Borst dreigt met directe bemoeienis BINNENLAND 2 Emigratiebeurs voor Nederlandse boeren lijkt pretpark Wanordelijke ziekenhuizen 'onder curatele' Reuzenattractie Kamer wapent gemeenten tegen grondspeculanten Hoger beroep Verstand onderzoekt rouwende werknemers Twijfels over onderzoek hbo-fraude blijven bestaan Borstkanker straks beter voorspelbaar door DNA Misbruikers alarmnummer aangehouden inverkeer echt hervat htsd sn v^ic, id: ievo jwv hl gev n< erbl le Een stroomstoring bij ;eersleiding van de Ne- lse Spoorwegen in it heeft afgelopen nacht tochtend het treinverkeer ie delen van het land vrij- mgelegd. De problemen NS begonnen om half annacht. Om half zeven deel van het treinver- vorden hervat. Rond ne- vanochtend reed onge- helft van de treinen. en pn »vag I kaï janè< ext ite aanklacht bii en spotters u<W •rto uk - De twee Nederlandse uigspotters die vorig jaar een maand vastzaten in enland, worden verdacht '%impele' spionage. Dit en de twee gisteren van idvocaat gehoord. Op het staat een tot vijf jaar ge- antnisstraf. Op de eerdere Hc uldiging van 'spionage' twintig jaar cel. verkeerstips fileborden jSvia donderdag 31 JANUARI 2002 >te wegens ame voor pil jad - Het farmaceutische ■ejjf Roche uit Mijdrecht 6 met het sponsoren van ïformatiedag reclame ge- t voor zijn afslankmedicijn al. Het openbaar ministe- eent dat dat in strijd is met eclamebesluit Geneesmid- Het eiste gisteren bij de nrechter in Lelystad 1.500 boete tegen onder ande- e directeur van het bedrijf, raak op 13 februari. den haag/anp - Minister Borst van volks gezondheid waarschuwt de academische ziekenhuizen dat zij zich direct en ver gaand gaat bemoeien met de instellingen als die niet snel zelf actief de grootste pro blemen aanpakken. Ze zal dan het budget en de prioriteiten van het ziekenhuis gaan meebepalen. „Dit gaat vanzelfsprekend ten koste van uw eigen vrijheidsmarge." Dat schrijft Borst gisteren in een gepe perde brief aan de acht ziekenhuizen en hun koepelorganisatie VAZ. Ook de Zorg verzekeraars Nederland en de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen zijn ingelicht. Aanleiding is het tekort aan intensieve zorg (IC) voor kinderen, onder meer doordat er te weinig gespecialiseerd per soneel is. Kinderartsen trokken onlangs in de media aan de bel over hun frustra tie, omdat ze rliet de noodzakelijke zorg kimnen leveren. Borst verwijt dë academische ziekenhui zen dat zij het geld voor de kinder-IC's besteden aan andere zaken. De minister had vorig voorjaar al 31 bedden extra toegezegd. Volgens een woordvoerder van Borst is dat destijds uitvoerig over legd tussen VWS, de branche en de ver zekeraars. Toch is van de uitbreiding niet veel te recht gekomen, zo constateerde nu ook de Inspectie voor de Gezondheidszorg. ,,Ik heb uw verantwoordelijkheidsbesef steeds gewaardeerd en u daar de ruimte dachte laptop t treinen stil ieer - Een verdacht ie laptop heeft het trein- er van en naar Zoetermeer ;n in de avondspits em- ehinderd. Op last van het sieven Opruimings Com- J j lo mochten er vanaf vier een treinen rijden tussen l fe a en Zoetermeer. Onder rees echter uit'dat er niets lijks in het apparaat zat. ig - Op de fileborden autosnelwegen wordt aan ook andere informatie en vertoond. Automobilis- rijgen in de loop van dit erkeerstips die zijn geli- lan verkeersveiligheids- tagnes. Mededelingen die nhangen met de campag- or afstand gaan de borden i. Later wordt drankge- Ivia de borden ontmoe- aan op A12 voor verkeer aag - Werknemers van kantoren uit de Haagse kunnen binnenkort met snelheid langs de file op 2 rijden. De busbaan tus- oetermeer en Den Haag vanaf april opengesteld Speciale minivans. Deze tuto's vervoeren personeel un woning naar de werk- Deze zegeheten Business is een primeur. Het is iet eerst dat particulier er gebruik maakt van een lan op de rijksweg. omobilisten in tegen boetes Ivarden - Honderden Ne- pders hebben de afgelo- reek via een Brabantse in- Jsite bezwaar aangetekend I snelheidsboetes van het d Justitieel Incasso Bu- n Leeuwarden. Wie boos Jr een bekeuring voor een e snelheidsovertreding kan nds kort bezwaar tegen jkenen via www.tehardge- |nl. tig jaar cel ir moord - De Alkmaarse recht heeft gisteren een 32-jari- m uit Castricum overeen- tig de eis veroordeeld tot ir gevangenisstraf. Bewe- onder meer dat hij samen en 26-jarige plaatsgenoot vroege ochtend van 1 mei restauranthouder Willem ir uit Bergen heeft doodge- en. De restauranthouder iet duo betrapt tijdens een id ak in de woning boven estaurant. n lichtte 45 aarden op *erdam - Tegen een man I )rige zomer tientallen be- e vrouwen hun bankpas Incode aftroggelde onder 10m dat die geschikt moest en gemaakt voor de euro, teren voor de rechtbank in erdam drie jaar cel geëist, 'rdachte, een 32-jarige :hter, heeft bekend dat hij irgelijke trucs de bankre- ïgen van 45 bejaarde toffers heeft geplunderd, 'raak op 13 februari. Burgh Haamstede - Op het Waterland Neeltje Jans wordt hard gewerkt aan een geheel nieuwe opzet van het Zeeuwse attractiepark. Het skelet van deze vinvis wordt geher bergd in een reusachtige namaakwalvis. De walvisattractie zal de komende tijd echte skeletten van onder andere walvissen gaan herbergen. Foto: ANP/Wim van Vossen den haag/anp - Een meerder heid in de Tweede Kamer wil gemeenten meer mogelijkheden geven om grond die zij uit han den van speculanten wil hou den, te kopen. Dit moet het voor lokale overheden gemakkelijker maken om de regie te houden over bouwplannen. Een groot deel van de Kamer werd het gisteren in grote lijnen eens over een initiatiefwetsvoor stel van PvdA, D66 en CDA. Hiermee moet onder meer een einde komen aan de praktijk van speculanten en projectont wikkelaars om eindeloos opties te nemen op grond waarvan zij verwachten dat de gemeente die nodig heeft. In het wetsvoorstel is een limiet gesteld van zes maanden aan een optie. Als de optie is verlo pen, mag de gemeente het voor keursrecht op de grond vesti gen. Dit houdt in dat de grond eigenaar dan verplicht is de grond eerst aan de gemeente aan te bieden. Als de gemeente de grond eenmaal in handen heeft, kan zij zelf kiezen met welke projectontwikkelaar zij in zee gaat. Dat komt de kwaliteit van de bouw ten goede, menen de indieners van het wetsvoor stel, de Kamerleden Depla (PvdA), Ravestein (D66) én Van Wijmen (CDA). Volgens staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) is het voor gemeenten niet altijd nodig om de grond in handen te hebben. Zij hebben genoeg instrumen ten om bouwplannen te sturen, alleen gaan ze er soms 'knullig' mee om. Het probleem is dat gemeenten vaak niet over de deskundigheid beschikken om deze instrumenten goed te ge bruiken, aldus Remkes. Den Haag - Slobodan Milosevic hoorde aandachtig toe tijdens het hoger beroep dat gisteren diende in het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Aanklagers van het Tibunaal waren in beroep gegaan tegen de beslissing van de rechter om de voormalige Joego slavische president in twee aparte processen te be rechten. Foto: ANP/Robin Utrecht voor geboden. In de praktijk lijkt dit ech ter toch niet goed te lukken", schrijft Borst. Vorige week meldde zij al dat ze de kin- der-IC onderbrengt in de Wet Bijzondere Medische Verrichtingen. Dat betekent feitelijk dat het geld voor deze zorg 'ge oormerkt' is. Volgens de adviseur van Borst is het mogelijk nog dit jaar de helft van de 31 plaatsen erbij te krijgen en de rest volgend jaar. den haag/anp - Staatssecretaris Verstand van sociale zaken gaat onderzoeken tegen welke pro blemen werknemers aanlopen die rouwen om overleden fami lieleden. In een studie van de CAO's bekijkt ze of werkgevers en werknemers afspraken heb ben gemaakt over rouwend per soneel. Verstand komt met haar onder zoek tegemoet aan een wens van de meerderheid van de Tweede Kamer. Die is blij dat er nu een wettelijke regeling komt voor langdurend zorgverlof. Werknemers kunnen van die verlofregeling gebruik maken als ze tijdelijk willen zorgen voor een stervende partner, ouder of kind of voor een kind met een levensbedreigende ziekte. Maar volgens de Kamer is daar mee de kous niet af. „We kun nen niet een verlofregeling in het leven roepen voor mensen die stervende familieleden wil len begeleiden en dan zeggen dat alles maar weer moet over gaan tot de orde van de dag als dat familielid is overleden", al dus GroenLinks-Kamerlid Van Gent. Ook de PvdA, het CDA, D66 en de SGP willen weten of rouwen1 de werknemers van hun werk gevers wel voldoende ruimte krijgen om te rouwen. De WD heeft de indruk dat werkgevers voldoende oog hebben voor werknemers die in hun gezin te maken hebben met een sterfge val. De overheid zou dus niet weer een nieuwe verlofregeling moeten creëren, maar afspraken hierover aan de werkgevers en werknemers moeten overlaten. De werkgevers zelf, verenigd in de Raad van Centrale Onderne mersorganisaties, zijn geen voorstanders van een wettelijke regeling voor rouwverlof. Zij hebben de staatssecretaris en de Tweede Kamer een brief van die strekking gestuurd. „Het rouw proces is veel te individueel be paald om collectief te regelen", vindt K. Kuiper van MKB Neder land. „De een wil een jaar thuis blijven, terwijl de ander juist graag wil werken voor de aflei ding." Kuipers vindt dat werkge vers en werknemers onderling afspraken moeten maken. „Ook al zijn werkgevers daartoe niet altijd even bereid", geeft zij toe. Ook tentamenpraktijken onder vuur den haag/gpd - De Kamer blijft ook na het spoeddebat gister avond over de fraude in het ho ger beroepsonderwijs (hbo) on tevreden over het optreden van minister Hermans. De bewinds man had in deze fraudezaak veel eerder moeten handelen. Hermans heeft vijf maanden ge wacht met het nemen van stap pen. Klokkenluider P. de Jong stelde in juni het ministerie al op de hoogte van fraude met in schrijvingen in het hbo. Een Kamermeerderheid wil dat de bewindsman al half februari het onderzoeksrapport naar de fraude bekend maakt, twee we ken eerder dan aangekondigd. De minister zegt echter dat zijn accountantsdienst dat niet voor elkaar krijgt. Mariette Hamer (PvdA) stelde dat de onderwijsambtenaren veel eerder hadden kunnen handelen dan ze nu gedaan hebben. Niet alleen werd in juni getreuzeld, maar volgens De Jong had het ministerie al op 12 oktober vorig jaar alle bewijzen kunnen hebben in plaats van op 14 november. Hermans ontkent dat, maar volgens Hamer blijkt uit een interne brief van het mi nisterie dat klokkenluider De Jong gelijk heeft. Een door een meerderheid ge wenst onderzoek door de Alge mene Rekenkamer vindt de mi nister voorbarig. De Onderwijs inspectie heeft bij een eerste in ventarisatie een veelheid aan trucs ontdekt bij de hogescho len. Zo gedogen zij het dat hun studenten kant en klare scripties en essays afhalen van internet. Verder heeft de inspectie gecon stateerd dat veel tentamens te vaak worden hergebruikt en dat er vaak sprake is van uitsluitend ja/nee-vragen. Ook geven hoge scholen studenten die zich bij groepswerk drukken, vaak toch een voldoende. amsterdam/anp - Met behulp van DNA-technologie is bij borstkanker beter te voorspellen of tumoren uitzaaien. De activi teit van zeventig genen voor spelt met ongeveer 90 procent zekerheid of een patiënt min stens vijf jaar ziektevrij blijft. Als artsen deze techniek in de dagelijkse praktijk kunnen toe passen, kunnen ze de therapie beter afstemmen op de indivi duele patiënt. Het aantal aan vullende behandelingen met chemo- of hormoontherapie om de kans op uitzaaiingen te ver minderen, zou met deze tech nologie kunnen worden terug gebracht met 30 tot 40 procent. Dat stellen onderzoekers van het Nederlands Kanker Insti- tuut/Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis en het Amerikaanse bedrijf Rosetta Inpharmatics. Zij publiceren hun bevindingen vandaag in het gezaghebbend blad Nature. De zeventig genen vertonen in tumoren die binnen vijf jaar uit zaaien een ander patroon van activiteit dan in tumoren die dat niet of nauwelijks doen. De on derzoekers pasten de technolo gie toe op weefsels uit de tu- morbank van het kankerinsti tuut. Het waren weefsels van 78 borstkankerpatiënten die een borstamputatie of een borstbe- sparende ingreep hadden on dergaan. Vierendertig weefsels waren afkomstig van patiënten die binnen vijf jaar uitzaaiingen hadden gekregen. De andere waren van patiënten die gemid deld negen jaar vrij bleven van uitzaaiingen. Borstkankerpatiënten krijgen naast een chirurgische ingreep en eventueel bestraling, vaak nog chemo- of hormoonthera pie. Die vermindert de kans op uitzaaiingen, maar heeft wel bij werkingen. Zonder deze behan deling zou 70 tot 80 procent van de vrouwen ook geen uitzaaiin gen hebben gehad. Maar omdat nu nog niet is vast te stellen wie het meeste risico loopt, krijgen bijna alle patiënten de aanvul lende behandeling. De nieuwe technologie is nog niet beschikbaar voor routine- onderzoek. De onderzoekers hopen dat het binnen twee jaar wel zover is. Denemarken scoort bij gezinnen, het Oostblok is voor de avonturiers door Kees van Oosten zwolle - Boeren in Nederland is uit, emi greren is in. Vrijwel elke dag verkast een boerengezin, ver weg of dichtbij. Neder land is in boerenogen te klein, de grond is te duur en - ergernis nummer 1 - de wet- en regelgeving is hier te knellend. De tweede editie van Emigraria, de beurs voor agrarische ondernemers die zich oriënteren op het buitenland, in de Zwolse IJsselhallen mag zich in overweldigende belangstelling verheu gen. Vanuit alle delen van het land zijn ze naar de Overijsselse hoofdstad geto gen om èen indruk te krijgen van de kansen, mogelijkheden en problemen in hun eventuele nieuwe vaderland of om echt zaken te doen. Want zomaar een beetje vrijblijvend rondneuzen is er niet bij. De gemiddelde bezoeker is jong, enthousiast, maar tegelijk heel argwanend. Ze willen liever niet gezien worden door collega's en bekenden, laat staan dat ze met de pers van ge dachten wisselen over hun eventuele emigratieplannen. Horen, zien en zwij gen - dat is voor velen het motto. Op het eerste gezicht heeft de Emigra ria veel weg van een pretpark. Ouders met kinderen op de arm en aan de hand zijn eerder regel dan uitzonde ring. Opa en oma volgen op een paar meter afstand. Die karavaan trekt langs de tientallen stands, waarin niet alleen alle belangrijke emigratielanden zich presenteren, maar ook alle zakelijke as pecten, zoals visa, vergunningen, belas tingen, sociale voorzieningen, de ge zondheidszorg en onderwijs de revue passeren. Geen facet wordt overgesla gen. Zo nu en dan een duikt een com pleet gezin, echtpaar of individu in een stand voor nader overleg met een ma kelaar, emigratiebemiddelaar of des kundige, het liefst in een hoekje waar men niet gezien kan worden. Hoewel de traditionele emigratielanden (Denemarken en Canada) nog steeds bovenaan de populariteitsladder staan, is Midden-Europa aan een opmars be zig, zeker als daar ook de voormalige DDR bij opgeteld wordt. Met name Po len en in iets mindere mate Tsjechië en Hongarije mogen zich in een snel groeiende belangstelling verheugen. Het Oostblok is vooral populair bij jon geren, die zich onvervaard in een avon tuur willen en durven storten. „Wan neer je een hoog rendement op je in vesteringen wil halen, moet je daar zijn", licht emigratiebegeleider Frans Benning toe. „Je hoeft geen melkquo tum te kopen, de grondprijs is laag en de melkprijs is hoog. Tel uit je winst." De andere kant van de medaille is dat de voorzieningen karig zijn en het woon- en leefklimaat te wensen over laat. „Het is voor de duivers; gezinnen raad ik aan er goed over na te denken." En juist die warme sociale deken is er dé reden voor de ongekende populari teit van Denemarken. De sociale voor zieningen zijn goed, het onderwijs is uitstekend (en gratis) en in de gezond heidszorg kent men geen wachtlijsten van enige betekenis. „De voorzieningen zijn minstens zo goed als in Nederland en bovendien bén je als boer nog ie mand", vat emigratiebegeleider Henk Bartels samen. Plus het feit dat je met een startkapitaal van een half miljoen gulden een florerend melkveebedrijf kimt kopen, maakt Denemarken onge kend populair bij ondernemers met een jong gezin. „En psychologisch is het belangrijk dat je het met de auto kunt rijden." Maar wie denkt dat men in Denemar ken verlost is van de knellende wetge ving komt bedrogen uit. In de congres zaal helpt de gewezen emigrante Mar lies Bos hen uit de droom. Het gezin met toen twee en inmiddels vier kinde ren, kocht in 1993 een boerderij op het Deense eiland Samso. Zakelijk ging het naar wens, maar de bureaucratische rompslomp nam zulke vormen aan, dat het bedrijf werd verkocht. Het gezin woont nu in Heerde. Marlies Bos is nu docente biologie en maat schappijleer, haai" man werkt bij aan af- rasteringsbedrijf. „We werden bedol ven onder formulieren. En overal kreeg je subsidie voor terwijl we daar hele maal niet om hadden gevraagd. We voelden ons op het laatst een melkpro ducent van de staat, die betaald werd met subsidie. Het vrije ondernemer schap raakte steeds verder weg - en daar hadden we voor gekozen." door Ingrid van Wifferen den haag - De politie heeft een dertienjarige jongen en een 35- jarige man aangehouden voor misbruik van het 112-aIarm- nummer. De 35-jarige man moet voorkomen. De minderja rige jongen wordt niet vervolgd. Twee weken geleden is de poli tie begonnen met een groot schalige actie tegen nepmeldin- gen op het landelijke alarm nummer. Een dertienjarige jon gen uit Boxtel presteerde het om binnen veertien dagen de alarmcentrale in Driebergen exact 1477 keer te bellen. Via zijn belmaatschappij werd hij gelokaliseerd. In Schoonhoven belde een 35-jarige man binnen krap vier uur 140 keer 112.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5