro no- dig om hun claims te kunnen honoreren. Londonderry - Zo'n 3.000 mensen hebben gisteren bij een monument in het Noord-Ierse Londonderry - door katholieken en nationalisten Derry genoemd - een herdenkingsbijeenkomst bijgewoond voor de dertien katholieken die op 30 januari 1972 aan het eind van een verboden demonstratie door Britse soldaten werden doodgeschoten. Onder de deelne mers bevonden zich veel nabestaanden van de slachtoffers van 'Bloody Sunday', zoals het bloed bad is gaan heten. Omdat het dit jaar dertig jaar ge leden is dat het drama zich afspeelde, wordt zon dag de route van de protestmars van destijds nog maals gelopen. Er worden tienduizenden deelne mers verwacht. Getuigen hebben steeds gezegd dat de soldaten in 1972 zonder aanleiding het vuur openden. Het leger houdt vol pas te hebben ge schoten nadat de soldaten onder vuur waren ko men te liggen. Twee jaar geleden is er in opdracht van Londen een nieuw onderzoek begonnen. Foto: Reuters/Paul McErlane new york/anp - De brandweer van New York kampt met 'alar merend' zwakke plekken bij de aanpak van grote crises in de miljoenenstad. Dat blijkt uit in tern onderzoek van het korps waarvan The New York Times gisteren melding maakte. Het is de eerste keer na de aan slagen van 11 september dat de Amerikaanse pers het functio neren van de brandweer ter sprake brengt. De kwestie ligt bijzonder gevoelig, omdat het korps honderden brandweer mannen verloor toen de beide torens van het World Trade Center instortten. Het onderzoek richtte zich op de werkwijze van het brand weerkorps op de dag waarop zich twee gekaapte vliegtuigen in het WTC boorden. Nu is ge bleken dat het mobilofoonver keer tussen brandweerlieden in en bij het WTC die ochtend ha perde. Mensen bleken niet be reikbaar of zoek, toen voor de brandweerleiding duidelijk was dat de torens gingen instorten. Er werd een brandweerman op pad gestuurd om deze bood schap aan de hulpverleners bij het WTC door te geven. De 'bode' kwam echter pas een mi nuut voor de eerste toren het begaf bij de collega's aan. door onze correspondent Runa Hellinga boedapest - Ook in Tsjechië ver dient ziekenhuispersoneel een centje bij door begrafenisonder nemingen te tippen over overle denen of over de binnenkomst van zwaargewonden. Dat mel den de Tsjechische kranten Lid- ove Noviny en Blesk naar aanlei ding van wat in buurland Polen inmddels is uitgegroeid tot een nationaal medisch schandaal. Vorige week kwam de Poolse Gazeta Wyborcza met het be richt dat personeel in een zie kenhuis in Lodz een premie van zo'n dikke 400 euro kreeg van begrafenisondernemers als ze een lijk 'aanbrachten', en dat een aantal zieken daarom be wust was omgebracht. Volgens Lidove Noviny kan een Tsjechische verpleegster zo'n 47 euro verdienen door met een simpel telefoontje een begrafe nisondernemer te tippen over de binnenkomst van slachtof fers van een ongeluk. De krant citeert een anonieme verpleeg ster, die vertelt dat sommige collega's zo vrijwel dagelijks ex tra bijverdienen. De Tsjechische vereniging van begrafenisonder nemers bevestigt te weten van dit soort praktijken. In Polen hebben inmiddels de eerste zeven arresties plaatsge vonden. Onder de arrestanten bevinden zich onder anderen de drie artsen die in het betreffen de ziekenhuis bijnamen als 'Dr. Mengele' en 'Engel des Doods' hadden gekregen. De verdenking dat er iets aan de hand was, blijkt overigens al langer te-hebben bestaan. De politie in Lodz erkende dat ze sinds een halfjaar bezig is met een onderzoek naar de praktijk van begrafenisondernemingen die een premie per lijk betalen. Bovendien heeft het ziekenhuis de betrokken artsen al enige tijd geleden geschorst vanwege hun twijfelachtige functioneren. An dere maatregelen zijn toen ove rigens niet genomen. Duidelijk is inmiddels dat de handel in lijken niet alleen in Lodz voorkomt, maar ook in de rest van Polen. Het politie-on- derzoek is daarom inmiddels uitgebreid naar een twaalftal an dere steden. Tot nu toe zijn er overigens geen aanwijzingen dat ook mensen zijn vermoord van wege de begrafenispremie. Volgens de Poolse minister van gezondheidszorg Marius La- pinski is dat waarschijnlijk niet het geval. In Lodz is gebleken dat in het betreffende zieken huis en in de ambulances onge bruikelijk veel en opvallend vaak pavulon werd toegediend. Dat medicijn, een spierverslapper, werd gebruikt om patiënten te laten stikken. „In andere klinieken worden jaarlijks een of twee ampullen pavulon gebruikt. In Lodz ging het vorig jaar om 308 ampifl- len", aldus de minister. Hij heeft het gebruik van pavulon door ambulancepersoneel inmiddels verboden. Bovendien heeft hij een onderzoek gelast naar afwij kend gebruik van andere medi cijnen die bruikbaar zouden zijn voor hetzelfde doel. zoals ande re spierverslappers en zware pijnstillers. Ook andere metho den zouden zijn gebruikt. Zo zou patiënten een slang in de maag zijn gestoken om braak neigingen op te wekken, waarna ze in hun eigen braaksel stikten. Ook werd niet gereanimeerd, terwijl dat makkelijk had ge kund. De politie heeft inmiddels een gratis telefoonnummer openge steld, waar betrokkenen ano niem informatie kunnen ver schaffen. Mensen die openlijk getuigden, zijn al bedreigd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een groep extreem rechtse reserve-officieren in Is raël werkt aan plannen voor een nieuwe defensiestrategie, die onder meer voorziet in een complete herovering van de Westelijke Jordaanoever, het omsmeden van Jordanië in een officiële Palestijnse staat en een agressief optreden tegen Iran. Het dagblad Ha'aretz schrijft vandaag dat de groep onder lei ding staat van brigade-generaal b.d. Effi Eitam. Eitam, sinds een jaar uit het le ger, overweegt met zijn groep aansluiting te zoeken bij in het parlement vertegenwoordigde extremistische partijen als de Nationale Unie en Israël Beite- nu. Het nieuwe rechtse front zou zich binnenslands moeten richten op 'het versterken van het joodse karakter van de staat'. Eitam is voorstander van het heroveren van de gebieden die nu worden bestuurd door de Palestijnen. Volgens hem heeft Israël te maken met een moeilijk definieerbare bedreiging, wat zou verklaren waarom het geen vat krijgt op de Palestijnse op stand. Hij vergelijkt Israël met een kankerpatiënt: „Tegen de tijd dat de diagnose is gesteld, is het te laat." Zijn plannen zijn volgens Eitan de eerste poging van rechts om een oplossing te bedenken voor het conflict met de Palestijnen. De kern van Eitams voorstel is die moeilijk te definiëren be dreiging waaraan Israël bloot zou staan om te zetten in een duidelijke f^stand. Op grond van ervaringen in de afgelopen maanden meent hij dat het leger binnen een week alle steden in de Palestijnse gebieden kan her overen. Het Palestijnse Bestuur zou daarna moeten worden ont manteld om plaats te maker} voor Israëlisch gezag. De gene raals zijn het er nog niet over eens of de Palestijnse president Yasser Arafat in leven moet blij ven. Volgens Eitam komt zo automa tisch een eind aan terreuracties, omdat die hun oorzaak zouden vinden in de hoop van Palestij nen op het verdrijven van Israël uit de bezette gebieden. Israël moet voor eens en altijd duide lijk maken dat in het gebied ten westen van de Jordaan nooit een ander gezag zal heersen dan het Israëlische, meent Eitam.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7